Aan dc ingezetenen van Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. De krijgsverrichtingen* die gerechtigd zijn loonverklaringen af te geven. De eertijds door het Deviezen-Instituut aan hen verstrekte vergunning dient hierbij te worden overgelegd. Terneuzen, 26 October 1944. De Burgemeester van Terneuzen, C. A. VERLINDE, wnd. Een der moeilijkste problemen van de geheele Voedselvoorziening is de regel matige voorziening van onze bevolking met melk en boter. De bijzondere moeilijkheden, welke op dit terrein toch reeds aanwezig waren, worderr onder meer nog ernstig vergroot door het navolgende. Voorheen geschiedde de voorziening van ons gewest met boter voor verreweg het grootste gedeelte door aanvoer van over de Schelde. Tegenover een wekelijksche eigen productie van in dezen tijd slechts enkele honderden kilo's, stond een aanvoer van meer dan 5000 kg. Die aanvoer is op het oogenblik weggevallen, en ieder zal begrijpen, dat wij dat gat niet kunnen stoppen. Op de tweede plaats, de volkrijke ge meente Terneuzen en haar omgeving werd voorheen van consumptiemelk voorzien vanuit Walcheren. Dit gehëele gebied komt nu ook voor onze rekening. Op de derde plaats is er voor de melkkoeien practisch geen krachtvoer beschikbaar. Het zwaarst latende wegen, wat naar onze meening het zwaarst is, zijn, ingaande 29 October a.s., maatregelen genomen om te trachten de melkvoorziening veilig te stellen, en wij hopen te kunnen bereiken, dat iedere consument bij voortduring op alle bonnen welke hem rechtmatig zijn toegewezen, zijn melk zal kunnen krijgen. De consument behoeft er dus niet in te berusten als hij bij voortdqring minder melk krijgt dan waarop zijn bonnen hem recht geven. 'Wellicht dat de melkprijs eenige verhooging moetondergaan en gelijk gesteld wordt aan die, welke in Nederland boven de Schelde vrij algemeen gold. Wat de botervoorziening betreft is de toestand nog veel minder rooskleurig. Wij zullen er, zoolang de oorlogsom standigheden zich niet aanzienlijk wijzigen, aan moeten'wennen, dat er alléén boter beschikbaar is voor de kinderen beneden de drie jaar en enkele zeer ernstige zieken. Er kan eenvoudig niet meer geproduceerd worden wij hebben niet meer melkkoeien en dus niet meer melk voor boterpro- ductie beschikbaar. En om het kwantum, benoodigd voor de kinderen en ernstige zieken, te kunnen verstrekken, is zelfs de onsympathieke maatregel genomen moeten worden om de botertoewijzing aan de producenten zelf, de melkveehouders dus,stop te zetten. Men zal toegeven, dat het een hard gelag is, de kersen te moeten trekken zonder ze zelf in den mond te mogen steken. De aandacht moet ook gevestigd wor den op de uitdrukking „zeer erhstige zieken". Er is geen sprake van, dat alle zieken voor wie het gewenscht of nuttig zou zijn boter te gebruiken, deze ook kun nen krijgen. Eenvoudigweg, ze is er niet Als er in dit opzicht niet een rigoureuse beperking wordt ingevoerd tot die zieken voor wie botergebrek practisch volstrekt noodzakelijk is, moet tot de maatregel overgegaan worden ook de boterverstrek- king aan zieken geheel stop te zetten. De toestand op het oogenblik is zóó, dat de tegenwoordige ziekentoewijzingen alleen reeds meer boter vorderen dan de ge heele* productie bedraagt. Onder de consumenten heerscht wel de verkeerde meening dat het botergebrek zpu zijn toe te schrijven aan onwil tot aflevering bij deproducenten. Wij moeten zulks ten sterkste ontkennen. Al schuilen er onder de melkveehouders, evengoed als onder iedere bevolkingsgroep, eenige onsociale elementen, tegen wie afdoende zal worden opgetreden, de boter- schaarschte wordt daar practisch niet door beïnvloed. Deze volgt, zooals hierboven uiteengezet, uit het melkveearme be- drijfstype in onze streek. Om in het vetgebrek eenigszins tege moet te komen, zijn nog de volgende maatregelen genomen: Het nog beschikbare koolzaad wordt tot spijsolie verwerkt, waarvan de distri butie reeds een aanvang heeft genomen. Vervolgens zullen degenen, die vèrlof hebben tot huisslachting, een «vastgesteld aantal kilo's vet, afhankelijk van het ge wicht van het varken, moeten inleveren. Hiermede zal een maandrantsoen vet ge wonnen kunnen worden. Wij vertrouwen, dat de consumenten, na kennisneming van het bovenstaande, de overtuiging zullen hebben, dat al ge daan is wat gedaan kon worden. De Voedselcommissaris voor Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen, D. A. VAN DE WALLE. Distributickring TERNEUZEN Uitreiking Noodbonkaarten 2e serie te Terneuzen, Sluiskil en Hoek. Met ingang van Maandag 30 October a.s. wordt een aanvang gemaakt met de uitreiking van de Noodbonkaarten 2e serie. Hiertoe dient te worden overgelegd le. Het lichaam van de thans geldige bonkaart le serie. 2e. De Tweede Distributiestamkaart met inlegvel. Uitreiking te Terneuzen. Zoowel aan zelfverzorgers, als 'aan niét-zelfverzorgers. Maandag 30 October de letters A t/m D Dinsdag 31 E G Woensdag 1 November H K Donderdag 2 L P Vrijdag 3 Q U Alle dagen van 912 en van 14—16 uur. Zaterdag 4 NovemkS^ de letters V t/m Z van 9—12 uur. Aan de in de gemeente Terneuzen ver blijf houdende geëvacueerden worden de bonkaarten uitgereikt op Zaterdag 11 November van 9 tot 12 uur, tegen over legging van le. Het door de betreffende instanties afgegeven evacuatiebewijs. 2e. Indien nog aanwezig de Tweede Distributiestamkaart met inlegvel. 3e. Het lichaam van de thans geldige Noodbonkaart le serie. 4e. Voor zoover nog aanwezig het persoonsbewijs. Uitreiking te Hoek. De uitreiking te Hoek geschiedt als volgt, zoowel aan zelfverzorgers als aan niet-zelfverzorgers. Maandag 6 November de letters A t/m D Dinsdag 7 E P Woensdag 8 Q Z Alle dagen van 9.30-12 en van 13-16 uur. Aan geëvacueerden, welke te Hoek ver blijven, wordt op Zaterdag 11 November uitgereikt tegen overlegging van de be scheiden, hierboven genoemd, en wel van 9.30 tot 11 uur. Uitreiking te Sluiskil. Donderdag 9 November de letters A t/m I Vrijdag 10 J Z Alle dagen'van 9.30 tot 12 en van 13-16 uur Zelfverzorgers dienen eveneens op beide data te komen. Aan evacuée's wordt op Zaterdag 11 November 1944 uitgereikt en wel van 9.30 tot 11 uur, tegen overlegging van dezelfde bescheiden, genoemd onder Ter neuzen en Hoek. Distributiedienst Terneuzen. In de week van 30 October tot 4 November worden aanvraagformulieren uitgereikt ter verkrijging van een petro- leumkaart voor verlichting. Deze formu lieren dienen te worden ingeleverd uiterlijk Zaterdag 4 November. Donderdagmorgen, 26 October 1944. Er wordt melding gemaakt van drie groote zeeslagen in het verre Oosten tus- schen de Amerikaansche zee- en lucht vloot en die der Japanners, waarbij de laatste zware verliezen hebben geleden. In het Westen worden ondertusschen zware slagen toegebracht aan Duitschland door luchtaanvallen, terwijl de Russen ver der Oost-Pruisen binnendringen, Trans- sylvanië geheel hebben bevrijd en nu ook Noorwegen binnenrukken. Omtrent den zeeslag in het verre Oosten wordt meegedeeld, dat de geheele Japan- sche vloot er aan deelneemt. Admiraal Holsing, de bevelhebber van de derde Amerikaansche vloot, bericht, dat een Japansch eskader werd waargenomen ten Zuidoosten van de Filippijnen, ten Noor den van Formosa en ten Zuiden van de Filippijnen. Bij de eskaders bevonden zich slagschepen en vliegdekschepen. Zij werden aangevallen door de Ameri kaansche marinevliegtuigen, die van vlieg dekschepen opstegen en door de oorlogs schepen. Van de Japanners werden 3 vliegdekschepen en enkele slagschepen tot zinken gebracht of zwaar beschadigd, waaronder een slagschip van 29.000 ton, terwijl 50 Japansche vliegtuigen werden neergeschoten. Van de Amerikaansche vloot was een klein vliegdekschip zoo zwaar beschadigd, dat het door de Amerikanen zelf tot zin ken is gebracht. Van de bemanning werden 1300 personen gered. 's Hertogenbosch. Het grootste deel van 's-Hertogen- bosch is thans in Britsche handen en de rest wordt nu van vijanden gezuiverd. De weg over de Maas en over den spoorweg is nu. bezet, zoodat de kans voor de Duitschers, om daarlangs te ont snappen, voorbij is. De uit het Zuiden oprukkende forma ties hebben Den Bosch nog niet bereikt, maar een andere formatie, uit het Wes ten voorttrekkende, is Tilburg tot op 2 K.M. genaderd en staat op minder dan 5 K.M. van Den Bosch. De bij Woensdrecht opereerende for maties staan nu op ongeveer 5 K.M. van Bergen op Zoom en zijn anderzijds bijna 10 K.M. in Zuid-Beveland binnen gedrongen. In Zeeuwsch-Vlaanderen wor den de Duitschers door de Canadeezen op een steeds kleiner wordende opper vlakte samengedrukt. De Canadeezen hebben nu weer het fort Frederik Hendrik bij Breskens veroverd. In België wordt een razzia gehouden voor het opsporen van spionnen en agen ten van de Gestapo. De Belgische regee ring heeft de bevolking gewaarschuwd, dat het verleenen van een schuilplaats aan spionnen en verraders met den dood kan worden gestraft. Donderdagmiddag, 26 October 1944. Het bericht ving aan met de mededee- ling, dat Rilland, in het Oosten van Zuid-Beveland door de Canadeezen be vrijd is. Vooruitgeschoven posten van het Brit sche leger hebben Tilburg bereikt. Afschuwelijke misdaad te Amsterdam. De Regeering deelt mede, dat het haar bekend is, dat door de Gestapo-agenten te Amsterdam weer een afschuwelijke en weerzinwekkende misdaad tegenover Ne- derlandsche burgers is begaan. In den avond van 23 October is de Gestapo- agent Herbert Eusvlegel neergeschoten op het kruispunt van de Beethovenstraat en Apollolaan. Eusvlegel was gekleed in burger en de schoten werden gelost uit een Duitsche auto waarin Eusvlegel nog kort te voren gezeten had. Eusvlegel was zeer gehaat bij zijn ondergeschikten. Hij was de instructeur over een afdeeling van 1500 z.g. „vertrouwensmannen".

het Gemeenteblad voor Terneuzen | 1944 | | pagina 2