Dringende Waarschuwing. OPROEP. PUBLICATIES* Zich ophouden op den openbaren weg. Herplaatsing wegens misstelling. Bekendmaking. Verwijderen palen uit het land. iViededeelingen plaatselijke Distributiediensten. Landbouwmededeelingen voor het district O. Zeeuwsch-Vlaanderen De rede vani Minister Churchill in het Lagerhuis. De Zeeuwsch-Vlaamsche „ondergrondsche'L De krijgsverrichtingen* herstel van de In- en uitwendige veiligheid van den Staat en is bevoegd hiertoe maatregelen te nemen en verordeningen uit te vaardigen. Ik doe een beroep op Uw aller medewerking, teneinde dezen zwaren overgangstijd zoo veel mogelijk te bekorten en de grondslagen te leggen voor een spoedigen wederopbouw van ons land. Leve de Koningin, Leve het Vaderland. 25 September 1944. De Commissaris voor het Militair Gezag De Kapitein-Luitenant ter Zee C. W. SLOT. De Nederlandsche Regeering richt een dringende waarschuwing tot de bevolking van Nederland, vooral voor die in het Oosten van het land, dat door leden van de Duitsche politie arbeiders uit de fabrieken worden gehaald, om die mede te nemen voor het aanleggen van nieuwe Duitsche verdedigingswerken. De Nederlandsche Regeering verbiedt met, nadruk de Nederlandsche politie om aan razzia's tot het ophalen van arbeiders deel te nemen. De Amerikaansche Minister van Buiten- landsche Zaken Cordell Huil heeft de neutrale staten medegedeeld, dat het de Vereenigde Staten onaangenaam zou zijn, wanneer zij eventueel toevlucht zouden verleenen aan oorlogsmisdadigers. De verklaring van de Argentijnsche regeering, dat zij oorlogsmisdadigers zal weren, kan als een antwoord op die mede- deeling worden beschouwd. Aan alle weerbare Terneuzenaren Het oogenblik, waarop wij allen zoolang gewacht hebben, is thans gekomen. Binnen afzienbaren tijd zullen ook wij te zamen met onze geallieerde bondgenooten schou der aan schouder den vijand verdrijven uit die deelen van ons vaderland, die nog onder zijn schrikbewind zuchten. Om dit oogenblik zooveel mogelijk te bespoedigen worden sthans reeds alle voorbereidende maatregelen genomen. Daartoe is thans door Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard, Opperbevel hebber der Nederlandsche strijdkrachten der D. C. der O. D.. voor Oost Zeeuwsch- Vlaanderen Dr. CASPARI tot bevelheb ber van de nieuw te vormen vrijwillige strijdkrachten uit ons bevrijde Oost Zeeuwsch-Vlaanderen benoemd, welke thans alle weerbare mannen uit Oost Zeeuwsch-Vlaanderen in de gelegenheid stelt zich hiertoe vrijwillig te melden. Voor Terneuzen kan men zich hiertoe opgeven op het Gewestelijk Arbeidsbureau, Nieuwstraat 20, dagelijks van 912 en van 2—5 uur. Men versta echter goed, alleen diegenen zijn gewenscht, die werkelijk bereid zijn zich ten volle aan de goede zaak te wijden, waarbij men er rekening mee dient te houden, dat men onder strenge militaire discipline zal komen te staan. Wapenen, voedsel, kleeding en instructies zullen ons van Geallieerde zijde toekomen. Echter blijft alles vrijwillig; men kan zich ten allen tijde binnen een bepaalden termijn terug trekken tegen teruggave van verkregen wapenen en kleeding. - Tenslotte zij nog vermeld, dat het hier slechts een voorloopige melding betreft, waaruit diegenen zullen worden geselec teerd, die tot dit werk het meest geschikt zijn. Nadere inlichtingen kunnen ten allen tijde op bovengenoemd adres verkregen worden. Terneuzenaren, vier jaar lang hebben anderen voor Uw vrijheid gevochten. Toont thans, dat ook gij bereid zijt om voor Koningin -en Vaderland U zelf in te zetten. Leve de Koningin! Leve het Vaderland De plaatselijk Commandant der O.D., TOUSSAINT. De Burgemeester van Terneuzen maakt, namens den Militairen Commandant en in aansluiting op de Verordening Militair gezag, bekend, dat het verboden is zich van 214 uur zonder vergunning op den openbaren weg te bevinden. Vergunningen worden door de plaatse lijke politie verstrekt. Terneuzen, 29 September 1944. De Burgemeester voornoemd, C. A. VERLINDE. Alle personen die door welke omstan digheden ook zonder vaste werkgever zijn, zijn verplicht zich onverwijld aan te melden bij het arbeidsbureau, Nieuwstraat 20 te Terneuzen. Werkgevers die personeel in dienst wenschen te nemen, zijn verplicht hun aanvragen te richten aan bovenvermeld bureau. Uitdrukkelijk wordt bepaald dat onder geen omstandigheden mag worden afge weken van de thans geldende loonvoor- waarden. Overtredingen van deze bepalingen wor den bestraft. Terneuzen, 28 September 1944. De Burgemeester van Terneuzen, C. A. VERLINDE, wnd. De Burgemeester van Terneuzen ver zoekt een ieder, die iets weet ten laste van een lid van de N. S. B., dit bij onder teekend schrijven mede te deelen aan de plaatselijke politie. Valsche aangifte is strafbaar gesteld ingevolge art. 268 van het Wetboek van Strafrecht. Terneuzen, 29 September 1944. De Burgemeester voornoemd, C. A. VERLINDE. De Burgemeester-van Terneuzen brengt ter kennis van de landbouwers, dat de palen die op het land staan of gestaan hebben als Duitsch verdedigingsmateriaal en thans als oorlogsbuit als eigendom van het Geallieerde Opperbevel moeten be schouwd worden. Eigenmachtig gebruik, voor welk doel dan ook, is daarom ten strengste verboden. Eigenaren en pachters van land, waarop palen staan machtig ik deze te verwijderen op voorwaarde, dat de palen op hun hoeve worden opgeslagen en dat zij zullen toezien, dat deze tot nader order niet gebruikt of weggehaald worden. Het ligt in de bedoeling een deel der palen ten behoeve van de bevolking voor kook- en verwarmingsdoeleinden te ge bruiken. Een distributie van het be schikbare hout is in voorbereiding. Ik doe een dringend beroep op Uw. aller burgerzin om een redelijke ver deeling te helpen bewerkstelligen. Terneuzen, 29 September 1944. De Burgemeester voornoemd, C. A. VERLINDE. Distributiekring TERNEUZEN. Winkeliers, die nog in het bezit zijn van bon 39 B Boter, moeten deze bonnen uiterlijk Zaterdag morgen 30 September 1944 inleveren op het Bureau Steunverléening, Schoollaan 10, van 9—11 uur. UITREIKING BONKAARTEN K 411/412 te Sluiskil en Hoek. Hierbij wordt bekend gemaakt, dat degenen, die hun normale bonkaart K 411/412 nog moeten af halen, dit dienen te doen op de volgende data. HOEK Degenen, die opgeroepen zijn op 18 September, dienen hun bonkaart af te halen op Maandag 2 October a.s., en verder als volgt i 19 September op Dinsdag 3 October. 21 Woensdag 4 22 Donderdag 5 SLUISKIL Degenen, die opgeroepen zijn op 14 September, dienen bovengenoemde bon kaart af te halen op Vrijdag 6 October; degenen, die opgeroepen^ zijn op 15 September, kunnen op Zaterdag 7 October deze bonkaart afhalen. VERLICHTING. Zij, die op Maandag 2 October nog niet over eenige verlichting beschikken, kunnen zich vanaf die datum wenden tot het Distributiekantoor, Heerengracht 10. (Benedenkantoor achterzijde). Huisslacht- en Contractvarkens. Landbouwers die verplicht zijn een mest- contract af te sluiten, dienen vóór 14 October de big aan te koopen en voor zoover nog niet gebeurd het contract bij den PI. Vertegenwoordiger te teekenen. Degenen die hieraan vóór 14 October niet voldaan hebben zullen geen huis slachting mogen verrichten en reeds verstrekte huisslachtvergunningen zullen worden ingetrokken. Opgave Veestapel. Hiermede vestigen wij er de aandacht van belanghebbenden op dat op 2, 3 en 4 October opgave moet worden gedaan van den veestapel naar den stand op 24 September 1944; veeboekje ingevuld mee brengen. Niet tijdig opgeven heeft tot gevolg dat t.z.t. geen veevoederbonnen zullen worden verstrekt. In zijn j.l. Donderdag in het Lagerhuis gehouden rede, heeft Minister Churchill een overzicht gegeven van den oorlogs toestand in Europa. Hij bracht een bij zondere hulde aan de eerste Britsche lan dingsdivisie, die te Arnhem heeft gestreden. Al is dan ook,het hoofddoel, dat zij zich had gesteld, niet bereikt, zoo heeft haar optreden toch belangrijk bijgedragen tot het behalen van andere successen, daar zij een snelleren opmarsch der Duitsche weer macht heeft opgehouden en daardoor de brug bij Nijmegen, die van zoo groote beteekenis is, kon worden behouden. Minister Churchill stelde in het licht, hoe het beeld van den oorlog in Europa titans na 4 jaren volkomen is veranderd. Efe vijand, die de volkeren van Europa gedurende 4 jaar heeft onderworpen aan gewelddadigen smaad en terreur, is thans op de vlucht geslagen. 400.000 man van zijn leger zijn thans krijgsgevangen gemaakt, terwijl een half millioen is ge sneuveld of gewond, en vermoedelijk, niet minder dan 200.000 aan de kust van zijn leger zijn afgesneden, en waarschijnlijk hun vaderland wel niet meer zullen be reiken. Er zijn door de Britsche luchtlandings divisie zware verliezen geleden, doch hunne nabestaanden moge het tot troost strekken, dat de opoffering, die deze Divisie heeft betoond, niet nutteloos is geweest. Dit optreden zal onder de held haftigste van den oorlog worden geboek staafd, en de jongeren voorzeker inspi- reeren, het voorbeeld dezer mannen te volgen. Bij den inval in Normandië werd een vierde millioen mannen aan land gezet. Na enkele maanden is dit aantal tot 2 a 3 millioen man in Frankrijk gestegen. De verliezen van de Britten hebben 90.000 man bedragen, die der Amerikanen 145.000. Na 120 dagen was het aantal in Frank rijk strijdende Britten twee derde van dat der Amerikanen. De Geallieerden hebben nu in Frankrijk nog hetzelfde aantal Divi sies waarmede zij den strijd zijn begonnen. De Russen strijden in het Oosten met een grootere legermacht. Omtrent den strijd in het verre Oosten deelde hij mede, dat 10 Japansche Divisies, die bestemd waren voor een inval in Birma, door het optreden der Britsche legermacht zijn vernietigd. Sprekende over Hitier, herinnerde de Minister er aan, dat deze zijn redding van den bomaanslag als een teeken der Voorzienigheid heeft beschouwd. In mili tair opzicht wil spreker het met hem eens zijn, want het zou voor de Geallieerden een nadeel zijn geweest, als zij hadden moeten voortvechten met een leger dat op het laatst van den oorlog de leiding van den korporaal Hitier zou hebben moeten missen. Diens positie is wel eens vergeleken met die van Keizer Napoleon in het verleden, doch spreker kan daarin niet meegaan. Een vergelijking toch van dien genialen veldheejr Keizer, met den Duitschen bende-leider en menschenslazh- ter Hitier zou een beleediging zijn voor eerstgenoemde. Hij wees er voorts op hoe Hitier door zijn leiding verschillende deelen van zijn leger roekeloos heeft opgeofferd, o.m. niet minder dan 27 Divisies in den Balkan, die vermoedelijk ook hun vaderland niet meer zullen terugzien. Churchill besprak ook het eind van den oorlog. Voorbarige menschen spreken pver dat eind, alsof de oorlog in Europa Vóór eind 1944 voorbij zal zijn Daar entegen kan niemand garandeeren, dat de oorlog nog verscheidene maanden in 1945 zal voortduren. Ook kan niemand voor spellen of, na de feitelijke nederlaag van het Duitsche leger, de strijd nog niet zal worden voortgezet in de wouden van Duitschland, door menschen die overtuigd zijn van hun eigen schuld en ondergang. Churchill verklaarde, dat te Quebec in de conferentie met Roosevelt omtrent alle punten van samenwerking volkomen over eenstemming is verkregen, en een belang rijk overleg tusschen de chefs van leger en vloot heeft plaats gehad. Voor den oorlog tegen Japan zal ook de geheele Britsche vloot beschikbaar worden gesteld. Als met het eind van deft oorlog in Europa ook d,e duikboot-oorlog is afgeloopen, zullen meer schepen beschikbaar kunnen worden gesteld, omdat dan geen convooien meer zullen beschermd behoeven te worden. Trouwens, reeds thans is een groot deel van de Britsche vloot in den Stillen Oceaan aanwezig om te helpen ook daar een be slissende overwinning te behalen. De Nederl. journalist Robert Kiek, die gisteren alhier vertoefde, heeft voor de radio een en ander verhaald over het werk der ondergrondsche beweging te Hulst en hoe deze aan wapens gekomen is. De geheele voorraad wapens bestond uit 3 pistolen. De eigenaars daarvan hebben zich daarmede begeven naar de Duitsche kazerne te Kloosterzande, waar zij 3 onderofficieren aantroffen. Zij stel den deze met de pistolen op de borst voor de keuze of zichzelf en hun manschappen over te geven en te ontwapenen, of wel den strijd aan te gaan met de op komst zijnde afdeeling partisanen. f De bluf lukte en zoo werden daar döór 3 mannen van de ondergrondsche bewe ging 40 Duitschers gevangen genomen en kregen zij de beschikking over geweren en munitie. Later is ook nog een hoofd kwartier van de Duitschers overvallen, waar een officier eerst met handgranaten wilde smijten, maar tot andere gedachten 'kwam, toen een mitrailleur op hem werd gericht. Ook is nog -een 'munitietrein aangehouden en werden de,machinist en de stoker in de gelegenheid gesteld onder te duiken. Volgens dezen correspondent werden door de ondergrondsche beweging 150 Duitschers gevangen genomen en een groote hoeveelheid wapens en ammunitie buitgemaakt. Er is daar in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen bijzonder verdien stelijk werk verricht en de correspondent roemt in het bijzóhder de activiteit van den aanvoerder van dit werk, wiens gezin tijdens zijne actie is ondergedoken. De heer Kiek laschte in zijn verhaal ook nog in het feit, dat de „distancieerende" Duitsche troepen in Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen op hun weg onder door een eerepoort moesten waarop het „Leve de Koningin" was aangebracht. Dit slaat natuurlijk op de bekende eerepoort, die door de bewoners der buurtschap Zaam- slag-Veer, in hun groote blijdschap over de in de eerste dagen slechts „vermeende' bevrijding, was opgericht. Dinsdagmiddag 26 September 1944. Canadeezen zijn de buitenste fortengordel van Calais binnengedrongen. De Duit schers zijn echter nog vast in deze plaats genesteld,daar zij een groot deel van den omtrek onder water hebben gezet. Het 15e leger, dat van de Seine over de Schelde is getrokken, is thans in actie tegen de flanken van het westelijk Ge allieerde leger. In het Noord Westelijk deel van België blijven de Geallieerden vorderingen maken. De corridor tusschen Nijmegen en Arnhem is Zondag afgesneden geweest, doch Maandag weer door Geallieerde tanks en Infanterie geopend. De positie van de luchtlandingstroepen bij Oosterbeek is nog steeds moeilijk. Samenvattend kan worden gezegd: „Zware gevechten bij Arnhem". Het is duidelijk, dat de Duitsche leger leiding alles in het werk stelt om de positie tusschen Nijmegen en Arnhem te behouden, daar het verdere verloop van de operaties hiervan sterk afhankelijk is. Slecht weer bemoeilijkte gisteren de operaties en er is nog zwaren strijd te verwachten. Helmond is bevrijd. Tusschen Aken en Keulen worden de Duitsche stellingen krachtig door Ge allieerde artillerie beschoten. Estland is nu bijna geheel van Duitschers gezuiverd. Zweden heeft, als gevolg van Geallieerde stappen, nu al zijn havens voor de scheep vaart gesloten. Amerikaansche „Reuzen vliegende for ten", hebben een aanval gedaan op Mandsjoerije. H.K.H. Prinses Juliana, heeft gisteren een bezoek gebracht aan den Nederland- schen Marine vliegdienst. Latere berichten. Over 'de afzonderlijke operaties in Nederland zullen, volgens mededeeling van Generaal Eisenhower, voorloopig geen communiqué's worden uitgegeven. Hij heeft echter nogmaals duidelijk in het licht gesteld, dat de militaire positie van de Duitschers onhoudbaar is. Den Helder is zwaar gebombardeerd. Verscheidene schepen werden tot zinken gebracht en een groot gebouw, waar -blijkbaar amunitie was opgeborgen, ging in vlammen op. Bij Schijndel ondernamen de Duitschers weer een poging om den toevoer naar Arnhem af te snijden. De poging mis lukte. Churchill heeft bekend gemaakt, dat alles in het werk gesteld zal worden om te voorkomen, dat Nazi's naar andere landen de wijk nemen. Van sommige neutrale landen is reeds toezegging gekregen.

het Gemeenteblad voor Terneuzen | 1944 | | pagina 2