VOOR TERNEUZEN DINGDAG 17 OCTOBER 1944 No. PUBLICATIES. Evacuatie Burgerbevolking. BEKENDMAKING. Aangifte Oorlogsschade. De krijgsverrichtingen. HET GEMEENTEBLAD De Burgemeester maakt het volgende bekend Het evacuatie-bureau is gevestigd in het gebouw van de Kamer van Koop handel (Burg. Geillstraat). II. Bij het door de evacuatie-commissie ingestelde onderzoek naar het aantal beschikbare slaapplaatsen enz. bleek dat verschillende woningen thans gefloten zijn, omdat de bewoners daarvan in de gemeente nog bij anderen verblijven. Deze bewoners moeten vóór Zaterdag a.s. opgave doen op het evacuatie-bureau van het aantal beschikbare bedden. Bij verzuim zal bij eventueele evacuatie de woning gevorderd worden. III. Alle vrijwillig geëvacueerden, die zich bij familie enz. in deze gemeente melden, moeten zich doen inschrijven op het evacuatiebureau. Terneuzen, 17 October 1944. De Burgemeester voornoemd, VERLINDE, wnd. De Burgemeester van TERNEUZEN maakt namens den Hoofdcóntroleur van den Centrale Controle Dienst voor Zeeland bekend, dat vanaf heden de controle op het vervoeren en afleveren van distributie- en voedselvoorzieningsproducten ZEER STRENG zal geschieden en dat bij het constateeren van overtredingen onmiddel lijk tot inbeslagname zal worden over gegaan. Terneuzen, 16 October 1944. De Burgemeester voornoemd, VERLINDE, wnd. Hiermede wordt aan belanghebbenden bekend gemaakt, dat als zaakwaarnemer voor de Onderlinge Oorlogsschadeverzekering Maatschappij gevestigd te 's-Gravenhage het Algemeen Onderling Waarborg Genootschap „Renovatum" gevestigd te Amsterdam de Onderlinge Nederlandsche Molest- verzekering Maatschappij gevestigd te Sneek, optreedt het Expertisebureau Rijnberg Jr. te Terneuzen, Grenu- laan Verzekerden dienen zoo spoedig moge lijk aangifte der schade ten genoemde kantore te doen, opdat de schaderegeling ter hand genomen kan worden. De Burgemeester, VERLINDE, wnd. Zaterdagnainiddag 14 October 1944, Mededeeling voor de Predikanten. Naar wordt medegedeeld heeft een ver gadering van Predikanten van alle rich tingen, met instemming van de R.K. Geeste- lijkhéid, zich gewend tot alle kerken in het vrije gebied, om op Zondag 22 October a.s. de gemeenten op te roepen tot een gemeenschappelijk gebed in verband met den grooten nood waarin het nog bezette gebied van Nederland zich bevindt. Gemeld wordt, dat in Zeeuwsch- Vlaanderen de Canadeezen vorderingen maken ten Zuiden van Biervliet, even als de troepen die zich ten Noorden van het Leopoldskanaal hebben gevestigd, zoo dat de Duitschers in Zeeuwsch-Vlaanderen meer en meer als tusschen hamer en aam beeld komen te zitten. Betreffende het laatste gevecht om Overloon wordt nog gemeld, dat daar 150 Duitsche parachutisten medestreden. Gedurende de beschieting hadden zij zich in schuilkelders en loopgraven verborgen gehouden, doch na de beschieting kwamen zij te voorschijn en vochten fanatiek. Van deze fanatieke nazi-jongens weigerden er30 zich over te geven, die toen werden neergelegd. In verband met den stand der oorlogs productie in de Vereenigde Staten heeft President Roosevelt verklaard, dat er reeds stappen zijn gedaan om enkele industrieën weer over te schakelen op het vervaar digen van landbouwmachines. In die fabrieken zal dus het zwaard weer plaats moeten maken voor de ploegschaar. Zoowel ter voorziening in de behoeften van de eigen bevolking als die van het uitgehongerde Europa, heeft de landbouw nieuwe machines noodig. In verband met de behoeften van de oorlogvoering was de productie van landbouwmachines over geschakeld op oorlogswerktuigen. Thans kan men weer in andere rich ting gaan. Zoowel de industrieën als de werklieden zullen zich daarbij weer moe ten aanpassen. Zondagmorgen, 15 October Gisteren is door de Geallieerde lucht macht een der grootste luchtaanvallen op steden in West Duitschland uitgevoerd, met niet minder dan 4000 vliegtuigen. De Duitsche luchtafweer bood nagenoeg geen tegenstand. Duisburg, de groote havenstad, heeft aan den hevigsten aan val blootgestaan, die tot dusver op die stad werd uitgevoerd. In 25 minuten werden 2500 ton bommen uitgeworpen. De dokken en fabrieken der stad stonden spoedig in vlammen. Ondertusschen werden door lOOOAmeri- kaansche bommenwerpers geëscorteerd door 500 jagers van uit Italië aanvallen gedaan op andere Duitsche steden. In een beschouwing over deze lucht aanvallen over dag, werd gewezen op het groote verschil bij enkele maanden geleden, toen een luchtaanval op dergelijke schaal boven Duitschland niet mogelijk zotf geweest zijn zonder aanzienlijke ver liezen. Gisteren gingen van de in Italië opgestegen vliegtuigen slechts 14 bommen werpers en jagers verloren. Boven Nederland werden gisteren bom aanvallen uitgevoerd op doelen achter het front. Daarbij werden een aantal loco motieven beschadigd, terwijl de verkeers wegen op 56 punten onbruikbaar werden gemaakt. De Geallieerden nemen maatregelen voor het beslissende offensief, waartegen de Duitschers zich met den moed der wanhoop verzetten. De Amerikanen zijn dieper in Aken doorgedrongen. Ondanks de voortdurende pogingen der Duitschers, "om langs de Oostzijde de stad te ontzetten, zijn zij daaiin niet geslaagd. Ongeveer 3000 soldaten en burgers of als burgers ver- kleede soldaten hebben zich te Aken over gegeven. In Noord-Brabant is het tweede Britsche leger K.M. opgerukt in de richting van de Maas. Venray is thans bevrijd. De Canadeezen hebben vorderingen gemaakt aan d,en Kreekrakdam. In Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen is gisteren hevig gevochten. Beide partijen hebbéin weinig resultaten behaald, doch de DÜitschers leden zware verliezen. De Canadeezen ten Noorden van het Leopolds kanaal maken vorderingen en verwacht wordt, dat dit oprukken de vernietiging van de Duitschers die in West Zeeuwsch- Vlaanderen in den val zitten zal bespoe digen. Uit den Balkan wordt gemeld, dat de Russen en Yoegoslaven vechten in de straten van Belgrado, terwijl een aantal plaatsen ten Zuiden dier hoofdstad door hen zijn bezet, op ongeveer 60 K.M. van Belgrado. De spoorweg van Belgrado naar Nitze is afgesneden. Uit Moskou is in de laatste' 48 uur geen communiqué uitgegeven betreffende den strijd in Hongarije, doch volgens berichten uit Turksche bron staan de Rus sen thans op 100 K.M. van Boedapest. Opnieuw komen uit Hongarije berich ten, dat dit bij de Geallieerden een wapen stilstand heeft aangevraagd. 'Er wordtin verband hiermede aangestipt, dat de aan vallende legers de Hongaarsche laagvlakte naderen en dat deze geen gelegenheid biedt voor het innemen Van verdedigende stellingen. Aangenomen wordt, dat een aantal leden van het Duitsche Gezantschap zijn gevlucht. Uit het Geallieerde Hoofdkwartier wordt bericht, dat de Britten en Grieken zijn binnengerukt. Ook zijn Britsche en Grieksche oorlogsschepen aangekomen, terwijl levensmiddelen en geneesmiddelen zijn aangevoerd. Deze zijn ook aangevoerd met vliegtuigen. Het eiland Korfoe is eveneens in ■Geallieerde handen de Duitsche bezetting heeft zich overgegeven. In Italië maken het vijfde en het achtste leger vorderingen, ondanks den heftigen tegenstand der Duitschers. De Geallieerden worden in de Appenijnen krachtig gesteund door de Italiaansche patriotten. De Russen beheerschen, door de ver overing van Riga meer en meer het Oosten van de Oostzee. Gemeld wordt, dat het Amerikaansche iRoode Kruis 14 millioen kleedingstukken heeft klaar liggen voor verzending naar Europa. Anderhalf millioen kleeding stukken zijn reeds op weg. Het Belgische Roode Kruis heeft 100.000 liter levertraan ontvangen. Deze zullen in de eerste plaats besteed worden voor hulp aan ondervoede kinderen, lijders aan t.b.c. en oud-militairen. Generaal De Gaulle heeft te kennen gegeven, dat Frankrijk het grootste aan deel wil hebben in den strijd die nog volgt. Het Fransche volk moet op zich zelf kunnen rekenen en niet leunen op de hulp van anderen. Het moet zijn groot heid bereiken door eigen inspanning. Hij roept daarom de bevolking op tot het bewaren van discipline en eendracht. De Franschen moeten toonen hun toekom stige plaats als groote mogendheid waardig te zijn. Gister is nog gemeld, dat de aanval op het Duitsche hoofdkwartier nabij Breda werd uitgevoerd in den voormiddag om streeks uur. Het was zorgvuldig voor bereid. Het hoofdkwartier van den Duit- schen generaal was ondergebracht in enkele villa's. De aanval geschiedde korten tijd nadat men had waargenomen dat dagelijks de conferenties aanvingen. De villa's zijn totaal vernield. Maandagmorgen, 16 October 1944. Gisteravond werd bericht, dat Hongarije zich officieel tot de Geallieerden heeft ge wend met het verzoek om een wapen- stilstandr Naar aanleiding daarvan werd tevens medegedeeld, dat de krijgsverrich tingen in Hongarije zullen worden voort gezet, tot het wapensfilstandsverdrag ge- teekend is. Door deze handeling van Hongarije verliest Duitschland den laatsten bond genoot in Europa, die nog-aan zijn zijde mee streed tegen de Geallieerden. Na5* het Duitsche persagentschap be richt, is maarschalk Rommel overleden. Dit betreft den maarschalk, die zoo alge meen bekend is geworden tijdens den terug tocht van het Duitsche leger in Noord- Afrika en van wie enkele weken geleden is bericht, dat hij bij een autorit in Normandië tijdens een vliegtuigaanval van Britsche vliegtuigen, is gewond. Omtrent hem werd nog gezegd, dat hij bij zijn collega's niet zeer in aanzien was, doch het was den meest geliefden generaal van Hitier. Volgens het D.N.B. werd generaal Rommel sinds Juli in het ziekenhuis ver pleegd wegens gevolgen van een auto ongeval. Gisteren zijn in alle kerken in Engeland" bidstonden gehouden voor het Neder landsche volk. Er werden verschillende speciale diensten gehouden, waarbij ver tegenwoordigers van H.M. Koningin Wilhelmina tegenwoordig waren en ook Nederlandsche regeeringsvertegenwoor- digers. Het Prinselijk Paar woonde een kerkdienst buiten Londen bij. In verband met de standvastigheid waar mede de Nederlandsche spoorwegmannen ondanks den terreur der Duitschers de staking volhouden, en waarvoor hen uit het buitenland van verschilleiide zijden hulde wordt gebracht, wordt meegédeeld, dat de Duitschers pogingen aanwenden om met eigen spoorwegmannen het trein verkeer te onderhouden. Een resultaat dier poging leverde echter niet meer op, dan dat b.v. tusschen Rotterdam en Am sterdam op een dag niet meer dan treinen reden. Door den sterken druk der Duitschers zijn de van uit Antwerpen opgerukte Canadeezen ten Zuiden van Bergen op Zoom moeten terugtrekken van Woens- drecht, dat nu weer in Duitsche handen is, en van den Kreekrakdam. De Cana deezen beheerschen echter nog de ver binding tusschen Noord-Brabant en Zeeland. Ten Zuiden yan Zeeuwsch-Vlaanderen hebben Canadeezen een nieuw bruggen hoofd over het Leopoldskanaal weten te vestigen bij Watervliet, welke plaats door hen is bevrijd. Zij zijn voorts opgerukt en hebben een verbinding tot stand gebracht met de Canadeesche afdeelingen die den Braakman zijn overgestoken en bij Biervliet opereerden. Een Britsche correspondent bij het Geallieerde Hoofdkwartier meldt, dat het den Canadeezen gelukt is een tweede bruggenhoofd over het Leopoldskanaal bij Watervliet te vestigen en dat de tegen stand der Duitschers in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen plotseling is ver zwakt. Van de 10.000 Duitschers die daar aan^jyjkelijk ingesloten warén, zouden thans reeds 2000 onschadelijk zijn gemaakt. De Canadeezen rukken steeds West waarts op. Omtrent den toestand bij den Kreekrak dam wordt van morgen gezegd, dat daar verwoed wordt gevochten. In Aken dringen de Amerikanen in gevechten yvan man tegen man verder de stad binnen. Het luchtoffensief tegen Duitschland is gisteren op uitgebreide schaal voortgezet. Wilhelmshaven en Hamburg waren daarbij o.m. het doel en ook de Sörtedam in het Roergebied, die dit van electrische energie voorziet. Met 4000 vliegtuigen werd een aanval uitgevoerd op Duisburg en Keulen, een belangrijk verbindingscentrum achter het front. De Sörtedam werd verscheidene malen getroffen. Het Duitsche afweervuur was zonder uitwerking. Alle vliegtuigen zijn van deze onderneming teruggekeerd. 200 bommenwerpers, geëscorteerd door meer dan 1000 jagers hebben een aanval gedaan op Keulen. Dit was de tweede maal binnen 24 uur. Hierbij werd de aanval voornamelijk gericht op olieraffi naderijen. Voorts werden Brunswijk, Hamburg en Hannover bestookt. 60 locomotieven werden vernield, 23 bommen werpers en jagers keerden niet terug Engelsche Mosquito's hebben boven de Oostzee Duitsche vliegtuigen neerge schoten en in het Skagerak een tankschip, een afweerschip en een gewapende trailer tot zinken gebracht. Ten zuiden van de Maas zijn de Britten een K.M. gevorderd in de richting van Overloon. In Hongarije. De Hongaarsche. president Horty heeft in een proclamatie aan 'het Hongaarsche volk verklaard, dat hij het Hongaarsche leger bevel heeft gegeven het vuren te staken. Hij drukte de hoop uit, dat het Hongaarsche volk van de Vereenigde Volken een langdurige vrede zal krijgen. Daarop is in Hongarije een staatsgreep uitgevoerd. De Duitschers hebben Boeda pest bezet en zij hebben zich ook meester gemaakt van het radio-station. Zij hebben daarbij de medewerking van de z.g. „Pijlkruis-partij". Per radio is daarop het Hongaarsche leger bevolen den strijd voort te zetten, aan de zijde van Duitsch land en Japan. Door de B.B.C. is het Hongaarsche volk gewaarschuwd, dat radio-Boedapest niet betrouwbaar is. Voorts zijn'degenen die er verantwoordelijk voor zijn, dat het Hongaarsche legér wordt aangespoord tot voortzetten van den strijd, gewaar schuwd, dat dit van grooten invloed kan zijn op de capitulatievoorwaarden welke aan Hongarije zullen worden gesteld. Door de bezetting van Belgrado door de Yoegoeslaven en Russen zijn de Duit schers in een moeilijke positie gekomen, daar zij nu rivieren, de Donau en de Sawa achter zich hebben. De verraders- regeering is uit Belgrado gevlucht. De Duitschers kunnen nu ook niet meer beschikken over den spoorweg van Saloniki, vio Nitze naar Belgrado. De Bulgaarsche wapenstilstandcommissie is naar Moskou vertrokken. De Britten hebben Mekara en Fleva in de golf van Athene bezet. Ook wordt uit Griekenland gemeld, dat de Duitschers in een der steden 700 Grieksche burgers hebben vermoord, als repressaille dat Duitsche soldaten zouden zijn gedood. In Italië rukt het achtste Britsche leger voorwaarts. Een afdeeling, die de Rubicon

het Gemeenteblad voor Terneuzen | 1944 | | pagina 1