Samenwerking met de Géallieerden De krijgsverrichtingen* Ernstige waarschuwing Het zal een ieder duidelijk zijn, dat de militaire operaties, die reeds hebben geleid tot de bevrijding van ons vaderland (een deel van ons vaderland), door de Gealli eerde legers met kracht moeten worden voortgezet totdat de gemeenschappelijke vijand totaal is verslagen. De Nederlandsche Regeering heeft er derhalve in een op 16 Mei 1944 gesloten overeenkomst met de Engelsche en Ameri- kaansche Regeeringen haar goedkeuring aan gehecht, dat de Geallieerde Opper bevelhebber alle maatregelen neemt, welke naar zijn meening noodig kunnen zijn voor de voortzetting der operaties tegen den vijand, hetzij dat deze op Nederlandsch grondgebied of daarbuiten plaats vinden. Krachtens deze overeenkomst zal de Geallieerde Opperbevelhebber, voor zoo ver zijn maatregelen de burgerij raken, het advies en den bijstand inroepen van de Nederlandsche autoriteiten belast met de uitoefening van het Militair Gezag. De bevolking moge er derhalve van ver zekerd zijn, dat haar belangen zooveel mogelijk zullen worden ontzien en dat er steeds naar gestreefd zal worden de voor militaire doeleinden vereischte maatregelen in overeenstemming te brengen met den geest der Nederlandsche wetten. Nederland kan uiteraard aan de actieve voortzetting van den strijd tegen.Duitsch- land slechts een klein aandeel nemen. Wat het KAN en MOET doen is de taak onzer bondgenooten zooveel mogelijk te vergemakkelijken door zijn volle mede werking te geven aan alle maatregelen van den Geallieerden Opperbevelhebber en diens bevelen, orders of proclamaties stipt in acht te nemen en zonder verwijl op te volgen. van het Geallieerde Opperbevel aan de bewoners van de Zeeuwsche Eilanden aan de mondingen der Schelde. In de namiddaguitzending is herhaald de waarschuwing van het Geallieerde Opperbevel, aan de bewoners der Zeeuw sche Eilanden aan de mondingen der Schelde, gedateerd 2 October. Daarin wordt gezegd, dat zeer waar schijnlijk binnenkort de vijandelijke troepen en installaties aan hevige en langdurige acties zullen bloot staan. Het is de oprechte wensch van het Geallieerde Opperbevel, dat de burgerbevolking zoo veel mogelijk gespaard zal blijven van de gevolgen van deze noodzakelijke acties, uw leven en dat van uw gezin. Het gevaar zal niet alleen ontstaan door luchtbombardementen, maar ook be staat de mogelijkheid van overstroomingen. Verlaat daarom voor uwe veiligheid met uw gezin onmiddellijk die gevaarlijke plaatsen en begeef u naar veiliger oord. Verlaat vooral de omgeving van electrische centrales, gasfabrieken, loodsen, militaire installaties, kanalen, trein- en tramwegen en spoor- en tramweg-emplacementen. Gevaar bestaat ook in de omgeving van loodsen en bergplaatsen. Gd te voet. Beweeg u door de velden, vermijd laaggelegen terreinen en militaire doelen en installaties tot de vijand is verjaagd. Voorkom dat gij u beweegt in groote groepen, ter voorkoming van verwisseling met troepenconcentraties. Voorts wordt gemeld, dat de Cana- deezen ten Noordoosten van Antwerpen Brecht hebben veroverd en nabij Turn hout de Nederlands'che grens hebben bereikt. Bij Aken werd ten Zuiden gepatrouil leerd. De Times bevat een beschouwing, over hetgeen na den oorlog met Duitschland zal moeten gebeuren, Het blad verzet zich, tegen de meeningen door sommigen uitgesproken, dat Duitschland in stukken zal moeten worden gescheurd en evenzeer tegen hen, die propageeren er een agra risch land van te maken en de Duitsche industrie te vernietigen. Wel behoort de Duitsche industrie onder strenge controle te worden gesteld.' Het doel der Geallieerden is, zooals Chur chill heeft gezegd, de vernietiging van het nazi-regime, maar het zou tegen het belang van Europa zijn Duitschland zelf te ver nietigen. Het moet in de gelegenheid worden gesteld mede te werken aan den opbouw van een welvarend en vrede lievend Europa. De bondgenooten Engeland en Rusland zijn op de uiterste punten van Europa gelegen. Voor het bewarën van den vrede is het noodig, dat daar tusschen* in Europa vriendschappelijk gezinde staten zijn gelegen. De bondgenooten staan voor een bij zonder moeilijke beslissing. Het is tijdens den duur van den oorlog nog niet den tijd, om tot in bijzonderheden alles vast te stellen wat daarna zal moeten gebeuren. De gemoederen zijn daartoe thans niet in staat. Er moet een beslissing genomen worden niet alleen voor het tegenwoordige geslacht, maar eene waarmede de thans nog ongeboren generatie in de toekomst ook genoegen nemen zal en er moet reke ning mee worden gehouden, dat deze ver schillende zaken met andere oogen zal bezien, dan- het geslacht dat deze oorlog heeft beleefd. Duitschlands eenige hoop om nog aan ondergang te ontkomen is een verdeeld heid tusschen de Geallieerden, doch het zal wel al hebben bemerkt, dat daarop weinig kans bestaat, en dat zij, met be trekking tot de vernietiging van het nazi regime en het Duitsche militairisme een van zin zijn, en dat zij afdoende maat regelen wenschen te nemen, dat Duitsch land nog eens een nieuwen wereldoorlog zal kunnen ontketenen. Er moeten thans besluiten worden genomen, dat de wereld daarvoor gedurende de eerstvolgende 50 jaren gewaarborgd is. Maandagmiddag 2 October 1944. In het Westen heeft het Britsche leger, gesteund door vliegtuigen, ten Zuiden van Arnhem, tusschen de Waal en de Rijn, een hevigen aanval van de Duitschers afgeslagen. Calais heeft zich thans overgegeven, thans is de aanval op Duinkerken be gonnen. 1 De geallieerden zijn verder te Noorden van Oss doorgedrongen, waardoor de Duitschers hun stellingen aan de Maas bij Maaseyck hebben moeten prijsgeven. De geallieerden hebben ten Noorden van Nancy nieuwe terreinwinst gemaakt. De spits van h?t' Britsche leger werd bij Arnhem gisteren aangevallen met Duitsche tanks, doch te middernacht was het gevaar geweken. De Amerikanen stonden van morgen ten Westen van Eist .in de richting van Den Bosch op 50 K.M. van de Canadee- zen die ten Noorden van het kanaal Antwerpen—Turnhout opereeren. Hitlers plan om de kanaalhavens bezet te houden, heeft hem sinds de landing in Frankrijk 82.000 man aan gevangenen gekost, hetgeen gelijk staat met het verlies van 8 volledige divisies van 10.000 man. De Geallieerden hebben thdns na de noodige voorbereiding een hevigen aanval op Duinkerken, de laatste kanaalhaven die de Duitschers nog bezet houden, ingezet. In Oost-Frankrijk staan de Geallieerden thans in een groote boog nog geen 30 K.M. van Belfort. De Duitschers heb ben daar uitgebreide mijnenvelden mijnen velden aangelegd. In den afgeloopen nacht hebben Brit sche vliegtuigen Brunswijk en andere pun ten in Duitschland aangevallen. Geen en kel Britsch toestel ging daarbij verloren. De tactische Britsche luchtmacht in België heeft in de afgeloopen week boven ons land 193 Duitsche vliegtuigen neer geschoten. De Britten verloren zelf slechts 2 toestellen. Door de Britsche luchtmacht is de uit kijktoren van een Duitsche onderzeeër door granaatvuur beschadigd, terwijl 6 der opvarenden in zee werden geslingerd. Ook werden in Duitschland locomotieven beschadigd en goederenwagens vernield, terwijl ook een munitiebergplaats tot ontploffing werd gebracht. Een luchtvaartmedewerker schrijft, dat in de laatste dagen door de Geallieerde vliegtuigen voortdurend schroeflooze Mes- sersmith's in de lucht worden ontmoet. De Duitschers schijnen van die schroef looze vliegtuigen groote verwachtingen te hebben, doch het is nog niet gelukt daar mede ook maar een enkel Britsch of Ameri- kaansch vliegtuig neer te schieten. De Geallieerde piloten schrijven dat geringe succes toe aan het gebrek aan ervaring .van de Duitsche piloten in het besturen van een vliegtuig dat sneller vliegt dan het geluid. Bij het stijgen en bij een vlakke lijn hebben deze vlieg tuigen inderdaad een zeer snelle vlucht, maar zij zijn niet geschikt voor snelle wendingen en manoeuvres. Ook hebben de Duitschers een raket vliegtuig in -gebruik genomen, waarmede zij evenmin succes hebben kunnen behalen. Ook deze mislukking moet worden toe geschreven aan gebrek aan ervaring. Het Russische leger dat thans de Yoego- slavische grens is overgetrokken vormt een bedreiging voor Belgrado. De Rus sische luchtmacht heeft 5 Duifsche munitie- treinen en -bergplaatsen vernietigd. Boedapest wordt thans vap 2 zijden door een Russisch leger bedreigd. Volgens een Duitsch bericht, zijn de Russen nieuwe aanvallen begonnen op de Karpatenpassen. Na 62 dagen strijd om Warschau bericht generaal Born dat de toestand thans voor de Polen ernstig wordt. De Finnen zijn thans geland te Tornea, aan de Bothnische golf, ondanks krachtig verzet van de Duitschers. Deze plaats vormt een belangrijk verbindingspunt tusschen Finland en Zweden. Het vijfde en het achtste leger maken in Italië voortdurend vorderingen. In de Egeïsche zee zijn thans door de Geallieerden enkele eilanden bezet hetgeen een begin is van de bevrijding van Grieksch grondgebied. Er is reeds een nieuwe Grieksche gouverneur voor het bestuur benoemd. Men was nog niet gereed met het tellen van het aantal te Calais in handen der Geallieerden gevallen Duitsche krijgs gevangenen, doch dit bedroeg reeds meer dan 5000. Dinsdagmorgen, 3 October 1944. In de uitzending van gisteravond werd medegedeeld, dat de omgeving van het Pannerdensche kanaal bij Huizen van Duitschers is gezuiverd. Voorts, dat de aanval bij Duinkerken is begonnen en dat daar hevig wordt ge vochten. Door de Nederlandsche Regeering is een overeenkomst gesloten met die van Zweden, voor aankoop in dat land van grondstoffen en materialen voor den op bouw van het economisch leven na de bevrijding van Nederland. Ook is melding gemaakt van een door de Nederlandsche Regeering uitgevaardigd besluit, waarbij de gezinnen en/of familie leden van in den strijd om de vrijheid

het Gemeenteblad voor Terneuzen | 1944 | | pagina 3