VOOR TERNEUZEN VRIJDAG 20 OCTOBER 1944 No. 7 PUBLICATIES. Anonieme Brieven, Zich bevinden in de open lucht. Verplichting tot arbeiden. Muntbiljetten. Gebruiken van Electrische kracht. De krijgsverrichtingen. HET GEMEENTEBLAD De Burgemeester van TERNEUZEN, verzoekt verschoond te blijven van brieven met allerlei oncontroleerbare en vage beschuldigingen enz. tegen derden. Indien iemand mij op misstanden of vergrijpen in de gemeente meent te moeten wijzen, kan hij dat vertrouwelijk per brief,onderteekend met zijn naam, of persoonlijk doen en zelfs houd ik mij hiervoor aanbevolen. De Burgemeester, C. A. VERLINDE, wnd. De Burgemeester van Terneuzen brengt ter algemeene kennis dat het tijdvak, ge durende welke de burgerbevolking zich niet in de open lucht mag bevinden, nader is vastgesteld van 22 tot 4 uur. Terneuzen, 19 October 1944. De Burgemeester voornoemd, C. A. VERLINDE, wnd. Het is mij gebleken, dat verschillende arbeiders geen werkzaamheden verrichten waartoe zij zijn aangewezen, anderen totaal geen werkzaamheden verrichten en zich thuis schuil houden. Ik acht het ieders plicht om thans zijn volledige werkkracht te geven aan het herstel van ons Vaderland en in de eerste plaats mede te werken aan de voedsel voorziening, waarmede in hoofdzaak wordt bedoeld het Bijeenbrengen der landbouw-1 producten, opdat er niets verloren gaat. Ik vertrouw, dat ieder na deze waar schuwing ^zijn plicht zal inzien. Is er in Uw eigen gemeente geen gebrek aan werkkrachten, dan mogelijk in een aan grenzende gemeente. Werknemers, die geen werk hebben, geven zich op bij de Arbeidsbureaux ook werknemers van tijdelijk stopgelegde bedrijven. Mocht blijken, dat er arbeiders zijn, die, niettegenstaande deze laatste waar schuwing, zich schuil houden of op andere wijze niet medewerken, zoo zal ik mij verplicht zien, diegenen voor werkzaam heden te vorderen. De Burgemeester, C. A. VERLINDE, wnd. De Chef Staf Militair Gezag maakt bekend De Nederlandsche Regeering wenscht er nogmaals den nadruk op te leggen, dat zij geen onderscheid maakt en ook in de toekomst in geenerlei opzicht eenig onder scheid zal maken tusschen de door haar uitgegeven nieuwe muntbiljetten en de voor of tijdens de vijandelijke bezetting uitgegeven bankbiljetten en zilverbons. Bij de uiteindelijke saneering van de geldcirculatie in Nederland zal het dus geenerlei verschil maken of men houder is van oude biljetten, van tijdens de be zetting uitgegeven biljetten, of van de bij de bevrijding in circulatie gebrachte bil jetten. (De bankbiljetten van f 1000,— en f 500,blijven voorloopig ongeldig en mogen niet tegen andere biljetten worden ingewisseld.) U helpt de Regeering wanneer U niet meer geld bij U draagt, in huis of in de kas van Uw zaak houdt, dan noodig is voor Uw normale persoonlijke, huishou delijke of zakelijke uitgaven en wanneer U het overige op de bank of op de spaarbank stort, zooals U dat ook vroeger deed. DE CHEF STAF MILITAIR GEZAG. De Adviseur voor Handel en Nijverheid toegevoegd aan de Staf van den Militairen Commissaris voor Zeeland, maakt, in opdracht van den Militairen Commissaris voor Zeeland, bekend Het is aan een ieder, die een bedrijf uitoefent, verboden zonder zijn toestemming kracht in zijn bedrijf te gebruiken. Uit gezonderd hiervan zijnvervoer te water en te1 land, landbouwbedrijven (zonder vlasserij), gasfabrieken, waterleidings bedrijven en electriciteitsbedrijven. Vergunningen dienen bij hem te worden aangevraagd. Onder kracht wordt ver staan het verbruik van steenkool, benzine, stookolie, hout of electrischen stroom. De Adviseur voor Handel en Nijver heid bij de Staf van den Militairen Commissaris voor Zeeland, H. A. A. COLLOT D'ESCURY, 12 October 1944. Kloosterzande. Donderdagmorgen, 19 October 1944. Waarschuwingen van de., Nederlandsche Regeering. De Nederlandsche Regeering waar- j schuwt de Nederlandsche bevolking, in j het bijzonder die in het bezette gebied, bm, indien men een of ander verneemt van de Nederlandsche verzetbeweging of hare werkzaamheden, daarover tegen iedereen ook tegen familieleden het volkomen stilzwijgen te bewa ren. Men houde zich dan alsof men niets heeft gezien of gehoord! In de uitzending van gisteravond werd van regeeringszijde gewezen op den nood lijdenden toestand, waarin de niets ont ziende handelingen van den vijand het Nederlandsche volk hebben gebracht, en de gevaren die daardoor ontstaan. Indien onder de huidige omstandigheden niet ieder het zijne bijdraagt om mede te werken aan den gelijkmatige verdeeling van de voedselvoorraden, die nog beschik baar zijn, ontstaat het gevaar voor het ontstaan van wanordelijkheden, die den vijand aanleiding zouden kunnen geven tot he? nemen van de bloedigste maat regelen. Ieder neme daarom de vol gende stelregels in acht: lo. Ieder beseffe dat niemand meer dan zijn deel kan hebben, zonder een ander tekort te doen 2o. Ook bij het klimmen van den nood behoort ieder zich ordelijk te blijven gedragen, daar de vijand geen middel schuwt om uiting te geven aan zijn boosaardige onderdrukkingsmethodes 3o. Ieder, die in de gelukkige omstandig heid verkeert dat hij over iets extra's te beschikken heeft, deele dit met an deren die niets hebben. Hij handelt daarmede in het welbegrepen eigen belang van zichzelf en van een be- hoeftigen lotgenoot. Betreffende de krijgsverrichtingen werd gemeld, dat Venray nu in Britsche handen is en de Duitschers daaruit zijn verdreven, behalve enkele groepjes die zich in de puinhoopen schuil hielden en nu worden opgeruimd. De strijd tusschen de Peel en de Maas heeft 6 dagen geduurd. Er zijn daar 800 Duitschers krijgsgevangen gemaakt. De strijd ging gepaard met groote moeilijkheden, aangezien het terrein er niet geschikt is voor het oprukken met tanks. Bovendien moest men er een smal beekje passeeren, waarin de tanks in den modder zakten. Daar moest de genie toen, onder het artillerie- en mitrailleur- vuur van den vijand, een dam maken van takkebossen, doch aangezien ook die spoedig in den modder zakten, moesten er telkens nieuwe stammen op gelegd worden. De genie moest hierdoor, ook diep in den modder staande, werken onder beschieting door de Duitschers. Het terrein leent zich daar bijzonder voor defensief optreden met kleine groepjes soldaten. In Zeeuwsch-Vlaanderen. Naar gemeld wordt, maken de Cana- deezen in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen steeds vorderingen. Zij staan nu op 3 K.M. van Breskens. De Duitschers doen verwoede tegenaanvallen, die echter den opmarsch niet kunnen stuiten. Het front loopt nu in een lijn over Schoon- dijke, Oostburg en Sluis naar de Belgische kust bij Knocke. De Duitschers hebben de beschikking over batterijen geschut van 15 c.M. Zij zijn Woensdag begonnen met het opbla zen van voorraden, hetgeen zou kunnen wijzen op een voorbereiding voor een aftocht, terwijl ook transporten naar de kust worden waargenomen. Het buitengewoon slechte weer is niet alleen een belemmering voor de krijgs verrichtingen te land, doch belet de Geallieerde luchtmacht op te stijgen voor een doeltreffend bestoken van de Duitsche kplonnes die naar de kust trekken. Omtrent de gevechten bij Woensdrecht was er gisteravond weinig nieuws. De Duitschers blijven ten Noorden van Woensdrecht nog steeds versterkingen aanvoeren. Ook omtrent het belangrijkste gevechts terrein in Nederland, in de omgeving van Nijmegen en Noord-Brabant, was weinig nieuws. Er is zoowel bij de Duit schers als bij de Geallieerden voortdurend actie, doch die schijnt zich thans in hoofd zaak te bepalen tot patrouilleeren en ver kennen. Het terrein in de Betuwe is niet geschikt voor een gevecht met tanks en mitsdien streven de Geallieerden er naar den Rijn over te steken, om een terrein te bereiken dat wèl voor het optreden van tanks geschikt is. Eer men daar ech ter is, zal dit nog harden strijd kosten. De toestand in Amsterdam. Het Nederlandsche persbureau ANEF heeft omtrent den toestand te Amsterdam inlichtingen gekregen van een medewerker, aan wien het dezer dagen gelukt is uit de hoofdstad te ontsnappen. Hij vertelde, dat daar de electriciteit is afgesneden. Een groot deel van de bevolking is ondergedoken. Het fruit voor de hoofdstad is meest verloren ge gaan en met de moestuinen ging het evenzoo, terwijl de omgeving voor het voeden van de bevolking der hoofdstad niet voldoende oplevert en alle aanvoer van buiten onmogelijk is. Alle hoop van de bevolking is gericht op de nabije toekomst. Water is er nog. Gas slechts gedurende l1/2 uur per dag. De trams rijden niet, omdat er geen electrische stroom is, en uit dezelfde oorzaak kunnen slechts weinig menschen bij hun radio de berichten beluisteren. De schouwburgen en bioscopen blijven gesloten en de be volking moet zich tijdens de duisternis thuis behelpen met een acetyleenlantaarn of een kaarsje. Ook de telefoon func tioneert niet. Het is ook aan de Amsterdamsche be volking bekend, dat de vijand de havens heeft vernield en verschillende dringend ^yoor de bevolking noodige voorraden heeft weggesleept. Zij vragen zich wel met bezorgdheid af, hoe lang deze toestand zal moeten duren en hoeveel nog van hun uithoudings vermogen zal worden gevorderd. Toch blijft de weerstand van de be volking der hoofdstad ongebroken, behalve dan die van een kleine groep landverraders en collaborateurs of zwakkelingen, die dingen naar een vriendelijke behandeling van 's vijands kant. De overgroote meer derheid der bevolking kijkt deze verkeerden echter dood. Men helpt elkaar, ook in gevallen waarin dit gepaard gaat met levensgevaar. De meeste groote kantoren en magazijnen zijn gesloten. Alleen in die inrichtingen waar het daglicht van de straatzijde kan bin nendringen wordt nog gewerkt. Het eenige vervoermiddel, waarover men nog be schikt, is de fiets. Men ziet echter weinig menschen op straat. Het openbare leven staat stil, maar de bevolking der hoofd stad houdt vastberaden haar houding vol. Zij houdt er den moed in en is nog in staat moppen- te tappen. Toen de Duit schers bezig waren het IJsclubterrein met prikkeldraad te bespannen, had men daar al spoedig den naam voor van „Mengel berg-linie". Zie daar, zeide de correspondent, het' beeld dat de Nederlandsche hoofdstad thans biedt, en dat hij gaf, opdat de wereld daarvan op de hoogte zou zijn, aangezien deze mededeelingen telegrafisch zijn rondgeseind aan de pers in de vrije wereld. Ook heel de Nederlandsche bevolking behoort te weten, dat daar in de hoofd stad een volk woont, dat optornt tegen de moeilijkheden, die door den wreeden bezetter over ons volk zijn gebracht, door stand te houden en niet toe te geven. Het Geallieerde hoofdkwartier verzoekt opnieuw allen, die een exemplaar van het blad „De Vliegende Hollander" in handen krijgen, dit zorgvuldig te behandelen en na lezing zoo mogelijk aan anderen door te geven. Men bedenke, dat de Britsche piloten hun leven wagen om dit blad uit de lucht te verspreiden en daarom op de grootst mogelijke medewerking "der be volking voor de verdere verspreiding wordt gerekend. Ten Oosten van Belgrado zijn door de Russen en Yoegoeslaven 2 Duitsche divisies omsingeld. Deze worden thans onschadelijk gemaakt. X)e Russen hebben thans 7 passen van de Woud-Karpaten bezet en zijn diep in Tsjechoslowakije doorgedrongen. Vol gens een communiqué van maarschalk Stalin staan zij daar thans over een front van 275 K.M. breedte tot op een diepte van 50 K.M. over de grens. Hitier heeft een oproep gericht tot de mannelijke Duitsche bevolking van 16 tot 60 jaar voor dienstneming in het leger. Het geheele Duitsche volk moet volgens hem worden gemobiliseerd. Het zal goed bewapend worden. Himmler wordt van dat leger de opperbevelhebber. Ook vrouwen en meisjes moeten er aan deelnemen. Nu Duitschland alleen staat in den strijd tegen de Geallieerden, hetzij te land of uit de lucht, moet de geheele volkskracht daartegen worden gemobili seerd. Iedere stad, ieder huis, iedere boerderij, ieder boschje of struik, moet tegen de Geallieerde aanvallen worden verdedigd. De vertegenwoordiger voor het Bur gerlijk Bestuur, in het Geallieerde Hoofd kwartier heeft voornemens bekend ge maakt omtrent het bestuur van Duitsch land. Dit zal een militair bewind blijven, tot het verzet van Duitsche zijde geheel heeft opgehouden. Het nazi-regime zal worden afgeschaft, alle nazi-wetten zullen worden ingetrokken en alle bezittingen van den Staat en de nazi's zullen worden verbeurd verklaard. De oorlogsmisdadi gers zullen moeten terecht staan, de poli tieke gevangenen zullen in vrijheid wor den gesteld. De volksvrijheden zullen worden hersteld en het volk zal krachtens normale wetten worden geregeerd, om te komen tot een politiek en economisch herstel. De ambtenaren en het burgerlijk bestuur zullen hunne taak moeten blijven verrichten. De rechtbanken zullen hun taak moeten vervullen overeenkomstig de wetten vóór het nazi-regime. De kranten worden alle geschorst tot zij vergunning zullen hebben verkregen om te verschijnen. De Staat van Beleg zal voortduren zoo lang er gevochten wordt. Spionnage en sabotage, evenals plundering, zal met den dood worden gestraft. Deze regeling geldt voor het gebied dat door de Geallieerden zal worden be zet. De Russen zullen een regeling vast stellen voor het deel van Duitschland dat zij zullen bezetten. In een vergadering van.het congres der Britsche vakverbonden is met een ver houding van 4 tegen 1 uitgesproken dat het Duitsche volk niet van alle verant woordelijkheid voor de Duitsche misdaden kan worden vrijgesteld. Het heeft tegen het Hitler-regime geen verzet op groote schaal gesteld. Het Duitsche volk zal de schade moeten vergoeden, die door het Duitsche bestuur is aangericht. Uit het verre Oosten maakt admiraal Nimas melding van een aanval op het eiland Luzon, het voornaamste van de Filippijnen, waarop Manilla gelegen is. Er werden in de laatste dagen 915 Japansche vliegtuigen vernield. Vrijdagmorgen, 20 October 1944. Een waarschuwing aan de bevolking van Amsterdam. In de uitzending van Radio-Oranje werd g^teravond door de Regeering een waar schuwing gericht tot de bevolking van Amsterdam. De Regeering heeft namelijk vernomen, dat door den Burgemeester van Amsterdam, Voüte, en een tweetal anderen, een oproep is gericht tot de bevolking der hoofdstad, om, in verband met den ernstigen voedselnood, in Drente aardappelen te gaan rooien ten behoeve van de voedselvoorziening. De Regeering is nauwkeurig op de hoogte van den zeer ernstigen toestand van de voedselvoorziening, in Amsterdam, maar acht zich, niettegenstaande dit, toch verplicht de bevolking tegen dien oproep te waarschuwen. Deze oproep is, in verband met de transportmoeilijkheden, tóch al, vreemd te noemen, maar nog vreem der acht zij het, dat die oproeping niet uitgaat van de instanties die de voed selvoorziening regelen. In de tweede plaats wijst de Regeering er op, dat de Duitschers die oproeping niet zouden toelaten, wanneer zij daarbij geen eigenbelang hadden. In verband daarmede is de kans groot, dat de te rooien aardappelen naar Duitschland zouden verdwijnen. De Duitschers kennende, die gewoonlijk wat op het oog hebben als een of ander georganiseerd wordt, wordt de waarschijnlijkheid ook groot geacht, dat er een list achter schuilt en dat de Amsterdamsche bevolking, eenmaal in Drente zijnde, daar zou worden gebruikt voor het verrichten van slavenarbeid door

het Gemeenteblad voor Terneuzen | 1944 | | pagina 1