VOOR TERNEUZEN PUBLICATIES. VRIJDAG 10 NOVEMBER 1944 No. 13 Oorlogsvrijwilligers. OPROEP. Inzameling Kleeding. Bevaren Schelde. Bekendmaking. Ncd. Roodc Kruis, Afd. Terneuzen Landbouwmedcdeelrngen, De krijgsverrichtingen. HET GEMEENTEBLAD Na lange jaren van wachten, is het oogenblik gekomen om-zelf mede te werken aan de bevrijding van ons Vaderland en van Nederlandsch-Indië. De Nederlandsche Regeering heeft besloten over te gaan tot het aanwerven van Oorlogsvr ij williger ten einde zoo spoedig mogelijk onze strijd krachten uit te breiden en weder op te bouwen. Alle mannelijke Nederlanders en Nederlandsche onderdanen niet jonger dan 18 jaar en niet ouder dan 36 jaar, worden opgeroepen zich als oorlogsvrij williger ij op te geven bij het Aanmeldingsbureau voor Oorlogs vrijwilligers, Noordstraat 21 Axel. Men verbindt zich overal ter wereld te dienen bij een der onderdeelen van de Landmacht, Marine of Luchtstrijdkrachten, naar eigen keuze. Dienstplichtigen kunnen overgaan naar een ander onderdeel dan dat waarbij zij reeds hun dienstplicht ver vulden. Oorlogsvrijwilligers kunnen opgeleid worden tot ijeserve-officier of onderofficier. Aan hef einde van den oorlog zal ge legenheid bestaan over te gaan tot het beroepspersoneel4 Uitgezonderd van de aanmelding is het beroeps- en reserve personeel van Zee- en Landmacht, welk personeel afzonder lijke instructies heeft of zal ontvangen van of namens den betrokken minister. Mannen van Nederland, toont nu dat Gij weet wat Uw plicht is. Zeeuwen handhaaft Uw eeuwenoude roemrijke traditie. Wachtbataljon „Rudolf Fassaert" brengt Uw moedig werk ten einde. Vrouwen en meisjes van Zeeland helpt ons door Uw man, zoon of verloofde op te wekken deel te nemen aan het groot- sche werk der bevrijding. Voor Koningin en Vaderland, Aanmeldingsformulieren op gemeente huis en postkantoor verkrijgbaar. Hoofdaanmeldingsbureau, De Kapitein, VAN DETH. De inzameling van kleeding in deze gemeente ten behoeve van de oorlogs slachtoffers, speciaal uit West-Zeeuwsch- Vlaanderen, schitterend geslaagd. Er is spontaan geholpen. dat velen, die totaal van alles beroofd waren, aan het hoogst noodige geholpen konden worden. De geholpen gedupeerden betuigden hun hartelijken dank voor de geboden hulp. Thans is het magazijn echter geheel leeg. Op Zaterdag 11 en Maandag 13 November a.s. is dit daarom gesloten. Nu is het bekend, dat vele inwoners nog niet alles durfden geven, wat zij missen konden, omdat zij vreesden dat hun Zeeuwsche familie of vrienden moes- ten geholpen worden, Nu hieromtrent wel klaarheid is verkregen, durf ik nog- maals een beroep op de inwoners dezer gemeente te doen daar de nood hoog is. Er is gebrek aan allesom te noemen onderkleeding, maar ook, werkkleeding voor mannen, japonnen, mantels en overjassen Maandag 13 November a.s. wordt dan weer een rondgang door de gemeente gehouden, om Uw reeds klaar gelegd pakket in ontvangst te nemen. De blokleidsters worden verzocht Maandag a.s. weer in functie te treden. Wie NU helpt, doet zijn plicht. Terneuzen, 10 November 1944. De Burgemeester van Terneuzen, VERLINDE, wnd. De Militair Commissaris in de Provincie Zeeland, draagt mij op ter kennis van de inwoners der gemeente te brengen dat het onverantwoordelijk en levensgevaarlijk is de Schelde te bevaren, zonder dat daartoe van den Militair Commissaris in Zeeland, te Axel, vergunning is gegeven. Terneuzen, 10 November 1944. 'De Burgemeester van Terneuzen, VERLINDE wnd. De Burgemeester van Terneuzen, ver zoekt allen die nog ïéülen hebben te ont vangen van z.g. Kolenventers, dit te willen opgeven ten gemeentehuize, raadzaal, op Dinsdag 14 November a.s. De Burgemeester voornoemd, VERLINDE, wnd. De Burgemeester van Terneuzen maakt bekend Bij de Centrale Post van het Neder landsche Roode Kruis te Terneuzen, liggen lijsten ter inzage van dooden en gewonden, tengevolge van oorlogsgeweld, uit de volgende gemeenten Arnemuiden, Biggekerke, Middelburg, Nieuw- en St. Joostland, Vlissingen, Westkapejje, Baarland, Borsele, Elle- woutsdijk, Driewegen, Goes, Heer Arendskerke, Heinkenszand, Hogdekens- kerke, Kamperland, Kloetinge, Krabben- dijke, Kruiningen, Nisse, Oudelande, Ovezande en Rilland. Terneuzen, 10 November 1944, De Burgemeester voornoemd, VERLINDE, wnd. De Burgemeester van Terneuzen brengt de volgende Landbouwmededeelingen voor Oost Zeeuwsch-Vlaanderen teralgemeene kennis Contractplicht varkens. Geregistreerd die 5.01 H.A.40 bouwland exploi- teeren, zijn verplicht contract- varken op te zetten. 10.01 H.A.25 H.A. bouwland ex- ploiteeren, zijn verplicht twee contract varkens op te zetten. boven 25.01 H.A. bouwland exploi- teeren, zijn verplicht drie contract- varkens op te zetten. 15.01 H.A. cultuurgrond exploiteert (maar minder dan 5.01 H.A. bouw land) is verplicht varken op te zetten. Inslaan wintervoorraad aardappelen. Particulieren die hiervoor in aanmerking wenschen te komen, kunnen een winter voorraad aardappelen inslaan voor de periode van 26 November 1944April 1945 tegen een norm van 7'/2 K.G. per persoon per week. Ter ^verkrijging van een aankoop ver gunning dienen zij zich op 11 of 13 No vember a.s. tot de Plaatselijke vertegen woordiger hunner gemeente te wenden, onder opgave vah org. no., naam en adres van den leverancier en soort der aardappelen. Stamkaarten van alle ge zinsleden over te leggen. Woensdagmorgen, November. De verovering van Middelburg. Omtrent de verovering van Middelburg door de Geallieerden wordt nader mee gedeeld, dat deze de door het water om spoelde stad naderden in hun amphibie- wagens en andere kleine motor-vaartuigen. Middelburg is nu geheel van Duitschers gezuiverd. Ook Veere. In Middelburg werden 2000 en in Veere 500 Duitschers gevangen genomen. Onder de gevange nen bevinden zich de bevelhebber van Middelburg luitenant generaal Dhaase, bevelhebber van de 70e divisie infanterie. Het eenige georganiseerdê verzet op Walcheren is nu nog ten Noordwesten van Middelburg, bij Oostkapellé, waar zich nog parachute-troepen bevinden. Ondertusschen zijn Britsche mijnen vegers en andere vaartuigen begonnen met de Schelde vrij te maken van mijnen, terwijl baggermolens aan het werk zullen moeten om de vaargeulen hooger op uit te baggeren, aangezien daaraan gedurende de oorlogsjaren niets is gedaan. Het openen van de vaart op Antwer pen zal daarop echter niet behoeven te wachten, want het is niet te vermoeden dat de Geallieerden hun aanvoer zullen beginnen met schepen van 30.000 ton, die in normale tijden de haveg van Ant werpen kunnen bereiken, doch dat schepen van heel wat geringere tonnage zullen worden gebruikt, die reeds thans kunnen passeeren. Engelsche vliegtuigen hebben Zaterdag weer een aanval uitgevoerd op het Dort- münd-Eemskanaal. Evenals na den aan val op 23 September j.1. was het kanaal drooggeloopen en men verwacht, dat het herstel nu meer tijd zal vorderen. Maarschalk Tito bericht, dat de Yoegoe- slaven Skoppelje, in het dal van de Varda, hebben veroverd. De Egeïsche Zee is nu vrijwel van Duitsche schepen gezuiverd. De Geallieer den hebben daar ongeveer 100.000 tón scheepsruimte tot zinken gebracht van de 110.000 ton aan Duitsche schepen, die zich daar hèt vorig jaar bevonden. De Duitsche afdeelingen, die zich daar nu nog op enkele eilanden bevinden, zijn thans volkomen geïsoleerd. Uit het verre Oosten bericht generaal Nimitz dat Amerikaansche bommenwer- pers, van vliegdekschepen .opgestegen, Manilla, de hoofdstad der Filippijnen hebben gebombardeerd. De bedoeling daarvan was, die haven voor de Japanners als basis onbruikbaar te, maken.' Japan- sche schepen werden tot zinken gebracht en andere beschadigd, Op het eiland Leyte. hebben de Japan-

het Gemeenteblad voor Terneuzen | 1944 | | pagina 3