VOOR TERNEUZEN VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1944 No. 1 Een verzoek van PRINS BERNHARD* ACTE Bekendmaking aan het Nederlandsche Volk» MILITAIR GEZAG. HET GEMEENTEBLAD Prins Bernhard heeft het verzoek tot de Nederlandsche bevolking gericht om alle mogelijke wapens en munitie en materialen die daarvoor dienstig kunnen zijn ter beschikking te stellen van de binnenlandsche strijdkrachten, opdat ieder op die wijze kan helpen het succes te verzekeren van het optreden der binnen landsche strijdkrachten om den vijand te verdrijven. houdende overeenkomst tussen den Opper bevelhebber der Geallieerde Expeditie macht en de Regering van het Koninkrijk der Nederlanden ter verschaffing van plaatselijke verstrekkingen, diensten, facili teiten en het gebruik van landen gebouwen, voordat de Nederlandse Regering in staat is een dergelijke verstrekking ter plaatse voor de Geallieerde strijdkrachten te be werkstelligen. 1. Tot het oogenblik waarop de Op perbevelhebber beslist, dat het (in over eenstemming met artikel 2 van de Engels- Amerikaans-Nederlandse overeenkomst over het burgerlijk bestuur) mogelijk is voor de Nederlandse Regering om de voorziening ten behoeve van de Geallieerde Èxpeditiemacht te bewerkstelligen, zullen de Geallieerde Expeditiestrijdkrachten zich 'rechtstreeks het nodige verschaf fen, daarbij zoveel mogelijk gebruik makende van de bevoegde Nederlandse autoriteiten. De verstrekkingen zullen indien mogelijk geschieden door tussenkomst van Neder landse autoriteiten en in overeenstemming met het Nederlandse recht. Met betrekking tot alle vormen van voorziening zal zoveel mogelijk gebruik worden gemaakt van Nederlandse verbin dingsofficieren toegevoegd aan de Ame- rikaans-Britsche strijdkrachten. 2. In noodgevallen zullen alle Neder landse hulpbronnen ter beschikking staan van de Geallieerde Expeditiestrijdkrachten. Overigens zullen de volgende algemene beginselen de rechtstreekse verstrekking beheersen a) Vóór tot plaatselijke verstrekking over te gaan, zal alles in het werk ge steld worden om de verlangde verschaf fingen te verkrijgen uit de beschikbare Brits-Amerikaanse militaire hulpbronnen. b) De Geallieerde Expeditiestrijd krachten zullen niet tot aanschaffingen ter plaatse overgaan, behoudens voor hulp aan de burgerij als dit invoer voor hulp- 1 verlening aan de burgerbevolking nood zakelijk zou maken. c) De nodige rekening zal gehouden worden met de behoefte van het Burger lijke Economische leven, voorzoover zulks vereenigbaar is met de behoeften van de militaire strijdkrachten. d) Onroerend goed (d.w.z. land en/of gebouwen) zullen niet in eigendom ver worven worden door de Geallieerde Expeditiestrijdkrachten. e) De Geallieerd^ Expeditiestrijdkrach ten zullen zich niet verschaffen: I. Voedsel in alle vormen, behalve vers fruit en groenten. II. Medische- en Sanitaire benodigd heden, zeep inbegrepen. III. Levende have en voeder voor levende have. IV. Brandstof, steenkool, benzine, olie, smeermiddelen en brandhout, behalve hout dat verkregen kan worden door het onder militaire leiding gebruiken van bossen. Wijze van verschaffing. 3. In overeenstemming met paragraaf 1 hierboven, zal de Opperbevelhebber tot het tijdstip dat andere regelingen vast gesteld zijn, bevoegd zijn om zich diensten van burgers, kwartieren, verstrekkingen, gebruik van land en gebouwen, vervoer en andere diensten te verschaffen, voor de militaire behoeften van zijn Commando. De verschaffing kan geschieden, hetzij door vordering, hetzij door koop of hum De normale wijze van aanschaffing zal vordering zijn. Het recht tot vorderen en aanschaffen wordt gegeven aan officie ren, hiervoor door de Geallieerde Expe ditiestrijdkrachten aangewezen. a. Vordering. Indien mogelijk, zullen de vorderingen, verricht door de plaatselijke Nederlandse burgerlijke autoriteiten en Nederlandse „Civil Affairs" officieren in overeenstem! ming met Nederlands recht geschied. J Officieren der Geallieerde Expedmil macht, die verstrekkingen ter uitvoef leggen, zullen een vorderingsbevel uitgeven voor de gevorderde goederen of diensten, waarop de hoeveelheid en omschrijving van de betrokken goederen of diensten aangegeven staat. Zodra de goederen of diensten ont vangen zijn, zal de betrokken officier hei- origineel van het vorderingsbewijs ter hand stellen aan de plaatselijke Neder landse burgerlijke autoriteiten, en de bur gerlijke autoriteiten zullen verantwoordelijk zijn om betaling te verkrijgen van hun Regepring en af te rekenen met den eigenaar, behalve in de gevallen vermeld in para graaf 4, waarin betaling zal geschieden door de Geallieerde Expeditiestrijdkrachten door bemiddeling van de burgerlijke autori teiten of rechtstreeks. b. Koop of huur. I. Indien verschaffing door koop of huur noodig geoordeeld wordt, binnen de grenzen vermeld in paragraaf 4, is zulks toegestaan en zal betaling plaats hebben door de Geallieerde Expeditiestrijd krachten. II. Een vordering kan omgezet worden in een schikking of minnelijke regeling, in de gevallen vermeld in paragraaf 4, in welk geval het oorspronkelijke vorde ringsbewijs teruggegeven zal worden ter intrekking naar omstandigheden door de burgerlijke autoriteit of door den eigenaar. Huurovereenkomsten- zullen een clau sule bevatten, die overdracht van de Neder landsche Regeering toestaat. 4. De geallieerde Expeditiestrijdkrach ten zullen betalen voor gevorderden arbeid door burgers en kwartieren, gedurende de periode waarvoor deze Acte geldt.' De Nederlandse Regeering zal betalen voor verstrekkingen, faciliteiten en diensten (het gebruik van onroerend goed inbe grepen), behalve I. Voor de minder belangrijke aan schaffingen, of II. In de gevallen waarin iemand in moeilijkheden zou geraken, door uitstel van betaling, of III. In de gevallen waarin betaling gewenst is uit tactische of veiligheids redenen. In deze gevallen zullen de Geallieerde Expeditiestrijdkrachten betalen. De prijzen, betaald door de Geallieerde Expeditiestrijdkrachten, zullen in overeen stemming zijn met de prijzen en maat staven en loonstaten, die van tijd tot tijd verstrekt zullen worden door de Neder landse Regering. Deze prijzen kunnen vervolgens door de Nederlandse Regering gewijzigd worden. Wanneer een bepaald punt niet ver meld is, zal de officier, die de verschaffing bewerkstelligt, de juiste waarde trachten vast te stellen op grond van de plaatselijke officiële prijzen geldende tijdens het binnen trekken in de Nederlanden. Indien geen vaststelling bereikt kan worden op de bovenvermelde wijze, zal het product of de dienst gevorderd worden, waarbij de vaststelling van de prijs of huur en de betaling aan de Nederlandse Regering wordt overgelaten. Voor zover officiële prijzen zijn vast gesteld, zullen deze streng in acht genomen worden door de Geallieerde Expeditie strijdkrachten. 5. Indien mogelijk zal inkwartiering tenuitvoer gelegd worden door tusschen- komst van ''de plaatselijke Nederlandse burgerlijke autoriteiten en Nederlandse officieren voor Civil Affairs. Officieren van de Geallieerde Expeditie krachten, die de inkwartiering regelen, zullen de burgerlijke autoriteit voorzien van een lastgeving, die het volgende zal bevatten I. Officieren met bed fl 1.25 per nacht. II. Aantal officieren en onderofficieren en manschappen ingekwartierd fl 0.65 per nacht. III. Aantal officieren en onderofficieren en manschappen ingekwartierd a. met stroo verschaft, door het leger fl 0.20 per nacht, b. met stroo verschaft door burgers ff 0.30 per nacht. IV. Prijzen te betalen voor verblijven, kantoren en andere kamers zullen later worden vastgesteld. Betaling voor elders verkregen kwar tieren zullen terstond geschieden aan de burgerlijke autoriteit, die verantwoordelijk is voor betaling aan den eigenaar. Bij de betaling zal een bewijs verstrekt worden door de burgerlijke autoriteiten, waarop aangegeven staat het betaalde bedrag, tezamen met de maatstaven voor de groepen hierboven vermeld. In de gevallen waarin inkwartiering niet ten uitvoer kan gelegd worden door de plaat selijke burgerlijke autoriteiten of Neder landse officieren voor Civil Affairs, maar rechtstreeks met de kwartiergevers zullen de bovenvermelde prijzen van toepassing van kracht zijn. 6. Het bovenstaande zal in geen enkel opzicht de uiteindelijke financiële regeling beïnvloeden die zal worden besproken tussen de Regering van het Vereenigd Koninkrijk, de Verenigde Staten en de Nederlanden. Aldus ondertekend op 1944. Voor de Koninklijke Nederlandse Re geering door (get). O. C. A. VAN LIDTH DE JEUDE Zijne Excellentie Jonkheer Ingenieur O. C. A. VAN LIDTH DE JEUDE, Minister van Oorlog. Opperbevelhebber der Geallieerde Expè- ditiemacht door H. M. GALE. Lt. Generaal H. M. GALE, Chief Administrative Officer. De Koninklijke Nederlandsche Regeering brengt het volgende ter kennis aan het Nederlandsche volk. I. Al naarmate het gebied van het Koninkrijk der Nederlanden van den vijand wordt bevrijd', wordt, volgens de voorschriften van het Besluit op den Bijzonderen Staat van Beleg, dit gebied verklaard zich te bevinden in bijzonderen staat van beleg en onder Militair Gezag. Het besluit op den Bijzonderen Staat van Beleg zal zoo spoedig mogelijk ge publiceerd worden in alle bevrijde ge meenten. Zoo spoedig als de uit- en inwendige veiligheid van den Staat dit toelaat, zal de Bijzondere Staat van Beleg eindigen wat betreft het geheele Rijk in Europa of $en gedeelte daarvan. II. Het is van het hoogste belang, dat de militaire operaties, die reeds de bevrijding van een gedeelte van ons land tengevolge hebben gehad door de Geal- lièerden worden voortgezet met alle te hunner beschikking staande middelen totdat de vijand volkomen verslagen is en ver dreven uit het geheele Rijk in Europa. Naast het in werking treden van den Bijzonderen Staat van Beleg, heeft Neder land, teneinde de militaire operaties op Nederlandsch grondgebied op alle moge lijke wijzen te bevorderen, overeenkomsten gesloten met Groot-Britannië en de Ver- eenigde Staten van Amerika. De voornaamste bepalingen van deze overeenkomsten zijn,: Ten eerste: de getroffen overeenkomsten tasten op geenerlei wijze aan de souve- reiniteit van de Nederlandsche Regeering. Ten tweedeGeneraal Dwigth D. Eisenhower, in zijn hoedanigheid van Opperbevelhebber van de Geallieerde strijdkrachten, zal in gebieden waar militaire operaties ondernomen worden in feite beschikken over de volledige bevoegdheid om al zulke maatregelen te treffen, militaire zoowel als administratieve, welke de mili taire toestand mocht gebieden. Ten derde: Niettegenstaande deze be voegdheid van den Opperbevelhebber van de Geallieerde strijdkrachten is het niet te verwachten, dat hij daarvan gebruik zal behoeven te maken om in te grijpen in Uw publiek of persoonlijk optreden. Integendeel. Behalve in zooverre als mili taire overwegingen en de handhaving van de orde zulks zullen noodig maken, zul len regelingen worden getroffen door de Nederlandsche militaire en burgerlijke autoriteiten. Ten vierdeBenoemingen in de Ne derlandsche uitvoerende en rechterlijke macht zullen plaats hebben door de be voegde Nederlandsche autoriteiten over eenkomstig de Nederlandsche wet. Gedu rende de militaire phase zullen de bevoegde vertegenwoordigers van de Nederlandsche Regeering den Opperbevelhebber bijstaan bij het bewerkstelligen van die vervan gingen en het doen van die benoemingen, welke noodzakelijk zullen blijken. Ten vijfde: de Nederlandsche militaire en burgerlijke autoriteiten zullen behoudens de buitengewone bevoegdheid van den Opperbevelhebber in gebieden waar mili taire operaties ondernomen worden en onverminderd de bijzondere voorzieningen, welke noodig geacht zullen worden voor de Geallieerde troepen in gebieden, welke van vitaal militair belang zijn, verant woordelijk zijn voor het burgerlijk bestuur. III. Gelet op het voorgaande wordt op U allen een beroep gedaan om onmid dellijk en ten volle te gehoorzamen aan alle bevelen afkomstig van het Neder landsche Militair Gezag en alle bevelen, welke de Opperbevelhebber der Geallieer de strijdkrachten, op grond van militaire overwegingen, zal moeten geven. Dienovereenkomstig draagt de Regeering U op om Uwe volle medewerking te verleenen aan de Geallieerde strijdkrachten in Nederland, waarbij vele van onze landgenooten dienst doen verder, om het Nederlandsche Militair Gezag en de politie te steunen bij het handhaven van de wet en de openbare orde om op Uwe posten te blijven en Uwe normale plich ten en functies uit te oefenen, tenzij gij andere instructies mocht ontvangen ten slotte om de bestaande publieke diensten naar Uwe beste krachten gaande te houden. Aldus kan een ieder Uwer op de beste wijze de belangen van ons geliefd Vader land dienen en de komst verhaasten van den dag, waarop wij onder Uwe in vrij heid gekozen vertegenwoordigers opnieuw aan den wederopbouw mogen beginnen. De Minister voor Algemeene Oorlog voering van het Koninkrijk. Voorzitter van den Raad van Ministers, P. S. GERBRANDY. BEKENDMAKING No. 1 van den Militair Commissaris in de Provincie Zeeland. Aan de inwoners van de Provincie Zeeland. In aansluiting op de Proclamatie van H.M. de Koningin, aan het Nederlandsche Volk, waarbij bekend is gemaakt dat ge durende den thans ingetreden bijzonderen Staat "Van Beleg een MILITAIR GEZAG is ingesteld, deel ik U mede, dat ik bij Koninklijk Besluit d.d. 4 September 1944 no. 1, ben benoemd tot Commissaris van het Militair Gezag in de Provincie Zeeland. Het bureau van het Militair Commissariaat is voorloopig gevestigd te Axel. Het Militair Gezag is een tijdelijke in stelling, welke o.a. tot taak heeft zoo spoedig mogelijk de burgerlijke bestuurs organen wederom normaal te doen func- tioneeren en de schakel te vormen tusschen de gealliëerde legerautoriteiten en de burgerbevolking. Bovendien is het Militair Gezag belast met de handhaving en het

het Gemeenteblad voor Terneuzen | 1944 | | pagina 1