VOOR TERNEUZEN -PUBLICATIES. DINSDAG 31 OCTOBER 1944 No. 10 MILITAIR GEZAG. Taxatiemarkt voor achtergebleven paarden van de Duitsche Weermacht. Stichting „Ondersteunings- cn Herbouwtonds Terneuzen" Beschikbaarstellen Lectuur voor Evacuée's. De krijgsverrichtingen. HET GEMEENTEBLAD De Militaire Commissaris in de Pro vincie Zeeland, mede uitoefenende de bevoegdheden toegekend aan het Militair Gezag in vorengenoemde gedeelte van het in bijzonderen staat van beleg verkeeren- de grondgebied van het Rijk in Europa, Overwegende, dat het wenschelijk is nadere uitvoering te geven aan de Ver ordening Grensbewaking/ artikel 15, lid (Publicatieblad van het Militair Gezag no. gelet op de desbetreffende bepalingen van het Besluit op den bijzonderen staat van beleg en van voormelde Verordening, Stelt vast de volgende VERORDENING. Artikel Het verlaten van het in bijzonderen staat van beleg verkeerend gebied in Zeeuwsch-Vlaanderen mag alleen geschie den langs de in artikel 15, lid van voor melde Verordening, genoemde dobrlaat- posten gelegen in Zeeuwsch-Vlaanderen. Artikel Deze Verordening geldt voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Zij zal worden bekend gemaakt door aanplakking aan de pui der gemeente huizen en op voor het publiek zichtbare wijze in of aan de postkantoren en treedt in werking terstond na hare afkondiging. Zij kan worden aangehaald onder den titel „Verordening Uitvoering Grens bewaking no. Gegeven te Axel, den 27en October 1944, De Militaire Commissaris in de Provincie Zeeland, De Kapitein-Luitenant ter Zee SLOT. Het is gebleken, dat nog verschillende achtergebleven weermachtspaarden niet op een taxatiemarkt zijn voorgeleid. Om de betreffende houders van deze paarden als nog hiertoe gelegenheid te geven zijn de volgende markten vastgesteld Donderdag November 1944 te Philip- pine Vrijdag November 1944 te Stop peldijk en Zaterdag November 1944 te Hulst. Na deze data moeten alle paarden van eeh identiteitskaart zijn voorzien. Tegen nalatigen zal met strengheid worden op getreden. Eventueel gewenschte inlich tingen kunnen worden verkregen aan het districtskantoor voor Oost Zeeuwsch- Vlaanderen van den Provincialen Voed- selcommissaris te Hulst. Terneuzen, 31 October 1944. De Burgemeester, VERLINDE, wnd. De Burgemeester van Terneuzen maakt bekend, dat wegens voorgenomen liqui datie der Stichting „Ondersteunings- en Herbouwfonds Terneuzen" is overgegaan tot het samenstellen van een comité ge naamd „Comité Ondersteunings- en Her bouwfonds Terneuzen' Het Bestuur van dit Comité is als volgt samengesteld Verlinde, le Voorzitter. Huijssen—Dieleman, 2e Voorzitten:. Filius, Secretaris, Ver lengde Van Steenbergenlaan de Smidt, Penningmeester, Schelde- kade 39. van Dijke van Strien Bonte Bestuursleden. Wieland Everaert In overeenstemming met bedoelde Stichting zal het Comité de werkzaam heden hiervan op denzelfden voet voort zetten en de reeds geschonken gelden, met e.v. goedkeuring der gevers, over nemen. Het Comité stelt zich voor een huis aan huis collecte te organiseeren en hoopt op de medewerking van de burgerij om deze zoo goed mogelijk te doen slagen teneinde hen, die door oorlogsgeweld zijn getroffen, en zij, die hiervoor verder in aanmerking komen, te kunnen bijstaan. De Burgemeester van Terneuzen, VERLINDE, wnd. Door het Roode Kruis wordt lectuur verzocht voor gewonde evacuée's. Zij, die deze disponibel willen stellen, worden beleefd verzocht dit te willen be zorgen aan de Centrale Post van het. Roode Kruis, Hotel Rotterdam, West- kolkstraat 8-10, Terneuzen. De Burgemeester van Terneuzen, VERLINDE, wnd. Een nota der Nederlandsche Regeering. De Nederlandsche Regeering heeft een nota gericht tot de Regeeringen der Ge allieerde Volken naar aanleiding van de door de Duitschers in ons land gepleegde beroovingen en de moedwillige vernie lingen zonder militair doel, door het op blazen van fabrieken en het zonder nood zaak inundeeren met zoutwater van groote gebieden. Aangezien de aangebrachte materieele schade van dien omvang is, dat de Duitsche bevolking niet in staat zal zijn deze ooit te vergoeden, behoudt de Nederlandsche Regeering zich het récht voor, vergoeding te eischen door afstand van Duitsch grond gebied, door de Duitsche bevolking te ontruimen. Middaguitzending, Zondag 29 October. De nota der Nederlandsche Regeering. In de middaguitzending werd herhaald de inhoud van de nota, die door de diplomatieke vertegenwoordigers van, Nederland gisteren is overhandigd aan de' Regeeringen der Geallieerde volken en de met haar geassocieerde volken. De Nederlandsche Regeering geeft daarin te kennetl, dat haar uit rapporten van de Verzetbeweging in het nog bezette deel. van Nederland gebleken, is, dat daar door de Duitschers op uitgebreide wijze vernielingen en schade worden aange bracht, die op geen redelijke wijze met eenig militair doel in verband kunnen worden gebracht en dus moedwillig en boosaardig geschieden. Het is thans niet gewenscht om daar omtrent nadere bijzonderheden mede te deelen dit zal eerst in een nader stadium kunnen geschieden. In geringer mate kunnen wel mededeelingen worden gedaan over de handelwijze der overrompelaars in het reeds bevrijde deel van het land, waar fabrieken werden opgeblazen en de machineriëen er uit .werden gehaald en weggevoerd. Ook werden mijnen in ruime mate beschadigd terwijl met vliegende bommen verdere vernielingen werden toegebracht. Een bijzondere wijze van moedwillige en boosaardige vernieling was het met zoutwater onder water zetten van vrucht bare deelen van Nederland, ook daar waar zoetwater daarvoor beschikbaar was, en ook het zonder militaire noodzaak onder water zettfvan groote landsdeelen met rivierwater, handelingen die geheel in strijd zijn met de Haagsche conventie betreffende het oorlogsrecht. Uit deze moedwillige vernielingen vloeit voort, dat de steunverleening en weder opbouw na den oorlog oneindig moeilijker zijn geworden en de kracht van ons volk om zich te herstellen, in ons dicht be volkte "Jand, uitermate verzwakt is, zoo wel op het gebied van den landbouw als op dat van de nijverheid en op ander gebied. Verder hebben de systematische plun deringen en afpersingen, met deze ver woestingen en beschadigingen, enorme afmetingen aangenomen, afmetingen waar-' van het niet te voorzien is, dat Duitsch- land, in aanmerking ook genomen de vor deringen die andere landen op dit land zullen kunnen doen gelden, binnen afzien- baren tijd in staat zal zijn als vergoeding voldoende economische waarden uit dat land naar deze zijde der grens te bren gen. De ervaringen van na den vorigen oorlog hebben de daaraan verbonden moeilijkheden ten volle aangetoond. De Regeering is echter van oordeel, dat het van groot algemeen belang is, dat aan het Duitsche volk op overtuigende wijze zal worden kenbaar gemaakt, dat agressie harerzijds geen voordeel oplevert, en dat daarom, hoe afkeerig het Neder landsche volk ook staat tegen verovering en inlijving van gebied, als vergoeding een daarvoor geschikt deel van Duitsch- land onder beheer of economischen in vloed van Nederland zal behooren te wor den gebracht en Duitschland de daarop wonende bevolking binnen haar eigen grenzen zal behooren terug te trekken. Het is niet de taak van het tegenwoordig Kabinet om daaromtrent definitieve be slissingen te nemen, aangezien de Regee ring hierover het Volk niet kan raad plegen. Zij heeft het echter haar plicht geacht, reeds thans dit recht voor Neder land te reserveeren, dit mede te deelen aan de Yereenigde Volken in het bijzonder en aan de publieke'opinie in het algemeen, De Regeering heeft bij haren boven- staanden eisch geen rekening gehouden met de smart en het leed, dat ^an de Nederlandsche bevolking door den over- rompelaar is toegebrachtsmart en leed, door het op ruime schaal deporteeren van het mannelijke Nederlandsche jongeling schap, en de/6p groote schaal gepleegde moorden op duizenden Nederlanders, aan- gézien die smart en dat leed niet door economische vergoedingen kan worden goedgemaakt. Vanmiddag kwam, na de mededeeling van den omroeper, ook de Minister van Buitenlandsche Zaken, de heer Van Kleffens, voor de microfoon en zeide, in aansluiting met bovenstaande, dat hij daar aan weinig had toe te voegen, doch dat de Regeering thans geen eisch stelt. Zij behoudt zich alleen het recht voor, in dien vorm schadevergoeding te eischen, indien ons volk tot de slotsom zou komen, dat een dergelijke vergoeding gemotiveerd is. Daarover zal echter door het geheèle volk op onze echt democratische manier worden beslist en de Regeering zal dan handelen naar gelang dat antwoord uitvalt. Maandagmorgen, 30 October 1944. Medegedeeld werd de bevrijding van Zuidzande door de Canadeezen. Gisteravond werd gemeld, dat de Brit ten, die te Hoedekenskerke een bruggen hoofd hadden gevormd, Ellewoutsdijk, tegenover Terneuzen, hadden bereikt, ter wijl van morgen reeds de bevrijding van Goes werd gemeld. Vo.orts werd gisteravond gemeld de be vrijding van Loon op Zand aan den weg van Tilburg naar Breda. De Duitschers hebben de fabriek van spoorwegmateriaal te Tilburg totaal ver woest. Wouw, aan den weg van Bergen op Zoom naar Roosendaal, is bevrijd. In Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen worden de Duitschers door de Canadeezen, die steeds vorderingen maken, in zee gedreven. Gisteren zijn geschutsstellingen op Wal cheren uit de lucht gebombardeerd. Door Geallieerde vliegtuigen zijn gisteren de bruggen te Roermond en Venlo ge bombardeerd. Nederlandsche Mitschel's namen aan dien aanval deel. Britsche vliegtuigen hebben een duik bootschuilplaats te Bergen, in Noorwegen, gebombardeerd. In Oost-Pruisen wordt hevig gevochten. De Duitschers hebben daar thans afdee- lingen van den pas opgerichten Volks- storm in den strijd geworpen. Britsche formaties vliegtuigen hebben gisteren een aanval gedaan op Kehlen. Naar uit Stockholm wordt gemeld, heeft de Quisling-regeering in Noorwegen Vardö verlaten. Thans zijn de wapenstilstandsvoorwaar den tusschen Bulgarije en de Geallieerden bekend gemaakt. Bulgarije wordt daarbij verplicht zijn strijdmiddelen ter beschikking te stellen van de Geallieerden, terwijl de zich op Bulgaarsch gebied bevindende Duitschqrs krijgsgevangen moeten worden gemaakt. De fascistische organisaties moeten worden ontbonden. Voorts moet Bulgarije levens middelen ter beschikking stellen van de bevolking van Griekenland en Yoegoe- Slavië. In Italië hebben de Geallieerden de ge boorteplaats van Mussolini veroverd. In het Noorden 'hebben de Russen con tact gekregen met de in Noorwegen terug trekkende Duitschers, die zij achtervolgen. Uit het verre Oosten meldt admiraal Nimitz, dat in de drie zeeslagen bij de Filippijnen 58 of 59 Japansche oorlogs schepen tot zinken zijn gebracht of be schadigd. Slechts een of twee Japansche schepen zijn in onbeschadigden toestand ontkomen. 171 Japansche,-vliegtuigen werden vernield. Door de Amerikanen zijn thans twee derden van het eiland Leyte bezet'. In het dal van Leyte is alle verzet gebroken. Op het eiland Sarnar zijn twee divisies Japanners ingesloten. Uit Stockholm wordt gemeld, dat de Gestapo in Rijnland een aantal fabrikanten heeft gearresteerd. Deze zouden er op gewezen hebben, dat de organisatie van den Volksstorm ernstige stagnatie bracht in de oorlogsindustrie, en voorts hadden aangedrongen op maatregelen voor het hervatten van den ertsaanvoer uit Zweden in verband met de ernstige inkrimping der voorraden erts. Ook zouden 1600 priesters en honder den leekenbroeders gearresteerd zijn. Maandagmiddag. De Britsche en Canadeesche troepen in Noord-Brabant naderen thans de Maas over een breed front. De Duitschers zijn over flie geheele linie in vollen aftocht. Een uit Tilburg Noordwaarts oprukken de kolonne staat op nog K.M. van de Maas. De eenige weg waarlangs de uit Breda en omgeving verjaagde Duitschers nog kunnen terugtrekken is de Moerdijk. De Moerdijkbruggen zijn gisteren door Ge allieerde vliegtuigen weer gebombardeerd. Breda is door de Polen bevrijd. Er bevinden zich in de stad nog enkele scherpschutters, die worden opgeruimd. De uit het Zuiden komende Canadeezen hebben Bergen op Zoom bevrijd na een zeer moeilijken opmarsch door een drassig^ terrein. Zij ondervonden bovendien hef- tigen tegenstand van de daar gelegerde parachutisten en van het fanatieke 6e regiment der cadetten en de Hermann Göring-divisie. Er werden 1250 krijgs gevangenen gemaakt. Zooals reeds is gemeld, hebben de Canadeezen, die uit het Oosten het eiland Zuid-Beveland binnen drongen, contact gemaakt met de Britsche afdeelingen, die van uit Zeeuwsch-Vlaanderen aan de Zuidkust van Zuid-Beveland zijn geland. Zooals gemeld hadden deze gisteravond Ellewoutsdijk reeds bereikt en is ook Goes bevrijd. Voor de 10.000 Duitschers die zich nog op Zuid-Beveland en Walcheren be vinden, wordt de toestand voortdurend hachelijker. Walcheren is gisteren door de Britsche luchtmacht tweemaal gebombardeerd. Behalve Middelburg en Vlissingen staat het geheele eiland vrijwel blank. In Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen, waar cle Duitschers op een steeds kleiner gebied of in zee worden teruggedrongen, zijn tot nu toe 6490 krijgsgevangenen binnengebracht. Dat is vrijwel de helft van de oorspronkelijke sterkte der be zetting. De Duitsche tegenaanvallen in de buurt van Venlo duren voort en het is den vijand gelukt daar eenig terrein te win nen. Vermoedelijk is het doel van deze voortdurende tegenaanvallen om de Ge allieerden te dwingen daar troepen heen te zenden, die op andere plaatsen beter gebruikt kunnen worden met name in Brabant en Zeeland. Toen de Poolsche troepen Breda be reikten, werden zij daar ontvangen door leiders van de verzetbeweging, die hen aanstonds geleidden naar de Singelbrug. De Duitschers hadden maatregelen ge nomen om die brug in de lucht te laten vliegen, doch zij kregen niet meer de ge legenheid om aan dat voornemen uit voering te geven. Een frontcorrespondent meldt, dat de Duitschers, alvorens af te trekken, Breda heelemaal hebben leeggeplunderd, Zij hebben van de burgerbevolking alle klee- dingstukken afgenomen, behalve die welke zij aan het lijf hadden, terwijl zij deze maar dekens per persoon lietenook werd

het Gemeenteblad voor Terneuzen | 1944 | | pagina 1