Na het gebeurde werd door de Gestapo een geheel huizenblok van de Beethoven- straat omsingeld. De mannen werden er uit gehaald en 2 hoekhuizen van het kruispunt werden des morgens 4 uur nadat de bewoners er uit gehaald waren, in brand gestoken. Er is nog gebleken dat Eusvlegel, voor hij werd doodgeschoten, gechloroformi- seerd was. Na het in brand steken der huizen is de Gestapo overgegaan tot een afschu welijken moord op 29 der uit de huizen gehaalde mannen, trouwe vaderlanders, wien niets ten laste kan worden gelegd. De moord geschiedde in het openbaar. Zij werden 5 aan 5 aaneen gebonden en dan vermoord. De laatste groep pro beerde te ontsnappen door weg te loopen, doch dat voornemen mislukte, toen de middelste werd doodgeschoten. Voorts werden 30 mannen weggevoerd naar elders, om graafwerk te verrichten. Het is wel de bedoeling der Gestapo geweest, om bij de bevolking den indruk te wekken, dat ook deze zouden worden vermoord. Door de Duitschers werd kort daarop een biljet aangeplakt, waarin werd voor gegeven, dat deze mannen als terroristen en saboteurs standrechterlijk waren dood geschoten. Er heerschte vóór het vermoorden dezer, burgers bij de Gestapo een zenuwachtige spanning, vermoedelijk door het vooruit zicht, dat zij persoonlijk voor dezen moord aansprakelijk zullen worden gesteld en de eene probeerde zich achter de ander te verschuilen. De Regeering heeft ook vernomen, dat het in de bedoeling der Gestapo ligt, het niet bij dezen afschuwelijken moord te laten, doch voornemens is, nog een aan tal landgenooten terecht te stellen. De Nederlandsche Regeering wijst er echter met nadruk op, dat het haar vaste voornemen is, de bedrijvers van deze afschuwelijke moorden zoowel die reeds zijn bedreven als die welken nog zouden voorkomen persoonlijk ver antwoordelijk te stellen, zoowel degenen die er het bevel toe hebben gegeven als de ondergeschikten die ze hebben uitge voerd. Zij zal niets onbeproefd laten om de personen die daaraan schuldig zijn op te sporen en naar streng recht te straffen. Er werden alvast enkele namen genoemd van chefs der Dienststelle van de Gestapo te Amsterdam die voor het gebeurde verantwoordelijk zullen worden gesteld. Bij vernieuwing wordt aan allen die omtrent dergelijke feiten persoonsaandui dingen bezitten deze te gelegenertijd ter kennis van de bevoegde autoriteiten te brengen, teneinde mede te werken, dat de hierbij betrokken misdadigers hun straf niet zullen ontgaan. Het Noorden van Den Bosch is nu in Britsche handen, terwijl de Duitschers zich in het Zuiden nog krampachtig vasthouden, ook in Vught. De druk der Britten op Tilburg wordt steeds sterker. Moergestel is bevrijd, terwijl Zorgen, op anderhalven K.M. buiten de buitenwijken van Tilburg is bereikt. Bij den Kreekrakdam maken de Cana- deezen steeds ^orderingen. Daar is thans Rilland, de eerste plaats in het Westen van Zuid-Beveland door hen veroverd. Een dagblad correspondent maakt mel ding van de groote verwoestingen die in het Westen van Zeeuwsch-Vlaanderen zijn toegebracht. De bewoners bewaren onder dit alles een vrijwel kalme houding en dwalen tusschen de ruïnes rond, om van hun eigendom nog te redden wat te redden valt. Vrijdagmorgen, 27 October 1944. In de gisterenavond uitgezondeif be richten, werd nog een en ander mee gedeeld over de verovering van het fort Frederik Hendrik bij Breskens. Dit fort is een overblijfsel uit den 80-jarigen oorlog. Het was door de Duitschers zeer ver sterkt met betonnen onderkomens en loop graven, terwijl er ook zwaar geschut was opgesteld. 'De daarin genestelde Duit schers hadden zich verwoed verdedigd. Woensdagmorgen kwam er een Duit- scher als afgezant bij de Canadeezen en deelde mede. dat hij zich wilde overgeven. Er waren in het fort echter nog 50 sol daten, die» zich -eveneens wilden over geven. Hij gaf voor, deze dan te willen halen. De Canadeezen gingen daarop in en zonden eenige mannen met hem' mee om de krijgsgevangenen af te halen. Toen zij echter binnen het fort kwamen, wer den zij daar verraderlijk aangevallen met handgranaten. Het lot was rechtvaardig, want door een der eerste projectielen werd de verrader zelf gedood. Het fort is daarop door de Canadeezen aangevallen en in hun handen gevallen, zij het dan niét door overgave, en zij beschikken daar nu over de batterijen zwaar geschut. De zeeslag bij de Filippijnen. Omtrent den grooten zeeslag tusschen de Amerikaansche vloot en die der Japanners wordt gemeld, dat die met een volkomen nederlaag der Japanners is ge ëindigd. De Japanners verloren daarbij een slagschip van 29.000 ton, bewapend met 35 c.M. geschut, waarvan zij het ver lies zelf hebben toegegeven. Uit het be richt van admiraal Nimitsch zijn van de Japanners, vernietigd 2 vliegkampschepen, 5 kruisers en een aantal torpedobooten, en zijn beschadigd 6 slagschepen, een groot vliegkampschip, 3 zvkare kruisers en een aantal torpedojagers en kleinere schepen. De Japansche vlooteskaders werden aangevallen door van de vliegdekschepen opgestegen jagers, door onderzeeërs en door de Amerikaansche vloot. De neder laag der Japanners was volledig en na de hierboven opgesomde verliezen te heb ben ondergaan, trok de Japansche vloot zich naar een harer havens terug, tijdens de vlucht ook nog bestookt door Ameri kaansche vliegtuigen. Tijdens dezen aanval, die ook van Japansche zijde met vliegtuigen werd ge steund, werden 150 Japansche jagers neergeschoten. De Amerikanen verloren een klein vliegdekschip, dat zoo ernstig beschadigd werd, dat het door hen zelf tot zinken werd gebracht, terwijl 1300 der opvarenden werden gered. Voorts Werd een aantal schepen beschadigd. Een der drie Japansche eskaders werd vrijwel geheel vernietigd. De Japansche vloot is daar voor ongeveer een derde deel, zoo het niet is voor de helft, ver nietigd. Zij z^l in geen maanden nog in staat zijn zee te kiezen en zij zal de actie der Geallieerden op de Chineesche kust hoogstens nog kunnen vertragen, doch niét beletten. Op de Filippijnen hebben de Amerikanen thans ook het eiland Samar bezet. Eer gisteren is door 300 Amerikaansche bom menwerpers een aanval uitgevoerd op Kioesoe, het Zuidelijkste eiland van Japan zelf. Daarbij werden 15 Japansche schepen tot zinkengebracht en 8 andere beschadigd. Meer dan 2200 Geallieerde bommen werpers, vergezeld door 300 jagers, heb ben eergisteren een aanval uitgevoerd op de groote wapenfabriek van Krupp te Essen. Er werden daar in 2 dagen 8.500 ton bommen uitgeworpen. De bran den die Maandag veroorzaakt waren, waren eergister nog niet gebluscht. In totaal zijn er op die fabriek in de laatste weken 25.000 bommen geworpen. Verder werd met 300 vliegtuigen een aanval /uitgevoerd op Klagenfort in het Oosten van Duitschland, waarbij 11 van de 300 vliegtuigen niet terugkeerden. Nog deden 1200 vliegtuigen, vergezeld van 1200 jagers, een aanval op Hannover, Munster en Bielenfeld. In Nederland. Blijkens het bericht van gisterenavond maken de Britten steeds vorderingen in 's Hertogenbosch, De Duitschers schijnen daar thans een poging te doen hun troepen over de Maas terug te trekken. Ondertusschen wordt er in Den Bosch nog in de straten gevochten en zijn er daardoor in de stad vele vernielingen toe gebracht. De groote kathedraal was nog onbeschadigd. De Britten waren door gedrongen tot op de Groote Markt. De weg van 's-Hertogenbosch naar het Zuiden is voor de Duitschers van groote beteekenis. Zij klampen zich daar dan ook heftig aan vast. Zij hadden op den weg een volledige versperring van anti- tankgeschut geplaatst. Niettemin zijn de Britten daar toch doorgebroken op den weg naar Tilburg, dat ook benaderd wordt. Uit de beschrijving van een correspon dent van den aanval op Den Bosch blijkt, dat de Britten bij hun aanval in de stad vlammenwerpers hebben gebruikt, die een vuurstraal van pl.m. 40 meters spuiten, om de Duitschers als het ware uit de huizen te schroeien. De Duitschers hebben daar veel verliezen geleden. Er zijn 2000 man gevangen genomen. Het 712e regi ment infanterie heeft practisch opgehouden te bestaan. De le compagnie verloor 500 man, dat is het equivalent van een geheel bataljon op oorlogssterkte. De kolónne die vanaf Breda naar Tilburg optrekt heeft Zorgen bereikt, op 10 K.M. van Tilburg. Te Oostburg. De Canadeezen vechten in Zeeuwsch- Vlaanderen in de straten van Oostburg. De laatste batterijen der Duitsche in dat deel van het land staan 7 K.M. verder. Op Zuid-Beveland. Gemeld werd, dat het' Duitsche pers bureau heeft bericht, dat op den Zuide lijken oever van Zuid-Beveland een ver moedelijk plaatselijke invasie heeft plaats gehad, door Britsche troepen komende uit Zeeuwsch-Vlaanderen. Nog de zeeslag Nader wordt bericht, dat de Japanners in den zeeslag bij de Filippijnen 20 schepen zouden verloren hebben, deze zijn n.l. ernstig beschadigd of tot zinken ge bracht. In dezen zeeslag heeft de Amerikaansche marine de kans gekregen waar zij reeds sinds 2 jaar naar heeft uitgezien. Steeds zocht zij een treffen met de Japansche vloot, maar deze bleef tot nu toe steeds in de havens. Japan spaarde zijn vloot en aanvaardde 'daardoor het risico van het verder doordringen der Amerikanen in haar invloedsgebied. Door het resultaat van dezen zeeslag wordt een harden klap toegebracht aan het Japansche militaire imperialisme, maar bovendien wordt daardoor niet alleen ge wroken Pearl Harbour, maar ook den slag tegen de Nederlandsche vloot in de Java Zee. Te 's Hertogenbosch. Er wordt nog melding gemaakt van het misdadig optreden der Duitschers tegen de bevolking van 's Hertogenbosch. Deze mocht de laatste 3 dagen niet op straat. Op hen, die op straat werden aangetroffen, werd direct geschoten. Zoo werden op straat 2 kinderen doodge schoten, die de Duitschers zonder meer lieten liggen. De bevolking leeft in kelders en weet dus niet wat er plaats heeft, behalve dan dat zij aan het schieten kan hooren, dat er gevochten wordt. De correspondent, die dit meedeelt, voegt er aan toe, dat de Nederlandsche bevolking in het Zuiden veel te lijden heeft door den oorlog en dat hij den toestand daar vergelijkt met dien welke hij in Normandië aanfrof- Vanmorgen wordt bericht, dat Den Bosch thans geheel in handen der Brit ten is, De Duitschers zijn met vlammen werpers uit de laatste woningen verdreven. Voorts zijn kolonnes der Britten opge rukt in de richting van Roosendaal en

het Gemeenteblad voor Terneuzen | 1944 | | pagina 3