Gevonden voorwerpen. VERDUISTERING- is overgestoken rukt aan op den spoor weg naar Verona. De Duitschers bieden tegenstand op den weg naar Boulogna. Petsamo veroverd. De Russen hebben gesteund door hunne vloot, de Noordelijke ijsvrije haven Pet samo veroverd. De Duitschers haalden hier ook veel nikkel weg. Deze kunnen nu alleen terugtrekken over Noorwegen op een terre in waar de wegen zeer slechts zijn. Op het door de Japanners bezette eiland Formosa is Vrijdag door Amerikaansche marinevliegtuigen een aanval uitgevoerd, waarbij minstens 91 Japansche vliegtuigen werden vernield. Naar de Japansche radio meedeelt, zou de Japansche vloot zijn uitgevaren om de Amerikaansche vliegdekschepen aan te vallen. In de Times wordt een beroep gedaan op het Engelsche volk, voor een dagelijksch gebed voor het Nederlandsche volk. Te Moskou worden de besprekingen tusschen de staatslieden voortgezet. De Poolsche vertegenwoordigers hebben conferenties gehad met Churchill en met Eden. Churchill heeft een onderhoud gehad met Stalin, waaraan ook door militaire deskundigen werd deelgenomen.^ Maandagmiddag. In Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen blijven de Canadeezen terrein winnen. Bij den Kreekrakdam wordt hevig ge vochten. De dam ligt onder het artillerie vuur der Canadeezen. In Noord-Brabant hebben de Britten Vierlingsbeek veroverd en rukken nu op in de richting van den oever van de Maas, waar zij K.M. gevorderd zijn. In den afgeloopen nacht is het aan enkele Duitsche transportvliegtuigen gelukt voor raden aan te voeren voor de ingesloten bezetting van Aken. Pogingen der Duit schers, om de stad te ontzetten, zijn afge slagen. Het Britsche leger heeft vorderingen gemaakt! in de Vogeezen. Door de Duit schers is nu een tankdivisie naar de be dreigde punt verplaatst, doch daardoor wordt nu- Bruyère bedreigd, waar de Geallieerden eveneens naar voren dringen. Gemeld wordt, dat nu aan de Fransche kust drijvende havens zijn gemonteerd, die derwaarts uit de haven van Gibraltar zijn overgebracht. Het zijn havens van 250.000 ton. Om deze over te brengen zijn 150 Amerikaansche, Britsche en Nederland sche sleepbooten noodig geweest. Er waren maar enkele dagen voor noodig. Voor het maken van steigers en caissons zijn 60 vrachtschepen met ballast tot zin ken gebracht. Er moest ook anderhalf millioen ton gewapend beton worden overgebracht. Het plan voor het plaatsen van deze drijvende havens is door Chur chill voor het eerst te Quebec besproken. Voor het bombardement van den Sörte- dam, die het Roergebied van water en electriciteit voorzag, is een nieuwe tactiek toegepast met bommen van ton, die een groot doordringingsvermogen hebben. Voor het richten werden bijzondere in strumenten gebruikt en de, vliegtuigen vlogen op zeer groote hoogte, zoodat de projectielen van de luchtafweer vanaf den grond ze niet bereiken konden, terwijl in de lucht geen jagers waren te zien. De verovering van Petsamo, de Noor delijkste' ijsvrije haven, is door Stalin bekend gemaakt in een bijzondere dag order. De Russen moesten daarvoor door de Duitsche linies bij Moermansk breken, terwijl voorts de Russische vloot mede werking verleende, alsmede landings schepen. De Duitschers kunnen nu uit Finland niet meer over zee ontvluchten. In de Barendszee zijn door de Russen Duitsche transportschepen tot zinken gebracht. Tilsit, in Oost-Pruissen, is door de Russen op twee achtereenvolgende nachten gebombardeerd. In Hongarije is de toestand thans door den staatsgreep der Duitschers onzeker. Uit Oostenrijk zijn Duitsche troepen naar Hongarije overgebracht. De staatsgreep volgde onmiddellijk op de bekendmaking van Horty. Himmler is met 15 leden der Gestapo in Boedapest aangekomen. Door den pro-Duitschen chef van den Hongaarschen staf is, onmiddellijk na de order van Horty om hetivuren testaken, bevel gegeven om den strijd voort te zetten. De leider van de partij der Pijl kruisers kwam voor de microfoon en be schuldigde Admiraal Horty van landver raad. Overigens wordt uit Geallieerde kringen gemeld, dat het verzoek van Hongarije om een wapenstilstand, of het stopzetten der krijgsverrichtingen, toch te verwachten was in verband met de ernstige bedreiging door het Russische leger en de stemmen, die in het land ten voordeele van het sluiten van vrede opgingen, uitgaande van vooraanstaande politieke personen. Moskou bewaart gedurende de laatste dagen over de actie in Hongarije nog steeds het- stilzwijgen. In de straten van Belgrado wordt door de Russen en Yoegoeslaven tegen de Duitschers gevochten. Generaal Tito meldt, dat de stadNitze veroverd is. Transsylvanië is nu bijna geheel in Russische handen. De regeering van Nebritsch is uit Belgrado gevlucht. Maandagnamiddag. Het eerste namiddagbericht meldt, dat de Canadeezen bij den Kreekrakdam Woensdrecht weer heroverd hebben. Voortgegaan is met het bombardeeren van het eiland Formosa. Dit geschiedt uit het Westen door reuzen vliegende forten, die opstijgen van in West-China liggende vliegvelden, en uit het Oosten met vliegtuigen, die opstijgen van vlieg kampschepen. Zooals reeds is gemeld, zou de Japansche vloot uitgevaren zijn om de Amerikaansche vliegkampschepen te bevechten. Repatrieeren uit Frankrijk naar Nederland en omgekeerd. De Nederlandsche Minister van Sociale Zaken, de heer Van den Tempel, deelt mede, dat een 'overeenkomst is gesloten door de Nederlandsche en de Fransche Regeering, dat zij hun wederzijdsche land- genootendie in het andere land vertoeven en naar hun eigen land willen repatrieeren, zoo goed mogelijk zullen verzorgen en van voedsel, kleeding en andere behoeften voorzien, voor zoover deze niet in staat zullen zijn daarin zelf te voorzien. De Nederlapdsche vertegenwoordiger van het repatriëeringsbureau is reeds naar Frankrijk vertrokken om de terugkeer van de in dat land verblijvende Nederlanders naar hun vaderland voor te bereiden. Dinsdagmorgen, 17 October 1944. Na de verovering van Petsamo door de Russen, trekken de Duitschers in allerijl naar de Noorsche grens terug. Ten Westen van Riga zijn de Russen 12 K.M. opgerukt. De ring om Aken is nu door de Britten geheel gesloten, nadat de Duitschers pogingen hadden gedaan om de stad van uit het Oosten te ontzetten. Ook de bezetting der stad heeft wanhopige pogingen gedaan om uit te breken. Er wordt nu in de stad nog hevig gevochten. In de gevechten ter weerszijden van de Schelde hebben de Canadeezen terrein gewonnen. De Canadeezen op den Zuidelijken oever van de Schelde in Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen, zijn K.M. Westwaarts op gerukt. De Canadeezen hebben nu in dat gebied hun verschillende bruggenhoofden vereenigd. Canadeezen, die gisteren Woens drecht hebben veroverd, rukken nu West waarts op naar den dam naar Zuid- Beveland. Bij Renkum zijn gisteren Britsche patrouilles over den Rijn getrokken. 10.000 Duitschers, die zich nog ten Westen van de Maas bevinden, schijnen zich nu terug te trekken, naar het Oosten. In verband met het voortdurende lucht- offensief tegen Duitschland wordt gewezen op de beteekenis daarvan. Er werden in de laatste periode vernietigd 873 tanks, 12.400 Voertuigen en 1400 vliegtuigen. Dit beteekent een belangrijke overwin ning. Het Geallieerde Hoofdkwartier deelt mede, dat de 9e Amerikaansche lucht- afdeeling van tot 15 Octaber in West- Europa 13.000 vluchten heeft gemaakt. Daarbij werden 450 locomotieven ver nietigd of beschadigd, benevens 2000 waggohs, 156 vijandelijke vliegtuigen wer den vernietigd en 66 waarschijnlijk ver nietigd, terwijl zij zelf 87 toestellen ver loren. Op den Rijn werden 175 lichters tot zinken gebracht en 24 bruggen werden door bommen getroffen. In Belgrado duren de verbitterde straat gevechten voort. Het Duitsche garnizoen is bijna geheel omsingeld, zijn toestand wordt meer en meer hopeloos, In Hongarije doet een door de Duitsch gezinden en nazi's gevormde schijnregee- ring moeite om Hongarije in den oorlog te houden. Er werd gisteren een pro clamatie van Horty voorgelezen, waarbij deze afstand deed van het bewind. In Londen wordt echter de echtheid van die proclamatie betwijfeld. De Times stelt de vraag of de invloed van de nazi's ook buiten de studio van radio-Boedapest groot is. Formosa is voor de vijfde maal in dagen gebombardeerd. De aanval gold daar Okajama, terwijl ook op de Filipijnen vliegvelden werden aangevallen. In Moskou zijn de militaire en politieke besprekingen voortgezet. De Engelsche Koning heeft een bezoek gebracht aan het Westelijk front. Hij bezocht daarbij een plaats op minder dan K.M. van het Duitsche front. De Koning logeerde in een wagen, die Lord Gommery in Noord-Afrika op de Italianen heeft buitgemaakt. Bij zijn aankomst'per vlieg- tuig werd de Koning door de manschappen van de R.A.F. hartelijk toegejuicht. De Koning heeft ook den Belgischen regent Prins Karei ontmoet. De Koning, die zelf een vliegtuigbrevet bezit, toonde groote Belangstelling voor de Taifoens. Hij was getuige van het opstijgen van een formatie dier vliegtuigen. Bij 'zijn bezoek aan bevrijd Neder- landsch gebied, bleek, dat de kinderen -niet alleen in het bezit waren van Oranje en Nederlandsche vlaggen, maar dat zij ook Engelsche vlaggen hadden. Gisteravond werden ook nog uitvoerige mededeelingen gedaan over het monteeren van kunstmatige havens aan de Norman- dische kust, in verband met de invasie en het ontschepen van troepen en voorraden voor het leger. Voor het vormen van twee pieren of golfbrekers ter lengte van 8000 meter heeft men daar eerst blok- schepen laten zinken. Daarvoor is o.m. ook h&t Nederlandsche verouderde slag schip „Sumatra" gebruikt. Van Duitsche zijde is indertijd beweerd, dat dit slagschip met bemanning tot zinken was gebracht en vele lijken waren aan gespoeld. Nu de tijd gekomen was om mededeelingen te doen betreffende het aanbrengen van die'kunstmatige havens, blijkt onomstootelijk de onjuistheid van dat bericht. is geen enkel lid der bemanning van dat schip bij het zinken omgekomen. Nadat de reeks schepen op de bestemde plaats tot zinken was ge bracht, hebben de Geallieerden daartegen caissons als kaaimuren geplaatst en ver volgens ook steigers voor het laden en lossen. Dat een en ander heel wat energie en werk heeft vereischt, laat zich verstaan, maar het succes der landingen aan de kust is dan ook groot. Dinsdagmiddag, De in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen opereerende Canadeezen hebben nu het Oosten van dat gebied van vijanden ge zuiverd. De Duitschers hebben zich in' Westelijke richting teruggetrokken en de Canadeezen zijn K.M. gevorderd. De Canadeezen, die gisteren, ondanks den heftigen tegenstand der. Duitschers, Woensdrecht hebben hernomen, vorderen nu op den Kreekrakdam. Waarnemingen wijzen er op, dat de Duitschers in het Oosten 'van ons land over de Maas beginnen terug te trekken. Het Geallieerde Hoofdkwartier deelt mede, dat er in het Westelijk front, sinds den aanval op Normandië, door het 1ste Britsche leger 600.000 krijgsgevangenen zijn gemaakt. De Engelsche Koning, die bij zijn be zoek aan de slagvelden in Westelijk Europa tot op K.M. van de 'Duitsche grens kwam, heeft Zondag in Nederland den dienst in een kleine kerk bijgewoond. De Koning had op het Hoofdkwartier ook een onderhoud met generaal Eisen- hower. Uit de gebeurtenissen in Hongarije, waar nu de kleine groep der fascisten zich met steun van de Duitschers tot regeering heeft geproclameerd, blijkt, dat men nu het voorwendsel, dat Hongarije vrijwillig aan de zijde van Duitschland aan den oorlog deelneemt, niet vaker noodig schijnt te achten. De sSmjn- regeering kondigt een stroom van ver ordeningen af. In Boedapest heerscht feitelijk de staat van beleg. De bepalingen betreffende het verkeer op straat zijn niet van toepassing op het Duitsche leger. De maatregelen tegen de Joden zijn verscherpt. Men weet niet, wat er met President Horty gebeurd is. Er loopen geruchten, dat hij door de Duitsch gezinden zou vermoord zijn, terwijl weeranderen beweren, dat hij zich in zijn paleis heeft opgesloten en daar zijn vijanden van het lijf houdt. De Duitsche zenders hebben aan het Duitsche publiek nog niets van den afval van Hongarije meegedeeld. Russen en Yoegoeslaven vechten nu in de buitenwijken van Belgrado tegen de Duitschers, van wie er daar reeds 1500 krijgsgevangen gemaakt zijn. De Russen zijn nu 20 K.M. West waarts voorbij' Riga opgerukt. Volgens de berichten zijn daar bij de gevechten 1500 Duitschers gesneuveld. Zooals reeds gemeld, was de Japansche vloot uitgevaren, om de Amerikaansche vloot met de vliegkampschepen aan te vallen. Naar Japansche gewoonte werd reeds melding gemaakt van een groote Japansche overwinning en zou de Ameri kaansche vloot verslagen zijn. Dit wordt te Londen heel onwaarschijnlijk geacht. Admiraal Nimi heeft gemeld, dat de Amerikaansche vloot in den Stillen Oceaan een Japansch eskader ontwaarde, dat echter den steven wendde, zoodra het de Ameri kaansche oorlogsschepen had gezien. Vermoed wordt, dat de voortdurende vliegtuigenaanvallen op Formosa en andere steunpunten der Japanners, de inleiding zijn voor een grootschen aanval op Japan De commandant van de gemeente politie te Terneuzen maakt bekend, dat inlichtingen te bekomen zijn aan de daar achter vermelde adressen. Bruin jongensjasje, Everaerts, School- laan Zweep, Bakker, le Feijterstraat 35. Broche (oud Hollandsch), van Kerk- voort, Oostkant Zilveren armbandje met wapentje, Hamel, Emmalaan 12. Gebruikte toeslagkaart Klaassen, Burg. Geillstraat 19. Kolenschop, Stouthamer, Julianastraat 17. Portemonnaie met inhoud, Heijnsdijk, Dwarsstraat 23. Dameshandschoen, Scheele, Nieuwe- diepstraat 35. Zakmes, de Bree, Donze-Visser- straat 103. Paar glacé handschoenen, Eckhardt, Nieuwstraat 24. Zilveren oorbel, Wed. Gillissen, Dahlia straat Speen van een papflesch, Abraham- sen, Noordstraat 82. Baaltje inhoudende een mes en een doos poeder, de Vries, Kerkhofl. 19. Damesjasje, Andriessen, Bovenweg 75, Sluiskil, Damessjaaltje, van der Velde, Dijk- straat 27. Zakmes, Geers, Vlooswijkstraat. Ceintuur van een jas, Mevr. Willem- sen, Burg. Geillstraat. Kinderportemonnaie met inhoud, van Es, Vlooswijkstraat 42. Blauw kindermutsje, Tollenaar, Hoek. Bril, Bracke, Veldstr. Sluiskil. Bankbiljet, Baal, Kerkstr. 52. Badpak, de Rijke, Nieuwe Kerk straat, Sluiskil. Badpak, Verhelst, Tholensstraat 147. Portemonnaie met inhoud, Th. Michielsen, 52, Zaamslag. Portemonnaie met inhoud, Harte, Tholensstraat 93. Portemonnaie met inhoud, Ch. Bracke, eldstraat Sluiskil. Padvindersriem, Potter, Van Steen bergenlaan 59. Bankbiljet, Hamelink, Axelschestr. 117 Twee zilverbons, Deij, Dokweg. Jongensjasje, de Feijter, 171. Nikkelen vulpotlood, van Overdulve, Noordstraat 99. Bruine glacé handschoen, Ribbens, Westkolkstraat 40. Portemonnaie met inhoud, De Pauw, Dahliastraat Vulpen, Ehlhardt, Rozenstraat Heerenrijwiel, Hamelink, Axelschestraat 117. Gummi Heerenregenjas, Wed. de Ridder, Emmalaan 10. Portefeuille met inhoud, Lammens, Baandijk 53. Kano, Meertens. Zandstraat Medaillon van hangertje, Schroots, Noordstraat 67. Falcon regenjas, de Kraker, Hoogen- dijk 57. Geknoopt taschje, Tazelaar, Noord straat 19. Fietschtasch met inhoud, Van Damme, Blokken 1—2. Portemonnaie met inhoud, Klaassen, Emmalaan Bruin lederen portemonnaie, Dees, Baandijk 19. Portemonnaie met inhoud, Cazemier, Kersstraat 11. Dames- en kinderschoentje, Van Dix- hoorn, Kersstraat Huissleutels, Lipssleutel, Zegelring, Vulpen, Dop van een auto. Lichtblauwe kinderhandschoen, Inlegvel, Bureau van Politie. Zonsopkomst 18 Oct. 11 Zonsondergang 18 Oct. 17 40 Zonsöpkomst 19 Oct. 12 Zonsondergang 19 Oct. 17 38 Zonsopkomst 20 Oct. 14 Zonsondergang 20 Oct. 17 35 Zonsopkomst 21 Oct. 16 Zonsondergang 21 Oct. 17 33 Zonsopkomst 22 Oct, 17 Zonsondergang 22 Oct. 17 31 Zonsopkomst 23 Oct. Zonsondergang 23 Oct. 17 30 Zonsopkomst 24 Oct. 20 Zonsondergang 24 Oct. 17 28 22 October Eerste Kwartier. 29 October Volle Maan. Verduisteren van een kwartier vóór Zonsondergang tot een kwartier na Zons opkomst.

het Gemeenteblad voor Terneuzen | 1944 | | pagina 2