Gebed voor Nederland, De krijgsverrichtingen* VERDUISTERING* ben, dienen dit te doen op Donderdag 26 October, des morgens van 9—12 en van 13.30—4, Kantoor Heerengracht 10. De na-uitreiking van bovengenoemde kaarten vindt plaats op Vrijdag 27 Octo ber op dezelfde uren. In de eerste namiddaguitzending werd medegedeeld, dat heden in Engeland en in bevrijd Nederlandsch gebied kerk diensten worden gehouden om God om hulp en bijstand te bidden voor het in nood verkeerende moederland. Te Londen werd een speciale kerkdienst gehouden in de Ned. Herv. Kerk in Bornestreet, die geleid werd door Ds. Van Dorp. H.M. Koningin Wilhelmina was daarbij vertegenwoordigd door Haar adjudant Baron De Vos Van Steenwijk, en Prinses Juliana en Prins Bernhard door Jhr. Van Tetz. Tal van leden van de Regeering woonden de kerkdienst bij. De kerk was stampvol, zoodat velen zich met een staanplaats moesten vergenoegen. Het deel van den dienst, dat per radio werd uitgezonden, ving aan met het zingen van het tweede vers van Psalm 116. De predikant zeide vervolgens, dat men hier was te samen gekomen om gezamen lijk tot God te bidden voor het door den vijand gemartelde Nederlandsche volk, voor het overstroomde, beroofde en plat gebrande land. Dat deed de vijand. Maar nu zijn ook de bondgenooten nog genoodzaakt ook nog een deel van Nederland onder water te zetten, ver schillende steden te beschieten en te bom bardeeren." Ons land is een speelbal, tusschen de grootmachten, die elkaar thans bevechten. Wij weten niet meer waar wij het zoeken moeten en daarom zijn wij hier samen gekomen om vooral God te vragen om hulp en uitredding. In het gebed werd om hulp en bijstand gevraagd voor allen, die in het Koninkrijk werden vervolgd of beproefd. De lijst van vervolgden en verdrukten is zóó lang, dat men niet zou weten waar te beginnen en waar te eindigen. Ds. Van Dorp begon daarom met de kinderen, de kinderen van Nederland, de kinderen van Nederlandsch Oost-Indië, Onze kinderen zijn de kracht van ons volk, onze trotsch en onze hoop voor de toekomst. Hij smeekte tot God, dat Deze de kinderen niet zal doen omkomen door ziekte en gebrek, dat Hij ze niet zal doen verkleumen van de koude, dat Hij ze niet zal bezoeken met allerlei ziekten en die jonge levens niet zal afbreken. Innig vroeg hij ze te bewaren, te bewaren naar lichaam, maar ook te bewaren naar ziel. Dat God geve, dat ze niet zullen worden verbitterd, dat hun jonge, teere harten niet zullen verharden, maar dat de kinderen zullen worden gesterkt. Vervolgens bad Ds. Van Dorp voor de strijders op het ondergrondsche front, voor de spoorwegmannen, die zoo'n groot leed hebben aanvaard ter wille van de goede zaak. Hij bad ook voor alle mannen en ook vrouwen, die werkzaam zijn in het stille, geheime verzet, die zullen blijven vechten tot de vrijheid van ons land is verzekerd. Onder deze zijn zeide de predikant onze kameraden ze vechten en wagen hun leven ook voor ons. Hierna bad hij voor de soldaten, de mannen van onze brigade, van onze vloot en van onze luchtmacht, die allen bereid zijn hun leven te geven voor de vrijmaking van het moederland. Hij hoopt, dat God hun de kracht zal geven, die ze noodig hebben. Vervolgens bad hij ook voor onze bondgenooten, en hierbij herdacht hij in het bijzonder de bondgenooten, die reeds hun bloed offerden op onzen vaderlandschen bodem. Moge God hen steeds nabij zijn Alsnu herdacht Ds. Van Dorp ook onze Koningin. God heeft Haar boven ons in het midden van ons Volk geplaatst. Zij is het zinnebeeld van onze eenheid. Hij dankt God, voor alles wat Deze gedaan heeft om onze eenheid te bewaren en te versterken, door leven en lijden, door al Zijn gaven. Hij bad ook voor de Prinses en Prins Bernhard, met hunne Kinderen, dat God hen spoedig moge vereenigen, dat zij spoedig te samen mogen komen, dat zij' spoedig ook zullen mogen komen in het bevrijde Vaderland. Dat God dien dag moge verhaasten waarop Nederland van zijn vijanden zal zijn verlostdat God daarvoor Zijn schre den moge verhaasten, want, o, God! het water is tot aan de lippen gekomen, Gij zult het toch niet hooger laten stijgen Bevredig het hunkerend verlangen van ons Volk naar zijn Vorstin, en van onze Vorstin naar Haar Volk". Deze kerkdienst werd beëindigd met een plechtig zingen van een couplet van het „Wilhelmus", dat een diepen indruk maakte. Ten slotte werd aan het eind van deze uitzending nog medegedeeld een Dringende waarschuwing, in het bijzonder voor de bevolking der groote steden in het bezette Nederland sche gebied. Tijdens de uitzending werd n.l. in de studio vanuit Nederland be richt, dat de Duitsche Sicherheitsdienst voornemens is in de groote steden speciale razzia's te houden om de ondergrondsche groepen op te sporen en uit te schakelen. Men zij dus zeer voorzichtig en op zijn hoede 1 Maandagmorgen, 23 October 1944. In de avond-uitzending van gisteren werd medegedeeld, dat de Canadeezen Breskens, een voorname sleutelstelling voor het beheerschen van de vaart op de Wester-Schelde, hadden veroverd. De Canadeezen hadden gisteravond ook het fort Frederik Hendrik reeds in hun bezit. De bezetting van Breskens is bereikt, 24 uren nadat Zaterdag door de Britsche luchtmacht 4 zware geschutstellingen te Vlissingen, die Breskens en omgeving beheerschten, tot zwijgen waren gebracht. De Canadeezen hebben bevonden, dat de Duitschers bij Breskens eene geheele linie betonnen tunnels hadden laten aan brengen, die ondergrondsch met elkaar in verbinding stonden. Door de bevrijding van Breskens is de eerste stap gezet op den weg voor de vrijmaking van de vaart op de Wester- Schelde naar Antwerpen. De Canadeezen dringen nu thans in 3 richtingen op naar Schoondijke. Zij stonden gisteravond nog anderhalven K.M. van Oostburg. Gisterenmorgen hebben de Geallieerden te half 7 uit een saillant in Noord-Bra bant naar 2 richtingen een aanval inge zet op 's Hertogenbosch. De opmarsch werd zeer vertraagd door de drassigheid van het terrein waardoor de tanks op de wegen moeten blijven. Een afdeeling be reikte een dorp op 8 K.M. en een andere een dorp op 12 K.M. van 's Hertogen bosch. Deze aanval van Generaal Dempsey's troepen werd voorafgegaan door een krachtig luchtoffensief. In de Betuwe zijn de Duitschers over een front van 5 K.M. teruggetrokken. De Canadeezen zijn uit den saillant ten Noorden van Antwerpen om de bosschen van Capellen en Calmpthout heen getrokken en hebben daarop 2 bruggenhoofden gevestigd over de Roosen- daalsche vliet. Zij rukken daar nu van 2 kanten op en naderen den Scheldedijk. Gisteren is Zeebrugge door de Duitschers ontruimd en door de Canadeezen bezet. Aken veroverd. Zaterdagnamiddag 4,15 heeft kolonel Wildt Aken aan de Amerikanen over gegeven. Het was toen 10 dagen geleden, dat de Amerikaansche bevelhebber hem had gesommeerd de stad over te geven, daar zij anders verwoest zou worden. Kolonel Wildt weigerde aan het ultimatum te voldoen. 20 burgers der stad, die hem kwamen smeeken de stad over te geven, om de stad voor verwoesting, en "de be volking voor het leed te sparen, dat met met een bombardement zou gespaard gaan, werden doodgeschoten. Het bombardement van de artillerie en uit de lucht is daarop aangevangen. De stad werd verwoest en er vielen tal van slachtoffers, zoowel onder de soldaten als onder de bevolking. De Amerikanen begonnen al spoedig de stad binnen te dringen en veroverden deze in een gevecht van huis om huis. Toen zij zich echter Zaterdag ook gereed maak ten voor een aanval op het hoofdkwartier van den bevelhebber, verscheen er al spoèdig een witte vlag en gaf kolonel Wildt zich, met zijn nog overige soldaten, onvoorwaardelijk over. Volgens radio- België zou de bevelhebber de,, stad wel eerder hebben willen overgeven, doch vreesde hij dat Hitier dit op zijn familie wreken zou. Nog wordt gemeld, dat zich in de bosschen van Calmpthout^ in Noord- Brabant nog Duitsche scherpschutters en patrouilles ophielden, die nu successieve lijk onschadelijk worden gemaakt. Volgens berichten uit Duitsche bron, die echter uit Moskou niet worden be vestigd, staan de Russen over een front van 30 K.M. binnen de grenzen van Oost- Pruisen en naderen zij de stad Tilsit. In een Grieksche haven op 150 K.M. ten Noorden van Athene gelegen, is uit Engeland het eerste schip met levens middelen voor de bevolking aangekomen. Ook wordt gemeld, dat door de zorg der Geallieerden, sinds de landing, in Italië 2.300.000 ton levensmiddelen voor de bevolking is aangevoerd. De Duitsche radio heeft nog niets om- ttent den val van Aken meegedeeld. De Duitsche toevoerlijnen, zoowel ach ter het front in Duitschland als in Neder land, worden voortdurend bestookt. Za terdag zijn door de Britsché luchtmacht niet alleen de Moerdijkbruggen gebom bardeerd, doch is ook de brug over de Mark, in den weg van Moerdijk naar Breda, vernield. De Amerikanen hebben teffOosten van Aken Düren bereikt. In Frankrijk hebben de Britten Bruyère bezetin de buurt van die stad wordt nu hevig gevochten. Churchill is per vliegtuig uit Moskou in Engeland aangekomen. Minister Eden is wel uit Moskou ver trokken, doch nog niet in Londen terug gekeerd. Daaruit blijkt, dat hij elders nog besprekingen moet houden. Wel zijn ook de leden van de Poolsche regeering te Londen aangekomen. Hedenmorgen werd bericht, dat de Canadeezen en Britten in Nederland goede vorderingen maken. De Britten, die uit een saillant ten Westen van Nijmegen zijn opgerukt, staan nu op ongeveer 10 K.M. van 's Hertogenbosch. Dit offensief werd voorafgegaan door een krachtig lucht bombardement. De Britten namen ten Noorden van Bruyère een dorp, langs den weg naar de passen der Vogezen. 1150 Geallieerde bommenwerpers heb ben gisteren weer aanvallen gedaan op Mannheim, Hannover en Brunswijk. Daar bij werden 13 locomotieven beschadigd. Er werd van Duitsche jagers geen tegen- ondervonden. Alle toestellen keerden be houden terug. Er bestaan vermoedens, dat de Duit schers zich gereedmaken zich uit Noor wegen terug te trekken. Zij hebben zich ook teruggetrokken tot den Zuidelijken oever van de Njemen, 30 km binnen de grens van Oost-Pruisen. Montgommery heeft een dagorder uit gevaardigd, waarin hij er op wijst, dat het nu 2 jaar geleden is, dat de slag bij El Alamein plaats vond, die door de Duitschers en Italianen, na een strijd van een week, werd verloren. 4 November 1942 waren de Duitschers en Italianen in Noord-Afrika in vollen aftocht. Zij ver loren daarbij 750.000 manschappen, 500 tanks en 1000 kanonnen. Het beslissend winnen van dien veldslag op de Duitschers en Italianen is een keerpunt geworden in den oorlog. Maandag 23 October. De verovering van Breskens. De Canadeesche afdeeling, die Breskens heeft veroverd, noemt zich „de beton- krakers". Zij hebben ook het fort Frederik Hendrik, bewesten Breskens be zet en zijn in het bezit van zware geschut- batterijen. De verovering van Breskens was een moeilijke karwei. Breskens is omgeven door een 8 meters breede gracht om de tanks tegen te houden. De Canadeezen moesten op twee punten die gracht over. Zij moesten eerst zwemmen in het ijskoude water en dan aan de andere zijde van de gracht tegen den modderigen wal op kruipen terwijl de vijand daar in het terrein overal loopgraven had gemaakt en mijnen had gelegd. De strijd duurde den ganschen nacht. De Canadeezen konden echter in Breskens doordringen en begonnen daar uit de ramen te schieten, waardoor zij verwarring brachten onder de Duitschers. De Canadeezen wisten een brug te leggen over den Singel. De Duitschers vertrouwden op hun artillerie vanaf Vlissingen. Zij keerden ook hun afweer geschut tegen de Canadeesche infanterie, doch dit was spoedig tót zwijgen gebracht en Breskens was daarmede veroverd. Overigens wordt gemeld, dat de Gealli eerden in het Westen vorderingen maken over het geheele front, vanaf de Schelde tot de Vogezen. De Britten staan nu nog op 8 K.M. van 's Hertogenbosch. De Canadeezen hebben van uit Aar denburg Draaibrug genomen en, van uit het Oosten oprukkende, Schoon dijke. Dinsdagmorgen, 24 October 1944. De Duitschers weer in Breskens. Van morgen werd bericht, dat de Duit schers in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen nog steeds verbitterden tegenstand bieden en nu weer in Breskens zijn doorgedron gen. Schoondijke is echter nog in het bezit der Canadeezen. Uit Noord-Brabant wordt nog steeds vooruitgang gemeld van de in de richting van 's Hertogenbosch oprukkende troepen. De Canadeezen, die Èsschen hebben be vrijd, rukken nog voorwaarts in de rich ting van Roosendaal. De Canadeezen, die oprukken ten Noor den van Zeebrugge, hebben nu bijna Sluis bereikt. Er is gisteren door de Britsche lucht macht weer een aanval gedaan op het op het eiland Walcheren opgestelde zware Duitsche geschut. Blijkens de uitzendingen van gisteravond heeft de Engelsche Regeering, die der 4 Dominions, die van Rusland en die der Vereenigde Staten, de Regeering van De Gaulle erkend als die der voorloopige Fransche Regeering. Dit bericht is in Engeland met instemming begroet. De openbare meening had daarop reeds lang aangedrongen en het stemt tot voldoening, dat die erkenning ook tegelijk uit Moskou en Washington is gekomen. In België dreigt een afscheiding tusschen de regeering van Pierlot en de linksche groepen. Stalin heeft thans bij een bijzonder com muniqué bekend gemaakt, dat het derde Wit-Russische leger de krachtige stellingen van de Duitsche linie in Oost-Pruisen heeft doorbroken. De Russen zijn over een front van 140 K.M. tot een diepte van 30 K.M. doorgedrongen. Zij hebben meer dan 900 plaatsen veroverd, waarvan 400 in Oost-Pruisen. Na de verovering van Petsamo, in het hooge Noorden, is nu het geheele gebied der nikkelmijnen in Russische handen. De Russen hebben over een breed front de Noorsche grens bereikt. Gisteravond werd medegedeeld, dat de Britsche legers in Noord-Brabant goede vorderingen maken, terwijl van morgen melding wordt gemaakt van een derde aanval in de richting van Den Bosch, uit het Zuidoosten. Daarbij werd door de Britten een vordering gemaakt van 5 K.M. en werden 10 plaatsen bevrijd, o.m. Schijndel, op 12 K.M. van Den Bosch. Daar is een Duitsche bevelhebber gevan gen genomen. De afdeeling Canadeezen die Esschen heeft bevrijd en oprukt in de richting van Roosendaal, heeft op een nieuw punt de Nederlandsche grens bereikt en er worden vorderingen gemaakt in de richting van den Zuid-Bevelandschen dam. Gisteren werd gemeld, dat door de Duitschers voor het eerst bij de gevechten aan de Duitsche grens tegen de Geallieer den vliegende bommen voor defensieve doeleinden zijn gebruikt. De Amerikaansche Minister voor de productie heeft meegedeeld, dat aan fabrieken opdrachten zijn verstrekt voor het verva ardigenvan reactie-motoren voor vliegende bommen. Het zou in de be doeling liggen deze vliegende bommen, welke met groote nauwkeurigheid kunnen worden gericht,, aan te wenden tegen militaire doelen in Japan. Dinsdagmiddag. Door de Britsche Admiraliteit is mee gedeeld, dat thans reeds een zóó groote Engelsche vloot naar den Stillen Oceaan is gezonden, dat deze geacht moet worden reeds alléén met gunstig resultaat den strijd met de Japansche vloot te kunnen opnemen. De door de Geallieerde afdeelingen ondernomen pogingen voor de verovering van 's Hertogenbosch geschieden, naar men vermeent, in verband met de be- teekenis van die stad, die verschillende verbindingslijnen uit het Noorden bezit. Er blijkt uit die aanvallen duidelijk een streven om de Duitsche linies op te rollen in de richting van den Biesbosch en naar Zeeland. In de eerste namiddag-uitzending werd meegedeeld, dat de Canadeezen thans zijn opgerukt tot op l1/2 K.M. van Groede. Öok wordt bericht, dat de Duitschers in Breda aan het plunderen zijn geslagen. Bij het intreden van het koude weer, hebben zij het voornamelijk op kleeding en dekens gemunt. Zij laten daarvan aan de bevolking minder dan het noodige. De toestand is in Breskens, dat Zondag door de Canadeezen was veroverd, niet duidelijk. De Geallieerden hebben thans Sluis bereikt. Volgens het laatste bericht, is een af deeling van het tweede Britsche leger tot op 3 K.M. van Den Bosch genaderd. Er zijn daar 500 krijgsgevangenen gemaakt. Volgens een ander bericht, wordt er al in de buitenwijken van Den Bosch ge vochten. Zonsopkomst 25 Oct. 7 u. 22 m. Zonsondergang 25 Oct. 17 u. 26 m. Zonsopkomst 26 Oct. 7 u. 24 m. Zonsondergang 26 Oct. 17 u. 24 m. Zonsopkomst 27 Oct. 7 u. 25 m. Zonsondergang 27 Oct. 17 u. 22 m. Verduisteren van een kwartier vóór Zonsondergang tot een kwartier na Zons opkomst. Drukkerij N.V, Firma P, J. van de Sande, Terneuzen

het Gemeenteblad voor Terneuzen | 1944 | | pagina 2