Toespraak van EM. de Koningin, van veiligheid droegen er echter krachtig toe bij, om, ofschoon een en ander aan de Regeering bekend was, aanvankelijk het stilzwijgen te bewaren over de ram pen die ons land hebben getroffen. De Ministers hebben thans echter aan de wereld laten zien een gruwelijk ge teisterd en bloedend Nederland. Er zijn op ruime schaal aanzienlijke vernielingen van havens enz. uitgevoerd, vernielingen, die verre te boven gaan hetgeen men gewoon is militaire nood zaak te noemen. De Duitschers hebben daartoe ^leèn naar Rotterdam 6000 vernielings-specia- listen gezonden, om daar de havenwerken en -installaties te vernielen. Hun was aangezegd, dat dit werk moest verricht zijn voor het eind van September. Doch die vernielingen hebben zich niet alleen bepaald tot Rotterdam1, ook de havens en installaties te Schiedam en te Vlaardingen zijn grondig vernield. In genoemde havenplaatsen zijn de hon derden Kilometers kademuur grondig ver nield, met de kraaninstallaties en wat zich meer daarop bevond, ook de loodsen en magazijnen, de installaties van de scheeps werven, droogdokken enz. De centrale aan de Maashaven is vernield, de instal laties van de Droogdokmaatschappij, de loodsen en kantoren van de Holland- Amerikalijn. Evenmin heeft men de graanelevators van de graan-silo's ontzien. Deze kun nen toch zeker niet beschouwd worden aan voor den oorlog gevaarlijke installa ties. Die vernieling heeft echter blijkbaar ten doel ons volk te laten verhongeren, of het althans te brengen in een toestand van verzwakking, die het zal doen achter staan bij het Duitsche volk. Met al de kaden zijn ook de loop bruggen vernield en ten slotte heeft men in de vaargeulen schepen doen zinken om de haven voor geruimen tijd onbruikbaar te maken. Reeds vóór die vernielingen te Rotter dam werden uitgevoerd waar men o.m. in de kantoren der Wilton-maatschappij handgranaten wierp (was dat- óók mili taire noodzaak hadden de Duitsche vernielers hun wraakfeest gevierd te Am sterdam, op 21 September. Ook daar zijn de kademuren, kranen en dokken grondig met dynamiet vernield. Ook op het IJ zijn schepen en boeien tot zinken gebracht, en zijn de installaties van de Droogdokmaatschappij vernield. De om roeper te Londen noemde de zendtijd te kort om op te sommen een volledige lijst van al hetgeen vernield is. De Duitsche vijand heeft blijkbaar den ondergang van het Nederlandsche volk gezworen en geeft op ruime schaal uiting van zijn kwaadwilligheid. Daarvan wordt ook blijk gegeven door de vernieling van een vliegveld bij 's Her togenbosch en door een gansch onnoodige inundatie van een deel der provincie Groningen tusschen het Eemskanaal en de grens met zout water. Van die kwaadwilligheid getuigen ook de evacuaties van Velsen, Beverwijk, Den Helder, een deel van Haarlem en Maassluis. Want daarbij is niet alleen geen sprake van de mogelijkheid om te voorzien in een onderdak voor die geëvacueerden, maar erger: ER DREIGT VOOR HEN HONGERSNOOD! wegens gemis aan het noodige voedsel en andere behoeften. Voor wat de brandstoffen betreft, ligt tusschen de Limburgsche mijnen en de rest van Nederland het front. Er zal gebrek komen aan meel voor het brood, aan boter, suiker. Er is amper een voor raad voor 3 weken en die voorraden worden nog verkleind, omdat de Duit schers bij de groot- en kleinhandel te Amsterdam, Rotterdam en Utrecht de voorraden wegstelen. Dat noemen de Duitschers den biolo- gischen oorlog, zij hebben de bedoeling daarmede de spoorwegstaking te breken, de spoorwegstaking, die hun een streep door de rekening is. Maar ook daarom, omdat dit in het belang van Nederland noodig is, heeft de Regeering bevolen dat die staking moet worden voortgezet. Minister Gerbrandy heeft dit met klem van redenen uiteengezet. Met betrekking tot de groote ellende waaraan ons land door deze Duitsche barbaarschheid bloot staat, wordt er aan herinnerd, hoe berooid en verscheurd het was, na de bevrijding van de Spaansche overheersching. Na dien droevigen tijd is alles met overleg, volharding en kennis van zaken op perfecte wijze opgebouwd, maar nu moest er een bevolking op dat zelfde stuk Nederland leven, dat vele malen grooter was, dan aan het eind van de Spaansche bezetting. Op kwaadwillige wijze wordt nu al dat werk van cultuur en wetenschap grondig vernield. Om een voorbeeld te noemen, hoe zich die z.g. oorlogsnoodzaak verhoudt, wordt ook gewezen op hetgeen met het mooie groote gebouw der Haagsche Courant aan de Wagenstraat te Den Haag is geschied. Om dat de redactie van de Haagsche Courant niet bereid was een artikel te plaatsen, met Duitsche argumenten, die ten doel hadden de spoorwegstaking en het moreel der Nederlandsche bevolking te ondermijnen, hebben de Duitschers ook dat gebouw, met het eenige planetarium, zonder-meer opgeblazen. De schennende Duitsche vernielzucht heeft in ons land veel grondig vernield en oneindig leed veroorzaakt. De Ministers vroegen geen medelijden, zij hebben alleen de feiten aan de wereld willen voorleggen, opdat deze ten volle kennis zal dragen van de gedragingen van den wreeden vijand, en hebben willen laten zien, hoe Nederland bloed, maar zich ondanks dat, toch tegen den over weldiger blijft verzetten. Maandagmorgen, 9 October 1944. De Geallieerden zijn ten Noorden van Aken dieper in de Siegfriedlinie door gedrongen. De Britten naderen nu uit twee richtingen de stad. De opening, waardoor de Duitschers nog zouden kun nen ontsnappen, is nu tot 6 K.M. inge krompen. De weg, waarlangs zij moeten' ontsnappen, ligt nu onder Geallieerd vuur. De Russen zijn nu over een front van 280 K.M. Lithauen binnengedrongen. In 4 dagen tijds zijn zij 100 K.M. gevorderd. In Hongarije staan zij nog 120 K.M. van Boedapest. De Geallieerde tanks en infanterie heb ben ten Noorden van Aken vorderingen gemaakt. Zij hebben Alsdorf en nog 2 andere plaatsen veroverd. Zij hebben den heuvel Haren bezet, die den hoofd weg naar Keulen beheerscht. In Luxemburg zijn Echternach en nog 2 andere plaatsen van vijanden gezuiverd. Bij Metz en Nancy hebben de Britten een nieuw offensief geopend over een front van 30 K.M. De Canadeezen staan nu op nog slechts 1 K.M. van den Kreekrakdam. Een andere colonne rukt uit Antwerpen Noordwaarts op naar de Nederlandsche grens. Zooals reeds gemeld, hebben Britsche bommenwerpers opnieuw de zeewering van Walcheren gebombardeerd, ditmaal ten Oosten van Vlissingen. Walcheren staat nu met de zware Duitsche batterijen en groote installaties voor ongeveer de helft onder water. Het Geallieerde bruggenhoofd over het Leopoldkanaal, waarvan gisteravond werd gemeld dat het was uitgebreid tot een omvang, dat het mogelijk was geworden zwaar geschut over te brengen, is, naar thans wordt gemeld,' na harde gevechten wat ingekrompen. Ook wordt gemeld, dat de Canadeezen daar staan tegenover een Duitsche Divisie waartegen zij ook in Normandië hebben gevochten. Zij zou bestaan uit soldaten, die met verlof in Duitschland waren en van verlof zijn teruggeroepen. Het zijn goed geoefende troepen en zij vechten taai. Geallieerde bommenwerpers voeren vluchten uit achter de linies'' tot steun van de troepen. Omtrent het bombardement op den grooten stuwdam bij Kemsch wordt nog gemeld, dat daarop bommen zijn geworpen van 6 ton. Bijna onmiddellijk daarna begon het opgestuwde water naar buiten te stroomen. Latere waarnemingen deden zien, dat de waterstand op den Rijn reeds 3Va M. gezakt was. De Duitschers zul len den Rijn niet meer kunnen laten over- stroomen, terwijl het electrisch kracht station nu niet meer kan werken. Hun ontgaat daardoor ook een belangrijke bron van electriciteit. De Russen naderen met hun rechter vleugel Libau en met hun linkervleugel Oost-Pruisen. Het grootste deel van Lithauen is van Duitschers gezuiverd. In Hongarije maken de Russen snelle vorderingen. Zij staan nu op 120 K.M. van de hoofdstad. Vojgens een communiqué van maarschalk Tito is het aan een aan zienlijk aantal Duitschers gelukt uit Yoegoeslavië terug te trekken. In Griekenland hebben de Britten Nau- pia veroverd en zij rukken nu voorwaarts in de richting van Korinthe. In de Golf van Saloniki is een Duitsche torpedojager tot zinken gebracht en is er een beschadigd. In Italië maken de Britten regelmatig vorderingen. Uit het verre Oosten meldt Generaal Felwell, dat de Amerikanen, Britten en Canadeezen in het Zuid-Westen van China vorderingen maken en spoedig te Leao in Birma zullen samen komen. Daardoor zou een goeden landweg voor bevoor rading van China worden geopend. Ten Zuiden van de Filippijnen zijn weef 25 Japansche schepen tot zinken gebracht. De oliehaven Balikpappan op Borneo, is weer gebombardeerd. Gisterenavond heeft Koningin Wilhel- mina voor de radio een toespraak gehouden tot het Engelsche volk. Zij zeide daarin, dat het Engelsche volk nu gedurende 4 jaren aan vele Neder landers, zoowel militairen als burgers, gastvrijheid heeft verleend. Zij hebben gezorgd, dat de Nederlanders er zich ge heel thuis konden gevoelen en hebben hen zelfs een plaats ingeruimd aan hun huiselijken haard. Die bewijzen van vriend schap zullen wij nimmer vergeten en dit zal leiden tot een blijvende vriendschap tusschen beide volken. Door Haar te willen vereeren met de toekenning der Orde van den Kousenband, heeft Koning George de Vide vermoede lijk uitdrukking willen geven van zijn waardeering voor de heldhaftige houding van het Nederlandsche volk in den titanen strijd tegen den gemeenschappelijken vijand. H. M. stipte aan het lijden waaraan het Nederlandsche volk reeds bloot stond, terwijl de vernieling steeds voortgaat. De bevolking heeft reeds te lijden van onder voeding, doch dit zal nu nog veranderen in hongersnood, er zal ook geen electriciteit meer zijn, noch gas, brandstof of water voorziening. H H. M. eindigde Hare toespraak, met het uitspreken der hoop, dat God moge geve dat dit onheil tijdig moge worden afgewend. Ook de Britten hebben langdurig ge leden. Ook zij hebben zware offers ge bracht, en dan denkt Hare Majesteit niet in de laatste plaats aan de heldhaftige strijders die bij Arnhem hun leven hebben ten offer gebracht in den strijd voor de verdediging van recht en vrijheid. Moge spoedig een beslissende overwin ning worden bevochten voor onze ge meenschappelijke zaak' op den gemeen schappelijken vijand. De zeewering van Walcheren opnieuw gebombardeerd. Het zeewater bereikt Middelburg. De Engelsche luchtmacht heeft gisteren voor de derde maal de zeewering van Walcheren gebombardeerd. Ditmaal ten Westen van Vlissingen. Het zeewater heeft thans Middelburg reeds bereikt en de voornaamste stellingen der Duitschers zijn onder water geloopen. In het Oosten, De Russen rukken in Lithauen steeds voorwaarts. Zij hebben nu een stad be reikt op 10 K.M. van de Oost-Pruisische grens. Ook in Yoegoeslavië worden vorderin gen gemaakt. Een belangrijke spoorweg, de Oriënt-Express, is afgesneden. Door de Bulgaren en Yoegoeslaven is een overeenkomst gesloten voor weder- zijdsche verplichtingen in den strijd tegen de Duitschers. De Britten hebben den Peloponnesos in Griekenland thans bijna geheel in handen. Zij rukken nu- op naar Korinthe. De Britten worden gesteund door duizenden Grieksche strijders. Deze hebben den spoorweg naar Saloniki veroverd, die voor de Duitschers van groote beteekenis is om terug te trekken. In de Golf van Genua zijn enkele Duit sche schepen tot zinken gebracht. Uit Pearl Harbour wordt gemeld, dat de Amerikanen het eiland Marques hebben bezet, op 1700 K.M. van Japan, dat van groot strategisch belang wordt genoemd. Ook is door een Amerikaanschen admiraal medegedeeld, dat de geheele Amerikaansche vloot thans in den Grooten Oceaan is geconcentreerd voor den strijd tegen Japan. De strijd tegen de duikbooten verloopt bevredigend. De verliezen aan Geallieerde schepen in de laatste maand, komen over een met die van de beste maand gedurende den oorlog, terwijl het aantal vernielde duikbooten bevredigend is. Bochum, het staal-Centrum in het Roer gebied, is in den afgeloopen nacht ge bombardeerd. In de uitzending van Maandagnamid dag werd meegedeeld, dat de Canadeè- zen op 2 punten zijn geland aan den oever van dé Wester-Schelde ten Westen van den Braakman, nabij Hoofdplaat. Dinsdagmorgen, 10 October. De Engelsche Ministers Churchill en Eden, vergezeld van een staf deskundigen op militair en ander gebied, zijn gisteren te Moskou aangekomen, voor het houden van een bespreking met Maarschalk Stalin. Deze besprekingen worden geacht een voortzetting te zijn van de tusschen Chur chill en Roosevelt te Quebec gehouden besprekingen. Churchill en Eden werden op' het vliegveld te Moskou ontvangen door den Russischen Minister van Buiten- landsche Zaken Molotof en den Britschen en Amerikaanschen ambassadeur te Mos kou. Churchill en Eden hebben reeds een onderhoud met Maarschalk Stalin gehad. Met ongeveer 2000 vliegtuigen hebben de Britten gisteren weer 1100 ton bommen afgeworpen op doelen in Duitschland achter de Siegfriedlinie, o. m. op Mainz, Coblenz en Schweinfurt. In totaal hebben de Britsche en Ameri kaansche vliegtuigen gedurende dit jaar ongeveer 600.000 ton bommen in Europa geworpen, waarvan meer dan de helft in Duitschland. In de laatste maand zijn op Duitschland 120.000 ton bommen gewor- en, hetgeen meer is dan tot hiertoe in l/2 jaar. Aken is nu vrijwel omsingeld. De opening tusschen de beide de stad omsin gelende legers, bedraagt nu slechts nog 2 K.M. Daar tusschen zouden de Duit schers dan nu nog kunnen ontsnappen, doch de wegen, waarlangs zij moeten trekken, zijn afgesneden of liggen onder het vuur der Geallieerden. Ten Noorden en ten Zuiden van Aken dringen de Amerikanen steeds dieper in de Siegfriedlinie, thans reeds tot een diepte van 10 K.M. Aan de Moezel maakt het derde Ameri kaansche leger vorderingen. De Canadeezen bij Hoofdplaat geland. Onder bescherming van een rookgordijn zijn de Canadeezen gisteren van uit Ter- neuzen den Braakman overgestoken en nabij Hoofdplaat aan den oever der Wester- Schelde geland. Zij hebben daar twee kleine bruggenhoofden gevestigd en de operatie verloopt bevredigend. Deze actie heeft tot doel de Duitschers, die zich in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen verzetten tegen de Canadeezen, die het Leopolds- kanaal zijn overgestoken, in den rug aan te vallen. De Duitschers zitten daar nu tusschen twee vuren. Reeds werd een honderdtal krijgsgevan genen gemaakt, Andere 'Canadeesche afdeelingen, die van uit Antwerpen opereeren, naderen in Noórd-Brabant steeds meer en meer den Kreekrakdam. In een latere uitzending is medegedeeld, dat als gevolg van de van uit Terneuzen door de Canadeezen uitgevoerde welge slaagde landingen nabij Hoofdplaat, de druk op het bruggenhoofd van de Cana deesche afdeelingen die bezuiden Weste lijk Zeeuwsch-Vlaanderen het Leopolds- kanaal zijn overgestoken is verlicht. De conferentie te Moskou. In verband met den staf van 50 des kundigen, die de Ministers Churchill en Eden op hun reis naaFMoskou vergezelt, en waaronder men zoowel hooge militaire als politieke deskundigen aantreft, wordt afgeleid, dat daar enkele politiekejkwesties in verband met de toekomst zullen worden besproken, o.m. de behandeling van Duitschland *|na2 de SJoverwinning j en fde bestraffing der oorlogsmisdadigers, terwijl voorts verondersteld wordt dat de'militaire besprekingen zullen leiden tot het vast stellen van het tijdstip en de wijze waarop men voornemens is Duitschland den genadeslag toe te brengen. Een nieuwe Volkenbond. Gisteren zijn, zoowel te Washington als te Londen en te Moskou, de voor stellen bekend gemaakt, omtrent een inter nationale regeling voor bescherming van den vrede na den oorlog. Tot die orga nisatie zullen alle vredelievende volken kunnen toetreden. Er zal worden gevormd een Raad, die bestendig zitting houdt, en een soort inter nationaal gerechtshof, voor het behandelen en oplossen van eventueel rijzende inter nationale kwesties. Deze mogen alleen langs den weg van onderhandelen worden opgelost. Tevens zal een machtsinstituut moeteS worden gevormd, om desnoods op te treden tegen volken die zich niet aan de getroffen regeling zouden houden. De 4 groote mogendheden Engeland, de Vereenigde Staten, Rusland en China (later ook Frankrijk) zullen permanent in den Raad vertegenwoordigd zijn, terwijl voor de verdere zetels andere landen bij verkiezing voor een tijdsverloop van 2 jaar in aanmerking zullen komen. In den Raad zullen alle landen gelijke rechten hebben. Deze voorstellen zijn thans aan de regeeringen der verbonden volken ter beoordeeling gegeven. Dinsdagnamiddag. Volgens het communiqué uit het Hoofd kwartier van Generaal Eisenhower wórdt er in het Zuiden van Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen, waar de Canadeezen het Leopoldskanaal zijn overgestoken, nog steeds hevig gevochten. De troepen, die gisteren nabij Hoofdplaat aan den oever der Wester-Schelde zijn geland, maken goede vorderingen. De Canadeezen, die ten Noorden van Antwerpen naar de Nederlandsche grens oprukken, hebben plaatselijk terrein ge wonnen. Aan den voet van de Vogezen zijn de Duftschers uit verschillende stellingen ver dreven.

het Gemeenteblad voor Terneuzen | 1944 | | pagina 2