PREDIKBEURTEN. VERDUISTERING. In verband daarmede is de toespraak, die de Minister voornemens was te hou den, voorgelezen. Er werd daarin herinnerd, dat de Nederlandsche Regeering op 17 Sept. j.l. last gaf tot een algemeene spoorweg staking in ons land. Zij ontveinsde zich, bij het nemen van het besluit daartoe, niet, dat daaraan voor het Nederlandsche volk groote gevolgen vastzaten. Zij meende evenwel, dat besluit te moeten nemen om tactische en strategische redenen en omdat herhaaldelijk dringende verzoeken uit Nederland, tot het uitvaardigen van dat bevel, waren ontvangen. Er moest echter worden afgewacht tot de tijd daarvoor rijp was. En het was geen toeval, dat die order werd uitgevaardigd op den dag, dat de groote luchtoperaties in ons land tegen den vijand waren begonnen. Bij een luchtoperatie is het welslagen voor een groot deel afhankelijk van de zelfstandige kracht tot doorvechten der .luchttroepen tot de hoofdmacht met haar verbinding heeft gekregen en het is dus- ook van groote beteekenis wanneer men den vijand kan verhinderen op korten tijd groote versterkingen te zenden naar of troepen te concentreeren bij het operatie terrein waar de luchttroepen zijn neerge komen. De Nederlandsche Regeering was dus verplicht in dit opzicht haar gansche gewicht in de weegschaal te leggen. En het spoorwegpersoneel heeft de ge geven order uitgevoerd, wetende wat er op het spel stond, en het is wel aan het opvolgen van de gegeven order toe te schrijven, dat de strijd bij Nijmegen aan de Waal in ons voordeel is beslist. De Duitschers konden nu slechts langs om wegen versterkingen aanvoeren. De spoor wegstaking heeft aan ons land en aan de Geallieerden in het algemeen uitmuntende diensten bewezen, al is het ook dat de actie bij den Rijn niet geheel ten uitvoer kon worden gelegd. De krijgskansen kunnen echter niet steeds vooraf worden gedecreteerd. Het Nederlandsche spoor wegpersoneel heeft door zijn moedige houding het respect der geheele wereld verworven. Naar aanleiding van de bewering van de Duitschers, dat de spoorwegstaking ernstige gevolgen heeft voor de Neder landsche bevolking, in verband met de daaraan verbonden consequenties, vooral voor de bewoners der groote steden, ten opzichte van de kolenpositie en de voed selvoorziening, merkt de Minister op, dat men dien precairen toestand niet uitsluitend aan de spoorwegstaking moet toeschrijven. Die positie was toch precair, aangezien thans tusschen de Limburgsche mijnen en de rest van Nederland het front gelegen is, en al was er geen spoorwegstaking toch geen kolen naar de Nederlandsche steden zouden worden aangevoerd. De rest van Nederland zou evenzeer van de Limburgsche mijnen geïsoleerd liggen en de kans dat groote centrales zullen moeten stilvallen en gasfabrieken geen gas meer zullen leveren, zoowel als dat er gebrek aan huisbrand zal komen, toch evenzeer zou bestaan. Deze moei lijkheden bestaan dus onafhankelijk van de spoorwegstaking. Het is kwalijk tegen te spreken, dat er hongersnood dreigt indien de bevrijding geruimen tijd op zich zal laten wachten. De Regeering heeft dit ook zeer wel over wogen vóór zij het bevel gaf, maar er konden toch weinig steekhoudende argu menten worden aangevoerd tegen de nood zakelijkheid van de staking, in verband met de voorgenomen actie tot bevrijding van ons land, en zij behoort dan ook te worden voortgezet ten spijt van de po gingen der Duitschers om het spoorweg personeel te bewegen zijn taak weer op te vatten. De Duitschers hebben o.m. aangeboden Nederland met Duitsche kolen te bevoor raden, indien de spoorwegstaking zou worden opgeheven. De Nederlandsche bevolking en de Regeering dienen echter tegen dat Duitsche aanbod slechts één afwijzend antwoord te hebben. Men moet de Duitschers volstrekt wantrouwen, want deze houden, de ervaring leert dat, hun woord nimmer. Wanneer de spoorwegen weer zouden gaan rijden, dan misbruiken zij deze voor het aanvoeren van man schappen en voorraden naar hun front om de vrijmaking van ons land te ver tragen. De Duitschers zouden onze spoorwegen gebruiken voor het wegvoeren van onze voedselvoorraden en de machines en materialen uit onze fabrieken, waarmede zij met behulp van hun spoorwegpersoneel toch reeds begonnen zijn. Wanneer de spoorwegen weer zouden gaan rijden en het personeel zich weer voor het verrichten van zijn werkzaam heden zou aanmelden, dan zou er geen sprake meer zijn van een generaal pardon voor de stakers, die zich dan in den muil van den leeuw zouden hebben geworpen. De wijze waarop de Duitschers zijn opge treden tegen de gezinnen der stakers, de wijze waarop deze werden gegijzeld en waarop met hun huisraad is gehandeld, door het in beslag te nemen en te ver nielen, laten daaromtrent geen twijfel. Waqneer de treinen wéér zouden gaan rijden, dan bood dit een gemakkelijke manier aan den vijand, om al ons rollend materieel naar het Oosten weg te voeren, want daaraan heeft hij zeer groote be hoefte. dan zou hij ons spoorwegmaterieel doen verdwijnen, aangezien hij zijn door en door versleten materiaal slechts kan aanvullen door roof bij ons. Maar wat wel het zwaarste motief is, waarom de staking niet mag worden opgeheven en moet worden voortgezet, is de omstandigheid, dat alsdan het Geallieerde Opperbevel de taak van de stakers, zij het dan ten koste van veel bloed, zou moéten overnemen.' Dit wil zeggen, dat de spoorwegen in ons land niet mogen functioneeren, en dat deze indien men zou beproeven dat toch te doen, van uit de lucht aan krachtige bombardementen zouden moeten worden blootgesteld, dat dan ook het spoorwegpersoneel aan die bombardemen ten zou zijn blootgesteld, dat dan ons spoorwegmaterieel aan vernieling zouden bloot staan en dat het alsdan ook te vreezen is, dat, ofschoon alle mogelijke voorzorgen zouden worden genomen~om de burgerbevolking zoo min mogelijk te treffen, ook daaronder tal van slacht offers zouden zijn te betreuren. Ook is het te voorzien, dat dan aan het spoor wegnet, niet alleen achter het front, door het geheele land groote vernielingen zouden worden toegebracht. Het op 17 September genomen besluit is, de balans opmakende, juist geweest en van opheffing der staking kan nog geen sprake zijn. Dit zou niet zijn in het belang van Nederland. Jdet parool is dus „b 1 ij f t volhouden!" tot de vijand, met Gods hulp, uit ons land is geworpen. De Regeering weet, dat zij met het geven van dit parool handelt in den geest der strijders. De Regeering hoopt, dat de' zware offers die hiervoor gebracht zijn en nog zullen worden, zullen bijdragen tot een spoedige bevrijding van het geheele land. DE WAALBRUG BIJ NIJMEGEN. In verschillende uitzendingen is gewezen op het belang, dat blijkbaar ook de Duitschers hechten aan de brug over de Waal bij Nijmegen, getuige de vele en uiteenloopende pogingen die zij hebben aangewend om die brug te vernielen. Zij hebben dit beproefd door bombardementen uit de lucht, doch zonder succes en de luchtafweer ook van jagers is thans, naar gemeld wordt, bij Nijmegen al bij zonder sterk. Ook is getracht de brug te laten sprin gen door het leggen van mijnen in de Waal, terwijl de Duitschers er ook eens 12 duikers in gummipakken op hebben af® gestuurd. Deze kwamen, zwemmende, met vlotten waarop explosieve stoffen, de Waal af met de opdracht die explosieve stoffen bij de pijlers aan te brengen en dan tot ontploffing te brengen. Zij zijn echter stroomafwaarts terecht gekomen, 2 der mannen zijn gedood en de overigen zijn gevangen genomen. DE HAVEN VAN ROTTERDAM. Uit verschillende berichten is gebleken, dat Antwerpen als het ware bij verrassing aan de Duitschers is ontrukt, en in elk geval zóó tijdig, dat zij geen gelegenheid hebben gehad hun vernielzucht, waarvan zij, blijkens de voorbeelden die ook WIJ kennen en aanschouwen, zoo uitnemend de kunst verstaan, niet hebben kunnen bot vieren. Blijkbaar willen zij die kans niet meer loopen, en zijn zij, naar uit mededeelingen in enkele uitzendingen blijkt, reeds thans aangevangen met het vernielen van de haveninstallaties en kranen te Rotterdam. Vrijdagmorgen, 6 October 1944. Ten Noorden van Aken zijn de Geal lieerde tanks nu dieper in de Duitsche linies doorgedrongen ondanks den hevigen tegenstand der Duitschers, en de tanks rollen nu de Keulsche vlakte binnen. Zïj hebben nu Bickersdorf bereikt. De Canadeezen overschreden bij Put ten de Nederlandsche grens. Ten Noorden van Antwerpen hebben de Canadeezen den Oostelijken oever van de Schelde van Duitschers gezuiverd. Zij hebben bij Putten de Nederlandsche grens overschreden en staan nu op minder dan 10 K.M. van den dam, die Zeeland en de kust met Noord-Brabant verbindt. Gisteren is waargenomen, dat de Duit schers Van het overstroomde eiland Wal cheren terugtrekken. De Canadeezen, die het terrein ten Noorden van Antwerpen van Duitschers gezuiverd hebben, zijn reeds 13 K.M. opgerukt en staan nu op ongeveer 5 K.M. van Tilburg. Het tweede Britsche leger, dat in de richting van Arnhem opereerde, heeft gisteren alle gestelde doelen bereikt. De in Frankrijk opereerende Geallieerde legers hebben PortBriand, een der buitenste vestingen om Metz, veroverd. Door de R.A.F. is Saarbrücken gebom bardeerd. Ook is weer een aanval ge daan op Berlijn en andere steden, terwijl ook Wilhelmshaven werd gebombardeerd. Er werd zoo goed als geen tegenstand van Duitsche jagers ondervonden. 14 bommenwerpers en 5 jagers zijn niet terug gekeerd. Na een tijdsverloop van 31/a jaar vechten thans in Griekenland de Britten weer zij aan zij met de Grieken voor de bevrijding van dat land. Toen deze door de Italianen en Duitschers onder den, voet werden ge- loopen, zijn de Britten te hulp gekomen, doch konden het toen op Kreta niet hoiiden. Ze zijn toen vertrokken, met de belofte terug te zullen keeren. Die belofte hebben zij thans gehouden. Na de bezetting van Patras is thans de geheele Peleponnesos van Duitschers gezuiverd. Er wordt daar thans gestreden over een front van ongeveer 1000 K.M. Volledige berichten zijn omtrent deze operaties nog niet beschikbaar, doch het optreden zoowel in Griekenland als in Albanië heeft blijkbaar ten doel, de terug tocht der Duitschers uit den Balkan, zooveel mogelijk te bemoeilijken. Deze zullen weinig kans hebben hun land nog te bereiken. Toen de Britten op het Grieksche vaste land zijn geland, werden zij door de be volking met groote geestdrift ontvangen. De Duitschers zijn genoodzaakt bij hun terugtocht uit Griekenland groote voor raden oorlogsmateriaal achter te laten. De Poolsche generaal Ronne is nu met de Polen die in Warschau gestreden hebben krijsgevangen. De Poolsche op standelingen zetten echter in verschillende streken van Polen den strijd tegen de Duitschers voort. In het Verré Oosten is de Ned.- Indische oliehaven Balikpapan door de Amerikanen gebombardeerd. Bij die ge legenheid werden 19 Japansche vliegtuigen omlaag geschoten. Balikpapan wordt als een der belangrijkste doelen in het Oosten in den strijd tegen Japan genoemd. De Amerikanen zullen strijden tot het einddoel is bereikt. President Roosevelt heeft gisteren in een persconferentie gezegd, dat het mogelijk is, dat de Geallieerden zich vechtende een weg over den Rijn zullen moeten banen, doch dat zij den strijd niet zullen opgeven, vóór het einddoel is bereikt. Tusschen de Britsche en de Belgische regeering is een overeenkomst gesloten waarbij de Belgische franc wordt gestabi liseerd op 176,25 voor een pond sterling. Tusschen de Britsche en de Nederland sche Regeering zou ook een overeenkomst zijn gesloten in gelijken geest. Vrijdagmiddag, 6 October 1944. Opnieuw werd de toespraak voorge lezen van den Minister-president Prof. Gerbrandy, betreffende de noodzakelijkheid der spoorwegstaking, alsook de oproep van Prins Bernhard voor het beschikbaar stellen van wapens en ammunitie. Voorts wordt bericht, dat de Ameri kanen vooruitdringen door de bres in de Siegfriedlinie bij Aken en dat thans in de vlakte bij Keulen de eerste tankslag op Duitsch gebied plaats heeft. De Ameri kanen staan thans op 2 K.M. ten Oosten van Ubach. Kerkrade is door de Canadeezen bevrijd. In verband met het oprukken van de Canadeezen van uit Antwerpen langs den Oostelijken oever van de Schelde, kan gezegd worden, dat de strijd om het bezit van Zeeland is begonnen. In de morgenuitzending werd in de mededeeling betreffende het aftrekken der Duitschers uit het door zeewater over stroomde Walcheren ook Zuid-Beveland genoemd, als zijnde overstroomd. De Canadeezen naderen Breda en Til burg. Zij hebben contact gemaakt met de uit het Oosten oprukkende Britten. De Britten hebben gisteren hun doelen bezuiden Arnhem bereikt en hebben in verband daarmede hun aanvallen tijdelijk gestaakt. De voor den strijd om Duinkerken ver lengden wapenstilstand loopt van daag af. Er schijnen daar nog 15.000 Duitschers in de stad te zitten. Den soldaten schijnt te zijn gezegd, dat, als zij het nog kunnen volhouden tot 15 October, ontzet zal kunnen volgen door het lanceeren van Hitler's nieuwe V-wapen. Meer dan 1000 zware bommenwerpers, geëscorteerd door honderden jagers, hebben gisteren een aantal vliegvelden in Duitschland gebombardeerd. Bij den aanval op de Duitsche duik boothaven te Bergen zijn, naar nader wordt bericht, 4 duikbooten en een drij vend dok vernield. Duitsche batterijen op het eiland Korfoe beschieten de Geallieerde stellingen op het Grieksche schiereiland Peleponnessos. Door bommenwerpers zijn evenwel reeds een aantal dier batterijen tot zwijgen gebracht. Bij een vliegtuigenaanval in de Indische wateren zijn weer 9 Japansche vracht schepen tot zinken gebracht. 9 2e middaguitzending. In de tweede namiddaguitzending van heden heeft de Minister-President alsnog voor de radio zelf zijn toespraak gehouden, die in vorige uitzendingen reeds is voor gelezen. Voorts werd door Radio-Oranje nog uitgezonden een waarschuwing van de Regeering te Londen. Het is der Regeering bekend, dat in de provincie Groningen politieagenten, al of niet vergezeld van N.S.B'ers, rondgaan, om Nederlandsche mannen te dwingen voor den vijand te werken bij het aan leggen van versterkingen. De Regeering waarschuwt er met nadruk tegen, dat het aan personeel in overheidsdienst verboden is hieraan mede te werken. Men moet alles nalaten, wat de vijandelijke weer kracht zou kunnen versterken. Wanneer zij niettegenstaande dit verbod toch -der gelijke handelingen plegen, dan begaan zij, onder den huidigen stand van den strijd tegen den vijand, een misdaad tegen eigen land en volk. Een later bericht meldt, dat de strijd om de Zeeuwsche Eilanden nu feitelijk is begonnen. De uit Antwerpen Noord waarts voortrukkende Canadeezen dreigen de zich nog op de overstroomde eilanden Walcheren en Zuid-Beveland vertoevende Duitsche afdeelingen den weg voor een terugtocht af te snijden. De positie van de zich nog in Nederland bevindende Duitsche afdeelingen wordt voortdurend gevaarlijker. De Geallieer den dringen van 2 zijden ook meer en meer naar Tilburg op. Tilburg is een belangrijk knooppunt voor een even- tueelen aftocht van de Duitschers. De Canadeezen breiden hun seyant ten Oosten der Wester-Schélde voortdurend uit, ter wijl de Polen dit doen uit Oostelijke rich ting. Ten Zuiden van Arnhem zijn gisteren met gunstig resultaat operaties uitgevoerd. De wapenstilstand bij. Duinkerken was van morgen afgeloopen. Naar verluidt is de bevelhebber, generaal Von Kliige, een broer van den bekenden Duitschen generaal, dezer dagen per schip uit Duin kerken ontsnapt. ZATERDAG 7 OCTOBER 1944. Ned. Hervormde Kerk. TERNEUZEN. 5 u.. Avondgebed. ZONDAG 8 OCTOBER 1944. Ned. Hervormde Kerk. TERNEUZEN. 10 u., Ds. J. C. Sickesz, bed. H.A.2.30 u., Dr. L. J. Caze- mier, bed. H.A. en dankzegging. SLUISKIL. 10 u., Dr. L. J. Cazemier, bed. H.A. 2.30 u., geen dienst. Gereformeerde Kerk. TERNEUZEN. 10 u. en 3 u., Ds. G. W. van Houte, voorber. H.A. Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN. 9.30 u., 2 u. en 5.30 u.. leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN (Vlooswijkstraat). 9.30 u., 2 u. en 5.30 u., leesdienst. TERNEUZEN (Nieuwediepstraat). 9.30 u. en 2 u., leesdienst. Roomsch-Katholieke Kerk. TERNEUZEN. 7.30 u„ 9 u. en 10.30 u- H.H. Missen; 2.30 u., Lof. Zonsopkomst 7 Oct. 6 u. 51 m. Zonsondergang 7 Oct. 18 u. 04 m. Zonsopkomst 8 Oct. 6 u. 52 m. Zonsondergang 8 Oct. 18 u. 02 m: Zonsopkomst 9 Oct. 6 u. 54 m. Zonsondergang 9 Oct. 18 u. 0 m. Zonsopkomst 10 Oct. 6 u. 56 m. Zonsondergang 10 Oct. 17 u. 58 m. Zonsopkomst 11 Oct. 6 u. 58 m. Zonsondergang 11 Oct. 17 u. 56 m. Zonsopkomst 12 Oct. 6 u. 59 m. Zonsondergang 12 Oct. 17 u. 54 m. Zonsopkomst 13 Oct. 7 u. 01 m. Zonsondergang 13 Oct. 17 u. 51 m. 9 October Laatste Kwartier. 17 OctoberNieuwe Maan. Verduisteren van een kwartier vóór Zonsondergang tot een kwartier na Zons opkomst. N.V. Drukkerij Firma P. J. van de Sande, Terneuzen

het Gemeenteblad voor Terneuzen | 1944 | | pagina 4