met 300 bommenwerpers Gelsenkirchen aangevallen en oliefabrieken in verschil lende plaatsen. In de maand October hebben de Ge allieerden meer dan 50 luchtaanvallen uitgevoerd op Duitschland en bezet Neder- landsch gebied. Er werden daarbij ver nield 500 locomotieven, 2000 spoorweg- waggons, 500 voertuigen, 500 lichters en 60 grootere vaartuigen. Engelsche Musquito's hebben te Aarhuus in Denemarken den zetel der Gestapo vernield. Zij vlogen daarbij zeer laag over het dak. In dat gebouw waren uitge breide documenten opgeborgen omtrent de Deensche geheime beweging. Dezer dagen is ook gemeld, dat het in Frankrijk gelukt is een gevangenis zoo danig te beschadigen, dat de daarin op- geslotenen, die de Duitschers voornemens waren te fusileeren, gelegenheid kregen te ontsnappen. Dat dit een onderneming was die veel beleid in de uitvoering vor derde, is te begrijgen. Eerst werd het gebouw waarin de bewakers waren ge huisvest, vernield. Daarna werden de muren der gevangenis bestookt en de ver kenners namen al spoedig groepen man nen waar, die zich uit het gebouw ver wijderden. De aanvallen der Russen, die uit richtingen op Boedapest aanrukken, maken goede vorderingen. De Britten hebben in Griekenland de havenstad Saloniki bevrijd. De Duitschers hebben, daar, alvorens weg te trekken, de havenwerken en spoorwegemplace menten grondig vernield en de nabij ge legen vliegvelden onbruikbaar gemaakt. De Britten hebben in Italië hun brug genhoofd over de Ronko versterkt. De Engelsche Minister van Buiten- landsche zaken Eden is in Italië aange komen, waar hij een onderhoud had met den Italiaanschen premier Bonomi. Medegedeeld wordt, dat sinds de lan ding der Geallieerden in Italië door hen zijn gevangen genomen 128.000 Duitschers. 34.000 werden gedood en 104.000 gewond. Men begrijpt niet, waarom Duitschland in Italië zoo'n groote troepenmacht onder houdt, terwijl deze toch voor de ver dediging van Duitschland zelf zoo dringend noodig is. In Yoegoeslavië zal zoo spoedig moge lijk een nationale Regeering worden ge vormd. Maarschalk Tito heeft daarover reeds een bespreking gehad met den Minister-President. Admiraal Somervylle heeft gewezen op de thans vrijwel ongehinderde vaart tus- schen Afrika en Australië. Er is gemid deld millioen scheepston in de vaart, zonder dat deze iets bemerken van eenige agressie van Japansche schepen. Generaal Alexander heeft meegedeeld, dat in Engeland sinds de oorlogsjaren zijn gebouwd 634 oorlogsschepen met in totaal 1.200.000 ton inhoud. Deze sche pen vormen een vloot, grooter dan de vloten van Engeland, Amerika, Frankrijk, Duitschland en Italië te samen in Januari 1940. Bovendien werden er in die jaren 4000 kleinere oorlogsschepen gebouwd, tot een half millioen ton, en 1000 vracht schepen, metende 4.700.000 ton. Donderdagmiddag. De bruggenhoofden op het eiland Walcheren zijn door de Britten geconso lideerd. Vlissingen is bijna geheel bevrijd, doch de Duitschers handhaven zich nog in het Noorden der stad. De Britten en Canadeezen hebben nu op Walcheren vasten voet en de marine-afdeeling, die te Westkapelle aan land ging, nadert Domburg. Gisteren is in Zeeuwsch-Vlaanderen Sluis bevrijd. De Duitsche bevelhebber heeft zich daar met 2500 man overge geven. Het georganiseerd verzet is daar nu opgeheven en enkele groepjes verspreide Duitschers worden in het terrein opge ruimd. Hiermede is geheelZeeuwsch- Vlaanderen van vijanden gezuiverd. De correspondent van een Engelsch blad, die de landing op Walcheren vanaf het strand te Breskens waarnam, schrijft, dat met de landing op Walcheren het doelde vrijmaking van den Scheldemond, haar voltooiing nadert. Hoewel de strijd nog wel eenige dagen kan duren, aan gezien het water op Walcheren thans evenzeer de bewegingen der Geallieerden bemoeilijkt als die der Duitschers. Wan neer men het water meester zal zijn, heeft men ook nog rekening te houden met de mijnen. Hij schrijft dat gistermorgen tegen half uur, de eerste landingscommando's naar voren kwamen. Zij werden gesteund door vliegtuigen, die met hun 500 pondsbommen de Duitsche versterkingen aan dp kust van Walcheren bestookten. Nadat de landingsbooten waren afge varen, bemerkte men van af Zeeuwsch- Vlaanderen, dat zij al spoedig onder zwaar granaatvuur der Duitschers lagen. Ver scheidene booten gingen daardoor verloren, terwijl er ook op onderwaterversperrïngen terecht kwamen. Spoedig kwamen de commando's ondanks dezen tegenstand, op de Zuidkust van Walcheren aan land. Zij behoefden niet ver gaan om dek king te vinden achter de huizen. Zij werden door de Duitschers te Vlissingen ontvangen met matig machinegeweervuur. Ondertusschen was de mist opgetrokken en kon men vanaf Breskens de huizen te Vlissingen goed onderscheiden. Men kon ook goed waarnemen welke Duitsche batterijen te Vlissingen nog in werking waren en die werden door de Britten vanaf Zeeuwsch-Vlaanderen spoedig scherp onder het vuur hunner batterijen genomen. Zonder ophouden deed de artillerie zijn projectielen op de Duitsche stellingen neerhagelen. Er was ook waargenomen, dat bij het opvaren de Duitsche batterijen de water baan van de landingsvaartuigen scherp onder vuur hadden. Gestadig werd de kracht van de lan dingscommando's opgebouwd. De Schelde was voortdurend bestippeld met landings vaartuigen, die manschappen aanvoerden. Spoedig kwamen ook de eerste landings vaartuigen terug met Duitsche krijgs gevangenen, manschappen der kustbewa king, die den indruk gaven niet tot de beste van het Duitsche leger te behooren en die men vermoedelijk ook landwaarts nog wel zal aantreffen. Een deel der commando's trok op langs het Bellamypark en de Walstraat, terwijl een ander deel het havengedeelte tot aan de gracht, die Vlissingen scheidt, voor zijn rekening nam. De landingstroepen te Westkapelle be stonden uit marine. Daar werd de landing uitgevoerd met vaartuigen met kleine landingsvaartuigen aan boord. Een eind voor de kust werden die landingsbootjes uitgelaten en bemand. Zij voeren op het gat van den dijk aan, dat door het bom bardement der Geallieerden in den grooten dijk is ontstaan en kwamen zoo in West kapelle. Een deel ging verder op de ondergeloopen velden, terwijl een ander deel zich richtte naar de huizen van het dorp en de Duitschers in den rug aanviel. Een derde landingsgroep zette koers op den dijk en werd tegen het vuur der batterijen gesteund door Typhoons, welke de batterijen spoedig tot zwijgen brachten. Daarbij werd met raketbommen een der lastigste batterijen van het eiland buiten gevecht gesteld. De Duitschers werden op deze wijze- van drie zijden bedreigd. De stemming bleef onder de landingscommando's, on danks de moeilijkheden, zeer geestdriftig. Des morgens was te Westkappele de landing ingezet onder het zingen van „Tipperary", en die stemming bleef ge durende de gunstig verloopende actie bestaan. De landingen werden des morgens ook ondersteund door gesehutvuur van uit zee door het slagschip Warspite en de moni tors Erebus en Lord Roberts. Vrijdagmorgen, November. Gisterenavond werd gemeld, dat de op Walcheren gelande Britsche commando's goede vorderingen maken. Zoutelande, ten Westen van Vlissingen, is bevrijd. In Vlissingen werd nog hevig gevochten. Het Zuidelijk gedeelte is in handen van de Britten, doch de Duitschers hebben zich nog in het Noorden der stad genesteld. Sinds eergisterochtend de infanterie te Vlissingen is geland, is, ondanks den hevigen tegenstand, de eene Duitsche batterij na de andere tot zwijgen gebracht. De Canadeezen, die langs den Sloedam Walcheren waren binnengedrongen, heb ben eerst hun bruggenhoofd weer moeten prijsgeven, doch wisten zich later te her stellen en vooruit te dringen. Zij hebben 500 Duitschers gevangen genomen. De laatste Duitschers, die nog ten Wes ten van Zeeuwsch-Vlaanderen waren overgebleven, zijn nu te Knocke saamge drongen. In Zeeuwsch-Vlaanderen zijn in totaal 10.600 krijgsgevangenen gemaakt. De Canadeezen kwamen nog juist bij tijds te Sluis om 265 Geallieerde krijgs gevangen te bevrijden. In Noord-Brabant hebben straatge vechten plaats in Geertruidenberg. Naar gemeld wordt, is de groote ver- keersbrug bij Keizersveer door de Duit schers thans opgeblazen. De Duitsche afdeelingen, die een aanval hebben ingezet in de Peel, zijn thans teruggedrongen tot over het kanaal naar Deurne. Een afdeeling, die was doorge drongen tot Nederveen, is vernietigd. Omtrent de landingen te Vlissingen wordt nog gemeld, dat de laatste 100 van de kust moesten worden afgelegd onder zwaar vuur van den vijand. Nadat de- infanterie aan land was gegaan, ont stond spoedig een gevecht van huis tot huis en van portiek tot portiek. Spoedig was er een kuststrook van eenige hon derden meters vrij gemaakt voor nieuwe landingen. Toen deze arriveerden, hadden de Duitschers zich eenigszins van hunne verrassing hersteld. Te nur in den morgen landde de eerste infanterie en anderhalf uur later beschikte men ook reeds over artillerie. Het was echter noodig geworden de Duitsche batterijen, die hun vuur op de landingstroepen richtte, tot zwijgen te brengen, waarom de hulp werd ingeroe pen van de luchtmacht. Typhoons star ten van vliegvelden in België en wisten, ondanks het mistige weer, (men kon geen 1000 ver zien en de mist hing tot op een hoogte van 50 tot 30 boven het land) de Duitsche batterijen op het brug genhoofd bij Vlissingen tot zwijgen te brengen. De te Westkapelle gelande marine commando's verdeelden zich in drieën. Een groep richtte zich naar het Zuiden en een naar het Noorden langs den dijk, terwijl de derde door het gat in den dijk op het eiland kwam en boven de onder geloopen landerijen, en zich ook naar de huizen richtte. Op die wijze kwamen zij de Duitschers in den rug aan te vallen. Er werden voor de landing 200 sche pen gebruikt. Onder de landingstroepen waren mannen die hebben meegewerkt aan de landingen te Dieppe, Sicilië, Sa- lerno en Normandië. Deze mannen verdienen voor hun hel denmoed een eere-saluutHet door hen hier te Vlissingen behaalde succes is van groote beteekenis voor de openstelling van de vaart op de Schelde naar Antwerpen, en geldt evenzeer ook den strijd voor de vrijmaking van ons Vaderland. Zooals reeds gemeld, wappert van de daken der boerderijen in het overstroomde Zuid-Beveland de vaderlandsche driekleur. Ofschoon gemeld is, dat de mooie kerk te Goes bewaard is gebleven, werd toch gezegd dat op den toren geen plaats was voor een vlag, doch dat van"tusschenjjde

het Gemeenteblad voor Terneuzen | 1944 | | pagina 2