VOOR TERNEUZEN DINSDAG 24 OCTOBER 1944 No. 8 PUBLICATIES» MILITAIR GEZAG. MILITAIR GEZAG. Benoeming Financieele Commissie. GELDCIRCULATIE. Tijdelijke sluiting van de Gemeente Biervliet. VREEMD GELD. Ontspanningsavonden. Distributiekring TERNEUZEN HET GEMEENTE De Militaire Commissaris in de Provincie Zeeland, mede uitoefenende bevoegdheden toegekend aan het Militair Gezag in het vorengenoemde gedeelte van het in bijzon deren Staat van Beleg verkeerende grond gebied van het Rijk in Europa Overwegende dat de veiligheid van den Staat vordert, dat zekere maatregelen worden genomen ter uitvoering van de Verordening Grensbewaking Stelt vast de volgende VERORDENING. Artikel k De verordening Grensbewaking, gepu bliceerd in het Publicatieblad van het Militair Gezag no. 4, zal met ingang van Maandag 30 October 1944 in werking treden voor Zeeuwsch-Vlaancferen voor zoover bevrijd. Artikel 2. 1. Uit artikel 1 vloeit voort, dat het voor een ieder verboden is de Neder- landsche grens te overschrijden. 2. Het bepaalde in het eerste lid geldt niet ten aanzien van a. in Zeeuwsch-Vlaanderen wonende personen, die voorzien zijn van een geldig Bewijs van Verleenden Uit- gang b. in België wonende personen, die voorzien zijn van een geldige Pas voor Grensverkeer. Artikel 3. Het in het vorige artikel genoemde Bewijs van Verleenden Uitgang en de Pas voor Grensverkeer worden aange vraagd bij de Hoofden van de Doorlaat posten, of van de Veiligheidsdetachemen ten of bij den Inspecteur der Invoerrech ten en Accijnzen te Terneuzen. Het formulier voor de aanvraag van een Pas voor Grensverkeer dient té zijn voorzien van twee goedgelijkende pas foto's. f Artikel 4. 1. Het Bewijs van Verleenden Uit gang en de Pas voor Grensverkeer wor den afgegeven door de Hoofden van de Veiligheidsdetachementen. 2. Gedurende het tijdvak, dat de Veiligheidsdetachementen hun taak nog niet ten volle uitvoeren, worden de voor melde grensdocumenten afgegeven door den Inspecteur der Invoerrechten en Accijnzen te Terneuzen. Artikel 5. Overtreding van de artikelen 1 en 2 is strafbaar gesteld bij artikel 29 van de Verordening Grensbewaking met hechte nis van ten hoogste één jaar of geldboete van ten hoogste twee duizend gulden. Artikel 6. 1. Déze Verordening geldt voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen voor zoover be vrijd. 2. Zij zal worden bekend gemaakt door aanplakking aan de pui van de Gemeentehuizen en door aanplakking op voor het publiek zichtbare wijze aan de postkantoren en treedt in werking terstond na haar afkondiging. 3. Zij kan worden aangehaald onder den titel „Verordening Uitvoering Grens bewaking No. 1." Gegeven te Axel, den 21 October 1944. De Militaire Commissaris in de Provincie Zeeland, De Kapitein-Luitenant ter Zee, C. W. SLOT. Verordening van den Militairen Commissaris in Zeeland d.d. 11 October 1944 No. 3. (Financieele Verordening No. 1.) De Militaire Commissaris in Zeeland, mede uitoefenende de bevoegdheden, toege kend aan het Militair Gezag, is het voren genoemde gedeelte van het in bijzonderen staat van beleg verkeerende grondgebied, van het Rijk in Europa; Overwegende, dat de veiligheid van den Staat vordert, dat bepaalde voorzieningen worden getroffen op finantieel gebied; Gelet op de desbetreffende bepalingen van het Besluit op den bijzonderen staat van beleg; Stelt vast de volgende VERORDENING: 1. Er is ingesteld een Openbare Kas, gevestigd te Terneuzen. De Openbare Kas wordt beheerd door den correspon dent van de Nederlandsche Bank te Ter neuzen. 2. Er isingesteld een Financieele Com missie, gevestigd te Terneuzen. De leden van deze Commissie worden benoemd, geschorst en ontslagen door den Militai ren Commissaris in Zeeland. 3. Elke, door de Financieele Com missie aan te wijzen instelling is verplicht de door die Commissie te bepalen mid-S delen binnen een door de Commissie te' stellen termijn te storten in de Openbare Kas. 4. Uit de Openbare Kas worden aan alle openbare- of semi-openbare lichamen en instellingen, met inbegrip van licha men en instellingen, welke van overheids wege gesubsidieerd worden, zoomede aan alle particuliere lichamen en instellingen, de noodige Kasmiddelen verstrekt. Uit de Openbare Kas worden voorts voldaan alle uitkeeringen ten laste van het algemeen Burgerlijk Pensioenfonds en van andere openbare lichamen en instel lingen, een en ander door bemiddeling van de gemeentekassen. 5. Openbare of semi-openbare licha men en instellingen, met inbegrip van lichamen en instellingen, welke van over heidswege gesubsidieerd worden, mogen geen opnamen bij een particuliere bank doen, tenzij met voorafgaande vergunning van de Financieele Commissie. 6. Een particuliere bank mag geen voorschot verleenen, noch een crediet- overeenkomst sluiten, tenzij met vooraf gaande vergunning van de Financieele Commissie. 7. De bestuurders van openbare- of semi-openbare lichamen en instellingen, met inbegrip van lichamen en instellingen, welke van overheidswege gesubsidieerd worden, evenals de bestuurders van par ticuliere banken, alsmede de credietnemers van deze banken, zijn verplicht aan de Commissie op haar verlangen alle inlich tingen te verstrekken, welke ze voor de uitoefening van haar taak noodig acht. 8. Overtreding, niet-nakoming, verhin dering of belemmering van de uitvoering van het bepaalde in de artikelen 3, 5, 6 of 7, wordt als overtreding aangemerkt, en wordt ingevolge artikel 26, eerste lid, van het Besluit op den bijzonderen staat van beleg gestraft met hechtenis van ten hoogste één jaar of geldboete van ten hoogste twee duizend gulden. 9. Deze verordening geldt voor ge heel Zeeuwsch-Vlaanderen. Zij zal wor den bekend gemaakt door aanplakking aan de pui van gemeentehuizen en door aanplakking op voor het publiek zichtbare wijze aan de postkantoren, en treedt in werking onmiddellijk na hare bekend making. Zij kan worden aangehaald onder den titel; „Financieele Verordening No. 1". Gegeven te Axel, den 11 October 1944. De Militaire Commissaris in Zeeland, De Kapitein-Luitenant ter Zee, C. W. SLOT. Tot een nader door mij te bepalen tijdstip is een Financieele Commissie „Zeeuwsch-Vlaanderen" ingesteld. In deze commissie hebben zitting de heeren 1. B. I. Zonnevijlle, Secretaris der Ge meente Terneuzen, als voorzitter. 2. W, L. de Vries, Inspecteur der Be lastingen te Terneuzen, als secretaris. 3. W. M. G. de Bartz, te St. Jansteen, kringsecr. der Boerenleenbanken. 4. P. Loof, correspondent der Neder- «dandsche Bank te Terneuzen. 5. W. L. J. M. van Waesberghe, Directeur der Incasso-bank te Hulst. 6. Ir. A. E. Langenhorst, Directeur Landbouwwinterschool te Hulst. De taak van de commissie omvat le. Zorg voor de'voorziening van Rijk, Provincie, Gemeenten, Waterschap pen, semi-overheidslichamen en die lichamen, welke van het Rijk subsidie ontvangen (Openbare Financiën) eenerzijds en de particuliere instel lingen, bedrijven (Particuliere Finan ciën) anderzijds, van de noodige kas middelen 2e. Uitbetalen van de pensioenen van het Algemeen Burgerlijk Pensioen fonds benevens voor zooveel noodig van de sociale lasten en andere voor zieningen, een en ander door bemid deling van de gemeentekassen 3e. Beoordeeling van de algemeene mone taire toestand en het doen van even tueel uit dien toestand voortvloeiende voorstellen en het nemen van maat regelen indien zulks tot hare bevoeg- heid behoort. Speciaal zullen zich met de Openbare Financiën bezig houden de heeren B. I. Zonrievijlle en W. L. de Vries, met de Particuliere Financiën de heeren W. L. J. M. van Waesberghe en W. Bartz en A. E. Langenhorst, terwijl als beheerder over de in te stellen „Openbare Kas" wordt aangewezen de heer P. Loof. Het algemeen secretariaat der commis sie is gevestigd te Tëtneuzen, Inspectie der Belastingen, Burgemeester Geillstraat 1. De Militaire Commissaris in de Prov. Zeeland, De Kapitein-Luitenant ter Zee, C. W. SLOT. De Burgemeester van TERNEUZEN maakt, namens de Chef van het Militair Gezag bekend De Nederlandsche Regeering wenscht er den nadruk op te leggen, dat zij geen onderscheid maakt en ook in de toekomst in geenerlei opzicht eenig onderscheid zal maken tusschen de door haar uitgegeven nieuwe muntbiljetten en voor of tijdens de vijandelijke bezetting uitgegeven bank biljetten en zilverbons. Evenmin zal de Regeering te eeniger tijd onderscheid maken tusschen groote en kleine coupures of tusschen bankbiljetten en zilverbons. Bij de uiteindelijke saneering van de geldcirculatie in Nederland, zal het dus geenerlei verschil maken of men houder is van oude biljetten, van tijdens de be zetting uitgegeven biljetten of van de bij de bevrijding in circulatie gebrachte biljetten. De bankbiljetten van f 1000,— en f 500,—, blijven voorloopig ongeldig en mogen niet tegen andere biljetten worden ingewisseld. U helpt de Regeering, wanneer U niet meer geld bij U draagt, in huis of in de kas van Uw zaak houdt, dan noodig is voor Uw persoonlijke huishoudelijke of zakelijke uitgaven en wanneer U het overige op de bank of op de Spaarbank stort, zooals U dat ook vroeger deed. De Financieele Commissie Zeeuwsch- Vlaanderen maakt naar aanleiding van bovenstaande publicatie bekend dat zij gemachtigd is het volgende te verklaren De neiging die bij sommige personen bestaat, om zilverbons van f 1,— eri van f 2,50 te hamsteren zal dezen hamsteraars tot geen enkel nut strekken. Er wordt slechts mede bereikt dat aan een normaal geldverkeer noodelooze hindernissen in den weg worden gelegd. In het belang van het publiek zelve, raad zij dan ook een ieder dringend aan, bovenstaande publicatie nauwkeurig op te volgen. Terneuzen, 23 October 1944. De Burgemeester voornoemd, C. A. VERLINDE, wnd. De Burgemeester van TERNEUZEN brengt namens zijn ambtgenoot te Biervliet ter openbare kennis diens besluit tot t ij d e 1 ij k e sluiting van de gemeente Biervliet voor de terugkeer van de geëvacueerden en andere personen, welke uit de gemeente vertrokken zijn. Ont heffingen kunnen op schriftelijk verzoek verleend worden door den Burgemeester van Biervliet aan mannelijke per sonen, welke niet ouder zijn dan 60 jaar. Deze maatregel is genomen ter bevor dering van de orde en ter bestrijding van het gevaar van besmettelijke ziekten. Terneuzen, 23 October 1944. De Burgemeester voornoemd, C. A. VERLINDE,, wnd. De Burgemeester van TERNEUZEN maakt namens den Chef van het Neder landsch Militair Gezag, bekend Bij den aanvang der bevrijding van het eerste Nederlandsche grondgebied heeft de Minister van Financiën, namens de Nederlandsche Regeering, de ingeze tenen der bevrijde gebieden verzocht vtot nader order zoowel oud als nieuw Fransch en Belgisch geld, hetwelk de geallieerde troepen bij zich hebben, in betaling te nemen. Met ingang van heden zullen de ge allieerde troepen in Nederland voorzien zijn van Nederlandsch geld. De Nederlandsche Regeering, trekt daarom haar vroeger gedaan verzoek, om Belgisch en Fransch geld in betaling van geallieerde troepen aan te nemen, in. Vanaf heden is het aan alle ingezetenen in Nederland verboden eenig vreemd geld aan te nemen. Van geallieerde troepen moet dus voortaan uitsluitend betaling in Nederlandsch geld worden verlangd. Krachtens het Koninklijk Besluit van 16 September 1944 Staatsblad no. E 91 het „Besluit Registratie van vreemd papier geld" zal de Ned. Militaire Commissaris bij Beschikking gedurende een korten termijn de registratie van vreemd geld openstellen. Bijzonderheden over de plaats waar en het tijdvak waarin deze registratie zal plaats hebben zullen door den Militairen Commissaris in zijn Beschikking worden medegedeeld. Bij deze registratie moet afzonderlijk worden vermeld welk bedrag aan Fransch en Belgisch geld, ingevolge het verzoek van de Regeering, van geallieerde troepen werd ontvangen. In dit laatste geval moet een afzonder lijke duidelijke gespecificeerde en onder- teekende verklaring worden afgegeven dat dit geld van geallieerde troepen werd ontvangen vóór den 25sten October 1944 als betaling voor goederen of diensten. Na onderzoek en juistbevinding der overgelegde verklaringen door of vanwege het Militair Gezag zal tot inwisseling van dit van geallieerde troepen ontvangen geld worden overgegaan op basis van 16,50 Belgische franken, respectievelijk 18,70 Fransche franken, voor één gulden. Terneuzen, 23 October 1944. De Burgemeester voornoemd, C. A. VERLINDE, wnd. Geleid door de gedachte, dat de Engel- sche troepen, die in Terneuzen liggen, tijdens hun korte rust eenige ontspanning noodig hebben, voordat zij hun leven weer in gaan zetten, hebben de officieren be sloten eenige bals te organiseeren, waarop alle meisjes vanaf 18 jaar, die tijdens de bezetting geen blijk gegeven hebben minder goede patriotten te zijn, worden uitge- noodigd. Zich volkomen bewust van de groote ellende, die Nederland op het oogenblik treft, hebben zij toch gemeend deze bals te mogen organiseeren, omdat een opge wekte geest onder de soldaten de aanvals- kracht van het leger verhoogt. Om tegelijkertijd eenige daadwerkelijke hulp aan lijdend Nederland te verschaffen, is besloten een toegangsprijs te heffen, waarvan de totale opbrengst aan het Nederl. Roode Kruis zal worden over gedragen. Het is de plicht van onze meisjes deze avonden op een zeer beschaafd peil te brengen, waartoe wij juist allen, die krachtens ontwikkeling, moraal en patrio tisme tot een geslaagden avond bij kunnen dragen, verzoeken niet thuis te blijven, maar te helpen, om de grondgedachte, eenige prettige ontspanning aan onze bevrijders te verschaffen, te verwezen lijken. Terneuzen, 23 October 1944. De Burgemeester van Terneuzen, C. A. VERLINDE, wnd. Uitreiking Bonkaarten aan Zelfverzorgers. Zelfverzorgers, wonende in de gemeente Terneuzen, welke hun bonkaart K 111/12 op 5 September 1944 niet afgehaald heb-

het Gemeenteblad voor Terneuzen | 1944 | | pagina 1