Voorts werd gisteravond gemeld, dat de Canadeezen die een bruggenhoofd bezetten, benoorden het Leopoldskanaal en die te Breskens op ongeveer 5 K.M. van elkaar staan. Aan het bruggenhoofd bij Breskens worden voortdurend ver sterkingen aangevoerd. Bij Arnhem worden door de Duitschers voortdurend versterkingen aangevoerd. Aken staat thans bloot aan een bombar dement, zoowel uit de lucht als van de artillerie. Gisteren hebben enkele groepen soldaten en burgers de stad verlaten, om zich over te geven. Nadat de termijn van 24 uur was ver- loopen, die den Duitschers was gelaten om zich over te geven, zijn gisterenmid dag Engelsche jagers en bommenwerpers begonnen met een bombardement op de stad, dat anderhalf uur heeft geduurd. Te 2 uur in den namiddag werd boven dien een artilleriebombardementop de stad geopend met 200 kanonnen. Spoe? dig stegen boven de st^d vele rookwolken op. Gedurende onderbreking van het bombardement, werd met luidsprekers een oproep aan de bevolking, om zich over te geven, met luidsprekers herhaald. Door de Duitschers zijn nog wanhopige pogingen gedaan, om het garnizoen der stad te versterken. Het luchtbombardement werd uitgevoerd door honderden jagers, die op geringe hoogte vlogen en Duitsche steunpunten met machinegeweervuur bestookten. Er was geen Duitsche afweer. In het Noordoosten werden wegtrek kende Duitsche troepen waargenomen, die nog door de opening van 12'/2 K.M. trachtten te ontkomen. Zij werden hevig door vliegtuigen met bommen en mitrail- leurvuur bestookt. Op ander open terrein zag men soldaten oprukken «m zich over te geven. Hedenmorgen werd gemeld, dat Aken nu geheel in vlammen staat. Er woeden groote branden. Achter de Siegfriedlinie is door vlieg tuigen een aanval gedaan op een deel van Duitschland, o.m. op Coblenz. Weer bombardementen op Walcheren. Woensdag is door Engelsche bommen werpers een aanval gericht op den zeedijk bij Veere. In den zeedijk is een groot gat geslagen, zoodat het zeewater nu ook van de Oostzijde het eiland overstroomt en de Duitsche geschutopstellingen on bruikbaar maakt. Voorts zijn te Vlissingen geschut- opstellingen, die het Canadeesche brug genhoofd op Zeeuwsch-Vlaanderen be strijken, gebombardeerd. Het Canadeesche bruggenhoofd te Breskens is nu 7 K.M. breed en 5 K.M. diep. Naar schatting zitten daar in Weste lijk Zeeuwsch-Vlaanderen nog 10.000 Duitschers. Zij zijn gisteren ook bestookt met bommen, raketbommen en machine geweren. De Canadeezen die naar den Kreekrak- dam- zijn opgerukt, staan nu op minder dan 3 K.M. van Bergen op Zoom. Naar schatting bevinden zich op Zuid- Beveland nog 21.000 Duitschers, die thans door het afsnijden van den weg van Noord-Brabant naar Zeeland van alle gelegenheid tot bevoorrading zijn afge sloten. In Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen zou den zich nog 10.000 Duitschers bevinden, die thans door de Canadeezen uit 3 rich tingen worden aangevallen, De Cana deezen die daar Maandag nabij Hoofd plaat aan de Scheldeoèver bruggenhoof den hebben gevestigd, maken goede vor deringen. De operaties worden wel is waar be lemmerd door regen en andere weers omstandigheden, doch het landen van ver sterkingen vindt geregeld voortgang en zij gaan voort, de ingenomen posities te versterken. Ten Noorden van het Leopoldskanaal hebben de Canadeezen nu een bruggen hoofd bezet van 4 K.M. lang en 400 M. diep. De vijand tracht nog steeds daarop druk uit te oefenen en doet voorts heftige aanvallen op den seyant in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. In de Betuwe wordt hevig gevochten, doch overigens bepaald de strijd zich aan dat deel van het front tot verkennings patrouilles. Er wordt, volgens een Britsch correspondent, veel van de infanterie gevergd. Het is een langzaam voort- ploeteren door den modder geweest. Het is een moeilijke langzame en gevaarlijke karwei, in mist en regen. Uit bezet Nederland, werd te Londen bericht ontvangen, dat jl. -Zaterdag te UtrecBt, de mannelijke personen van 17 tot 60 jaar, waren opgeroepen voor het verrichten van arbeid voor de Duitschers. Er kwamen er zeer weinig op, daar iedereen weigerde. Door de Duitschers zijn daar op 4000 burgers uit hun woning gehaald. 2000 hunner werden naar Meppel ver voerd voor het aanleggen van verster kingen in. Drenthe, terwijl de anderen via Amersfoort en Apeldoorn naar het Oosten werden weggevoerd. Ook komen berichten, dat leden van de verzetbeweging, die in Duitsche handen zijn gevallen, werden vermoord, na afschu welijke martelingen. De Regeering herhaalt in verband hier mede, dat zij geen enkel middel onbeproefd zal laten om de bedrijvers van dergelijke schandelijke gruweldaden in handen te krijgen en deze met de uiterste gestreng heid te straffen. Zij doet daarom bij vernieuwing een beroep op de bevolking om zoo nauwkeurig mpgelijk nota te nemen van feiten en namen van personen, om daaromtrent bij de afrekening mededee- ling te kunnen doen, en de beulen van ons volk te kunnen straffen. Bidstonden» De Nederlandsche Minister-president Gerbrandy heeft een schrijven gericht aan den. Aartsbisschop vdk Canterbury en aan dien van Westminster, aan het hoofd der Vereenigde Schotsclie kerken en den Opperrabijn in Engeland, naar aanleiding van den moord, den diefstal en de brand stichting waaraan het Nederlandsche volk thans bloot staat en waardoor het ter wille van zijn rechtvaardigen strijd voor de vrij heid zooveel te lijden heeft. Hij deelt daarin mede, dat thans in de Nederlandsche kerken algemeen gebeden opgaan tot God opdat deze spoedig uitkomst moge brengen in den grooten nood. De heer Gerbrandy verzoekt deze kerkelijke voorgangers te bevorderen, dat ook in hunne kerken gebeden tot God zullen opgaan, waarin hulp .en bijstand wordt afgesmeekt voor het zoo zwaar geteisterde Nederlandsche volk. In het fort Brian bij Metz hebben zware gevechten plaats gehad, die in de onder- grondsche gangen werden gevoerd.- De strijdende partijen konden daar herhaalde lijk eikaars commando's hoören. Het bosch Saint Paré is van vijanden gezuiverd. Keulen is Woensdag tweemaal door vliegtuigen gebombardeerd. Ook werd Coblenz .aangevallen, benevens doelen in de omgeving dier- stad. 5 jagers en 1 bommenwerper ging daarbij verloren. Er werd zoo goed als geen tegenstand onder-*' vonden. Keulen is des nachts ook door Britsche musqüito's gebombardeerd. Er zijn Woensdagnacht geen vliegende bommen boven Engeland gekomen. In de Baltische staten trekken de Russen voorwaarts in de richting van Oost- Pruisen. Memel is omsingeld en Tilsit ligt onder het vuur der Russische artillerie. De Bulgaren hebben thans de door Rusland gestelde vredesvoorwaarden aan vaard. Deze behelzen o.m. dat de Bulgaren binnen 14 dagen hun troepen uit Grieken land en Yoegoeslavië moeten terugtrekken. De Russen zijn in de richting van Oost- Pruisen gekomen ten Westen van Kaunas. Zij hebben ook stellingen ingenomen langs de rivier de Njemen. De Duitschers doen alle mogelijke moeite hen daar tegen te houden. Zij hebben daar 3 divisies in fanterie en 1 tankdivisie ingezet. In een tegenaanval verloren zij 32 tanks door vernieling, terwijl er 42 werden buit gemaakt. Door de Russen wordt Tilsit gebom bardeerd met artillerie en schepen in de haven van Riga uit de lucht, eveneens in de haven van Libau, waar branden werden veroorzaakt. De Russische en Yoegoeslavische troepen naderen steeds meer en meer Belgrado. Naar gemeld wordt, is de Duitsche be velhebber die stad bereids ontvlucht. In Griekenland^ maken de Britten i4og steeds vorderingen, alsook in Italië. Zij hebben daar een hooggelegen stelling bezet, die den weg naar de Povlakte beheerscht. In het verre Oosten zijn weer bombar dementen uitgevoerd op Japansche olie installaties te Balikpapan, waar de Japan ners 15 °/0 van hun olie weghalen, en ook op Ceram, terwijl nieuwe landingen zijn uitgevoerd op de Palao-eilanden ten Oos ten van de Philippijnen. Te Duinkerken zijn duizenden brieven van vrouwen van Duitsche soldaten in handen der geallieerden gevallen. De toon dier brieven komt hierop neer, dat de hoop wordt uitgesproken, dat Hitler met Gods hulp den oorlog winnen zal, doch dat zulks op het oogenblik vrij hopeloos lijkt. Donderdagmiddag. De Duitschers hebben hun bruggen hoofd ten Zuiden van den Rijn bij Driel moeten terugtrekken. De Amerikanen hebben Formosa gebom bardeerd. De 21ste Canadeesche legergroep trekt steeds verder in de richting van Bergen op Zoom en rukt ook op langs den dam naar Zeeland. Van hoeveel belang de Duitschers het bezit van de strook bezuiden Bergen op Zoom voor den uitweg uit Zeeland be- schouwèn, blijkt wel uitde versterkingen die zij daar hebben geconcentreerd. Zij hebben er een geheele brigade met 75 m.M. geschut opgesteld, die zij over het algemeen slechts spaarzaam aanwenden, en bovendien ook enkele tanks. Zij ont ketenen er een heftigen tegenstand. Voorts wordt gemeld, dat de Cana deezen, die bij Hoofdplaat zijn geland de tramlijn tusschen Hoofdplaat en Biervliet hebben afgesneden. Zij bereikten die lijn bij den Nieuwlandschen molen. Nu de Duitschers hun bruggenhoofd ten Zuiden van den Rijn hebben moeten terugtrekken, beschikt Generaal Dempsey langs den Rijn over een front van Arnhem tot Opheusden. De Duitschers hebben zich bij Over- loon ingegraven. Dat dit plaatsje zou be vrijd zijn, blijkt op een misverstand te berusten. Regeling van den arbeid. De Minder van Sociale Zaken, de heer Van den 'Kmpel, maakt bekend, dat het in zake arbeidsverhoudingen, totdat nadere wettelijke regelingen zijn getroffen, aan werkgevers niet geoorloofd is werknemers te ontslaan dan met goedkeuring van het Gewestelijk Arbeidsbureau of van de bij kantoren, behoudens in gevallen bedoeld in art. 1639 van het Burgerlijk Wetboek. Aanvankelijk zal het aanvragen van goedkeuring op moeilijkheden stuiten, en daardoor scherper werken dan onder nor male verhoudingen, doch de Minister vertrouwt, dat de werkgevers het onver mijdelijke van deze regeling zullen inzien. Geldt deze tijdelijke regeling voor het bevrijde Nederlandsche gebied, de Regee ring vertrouwt, dat ook de werkgevers in het nog bezette gebied onder de tegen woordige buitengewone omstandigheden zich overeenkomstig deze regeling zullen gedragen.

het Gemeenteblad voor Terneuzen | 1944 | | pagina 2