ZEELAND. DE R00DE VULPENHOUDER ZUID-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. .«a? -ytassau. 55 BESTRIJDING VAN STALBRANDEN. De ernstige brand te Grijpskerke (W.) op 9 April 1932, waarbij een groot aan tal stuks vee omkwam, gaf de afd. Zee land der Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren aanleiding een! vergadering te beleggen, ter bespreking van middelen tot bestrijding van stalbranden. Op die vergadering is besloten tot de benoe ming eener studie commissie. Deze is tot stand gekomen en haar rapport ligt thans voor ons. De commissie bestond uit de heeren H. Bierman, commandant der brand weer te Middelburg, voorzitter; ir. J. Siebenga te Goes, later vervangen door den heer C. Zwagerman te Middelburg; J. Kraamer, rijksveearts, Koudekerke; L. Melse, Serooskerke; K. Francke, Oostkapelle; C. Ouwehand, dir. gemeen tewerken, Vlissingen. Secretaresse was mej. H. C. van Hoek te Middelburg. Na de samenstelling en werkwijze der commissie behandelt het rapport achter eenvolgens de inrichting van de stallen op Walcheren; de verbeteringen, aan te brengen in den toestand der bestaan de stallen; de kostenberekening van 't voorgaande; bouwverordeningen; mid delen ter onmiddellijke beveiliging van vee bij brand; brandverzekering voor stallen en vee en ten leste: verbeterin gen zonder noemenswaardige kosten." De commissie formuleert ten slotte de volgende conclusies: 1. Op Walcheren komen in de be staande stallen nog te veel brandge vaarlijke toestanden voor, waardoor 't vee zeer onvoldoende tegen brand be schermd is. 2. Het is van het meeste belang, dat voortaan zulke stallen niet meer wor den gebouwd. 3. Wenschelijk is, dat hierin ook door de bouwverordeningen ^wordt voorzien. 4. Het bouwen van brandvrije stallen kost slechts 8 pCt, meer dan bij ge bruik van hout. 5. In de bestaande stallen kunnen vele verbeteringen worden aangebracht, zelfs zonder noemenswaardige kosten. 6. Van bijzonder belang is het ma ken van meer uitgangen. 7. Het aanbrengen van bliksemaf leiders wordt aanbevolen. 8. Snelblusschers dienen in ruime mate ten platten lande verspreid te zijn. 9. Een goed doordacht waarschu wingssysteem, zoowel voor de naaste omgeving als voor de in de nabijheid gevestigde brandweren, is noodig. 10. Bluschwater moet ten allen tijde in de nabijheid aanwezig zijn. 11. De stallen moeten vrij van spin rag gehouden worden. 12. Rooken, stoken en gebruik van open vuur moet in stallen verboden zijn. 13. Op naleving van die verbodsbe palingen moet door of namens de over heid gelet worden. 14. Het verdient aanbeveling alle huisgenooten n taak op te dragen, die zij bij brand moeten verrichten. Zij moe ten af en toe in het snel vervullen daarvan geoefend worden. 15. Brandvrije stallen en maatrege len om branden te voorkomen en te be perken zullen moeten leiden tot premie verlaging bij verzekering. 16. 'Het maken van brandvrije stal len moet bij de belanghebbenden gepro pageerd worden. 17. Waar inrichtingen tot het los maken van vee worden aangebracht, is voortdurend controle noodzakelijk. 18. Het gebruik van hooibroei-peil- ijzers is van veel belang. door A. W. v. E.v. R. 6). Hij vond het niet noodig miss Allen's eigen woorden te herhalen. Die bejaar de rondborstige, ongehuwde dame had met haar gewone scherpe vrijmoedigheid gesproken. „Wat Tine in haar schild voert, weet ik niet, en dat verlang ik ook niet te weten Een of ander kattekwaad, wil ik wedden, en misschien wel iets heel erkeerds. Ik vertrouw haar niet. Zij moet een goede reden hebben, om een week bij haar oude zuster te willen doorbrengen. Ik heb haar gezegd, dat zij kon blijven, zoo lang zij verkoos, op voorwaarde, dat zij niet op mijn paar den zou rijden. Zij zit er op als een zak aardappelen en dan die handen van haar! Geparfumeerde sigaretten en een stoel bij den haard liggen meer in haar lijn De wind was gaan liggen en voor 't eerst in drie dagen viel er een fijne re gen. Toen zij de schuur verlieten, hoor den zij het geluid van een auto, die den weg afkwam. ..Dat zal de dokter zijn, denk ik", zei Brace, zichtbaar opgelucht. ,.Als die er geweest is, kunnen we naar bed gaan." De dokter ontmoette hen bij de deur. Na eenige verklarende woorden van weerszijden, haastte hij zich naar de zit kamer en knielde naast hei lichaam RAAD VAN WOLPHAARTSDIJK. WOLPHAARTSDIJK. In de Donder- dag gehouden raadsvergadering was af wezig met kennisgeving de heer J. Lin- denbergh Als lid van de plaatselijke schoolcommissie werd met alg. stemmen herbenoemd de heer C, van Velde hoofd der openbare school te Oostkerke. Op een verzoek van de vereeniging Eigen Eerf om een voorschot ad 1781 voor het bouwen van een plaatsje ten behoeve van J. Westenweel, werd met alg. stemmen gunstig beschikt. Besproken werd een verzoek van eenige bonden van Landarbeiders en van den Christelijken besturenbond te Goes en omstreken om een bijslag op de kasuitkeeringen hunner werklooze leden en om een brandètoffenbijslag aan deze en aan de steuntrekkers, en het verzoek van den besturenbond om een steunregeling voor de bouwvakarbei ders en een kolentoeslag werden in gunstige overweging genomen. Besloten werd een brandstoffen bijslag te ver- leenen aan werklooze land- en bouw vakarbeiders, zoowel georganiseerde als niet georganiseerde, van 0.50 tot 1,per week, naar de gezinsbehoef ten, De regeling geldt van 1 Januari e.k. tot 15 Maart a.s. voor gehuwde en on gehuwde kostwinners. Eveneens betaalt de gemeente een bijslag van 10 cent per dag aan de werkloozen in het landbouwbedrijf zoo wel kasleden als niet kasleden, voor zoover het hoofden van gezinnen of kostwinners zijn. N.a.v. een adres van den Chr. Land- arbeidersbond besloot de raad aan de gehuwde en ongehuwde kostwinners der aangesloten leden van den bond en van den bouwvakarbeidersbond een kerst- gave te verleenen van 25 pet. van het geen uit de kas werd uitgekeerd over de week van 19 tot 24 December, tot een maximum van 1.80. De niet georga- niseerden zullen mede in die kerstgaven deelen tegen 0.30 per werkloozen werkdag over die periode. Ten slotte vond de raad goed dat ook de uitge trokken bouwvakarbeiders zullen wor den betrokken bij dezelfde steunrege ling der werklooze arbeiders. Op voorstel van B. en W. werd be sloten tot verkorting van het lichtlooze tijdperk inzake straatverlichting, die thans zal ingaan met ingang van den zomertijd (vorige jaren 1 Mei). Tegen dit voorstel waren de heeren Overbeeke en Van Wel, Nadat de heer Van Oeveren ge wezen had op een losliggende plaat over het riool in de Dorpstraat, stelde de heer Overbeeke voor een verzoek te richten tot den Provincialen Water staat tot wegneming van de palen tus- schen het rijwielpad en de straat aan den Veerweg, welke meermalen oorzaak zijn dat wielrijders een onvrijwillige buite ling maken en alzoo een gevaar voor het verkeer ontstaat, met welk voorstel alle leden instemden. Besloten werd het verzoek door te zenden aan den Pro vincialen Waterstaat. De heer S n o o d ij k vroeg of er reeds een oplossing is gevonden inzake het bouwterrein op het voormalig villa terrein. De voorzitter zegt, dat hoewel B. en W. reeds stappen hebben gedaan, er nog geen oplossing is gevon den. Dezelfde spreker stelde alsnog de vraag of er nog geen oplossing is gevon den inzake het ter vorige vergadering in gekomen verzoek van de winkeliers- eeniging alhier inzake de winkelslui tingswet. De voorzitter zeide, dat een en ander was doorgezonden naar hoogere autoriteiten, doch nog geen be richt is ontvangen. Op een vraag van den heer Over beeke betreffende de verbetering van den draai Lepelstraat-Karnemelksput, neer, zijn dikke handschoenen onderwijl afstroopend. Zijn handen waren koud en het scheen hem eenige moeite te kosten, ze van het stijve leer te bevrijden. Ter wijl hij aan de handschoenen trok, na men zijn vlugge oogen het lijk nauw keurig op, waarvan geen uiterlijke bij zonderheden hem ontgingen. Leslie, die precies tegenover hem stond, werd getroffen door zijn scherpen waakzamen blik en kreeg nu een andere meening over hem, dan hij eerst gehad had. Gregg had hem altijd vrij dom ge leken, en hij trok er de les uit, dat men een man niet moet beoordeelen, voor dat men hem in zijn werk gezien heeft. Gregg streek het haar op zij van het hoofd weg, juist als Brace gedaan had. „Goede God, doodgeschoten riep hij uit. Leslie merkte op, dat de handen, waarmee hij de japon van de vrouw los maakte, om een verder onderzoek in te stellen, niet erg vast waren, en kwam weer tot het besluit, dat hij dien man nooit recht had laten wedervaren. Hij was klaarblijkelijk oprecht bewogen bij het gezicht Ivan die deerniswaardige figuur voor hem. „Kunt u zeggen, hoe lang zij al dood is?" vroeg Brace, toen de schouwing v/as afgeloopen. „Moeilijk te zeggen bij zoon vluchtig onderzoek, maar, ruw geschat, zal het wel vier of vijf uur zijn." „Niet langer?" „Dat geloof ik niet. Maar ik zou het niet op een uur na kunnen zeggen. In deelde de voorzitter mede dat in samenwerking met de provincie deze draai zal verbeterd worden door het bij leggen van keien en klinkers. Daar het de laatste vergadering in 1932 is, dankte de voorzifïer den secretaris en de leden van den raad voor de aangename samenwerking. Hij sprak de hoop uit, dat deze in 1933 niet min der aangenaam zal mogen zijn. RAAD VAN TERNEUZEN. Instelling landbouvrhnis- houdonderwijs, TERNEUZEN. Donderdag kwam de raad voltallig bijeen, voor een vergade ring, die aanvankelijk 8 dagen te vo ren was uitgeschreven, doch door on voorziene omstandigheden was uitge steld. Dit uitstel gaf aanleiding tot dis cussie, omdat de raad nu niet tijdig in de gelegenheid was gesteld zich uit te spreken over een verzoek der Bestu renbonden om aan de gesteunde werk loozen een Kerstgave te verstrekken. Vooral de heer Hamelink was hierover verstoord. Zoowel de Voorzitter als de heer S c h e e 1 e toonden aan, dat dit uitstel om dringende reden was. Mede namens wethouder Geelhoedt bestreedt de heer S c h e e 1 e het ver leenen eener Kerstgave, niet zoozeer wegens de te hooge kosten, doch om dat die te steunen werkloozen dan weer een voorrang zullen genieten boven de landarbeiders. De Voorzitter, als minderheid, verdedigde het verleenen eener Kerst gave aan de categorie die daarvoor over eenkomstig de ministerieele aanschrij ving in aanmerking komt. Het voorstel van B. en W. om geen Kerstgave te verstrekken werd met 9 tegen 6 stemmen verworpen, zoodat die alsnog zal worden verleend aan de werkloozen die steunuilkeering ontvan gen. B. en W. stellen naar aanleiding van een verzoek der Zeeuwsche Landbouw- maatschappij voor, tot de oprichting en instandhouding van landbouwhuishoud- onderwijs met onderwijs in de naald vakken in deze gemeente over te gaan. Er hebben zich 42 leerlingen, waarvan 25 uit de gemeente aangemeld. De kosten zullen zich voor de gemeente bepalen tot het beschikbaar stellen van een ver warmd en verlicht lokaal. Door het Rijk wordt 70 pCt. der kos ten vergoed, terwijl de gemeente de resteerende 30 pCt. moet betalen. De Z.L.M. betaalt terug in den vorm van vergoeding voor vuur en licht van het voor rekening ider gemeente blij vend deel kan nog verhaald worden op de gemeenten, waaruit leerlingen de school bezoeken. Dit voorstel werd ernstig bestreden door de heeren Geelhoedt en de Jonge, met het oog op de financieele gevolgen die zij hiervan vreezen. Eenmaal de inrichting tot stand geko men, heeft de gemeente daarover niets meer te vertellen, en als men die gaat uitbreiden tot een volledige industrie school komen zware lasten voor reke ning der gemeente. De heer van Cadzand bestreed het voorstel op principieele gronden. Het werd verdedigd door den heer S c h e e 1 e, die meent dat men deze gelegenheid om landhuishoudonderwijs voor meisjes te genieten moet scheppen, nu dit aan de gemeente slechts een klein offer zal kosten, De heer van D r e 1 vraagt een schoollokaal af te staan ten behoeve van het ontwikkelingsonderwijs voor werkloozen, uitgaande van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling, De Voorzitter zegt dat deze kwestie nog tot een oplossing kan ko men. elk geval niet langer dan zes uur!" „Is de dood onmiddellijk ingetreden?" „Zoo goed als zeker. Een schot in de slaap. Wie vermoordde haar?" Nog op zijn knieën liggend, draaide hij zich om en keek naar den sergeant op. Brace antwoordde hem met een an dere, even scherpe vraag. „Gelooft u aan de mogelijkheid van zelfmoord?" „Best mogelijk, voor een vrouw, die linksch is. De wond zit aan den ver keerden kant." „Aan den verkeerden kant voor ie mand, die rechtsch is", merkte Brace op. „Maar wij hebben geen reden om aan te nemen, dat zij rechtsch was!" Gregg stond op en sloeg zich het stof van de knieën. „Misschien niet. Vele vrouwen zijn het niet", zei hij langzaam. Hij bukte zich en bekeek de handen zorgvuldig. „Zij schreef in elk geval met de rechter hand", zei hij, „kijk maar!" Er zaten lichte vlekken, klaarblijke lijk van inkt, aan den eersten en twee den vinger van de rechterhand. „Een goede aanteekening voor u, dokter", zei Brace in zijn schik. „Af gezien daarvan hebt u het bij het rechte eind gehad. Wij hebben geen wapen gevonden." „Wie vond haar?" „Mr. Leslie hier. De dader schijnt ge vlucht te zijn." Brace keek Leslie scherp aan, „Een vervelende geschiedenis, niet? Voelt u zich goed?" Het voorstel werd met 10 tegen 5 stemmen aangenomen. De raad machtigde B. en W. een schoollokaal, verwarmd en verlicht ter beschikking te stellen vcor het Insti tuut voor Arbeidersontwikkeling. Een voorstel van de heeren Colsen, van Cadzand en van Doeselaar, betref fende het uitvoeren van werken te Sluiskil, gaf aanleiding tot een besluit de verbetering der zijkanten van de Pierssenspolderstraat en het graven van slooten bij de door den raad aan gekochte kreek in handen te stellen der commissie van Publieke werken om advies, inmiddels zal een schrijven worden gericht aan de betrokken pol derbesturen om die werken te mogen uitvoeren. Van den heer F. J. Wauters te Sas van Gent wordt een strook grond aange kocht aan de Stationsstraat, voor wegs- verbetering, en van den heer P. F. Standaert aan de Arsenaalstraat ter verruiming van den toegang tot het par keerterrein. Besloten werd van den Staat der Ne derlanden te huren tot berging van vuil nis, de gedeeltelijk reeds droogliggende vestinggracht rondom het eiland be westen Terneuzen, en tot verlenging der steunregeling voor werkloozen tot 1 Juli 1933. Aan den directeur der Arbeidsbeurs den heer J. F. de Cooker, werd, over eenkomstig diens verzoek tegen 1 Juli a.s. eervol ontslag verleend. RAAD VAN BRESKENS. Werkverschaffing. In stelling vrijwillige brand weer. BRESKENS. De raad dezer gemeente kwam Donderdagmiddag onder voorzit terschap van burgemeester van Zuij- en in openbare vergadering bijeen. Aanwezig alle leden. W erkverschaffing. In de raadsvergadering van 28 Octo ber j.l. is de instelling van een afzon derlijk regelend of adviseerend orgaan ter sprake gekomen. B. en W. meenen thans dat een der gelijk orgaan niet aanbevelenswaardig is. Zij noodigen de raadsleden echter uit kennis te nemen van de kaarten, die voor alle te werkgestelden ingevuld worden en hen alle opmerkingen doen toekomen, die tot een goede functionee ring der werkverschaffing kunnen bij dragen. De heer Notebaart heeft de kaar ten ingezien. Hierop is, wat de inkom sten der werkloozen betreft, weinig in gevuld, deze menschen hebben den laatsten tijd zoo weinig verdiend, dat hij niet begrijpen kan, dat B. en W. kun nen adviseeren ze maar om de week te werk te stellen. Hij dient een voorstel in om B. en W, te laten adviseeren de gehuwden op de 5 weken 4 te werk te stellen. Tot nog toe is het advies van het gemeentebestuur verre beneden de regeling, die door den minister vastge steld is. Ook de heer Brand is de meening toegedaan, dat B. en W. weinig voor de werklooze ingezetenen doen. Spr. vindt hun standpunt benepen en steunt het voorstel-Notebaart. De Voorzitter raadt het voorstel af. B, en W. hebben reeds meenmalen met den Inspecteur van de Werkver schaffing over de regeling gesproken. Zij hebben niet de beslissing, deze ligt bij de regeering, hun taak is louter ad viseerend. Ook dient het gemeentebe stuur rekening te houden met de in komsten van alle ingezetenen, welke allen zonder uitzondering een moeilij- ken tijd doormaken. Hij betwijfelt het of de Inspectie van de Werkverschaffing accoord zou gaan met een regeling als „Zeker, dank u. Maar het is een af schuwelijke zaak, en ik wou, dat het ergens anders gebeurd was," „Hebt u de dame wel eens gezien, dokter?" vroeg Brace. Gregg bekeek de fijne gelaatstrek ken van de ongelukkige vrouw nauw keurig. „Geen kennis van mij", zei hij kortaf. „Hebt u eenxg idee, wie zij is?" „Gunnet hier heeft haar herkend als een dame, die bij miss Allen van Grey- cross logeerde. Hij denkt, dat het haar zuster is." Leslie's verschrikte uitroep werd door Gregg overstemd. „Groote God!" riep hij uit. „Toch niet miss Allen's zuster?' „Ik vrees van wel, naar wat Gunnet zegt. Wij zullen het evenwel gauw ge noeg weten." Gregg scheen ontzet door de ontdek king. „Miss Allen's zuster!" herhaalde hij. „Onmogelijk! Zij verschillen evenveel van elkaar als dag en nacht!' „Zij verschillen ook in leeftijd. Maar Gunnet zag haar vanmorgen in het dorp.' Gregg pakte zijn overjas op. - „Het is een rare wereld", zei hij na denkend. „U zult me bij het gerechte lijk verhoor wel noodig hebben, denk ik. Brengt u haar weg?" De sergeant knikte. „Gunnet is naar hei dorp om een draagbaar te halen en we zullen ha.'-i* vanavond naar Whitbu y b .-ngen. Van door de heeren Notebaart en Brand naar voren Gebracht. Beter ware het dat een bespreking met den Inspecteur gehou den werd, waarbij dan eenige raadsle den of een commissie uit den raad tegen woordig zoude kunnen zijn. De heer No t e b a a r t handhaafde zijn voorstel, dat vervolgens met 6 st. tegen, die van mevrouw Tazelaar en de heeren Luteijn, Monjé, Cappon, Cam- bier en Carets verworpen werd. De heer V a s s e u r verdedigt de in stelling van een adviseerend orgaan of van een commissie van bijstand. •Hij dient een motie in, dat de raad de wenschelijkheid uitspreekt, dat een Commissie van -Bijstand wordt inge steld voor de werkverschaffing. De Voorzitter acht de door B. en W. ontworpen regeling de meest doelmatige. B. en W. zijn verplicht ad vies uit te brengen, zij kunnen zich daar bij wel laten leiden door een commissie, doch dit is nog beter te bereiken als alle leden steeds kennis nemen van de werkverschaffingskaarten. Het voorstel van den heer Vasseur werd vervolgens aangenomen met de stemmen van de wethouders tegen. De heer Brand meent, dat B. en W. niet mede helpen om de werkloosheid te bestrijden, doch deze feitelijk nog be vorderen. Spr. wijst op de werken op het Havenfort. Het zand, daarvoor noo dig, wordt, in plaats van door werkloo zen, door motoren gelost. Verder hadden Breskensche schippers het zand kunnen vervoeren. Het in te stellen orgaan zou al dergelijke dingen kunnen bespreken en voorkomen. Zh.s. wordt het voorstel van B. en W. aangenomen tot invoering van een aanlegbelasting. In beginsel werd besloten tot het in stellen van een vrijwillige brandweer. Vervolgens werd voor kennisgeving aangenomen het adres van het gemeen tebestuur van St. Maartensdijk, aan Ged. Staten, om tot verdere verminde ring der jaarwedden van burgemeesters secretarissen en ontvangers over te gaan en besloot de raad, ter aanvulling van zijn besluit vau 16 Augustus jJ. om de korting op de bezoldiging van de ge meenteambtenaren te doen afloopen op den dag waarop zij voor den burge- meester, enz. eindigt, nl. 31 Maart 1935. School n. In verband met het verminderd aan tal leerlingen aan school II, werd mevr. S. M. KeijmelSuweijn met ingang van 1 Januari a.s. eervol ontslag als onder wijzeres verleend; de raad benoemde haar vervolgens tot handwerkonderwij- zeres aan die school met ingang van genoemden datum en op een jaarwedde van 100. Aan de afdeeling Breskens van Volks onderwijs werd voor haar cursus in navigatie, enz. een subsidie verleend van 100. Benoemd werd tot lid van de door haar in te stellen Commissie van Toe zicht, wethouder Cappon, Bij de rondvraag vraagt de heer Brand voor de werkloozen een ex tra gift voor den Nieuwjaarsdag. Een zeer langdurig en verward debat volg de hierop, Tenslotte werd aangeno men na vele formuleeringen en overwe gingen met 4 st. tegen (die van de heeren Cambier, Notebaart, Brand en de Kruijter) een tusschen-voorstel van den heer Carels om met Nieuw jaar aan daarvoor in aanmerking ko menden hulpbehoevenden een gift van 2.50 te geven. Vervolgens werden benoemd in de commissie van Bijstand voor de werk verschaffing de heeren Cambier, Vas- seur, Lijk en Brand, voorzitter va* deze commissie is wethouder Cappon, Deze commissie met uitzondering van den heer Brand, die zich hiervoor niet beschikbaar stelt, daar hij „tegen" ge stemd heeft, zal ook uitvoeren het be- hier ga ik naar miss Allen. Het is nu juist geen karweitje naar mijn hart, om u de waarheid te zeggen." „Hebt u daar nog noodig?" vroeg Gregg „Het zou kunnen zijn, maar ik betwijfel het. Miss Allen is een vrouw met een sterke geest, en ik geloof niet, dat hevige aanvallen van droefheid in haar lijn liggen." „Toch zou ik u dankbaar zijn, als meeging. Het is geen prettige tijding, om aan een dame te moeten meedee- len", voegde hij er ernstig bij. Gregg keek Leslie aan. „Dat is zoo", zei hij droog. „Eigen lijk is het voor mij dagelijkscb werk". Zij gingen naar de keuken, zetten zich bij de kachel en praatten over al lerlei onderwerpen, terwijl zij op Gun- net's terugkeer wachtten. Leslie haalde dranken te voorschijn en deed zijn best heel natuurlijk aan het gesprek deel te nemen, maar (hij voelde zich niet op zijn gemak. Hij vroeg zich met verwon dering af wat er wel in Gregg mocht zijn omgegaan. Was ook hij benieuwd naar het aandeel, dat Leslie in het tragische geval had gehad? Leslie trachtte alles van het standpunt van een buitenstaan der te bekijken, maar het gelukte hem niet. Hij was al te zeer in dit afschu welijke geval betrokken, om het m zijn rechte verhoudingen te kunne* beoor deelen. Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1932 | | pagina 12