ners weer versterkingen ontvangen en de strijd blijft daar hevig. De Duitsche commentator, generaal Dittmar, heeft een somber beeld opge hangen van den Duitschen militairen toestand. Hij zette uiteen, dat de Duitsche strategie 'op aanvallen, doch niet op verdediging is ingesteld. De verde diging wordt meestal ingesloten. De verdediging is t>ok meestal tot ondergang geddemd, omdat het vrijwel onmogelijk is, in een vesting voorraden en alle be- noodigdheden voor onbepaalden tijd bijeen te brengen. Daarom moet Duitschland er naar streven, voor zijn behoeften vol komen onafhankelijk te zijn van het buiten and. Woensdagmiddag, November. De verkiezingen in Amerika. De later ingekomen berichten bevestigen de verkiezingen van Roosevelt. Het is nimmer voorgekomen, dat in Amerika dezelfde president voör een vierde periode werd gekozen, zelfs nfet' voor een derde periode. Blijkens de laatst bekend geworden re sultaten had Roosevelt 15 millioen 771 duizend 666 stemmen en zijn tegencan- didaat millioen 594 duizend 735 stemmen. De democraten, die in het Huis van Afgevaardigden slechts een meerderheid hadden van stemmen, keeren daarin nu met een stevige meerderheid terug, zoodat Roosevelt met dit college aangenaam zal kunnen samenwerken. Roosevelt kan nu dus uitvoering geven aan zijn programma: lo. tot samenwerking met alle vrede lievende volken in een organisatie waarvan alle volken met gelijke rechten kunnen toetreden; 2o. het voortzetten van den oorlog, tot Duitschland en Japan zijn ver slagen 3o. tot het instellen van een inter nationale gewapende macht, tot het tegengaan van elke agressie, in de toekomst; 4o. tot deelneming van de Vereenigde Staten aan die internationale macht en deelneming aan een eventueel optreden, zonder dat daarvoor de goedkeuring van den Senaat ver- eischt -'wordt, zooals tot nu toe het geval is 5o. het beramen van een economisch plan waarin aan ieder werk en een bestaan wordt verzekerd, en overschakeling van de industrie op vredesproductie na den oorlog. Nu het Zuiden van Nederland vari' de Duitschers is vrijgemaakt, wordt mede gedeeld, dat deze daar 43.000 man hebben verloren, of de sterkte van volledige divisies. Omtrent de bevrijding van Middel burg wordt bericht, dat de stad van de laatste gevechten weinig heeft geledep. De vernielingen, die er nog worden aange-_ troffen, zijn die, welke gloor de Duitschers zijn veroorzaakt in Mei 1940. Naar gemeld wordt, is er nog voldoende voedsel, doch bestaat de mogelijkheid, dat de bevolking naar elders zal worden overgebracht. Donderdagmorgen, November. Op Walcheren is het meest noordelijk gelegen dorp. Vrouwenpolder, door de Geallieerden bezet. Omtrent Middelburg wordt gemeld, dat daar. voor de talrijke bevolking voorloopig voldoende voedsel is, doch dat vermoede lijk een deel der bevolking naar andere streken zal worden overgebracht. De be volking is normaal 21.000 personen en er wordt thans een aantal van 47.000 genoemd. Een correspondent beschrijft den toe stand van Middelburg als eéh eiland op een eiland, daar de stad alleen met schuiten of booten is te bereiken. Honderden huizen zouden door de overstrooming onbewoonbaar zijn. Het is met de bezetting van Middelburg wel zeer vreemd gegaan. Toen de Ge allieerden Dinsdag de stad naderden liet de bevelhebber Dhaase uit het hotel waar hij inwoonde de witte vlag uitsteken en gaf aan de soldaten bevel het vuren te staken. Er waren toen nog ongeveer 2000 Duitschers in Middelburg. Er waren echter per saldo nog maar 350 Britten in de stad. Deze hebben toen hun overredingskracht aangewend, om de 2000 Duitschers te overtuigen dat zij beter deden zich maar over te geven, dan den hopeloozen strijd voort te zetten. De Duitschers lieten zich overtuigen en ontwapenen. Zij werden toen alle samen gedreven op de Markt. Door gebrek aan meerdere manschappen en materiaal konden de Britten voorloopig weinig anders doen. De Duitschers vonden echter het ver blijf op de Markt gedurende den nacht alles behalve aangenaam. Den volgenden morgen is daarop, zooals reeds gemeld, het afvoeren der krijgsgevangenen be gonnen, met behulp van vrijwilligers uit hun midden voor het roeien in de booten. Toen de bevelhebber den volgenden morgen per boot werd weggevoerd, was hij zeer verstoord en keek grimmig, omdat fotografen probeerden hem in die positie te fotografeeren. Hij beproefde, doch te vergeefs, dat te verhinderen. Er wordt gemeld, dat in Engeland een comité is gevormd, om zopdra de omstan digheden dit zullen veroorloven, duizenden kinderen uit Nederland voor een tijdelijk verblijf naar Engeland over te brengén. In de eerste plaats om die kindere ten doen bekomen van de gevolgen van de ondervoeding en in de tweede plaats om gemeenschapszin en vriendschap met de Engelsche jeugd aan te kweeken. In de uitzending van radio-Oranje werd gisteravond ook gewezen op de, grpote beteekenis die deze herverkiezing van den vriend van Nederlapd voor ons land heeft. Er werd herinnerd aan het feit, dat Roosevelt als tastbaar blijk van zijn sym pathie voor Nederland aan de Neder- landsche marine een torpedoboot over droeg, die den naam was gegeven van „Koningin Wilhelmina", welke Vorstin hij het symbool noemde van de eenheid en vrijheidszin van het Nederlandsche Volk, dat zoozeer zijn sympathie heeft. Franklin Roosevelt is een afstammeling van éen familie die indertijd uit Neder land naar Amerika is vertrokken en zich aanvankelijk in Nieuw Amsterdam ves tigde. Het was gisteren .de gedenkdag van den putsch in den bierkelder teMünchen. Hitier was in de laatste jaren gewoon zich op dien dag met een toespraak tot het Duitsche volk te richten^ Ditmaal heeft hij gezwegen. Volgens Duitsche berichten, ligt Lon den sinds enkele dagen onder het vuur van de een projectiel dat men niet hoort aankomen en groote explosieve kracht heeft. Uit Londen is daarover echter nog niets meegedeeld. Vrijdagmorgen, 10 November. De Poleri hebben nu ook het nog over gebleven Duitsche bruggenhoofd ten Zuiden van de Maas te Moerdijk opge ruimd. Zij zijn door de betonnen ver sperringen heen gedrongen en hebben met gebruikmaking van tanks en vlammen werpers de Duitschers overmeesterd. Sinds hun optreden in Noord-Brabant zijn door de Geallieerde troepen de 31e, 38e en 40e Duitsche divisie infanterie ver nietigd, terwijl de 64e pp 67e divisie buiten gevecht werden gesteld. In het Duitsche bezette gebied zijn vrijwilligers onder de burgers opgeroepen om opgeleid te worden voor politie diensten. Reeds 89 Duitsche burgers ontvangen daarvoor thans hun opleiding. In Londen wordt opgemerkt, dat de Duitsche propaganda in de laatste dagen bijzondere ophef maakt van aanvallen op Engeland met de Het is wel op merkelijk, dat dit samenvalt met Hitiers zwijgen op den putsch-gedenkdag en de teleurstelling die in Duitschland heerscht over de herverkiezing van Roosevelt. Een rede van-Churchill. De nieuwe Lord-Mayor van Londen gaf gisteren een lunch aan. dg Regeering, waarbij ook aanzat de militairen gouver neur van Parijs en de burgemeester van Brussel. .Minister Churchill hield een toespraak, waarin hij zeide, dat het hoog tijd wordt, dat de regeeringen van de groote mogendheden weer een conferentie houden, om de verschrikkelijke vernielingen te beperken, waaraan de menschheid" thans bloot staat. Hij zeide voorts, dat het duikbootgevaar vrijwel geheel bezworen is; kort geleden moest de vijand wachten tot den laatsten dag van de maand aldus Churchill „om een onzer vrachtschepen te pakken te krijgenOok wees hij er op, dat verschillende hoofdsteden Rome, Athene, Parijs, Brussel en Belgrado zijn bevrijd, grootendeels door de eigen bevolking, terwijl zoowel in het Oosten als in het Westen de Duitsche grens is overschreden. De herverkiezing van Roosevelt ver heugt Churchill bijzonder, omdat hij nu de samenwerking met Roosevelt nog eenigen tijd zal mogen voortzetten. Door de overwinning van de troepen van Lord Montgomery is nu de Schelde vrij gekomen en binnenkort zal nu de groote haven van Antwerpen ter beschik king staan van de Geallieerden, om daar hun benoodigdheden aan te voeren voor den 'eindstrijd tegen Duitschland. Engelschen en Canadeezen hebben voor aan gestaan in den strijd voor het berei ken tvan dat resultaat. En de door hen betoonde dapperheid en daden,van helden moed, zullen vermoedelijk in lateren tijd bezongen worden en met gulden letteren worden geschreven in de historie van ons volk. De Geallieerden staan nu in het Oosten en in het Westen op den drempel yan Duitschland, maar er zal nog veel strijd noodig zijn, om den hardnekkigen tegen stand der Duitschers te breken. Hij hoopt op een spoedige nieuwe conferentie van de leiders van Amerika, Rusland en Engeland. In alle vrije landen wordt de verkiezing van Roosevelt met instemming begroet. De meening in Duitschland wordt waar schijnlijk wel het best weergegeven in de uit spraak van een hooggeplaatst Duitsch ambtenaar: „Roosevelt is Duitschlands bitterste vijand". Een telegram van Roosevelt aan H.M. de Koningin, President Roosevelt heeft een telegram gezonden aan H.M. de Koningin waarin hij toezeide, dat Nederland door de Ge allieerden spoedig geheel van den vijand zal zijn verlost. Hij sprak voorts zijn af grijzen uit over de vernielingen die door den vijand in Nederland met boosaardig heid en opzet werden uitgevoerd. Het Britsche leger heeft over een breed front bij het nieuwe offensief tusschen Luxemburg en het Rijn-Marnekanaal vor deringen gemaakt. Er werden 12 plaat sen bevrijd en er werden ruim 1000 Duitschers gevangengenomen. Het Duitsche persbureau zegt, dat de actie der duikbooten is gestaakt. Met betrekking tot de gisteren door Churchill op de lunch bij den Lord Mayor te Londen gehouden rede wordt nog aangestipt, dat hij er op wees, dat de oorlogsgebeurtenissen, voor hetgeen in 1944 werd bereikt, de resultaten van 1943 verre in de schaduw stellen. Uit Duitschland daalt nu uit de lucht een regen van vuur en springstoffen neer, tot een hoeveelheid, die nog voor geen tiende deel in Engeland werd ondervonden. Wanneer zij in hun inspanning niet' verslappen, mogen de Geallieerden in 1945 de overwinning en het weerkeeren van

het Gemeenteblad voor Terneuzen | 1944 | | pagina 4