VOOR TERNEUZEN PUBLICATIES. DINSDAG NOVEMBER 1944 No.. 12 MILITAIR GEZAG, VERORDENING Gcmceutc TERNEUZËN. Verbod visschen ten Westen Nieuwe Haven. Lijsten van Geëvacueerden. EVACUATIE. Terugkeer in de Gemeente Qostburg. Verplaatsing kantoor Rijksontvanger. De krijgsverrichtingen. HET GEMEENTEBLAD van den Commissaris van het Militair Gezag in het District Zeeland d.d. 31 October 1944. (Financieele Verordening no. Registratie van Vreemd Bankpapier. De Militaire Commissaris in het district Zeeland, mede uitoefenende de bevoegd heden toegekend aan den Chef Staf Militair Gezag in het vorengenoemde gedeelte van het in bijzonderen staat van beleg verkeerende grondgebied van het Rijk in Europa Gelet op artikel lid, van het Konin klijk Besluit no. 91 Registratie van Vreemd Bankpapier en mede gelet op de desbetreffende bepalingen van het Besluit op den bijzonderen Staat van Beleg maakt het navolgende bekend: Vóór of op 15 November 1943 zijn alle bezitters van niet-vijandelijk vreemd geld verplicht dit ter registratie aan te bieden of ter registratie te doen aanbieden (als bepaald in artikel van het Koninklijk Besluit no. 91, Registratie van vreemd bankpapier) bij kantoren in Zeeuwsch- Vlaanderen van de hierna te noemen bankinstellingen Amsterdamsche Bank N.V. Incasso-Bank N.V. Nederlandsche Landbouwbank N.V. Nederlandsche Middenstandsbank N.V. Rotterdamsche Bankvereeniging N.V. De registratie geschiedt na legimitatie tegen overgave van een copie van het bewijs van registratie hetwelk van het stempel van het registreerende kantoor moet worden voorzien en van de-hand- teekening van een persoon bevoegd om voor het registratiekantoor te teekenen. Verzuim van registratie heeft het ge volg omschreven in artikel van het Koninklijk Besluit no. 91. Deze bekendmaking geldt voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen. Zij zal worden bekend gemaakt door aanplakking aan de pui van de Gemeente huizen en door aanplakking op voor het publiek zichtbare wijze aan de postkantoren, en treedt in werking onmiddellijk na hare bekendmaking. Deze verordening kan worden aan gehaald onder den titel „Financieele Ver ordening no. Gegeven te Axel, den 31 October 1944. De Commissaris van het Militair Gezag in het district Zeeland, De Kapitein-Luitenant ter Zee SLOT. De Burgemeester van TERNEUZEN brengt ter algemeene kennis het volgende KORTE OVERZICHT betreffende de nieuwe straf besluiten en het Tribunaal-besluit; Door de Regeering zijn een viertal Koninklijke besluiten vastgesteld, waar door een gestrenge en snelle berechting van landverradérs en' oorlogsmisdadigers wordt verzekerd: le. het Besluit Buitengewoon straf recht (Stbl. 61), 2e. het Besluit op de Bijzondere Ge rechtshoven (Stbl. 62), 3e. het Besluit Buitengewone Rechts pleging (Stbl. 63), 4e. het Bijzonder Gratie-adviesbesluit (Stbl. 64). Niet minder belangrijk is 5e. het Tribunaalbesluit (Stbl. 101), dat de mogelijkheid schept om Nederlanders, wier gedrag tijdens de bezetting en de vijandelijkheden op Nederlandsch grondgebied on- vereenigbaar was met vaderlandsche plichtsbetrachting, ook indien zij zich niet aan een bepaald misdrijf schuldig hebben gemaakt, aan bijzondere maatregelen te onder werpen. De bepalingen van het Besluit Buitengewoon Strafrecht vinden toepas sing op een reeks misdrijven, welke in artikel van dat besluit zijn opgesomd. Met name vallen daaronder alle in de Wetboeken van Strafrecht en Militair Strafrecht omschreven misdrijven tegen de veiligheid van den staat en tegen' de Koninklijke waardigheid, schending van krijgsplichten en een aantal misdrijven tegen het openbaar gezag. Voorts zijn genoemd de meest belang rijke misdrijven tegen de zeden, tegen de persoonlijke vrijheid en tegen het leven, zoomede «ïsden van geweldpleging en van mishandeling, ingeval de schuldige zich heeft bediend van macht, gelegenheid of middelen, hem door den vijand, of door het feit der vijandelijke bezetting geboden. Eindelijk worden twee nieuwe misdrijven genoemdhet blootstellen van mede* menschen aan opsporing, vervolging, vrijheidsberooving of andere maatregelen van den vijand, of diens handlangers en het gebruik maken van door den vijand of door de vijandelijke bezetting geboden macht, gelegenheid of middelen om eeit1 ander in zijn vermogen wederrechtelijk te benadeelen of om zichzelf of een ander wederrechtelijk te bevoordeelen. De bepalingen van buitengewoon straf recht hebben tot het begin van den oorlog terugwerkende kracht. Derhalve is uit drukkelijk uitgesloten elk beroep op artikel van het Wetboek van Strafrecht, volgens hetwelk geen feit strafbaar is dan nadat daarop bij de wet straf is gesteld en bij verandering van wetgeving de voor den verdachte gunstigste strafbepaling wordt toegepast. Ten aanzien van de misdrijven, waarop het besluit aldus van toepassihg is, wor den de bestaande strafmaxima aanmerke lijk verhoogd, terwijl voor de zwaarste delicten oplegging van de doodstraf moge lijk wordt gemaakt. Dat geldt vooral voor eiken vorm van hulpverleening aan den vijand, waaronder mede begrepen wordt het bevorderen oif verspreiden van vijandelijke prppaganda, het aan den vijand ter beschikking stellen van eenig geld of goed, het verrichten van eenige daad ten voordeele van den vijand en het beletten, belemmeren of verijdelen van tegen den vijand gerichte maatregelen. Samen spanning, poging en medeplichtigheid worden met dezelfde straffen gestraft als het voltooide misdrijf. Steeds kan als bijkomende straf ontzet ting van rechten worden uitgesproken. Veroordeelingen tot vrijheidsstraf kunnen op last van den rechter in een Rijkswerk inrichting ten uitvoer worden gelegd. Bij het Besluit op de Bijzondere Gerechtshoven wordt de berechting van al deze misdrijven onttrokken aan de gewone gerechten en opgedragen aan bijzondere colleges, waarin naast drie juristen twee militairen zitting zullen hebben. De vervolging berust bij een procureur-fiscaal, bijgestaan door advo caten-fiscaal. Hooger beroep van de uitspraken der Bijzondere Gerechtshoven is niet toegelaten. Wel bestaat ter be vordering van eenheid in de rechtspraak de mogelijkheid van cassatie, waarvoor een Bijzondere Raad van Cassatie zal worden ingesteld. Alle zaken worden door een aangifte aanhangig gemaakt. Tot de aangifte is een ieder bevoegd, die Kennis draagt of gegronde reden heeft om te vermoeden dat een bepaald persoon zich zoodanig heeft .gedragen, dat hem op de voormelde gronden door het Trubinaal bijzondere maatregelen behooren te worden opgelegd. De aangiften moeten worden gedaan aan het Departement van Justitie of .bij een der ambtenaren, die daarvoor door den Minister van Justitie zullen worden aangewezen. Aangifte-formulieren zullen binnenkort beschikbaar worden gesteld. Van de beslissingen der Tribunalen bestaat geen beroep. Voor de executie der door hen opgelegde maatregelen is evenwel vereischt, dat een lid van den Raad van State of, in bepaalde gevallen, de afdeeling voor de geschillen van bestuur aan de beslissing een fiat executie heeft gehecht. Uitreiking Vitamine D-Tabletten. De Burgemeester van TERNEUZEN maakt bekend, dat de uitreiking van de Vitamine-tabltetten 1ste periode IV ten behoeve van kinderen in den leeftijd van maanden tot jaar, zal plaats hebben in het Ziekenhuis (kom) op Vrijdag 10 November van 14.30 tot 16 uur. In het Consultatiebureau „Wit-Gele Kruis" op Vrijdag 17^ November, van 14.30 tot 16 uur. De tusschenuitreiking alleen voor kinderen die drie maanden geworden zijn, zal geschieden, eiken Vrijdag, in het Ziekenhuis (kom), van 14.30 tot 5.30 uur. In het Consultatiebureau „Wit- Gele Kruis" Vrijdag van 1516 uur. De ouders worden dringend verzocht terwille van het wélzijn hunner kinderen de tabletten te komen afhalen. De stamkaarten van de kinderen mede brengen. Terneuzen, November 1944. De Burgemeester voornoemd, VERLINDE, wnd. De Burgemeester van TERNEUZEN maakt bekend, dat het vanaf heden ver boden is in de Wester-Schelde, ten Westen van de Nieuwe Haven en inde Braakman te visschen, mossels e.d. te rapen of dit gebied te bevaren. Terneuzen-, November 1944. De Burgemeester voornoemd, VERLINDE, wnd. De Burgemeester van Terneuzen brengt ter algemeene kennis, dat lijsten van geëvadueerden uit de volgende plaatsen ter inzage liggen bij de Centrale Post van het Roode Kruis te Terneuzen: Arnhem, Best, Ede, Eindhoven, Dordrecht, Hengelo, Heveadorp, Hilvarenbeek, Lun- teren. Oosterbeek, Renkum, Venlo, Wa* geningen, Wolfheze, Zaandijk, Zaltbom- mel, Zeist, Ziërikzee, Zutphen. Terneuzen, November 1944. De Burgemeester voornoemd, VERLINDE, wnd. De Burgemeester van TERNEU2SN maakt bekend le. Dat het plaatselijk evacuatiebureau is overgebracht, van het gebouw van de Kamer van Koophandel naar het Stadhuis, ingang Noordstraat. (Geopend van uur en van 1.30^-4.30 uur.) 2e. dat het evacuatiebureau te Sluiskil geopend is van 4—5 uur. 3e. dat de geëvacueerden zich niet alleen op de plaatselijke bureaux moeten aanmelden, maar bij vertrek naar elders zich ook moeten laten af schrijven. Terneuzen, November 1944. De Burgemeester voornoemd, VERLINDE, wnd. De Burgemeester van TERNEUZEN bréngt ter algemeene kennis het besluit van den Burgemeester van Oostburg waarbij het zonder diens toestemming niet is toegestaan in de Gemeente Oostburg terug te keeren. Bij overtreding volgt uitzetting. Terneuzen, November 1W44. De Burgemeester, VERLINDE, wnd. De Burgemeester van TERNEUZEN maakt bekend, dat door vordering van het Kantongerechtsgebouw het kantoor van den Ontvanger der Directe Belastin gen, Invoerrechten en Accijnzen is ver plaatst naar de Kamer van Koophandel, Burgemeester Geillstraat no, De Burgemeester van Terneuzen, VERLINDE wnd. Zondagmorgen, ^Jovember, De Canadeezen hebben Zevenbergen bevrijd. Britsche' vliegtuigen hebben Zaterdag middag omstreeks uur, dus op een tijd stip dat men kon vermoeden dat geen Nederlandsche werklieden meer .zouden aanwezig zijn, te Utrecht een fabriek van eenmans-torpedo's gebombardeerd. In het Westen werden voortgezet de luchtaanvallen op spoorwegverbindingen in het Roergebied. Ook de spoorbrug bij Venlo werd gebombardeerd. Het Deensche persagentschap meldt, dat bij de vernieling van het hoofdkwar tier der Gestapo te Aarhuus," door Brit sche bommenwerpers, 110 leden der Gestapo zijn omgekomen. Daarbij zijn tevens een groot aantal documenten, bew treffende leden der Deensche geheime verzetbeweging vernietigd, zoodat door dezen geslaagden aanval, het leven van eee groot aantal Deensche staatsburger beveiligd zal zijn. In de afgeloopen maand is door de Britsche en Amerikaansche vliegtuigen een hoeveelheid van meer dan 100,000 bommen op Duitschland geworpen. Dat is meer dan de hoeveelheid die door Duitschland gedurende den geheele oorlog op Engeland werd geworpen. Door Britsche marinevaartuigen en vliegtuigen is het grootste convooi dat tot nu toe derwaarts vertrok, naar een Russische haven in het Noorden begeleid. Geen enkel schip is daarvan verloren gegaan. Duitsche duikbooten hebben te vergeefs getracht daarop aanvallen te doen. duikbooten werden vernield, terwijl Engelsch korvet is verloren gegaan. Te Vlissingen werd Zaterdag nog een gevecht gevoerd op korten afstand. De Duitschers wierpen met handgranaten uit hun hoofdkwartier, het Hotel Brittannia, naar de aanvallen de Britter. Om dit hotel te kunnen aanvallen, moest de Britsche infanterie door het water waden, aangezien het terrein bij het hotel onder water stond. Typhoons onder steunden den aanval met bommen en raketgranaten. Ook stond op het dak van dat Hotel afweergeschut. De Duitschers werden echter overmeesterd en moesten zich overgeven. Een der laatsten was de bevelhebber van Vlissingen, die een zenuw toeval kreeg en huilend in het Britsche hoofdkwartier werd aangebracht. De gevangen genomen bevelhebber Von Rheine verklaarde, dat het onder water zetten van het eiland door de Geallieerden, voor de Duitschers een ramp was geworden, daar het nu niet mogelijk was gevolg te geven aan het bevel, om tot den laatsten man door te vechten. Domburg werd bevrijd en daar werd een geschutsstelling veroverd met stuk ken geschut van 22 c.M. Nieuwland werd door een commando Schotten bevrijd. De Britsche zeemacht ondersteunde met haar geschut de operaties te land. Boven Middelburg werden door Britsche vliegtuigen strooibiljetten uitgeworpen, „waarin de Duitschers werd aangeraden zich over te geven. Op het laatste oogenblik werd Arne- muiden door de Duitschers tot open stad verklaard, doch men beschouwde dit meer als een poging om de Geallieerden op te houden en zelf weg te kunnen komen. De eilanden Noord-Beveland, Tholen en St. Philipsland, zijn thans door de Geallieerden bezet. Maandagmorgen, November 1944. De Engelschen, Canadeezen en Polen hebben nu langs de Maas een strook be zet van af een punt ten N.W. van Her togenbosch tot aan Geertruidenberg. De Duitschers houden nu aan den Zuidelijken oever van het Hollandsch Diep nog slechts steunpunten bezet bij Moerdijk en Wil lemstad. Op Walcheren zijn de Geallieerden vooruitgedrongen en Middelburg is daar nu nog het eenige groote Duitsche steun punt. Het Geallieerde Hoofdkwartier deelt mede, dat er bij de landing te Westkapelle.

het Gemeenteblad voor Terneuzen | 1944 | | pagina 1