VOOR TERNEUZEN VRIJDAG 13 OCTOBER 1944 No. 5 PUBLICATIES. Oproep aan onze - Medeburgers. Aangifte Oorlogsschade» Opname Oorlogsvluchtelingen» Paarden Taxatie-markt» Motorrijtuigenbelasting. BEKENDMAKING, thans aflevering kan geschieden» De krijgsverrichtingen» HET GEMEENTEBLAD Door de oorlogshandelingen in West Zeeuwsch-Vlaanderen zijn vele onzer landgenooten van huis en haard beroofd en moeten noodgedwongen hun toevlucht vinden in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. Onder deze zoo zwaar getroffenen zijn er velen zonder eenig bezit, alleen met natte, vuile, dikwijls gescheurde, kleeren' aan, met baby's en kinderen eveneens zonder iets, komen zij uitgeput over de Braakröan aantoonbeelden van ellende. Dat deze ongelukkigen moeten worden geholpen, spreekt vanzelf. Het betreft hier voornamelijk te voorzien in boven- en onderkleeding, voor mannen, vrouwen en kinderen. Vooral ook aan kleine kinder- en babykleeding (speciaal aan luiers) is groot gebrek. Met alle gemeenten is overeengekomen, op korten termijn, een inzameling langs de huizen te houden. Te Terneuzen en Sluiskil zal dit geschieden op Maandag 16 October a.s. Ieder wordt dringend verzocht alles klaar te leggen, wat hij eenigszins kan missen, zoodat reeds Maandag a.s. hulp kan worden geboden. Niettegenstaande het voor velen moeilijk zal zijn veel te missen, doe ik een drin gend beroep op allen om in deze ellende zoo goed en zoo vlug mogelijk te helpen. Heit komt er nu op aan mede-land- genooten, die zooveel zwaarder getroffen zijn als wij, te steunen. Niet van wat men te véél heeft, maar van wat men nóg heeft, geve men. Ik vertrouw, dat deze oproep niet tevergeefs zal zijn en, mede door Uwe gaven, velen in hun eerste behoeften kunnen worden geholpen. Ten slotte doe ik een beroep op de inge zetenen, om wannéér straks in de gemeente geëvacueerden moeten worden onder gebracht, met de grootste bereidwillig heid mede te werken. Terneuzen, 13 October 1944. De Burgemeester van Terneuzen, C. A. VERLINDE, wnd. De Burgemeester van Terneuzen brengt ter algemeene kennis, dat dezer dagen de Schade-enquête-commissie alhier een aan vang zal maken met het ter invulling ver zenden van de schadeformulieren. De hoofden der formulieren zijn reeds voor zien van namen en adressen en enkele andere gegevens. De verdere invulling moeten de belanghebbenden zelf doen of laten doen. Aangezien in het verleden is gebleken, dat de betrokkenen met de invulling moeilijkheden ondervinden, is een comité samengesteld, dat belanghebbenden geheel belangeloos hiermede zal helpen. Dit comité houdt zitting in het Gemeentehuis (Raadzaal ingang Noordstraat) op de vol gende uren: 9—12 uur en 1.30—5 uur vanaf Woensdag 18 October tot en met Zaterdag 21 October 1944. Voor Sluiskil zal nog nader een regeling worden getroffen. Indien belanghebbenden de hulp van dit comité inroepen zullen zij goed doen mede te brengen: 1. De van de Schade-enquête-commissie ontvangen formulieren. 2. Van vernietigde of zwaar beschadigde panden de eigendomsbewijzen. 3. De prijsopgave of schatting vaijarchi- tect of ambachtsman van de schade aan onroerende goederen. 4. Een lijst van vernietigde, beschadigde of verloren gegane voorwerpen, met jaar van aanschaffing en prijs waarvoor gekocht. 5. Polissen van Brand- en Molestver- zekering. De Burgemeester voornoemd, C. A. VERLINDE, wnd. De Burgemeester van TERNEUZEN, brengt in verband met het eventueel op nemen van oorlogsvluchtelingen het vol gende ter openbare kennis I. Alle personen, die in de gemeente verblijven zonder in het bevolkingsregister te zijn opgenomen, alsmede alle in de gemeente vertoevende vluchtelingen, moe ten zich onmiddellijk aanmelden ter ge meente-secretarie (afd. Bevolking). II. Een ieder, die ten gevolge van de plaats gehad hebbende oorlogshandelingen verhuisd is, ook al is het slechts tijdelijk, moet dit onmiddellijk ter secretarie (afd. bevolking) opgeven. III. Eventueel te verwachten inkwar tiering van familie enz. heeft geen voor rang voor de ftikwaftiering 'van hen, die onmiddellijk een onderdak moeten hebben. Deze kwestie is nader te regelen, nadat een eventueele groote stroom van vluchte lingen door hét comité voor de evacuatie is opgevangen. IV. Tenslotte wordt een beroep gedaan op jongens en meisjes vanaf 16 jaar, die bij de berging van vluchtelingen behulp zaam willen zijn als ordonnans of gids en op de hulpvaardigheid van dames, die behulpzaam willen zijn bij de overbrenging van ouden van dagen. Zij kunnen zich daartoe vervoegen vanaf heden op de beneden-secretarie. Terneuzen, 13 October 1944. De Burgemeester van Terneuzen, C. A. VERLINDE, wnd. De Burgemeester van TERNEUZEN, brengt, in aansluiting op de publicatie in het Gemeenteblad No. 3, ter kennis van belanghebbenden dat een tweede taxatie- markt zal plaats hebben te Terneuzen, op Maandag 16 October 1944, voormiddags 9 uur, op de hoeve van den landbouwer H. DE REGT, Catspolder, en te Sluiskil op Maandag 16 October 1944, des namiddags 1 uur, aan de Nieuwe Kerk straat aldaar. Terneuzen, 12 October 1944. De Burgemeester van Terneuzen, voornoemd, C. A. VERLINDE Wnd. De Inspecteur der Invoerrechten en Accijnzen maakt bekend, dat hij zijn amb tenaren heeft opgedragen van Maandag 16 October af weder streng te letten op de nakoming van de voorschriften van de Motorrijtuigenbelasting. Terneuzen, 13 October 1944. De fd. Inspecteur der Invoerrechten en Accijnzen, W. F. OLDERT. De Brandstoffencommissie Zeeuwsch- Vlaanderen te Terneuzen brengt het volgende ter kennis van de huisbrandver bruikers en verbruikers wier rantsoenen door de Brandstoffencommissiezijn vast gesteld.* De Militaire Commissaris in de provincie Zeeland heeft bepaald, dat aan Huisbrandverbruikers, voor zoover: op bonnen 29, 30, 31 en 32 B. V. van Bonkaart T 405 en bonnen 21, 22, 23, 24 en 25 K. F. van Bonkaart U 405 Kleinverbruikers in de groepen B. C. D. en E-Rood alsmede particuliere verbruikers, welke een toewijzing hebben ontvangen voor verwarming van ruimten voor bij zondere doeleinden op bonnen le periode, 2e periode 3e periode en 4e periode alsmede losse bonnen (73 1 E Brandstoffen) Grootverbruikers in de groepen B. C. D. en E-rood op toewijzingen voor de 1 e, 2e, 3e en 4e periode, voor dit stookseizoen, nog geen aflevering heeft plaats gevonden, Ten aanzien van deze verbruikers wordt het op 8 September 1944 afgekondigde verbruiksverbod hiermede opgeheven. Gezien de precaire brandstoffenpositie en de onzekere vooruitzichten op het ge bied van den aanvoer in Zeeuwsch-Vlaan- deren kan op het oogenblik niets gezegd worden betreffende de mogelijkheid voor verdere aflevering voor dit stookseizoen, zoodat de huisbrandverbruikers dan ook in ernstige overweging wordt gegeven de grootste zuinigheid te betrachten. Met nadruk wordt er voorts de aan dacht op gevestigd, dat een beroep op de Brandstoffencommissie, om verhooging van dit rantsoen te verkrijgen, geen zin heeft. De Brandstoffencommissie Zeeuwsch-Vlaanderen, De Secretaris, B. J. POT, Donderdagmorgen, 12 October 1944. Dringende waarschuwing. Bij de Regeering te Londen zijn berich ten uit Nederland binnengekomen, dat de Duitschers vermoedelijk in de eerstko mende dagen gebruik zullen maken van geheime zenders op verschillende golf lengtes, om de Nederlanders te verlokken tot ontijdige acties. Er wordt in verband hiermede dringend gewaarschuwd voor die zenders op zijn hoede te zijn. Gisteravond werd gemeld, dat de Cana- deezen die uit Antwerpen zijn opgerukt bij Woensdrecht den weg naar Zeeland over den Kreekrakdam hebben afgesneden. Zij staan nu 2'/2 K.M- ten Noorden van Woensdrecht en rukken Noordwaarts, ter wijl een deel in de richting van Zeeland is afgezwenkt. De Duitschers, die voorbereidingen hebben gemaakt voor de verdediging van Bergen op Zoom, doen verwoede tegen aanvallen.

het Gemeenteblad voor Terneuzen | 1944 | | pagina 1