PREDIKBEURTEN, VERDUISTERING. hen aan het werk te zetten bij het maken van verdedigingswerken ten behoeve van de Duitschers. De Regeering waarschuwt de bevolking daarom zich in deze niet te laten misleiden door de onderteekenaars van die oproeping, doch zich te houden aan de raadgevingen van hun beproefde leiders. De veronderstelling wordt ook uitgesproken, dat de Duitschers aan de oproeping goedkeuring hebben verleend, omdat zij er een middel in zien, dat kans biedt om de totale spoorwegstaking te breken. De Canadeezen binnen Breskens. De Canadeezen zijn gisteren Breskens binnengerukt en zijn Zuidoostwaarts reeds verder getrokken. Zij stonden gisteravond reeds 1 K.M. van Oostburg, dqt nu in de nieuwe door de Duitschers getrokken linie ligt en dat door hen in krachtigen staat van verdediging is gebracht. Er zijn in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen reeds 3000 Duitschers gevangen genomen. Bij den Kreekrakdam hebben de Duit schers het Westelijk deel van Woens- drecht nog in hun bezit, terwijl de Cana deezen het Oostelijk gedeelte van die plaats bezet hebben. De Britten hebben, na de verovering van Venray, daar verder vorderingen gemaakt. Het bruggenhoofd, dat de Duit schers ten Westen van de Maas bezet houden, wordt steeds kleiner. De Britten staan nu op 10 K.M. van Venlo. Met behulp van het Britsche leger zijn door de nonnen van het verplegingsge- sticht voor geesteszieken 1750 verpleeg den naar veiliger oord getransporteerd. De nonnen hadden de verpleegden, tijdens de beschieting van Venray door de artil lerie, in de kelders ondergebracht. Door de Duitschers waren op het gesticht geen teekens aangebracht of aanwijzingen, dat dit gebouw als verplegingshuis werd ge bruikt. Het is nog niet mogelijk geweest de mannelijke verpleegden van het ge sticht St. Anna, ongeveer 300, in veilig heid te brengen, aangezien de eenige weg, waarlangs dit mogelijk is, door de Duit? schers steeds onder vuur wordt gehouden. De Britsche soldaten hebben de ver pleegden uit het gesticht St. Servatius weggebracht in ambulancewagens, terwijl telkens een der Eerw. Zusters in den wagen de verpleegden vergezelde. Ook deze ambulancewagens werden door de Duitschers onder vuur genomen. Aken is nu voor de helft in handen der Amerikanen. Een nieuwe poging der Duitschers, om zich door de Geallieerde linie te slaan, werd met zware verliezen afgeslagen. De Britten hebben Bruyère, 20 K.M. ten Oosten van Epinal, veroverd. 1700 Geallieerd'e vliegtuigen, waaronder 1000 zware bommenwerpers, hebben gister aanvallen gedaan op Mainz, Lud- wigshaven en Mannheim. 11 bommen werpers en 11 jagers zijn daarvan niet teruggekeerd. De Duitsche jagers boden bij dezen aanval geen tegenstand. Voorts zijn luchtaanvallen uitgevoerd op Duitsche doelen in Tsjechoslowakije, Hongarije, Yoegoeslavië en Transylvanië. In laatst genoemd land zijn door de Russen en Yoegoeslaven 700 Duitschers gevangen genomen. Ten Zuidwesten van Riga naderen de Russen Koerland en dreigen de zich daar bevindende Duitsche legergroepen te isoleeren. Uit Moskou wordt gemeld, dat de Poolsche Minister-president een bespreking heeft gehad met het te Moskou gevestigde Poolsche Bevrijdingscomité. In deze be spreking had men alle gelegenheid om eikaars standpunt te leeren kennen en te bespreken, welke mogelijkheden bestaan om tot overeenstemming te komen. Uit Londen wordt gemeld, dat de mogelijkheid bestaat, dat de Britsche Regeering binnenkort zal overgaan tot de erkenning van De Gaulle, als vertegén- woordiger van de voorloopige Fransche Regeering. De openbare meening ver klaart zich daar sterk voor en men had reeds verwacht, dat de Britsche Regeering tot dien stap zou overgaan. Het is niet bekend of ook Washington tot die erken ning zal overgaan, maar men acht de waarschijnlijkheid groot, dat de Regeering der Vereenigde Staten gelijktijdig De Gaulle zal erkennen. In België worden drastische maatregelen genomen in verband met het in dat land heerschende voedselgebrek. Er zijn vracht auto's naar het platteland gezonden om daar de aanwezige voorraden, vooral boter en vet, op te sporen. Omtrent het zeegevecht in den Stillen Oceaan, wordt het vermoeden uitge sproken, dat dit een grootsche overwinning van de Amerikaansche vloot op de Japan ners is geweest. In verband met het feit, dat hiervan geen bijzondere melding wordt gemaakt, wordt gewezen op het feit, dat ook het verhaal van den roemrijken zee slag in de Koraalzee en dat van het zee gevecht bij Midway, slechts een sober relaas van de feiten zijn geworden. De Engelsche pers bevat beschouwingen over hetgeen zij noemt: De laatste acte van het Duitsche drama. Bedoeld wordt hiermedede oproep van Hitier aan het Duitsche volk, voor hetgeen nu voor de zooveelste maal ge noemd wordt een totale mobilisatie. Het oprichten van dezen „Volksstorm" be- teekent den zelfmoord van het geheele Duitsche volk, zooals die in de geschiedenis zijn weerga niet vindt. Er blijkt uit, dat de nazi-leiders, die weten dat zij den oorlog niet zullen overleven, het geheele volk in hun ondergang willen meesleepen. Immers, alle weerbare mannen zijn reeds in Duitschen krijgsdienst. Dat nieuwe leger zal dus, aangezien mannen worden opgeroepen van 16 tot 60 jaar, bestaan uit jongens en uit oude mannen, terwijl Himmler zelfs ook de vrouwen en meisjes wil laten meevechten. Die nieuwe legermacht wordt bewapend met geweren. Nu willen de nazi-leiders de jongens en oude mannen, bewapend met een geweer en ongeoefend, iaten vechten tegen de Geallieerde legers, be staande uit goedgeoefende en in den oorlog geharde strijders, die bovendien voorzien zijn van de meest moderne strijdmiddelen, zooals b.v. de tanks. Tegen een dergelijk leger een ongeoefend en onvoldoend be wapend leger van jongens en oude mannen te laten optrekken, staat gelijk met zelf moord. Er wordt voorts ook op gewezen, dat het Duitsche volk in den laatsten tijd door de nazi's slechts met leugens gepaaid wordt. Leugens over een nieuw geheim wapen leugens omtrent de bondgenooten van Duitschland; leugens omtrent de voor nemens der Geallieerden met het Duitsche volk na de overwinningleugens ook met betrekking tot de handelingen van het Geallieerde leger in het reeds bezette ge bied van Duttschland. Daarom werd het ook gelukkig geacht, dat Generaal Eisen hower deze week juist een proclamatie tot het Duitsche volk heeft gericht, waarin duidelijk het streven der Geallieerden heeft uiteengezet. Dit heeft juist teq doel het Duitsche volk een vrijheid te verzekeren op democratischen grondslag, zooals deze nog nimmer heeft bezeten. Aan het Duitsche volk wordt echter onder het oog gebracht, dat het thans, juist door den maatregel van Hitier, de kans krijgt om over zijn eigen lot te be slissen en nog te redden wat te redden valt. Tot hiertoe kon het als veron^ schuldiging aanvoeren, dat het niets tegen i zijn Regeering, tegen het nazi-regime, tegen de S.S. en de Gestapo kon uitrich ten. omdat het volk geen wapens bezat. Nu wordt het volk echter door de nazi's zelf van wapens voorzien en iemand die een wapen bezit, kan vechten. Wanneer het Duitsche volk, in het bezit van wapens, zich thans zou keeren tegen zijn werkelijken vijand in Duitschland zou het nog de moge lijkheid hebben zich van een anders vast en zeker komenden algeheelen onder gang te redden. De legers der Geallieerden rukken thans van alle zijden op Duitschland aan en ook de leiders zien den ondergang tegemoet. Generaal Seydlitz heeft ver klaard, dat iedere bevelhebber die van oordeel is, dat verderen strijd hopeloos is, zijn post moet overdragen aan een officier die meent nog door te moeten vechten. Onder deze omstandigheden het Duitsche volk nog op te roepen en voor te be reiden voor een guerilla-oorlog, is een vermoorden van dit volk zelf. Het kan nu aan dat lot ontkomen, door gebruik te maken van het wapen, dat Hitier het zelf in handen geeft. Hedenmorgen wordt gemeld, dat de Canadeezen in Westelijk Zeeuwsch-Vlaan deren nu de helft bezetten van den seyant, dien de Duitschers bij Breskens innamen. En dit succes is bereikt op een moeilijk terrein, doorsneden door modderige wegen, ondanks feilen tegenstand der Duitschers. Omtrent Walcheren werd gisteren ge meld, dat de Duitschers hun zware bat terijen, in verband met de overstrooming van dit eiland, van de kust meer naar het binnenland hebben verplaatst. In het Oosten van Nederland staan de Duitschers nu bij de Maas aangedrukt" tegen een rivier zonder bruggen. Daar voor heeft de Britsche luchtmacht gezorgd. De helft van Aken is nu in Geallieerde handen. In de stad wordt voorts huis aan huis gevochten en buiten Aken hebben de Duitschers weer tevergeefs beproefd de stad te ontzetten. In den afgeloopen nacht is Stuttgart en Neurenberg door meer dan 1000 vlieg tuigen gebombardeerd. In het verre Oosten. Uit het verre Oosten wordt bericht, dat de Geallieerden thans ook zijn begon nen de Filippijnen te bevrijden. De Amerikanen, onder bevel van generaal Mac Arthur, hebben Léïté, een der grootste eilanden van de groep, in het centrum gelegen, bezet, zonder veel verliezen te lijden. President Roosevelt heeft in een pers conferentie meegedeeld, dat het Ameri kaansche landingsleger daar werd gesteund door de sterkste vloot, die ooit in den Grooten Oceaan opereerde. „We had den zeide hij belooft, terug te komen, en nu zijn weer. De verovering van Léïté is evenwel slechts een halte op den weg naar Japan. Wij zullen met onzen strijd voortgaan, om land en goed aan den rechtmatigen eigenaar terug te geven en het zwarte spook van het Japan- sche militairisme den nek om te draaien." In Roemenië hebben de Russen het dal van de Thays bereikt en dit nu verder geheel van Duitsche troepen gezuiverd. In Transylvanië zijn Duitsche troepen, die ingesloten waren, gesplitst en worden nu onschadelijk gemaakt. De Russen rukken daar Oostwaarts en Westwaarts voort. Door de Russen zijn in Hongarije 11.000 Duitschers en Hongaren gevangen ge nomen. Volgens berichten van Duitsche zijde is het in Hongarije rustig, doch uit Ankara wordt bericht, dat het verzet tegen de Duitschers toeneemt. Er is ook melding gemaakt van een Hongaarsch bevelhebber, die met zijn geheele staf naar de Russen is overgeloopen. De leden van het Hon- gaarsche Gezantschap te Ankara hebben het voorbeeld van hun collega's in enkele andere hoofdsteden gevolgd en hebben zich trouw aan Horty verklaard. In Italië trekt het vijfde Britsche leger voorwaarts in de Po-vlakte. Engelsche vliegtuigen hebben op de Egeïsche zee een Duitsch troepentransportschip ver nietigd. Ook zijn schepen in de haven van Saloniki gebombardeerd. Omtrent den in Duitschland, op bevel van Hitler, in te richten Volksstorm, heeft Sipmann medegedeeld, dat deze zal worden opgeleid door mannen van de S.A., die te oud zijn om naar het front te gaan. Hij erkende, dat dit nieuwe leger van gebrekkig materiaal zal zijn. voorzien. Uit zijn mededeelingen bleek niet, dat er contact zal bestaan tusschen het leger en den Volksstorm. Er wordt nog op gewezen, dat door de oprichting van dit nieuwe leger, de oorlogsproductie in Duitschland op den achtergrond komt, aangezien allen, die daarin zullen worden opgenomen, thans dienst doen in de fabrieken voor oorlogs- materieel. Himmler acht thans echter de guerilla blijkbaar belangrijker dan het produceeren van wapens en munitie. Jan Masseyck heeft opgemerkt dat, wan neer het Duitsche volk zich bij dit bevel van Hitier neerlegt, het zijn zekeren onder gang tegemoet gaat. Het leger komt nu onder bevel van den moordenaar Himmler. Het Duitsche leger heeft nu afgedaan en de eigenlijke „Wacht am Rhein" zijn nu de Geallieerde legers. Gemeld wordt het overlijden van gene raal Schroot, als gevolg van een ongeval. Het stoffelijk overschot van Generaal Rommel is te Wurtemberg begraven. Opgemerkt wordt, dat, sinds de landing in Normandië, het Duitsche leger reeds 138 generaals heeft verloren, hetzij deze zijn gesneuveld, of omgekomen tengevolge van een „ongeluk". Generaal Eisenhower heeft een ver klaring afgelegd, dat Parijs en omgeving niet langer als oorlogsgebied moet wor den beschouwd. Hieruit volgt, dat dit gebied door de militairen voor het be heer aan de Fransche regeering zql kun nen worden overgegeven. Opgemerkt wordt, dat dit dan tegelijk een goede gelegenheid zou zijn voor de erkenning van Generaal De Gaulle als hoofd van de voorloopige Fransche regeering. Vrijdagmiddag. De Canadeezen schieten nu goed op met het terugdringen der Duitschers in Zeeuwsch-Vlaanderen. Zij zijn nu giste ren van uit IJzendijke over een modderig terrein 5 K.M. gevorderd, terwijl de Duit schers een zeer heftigen tegenstand bieden. Zij brengen thans koks en manschappen van de intendance in de vuurlinie. De Yoegoeslaven hebben, naar Gene raal Tito meedeelt, Ragoussa, een haven stad in Dalmatië, veroverd. Generaal Mac Arthur deelt mede, dat de Amerikanen bij de bezetting van Takloeban, in de Filippijnen, slechts ge ringe verliezen hebben geleden en steeds meer terrein winnen. Het eiland was door 225.000 Japanners bezet. Een gevolg van deze bezetting is, dat nu het eiland Borneo van Japan is afgesneden, en dat bovendien een half millioen Japanners is geïsoleerd. Van de Japansche marine werd niets bemerkt en de Japansche luchtvloot greep slechts voor den vorm in. De Ame rikaansche vloot leed geen verliezen, ofschoon het convooi zich uitstrekte, zoover het oog reikte. Onder de eenheden van het 6e, 7e en 3e Amerikaansche leger, dat daar de lan„ ding heeft uitgevoerd, bevinden zich man„ schappen, die destijds naar Australië zijn uitgeweken, doch nu naar de Filippijnen zijn teruggekeerd met de bevrijdingstroepen. Aan het Westelijk front hebben de krijgsverrichtingen in ruime mate belemme ring ondervonden van het zeer ongunstige weer. Toch hebben de Britten in Noord- Brabant hun seyant in de richting van Den Bosch weten uit te breiden. Britsche vliegtuigen hebben gisteren aanvallen uitgevoerd boven Zuid-Beveland en Walcheren, waar zij Duitsche batterijen en opslagplaatsen bestookten, alsook ben zinebergplaatsen. Een kerktoren, die door de Duitschers werd gebruikt als observatie post voor het leiden van het zware geschut, bij de beschieting van Breskens, werd vernield. Het D.N B. meldt, dat Siepman, de chef van den staf der S.A„ zelf heeft verklaard, dat de uitrusting van de Volks storm onvoldoende zal zijn en ook de opleiding tekort. Zij zal echter worden gesteund door de nationaal-socialistische vastberadenheid om te vechten. In verband hiermede is meegedeeld, dat in het reeds bezette gebied van Duitschland weinig is gebleken van den wil om vanwege de bevolking weerstand te bieden aan de Geallieerden. De aan wijzingen en bevelen van de Geallieerde militairen worden gedwee opgevolgd. Bovendien wordt uit Aken bericht van een terreur der nazi's tegen de eigen bevolking, die in schuilkelders "opgesloten werd gehouden. Deze beschouwden de Amerikanen als de bevrijders van de terreur der nazi's. Göbbels heeft in „Das Reich" opge merkt, dat de Geallieerden hadden gedacht den veldtocht vóór den winter ten einde te zullen brengen, doch dat hun dit niet gelukken zal. Het kan worden toegegeven, dat de overwinning op Duitschland vóór den winter niet zal worden behaald. W a n n e e r zij zal worden behaald staat niet vast, maar wéldat de over winning komen zal! Dat Duitsch land zal worden verslagen en ook totaal zal worden verslagen staat vast! De thans overleden Duitsche generaal Walter Schroot was bevelhebber in het 12e militaire district, waartoe Coblenz behoort, dat in de laatste dagen aan ver schillende luchtaanvallen bloot stond. Hij was indertijd door Hitier onderscheiden voor de overwinning van Brest Litowsk. Het heeft de aandacht getrokken, dat Hitier niet tegenwoordig is geweest bij de begrafenis van generaal Rommel. Ook was Hitier, zonder dat daarvoor redenen zijn opgegeven, niet tegenwoordig bij de z. g. plechtige oprichting van den Volksstorm. In Hongarije hebben Russische troepen zware verliezen toegebracht aan de Duitschers en de nog met hen strijdende Hongaren. Zij namen 11.000 man ge vangen en vernielden of veroverden een groot aantal tanks en kanonnen. Ook maakten zij 91 vliegtuigen buit. ZATERDAG 21 OCTOBER 1944. Ned. Hervormde Kerk. TERNEUZEN. 5 u., Avondgebed. ZONDAG 22 OCTOBER 1944. Ned. Hervormde Kerk. TERNEUZEN. 10 u., Ds. J. C. Sickesz, Gebedsuur voor den nood van ons land; 2.30 u., Dr. L. J. Cazemier. SLUISKIL. 10 u., Dr. L. J. Cazemier, Gebedsuur voor den nood van ons land; 2.30 u., Ds. J. C. Sickesz. Gereformeerde Kerk. TERNEUZEN. 10 u. en 3 u., Ds. G. W. van Houte, Bidstond voor den nood der tijden. HOEK. 10 u. en 3 u., Ds. Joh. Francke. Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN. 9.30 u., 2 u. en 5.30 u„ leesdienst, Oud-Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN (Vlooswijkstraat). 9.30 u., 2 u. en 5.30 u., leesdienst. TERNEUZEN (Nieuwediepstraat). 9.30 u., 2 u. en 5,30 u., leesdienst. Roomsch-Katholieke Kerk. TERNEUZEN. 7.30 u.. 9 u. en 10.30 u., H.H. Missen 4 u., Lof. Zonsopkomst 21 Oct. 7 u. 16 m. Zonsondergang 21 Oct. 17 u. 33 m. Zonsopkomst 22 Oct. 7 u. 17 m. Zonsondergang 22 Oct. 17 u. 31 m. Zonsopkomst 23 Oct. 7 u. 19 m. Zonsondergang 23 Oct. 17 u. 30 m. Zonsopkomst 24 Oct. 7\u. 20 m. Zonsondergang 24 Oct. 17 u. 28 m. 22 October Eerste Kwartier. 29 October Volle Maan. Verduisteren van een kwartier vóór Zonsondergang tot een kwartier na Zons opkomst.

het Gemeenteblad voor Terneuzen | 1944 | | pagina 2