leien van het dak de Nederlandsche vlag wapperde. Gisteravond is ook nog bericht, dat het commando, dat vanaf Westkapelle Noordwaarts trok, Domburg heeft bereikt. In de latere uitzending werd gemeld van hevige gevechten in de stad Vlissingen, ofschoon er aan toegevoegd werd, dat de Duitsche berichtgeving Vlissingen al als verloren had opgegeven. Van Gealli eerde zijde was dit echter nog niet be vestigd. Voorts werd medegedeeld, dat een der bij Westkapelle gelande commando's al spoedig een Duitsche batterij had overmeesterd, en voorts dat deze commando's verder landwaarts binnendringen. Van af Breskens is waargenomen, dat bij de beschieting door de Britsche artil lerie de voorgevel van een hotel aan het strand te Vlissingen spoedig ineenstortte. Ook kon worden waargenomen dat de munitievoorraad van een der Duitsche kustbatterijen, die de landingsplaats be schoot, in brand werd geschoten. Tenslotte werd gemeld de bevrijding van Knocke. De Belgische regeering maakte de bevrijding van het geheele Belgische gebied bekend, doch in de avonduitzending werd nog gezegd, dat de laatste Duitschers, die uit Zeeuwsch- Vlaanderen verdreven zijn, nu in Heijst zijn samengedrongen. Er zijn tusschen de Schelde en het Leopoldskanaal 17.400 krijgsgevangen gemaakt. Van morgen werd geconstateerd, dat de strijd ten Zuiden van Schelde ten einde loopt en dat de Duitschers daar over geen enkel kanon meer beschikken. De actie op Walcheren verloopt in alle richtingen gunstig. Zooals reeds gemeld, werd al spoedig een der zware batterijen veroverd, terwijl met het overmeesteren van verdere batterijen wordt voortgegaan. Radio Herrijzend Nederland deelde van morgen ook mede, dat de Duitschers hébben gezegd dat ze Vlissingen ontruimd hebben, doch van Geallieerde zijde werd dit niet Bfevestigd. Uit Londen werd alleen gezegd, dat 4iet grootste deel van Vlissingen in Geallieerde handen is. Het bruggenhoofd dat de Canadeezen aan het Oosten van het eiland hebben gevestigd is nu 400 diep. Om de troepen op Walcheren en in het óverig deel van Nederland te steunen, zijn gisteren door Geallieerde vliegtuigen 800 aanvalsvluchten gemaakt. De Duitsche troepen hebben zich nu in Noord-Brabant in een linie evenwijdig aan de 'rivier de Mark ingegraven. De Geallieerden hebben daar, tengevolge van het hevig artillerievuur van den vijand een hunner bruggenhoofden over de Mark moeten prijsgeven. In Limburg hebben de Geallieerden al het terrein dat de Duitschers bij hun tegen offensief hadden veroverd, weer herwonnen. De Amerikanen hebben gisteren ten Oosten van Aken een nieuwen aanval ingezet. Zij maakten bij Geurtschen 300 krijgsgevangenen. Gisteren is door 3000 vliegtuigen een aanval gedaan op Dusseldorf en Mirel- bourg. Er werden 208 Duitsche jagers neergeschoten. De aanval op Dusseldorf had plaats kort na de aanvallen van den vorigen dag, die door 1000 vliegtuigen was uitgevoerd. Tezelfder tijd werd Osnabruck, een belangrijk spoorwegcen trum voor aanvoeren voor het Duitsche leger, aangevallen. Aan0 den aanval op Mirelbourg werd deelgenomen door 1100 bommenwerpers, geëscorteerd door 900 jagers. Deze aanval gold voornamelijk de Leunafabriek terwijl voorts Bielefeld en Rheine werden aangevallen. Een groot aantal Duitsche jagers steeg op, om den aanval op Dusseldorf af te weren. Er werden door de Britsche vlieg tuigen 130 Duitsche jagers neergeschoten en door de Amerikaansche 53, terwijl door laagvliegende vliegtuigen nog 25 Duitsche jagers werden vernietigd. 41 bommenwerpers en 28 Amerikaansche jagers gingen verloren. Gedurende de maand October werden door Britsche vliegtuigen boven Duitsch- land uitgeworpen 50.000 ton bommen, dat is ton per minuut, dag en nacht door en ongeacht de bommen die door de Amerikanen op Duitschland zijn uitge worpen. Men vermoedt, dat bij den aanval op het hoofdkwartier van de Gestapo te Aarhuus 100 Duitschers zijn omgekomen, o.m. ook het hoofd van den dienst en zijn assistent. De Russen komen zoowel van uit het Zuiden als van uit het Oosten dichter bij de Hongaarsche hoofdstad Boedapest. In het Zuiden werd hevig gevochten. Er werden daar 2000 Duitschers en Hongaren krijgsgevangen gemaakt en 58 tanks ver nietigd, benevens een aantal kanonnen op motorvoertuigen buit gemaakt. Bij het gevecht om Kirkemetz werden 7500 Duitschers en Hongaren verslagen en gevangen genomen, waaronder de voor malige chef van den Hongaarschen staf. Volgens bericht van maarschalk Tito is in Yoegoeslavië weer een havenstad, Zabar door de patriotten bevrijd. In Macedonië werd Kavodar veroverd, waardoor een groote afdeeling Duitschers geïsoleerd werd. Ten Noorden van Saloniki worden de Duitschers door Grieksche patrouilles achtervolgd. In Italië heeft een Britsche pantser- afdeeling Sorli, 13 K.M. ten Zuiden van Boulogna, bezet. Churchill en Eden zullen op uitnoodiging van Generaal De Gaulle een bezoek brengen aan Parijs. De datum zal nog nader worden vastgesteld. In het Britsche Lagerhuis is gisteren het debat over de verzekeringswetten aangevangen. De Minister van Sociale Verzekering verklaarde, dat de kosten van deze nieuwe wetten in 1945 zouden be dragen j650 millioen pond, om in 1975 te stijgen tot 830 millioen pond. Hij noemde dit inderdaad een aanslag op het Engelsche publiek, maar hij heeft voldoende vertrouwen in de toekomst van Engeland, dat het deze lasten zal kunnen dragen. De Labour-afgevaardigde, die hierover het woord voerde, betoogde, dat deze wetten behooren te worden ingevoerd vóór de algemeene verkiezingen, daar men de invoering niet weer opnieuw in gevaar mag brengen. In Londen is de brandwacht tot op de helft verminderd. Zij wordt echter niet afgeschaft, teneinde w^er in actie te kun nen komen, wanneer de Duitschers hun luchtactie mochten willen hervatten. Dinsdag wordt in de Vereenigde Staten de presidentsverkiezing gehouden. In een gisteren gehouden rede verklaarde Roose- velt, dat de Vereenigde Staten niet meer tot hun politiek van isolement zullen terugkeeren. Hij geloofde niet, dat de strijd in Europa gedurende den winter zal worden gestaakt. De Geallieerden willen doorvechten tot het doel is be reikt, en dat doel is IJ Hitier heeft weer een nieuw bevel uit gevaardigd, waarbij den doktoren* wordt gelast minder streng te keuren, en dat niet zonder meer invaliditeit afkeuring voor den dienst aan het front moet tengevolge hebben. Vrijdagmiddag. Het bericht luidde dat de invasie troepen op het eiland Walcheren vasten voet beginnen te krijgen. De Canadeezen, die over den Sloedam zijn gekomen, hebben in het Oosten nu een bruggenhoofd ter diepte van een hal ven K.M. Volgens het bericht van een der front- correspondenten zijn de Duitschers uit Vlissingen zoo goed als verdreven, doch dit bericht is nog niet van officieele zijde bevestigd. De laatste Duitschers, die nog overge bleven zijn van de drommen die in Zeeuwsch-Vlaanderen bij Breskens waren en vandaar steeds verder zijn verdreven naar de Belgische kust, zijn nu te samen gedrongen in de Belgische badplaats Heyst, nadat ook Knocke door de Canadeezen was genomen. De Geallieerden hebben in Noord- Brabant onder het hevige vuur van de Duit&he artillerie de twee bruggenhoofden die zij hadden over de Mark, moeten prijs geven. In het Oosten van Noord-Brabant hebben zij echter al het terrein herwon nen, dat zij in het begin der week hebben moeten prijsgeven, als gevolg van het krachtig tegenoffensief, dat toen door de Duitschers werd ingezet, om de Geallieerde troepen af te leiden van hun acties tegen Zeeland. Het eerste Amerikaansche leger is bij het nieuwe offensief ten Zuiden van Aken K.M. gevorderd. Het Britsche leger heeft in Frankrijk Baccarat, aan de 1'Este, veroverd. De Russische troepen naderen in Honga rije over een breed front Boedapest. Zooals reeds gemeld, heeft zich de vroegere chef van den Hongaarschen staf. Janos Verroes, met een aanzienlijk aantal man schappen, aan de Russen overgegeven, In de Adriatische zee zijn door Britsche torpedojagers Duitsche torpedobooten tot zinken gebracht. De Britten leden zelf geen verliezen. Van de bemanning der Duitsche schepen werd een deel krijgs gevangen gemaakt. In Italië maken de Britten vorderingen. Er wordt voorts ook gewezen op de beteekenis, die de actie in Italië op den gang van zaken heeft. Door die actie wordt nu in Italië een Puitsch leger ter sterkte van 500.000 man vastgehouden, die zoo dringend noodig zijn voor ver dediging van de Siegfried-linie. Generaal Kesselring heeft daar als gevolg van zijn strategie reeds 194.000 man verloren, het geen beteekent 15 volledige divisies op oorlogssterkte. Generaal Mc Arthur deelt mede, dat de eilanden Leyte en Samar, zoo goed als van vijanden zijn gezuiverd. De Japanners hebben daar 30.000 man verloren. In de uitzending van Radio-Oranje wordt nader meegedeeld, dat de te West kapelle gelande troepen, Vlissingen tot op K.M. genaderd zijn. Er hebben te Vlissingen nog straatge vechten plaats. Domburg is nog niet in Geailieerde handen. De Duitschers onderhouden van hun nog intact zijnde batterijen een moord dadig vuur op de landingstroepen. Verschillende Duitsche batterijen geven echter geen teeken van leven meer. Omtrent de uit het Oosten Walcheren binnengedrongen afdeeling wordt nu een tegenslag gemeld, nl. dat deze door het artilleristisch vuur van den vijand genood zaakt is geworden zich van het eiland terug te trekken op den Sloedam en dus hun bruggenhoofd moesten opheffen. Langs de Mark verdedigen de Duit schers blijkbaar hun daar ingenomen stellingen heftig, om op die wijze den aftocht van hun troepen over de Maas te dekken. Ten Oosten van Limburg zijn de Brit sche troepen doorgedrongen tot Meyel. Gisteren heeft Koning George van Engeland het Victoria-kruis uitgereikt aan soldaten, wegens hun "bijzonder moedig en heldhaftig gedrag. Deze hooge onder scheiding werd o.m. uitgereikt aan den majoor Kean, voor zijn zeer bewonderens- waardigen heldenmoed en zijn beleidvol optreden bij den aanval op Arnhem, waaraan het te danken is geweest, dat het grootste deel van zijn troepen zich in veiligheid heeft kunnen terugtrekken. In de tweede namiddag-uitzending werd bericht dat Vlissingen geheel in handen der Britten was, behoudens zich hier en daar nog scherpschutters verdekt heb ben opgesteld, die nu worden opgeruimd.

het Gemeenteblad voor Terneuzen | 1944 | | pagina 3