De strijd is volstreden. In Italië zijn ten Noorden van Rimini een paar steden genomen. Finsche troepen vechten nu zij aan zij met de Russen tegen hun vroegere bond- genooten. Woensdagmorgen 27 September 1944. Ten Westen van Arnhem graven de Duitschers zich in aan den Noordelijken oever van den Rijn. De corridor ten Noorden van Eindhoven tot Arnhem is verbreed. De Geallieerde troepen zijn verscheidene kilometers voorbij Deurne. Reusel is bevrijd. Er komt meer acti viteit van de Duitsche luchtmacht boven Nederland. Bij Emmerik zijn 18 Duitsche treinen door raketbommenwerpers ver nield. Ten Oosten van Nancy zijn krachtige Duitsche tegenaanvallen afgeslagen. Giste ren is Mannheim gebombardeerd. De „Manchester Guardian" schrijft, dat de capaciteiten van de Britsche genietroe pen er borg voor staan dat de Rijn zal worden overschreden. In Italië worden vorderingen gemaakt in de Apenijnen. In het* Noorden van Letland zijn 3 nieuwe Duitsche divisies in den strijd ge worpen om de terugtocht van de hoofd macht te dekken. Een Catelina-vliegboot heeft een vlieg tuigmoederschip en 2 torpedobooten van de Japaneezen tot zinken gebracht. Dit is het grootste succes van een enkel vlieg tuig bereikt in dezen oorlog. Georganiseerde buitenlandsche arbeiders in Duitschland hebben vanuit Engeland instructies gekregen om in verzet te komen. Het 2de Britsche leger heeft ten Zuid- Oosten van Nijmegen vorderingen gemaakt en staan bij Boxmeer aan de Maas dicht bij de Duitsche grens. Oss is bevrijd. De straatweg naar Hedel is bezet maar ligt nog onder Duitsch vuur. Overigens stilzwijgen over andere operaties in Nederland. Het Antwerpen-Turnhoutkanaal is weer op twee plaatsen overschreden. Bij de capitulatie van lange afstands batterijen in België zijn 600 gevangenen gemaakt. De totale verliezen van de Duitschers sedert de landing in Normandie bedragen aan gevangenen, dooden en gewonden c.a. 800.000 man. Ten Noorden en Oosten van Riga zijn 500 steden en dorpen bevrijd. Bremen is vannacht gebombardeerd. Woensdagavond 27 September 1944. De 1ste Britsche luchtlandingsdivisie is bij* Arnhem naar den Zuidelijken oever van den Rijn teruggetrokken in den loop van den nacht van Maandag op Dinsdag. 1100 zware bommenwerpers hebben vandaag Kassei, Ludwigshaven, Keulen en Mainz gebombardeerd en groote formaties gingen van nacht naar Karlsruhe en Frank fort. In Letland worden de Duitsche troepen, die langs de kust bij Riga staan, gaande weg opgeruimd. Het zijn voornamelijk troepenafdeelingen van de S.S. Nederland. Twee schepen van 7000 ton zijn voor de kust tot zinken gebracht. In Mandsjoerije zijn weer Reuzen-vlie gende forten in actie geweest. In het nieuwe Belgische ministerie zijn van de 19 zetels, 2 door communisten bezet. „Het was te voorzien, dat de positie van de luchtlandingstroepen bij Arnhem on houdbaar zou worden. Het plan om de Maas-, Waal- en Rijnbruggen intact in handen te krijgen, om zoodoende achterom het uiteinde van de Siegfriedlinie te trekken, is niet gelukt. Het was een riskante onderneming maar volkomen gerechtvaardigd om het groote belang, dat er ermede gemoeid was. Het goede resultaat is echter uitgebleven. Tegenover de groote Duitsche overmacht hebben de Paratroepen zich niet kunnen handhaven. Het geduld van ons volk ten Noorden van Arnhem, en ook op andere plaatsen in ons land, wordt op een zware proef gesteld. Arnhem is het symbool van taaien weerstand geworden. Arnhem,'nu in puin, en Oosterbeek zullen steeds her inneren aan de slachtoffers, die voor haar gevallen zijn. Nooit mogen wij deze dappere strijders vergeten. Zij vochten 10 dagen en 10 nachten voor Nederland en zij vochten tot den laatsten man, deze dappere Engelschen. Laat ons dat nooit vergeten." Aldus Radio-Oranje. Donderdagmorgen 28 September 1944. In latere berichten werd gisteren nog medegedeeld, dat door de Geallieerden een in de provincie Noord-Brabant ver overd vliegveld in gebruik was genomen en daarop nu voortdurend versterkingen en voortaden werden aangevoerd. De ligging van dit vliegveld wordt uiteraard niet nader aangeduid. Ten slotte is medegedeeld, dat de lucht landingstroepen zich van den rechteroever van den Rijn hebben teruggetrokken: welke operatie gedurende den nacht was uitgevoerd, terwijl verder uit de berichten kan worden afgeleid, dat er zich een front heeft gevormd in de lijn OssDen Bosch en de troepen van Generaal Eisenhower een zwenking hebben gemaakt Oostwaarts in de richting Helmond. Britsche vliegtuigen hebben gisteren fabrieken en andere militaire doelen in het Rijnland gebombardeerd, o.a. fabrieken van synthetische olie en andere punten te Echteld en Essen, terwijl Engelsche jagers de omgeving van Apeldoorn be stookten en Duitsche schepen in de haven van IJmuiden en te Katwijk aan Zee. De Canadeezen zijn nu het havengebied te Calais tot op minder dan 1 K.M. ge naderd. In Albanië zijn door de Geallieerden luchttroepen geland, om den terugtocht der Duitschers uit den Balkan te bemoei lijken, terwijl in Yoegoe-Slavië vorderin gen zijn gemaakt. Uit Roemenië oprukkende Russische troepen zijn Hongarije binnengedrongen. In Estland drijven de Russen de Duit schers verder opeen in het kustgebied. Zij zijn nu 15 K.M. dichter bij Riga genaderd. Bij den strijd om Warschau hebben de Polen thans versterkingen ontvangen van de Russen. Uit het verre Oosten wordt melding gemaakt van een luchtaanval op Batavia terwijl bij de Philippijnen 3 Japansche vrachtschepen tot zinken zijn gebracht en van uit China zware Amerikaansche bom menwerpers Mandsjoerije hebben bestookt. Minister Churchill zal heden in het Lagerhuis een uitvoerig overzicht geven van den oorlogstoestand. Men vermoedt, dat hij gedurende 2 uur aan het woord zal zijn. De Britsche Minister van Buitenlandsche Zaken Eden, heeft medegedeeld, dat de Britten alles in het werk hebben gesteld om de Poolsche patriotten in Warschau te helpen en dat ze daarmede voortgaan. Ook zal de Britsche Regeering er naar streven een goede verstandhouding te scheppen tusschen hare twee bóndgenoo- tende Polen en de Russen. Donderdagmiddag 28 Sept. 1944. De landing der eerste Britsche afdeeling luchtlandingstroepen werd uitgevoerd met •6500 manhiervan zijn 2000 manschappen op den Zuidelijken oever van den Rijn teruggetrokken, terwijl 1200 gewonden moesten worden achtergelaten. Deze worden, blijkens een mededeeling van een Britsch officier aan wien het gelukte uit gevangenschap te ontsnappen, door de Duitschers goed behandeld. Hieruit blijkt, dat de berichten uit Duitsche bron, als zou deze afdeeling ge heel zijn vernietigd, onjuist zijn. Naar een correspondent van de B.B.C. mededeelt, hebben deze troepen gevochten tot hun munitie geheel was verbruikt en de muren waarachter zij dekking konden zoeken geheel tot puin waren geschoten. Zij moesten zich, met niets anders dan geweren te hunner beschikking, verweeren tegen tanks, die door de Duitschers in den strijd waren geworpen. Al is het einddoel, het vestigen van een bruggenhoofd op den Noordelijken oever van den Rijn, niet bereikt, zoo is de onder neming toch van groot belang geweest. Dat zij niet geheel is geslaagd, moet voor een deel worden toegeschreven aan het ongunstige weer, waardoor het niet moge lijk bleek, tijdig de voorgenomen ver sterkingen en voorraden aan te voeren, terwijl de vijand integendeel daardoor ge legenheid kreeg zich te versterken. Ondertusschen zal deze operatie voor allen die er aan hebben deelgenomen als een der belangrijkste wapenfeiten kunnen worden geboekstaafd. Inmiddels is de sayant der geallieerden in Noord-Brabant naar beide zijden uit gebreid. De Canadeezen zijn thans over een breed front het kanaal Antwerpen-Turn- hout overgestoken. Aan de Kanaalkust hebben de geallieerden nabij Calais, 9 kustbatterijen veroverd, die door de Duitschers gebruikt werden om de Engelsche kust te beschieten. Engelsche bommenwerpers hebben gis teren verkeerswegen in Nederland en Duitschland gebombardeerd. In Italië heeft een afdeeling der ge allieerden in een 20 K.M. breed front de Rubicon overgestoken. De Russen hebben het eiland Vormsi, dat de Golf van Riga beheerscht, veroverd. Door de Russen zijn in Hongarije 2 steden veroverd. Moskou heeft nog geen melding gemaakt van de Russische ope raties in Hongarije. Vrijdag voormiddag, 29 September 1944. De wig van het tweede Britsche legers bij Nijmegen is verbreed, doordat het ten Noordoosten van Nijmegen is opgedron gen. Voorts staan de geallieerden thans op minder dan 8 K.M. van Den Bosch. Bij Boxmeer hebben zij de Maas bereikt over een front dat 23 K.M. breed is. Sinds den mislukten aanval op Nijmegen is de activiteit der Duitsche luchtmacht verzwakt. Er zijn gisteren door de Brit sche jagers een groot aantal Duitsche vliegtuigen boven ons land neergeschoten, met een gering verlies van eigen vlieg tuigen. De Canadeezen hebben de Citadel van Calais veroverd en rukken nu op tegen de stad. De Duitsche versterkingen "van Riga vallen de een na de ander in Russische handen. In een herhaling van de voornaamste punten der rede van Churchill wordt voor namelijk de aandacht gevestigd op zijn hulde aan het heldhaftige eerste Britsche .Jtachtlandingsleger, dat bij Arnhem zware verliezen heeft geleden. Die verliezen en opofferingen zijn echter niet te vergeefs geweest, daar zij de Duitschers in hun bewegingen hebben belemmerd, waardoor het vestigen yan een krachtig en hoogst belangrijk bruggenhoofd bij Nijmegen mogelijk is geworden. Sinds de grootsche luchtlanding in Nor-" mandië is het voor de geallieerden met groote sprongen voorwaarts gegaan. Alle groote havens aan de Atlantische kust, van de Spaansche grens tot Hoek van Holland, zullen nu binüenkort in handen der geallieerden zijn, hetgeen van groote beteekenis moet worden geacht. Een Britsche correspondent, die te Eind hoven was, beschrijft den toestand dien hij daar vond, in vergelijking met die in andere landen. Hij komt tot de conclusie, dat Nederland het meest van alle bezette Europeesche landen door de vierjarige bezetting door den Duitschen overwel diger heeft geleden. Nederland, dat het rijkste land zou moeten zijn, vond hij nu het meest verarmd, zelfs erger dan in Noord-Afrika. Er is aan alles behoefte en luxe is voor het oogenblik onbekend. Vooral is dit het geval op het gebied van textiel. Nieuwe kleeren, japonnen e,d. zijn niet meer te krijgen, zelfs niet in den zwarten handel. Er heerscht ge brek aan brandstoffen en het schijnt wel, cjat de bevolking heeft geleefd van de opbrengst van hun moestuin of van die van een voor- of achtertuintje- Hij doet daarom een dringend beroep tot het zen den van hulp voor deze zoo zwaar getroffen bevolking. Generaal Eisenhower heeft thans zijn eerste proclamatie gericht tot de Duitsche bevolking. Hij wijst er daarin op, dat de Geallieerden den Duitschen bodem hebben betreden als overwinnaars. Zij streven naar een omverwerping van het nazi regime. Duitschland zal worden bestuurd volgens rechtvaardige wetten, terwijl ook het militairisme moet worden vernietigd. Misdaden engruweldaden zullen worden gestraft. Zij, die 'er zich aan schuldig hebben gemaakt, "zullen op behoorlijke wijze terecht staan en gestraft worden. In het bezette Duitsche gebied worden alle gerechtshoven en onderwijsinstellingen geschorst. Vrijdagmiddag 29 September 1944. Door H.M. Koningin Wilhelmina is aan den Koning van Engeland een telegram gezonden, waarin Zij te kennen geeft, met de grootste bewondering kennis te hebben genomen van het standhouden van de eerste Britsche luchtlandingsbrigade bij Arnhem. Zij spreekt Haren dank uit ook namens Haar Volk, voor het taaie vol houden en den heldenmoed die door deze Divisie is betoond, terwijl Zij betreurt het verlies van zoovele dappere jonge levens, die daarbij zijn verloren gegaan. Hierop is door den Koning van Engeland een antwoord gezonden aan onze Koningin, waarin Hij verklaart, hoogelijk te waar- deeren de hulde door Haar toegebracht aan den buitengewonen moed en toe wijding die de mannen van de Britsche luchtlandingstroepen hebben betoond en die daardoor een bijzondere bijdrage hebben geleverd in den strijd tegen den gemeen- schappelijken vijand. Door den Minister van Oorlog, den heer Van Lidth de Jeude, is namens de Neder- landsche Regeering een telegram gezonden aan Generaal Eisenhower, waarin bewon dering voor de houding der troepen wordt uitgesproken. Gisteren spraken de verwachtingen van toenemenden strijd in de Betuwfe en in Brabant en heden wijzen de berichten nog in dezelfde richting. De brug bij Nijmegen wordt nu het belangrijkste stuk metselwerk van Europa genoemd. De Duitschers zijn nu door de Ge allieerden weer uit Eist verdreven en zij staan nu reeds 8 K.M. ten Westen van Beumei. De gevechten hebben blijkbaar hun hoogtepunt nog niet bereikt. De pogingen van de Duitschers om de brug bij Nijmegen te overmeesteren of te vernielen, zijn tot nu toe verijdeld. Om Weert wordt nog gevochten. Reumei werd door de Duitschers heroverd. Teekenen wijzen er op, dat de Geal lieerden er naar streven, de Duitschers terug te drijven over het Hollandsch Diep, hetgeen echter veel strijd zal kosten. Het vierde Britsche leger staat nu aan de Maas van Cuyck tot Vierlingsbeek. Ten Noorden van Nancy hebben de Geallieerden een vordering van 5 K.M. gemaakt. In de stad Calais en in de haven houden nog Duitsche groepen stand, maar het is te verwachten, dat de stad binnenkort zal vallen. Na de ontruiming van Estland door de Duitschers, komt thans Letland aan de beurt. Maar het is een gedwongen ontruiming. Maarschalk Stalin heeft aan Maarschalk Tito vergunning gevraagd voor het Rus sische leger, om te helpen Yoegoe-Slavië van Duitschers te zuiveren. Maarschalk Tito heeft, zij het in andere woorden, geantwoord, dat niets hem liever zal zijn. In Italië is de stad Ballaria door de Geallieerden bevrijd. De Duitschers hebben nu in Dene^r- ken voor de derde* maal binnen 14 dagen den staat van beleg afgekondigd. Vrijdagnamiddag 29 September. Het tweedè Britsche leger bezet nu een 16 K.M. breeden seyant tusschen de Waal en den Rijn, welke ten Noord westen van Nijmegen nog steeds wordt uitgebreid. Uit het hoofdkwartier van Generaal Eisenhower wordt gemeld, dat de Geallieerden de vlakken van hun seyant bij Nijmegen versterkt hebben. Ook hebben de Geallieerden hun seyant bij het kanaal Antwerpen—Turnhout uit gebreid. De Geallieerden hebben aan de Moezel hooggelegen terreinen bezet, terwijl bij Epinal en Belfort aanzienlijke vorderingen zijn gemaakt. Bij gisteren door de Britsche lucht macht boven Duitschland op verkeers- instellingen en wegen gehouden lucht aanvallen werden 36 Duitsche vliegtuigen omlaag geschoten. 49 eigen bommen werpers en 12 jagers gingen baarbij ver loren. Koning George van Engeland heeft, in antwoord op het van hem ontvangen telegram aan Prins Karei, Regent van •België, een telegram gezonden, waarin hij de overtuiging uitspreekt, omtrent het voortbestaan van een vriendschappelijke verhouding tusschen Engeland en het thans bevrijde België. Vannacht hebben Geallieerde vliegtuigen een bomaanval uitgevoerd op Brunswijk en hebben voorts vliegtuigendoelen achter de Duitsche linies bestookt. Ten Zuiden van Noorwegen is door vliegtuigen een Duitsche torpedoboot tot zinken gebracht. De Nederlandsche Regeering deelt mede, dat door een Nederlandsche duikboot in de Indische wateren 2 Japansche kust vaarders tot zinken zijn gebracht, terwijl door Nederlandsche vliegtuigen boven de Noordzee 2 Duitsche Henkels, die gebruikt werden om vliegende bommen tegen Enge land te lanceeeren, werden neergeschoten. In Italië heeft het vijfde Britsche leger een belangrijk succes behaald, door het bezetten van den hoofdweg van Florence naar Boulogna. Aan de Adriatische Zee zijn de Nieuw-Zeelanders 3 K.M. voorbij Ballaria opgerukt. De Duitschers hebben, zonder succes, een aantal tegenaanvallen gedaan. De 2 Russische legers, die uit verschil lende richtingen Riga biestookten, hebben thans contact met elkaar gekregen. De Yoegoe-slaven hebben aan de Russen vergunning verleend om over hun grond gebied Hongarije aan te vallen. Naar gemeld wordt, zijn er te Boekarest, de hoofdstad van Hongarije, vredes-betoo- gingen gehouden. De Argentijnsche Regeering heeft, in antwoord op de Britsche nota, te kennen gegeven, dat door haar geen asylrecht zal worden verleend aan oorlogsmis dadigers, en ook geen vergunning zal worden gegeven dat door dezen gelden zullen worden gedeponeerd of omgezet in vaste goederen. In een overzicht omtrent den militairen toestand van ons land wordt er op ge wezen, dat de wig, die het 2e Britsche leger de vorige week in de Duitsche linies gedreven had, nog maar een smallen vin ger was. doch dat die wig thans zoodanig is verbreed, dat zij veilig kan worden ge acht en ook in de flanken is beschermd. Een week geleden kon de vijand consta-

het Gemeenteblad voor Terneuzen | 1944 | | pagina 3