MILITAIR GEZAG. Bekendmaking Militair Gezag. OPROEP. PUBLICATIES. Ontvreemding dommekrachten Schependijk. IN- EN UITVAREN HAVENS. Inlevering Zendtoestellen. Districts-Administrateur O. D. Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. Distributie Mededeelingen. Mededeeling. Distributiekring TERNEUZEN Kantoor voor den Provincialen Voedselcommissaris voor Zeeland te Hulst* De krijgsverrichtingen* 2. Deze Commissie wordt door mij gemachtigd vergunningen af te geven tot het gebruik van bouwmaterialen. 3. Allen die bouwmaterialen onder zich hebben, moeten daarvan een voorraad- staat indienen bij voornoemde Commissie, (adres Axelschestraat 79 te Terneuzen.) 4. Voor het gebruik dier bouwmate rialen is een schriftelijke vergunning noodig die op aanvraag kan worden verleend, terwijl aan de vergunning voorwaarden kunnen worden verbonden. 5. Geen vergunning is noodig voor het gebruik van bouwmaterialen t. b. v. het volgende doel a) voor het maken van doodkisten, na bekomen schriftelijke vergunning van den plaatselijken burgemeester. b) voor het water- en winddicht maken, in zoo beperkt mogelijken zin, van door oorlogsgeweld getroffen woningen, even eens na bekomen schriftelijke vergunning van den plaatselijken burgemeester. 6. De burgemeesters van de gemeen ten in Zeeuwsch-Vlaanderen worden hier bij door mij gemachtigd bovenstaande ver gunningen af te geven en aan hen wordt door mij opgedragen van de door hen op boven omschreven wijze afgegeven ver gunningen onmiddellijk en op de snelste wijze afschrift te doen toekomen aan de Comm. sub. 1. 7. Overtreding, niet nakoming, ver hindering of belemmering van de uitvoe ring van de bepaling van artikel 3 en 4 dezer verordening wordt als overtreding aangemerkt en wordt ingevolge artikel 26 le lid van het Besluit op den Bijzonderen Staat van Beleg gestraft met hechtenis van ten hoogste een jaar of een geldboete van ten hoogste twee duizend gulden. 8. Deze verordening geldt voor Zeeuwsch-Vlaanderen voorzoover het is bevrijd, zij treedt onmiddellijk na haar af kondiging inwerking, zij zal worden bekend gemaakt in het door aanplakking aan de Pui van de gemeentehuizen in Zeeuwsch- Vlaanderen. 9. Deze verordening kan worden aan gehaald als „Verordening gebruik bouw materialen". Gegeven te Axel, den 2 October 1944. De Kapitein-Luitenant ter Zee K. M., Militair Commissaris in Zeeland, C. W. SLOT. Verordening van den Militairen Commissaris in de Provincie Zeeland van 3 October 1944, No. 2 (Regi- stratieengebruikvan Motorrijtuigen, benzine enz.). De Militaire Commissaris, mede uit oefenende de bevoegdheden toegekend aan het Militair Gezag in de Provincie Zee land, zijnde een deel van het in Bijzon deren Staat van Beleg verkeerend grond gebied van het Rijk in Europa. Overwegende, dat de veiligheid van den Staat vordert dat zekere maatregelen worden genomen ten aanzien van de Registratie en het gebruik van motor rijtuigen enz. Gelet op de desbetreffende bepalingen van het Besluit op den Bijzonderen Staat van Beleg. Stelt vast de navolgende VERORDENING. Artikel 1. Ieder, die een of meer motorrijtuigen of onderdeelen daarvan, benzine, andere motorbrandstof of motorolie onder zich heeft, is verplicht daarvan binnen twee dagen na het in werking treden van deze verordening een nauwkeurige schriftelijke opgave te verstrekken aan den Burge meester van de plaats waar die goederen zich bevinden. Artikel 2. Het is verboden goederen als bedoeld in art. 1 te verhandelen, te leveren, te vervoeren, in ontvangst te nemen, te ge bruiken of te verbruiken, tenzij met ver gunning van het Militair Gezag. Artikel 3. Het is verboden zich met een motor rijtuig op den openbaren weg te bevinden, tenzij dit is voorzien van een door of vanwege het Militair Gezag daarvoor af gegeven geldige rijvergunning. Artikel 4. De Commissaris Militair Gezag ver beent de Rijvergunningen op advies van den Rijksinspecteur van het Verkeer. Aanvraagformulieren zijn te bekomen op de Gemeen te-secretariën en moeten daar ingevuld worden'ingeleverd. De burgemeester stelt zijn advies op elk ingeleverd aanvraagformulier en zendt het door aan den Rijksinspecteur van het Verkeer. Artikel 5. Overtreding, niet nakoming, verhinde ring of belemmering van de uitvoering van deze verordening zal als overtreding worden aangemerkt en gestraft ingevolge art. 26 le lid van het Besluit op den Bijzonderen Staat van Beleg met hechtenis van ten hoogste een jaar of een geld boete van ten hoogste twee duizend gulden. Goederen waarmede of ten aanzien waarvoor het strafbare feit is gepleegd kunnen worden in beslag genomen en verbeurd verklaard. Artikel 6. Met de opsporing van de in deze ver ordening bedoelde strafbare feiten zijn mede belast de Rijksinspecteur van het Verkeer en de op voordracht van dezen door het Militair Gezag te benoemen Controleurs van het Verkeer, alsmede de leden der hulppolitie. Artikel 7. Deze verordening geldt voor Zeeuwsch- Vlaanderen voorzoover het is bevrijd, zij treedt onmiddellijk na haar afkondiging in werking. Zij zal worden bekend ge maakt door aanplakking aan de pui van de Gemeentehuizen en op een voor het publiek zichtbare plaats, op de Distributie kantoren of de Postkantoren. Artikel 8. De tot op heden in Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen afgegeven rijvergunningen blijven van kracht tot 11- October 1944. Artikel 9. Deze verordening kan worden aange haald als Verordening Registratie en gebruik maken van motorrijtuigen, ben zine enz. Gegeven te Axel, den 3 October 1944, De Kapitein-Luitenant ter' zee K.M. C. W. SLOT. Het Geallieerde leger en het Neder- landsche Militair Gezag zullen in Neder land betalen met Nederlandsch geld. Te dien einde zullen het Geallieerde leger en het Nederlandsche Militair Gezag van> nieuwe Nederlandsche muntbiljetten en nieuwe Nederlandsche zilveren munten worden voorzien. Dit nieuwe geld heeft dezelfde waarde als het nog in Nederland circuleerende oude geld; het nieuwe en het oude geld zullen naast elkaar in het bevrijde Neder landsche gebied circuleeren en door elkaar gebruikt dienen te worden. Het ligt geenszins in de bedoeling later aan het nieuwe geld een hoogere waarde toe te kennen dan aan het oude geld. Men wordt verzocht de, tijdens de Duit- sche bezetting, achter gehouden zilveren en bronzen munten wederom in de circu latie te brengen. De in Maart 1943 ongeldig verklaarde bankbiljetten van 1000,en f 500,— zullen voorloopig, tot nader order, niet tegen kleinere coupures kunnen worden ingewisseld. Axel, den 5 October 1944. De Militaire Commissaris in de Prov. Zeeland, De Kapitein-Luitenant ter Zee K. M., C. W. SLOT. 1Alle arbeiders, die momenteel geen werk hebben, moeten zich onverwijld melden bij het arbeidsbureau van hun gemeente of indien daar geen arbeidsbureau is gevestigd, op het gemeentehuis. Zij zullen tewerkgesteld worden ten behoeve van den landbouw en van opruimingswerk. 2. Het zal een ieder duidelijk zijn, dat dit een landsbelang is en dat het dus de plicht is van elke Vaderlander om hieraan ten volle mede te werken. De voedsel voorziening in het overige deel van het Vaderland maakt het ook noodig om de productie tot een maximum op te voeren. 3. Werkgevers, die personeel behoeven, kunnen dit aanvragen bij het arbeidsbureau of het gemeentehuis ter plaatse. 4. Ik vertrouw dat alle betrokkenen aan dezen oproep zullen voldoen. Mocht evenwel onvoldoende krachten beschikbaar komen dan zal ik gebruik moeten maken van mijn bevoegdheid om burgerdienst plicht in te stellen. De Militaire Commissaris in de Provincie Zeeland; C. W. SLOT. De Burgemeester van TERNEUZEN brengt ter algemeene kennis, dat hij die één of meer dommekrachten van de Sche pendijk bij de daar liggende sluisdeuren heeft weggehaald öm deze te gebruiken, verzocht wordt deze terug te bezorgen aan de woning van den Technisch Amb tenaar van den Rijkswaterstaat bij de Vluchthaven. De Burgemeester voornoemd, C. A. VERLINDE, wnd. De Burgemeester van TERNEUZEN maakt bekend, dat het in- en uitvaren van de beide buitenhavens te Terneuzen iverboden is, zonder toestemming van den plaatselijk Militair Commandant, daar het {gevaar bestaat, dat op de vaartuigen 'onmiddellijk zal worden geschoten, indien 'die Commandant van, het in- en uitvaren van te voren geen kennis draagt. Tot het verkrijgen van deze toestem ming dientmen zich te wenden tot den Commandant van den Vaartuigendienst, Noordstraat no. 99. Terneuzen, 4 October 1944. De Burgemeester voornoemd, C. A. VERLINDE. In verband met artikel 2 van de Radio-, Duiven- en Fotoverordening (zie Gemeente blad nr. 2), gelast ik de bevolking onmid- delijke inlevering van zendtoestellen voor radiotelegrafie of -telefonie en onderdeelen daarvan. De inlevering moet geschieden ten Gemeentehuize. (Bovensecretarie). Met ingang van den tweeden dag, volgende op dien, waarop deze bekend making in het Gemeenteblad is geplaatst, is het verboden zoodanig toestel, of eenig onderdeel daarvan, in het bezit of voor handen te hebben. Hij, die dit voorschrift niet nakomt of de uitvoering ervan verhindert of belem mert, wordt als schuldig aan een over treding ingevolge het bepaalde in artikel 26, eerste lid, van het Besluit op den bijzonderen staat van beleg gestraft met hechtenis van ten hoogste een jaar of geldboete van hoogste tweeduizend gulden. Terneuzen, 6 October 1944. De Burgemeester, C. A. VERLÏNDE, wnd. De Burgemeester van Terneuzen maakt het volgende bekend Belanghebbenden worden verzocht alle rekeningen ten laste van onderdeelen van den Ordedienst, vóór Dinsdag 10 October a.s. met de afgegeven bonnen in'te dienen bij den plaatselijken Commandant, Leeuwen laan 8. Na dien datum ingediende rekeningen zullen slechts met groote vertraging kunnen worden behandeld. Terneuzen, 6 October 1944. De Burgemeester voornoemd, C. A. VERLINDE, wnd. Gebleken is, dat thans nu aller mede werking, inzake de voedselvoorziening en een juiste uitvoering der distributie van de in dit gewest nog beschikbare goederen ten zeerste gewenscht is, deze niet in alle gevallen wordt verleend. Het behoeft geen betoog, dat zulks ten zeerste valt te betreuren. Gevoeglijk mag thans toch worden verwacht, dat diegenen mede helpen, welke vanwege hun beroep en bedrijf hiertoe zijn aangewezen, teneinde straks hulp te kunnen verleenen in die gebieden, welke deze zoo zeer noodig zullen hebben. Uitdrukkelijk zij er op gewezen, dat de distributievoorschriften op grond der distrjbutiewet 1939, volledig gehandhaafd blijven. Streng zal worden opgetreden tegen het onttrekken van goederen aan de distributie tegen woeker en tegen het onevenredig afleveren aan de consumenten. Het afleveren van consumptieve goede ren, anders dan tegen inneming van consumentenbonnen, is verboden. Over tredingen zullen worden gestraft overeen komstig de bepalingen van het Economisch Sanctiebesluit. Het behoort een ieder duidelijk te zijn, dat -dergelijke praktijken achterwege dienen te blijven. Ieder kan er van verzekerd zijn, dat alle maatregelen worden genomen teneinde de beschikbare voorraden zoo billijk en evenredig mogelijk te verdeelen. Terneuzen, 6 October 1944. De Burgemeester van Terneuzen, C A. VERLINDE. wnd. Met ingang van Dinsdag 10 October zal „Het Gemeenteblad" niet meer huis aan huis bezorgd worden, doch uitsluitend bij hen, die den wensch tn kennen geven zich hierop te willen abonneeren. Het abonnementsgeld bedraagt 50 cent per maand, franco per post 58 cent. Abonnementen worden aangenomen ter Gemeente-Secretarie en bij de N.V. Firma P. J. van de Sande te Terneuzen. Verplichte inventarisatie. Vanaf Maandag 9 October dienen alle handelaren, (behalve bakkers en slagers) ook zij, die bij den Distributiekring Ter neuzen geen codenummer bezitten, een formulier voor verplichte inventarisatie af te halen. Deze formulieren dienen uiterlijk Woensdag 11 October tusschen 9 en 12 uur bij den Distributiedienst in geleverd te worden. Te Sluiskil afhalen op Maandag 9 October, inleveren op Woensdag 11 October tusschen 9 en 12 uur. Te Hoek afhalen op Dinsdag 10 Oc tober, inleveren op Woensdag 11 October tusschen 9 en 12 uur. Beschikbaarstelling Vet. Op de bonnen 119, 2—19, 319, 4—19 van de noodkaart zal 1 ons Vet beschikbaar gesteld worden. Ter ver krijging van het Vet dient het publiek deze bonnen op Zaterdag 7 en Maandag 9 October bij den slager in te leveren. Afhalen van het Vet kan geschieden vanaf Woensdag 11 October. - Aan alle belanghebbenden Ondergeteekende D. J. A. v. d. Walle te Hulst, belast met de uitvoering der maatregelen noodzakelijk voor de normale functioneering der voedselvoorziening in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen, maakt het volgende bekend Alle achtergebleven paarden afkomstig van de weermacht moeten op taxatie- markten worden aangevoerd. Hier zullen de paarden worden getaxeerd en in bruik leen worden afgestaan aan 1) Gedupeerden die door oorlogsge weld, vordering, roof of iets dergelijks een paard verloren hebben en hiervan bij P.V. melding hebben gemaakt. 2) Personen die in het bezit zijn van een aankoopvergunning voor een paard. 3) Personen die om werkzaamheden te verrichten een paard noodig hebben. Gedupeerden genieten op alle taxatie- markten de voorkeur. De taxatiemarkten vangen aan om 9 uur v.m. Voorloopig zijn de volgende taxatie- markten vastgesteld te Zaamslag op Zaterdag 7 October te Axel op Maandag 9 October te Terneuzen voor hen, wonende ten Oosten van het Kanaal Terneuzen—Gent, op Dinsdag 10 October. De getaxeerde paarden moeten voor loopig niet worden betaald en blijven eigendom van de Geallieerden. Gedupeerden, aankoopvergunninghou ders en andere personen van alle gemeen ten in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen, kunnen op bovengenoemde markten geholpen- worden. De taxatiemarkten in de andere ge meenten van Oost Zeeuwsch-Vlaanderen en zoover niet genoemd, zullen nader worden bekend gemaakt. Eveneens zal nader worden bekend gemaakt, waar en wanneer een taxatie- markt zal worden gehouden voor hen, die wonen ten Westen van het Kanaal TerneuzenGent. De paarden worden op de taxatie markten van identiteitskaarten voorzien. De plaatsen waar de taxatiemarkten in de gemeenten worden gehouden, zullen door den Burgemeester worden bekend gemaakt. De P.B.H., D. J. A. v. d. WALLE. Woensdagmorgen, 4 October. De zeedijk van Walcheren kapot. Een gedeelte van het Dortmund—Eems- kanaal is als gevolg, van Geallieerde bombardementen leeggeloopen. De Geallieerden dringen verder door in de

het Gemeenteblad voor Terneuzen | 1944 | | pagina 2