VOOR TERREUZEN VRIJDAG NOVEMBER 1944 No. 11 PUBLICATIES. MILITAIR GEZAG. Zittingen Kantongerecht. Bloedtransfusiedienst. De krijgsverrichtingen. HET GEMEENTEBLAD WAARSCHUWING. Alle goederen, welke deel uitmaken van de legervoorraden, behooren tot de uitrusting van de Geallieerde of Neder- landsche strijdkrachten of van overheids wege aan een militair zijn verstrekt, zijn eigendom van een Geallieerden staat of den Staat der Nederlanden. Tot legervoorraden behooren mede voertuigen en onderdeelen daarvan, wapens en munitie, kleeding, levensmiddelen, de kens, benzine, olie en blikken. Uiteraard is geen militair bevoegd om eenig dergelijk goed weg te geven of te vervreemden. De burger, die dergelijke goederen onbevoegd wegneemt of zich op andere wijze toeëigent, maakt zich schuldig aan diefstal en kan worden gestraft ingevolge artikel 310 of artikel 311 van het Wet boek-van Strafrecht. De burger, die dergelijke goederen koopt, huurt, verruilt, in pand neemt, als geschenk aanvaardt, uit winstbejag verkoopt, ver huurt, in pand geeft, vervoert, bewaart of verbergt, maakt zich schuldig aan heling en kan worden gestraft ingevolge artikel 416 of artikel 417 van hert Wetboek van Strafrecht. Gegeven ten Stafkwartiere, den 17 October ,1944. De Chef van den Staf Militair Gezag, De Generaal-Majoor, KRULS. De Burgemeester van TERNEUZEN maakt bekend, dat wegens vordering van het Kantongerechtsgebouw de terecht zittingen van het Kantongerecht voorloopig worden gehouden in de Raadszaal van het Gemeentehuis en dat de Griffier voor zaken het Kantongerecht betreffende voortaan eiken werkdag van 15.3017 uur te spreken is te zijnen huize, Noord- straat 87. De Burgemeester voornoemd, VERLINDE, wnd. De Burgemeester van TERNEUZEN maakt bekend, dat het rayon Sluiskil van de Bloedtransfusiedienst dringend behoefte heeft aan bloedgevers. Gezonde personen tusschen 18 en 45 jaar, wonende te Sluis kil en naaste omgeving, die zich hiervoor beschikbaar willen stellen, worden ver zocht zich op te geven bij de portierster van het Ziekenhuis te Sluiskil. De Burgemeester voornoemd, VERLINDE, wnd. Woensdagavond, November 1944, De Canadeezen hebben hedenmorgen twee landingen uitgevoerd op Walcheren. Zij werden uitgevoerd te uur des mor gens. Een groep landde te Vlissingen en de andere te Westkapelle. Hieraan kan worden toegevoegd, dat de Canadeezen, die van uit Zuid-Beveland over den Sloe- dam wilden doordringen, hun doel heb ben bereikt en eveneens op Walcheren staan, terwijl de Canadeezen, die Zeeuwsch- Vlaanderen hebben bevrijd, nu tegen de resten van de Duitsche groepen vechten aan de kust bij Knocke. Aan het bericht, dat de landing ten Zuiden van het eiland Walcheren die met amphibie-tanks, de z.g. „Buffalo's", werd uitgevoerd wordt nu toegevoegd, dat Vlissingen grootendeels bevrijd is. Deze stad is nog met Middelburg ver bonden door den kanaaldijk. Te Westkapelle hebben de Canadeezen een bruggenhoofd kunnen vestigen, dat K.M. diep is. Het was te verwachten, dat een actie tegen het eiland Walcheren zou worden ingesteld, wanneer men nagaat dat het eiland Walcheren althans de geschuts- opstellingen der Dultschers vanaf Zaterdag, Zondag en Maandag zwaar is gebombardeerd, als voorbereiding voor de thans uitgevoerde landingen. Nu bovendien de Canadeezen, die vanuit Zuid-Beveland naderden, bij den Sloedam v/aren gekomen om Walcheren van de Oostzijde binnen te dringen, was de tijd van de invasie gekomen om het Duitsche garnizoen van Walcheren dat op 5000 man geschat wordt maar misschien is die schatting aan den lagen kant in de tang te nemen. Onder de Duitsche soldaten deden zich op het eiland Zuid-Beveland teekenen van inzinking voor, doch op Walcheren wor den de geschutbatterijen bediend door mannen van de marine, die fanatiek vechten. De Canadeezen ondervonden aanvanke lijk weinig tegenstand. Eerst toen ver sterkingen kwamen, werden zij bestookt met mitrailleurs, hetgeen echter niet kon beletten, dat zij verder doordrongen. De Canadeezen, die over het Sloe Walcheren wilden binnendringen, hadden het moeilijker. De Sloedam is K.M. lang en niet meer dan 40 breed. Toen de Canadeezen een eind op den dam waren gevorderd, kwamen zij onder zwaar mitrailleurvuur en toen zij tot twee derden van de lengte waren gevorderd, moesten zij hun poging staken en zich verdekt opstellen. Bij het invallen van de duisternis hebben zij hun poging voortgezet. Toen zij het eiland Walcheren naderden, deed zich een nieuwe hinderpaal voor. Niet alleen hadden de Duitschers in den dam mijnen gelegd, doch aan de zijde v&n Walcheren hadden zij den dam opgeblazen, zoodat daar een diepen krater was ontstaan. Doch ook deze hindernis hebben de dap pere Canadeezen overwonnen en thans vechten zij op Walcheren zelf, waarin zij verder doordringen. De groep Canadeezen, die de laatste Duitschers uit Zeeuwsch-Vlaanderen heeft verjaagd, vecht nu met de resten van die groep op Belgisch gebied bij Knocke, die daar staan tusschen de Noordzee het Leopoldskanaal, het kanaal van Brugge naar Sluis en het afwateringskanaal van Retranchement naar zee. Dit gebied leent zich uitermate voor verdediging, doch de Duitschers zijn daar blijkbaar gede cimeerd (van de aanvankelijk 10.000 man zouden er nog 2000 over zijrf) dat zij niet sterk genoeg meer zijn om het ge- heele terrein voldoende te bemannen. Te uur in den nacht hebben er zich van de Duitschers bij honderden over gegeven. Gisteren werden de Canadeezen ver sterkt en hebben zij de kustbatterijen bij Knocke aangevallen. Er wordt nu ook in de straten van die badplaats gevochten. In Noord-Brabant hebben de Geallieer den de Dommel en de Mark overschreden. Ook werd Oudenbosch en Standdaarbui- ten bevrijd. De Moerdijkbrug, waarlangs de Duit schers nog zouden kunnen vluchten, ligt nu onder het vuur der Geallieerden. De brng bij Terheijden is opgeblazen. De brug bij Geertruidenberg zal nu ook onder het vuur der Geallieerden liggen. De Geallieerden hebben ook op plaat sen den oever van de Bergsche Maas bereikt, In de Peel zijn de aanvallen det Duit schers stop gezet. Het dorp Lysel is weer heroverd. De Duitschers zijn over het kanaal naar Deurne teruggedrongen. De Geallieerden hebben 'daar K.M. terrein gewonnen. Donderdagmorgen, November. Van morgen werd nader omtrent de landing op Walcheren medegedeeld, dat deze werd gesteund door een krachtig artilleriebombardement van af Breskens en een Engelsche vloot, waaronder het slagschip „Warspite" van uit zee. Daar na gingen de Britsche commando.s en marine-afdeelingen aan land, waarvoor honderden landingsvaartuigen werden ge bruikt. De aanvallen werden ook gesteund door vliegtuigen. Tegelijk waren, zooals gisteravond is gemeld, de Canadeezen langs den Sloedam langs de Oostzijde het eiland Walcheren binnengedrongen. Verkenningscommando's, dienaar Noord- Beveland en Tholen warén doorgedrongen, hebben gerapporteerd, dat die eilanden niet bezet waren. Van Britsche zijde is dezer dagen ver klaard, dat, indien het mocht gelukken den toegang tot de haven van Antwerpen vrij te krijgen, waardoor de Geallieerden zullen kunnen beschikken over een be schermde en goed geoutilleerde haven, het mogelijk zal.zijn groote hoeveelheden voorraden en krijgsmateriaal aan te voeren, het misschien nog gelukken kan nog vóór den winter aan Duitschiand een doodelijken slag toe te brengen. De Britten hebben ten Noorden van Tilburg over een front ter breedte van K.M., de Maas bereikt. In de Peel hebben zij vorderingen ge maakt tot voorbij het heroverde dorp Lysel. In Frankrijk maken de Britsche troepen vorderingen in het gebied der Vogezen. De Geallieerde luchtmacht is gisteren voortgegaan met luchtaanvallen op ver schillende steden van Duitschiand met groote formaties bommenwerpers en jagers. was een aanval gericht op Ober- hausen, dat gebruikt wordt'als toevoer centrum voor het Duitsche leger. Berlijn werd opnieuw gebombardeerd, terwijl een derde groote aanval op Keulen werd uit gevoerd. Boven Berlijn hadden de Britsche vliegtuigen een hevig afweervuur te door staan, terwijl ook een aantal schroeflóoze vliegtuigen in de lucht werden waar genomen. Gisterenmiddag is in het Roergebied

het Gemeenteblad voor Terneuzen | 1944 | | pagina 1