De herdenking van de October- revolutie in Rusland» VERDUISTERING. ernstige verliezen zijn geleden onder de landingsvaartuigen. Het vuur van den vijand werd voornamelijk op de lichte landingsvaartuigen gericht. In het Oqsten van ons land hebben de Amerikanen, die zich aanvankelijk uit het dorp Smyt hadden teruggetrokken, dit dorp weer veroverd. De Russen naderen snel op den hoofd- weg naar Boedapest dezen Hongaarsche hoofdstad. Zij hebben reeds vesting werken op 15 K.M. van de stad veroverd. Gisteren zijn weer groote luchtaanvallen op Duitschland uitgevoerd. 1250 zware bommenwerpers, geëscorteerd door 650 jagers, hebben aanvallen uitgevoerd op doelen te Frankfort, Carlsruhe en Ludwichs- haven. Ook is een aanval uitgevoerd op de I.G. Farbenfabriek. De afweer was bijzonder hevig. 23 bommenwerpers en 23 jagers zijn van deze aanvallen niet teruggekeerd, maar men vermoedt, dat een aantal -hunner in bevrijd gebie<J zijn neer gekomen. Ook Solingen is gebombar deerd en de groote Etherdam, die tien maal 'met bommen van 500 ton is getrof fen. Er werden 28 Duitsche vliegtuigen vernield. Van uit Italië hebben zware Ameri- kaansche bómmenwerpers de Brennerpas en spoorwegen die Italië met Oostenrijk verbinden gebombardeerd. In Duitschland heeft Himmler een rede voering gehouden, waarin hij te kennen' gaf, dat Duitschland zich reeds thans weer gereed maakt, voor een drang naar het Oosten. Hij meende daarop te moeten wijzen, ook nu het niet zoo goed gaat. Hij zeide, dat thans uit Rusland en van de Zwarte Zee 250.000 Duitschers naar de Waregouw zijn geëvacueerd. In Oost-Pruisen worden op sommige plaatsen gevechten gehouden van man tegen man. Vliegtuigen die zijn opgestegen van een vliegveld K.M. ten Zuiden van Pauli hebben spoorbruggen leidende naar den Brennerpas en de Po-vlaktegebombardeerd. De Fransche Regeering heeft een uit- noodiging gericht tot President Roosevelt en den Minister Cordell Huil voor een bezoek aan Parijs. Het antwoord op die uitnoodiging is nog niet bekend. Gisteren hebben President Roosevelt en zijn tegencandidaat hun laatste ver kiezingsredevoeringen gehouden. Morgen heeft de stemming voor het presidentschap der Vereenigde Staten plaats. Men ver onderstelt, dat de onafhankelijke kiezers de beslissing zullen brengen. In België komt er verbetering in de voedselpositie. Er is nu ook boter en vleesch voor de bevolking beschikbaar gesteld. Dit is geschied met tusschen- komst der Geallieerden. Door den Belgischen Senaat-» is een Commissie ingesteld voor het berechten van hen, die met den vijand hebben samengewerkt. De oud-Minister van Financiën de Man zal daarvoor moeten terechtstaan. Uit Denemarken wordt gemeld, dat de Gestapo zich daar schuldig maakte aan diefstal bij de bevolking. Zij «maken daarbij gebruik van de omstandigheid dat de Deensche politie afwezig is. Zij geven aan de slachtoffers die zij berooven te kennen, dat zij maar schadevergoeding moeten vragen aan het hoofdkwartier van de Gestapo. Maandagmiddag, November. Op Walcheren zijn nu alle Duitsche batterijen door de Geallieerden veroverd, met uitzondering van die op het Noorden van het eiland, die echter de vaart op de Schelde, niet kunnen hinderen. De deallieerde commando's dringen nu door naar Middelburg, het centrum van het nog georganiseerde verzet. Omtrent het verlies bij de landing te Westkapelle,, door de Britten geleden, wordt' nader meegedeeld, dat er van de 25 lichte beschermingsvaartuigen 20 ver loren ginga^. Deze beveiligingsvaartuigen die gebruikt worden voor dekking van de landingen, zijn bewapend met lichte artillerie en geschut voor raketgranaten. De landingen worden in dezen oorlog uitgevoerd na een bombardement met vliegtuigen op de kustbatterijen, teneinde deze tot zwijgen te^brengen. Bij de lan dingsoperatie op Walcheren waren de weersomstandigheden echter dien morgen zoodanig dat de vliegtuigen niet konden opereeren, en de landing niet konden steunen. Er werd echter besloten de landing toch door te zetten. Daardoor moesten de met lichte artillerie bewapende bevei ligingsvaartuigen, die de volle aandacht van de vijandelijke kustbatterijen op zich concentreerden, met hun lichte bewape ning den strijd aanbinden met de zware batterijen te land. En, zij het ook dat deze vaartuigen met hunne bemanning zware verliezen leden, zoo kon toch dank zij hun optreden, de landing worden uit gevoerd. Met uitzondering van te Willemstad en te Moerdijk, zijn de Duitschers nu ten Zuiden van de Maas verdre*%n. Zij gebruiken nu blijkbaar de Moerdijkbrug voor afvoer van de resten van hun 15e feger. De brug bij Heusden was ver nield voor de Geallieerden deze bereikten. In Limburg hebben de Geallieerden terrein heroverd en staan nu bij Meyel. Aan de Moezel hebben de Britten o^er een breed front terreinwinst gemaakt. Zij hebben daar een hooggelegen terrein van strategische beteekeniskunnen bezetten. Britsche geneesheeren hebben 1000 Duitsche krijgsgevangenen aan een genees kundig onderzoek onderworpen. Daarbij bleek hun, dat volgens de Britsche keuring, slechts 480, dus minder dan de helft, voor den dienst aan het frorit geschikt moesten worden geacht. Door de Britsche Regeering is 1000 ton 'levensmiddelen ter beschikking van den militairen commandant in de provincie Limburg gesteld. Men verwacht daar mede het rantsoen voor de bevolking te kunnen opvoeren tot 1200 caloriën, met iets meer voor de mijnwerkers, en dat men later tot 1600 caloriën zal kunnen komen. De Belgische commissie uit den Senaat, die de landverraders moet berechten, heeft harer leden gedagvaard, waaronder de reeds vermelde oud-Minister van Finan ciën de Man. Engelsche Musquito's hebben aan vallen gedaan op Stuttgart, waarbij groote bïanden ontstonden. De Duitschers, die jl. Donderdag 208 toestellen hebben ver loren, waagden zich niet tot een strijd, 200 bommenwerpers, geëscorteerd door 650 jagers, deden aanvallen op spoor wegen en fabrieken, o.m. 'te Ludwichs- haven. Er vertoonden zich eenige Duit- sche schroeflooze vliegtuigen in de lucht, doch deze waagden het niet den strijd aan te binden. Voorts werd een tweede aan val uitgevoerd op fabrieken te Solingen, terwijl ten Westen van Kassei een groote munitie-bergplaats werd aangevallen. Van uit Italië deden Amerikaansche bommenwerpers een aanval op punten bij eenen. De Russen hebben in Hongarijê weer 3500 Duitschers gevangen genomen. Dat aantal is tu6schen de Thaijs en den Donau thans gestegen tot 10.500. Volgens berichten ontwapener^ de Duitschers de Hongaarsche troepen die weigeren te vechten. Radio-Boedapest meldde gisteravpnd de nadering van vijandelijke vliegtuigen en staakte daarna de uitzending. De toestand schijnt in Boedapest critiek te worden. Gisteren kregen alle houders van taxi's, vrachtauto's en andere voer tuigen order om op een aangeduide plaats te komen voor het uitvoeren van een daarna te verstrekken order. Volgens een bericht uit Stockholm h'ebben de 'arbeiders •''van een in het. Noorden van Boedapest gelegen wapen fabriek gestaakt en houden zij de fabriek bezej^tegen de pogingen van de Duitschers om nen daaruit te verdrijven. In Noord-Brabant zijn nu Geertruiden- berg, Klundert, Heusden en Dinteloord bevrijd. Voorts opereeren de Geallieerden op het eiland Tholen en St. Philipsland. Op Walcheren is, zooals gemeld Nieuw- land bevrijd, terwijl de Britten en Cana- deezen de buitenwijken van Middelburg zijn binnengedrongen en oprukken naar Veere en Serooskerke. De strijd om de vrije vaart op de Schelde kan in verband met dezen stand van den strijd zoo goed als afgeloopen worden beschouwd. Dinsdagmorgen, November. De Geallieerden hebben aan de Duit schefs in Middelburg een ultimatum ge steld, om zich over te geven. Met uitzondering van kleine bruggen hoofden te Moerdijk en Willemstad be vinden zich bezuiden de Maas geen Duit- ichers meer. Hun aantal wordt op een paar duizend geschat, die zich in kleine groepjes in het terrein ophouden. De Moerdijkbruggen vernield. Volgens waarneming van Britsche ver kenningsvliegtuigen hebben de Duitschers de Moerdijkbrfcggen opgeblazen. Van de spoorbrug liggen twee en van de brug voor gewoon verkeer boog in het water. Prins Bernhard te Tilburg. Prins Bernhard bracht Zaterdag onver wacht een bezoek aan Tilburg. Daar werd juist een tweedaagsch bevrijdings feest gevierd, waaraan o.m. 14 muziek gezelschappen deelnamen, die een optocht door de stad hielden. Van deze feest viering was de Prins niet op de hoogte. Hij werd door de bevolking zeer geest driftig toegejuicht. De strijd op Walcheren wordt door de Geallieerden onder moeilijke omstan digheden, half te water en half te land, gevoerd. Zij rukken op Middelburg aan van zijden. Door de Geallieerden is nu sinds den aanval op het Zuidwesten van ons land 3000 vierkante Kilometers terrein van Duitschers gezuiverd, terwijl daarmede 570.000 inwoners werden bevrijd. Van het 15e Duitsche leger werden 25.000 man krijgsgevangen gemaakt, terwijl er 15.000 sneuvelden of. gewond werden. De Amerikanen maakten gisteren plaatselijke vorderingen bij Meyel. Omtrent de bevrijding van Antwerpen, dat onbeschadigd in handen der Geal lieerden is gevallen, wordt thans mede gedeeld, dat de 11e brigade tanks in België werd opgewacht door een ingenieur, die aanbood, de divisie langs den kortsten weg naar Antwerpen te begeleiden. Zijn aanbod werd aanvaard en hij leidde de tankdivisie langs onbelangrijke wegen en bruggen op korten tijd naar de stad. De bruggen in de hoofdwegen waren door den vijand vernield. Voor het be reiken van Antwerpen werd op korten tijd een weg van 150 K.M. afgelegd. De begeleider bracht de divisie ook ten spoedigst^ naar die plaatsen welke be hoorden te worden bezet, om vernieling van belangrijke punten te voorkomen. Dit heeft tengevolge gehad, dat de sluizen en de havens onbeschadigd zijn gebleven, Meer dan 3000 vliegtuigen hebben gisteren aanvallen uitgevoerd op fabrieken en olie-installaties in Duitschland. Een andere formatie, van meer dan 1000 vlieg tuigen, deed een aanval op Coblenz en Gelsenkirchen, beide met groote spoor wegemplacementen, terwijl ook vliegvelden werden gebombardeerd. Nog wordt gemeld van een formatie van 1000 bommenwerpers, geëscorteerd door 400 jagers, die een aanval uitvoer den, waarvan bommenwerpers en 10 jagers niet terugkeerden. Gisteren zijn ook de spoorwegemplace menten te Utrecht en Arnhem gebom bardeerd. In het verre Oosten hebben de Ameri kanen met goed succes een aanval uit gevoerd op het eiland Luzon. Voor de eerste maal hebben Ameri kaansche vliegende forten ook een aanval uitgevoerd op Singapore, waar zij een aanval deden op^ de haven. Het was bekend, dat een aantal schepen der Japansche vloot daar in gehavenden toe stand was binnengevallen voor het uit voeren van reparaties. De aanval gold ook de dokken en werven, waaraan ernstige schade werd toegebracht. Generaal Nimitz meldt uit het verre Oosten dat Amerikaansche dekvliegtuigen een aanval hebben uitgevoerd op Japansche steunpunten bij Luzon en dat daarbij 191 Japansche vliegtuigen buiten gevecht wer den gesteld. Ook werden daarbij kruiser en torpedobootjagers getroffen. Dinsdagmiddag. Het Duitsche verzet in Walcheren wordt, volgens de middaguitzending nu snel gebroken. Middelburg en Veere zijn ij Te Middelburg zijn 1500 Duitschers gevangen genomen. De Britsche marine is thans bezig de Schelde te zuiveren van mijnen en ver sperringen. De Britten hebben Willemstad bereikt. Er wordt nu nog gevochten bij den oprit van de Moerdijkbrug. Ten Zuid-Oosten van Aken hebben de Amerikanen de tegenaanvallen van de Duitschers bij Vossenack tot staan ge bracht. De strijd om Boedapest neemt in hevigheid toe. De Duitschers werpen daar steeds nieuwe versterkingen in den strijd; om het opdringen der Russen tegen te houden."" Zij weten, dat, wanneer Boedapest valt, ook de weg naar Weenen open ligt. Daaraan is deze wanhopige tegenstand toe te schrijven. Met betrekking tot de presidentsver kiezing in de Vereenigde Staten wordt gemeld, dat de verkiezingskoorts gisteren haar hoogtepunt bereikte. Het is voor de eerste maal, dat het aantal vrouwelijke kiezers dat der mannen overtreft. Men neemt vrijwel sdgemeen aan, dat Roosevelt de overwinning zal behalen, doch dat de meerderheid gering zal zijn, In dat geval zou het kunnen zijn dat de stemmen uit gebracht door de soldaten de beslissing brengen. In het tyveede middagbericht wordt gemeld, dat de Geallieerde commando's na de verovering van Middelburg zijn doorgemarcheerd in de richting van Oost- kapelle, nadat ook Veere was bevrijd. Tevens wordt de bevrijding gemeld van Willemstad. Toen de Britsche troepen Middelburg binnentrokken, juichte de bevolking, voor een deel zittende op de daken van de huizen aan onder water staande straten, de bevrijders toe en zeide de omroe- per de vertegenwoordigers van het „Hernn-volk", moesten dit machteloos toezien. De droogstaande straten der stad waren bezet met een volksmenigte, dat er geen sprake kon zijn van 'Sthieten. Met Middelburg is dus de derde pro vinciale hoofdstad in Nederland bevrijd. De Britsche luchtmacht, die gisteren o.m. etappe-linies in Nederland bestóokte, bombardeerde ook het spoorwegemplace ment te Gouda. In een weekoverzicht wordt geconsta teerd, dat met #le bevrijding van zoo goed als geheel Zeeland de vaart naar de Schelde is vrijgemaakt. De Duitsche zware kanonnen, die deze gesloten hielden, zijn tot zwijgen gebracht. De mijnen vegers doen thans op de Schelde hun werk, evenals de baggermolens en zoo kan binnen enkele weken de vaart op Antwerpen worden tegemoet gezien, het geen van zoo groote beteekenis is Voor het aanvoeren van voorraden en mate riaal voor de Geallieerde legers in het Westen van Europa. Het zal echter de vraag zijn, of in dezen herfst en komenden winter nog tot een groot-offensief zal worden overgegaan, aangezien de ervaring tijdens den vorigen oorlog heeft geleerd, dat het klimaat en de weersomstandigheden in West-Europa voor een winter-offensief minder geschikt zijn. Maarschalk Stalin heeft, ter gelegenheid van den 27sten gedenkdag van de October- revolutie een dagorder gericht tot het leger en tot het Russische volk, waarin hij wees, op de -beslissende overwinningen die door de Geallieerden zoowel in het Oosten als in het Westen tegen Duitschland zijn be vochten. Hij wijst daarbij ook op de bestaande goede samenwerking tusschen de Geallieerden;' Als gevolg van de te Teheran genomen beslissingen is Duitsch land tegelijk aangevallen uit het Oosten, het Westen en het Zuiden en dank zij dat optreden wordt de oorlog thans uit gestreden op Duitsch gebied. Op korten tijd werden midden-Italië, Frankrijk en België bevrijd. In het Westen worden 75 Duitsche divisies vastgehouden, terwijl er reeds 120 zijn uiteengeslagen. Ook voor de Russische arbeiders is de verandering in de laatste jaren van groote beteekenis geweest. Zij produceeren thans tienmaal zooveel als bij het begin van den oorlog. Van de bestaande samen- Werking tusschen de Geallieerden bestaat in de geschiedenis geen tweede voorbeeld. Ongetwijfeld bestaan er tusschen de opvattingen van de Vereenigde Staten en Rusland verschillen. Doch dat is niet te verwonderen. Wel is het te verwonderen dat er zoo weinig verschillen bestaan. Dat Japan in het Oosten veroveringen heeft kunnen maken sproot voort uit de omstandigheid, dat het beter dan de Ver eenigde Staten was voorbereid. Daardoor heeft het de Filippijnen kunnen veroveren. Dergelijke gebeurlijkheden moeten voor de toekomst onmogelijk worden ge maakt. Duitschland moet totaal worden ontwapend en de mogelijkheid voor agressie in de toekomst worden ontnomen, want anders staat men zooals de historie leert binnen 20 of 30 jaar weer voor een door Duitschland ontketenden oorlog. Er moet daarom zorgvuldig worden gewaakt, dat het niet opnieuw een gewapende macht kan opbouwen. Het fascistische beest moet op eigen bodem worden vernietigd. In het 'Oosten zijn Duitsche- legers verslagen, waarbij 540.000 man zijn gesneuveld en in het Zuiden zijn Duitsche legers verslagen, waarbij zij een half millioen manschappen verloren. Gisteravond werden in Moskou en enkele andere steden salvo's gelost ter eere van den Gedenkdag. Verschillende staatshoofden hebben gisteren aan Stalin telegrammen van ge- lukwensch gezonden, naar aanleiding van dezen Gedenkdag. Zonsopkomst Nov. 48 Zonsondergang Nov. 16 59 Zonsopkomst Nov. 50 Zonsondergang Nov. 16 57 Zonsopkomst 10 Nov. 52 Zonsondergang 10-Nov, 16 56 Zonsopkomst 11 Nov. 54 Zonsondergang 11 Nov. 16 54 Zonsopkomst 12 Nov. 55 Zonsondergang 12 Nov. 16 53 Zonsopkomst 13 Nov. 57 Zonsondergang 13 Nov. 16 55 15 November: Nieuwe Maan. 23 November: Eerste Kwartier. Verduisteren van een kwartier vóór Zonsondergang tot een kwartier na Zons opkomst. Drukkerij N.V Firma van de Sande, Terneuzen

het Gemeenteblad voor Terneuzen | 1944 | | pagina 2