VERDUISTERING. De Radio-tijden. van het land gevallen leden der onder- grondsche beweging voor het ontvangen van uitkeeringen of ondersteuning, gelijk zullen worden gesteld met de familieleden en/of gezinnen van gevallen leden der landmacht. Voor zoover er zouden zijn, die niet onder deze categoriën kunnen gerekend worden, zal voor hen een af zonderlijke regeling worden vastgesteld. Herhaald werd de waarschuwing van den Geallieerden Opperbevelhebber aan de bewoners van de Zeeuwsche eilanden in de mondingen der Schelde, dat zeer waarschijnlijk binnenkort de daar gevestigde vijandelijke installaties en concentraties aan een hevig en langdurig bombarde ment zullen worden blootgesteld, en dat het den wensch is van het Geallieerde Hoofdkwartier, dat de burgerbevolking zoeveel mogelijk voor de gevolgen van deze voor verdrijving van den vijand noodzakelijke acties zal worden gespaard. De bevolking wordt in verband daar mede aanbevolen, die eilanden onmiddellijk te verlaten en, voor zoover dit niet mogelijk is, zich aangezien zij niet alleen door de gevaren van een bombardement, maar ook door die van overstroomingen worden bedreigd, met vermijding van de laaggelegen gedeelten, zoover mogelijk te verwijderen van alle plaatsen die van militair belang worden beschouwd. Daar onder worden begrepen kanalen, spoor- en tramwegen en -emplacementen, ver keersknooppunten, loodsen en magazijnen, electrische centrales, gasfabrieken. Ook wordt aanbevolen zich slechts met medeneming van hetgeen men gemakke lijk dragen kan te voet te verwijderen, zich niet langs de hoofd verkeerswegen, doch door het veld te bewegen, en te voorkomen dat men zich in groote groe pen bijeen voortbeweegt, teneinde te voor komen, dat deze groepen voor troepen concentraties zouden kunnen worden aan gezien. Omtrent den nieuwen aanval op de Siegfriedlinie bij Aken wordt gemeld, dat de Amerikanen daar, ondanks den krachti- gen tegenstand der Duitschers, ter diepte van 3 K.M. zijn doorgedrongen. Tusschen Aken en Rucphen is een tegenaanval der Duitschers gemakkelijk afgeslagen. Op Keulen, Kassei en Hamm zijn lucht bombardementen uitgevoerd door een groot aantal bommenwerpers. 19 bom menwerpers zijn daarbij verloren gegaan, doch er bestaat vermoeden, dat de be manning van verschillende dezer vliegtui gen op bevriend terrein heeft kunnen landen. Ook zijn naar Nederland gerichte trans porten hevig bestookt. In Nederland is Averloon bevrijd. Onder de Nederlandsche kust is door Britsche torpedojagers een Duitsch convooi aangevallen. 5 schepen werden daarbij tot zinken gebracht, doch ook 2 der torpedojagers is gezonken. De Ganadeezen hebben hun brugge- hoofd bij Antwerpen uitgebreid. Er staan daar thans 25 bataljons. Zij hebben de Duitschers uit Merxem verdreven. Generaal Eisenhower heeft een schrijven gericht tot den Belgischen Minister-Presi dent, waarbij hij hulde brengt aan de medewerking door de Belgische binnen- landsche strijdkrachten bij de bevrijding van hun land verleend, als gevolg waar van een groot deel van het land voor vernieling is bewaard gebleven. De Belgische Minister heeft o.m. ge antwoord, dat de Belgen zullen mede strijden tot na de algeheele vernietiging van Duitschland. In België zijn thans 16 gerechtshoven n gesteld, die zich zullen hebben bezig te houden met het berechten van de land verraders en calaborateurs. Ook zal een bijzonder onderzoek worden ingesteld naar de handelingen van hen die tijdens de bezetting als Minister hebben gefungeerd. Zoowel aan de Adriatische kust als in den centralen sector van Italië maakt het achtste Britsche leger vorderingen en worden de Duitschers daardoor in den rug bedreigd. Het Russische communiqué van gister avond zegt, dat er geen belangrijke ver anderingen zijn, doch berichten uit Duitsche bron vermelden, dat de Russen Yoegoe- slavië en Transylvanië binnendringen. In Warschau is het noordelijke deel der stad verloren gegaan'. Het centrum vormt nu nog de eenige plaats van verzet. Uit Duitschland in Stockholm aangekomen reizigers deelen mede, dat al hetgeen ge zegd wordt over den strijd van het Duit sche volk, slechts nazi-propaganda is. Het Duitsche volk wil niet vech ten en kan ook niet vechten. HET IS UITGEPUT. De Nederlandsche Regeering heeft te kennen gegeven, dat, ondanks de door de Duitschers aangewende pogingen om de Nederlandsche spoorwegen op gang te krijgen, en ondanks de verlokkingen of de onmenschelijke bedreigingen van den vijand om het spoorwegpersoneel tot hervatting van den arbeid te bewegen, de staking behoort \te worden voort gezet. In verband met de veiligheid van het spoorwegpersoneel en hunne gezinnen wordt hen aanbevolen onder te duiken en het vertrouwen uitgesproken, dat zij daarvoor op ruime schaal de hulp van de landgenooten zullen ondervinden. Voorts spreekt de Regeering zich uit, dat zij niets onbeproefd zal laten om de mis daden, die tegen het spoorwegpersoneel of hun gezinnen en familie zouden worden gepleegd, ernstig te straffen. Dinsdagmiddag, 3 October 1944. In de uitzending van den Oranjezender werden heden woorden gewijd aan den 3den October: den dag van Leiden's ont zet in 1574. Er werd op gewezen, dat het voor de vierd<> maal is, dat Leiden dezen dag herdenkf tijdens de bezetting door den Duitschen onderdrukker. Op 3 October 1941 hield een der Leidsche predikanten een rede naar aanleiding van dien herdenkingsdag. Hij wees er op, dat destijds de bevol king. van Leiden, hoewel er weinig uit zicht bestond op redding, zich toen on danks hongersnood? ziektp en dood staan de had gehouden door het Geloof, het Geloof, dat het waard maakte den strijd vol te houden, tot eindelijk de redding kwam. Het ging toen in hoofdzaak om de vrijheid naar Gods woord te kunnen leven. De strijd met dat einddoel voor oogen zou nooit mogen worden opge geven. Er wordt dan een parrallel getrokken met den strijd dien honderdduizenden Nederlanders thans nog tegen den onder drukker voeren. Het gaat thans niet alleen om een spoorwegstaking, of een strijd ten behoeve van onderduikers: het is thans echter een strijd van het geheele Nederlandsche volk, dat vecht voor zijn bestaan, dat, evenals de bewoners van Leiden, dien strijd koppig behoort vol te houden, tot men van ons geheele land zal kunnen zeggen, evenals in 1574 van Leiden Nederland is ontzet. Van het front is niet veel nieuws. De Ganadeezen bij Antwerpen zijn, ondanks sterken Duitschen tegenstand, voortgegaan met het maken van vorderingen van af Merxem in de richting van Baarle-Nassau. In het Oosten van het land is Nijel bevrijd. De Amerikanen zijn bij hun aanval op de Siegfried-linie bij Aken over een front van 10 K.M., 3 K.M. vooruit gekomen. Een correspondent gewaagt van de waarde van den Britschen Tommy, welke zoo schitterend aan den dag is getreden, bij den aanval bij Arnhem. Niettegen staande de groote verliezen, die zij daar leden, hebben zij zich vastgeklampt aan iederen centimeter grond. En dat taaie volhouden heeft geleid tot het behoud van Nijmegen, aan welks bezit de vijand blijkens zijn herhaalde aanvallen in die richting, zulke groote waarde blijkt te hechten. Bij die gevechten blijkt evenwel, dat het initiatief nog in handen van de Ge allieerden berust, in strategischen zin. Een grootsch Geallieerd offensief is echter tegen de Duitschers nog niet ge opend. In verband met de moderne strijd middelen, moeten daarvoor enorme hoe veelheden materiaal worden aangevoerd. De Geallieerden beschikken daarvoor be halve dan over de haven van Cherbourg slechts over primitieve losgelegenheden langs de kust. Wel is waar is thans ook Calais in hunne handen, doch de havenwerken aldaar zijn zeer beschadigd. Over de haven van Antwerpen, die vrijwel onbeschadigd in hunne handen gevallen is, kan ook nog niet worden beschikt. Het zal daarom nog wel eenigen tijd duren, eer een inder daad groot offensief tegen Duitschland zal kunnen worden ingezet. De ring om Duitschland sluit zich onder- tusschen steeds nauwer en het militaire systeem van het nazi-rigime standhouden of sterven werkt sterk voor de liquidatie van de Duitsche mankracht. Zonsopkomst 3 Oct. 6 u. '45 m. Zonsondergang 3 Oct. 18 u. 14 m. Zonsopkomst 4 Oct. 6 u. 46 m. Zonsondergang 4 Oct. 18 u. 12 m. Zonsopkomst 5 Oct. 6 u. 48 m. Zonsondergang 5 Oct. 18 u. 10 m. Zonsopkomst 6 Oct. 6 u. 50 m. Zonsondergang 6 Oct. 18 u. 07 m. Zonsopkomst 7 Oct. 6 u. 51 m. Zonsondergang 7 Oct. 18 u. 04 m. Zonsopkomst 8 Oct. 6 u. 52 m. Zonsondergang 8 Oct. 18 u. 02 m. Zonsopkomst 9 Oct. 6 u. 54 m. Zonsondergang 9 Oct. 18 u. 0 m. 9 October Laatste^ Kwartier. 17 October: Nieuwe Maan. Verduisteren van een kwartier vóór Zonsondergang tot een kwartier na Zons opkomst. Golflengte 1500 M. 6.45 u.; 7.45 u.11.45 u.1.— u. (Oranjezender)2.45 u.; 4.4 5 u. Golflengte 373 M. 6.45 u. Golflengte 1500 M, 8.15 u.11.45 u. N.V. Drukkerij Firma P. J. van de Sande, Terneuzen

het Gemeenteblad voor Terneuzen | 1944 | | pagina 4