Donderdagnamiddag. De aanval op Aken wordt voortgezet. Ten Zuiden van de stad zijn de Geallieerde troepen gevorderd. Britsche luchtstrijdkrachten hebben aan Hoek van Holland een gewapende Duitsche treiler tot zinken gebracht en een andere beschadigd. Er bestaat een toenemende onrust in Oostenrijk en in Hongarije. De Britsche correspondent Melvil schrijft, dat langzaam de haven van Ant werpen ontsloten wordt. Steeds meer Canadeezen Zijn in f stormbooten den Braakman overgestoken naar Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Volgens den correspondent van de Daily Mail hebbende Canadeezen en de Duitschers zich bij het Leopoldskanaal op nog geen 60 M. van elkaar ingegraven. Zij kunnen elkaar aan weerszijden hooren praten. Nu en dan werpen zij naar. elkaar met handgranaten. De correspondent weet niet, of het werkelijk de bedoeling der Duitschers is geweest om zich ter plaatse in te graven.' Hijveronderstelt echter dat deze, het is alles wat na een actie van hun afdeeling is overge bleven niet naar hun linie durfden terugkeeren, uit vrees dat zij op den weg daarheen zouden, gedood worden. De Canadeezen doen hier veel Duitschers sneuvelen. De Canadeezen vechten schit terend. Zij hadden reeds 6 dagen achter een gevochten, zonder rust te genieten. De Duitschers hechten echter veel waarde aan het behoud van den Schelde- mond. Van morgen zijn er nog Duitsche troepen uit Vlissingen naar Breskens over gebracht, om de daar nog staande troepen te versterken. Het is hier tegen de Duitschers zwaar vechten. Iedere weg ligt onder zwaar vuur en de grond is zóó vochtig, dat het niet mogelijk is er loopgraven te maken. De Canadeezen worden hier flink ge steund door de luchtmacht met raketvuur en Taifoens. Er zijn complete eenheden van de luchtmacht in Frankrijk en België gestationneerd. Er kwamen bij Oostburg 5 concentraties vliegtuigen voor het be stoken van de Duitsche stellingen. Zij werden beschoten door in Vlissingen op gesteld geschut. Ondanks de door de Duitschers uitge- oefenden sterken druk hebben de Cana deezen bij het Leopoldskanaal stand weten te houden en ontvangen zij versterkingen. Vrijdagmorgen, 13 October 1944. Een groot deel van Aken is reeds ver nield. De fabriekswijk Rote Erde is in Geallieerde handen. Er komen nog voort durend burgers en soldaten zich overgeven, die aan de S.S. mannen weten te ont snappen. Door de Britsche luchtmacht is de Rijnbrug te Arnhem vernield. De Duit schers zijn daardoor genoodzaakt geworden hun bruggenhoofd ten Zuiden van den Rijn terug te nemen. Boven Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. In België en Frankrijk gestationneerde Britsche bommenwerpers hebben gisteren 1300 vluchten boven Nederlandsch gebied uitgevoerd om de actie der Canadeezen bij Breskens te steunen. Ten Zuiden van Breskens zijn gisteren 3 Duitsche bataljons vernietigd. De aanvallen der Duitschers nemen daar in kracht af. Het Britsche achtste leger heeft in de Vogezen terreinwinst gemaakt. Generaal Eisenhower heeft een com muniqué uitgegeven, waarin hij zegt „Wij rukken Duitschland binnen als overwinnaars, wij zullen daar optreden als een beschaafd volk. Onze aanraking met de Duitschers zal zich tot het strikt officieele beperken. Van een verbroede ring kan geen sprake zijn". 500 Amerikaansche bommenwerpers hebben een aanval uitgevoerd op Bremen en op het spoorwegcentrum te Ösnabrück en op het Noordwesten van Duitschland. 3 Amerikaansche bommenwerpers en 6 jagers gingen daarbij verloren. Amerikaansche bommenwerpers hebben van uit Italië een aanval uitgevoerd op een geschutgieterij nabij Weenen. In Italië naderen de Britten de buiten wijken 'van Boulogna. De Duitschers bieden daar zeer heftigen tegenstand om de Britten te beletten door te dringen naar de Po-vlakte. De Russen dringen door ten Oosten van Kaunas. Zij sjtaan nu op een punt 4 K.M. en op een ander punt 8 K.M. ten Oosten van Memel. Het eerste legercorps van de Tsjecho- slowaken heeft 'door den Doeklaspas Tsjechoslowaaksch gebied bereikt. Radio Moskou berlbht, dat de Russen in Hongarije Klausenburg hebben bezet en dat zij snelle vorderingen maken op Hongaarsch gebied. De Yoegoeslaven hebben Theis, eèn stad aan de Donau bezet. In het verre Oosten hebben Amerikaan- sehe vliegtuigen Lagoa, een door de Japanners bezet eiland in de Filippijnen, gebombardeerd. Opnieuw werd voorts het oliecentrum Balikpapan op Borneo gebombardeerd. Een belangrijk onder deel van een olieraffinaderij werd onbruik baar gemaakt. Bij dien aanval werden ook 36 Japansche vliegtuigen vernietigd. Van Geallieerde zijde gingen 3 bommen werpers en 1 jager verloren. In Frankrijk heeft de oud-president Lebrun een bezoek gebracht aan Generaal De Gaulle. De besprekingen waren van zeer vriendschappelijken aard. Lebrun heeft, als gekozen president van de Fransche republiek, aan de Gaulle alle mogelijken steun toegezegd. Hij heeft met kloppend hart gedurende 4 jaar de Fransche uit zendingen van de B.B.C. gevolgd en hij verklaarde dat het hem thans een vreugde was Generaal De Gaulle hier thans te zien als het hoofd van Frankrijk. De Poolsche minister-president is thans te Moskou aangélcomen.' Naar geméld wordt, zal hij eerst een bespreking hebben met de Britsche en Russische vertegen woordigers alvorens zich in verbinding te stellen met het Poolsche bevrijdings comité te Moskou. Met betrekking tot den toestand in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen werd gisteravond nog gemeld, dat het optreden der Canadeezen nabij Breskens den druk op de legerafdeeling, die opereert ten Noorden van het Leopoldskanaal, heeft verminderd. Voorts is waargenomen, dat de Duit schers schepen hebben gerequireerd, waar uit zou kunnen worden afgeleid, dat zij voorbereidingen treffen om hun troepen vanuit Breskens de Schelde over te zetten. Ook werd gisteren gemeld, dat groote beweging was waargenomen op de wegen ten Zuiden van Rotterdam. Men vraagt zich af, of die bewegingen ten doel heb ben het zenden van versterkingen naar de Duitsche troepen, die strijd voeren bij Bergen op Zoom om het oprukken der Canadeezen tegen te hóuden, dan wel of de Duitschers voorbereidingen treffen om troepen uit het Westen van het land terug te trekken. Het Geallieerde Opperbevel heeft te kennen gegeven, dat, wanneer de Duitsche legerleiding er mede voortgaat om iedere Duitsche stad, evenals Aken, tot verdedi gingsstelling in te richten, successievelijk die steden ook het lot van Aken zullen moeten deelen en aan vernietiging worden prijsgegeven. Geallieerde vliegtuigen hebben in Italië een aanval uitgevoerd op njilitaire doelen in de buitenwijken van Boulogna. .Vrijdagvoormiddag, 13 October 1944. De Amerikaansche infanterie rukt verder op in de Oostelijke voorsteden van Aken, terwijl de luchtmacht en de artillerie voortgaat met de stelselmatige vernieti ging der stad. De stad is beschoten met honderden kanonnen, terwijl gisteren'met vliegtuigen boven de stad 900 aanvals- vluchten zijn gemaakt. Volgens de Geallieerde waarnemers is negen tiende deel der stad zwaar beschadigd. Overal stijgen groote vlammen op, som mige tot een hoogte van 2000 M. De Duitsche luchtmacht spant thans haar uiterste kracht in, om Aken te ver dedigen. Een formatie van 150 Duitsche jagers werd door de Geallieerde lucht macht uiteen gedreven en 12 Duitsche jagers werden vernietigd. Zelf verloren ze 4 toestellen. Er wordt voortgegaan met aanvallen op het hoofdstation en de verdedigings stellingen rond de stad. De oostelijke voorsteden zijn van vijanden gezuiverd. Door de Duitschers worden buiten Aken meer en meer tanks en infanterie aange voerd. Volgens soldaten en burgers, die het vuur der S.S. mannen hebben getrotseerd om zich aan de Geallieerden over te geven, leeft de bevolking van Aken thans als ratten in de riolen en tunnels der stad. Door de Duitschers zijn talrijke tegen aanvallen uitgevoerd om de stad nog te ontzetten, tot *zij deze, door de groote verliezen die zij leden, hebben moeten staken. Dit komt geheel overeen met de bedoeling van het Geallieerde Opperbevel, om zooveel mogelijk Duitsche troepen daar tot zich te trekken en deze te ver nietigen. De Duitsche Bevolking is nogmaals gewaarschuwd, dat hun andere steden het lot van Aken wacht, indien de Duitsche legerleiding die steden als verdedigings stellingen gebruiken zal. Het Britsche leger is in Nederland aan de Maas tot Overloon, dat nu weer in handen der Geallieerden is, opgerukt. De Duitschers zijn daar 2 K.Mteruggedrongen, tot op 25 K.M. van de Duitsche grens. Zooals reeds gemeld, hebben Britsche vliegtuigen de Rijnbrug bij Arnhem ver nield en zijn de Duitschers genoodzaakt geworden hun bruggenhoofd .ten Zuiden van den Rijn terug te nemen. Generaal Dempsey -beschikt daar nu langs den Rijn van Arnhem tot Opheusden over een van Duitschers gezuiverd front van 20 K.M. Opheusden is ook in handen der Geal lieerden. De Britten hebben zich ook steviger genesteld in het terrein ten Noorden van Antwerpen. Het lijkt er op of de Duit schers de kuststellingen, die de Schelde 'bestrijken, beginnen te ontruimen. De schade in Nederland. U5t Washington wordt bericht, dat de Nederlandsche Minister van Koloniën, de heer Van Mook, heeft te kennen gegeven, dat Nederland het recht heeft om van Duitschland schadevergoeding te eischen voor het platbranden en onder water zetten van groote deelen van het land. De toegebrachte schade is echter zóó verschrikkelijk, dat het te verwachten is, dat het Duitsche Volk in de verste verte de toegebrachte schade niet zal kunnen herstellen. Bidstond voor Nederland. De Aartsbisschop van West-Minster heeft bevolen, dat in alle Katholieke kerken een specialen Biddag zal worden gehouden voor de Nederlandsche bevolking, die zoo ernstig^ van de Duitsche wandaden te lijden heeft. Ook in de Anglicaansche kerken zal op bevel van den Aartsbisschop van Canter bury, een Bidstond worden gehouden, terwijl hij zijn bewondering uitsprak voor den moed van het Nederlandsche volk, dat zich, ondanks zijn bitter lijden, moedig verzet voor de verdediging van Nederland, Een groot aantal Geallieerde vliegtuigen heeft gisteren verschillende vliegvelden in N oordwest-Duitschland gebombardeerd. Van de weinig Duitsche toestellen, die hierbij werden ontmoet, zijn 18 toestellen neergeschoten. De Geallieerden verloren zelf 11 toestellen.

het Gemeenteblad voor Terneuzen | 1944 | | pagina 3