Siegfriedlinie. Gisteren -is door 1000 Geallieerde bommenwerpers een aanval uitgevoerd op verschillende doelen in West- en Zuid-Duitschland. Warschau verloren gegaan en nu geheel in Duitsche handen. De President en de eerste Poolsche Minister hebben gisterenavond een toe spraak gehouden over de radio, naar aan leiding van den val van Warschau. De Polen hebben moeten capituleeren, nadat de laatste munitie was verbruikt en ook alle voorraden op waren. De Duitschers zijn echter met deze overmeestering van Warschau weinig vooruit, aangezien de stad na de 63 dagen van strijd, en na hetgeen zij reeds vroeger heeft moeten ondergaan, weinig anders meer is dan een verzameling puinhoopen. Door Russische bevelhebbers was als hun oordeel te ken nen gegeven, dat de stad op de Duitschers alleen te veroveren was, als de stad eerst kon worden omsingeld. Dit is niet moge lijk geworden, omdat het aan het Rus sische leger nog niet is gelukt, de Weich- sel te overschrijden. Walcheren door zeewater overstroomd. De Duitsche bezettingstroepen op Wal cheren worden vandaag bedreigd door een stortvloed van zeewater, dat door de bressen in den grooten zeedijk bij West- kapelle het eiland overstroomt. Zooals bekend, zijn de bewoners van het eiland eergisteren gewaarschuwd om onmiddellijk dit gevaarlijke punt te verlaten, aangezien de verwachting bestond, dat het zou wor den gebombardeerd, maar bovendien, dat er ook gevaar voor het water bestond. Het Dortmund—Eemskanaal gedeeltelijk leeg. Door 96 Hurricains is een bombarde ment uitgevoerd op het DortmundEems kanaal, dat daarbij zoodanig is vernield, dat een deel daarvan is leeggeloopen en de vaart daardoor alzoo gestremd is. Hierdoor wordt de vaart naar het Noord oosten van Duitschland verstoord, terwijl die, door het bezit van de Waal bij Nijmegen door de Geallieerden, ook naar het Zuiden niet mogelijk is. Geallieerde vliegtuigen hebben een aan val uitgevoerd op een tankfabriek te Neurenberg en op een fabriek van voer tuigen te Karlsruhe. Er werd daarbij weinig tegenstand van den Duitschen afweer ondervonden. Alle Divisies van de 7e Britsche lucht macht zijn thans in Frankrijk en België gestationneerd. De berichten omtrent een nieuwen aan val op de Siegfried-linie, worden uit Londen niet bevestigd, doch berichten van oorlogscorrespondenten melden, dat de Geallieerden daarin dieper zijn doorge drongen en daarmede voortgaan. De Geallieerde troepen stuiten daarbij op blijkbaar pas aangelegde nieuwe stellingen. De Canadeezen hebben nu het Noorde lijke gedeelte van Antwerpen geheel van Duitschers gezuiverd en banen zich verder een weg naar het Noorden. Zij zijn nu op dien weg nog 35 K.M. van Breda. In Oostelijke richting dringen de Polen door in de richting van Baarle-Nassau. Deze afdeeling staat nog 20 K.M. van Breda. De Duitschers hebben bij Nijmegen geen verdere tegenaanvallen gedaan. Aan de rivier de Moezel hebben de Amerikanen plaatselijke vorderingen ge maakt ten Noorden van Metz en bij Nancy, ondanks sterken Duitschen tegenstand. Uit Kopenhagen wordt gemeld, dat de Sicherheitspolitie weer honderden arbeiders in arrest heeft genomen. In Italië heeft het 5e Britsche leger vorderingen gemaakt op den weg van Florence naar Boulogna. De acties aan de Adriatische zee worden door slecht weer belemmerd. Verschillende Grieksche eilanden zijn door de Duitschers reeds ontruimd, ter wijl- melding wordt gemaakt van een lan ding der Geallieerden op Kreta. Zoowel de Russen als de Yoegoe-Slaven dringen verder op in de richting van Belgrado. Zij staan nu nog slechts op een afstand van 60 K.M. van die stad. Er zijn reeds 50 andere plaatsen bezet en 5600 Duitschers gevangen genomen. De Russen maken steeds vorderingen in de Karpaten, terwijl zij in het Noorden in de §insche golf het eiland Dago hebben bezet. In Finland rukken de Finnen thans uit 5 richtingen op tegen het hoofdkwartier van de Duitschers. Uit het Verre Oosten wordt melding gemaakt van een grooten bomaanval op een petroleumhaven op Borneo. Het Belgische Parlement is gisteren bijeen geweest en heeft met 128 tegen 106 stemmen haar vertrouwen uitgespro ken in de Regeering-Pierlot, die ver klaarde dat België op groote schaal zal deelnemen aan de voortzetting van den oorlog, Donderdagmorgen, 5 October 1944. De Amerikanen dringen dieper in de Siegfriedlinie door. Ten Noorden van Aken hebben zij over een front van 5 K.M. en tot een diepte van 4 K.M. de Duitsche grens overschreden. De Britsche en Poolsche Divisies hebben in Noord-Brabant terreinwinst behaald in de richting van Tilburg. Göring en Himmler nemen in Duitsch land uitgebreide maatregelen voor het voeren van een guerilla-oorlog, als het Duitsche leger den weerstand zal moeten opgeven. Britsche vliegtuigen, die in Rusland zijn opgestegen, hebben de Duitsche duikboot haven te Bergen, op de Noorsche kust, gebombardeerd. Ook is het Duitsche slag schip Von Tirpitz, in een fjord gelegen, door bomaanvallen ernstig beschadigd. De Russen staan thans op 25 K.M. van Belgrado. Zij hebben thans contact ge maakt met de Yoegoeslaven. De Engelsche Minister van Buiten- landsche Zaken heeft gisteren in het Lagerhuis medegedeeld, dat Hitler* Göring en Himmler voorkomen op de door Engeland opgemaakte lijst van oorlogs misdadigers. In Duitschland zijn Engelsche tanks ten Noorden van Aken doorgedrongen tot 5 K.M. van Friedenberg, 4 K.M. over de Duitsche grens. Zij stuitten op krachtigen tegenstand van Duitsche tanks, van welke er 10 buiten- gevecht werden gesteld. Achter het front werd de spoorweg van Aken in de richting van Nederland door vliegtuigen gebombardeerd. Het tweede Britsche leger heeft zijn stellingen tusschen Arnhem en den Rijn naar het Zuiden aanmerkelijk kunnen versterken. Bij Boxmeer rukken de Geallieerden in Westwaartsche richting op door een moe rasgebied. Hilvarenbeek en Poppel wer den veroverd. Uit Turnhout rukten de Poolsche troe pen op over de Nederlandsche grens. Zij staan nu op minder dan 20 km van Breda en op 15 km van Tilburg. De Geallieerden hebben Brian bij Metz veroverd. Door vliegtuigen zijn weer ver schillende olieinstallaties in Duitschland ge bombardeerd. De Geallieerden hebben toegestemd in een wapenstilstand van tweemaal 24 uur bij Duinkerken, om 20.000 personen der burgerbevolking in de gelegenheid te stel len die stad te verlaten. De wapenstil stand loopt morgenavond te 6 uur af. In Duitschland doen Göbbels en Himmler alle mogelijke moeite om in het leger de gapingen aan te vullen, ontstaan door de 900.000 man die in het Westen in den laatsten tijd bü'iten gevecht zijn gesteld. Daartoe zijn aan het leger toegevoegd de te Munster in depot gehouden manschap pen, herstelde soldaten, soldaten die verlof hadden en in opleiding zijnde soldaten. Daarmede is een gemengde divisie samen gesteld. Met betrekking tot het voeren van een guerilla-oorlog in Duitschland, geven Himmler en Göbbels thans te kennen, in een artikel in het blad „Das Schwarze Korps", dat de te vormen ortdergrond- sche strijders op ruime wijze van wapens zullen worden voorzien. In Rusland en in de bezette gebieden, hebben de Duit schers thans geleerd hoe zoo'n guerilla- oorlog moet en kan worden gevoerd. In bezette deelen van Duitschland is geen plaats meer voor burgerlijk bestuur. Elk huis moet daar een vesting worden en met menschenlichamen moef een muur worden gevormd voor het tegenhouden van den vijand. Hieruit blijkt, meent men in Londen, hoe groot de angst der nazi's is voor de komende totale overwinning der geallieerden. Uit de proclamatie, die dezer dagen door Generaal Eisenhower tot de Duit sche bevolking is gericht, blijkt evenwel duidelijk, dat door de Geallieerden aan elke poging tot verzet door de burgerbe volking onverbiddellijk een eind zal wor den gemaakt. De aanval op de duikboothaven te Bergen is voor den oorlog van groote beteekenis, aangezien die duikbootbasis 'voor de Duitschers van veel gewicht was, nadat zij de verschillende duikbootbases aan de Fransche kust heeft verloren. Uit fotols, die na den nieuwen aanval van Britsche vliegtuigen op het in een fjord liggende Duitsche slagschip „Von Tirpitz" zijn gemaakt, blijkt, dat dit met de daarop geworpen bommen van 5 ton ernstig is beschadigd. Het ligt daar nu met den achtersteven omhoog. Amerikaansche vliegtuigen hebben te Ludwichshafen de farbenfabriek, waar synthetische olie werd gefabriceerd, hevig gebombardeerd. Uit Italië hebbgn 750 Amerikaansche bommenwerpers een aanval uitgevoerd op München. De Geallieerde legers maken in Italië steeds vorderingen in Noord waar tsche richting. Zij hebben daar om een hoogte gedurende 3 dagen een strijd gevoerd met een S.S.-divisie, die, tijdens een mist, ont aardde in een strijd van man tegen man, als het ware met het pistool op de borst en de bajonet in de vuist. Toen de strijd beëindigd was, wist men zelfs feitelijk niet, wie gewonnen had. Evenwel, toen de Britten de hoogte, waarom gestreden werd, beklommen, zagen zij geen Duitschers meer. Deze hadden den strijd dus opgegeven. Donderdagmiddag, 5 October 1944. In een mededeeling voor zeevarenden wordt door de Nederlandsche Regeering bericht, dat, wanneer de Minister van Waterstaat, Ir. Albarda, naar Nederland zal zijn teruggekeerd, voor Nederlandsche zeevarenden te Londen zeebrieven zullen worden uitgereikt door den heer A. S. de Bats, hoofdinspecteur v/voor de zeevaart in buitengewonen dienst. De Geallieerden naderen nu uit twee richtingen Tilburg, de Brittem uit het Zuidoosten en de Polen uit het Zuidwesten, vanaf Baarle-Nassau. De Geallieerden beschikken nu in ons land al over een vrij groot operatiegebied. Vlak bij Ant werpen bevinden zich echter nog ver schillende afdeelingen Duitschers, die nu van lieverlede worden onschadelijk ge maakt. Zij worden uit de forten ver dreven, In het fort Schoten, op 8 K.M. ten Noorden van Antwerpen, houden zij nog hardnekkig stand. Omtrent de bij Den Bosch en Boxtel uitgevoerde operaties is er op het oogen- blik geen nieuws, ofschoon men een terug trekken van de Duitsche troepen meent te kunnen constateeren. Het is ook moge lijk, dat deze zich verplaatsende troepen behooren tot die, welke via of uit Zee land zijn weggetrokken. Behalve om een verdrijving van de Duitschers uit Noord- Brabant, gaat het ook om een verdrijving van de Zeeuwsche eilanden, daar het ver krijgen van de beschikking over de haven van Antwerpen een der voornaamste doel stellingen van het oogenblik is. Overloon is door de Geallieerden be vrijd, terwijl zij verdere terreinwinst maken in de Peel, hetgeen echter ver traagd wordt door den moerassigen bodem en door de Duitschers gelegde mijnen velden. Duitsche tegenaanvallen zijn daar afgeslagen. In de Betuwe is gisteren zwaar gevoch ten en werd ook eenig terrein gewonnen. De Duitschers hebben hunne aanvallen op Nijmegen, uit de richting van het Rijkswald, niet hervat. Alleen hebben zij hun artillerie in het werk gesteld. Er wordt een zeer zware strijd ver wacht in de Betuwe en bij Nijmegen, aangezien de Duitschers in die richting veel troepen concentreeren. Deze con centraties worden echter zeer bemoeilijkt en vertraagd door de spoorwegstaking en door het bestoken der treinen uit de Jucht. Ten Zuidoosten van Emmerik en ten Zuiden van Deventer werden niet minder dan 134 treinen door het Gealli eerde luchtwapen bestookt. Bij Osnabrück werd een trein tot ontsporing gebracht. Uit alles blijkt, dat er groote gebeurtenissen op komst zijn. De Duitschers verwachten, dat Mont- gommery en Generaal Dempsy een tweede poging zullen beproeven om den Rijn over te steken, hetzij met de land- of met de luchtmacht, of met beide. Omtrent de daar beschikbare Duitsche weermacht wordt bericht, dat deze niet voldoende getraind en gewapend is, maar dat zij goede leiding heeft en daarom goed weerstand kan bieden. Aangezien zij ech ter niet voldoende zijn opgeleid en even min over voldoende materiaal beschikken, kan de komende tweede fase van den strijd in de Betuwe, volgens den bericht gever, met vertrouwen worden tegemoet gezien. Het eerste Amerikaansche leger heeft bij Ubach zijn wig in de Duitsche linies verbreed. Om de sterke vesting Metz wordt zwaar gevochten. De Amerikanen moeten daar vechten onder een hagel van kogels en granaten afgeschoten door een onzichtbaren vijand. Om een denkbeeld te geven van den daar gevoerden strijd, wordt gezegd, dat de Amerikanen daar olie hebben uitgestort in de vijandelijke stelling en die later in brand hebben gestoken- Ook hebben zij daar gebruik gemaakt van vlammenwerpers. Al zijn de Geallieerden nog niet ver in Duitschland doorgedrongen, zoo wordt, zooals reeds gemeld, de bevolking door Himmler en Göbbels reeds voorbereid vogr een partisanenstrijd, naar het voor beeld van dat der bezette gebieden. Himmler en Göbbels vergeten echter zoo wordt opgemerkt dat de Partisanen in de bezette gebieden den strijd hebben opgevat, omdat zij gegronde hoop konden koesteren, dat hun werk eenmaal door bevrijding van hun land van den over weldiger met succes zou worden bekroond, doch dat er voor het nazi-regime geen hoop op redding kan bestaan. Naar gemeld wordt, zou de Prefect van Parijs opdracht hebben ontvangen om een vervolging in te stellen tegen Philip Pétain, beschuldigd van hoogverraad en heulen met den vijand. De Russen naderen uit het Noorden en de troepen van maarschalk Tito uit het Zuid-Westen de stad Belgrado. Britsche landtroepen hebben Patras op het eiland Peloponnesos in den nacht van 3 op 4 Octeber bezet. Zij werden door de Grieksche bevolking met groote geest drift ontvangen. In Italië is het achtste Britsche leger Livriano tot op 1 K.M. genaderd. Omtrent het bombardement van den, zeedijk te Westkapelle werd nog bericht, dat dit Dinsdagnamiddag tusschen 1 en 3 uur is uitgevoerd. Het was toen hoog water, zoodat de aanval terstond resultaat kon hebben. Het was een bewolkte hemel, doch de vliegtuigen daalden beneden het wolkendek tot ongeveer 1500 M. Duit sche jagers waren niet te zien en het af- weervjiur was. toen de vliegtuigen boven den dijk verschenen, zeer zwak. De zeedijk is aan den voet 70 M. breed, doch toen daar bommen van 5000 K.G. op geworpen werden, ontstond er spoedig een groote bres, van 100 M. breed. Latere waarnemingen van Britsche jagers lieten zien, dat het water bijna onmiddel lijk het dorp Westkapelle bereikte en dat al spoedig een oppervlakte van 70 H.A. met zeewater was overstroomd. Aanvankelijk is gezegd, dat het zeewater na ieder hoogwatergetij op het land zal stijgen en dat vermoedelijk alleen een nabij Arnemuiden gelegen deel droog zal blijven, doch in een volgende uitzending werd er ook op gewezen, dat Walcheren door een kanaal wordt doorsneden en dat de dijken van dat kanaal wel geschikt zijn om eenigen tijd het water tégen te houden en alzoo het ten Oosten daarvan gelegen deel van Walcheren voor over strooming te vrijwaren. Zooals reeds werd bericht, is het de bedoeling door het prijsgeven van dit mooie eiland aan het water, de daarop door de Duitschers opgestelde zware batterijen, waafthede zij den mond der Schelde bestrijken, buiten werking te stellen. En voor zoover dit doel niet ten volle zou worden bereikt door op hooger terrein aangebrachte batterijen, dan zal door deze inundatie de aanvoer van voor raden voor die batterijen ten zeerste worden bemoeilijkt, zoo niet onmogelijk gemaakt. Het bombardement was een onderdeel van een actie om de Zéeuwsche eilanden te zuiveren van de Duitschers, teneinde de beschikking te kunnen krijgen over de haven van Antwerpen, die, met alle in stallaties, zoo goed als onbeschadigd in handen der Geallieerden is gevallen, doch die zij met hunne schepen nog niet kun nen bereiken. Beperking van rechtsverkeer! De Nederlandsche Regeering heeft met ingang van 16 September j.l. een besluit genomen tot beperking van het rechts verkeer in het bevrijde gebied van Neder land. Daaruit vloeit voort, dat tot nader order geen transacties mogen worden gesloten voor overgave van onroerende goederen, ook niet van roerende goederen met een waarde van meer dan f 2000, evenmin voor verkoop van effecten, vorderingen en cheques van meer dan f 1000, octrooien, ondernemingen en voorts van alle goederen waarbij vijandelijk vermogen of belangen betrokken zijn uitgesloten zijn huur of rente. Handelingen, die in strijd met dit besluit zouden worden verricht, zijn nietig. Acten tot het vastleggen van deze ver boden handelingen mogen niet in de open bare registers worden ingeschreven. Deze maatregelen zijn genomen om te voorkomen, dat handelingen worden ver- richt die in de toekomst te nemen maat regelen tot rechtsherstel waardeloos zouden maken. Ook wordt nog het verzoek gericht tot de Nederlandsche bevolking om het uit de lucht te verspreiden Geallieerde nieuws door het dagblad „De vliegende Hollander", zoo voorzichtig mogelijk te behandelen, doch dit na lezing ter ver spreiding van het nieuws zoo snel moge lijk door te geven. Donderdagavond 5 October 1944. Toespraak van den Minister-President Prof. G. S. GERBRANDY. De Nederlandsche Minister-President G. S. Gerbrandy was voornemens in de uitzending van Radio-Oranje een toespraak te houden tot het Nederlandsche volk, doch werd daarin op het laatste oogenblik verhinderd door een dringende conferentie met Minister Churchill.

het Gemeenteblad voor Terneuzen | 1944 | | pagina 3