VOOR TERNEUZEN DINSDAG 10 OCTOBER 1944 No. 4 PUBLICATIES. Oorlogsschade-W ederopbouw. Zitting Arbeidsbureau Sluiskil, Correspondentie Roode Kruis. De krijgsverrichtingen. De Duitsche barbaarschheden in Nederland. HET GEMEENTEBLAD is voor- Jederland wordt leallieer- meer en is een tn even iers. De n Oosten uit, ter- ijke rich- 1944. Ds. G. .A. 5.30 u„ tnte. 9.30 u.f it)'. 9.30 k. 10.30 u.. 4 2 2 4 0 6 m. m. m. m. m. m. m. 8 m. 8 m. 6 m. m. m. m. m. »r. »r voor ia Zons- ferneuzen JL De Burgemeester van TERNEUZEN brengt het volgende ter algemeene kennis Aangezien in de gemeente Terneuzen zoo goed als geen bouwmaterialen aan wezig zijn voor het repareeren van de beschadigde woningen zal het Gemeente bestuur materialen der totaal vernielde woningen hiervoor beschikbaar stellen. Over enkele van die woningen worden momenteel nog besprekingen gevoerd met de Schade Enquête-Commissie. In verband met het bovenstaande is het voor een ieder (ook eigenaren van ver nielde perceelen) ten strengste verboden materialen te gebruiken van vernielde per ceelen zonder toestemming van den Dienst van Gemeentewerken. Belanghebbenden kunnen zich hiertoe wenden tot den Dienst van Gemeentewerken welke momenteel tijdelijk is ondergebracht in de Raadzaal van het Gemeentehuis. Zoodra meerdere materialen beschikbaar zijn, zal dit gepu bliceerd worden. Landbouwers die hun landbouwschuren door oorlogsgeweld verloren, kunnen mis schien gebruik maken van de in alle polders geplante boomen en planken. Zoodoende bestaat de mogelijkheid een noodstal voor het vee op te richten. Van de geleden Oorlogsschade (inclusief plunderschade) behoort aangifte te worden gedaan bij de Schade-enquête-commissie, Nieuwstraat 20 boven, Terneuzen (telefoon 2242), teneinde later voor een bijdrage van Rijkswege in de geleden schade in aanmerking te kunnen komen. Het publiek dient daarbij op de volgende wijze te handelen Schade aan onroerende goederen (met inbegrip van gewassen te velde). Belanghebbenden dienen zelf aangifte te doen van het bedrag dat noodig is voor het herstel van hun eigendommen. Zij zelf zullen daarvan veelal niet op de hoogte zijn. Zij kunnen zich daarvoor het beste wenden tot een architect of ambachts man, met verzoek een gespecificeerde schatting te willen maken van de herstel- kosten, t.w. één gebaseerd op de prijzen, zooals die waren per 9 Mei 1940 en één gebaseerd op de officieele prijzen per heden. Voor geheel vernietigde of zwaar beschadigde panden dient tevens te worden vermeld voor welk bedrag het werd ge kocht of gebouwd en in welk jaar, boven dien voor hoeveel en bij welke Maat schappij het pand tegen brand was ver zekerd. Schade aan bedrijfsuitrusting. Hier onder is te begrijpen alles wat in de uit oefening van een beroep of bedrijf door den belanghebbende wordt gebruikt. Schade aan bedrijfs- en handelsvoor raden. Deze categorie omvat alles, wat in een bedrijf wordt vervaardigd of inge kocht om te worden verhandeld. £jchade aan Huisraad. Hieronder valt eigenlijk alles, wat niet onder de vorige is onder te brengen. Er behooren b.v. toemeubelen, kleeren, keukengerei, sie raden, enz. enz. Bij schade aan deze zaken doen belang hebbenden het beste, door voor iedere categorie afzonderlijk een lijst te maken van de vernielde of beschadigde voor werpen, waarbij voor ieder stuk zooveel mogelijk dient te worden vermeld het bedrag waarvoor het werd aangekocht, alsmede het jaar waarin de aankoop plaats had. Hebben de belanghebbenden deze ge- f gevens bij elkaar gebracht, dan kunnen daaruit later op eenvoudige wijze de schade-formulieren worden samengesteld, die t.z.t. door de Schade-enquête-com missie zullen worden beschikbaar gesteld. Het hierboven aangehaalde geldt ook voor degenen, die tegen molest verzekerd zijn. Zij dienen ook aan te geven bij welke maatschappij zij een verzekering hebben gesloten. Let welde naam van de maatschappij en niet van den agent, door wiens bemiddeling de verzekering werd gesloten. Terwijl de belanghebbenden hiermede bezig zijn, zal de Schade-enquête-commissie door middel van ambtenaren van den Belastingdienst een onderzoek instellen naar het aantal schadegevallen. Eerst wanneer de uitslag van dit onderzoek bekend is, en dus h^t aantal schadege vallen vaststaat, zal tot de uitreiking van de schadeformulieren kunnen worden over gegaan. Belanghebbenden mogen echter niet in de meening verkeeren, dat wanneer ge noemde ambtenaren hen hebben bezocht, zij het hunne hebben gedaan. Slechts het volledig verzamelen van de hierboven ge noemde gegevens zal voorloopig zijn nut hebben. Zoodra de schade-formulieren beschik baar zijn, zal worden getracht, in alle daarvoor in aanmerking komende ge meenten, een instantie te vinden, die be langhebbenden met het invullen der for mulieren behulpzaam kan zijn. Terneuzen, 6 October 1944. De Burgemeester voornoemd, C. A. VERLINDE, wnd. De Burgemeester van TERNEUZEN, brengt ter kennis, dat vanwege het Arbeids bureau Terneuzen iederen Dinsdag- en Vrijdagmiddag zittingen worden gehouden in één der lokalen van de Oude School, Sluiskil, van 14 uur tot 16 uur. De uitbetaling van loonvoorschotten vindt aldaar plaats uitsluitend des Vrijdags middags. Terneuzen, 10 October 1944. De Burgemeester voornoemd, C. A. VERLINDE, wnd. In verband met het in het vorig nummer van het Gemeenteblad opgenomene inzake correspondentie naar vijandelijk gebied, vestig ik er de aandacht van belang hebbenden op, dat momenteel elke ver binding met het Nederlandsche Roode Kruis in Den Haag ontbreekt, zoodat men er goed aandoet met het inzenden van deze berichten te wachten tot verbinding met Den Haag verkregen is. Voor bevrijd Nederland kunnen voor loopig eenige berichten via het Roode Kruis worden doorgegeven. Deze be richten moeten echter dringend nood zakelijk zijn. Terneuzen, 10 October 1944. De Burgemeester van Terneuzen, C. A. VERLINDE, wnd. Zaterdagmorgen, 7 October 1944. Barbaarsche maatregelen der Duitschers tegen Nederland. De Minister-president Gerbrandy heeft gisteren te Londen een verklaring afgelegd betreffende barbaarsche maatregelen die door de Duitschers tegen Nederland reeds zijn genomen of waarvoor zij. voorbe reidingen treffen. Zij nemen uitgebreide maatregelen voor verdere inundatie van groote gedeelten van het land, waardoor tallooze steden en dorpen zouden worden getroffen en 6 a 7 meter onder water zouden komen te staan. Berkel, gelegen tusschen Rotterdam en Den Haag, is geheel platgebrand, naar de Duitschers beweren als vergeldingsmaat regel tegen de inwoners. De geheele bevolking van Arnhem 60.000 personen is thans door de Duitschers geëvacueerd. Deze evacuatie is zonder meer uitgevoerd, door hen weg te voeren naar een kaal, onherbergzaam oord ten Noorden van de stad. Een medewerker van de Times, die een aantal jaren in ons land vertoefde, die door zijn verblijf hier te lande Nederland lief heeft gekregen, en van de Ministers Gerbrandy en Van Kleffens van deze barbaarsche plannen een en ander hoorde, schreef nog, dat door die inundatie ook o. m. Amsterdam en Rotterdam worden bedreigd, dat ten slotte 60 a 65 °/0 van den Nederlandschen bodem zou worden ge- inundeerd, dat tallooze industrieele onder nemingen bijna onherstelbaar zullen worden vernield, en dqt voorts Nederland in de naaste toekomst wordt' bedreigd met duisternis, hongersnood en bittere koude. Bij al hetgeen de nazi's tegen het Neder landsche volk hebben bedreven staat het thans nog erger te wachten. Het schijnt wel, dat de nazi's met die doelbewuste misdrijven tegen het Nederlandsche volk er naar streven het aan dat land onmo gelijk te maken, dat het nog ooit zijn plaats in de beschaafde wereld zal kunnen hernemen. Dit blijkt ook uit het weg zenden van de Arnhemsche bevolking naar een kaal gebied, om daar onder te gaan. In België is bekend gemaakt, dat nu 150.000 man van hét geheime Belgische leger met de Geallieerden tegen de Duit schers zullen gaan vechten. Zaterdagnamiddag, 7 October 1944. In de Betuwe neemt de strijd in hevig heid toe. Correspondenten melden, dat de Geallieerden een nieuw bruggenhoofd over den Rijn hebben gevestigd bij Op- heusden in de nabijheid van Wageningen. Dit bericht wordt door het Geallieerde Opperbevel noch tegengesproken, noch bevestigd, doch het is te verwachten dat het Geallieerde Opperbevel zal nalaten jhieromtrent de Duitschers nader in te lich ten. Er moet echter niet worden ge rekend op een snel oprukken, aangezien de Duitschers ten Noorden van-Arnhem voortgaan troepen te concentreeren. Ook de Geallieerde strijdmacht wordt daar ver sterkt en zij heeft terrein gewonnen in Oostwaartsche richting, naar het kanaal van Pannerden. De Duitschers hebben, zonder succes, tegenaanvallen uitgevoerd bij Mook en Overloon. De Canadeezen, die onder zeer moei lijke omstandigheden en zwaren tegenstand nieuwe bruggenhoofden hebben gevestigd ten Noorden van het Leopoldkanaal, ma ken ten Zuiden van Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen goede vorderingen. Ten Oosten van de Schelde zijn zij op Nederlandsch gebied genaderd tot Ossen- drecht. Zij stuiten overigens overal op een verwoeden Duitschen tegenstand. Bij den jongsten vliegtuigaanval boven Berlijn, vertoonden de Duitsche jagers zich in vrij grooten getale. Bij den aanval op de vliegbootenbasis in de Pommersche bocht werden 36 booten vernield. Zondagmorgen, 8 October 1944. Meer dan 12.000 ton bommen zijn gisteren door ongeveer 5000 Geallieerde vliegtuigen op Duitschland geworpen, op een gebied dat zich uitstrekte van de Siegfriedlinie tot Oost-Pruisen en van het Oostzeegebied tot de Honyaarsche grens. 1400 Britsche bommenwerpers, opgestegen uit Engeland, en geëscorteerd door 900 jachtvliegtuigen hebben een synthetische oliefabriek te Stettin en een tankfabriek te Maagdenburg bestookt, alsmede doelen te Kassei en een herstelwerkplaats ten Zuiden van Brunswijk, terwijl in Italië 800 Amerikaansche bommenwerpers zijn op gestegen, geëscorteerd door 400 jacht vliegtuigen, die doelen hebben bestookt bij Weenen, vliegvelden in Hongarije en doelen in Slowakije. De Amerikanen hebben een vliegveld bij Bonn bestookt. Na een dergelijken aanval op een vliegveld bij Dusseldorf was dit door de Duitschers verlaten. Bij deze aanvallen zijn 51 bommen werpers en 15 jachtvliegtuigen verloren gegaan, terwijl 49 Duitsche toestellen zijn vernield. De Engelsche vliegtuigen hebben met succes den grooten dam bij Kemsch, 12 K.M. van Bonn aangevallen. Zij hebben de belangrijkste sluizen van den dam vernietigd en waargenomen is, dat het water met kracht naar buiten stroomde. Deze ver nieling zal tengevolge hebben, dat de Rijn op dat punt onbevaarbaar wordt. Tusschen Emmerich en Kleef zijn ver schillende verbindingslijnen der Duitschers bestookt. Walcheren opnieuw gebombardeerd. Gisteren is de zeewering van het eiland Walcheren opnieuw met 200 vliegtuigen gebombardeerd, met het doel de dijken verder te vernielen. Uit Engeland hebben Britsche vlieg tuigen voorts een aanval gedaan op Weenen, enkele uren nadat 1500 ton bommen op Dortmund en Bremen waren uitgeworpen. De Amerikanen in de Siegfriedlinie. De eerste stellingen van de Siegfried linie zijn door de Amerikaansche infanterie onder den voet geloopen. Zij hebben een drietal plaatsen veroverd en zijn nu 15 K.M. diep in Duitschland vooruitgerukt. Op een ander punt zijn zij Kaldenkirchen, Immersdorff en Heutzen, 10 K.M. in Duitschland, binnengerukt. Ten Noorden van Metz wordt om het fort Brian zwaar gestreden. Het tweede Britsche leger voert tusschen de Waal en den Rijn zware gevechten. De Canadeezen, die langs de Schelde oprukken, hebben bijna het Nederlandsche grensgebied, waarlangs de Duitschers uit Walcheren en Zuid-Beveland moeten terugtrekken, bereikt. De Canadeezen blijven hun bruggen hoofd ten Noorden van het Leopolds- kanaal uitbreiden, ondanks den hevigen tegenstand der Duitschers. Zij blijven er sterken druk uitoefenen. De strijd ont aard meermalen in een fel handgemeen. Meer dan 1000 Geallieerde toestellen hebben gisteren van af vliegvelden van Nederland en België de actie der land troepen gesteund. In het Oosten. Van de golf van Riga tot de Donau neemt het Russische offensief toe. Rus sische bommenwerpers hébben een aanval gedaan op Memel, een belangrijk steun punt van de Duitschers. Men leidt daaruit te Londen af, dat de positie der Russen aanzienlijk is verbeterd. Zij staan nu bij Riga op minder dan 15 K.M. ten Oosten en ten Noordoosten' van de stad. De Duitschers hebben in de laatste tweemaal 24 uur krachtige tegenaanvallen gedaan, waarbij zij 200 tanks verloren, zonder eenige terreinwinst te maken. In Hongarije zijn de Russen thans tot 60 K.M. over de grens voortgerukt. Zij hebben in Hongarije meer dan 300 plaat sen bezet. In Griekenland staan de Britten thans op het punt Korinthe te bezetten. Het vooruitzicht bestaat dat de heele Pelopon nesus reeds in hun handen zal vallen. In Italië werden door de Britten zoowel aan de Adriatische zee als aan den cen- tralen sector vorderingen gemaakt. Zij staan thans 3 K.M. voorbij Loana. Het aantal Italianen, dat thans meevecht tegen de Duitschers wordt op 200.000 geschat. Zij houden daar 8 Duitsche divisies vast, die nu niet op een andere plaats gebruikt kunnen worden. Menschonteerende barbaarschheden tegen Nederlanders. In een uitzending van Radio-Oranje heeft de Nederlandsche Minister van Justitie meegedeeld, dat het aan de Regee ring bekend is, dat door de Duitschers 2730 gijzelaars (mannen en vrouwen) van het kamp te Vught zijn overgebracht naar de Duitsche kampen te Oraniënburg en Sachsenhausen. Dit vervoer had zonder meer plaats in goederenwagens, terwijl ongeveer 450 gevangenen, waarvoor geen vervoermiddel voorhanden was, zonder meer zijn doodgeschoten. Duitschland heeft zich door deze mensch onteerende daad 'welbewust geplaatst buiten de beschaafde wereld. De Regeering is vastbesloten de beestachtige wijze, waarop de Duitschers zich aan het Neder landsche volk vergrijpen, met alle haar ten dienste staande en komende middelen, ten strengste te straffen. Een beroep wordt gedaan op alle Nederlanders, die op een of andere wijze feiten en personen kennen, omtrent misdaden tegen Neder landers, deze te gelegenertijd ter kennis van de bevoegde autoriteiten te brengen. In een persconferentie hebben de Mi nister-president Gerbrandy en de Minister van Buitenlandsche zaken Van Kleffens aan vertegenwoordigers der wereldpers mede- deeling'en gedaan over verschillende ge beurtenissen die de laatste 14 dagen in Nederland hebben plaats gehad. Tot nu toe, hebben we weinig gehoord over het verschrikkelijk leed, dat over groote dee- len van ons land is gekomen. Redenen

het Gemeenteblad voor Terneuzen | 1944 | | pagina 1