VERDUISTERING. de bevolking van geld,' ringen en hor loges beroofd. Reuter meldt, dat het dorpje Brand, ten Zuidoosten van Aken,- waar 2000 geëvacueerden waren ondergebracht, door de Duitschers is beschoten. Aangezien de Duitschers deze plaats voortdurend onder observatie hebben gehouden, moeten zij van de omstandigheden ter plaatse op de hoogte geweest zijn, Engelsche Mitchell's hebben gisteren een dubbelen aanval gedaan op Keulen. Waarnemers van deze formaties deelden mede, dat de branden, die door de aan vallen op Zaterdag waren ontstaan, nog niet waren gebluscht. Dit was de hevig ste aanval die Keulen te verduren heeft gehad. Alle vliegtuigen keerden van dezen aanval behouden terug. De Rijnbrug kreeg een treffer en ook werd een belang rijke chemische fabriek aangevallen. Omtrent het Duitsche slagschip de Tirpitz wordt nog gemeld, dat dit uit de Altenfjord in het Noorden van Noorwegen was vertrokken in verband met de vor deringen van het Russische leger in Noor wegen. De Tirpitz lag nu geankerd voor Tromsö. De Britsche vliegtuigen, die het slagschip nu met een voltreffer hebben beschadigd, moesten hiervoor een afstand van 4000 K.M. afleggen. Bommenwerpers zijn van dezen tocht niet teruggekeerd. De vliegtuigen moesten bij hun aanval een hevig spervuur door staan. De Tirpitz: was op weg naar Kiel. Bij den aanval op de duikbootschuilplaats te Bergen in Noorwegen werd de lucht bewolkt en kon het doel minder goed worden waargenomen. Teneindedeburger- bevolking verliezen 'te besparen, hebben verschillende vliegtuigen hun bommen niet afgeworpen. Bommenwerpers zijn niet teruggekeerd. De Russen hebben Tsjop, bij de Hon- gaarsche grens, veroverd. De Duitschers hebben alle krachten ingespannen om dat te voorkomen, daar dit een belangrijk knooppunt is van spoor- en andere ver keerswegen. De Canadeezen, die in Zuid-Beveland doordringen, naderen thans, na de bevrij ding van Goes, snel den dam, die Zuid- Beveland met Walcheren verbindt. Uit het verloop van den strijd blijkt, dat de troepen van Montgomery op Nederlandsch gebied de overmacht hebben in het Zuiden van Nederland en dat het tijdstip, dat de Schelde vrij zal kunnen worden gebruikt door de Geallieerden, snel nadert. Als de haven van Antwerpen kan worden gebruikt voor aanvoer van voorraden en ravitailleering, zal dit voor krijgsverrichtingen der Geallieerden van zeer groote beteekenis zijn. De Canadeezen staan op nog slechts K.M. van den Sloedam. In Noord-Brabant is Sprang en Kaats heuvel bevrijd; laatstgenoemde plaats ligt K.M. van de Beersche Maas. Nog wordt gemeld, dat het Zuidelijk gedeelte van Bergen op Zoom door de gevechten is beschadigd. Overigens heeft de stad geen schade geleden. De Duit schers zijn echter later begonnen deze met artillerie te beschieten. De correspondent van de Daily Tele- graph meldt, dat ook Breda er zonder schade is afgekomen, doch dat men alsnog een beschieting door de Duitschers ducht. De correspondent werd ook hier getrof fen door de onverschillige houding, die de Nederfanders ook onder de bombar dementen niet verlaat. Hij vertelt ook nog, dat de beroovin- gen te Breda werden uitgevoerd door officieren en onder-officieren van het Duit sche leger. Dinsdagmorgen, 31 October 1944. In de uitzending van gisterenavond werd- o.m. meegedeeld, dat de Canadeezen in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen ook Re- tranchement hadden bereikt, zoodat de daar nog resteerende Duitschers weer een eind verder naar de kust waren gedrongen. Er zijn in Westelijk Zeeuwsch-Vlaan deren ongeveer 7000 Duitschers gevangen genomen. De nog overblijvende Duit schers houden zich nu op in een terrein dat langs alle zijden met water omspoeld is. Ten Oosten door het afwaterings kanaal van Brugge naar Sluis, ten Zuiden door het Leopoldkanaal, ten Westen door de Noordzee en ten Noorden door het afwateringskanaal van Cadsand naar de Noordzee. Op Zuid-Beveland zijn de Canadeezen, na Goes bevrijd te hebben, verder West waarts doorgedrongen en hebben nu den dijk bereikt bij den Sloedam, die Zuid- Beveland met Walcheren verbindt. De Duitsche geschutsopstellingen op Walcheren zijn gisteren weer zwaar ge bombardeerd. De Polen, die van Den Bosch en Til burg Noordwaarts zijn getrokken, hebben Waalwijk bevrijd en bereikten Waspik, op minder dan K.M. van de Bergsche Maas. In verschillende plaatsen van die omgeving is de georganiseerde' tegerfstand der Duitschers gestaakt. De Polen hebben in den aanvang van hun actie hevig moeten vechten, vooral tegen de fanatieke valschermtroepen. Omtrent de Duitsche Volksstorm wordt bericht, dat de daartoe behoorende mannen en kinderen geen unifprm krijgen, omdat men die voor hen niet beschikbaar heeft. Zij krijgen alleen een band om den arm. In dit verband wordt er op gewezen, dat van Duitsche zijde is te kennen gegeven, dat de leden van de Nederlandsche ver- zetbeweging, die ook alleen een band om den arm dragen, niet worden beschouwd als te behooren tot het leger, doch als franc-tireur zullen worden behandeld. Daartoe behooren dan ook de bij Deurne gevangen genomen leden der Neder landsche verzetbeweging. Gisteren zijn boven een uitgestrekt ge bied van Duitschland weer' luchtaanvallen uitgevoerd op verkeerswegen, oliefabrie- ken enz. Er werden aanvallen uitgevoerd met formaties van 1750 en 850bommen- wèrpers, geëscorteerd door 950 jagers. Bij het gevangennemen van Duitsche infanteristen in Frankrijk is gebleken, dat de Duitschers aan hun luchtmacht per soneel hebben onttrokken, om dat in te deelen bij de infanterie. Uit Rome wordt gemeld, dat Italia Nova een bericht bevat, dat in Duitsch land 659 priesters zijn gevangen genomen en dat er 111 zijn gedood. Ook zouden duizenden leeken, door de Gestapo zijn gevangen genomen en honderden zijn terechtgesteld. Uit Tokio wordt bericht, dat het Fran- sche slagschip Richelieu, een schip van 35.000 ton, is waargenomen in de wate ren rondom de Filippijnen. Naar aanleiding van een uitnoodiging van de Zweedsche regeering,, zijn daar leden van de Noorsche regeering uit Lon den aangekomen. Deze komst houdt ook verband met de vrijmaking van een deel van Noorwegen door de Russen. De onderhandelingen tusschen de Bul- gaarsche afgevaardigden en die der Geallieerden over de wapenstilstandsvoor waarden. hebben niet lang geduurd. Daartoe heeft'veel bijgedragen het betoog van den Bulgaarschen minister van Bui- tenlandsche Zaken, dat Bulgarije reeds door zijn deelneming aan het verdrijven der Duitschers uit Yoegoeslavië en andere maatregelen steun aan de Geallieerden heeft verleend. Bulgarije moet nu de fascistische ele menten gevangen' nemen, de politiek- gevangenen en de krijgsgevangenen be hoorende tot de Geallieerde volken vrij laten en tevens aan zijn budtvolken de schade vergoeden, die het hen heeft toe gebracht. Gisteravond werd nog gemeld, dat de Polen, die van Breda Noordwaarts trekken, Oosterhout hebben bereikt. Omtrent de gevechten aan de Oost- Pruisische grens werd te kennen gegeven, dat daar een evenwichtige sterkte van de strijdkrachten is ingetreden. In China hebben de Chineesche troepen in Birma een terrein veroverd van 5000 vierkante K.M, Bidstond voor de Nederlandsche bevolking. Door de Fransche geestelijken is ook een bidstond uitgeschreven voor het lijden waaraan de Nederlandsche bevolking bloot staat. Ds. Bunges, leider van de Fédé- ration Protestante, zal daartoe aanstaanden Zondag ook een bidstond leiden, welke o.m. zal worden bijgewoond door den Nederlandschen gezant. Ook de opper- rabijn Weill zal in de Synagoge in gebed voorgaan. In een week-overzicht over den stand der fronten, werd. medegedeeld, dat de zuivering van het Zuiden van het land, met als doel de vrijmaking van de haven van Antwerpen, in de afgeloopen week goede vorderingen heeft gemaakt. Nu de Canadeezen in Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen Retranchement. vlak bij de grens en nabij Knocke en Heijst, hebben bereikt, laat het zich voorzien, dat de zuivering van het gebied ten Zuiden der Schelde, spoecfig zal zijn bereikt. De Duitschers, die nu nog in het hier boven geschetste gebiedzijn samenge drongen, zullen niet alleen bewegingsvrij heid, maar ook veel manschappen en materiaal hebben verloren en wel het besef hebben, dat hun dagen zijn geteld. Het doordringen der Canadeezen op het eiland Zuid-Beveland is ook, zeer snel gegaan. Het schijnt, dat de Duitschers, die daar nog waren, zich hebben terug getrokken naar Walcheren, waar, zooals gemeld, de Duitsche geschutsopstellingen gedurig aan een bombardement uit de lucht worden onderworpen, Daarvoor is het echter van groote be teekenis, dat het weer voor het vliegen gunstig is. In Noord-Brabant is de sterkste tegen stand ondervonden tusschen Bergen op jZoom en Roosendaal en tusschen Roo sendaal en Breda. De Noordwaarts trek kende kplonne heeft ook Zévenbergen be vrijd, terwijl ook Waalwijk, Waspik en Kapelle bevrijd zijn. Het is nog niet duidelijk, welken weg de Duitschers zullen kiezen om terug te trekken, langs den Moerdijk of langs Keizersveer, over het Hollandsch diep of over de Bergsche Maas. Het is echter wel aan te nemen, dat een groot deel der Duitsche troepen de rivier -reeds over is. De aanvallen, die de Duitschers in het Oosten, in het Peelgebied doen, hebben vermoedelijk ten doel, de aandacht der Geallieerden af te leiden van het Westelijk front. De Duitschers werpen daar veel materieel, o.m. 50 tanks, in den strijd, en infanterie met pantserwagens. Er werden 15 tanks buiten gevecht gesteld. In den nacht van Zondag op Maan dag hebben de Duitschers een tweede aanval gedaan bij Nederweert en beproef den de Zuid-Wiilemsvaart over testeken waartoe zij een brug daarover hadden ge legd: Deze werd echter door de Geallieer den vernield en de aanval afgeslagen. In de omgeving van Meyel, op den weg naar Deurne, wordt hevig gevochten. Er wordt voorts op gewezen, dat de vijand, die de havens van Amsterdam en Rotterdam, en zooveel andere kunstwerken, heeft vernield, zich daarmede niet te vreden stelt en ook niet met het leeg halen van fabrieken en magazijnen, doch zich ook vergrijpt aan het lijf- en bedde- goed der bevolking. Dit gebeurde te Gorcum en te Breda. Daar werd door de Duitschers bekend gemaakt, dat de- bevolking lijf-en beddegoed moest inleveren. Men mocht van onderkleeren stel per persoon behouden! Wie zoo werd in den omroep gevraagd beschikt thans nog over stel onderkleeren? Door de Nederlandsche Regeering is toen aan de burgemeesters en het gansche overheidspersoneel verboden ook maar op eenigerlei wijze aan dezen roof mede te werken. Er werden hooge prijzen voor betaald, o.m. 50 gulden voor een gedragen overjas, doch de betaling geschiedde zeide de omroeper met papieren gul dens, die Rost van Tonningen voor hen heeft laten drukken en de Duitschers betaalden dus met guldens, die ze even eens van het Nederlandsche volk hebben geroofd, Ze lieten dezen massa-roof uit voeren door de leden van de Gestapo. De dag der afrekening voor dit alles zal echter komen na de voor Duitschers onvermijdelijke nederlaag. Het Duitsche leger in Brabant verslagen. Hedenmorgen wordt bericht, dat het verslagen 15e Duitsche leger uit Noord- Brabant over de Maas in vollen aftocht is. Het vluchtende leger heeft bezuiden de Maas nog slechts een bruggenhoofd over van ongeveer 100 K.M. lengte bij K.M. diepte. Van de 17 bruggen over de Maas zijn er nog slechts over. De veerbooten varen echter zonder ophouden heen en weer voor het overbrengen van troepen De parachute-troepen, die Bergen op Zoom hebben verdedigd, trekken terug. Het eiland Zuid-Beveland is nu bijna geheel in Geallieerde handen. In Zeeuwsch-Vlaanderen houden de Duitschers in het Westen nog slechts een oppervlakte van 10 bij K.M. bezet. Van de bezetting van oorspronkelijk 10.000 man, zijn er 7000 gevangen ge nomen. Gisteren zijn door formaties van 1000 en 850 bommenwerpers weer luchtaan vallen uitgevoerd over een uitgestrekt ge bied van Duitschland, op# spoorwegen en olieraffinaderijen, terwijl andere formaties Berlijn bombardeerden. Te Wesseling werd een oliefabriek gebombardeerd, die jaarlijks 200.000 ton benzine produceert. Verder werden aanvallen gericht op Hamm en Munster. Blijkens verkennings- folo's is te Keulen een gebied van "K.M. langs den Rijn geheel verwoest. De strook is K.M. breed., Door de Russen en Bulgaren is in Roetenië Oezorot veroverd. Er werden 21.000 Duitschers en Hongaren gevangen genomen. Uit Italië wordt gemeld, dat daar in het door de Geallieerden bevrijde gedeelte een groot aantal fabrieken den arbeid heeft kunnen hervatten. Uit Griekenland wordt gemeld, dat de Duitschers Saloniki ontruimen. Uit het verre Oosten bericht Admiraal Nimitz verdere vorderingen bij het be zetten van het eiland Leyte der Filippijnen. In de eerste 10 dagen na de landing hebben de Japanners daar 24.000 man verloren. De verliezen der Amerikanen bedroegen 3200 man. De Britten en Canadeezen hebben in Birma een gebied van 5000,K.M. op de Japanners veroverd en een belangrijken spoorweg over een groote lengte bezet. Dinsdagmiddag. Er wordt thans hevig gevochten nabij Sluis. Zuid-Beveland is nu geheel in Ge allieerde handen. In Noord-Brabant hebben de van uit Breda Noordwaarts oprukkende Polen Steenbergen bevrijd en zij bereikten ook Oud-Gastel. De geheele weg van Bergen op Zoom naar Roosendaal en Breda is nu in Geallieerde handen. Er wordt melding gemaakt van een gevecht bij Capelle, op K.M. van de Bergsche Maas. De weg van Den Bosch naar Geer- truidenberg is afgesneden. Raamsdonk is in Geallieerde handen. In de Peel is het Duitsch offensief tot staan gebracht. De Geallieerden hebben in het Oosten van ons land het offensief weer in handen. Een der frontcorrespondenten meldt in verband met de bevrijding van Breda, dat de commandant van de Poolsche colonne, die Breda bevrijdde, is benoemd tot eere burger van Breda. Burgemeester Slobbe, die noodgedwon gen zijn plaats aan een N.S.B.-burge- meester heeft moeten afstaan, die nu ver dwenen is, en die gedurende dien tijd was ondergedoken, maakte dit onder ge juich der bevolking bekend. Een andere correspondent doet mede- deelingen omtrent den Toestand op Walcheren. Middelburg, dat onder normale omstan digheden 18.000 inwoners telt, huisvest er thans 40,000. Te Vlissingen zijn thans van de 23.000 inwoners nog 3000 in de stad. (Reeds vóór de inundatie van Walcheren was het overgsootste deel der bevolking door de Duitschers reeds geëvacueerd.) De plattelandsbevolking is over het algemeen thuisgebleven. Zij heeft ge weigerd om te voldoen aan het bevel der Duitschers om te evacueeren. Zij huizen op de bovenverdieping hunner huizen, waar zij ook de voedselvoorraden hebben meegenomen. Zij komen slechts tijdens de eb uit de huizen. Vlissingen heeft van de bombardementen meer geleden dan Middelburg. De ANEP-correspondent schrijft, dat de toestand ernstig is, maar niet wan hopig. Het moeilijkst werd de toestand met het vee, doch dit is voor het grootste deel naar een andere streek overgebracht. Daarbij moet ook niet uit het oog worden verloren, dat door de voortdurende vor deringen voor de weermacht de veestapel reeds tot een vijfde van het vroegere aantal was ingekrompen. De vrijmaking van Goes. Het was Zondagmiddag half drie uur, toen de Canadeezen Goes binnen trokken. De bevolking was zeer geestdrtftig. De mooie kerk en het oude stadhuis zijn goed gespaard gebleven. De waterleiding func tioneert niet, maar de bevolking is over het algemeen nog in het bezit van regen bakken en dus weer teruggekeerd tot het gebruik van regenwater. Het illegale blad „Vrije stemmen uit de Ganzestad", dat gedurende de bezetting steeds is blijven verschijnen, heeft zijn laatste nummer op Oranjepapier gedrukt. Als een blik van den geest der Zuid- Bevelandsche bevolking haalt de corres pondent aan het beeld der boerderijen. Velen bieden, staande in een uitgestrekte watervlakte door de inundatie, een trooste- loozen aanblik, maar toch waait daar weer de Nederlandsche driekleur. Zonsopkomst Nov. 36 Zonsondergang Nov. 17 11 Zonsopkomst Nov. 39 Zonsondergang Nov. 17 08 Zonsopkomst Nov. 42 Zonsondergang Nov. 17 05 Zonsopkomst Nov. 44 Zonsondergang Nov. 17 03 Zonsopkomst Nov. 46 Zonsondergang Nov. 17 01 Zonsopkomst Nov. 48 Zonsondergang Nov. 16 59 Zonsopkomst Nov. 50 Zonsondergang Nov. 16 57 NovemberLaatste Kwartier. 15 November: Nieuwe Maan. Verduisteren van een kwartier vóór Zonsondergang tot een kwartier na Zons opkomst. Drukkerij N.V, Firma van de Sande, Terneuzen

het Gemeenteblad voor Terneuzen | 1944 | | pagina 2