PREDIKBEURTEN. De Presidentsverkiezing in Amerika. De politieke toestand in Engeland. Gevonden voorwerpen. VERDUISTERING. De Duitsche propaganda en het voedselgebrek in onze groote steden. Er is nu sinds een week niets meer vernomen over het, voornamelijk in de groote steden van ons land, heerschende voedselgebrek enz. We kunnen veronder stellen, dat dit er inmiddels niet beleer op geworden is, bij gebrek aan middelen tot voorziening. Uit de uitzendingen daar omtrent viel af te leiden, dat de Duitschers uit propagandistisch oogpunt, zoowel als middel om de spoorwegstaking te breken, den voedselnood in de groote steden toeschreven aan de spoorwegstaking, waardoor aanvoer onmogelijk is geworden. In verband daarmede werd er in de uitzendingen van Radio-Oranje en de Nederlandsche uitzending der op gewezen, dat die voorstelling van zaken door de Duitschers onjuist is, dat het Ontstane gebrek althans slechts voor een deel aan de staking zou kunnen worden toegeschreven. In hoofdzaak is dat te wijten aan de maatregelen en daden der Duitsche bezetting. In de eerste plaats heeft deze in de verschillende maalderijen de voorraden meel in beslaggenomen en voorts voedselvoorraden uit veemen en magazijnen geroofd en weggevoerd, zelfs ook bij den kleinhandel is beslag gelegd op voor de burgerij bestemd voedsel. In de tweede plaats hebben de Duit schers alle vervoer ontwricht, door alle voertuigen die zij maar wisten te vinden, ook bij de leveranciers van levensmiddelen, in beslag te nemen en weg te- voeren. aardoor is het aanvoeren van ver schillende levensmiddelen naar de steden onmogelijk geworden. Niet door de spoorwegstaking. Want zoo werd er gevraagd wie heeft er ooit van gehoord, dat de melk naar de groote steden door dfe spoorwegen werd aangevoerd? De werkelijke oorzaak ligt hier voor de hand. De Amerikaansche oorlogs-machine. In de uitzendingen omtrent de krijgs verrichtingen en voor de wereldpolitiek van belang zijnde voorvallen, is ook aan gestipt, dat op November in de Ver- eenigde Staten de presidentsverkiezing zal plaats hebben in verband met het eindi gen der derde vierjarige ambtsperiode van President Roosevelt. Er is gemeld, .dat zoowel hij als zijn tegencandidaat Zaterdag hun laatste ver kiezingsredevoeringen zullen houden. Een woordvoerder van de pas opge richte liberale partij, heeft een pleidooi gehouden voor de herkiezing van Roose velt. Ongeveer een week geleden gaf Presi dent Roosevelt een uiteenzetting omtrent het leger en de vloot van de Vereenigde Staten. Hij stipte aan, dat de Vereenigde Staten in 1940 een leger hadden dat slechts 600.000 manschappen telde. Nu hebben de een leger van millioen man, waarvan ongeveer de helft buiten de Vereenigde Staten staat. Het land beschikt nu over een vloot, grooter dan alle andere ter wereld. Zij telt 1500 oorlogsschepen en 50.000 hulp vaartuigen. In jaar tijd hebben soldaten der Vereenigde Staten deelgenomen aan 27 landingen op ver van het gebied liggende kusten. Het behoef geen betoog, dat voor het uitvoeren van dergelijke ondernemingen, ver van het vaderland, enorme voorbereidingen en krachtsin spanning vereischt worden. Om thans den vrede voor de wereld te verkrijgen en in de toekomst te ver zekeren, moest thans de grootste oorlogs machine, die tot nu toe bestond, worden ingericht en de Vereenigde Staten bezit ten nu de grootste vloot, het grootste leger en de grootste luchtmacht. Aan de laatste zijn 850.000 manschappen verbon den en de luchtvloot beschikt over 240.000 vliegtuigen. Hét is noodig geworden om die oor logsmachine in te richten en de strijd krachten op de beste wijze aan te wen den, om te beletten dat de Duitschers en Japanners nog verder zouden oprukken om hez overig deel der wereld te over meesteren. Bij dit alles is ook hulp ver leend aan Engeland in zijn strijd tegen de genoemde volken en aan de Russen, die bij Stalingrad zijn begonnen de Duit schers terug .te werpen. Roosevelt stipte ook aan de overwin ning van de Amerikaansche vloot bij Mid- way en die in de Koraalzee (die bij de Filippijnen was toen nog niet gestreden). Men is, volgens Roosevelt, de eerste fase van den oorlog, het doordringen der aanvallers, voorbij. De tweede fase was de aanval op Europa, die op succesvolle wijze is ingezet. De derde fase zal zijn den aanval op Duitschland zelf en die tegen Japan. En al hebben de Vereenigde Staten geen beroepsleger, zoo hebben zij toch hun beste troepen kunnen uitzenden voor den strijd tegen hun, van militair oogpunt, natuurlijke vijanden, terwijl zij tevens hunne bondgenooten hebben kunnen voor zien van wapenmateriaal. Er is reeds met een enkel woord mel ding gemaakt van de redevoering, die de Engelsche premier in het Lagerhuis heeft gehouden over den poliiieken toestand in verband met den oorlog. Churchill betoogde, dat de coalitie, de eenheid tusschen de verschillende partijen, behoort te worden bewaard tot Duitschland volledig verslagen is. In verband daarmede is het ook nood zakelijk de nieuwe verkiezing voor het Lagerhuis opnieuw te verdagen. Dit geschiedt niet op grond van dictoriale neigingen. Deze zouden ook in strijd zijn met het streven der Regeering tot het instandhouden der democratische instel lingen, maar het- is niet gewenscht onder de huidige omstandigheden een nieuwe verkiezing te houden in verband met den daaraan voor de partijen verbonden arbeid en voor een nieuwe indeeling van districten en samenstellen van kiezerslijsten, maar bovendien ook, omdat dan de talrijke soldaten, die in het buitenland vertoeven, niet in de gelegenheid zouden zijn bij de verkiezingen hun sfem uit te brengen. Zoodra echter de toestand zich daarvoor leent, zullen onverwijld de verkiezingen worden uitgeschreven en het zuiver demo cratisch apparaat hersteld. Dit zal echter nog wel een maand of moeten duren, want spreker kon niet zeggen, dat de oorlog in Europa vóór de lente zal geëindigd zijn, en dat dit niet zal worden tijdens den zomer van 1945, kan hij nog minder garandeeren. Weliswaar zijn er militaire deskundigen, die er anders over oordeelen, en het is dan ook niet uitgesloten, dat de oorlog vlugger eindigt door een ineenstorting van Duitschland, maar bij de blijkende vast houdendheid der leiders van de nazi's, is dit niet te verwachten. De woordvoerders der verschillende partijen hebben zisch bij het standpunt van Churchill aangesloten. De woord voerder der Labourpartij gaf te kennen, dat ook zijn partij van meening is, dat het thans van het hoogste belang is eenheid te bewaren voor het tot een zegevierend einde brengen van den oor log, maar dat dit toch niet behoeft te beletten, dat verschillende wetten voor sociale voorzieningen ondertusschen wor den tot stand gebracht. Hij wees er ook op, dat er nog verschil van meening be staat omtrent staats- of particuliere ex ploitatie na den oorlog van mijnen en industriëele ondernemingen en ook om trent grondbezit. ZATERDAG NOVEMBER 1944. Ned. Hervormde Kerk. TERNEUZEN. Avondgebed. ZONDAG' NOVEMBER 1944. Ned. Hervormde Kerk. TERNEUZEN. 10 Ds. Sickesz; 2.30 Dr. Cazemier. bed. Doop. SLUISKIL. 10 Dr. Cazemier; 2.30 Ds. Sickesz. Gereformeerde Kerk. TERNEUZEN. 10 en Ds. van Houte. SLUISKIL (in de Herv. kerk). 4.30 Ds. Zemel, van Axel. HOEK. 9.30 en 2.30 Ds. Joh. Francke. ZAAMSLAG. 9.30 en 2.30 Ds. Kok. Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN. 9.30 en 5.30 leesdienst Oud-Gereformeerde Gemeenle. TERNEUZEN (Vlooswijkstraat). 9.30 en 5.30 leesdienst. TERNEUZEN (Nieuwediepstraat). 9.30 en 5.30 leesdienst. Roomsch-Katholieke Kerk. TERNEUZEN. 7.30 en 10.30 H.H. Missen; 2.30 Lof. De Commandant van de Gemeente politie van Terneuzen maakt bekend, dat omtrent onderstaande voorwerpen in lichtingen te bekomen zijn aan de daar achter vermelde adressen Een padvindersriem Pauïusse, Klaas- senstraat 10. Een paar grijze kousen, Filiaal Albert Heijn. Een heeren-armband- horloge, de Dreu, Dokweg 18. Een portemonnaie met inhoud, de Schepper, Tramstraat Een p.arapluie, Leunis, Donze-Visserstraat. ,Een textielkaart, Jansen, Piersenspolder 62, Sluiskil. Een doosje melkbonnen, van der Hooft, Koedijk Een portemonnaie met inhoud, De Louw, Tramstraat Een paar hand schoenen, Ollebek, Donze-Visserstraat 25. Een konijn, de Feijter, Leliestraat 19. Een kindersokje, Verschelling, Burg. Geillstraat 25. Twee stuks baby kleertjes, Wieland, Walstraat Een overjas, Sol, Dahliastraat Een huissleutel, Lips 605, pijl van een boog, stamkaart met inlegvel no. 8093, kinder- tasch, twee schoolschriften, kinderporte- monnaie met inhoud, huissleutel, kinder handschoen, bureau van politie. Zonsopkomst Nov. 39 Zonsondergang Nov. 17 08 •Zonsopkomst Nov. 42 Zonsondergang Nov. 17 05 Zonsopkomst Nov. 44 Zonsondergang Nov. 17 03 Zonsopkomst Nov. 46 Zonsondergang Nov. 17 01 Zonsopkomst Nov. 48 Zonsondergang Nov. 16 59 Zonsopkomst Nov. 50 Zonsondergang Nov. 16 57 Zonsopkomst 10 Nov. 52 Zonsondergang 10 Nov. 16 56 NovemberLaatste Kwartier. 15 November: Nieuwe Maan. Verduisteren van een kwartier vóór Zonsondergang tot een kwartier na Zons opkomst. Drukkerij N.V. Firma van de Sande, Terneuzen

het Gemeenteblad voor Terneuzen | 1944 | | pagina 4