^OOBCHECOUeANÏ KERKNIEUWS. ONDERWIJS. TWEEüE uL Au VAN BE u u L S C *i u COURANT VAN ZATERDAG 31 DECEMBER 193 2. No. 220. OPEN BRIEF AAN DEN HEER A. FIKSE, LAND- BOUWER EN PROPAGANDIST VOOR DE PLATTELANDERSBEWEGING TE BARNEVELD. ia eene openbare vergadering, gehou den op 22 December j.l, te Eist (Gld.) hebt Gij, in tegenwoordigheid van een vijftigtal bezoekers, den heer dr. H. Co- lijn, leider der Anti-Rev. partij en lid van de Tweede Kamer, tot driemaal toe met toenemende stemverheffing en zeer nadrukkelijk beschuldigd van boerenbe drog; dat is dus van opzettelijke mis leiding, en dit maakte begrijpelijker wij ze, grooten indruk. De heer Colijn toch zou in de jaarvergadering van den Chr. Boeren- en Tuindersbond te Alkmaar, gehouden op 5 Juli j.l. hebben gezegd, „dat de Regeering den landbouw steun de mei een bedrag uit 's Rijks kas van plm. 200 millioen gulden". Daarover was, naar Uwe overtuiging slechts één woord te gebruiken, n.l. boerenbedrog. Naar uwe schatting geeft de Regee- ring uit 's lands kas slechts 20 a 25 mil lioen en „de rest komt uit de zakken der arme huismoeders, die o.a. de bo ter duur moeten betalen", zooals ge woordelijk hebt gezegd. Dat wil in an dere woorden dus zeggen, dat die rest door de consumenten wordt betaald. Toen de anti-rev. debater, de heer A. Baars te Vale weide onder Doode waard, op bescheiden wijze zijn twijfel uitsprak omtrent de juistheid van uwe mededee- ling ten opzichte van den heer Colijn, omdat hij zich meende te herinneren uit een verslag in de bladen, dat de lei der zijner partij dit niet had beweerd, hebt gij daarop in uw repliek moeten antwoorden. Gij hadt daartoe, zooals ge hebt medegedeeld, de beschikking over het „stenografisch verslag" van Colijn's rede en toen ge de betrekkelijke passa ge uit dat „stenografisch verslag" gingt voorlezen, hebt Ge plotseling?ge aarzeld dat viel niet alleen mij, doch ook anderen op en met veel tegen woordigheid van geest en nog meer te betreuren vrijmoedigheid, hebt ge al le zende den tekst vervalscht, zoodat het gehoorde eenvoudig onzin werd. Toen liet ge er nog eens nadrukkelijk op vol gen, dat de heer Colijn zich dus inder daad aan boerenbedrog had schuldig gemaakt. Ik herinnerde mij deze rede van den Heer Colijn levendig en wist beslist zeker, dat Gij op schandelijke wijze' den betrouwbaren, bekwamen staats man verdacht hadt gemaakt, natuurlijk om Amti-Rev. vogels op het plattelan dersslag te vangen. Den volgenden dag raadpleegde ik mijn archieven, vond het,,-stenografisch verslag" dadelijk, na- melifk afgedrukt in „De Standaard" van 5 Juli 1932 (Eerste Blad. pag. 2) en las daar woordelijk: „De steun van den landbouw vordert uit het v o 1 k s i n k o m c n straks een bedrag van een kleinen 200 millioen. Dat volksinkomen zelf bedroeg voor een paar jaar ongeveer 4000 mil lioen gulden Het is nu zeker met 30 pet. gedaald, waarschijnlijk met meer." U5i deze tekst blijkt dus zonneklaar dat de heer Colijn zich niet aan het bedrog heeft schuldig gemaakt, waar van Gij hem hebt beticht, zoodat de roÜea worden verwisseld: jde aankla ger wordt nu de beschuldigde die op het bekende bankje zijn zonden moet overdenken en, wie weet, nog een ap peltje met de justitie te schillen zal krijgen Het opzettelijk boerenbedrog was dus op de tong van den plattelanderspro pagandist, die in 1933 in de Tweede Kamer hoopt te komen zooals hij in eene openbare vergadering te Keste- ren, gehouden op 26 April 1932 in het publiek mededeelde en niet in den mond van dr, Colijn, die daarvoor, ook naar de meening van alle weldenkende tegenstanders, te hoog staat. Helaas heeft het „boerenbedrog", hierboven gesignaleerd, zich niet tot dit eene geval beperkt, hoe ergeslijk het ook moge zijn. Gij zijt U, in Uwe rede, aan een serie leugens te buiten gegaan. Ziehier nog een paar voorbeelden: 1. Ge deelde! mede nog pas te Zei- hem (Gld.) te hebben gesproken „voor 1000 (duizend) man." Een mededeeling, die naar mijne en anderer meening slechts de bedoeling had om den scha mele» indruk van Uw publiek van 50 man m de zeer groote zaal te neutra- liseere»;. in dat zelfde Eist, waar Ge plm. een jaar geleden, toen Uw optre den een nieuwtje was, een zeer groote opkomst hadt. „Duizend man" leek te mooi om waar te kunnen zijn! Toen ik de» Volgenden dag in Zelhem een on derzoek instelde, bleek mij uit den mond van de zaalverhuurster en nog een anderen kastelein, dat Uw publiek had bestaan „uit 300 man, misschien zelfs nog iets meer". Een geval dus van politiek visschers- en jagerslatijn, dat stellig geen bewondering zal vinden, en om Uw gebrek aan waarheidsliefde betreurd moet worden. 2. Gij beweerdet met groote stellig heid, dat noch de Regeering, noch de Tweede Kamer, noch de landbouworga nisaties iets doen voor den landbouwen de» stand. Wel had „deze niets uitvoe rende Regeeringden landbouwers „28 (acht en twintig) sociale wetten op de» nek gelegd". Groote verbazing bij diegenen in de vergadering, die beter wisten/ 3. Gij beweerdet, zoo mogelijk met nog grooter stelligheid, „dat de land bouw geen enkele vertegenwoordiger in het parlement heeft behalveden heer Braat. 't Waren daar allemaal schoolmeesters, dominé's en advocaten." Dus mannen als Weitkamp en J. Bak ker (C.H.), Ebels (V.D.), Van den Heu vel (A.R.), J. Vos Az. (R.K.) en dr. Bie- rema (Lib.), die rechtstreeks uit den landbouw voortkomen, om nu van an dere belangrijke figuren als dr, Lovink (C.H.) en mr. Van Rappard (Lib.) maar te zwijgen, waren u niet bekend? Of hebt ge vrijheid gevonden om hen te vermoffelen? 4. Ge beweerdet, dat ge eenige jaren in het bestuur der Christelijk Histori sche Partij hadt gezeten, daardoor „in de keuken waart toegelaten, waar de saus wordt gereed gemaakt" en tenge volge daarvan (om het geknoei in die sauskeuken), de partij hadt verlaten. Informatie bij het bestuur der Chr. Hist. Partij, „waar de saus wordt klaar gemaakt", bevestigde mij, dat Gij nim mer deel van dat bestuur hebt uitge.- maakt. Dit alles te zamen slechts een greep uit den stroom van misleiding en ver- leugening, die den inhoud van uw rede uitmaakte verplicht mij het Neder- landsche volk uitdrukkelijk tegen uwe voorlichting te waarschuwen, waarme de ik een plicht van den eersten rang in het publiek belang meen te vervul len. Ter vergadering in Eist, waar ge mij met 7 minuut debat hebt afge scheept, beschikte ik noch over den tijd, noch over de stukken en inlichtingen om u te kunnen corrigeeren. Vandaar dat ik thans een beroep doe op de Ne- derlandsche Dagbladpers. H. Groenewout, Lid van de Liberale Staats partij „De Vrijheidsbond". BEKENDE OVERLEDEN PERSONEN IN 1932. In Nederland: H. A. Burgerhout, directeur Burger- hout's Machinefabriek en Scheepswerf te Rotterdam en pres.-comm. vliegtui- genfabriek Aviolanda, te Papendrecht. Majoor Emma A. Wolf son, hoofdre dactrice van de bladen van het Leger des Heils in Nederland. Dr. E, Bonebakker, leider afd. Onder wijs der Philipsfabrieken. Dr. Max R, D, Tetzner, een bekend allround sportsman, keel-, neus- en oor arts te Amsterdam, Prof. dr. A. Grünbaum, hoogleeraar te Utrecht. P. J Serlé, gepens. kapitein luit. ter zee. D. Noteboom Jr., bekend schaker. M. D. van Lessen, oud-redacteur van het Utrechtsch Dagblad. H. van 't Sant, gepensionneerd luit.- generaal te 's-Gravenhage. Mr. W. L. Luyken Glashorst, officier van Justitie te 's-Gravenhage. Dr. J. van der Moer, bekend archaeo- loog en geoloog. G. C. A. Fabius, luitenant-generaal b. dj» Dr. J. A. Beijerman, em. pred. der Remonstr. Gem. te Amsterdam. W. Stork, Twentsch Textielindustri- eel. Prof, mr. J. E, Heeres, oud-lid der Tweede Kamer. E. Pieters, bekend Larensch kunst schilder. Joh. Langenaken, volkstooneelspeler. Jhr. mr. A. Th. J. Schade van Wes trum, oud-Raadsheer Gerechtshof te Den Bosch. Mr, F. N, L. Aberson, oud-vice-presi- dent Gerechtshof te Den Haag. Mr. S. M. Vaz Dias, oud-hoofdred. Haagsch Courant. Lucie Baart, schrijfster te Bergen (N.H.) Prof, mr. J. de Louter, oud-hooglee- raar te Utrecht. C. de wit, gepens. luitenant-generaal. Louise den Hollander, muziekpaeda- goge te Den Haag. Jan Maandag, chef-decorateur van het Paleis voor Volksvlijt. Prof. dr. W, Caland, oud-hoogleeraar te Utrecht. Mgr. L. J. A. H. Schrijnen, Bisschop van Roermond. A. C. A. van Vuuren, lid Tweede Ka mer en oud-wethouder van 's-Graven hage. Ph, F. A. Delprat, oud-wethouder der gemeente Amsterdam, Dr. ir. C. W. Lely, hoofdingenieur bij den Rijkswaterstaat te Nijmegen. W. A. Scholten, bekend industrieel te Groningen. D. Rahusen, oud-directeur van de Ne- derlandsche Bank. Dr. J. Th. de Visser, minister van Staat, oud-minister van O., K. en W. Ir. A. Knappert, bekende figuur in de tenniswereld, te Eindhoven. Dr. J. C. Hartogs, oud-directeur Ned. Kunstzijdefabriek, Jhr. mr. W. E. F. M. van der Does de Willebois, president van het Ge rechtshof te Arnhem. Prof. F. Lengkeek, hoogleeraar theol. school te Apeldoorn. Allert de Lange, bekend uitgever te Bussum. A°I6I3 L. S. Aan de abonnees en lezers van de dagbladen Middelbnrgscbe en Goesche Courant. Reeds geruimen tijd worden de dagbladen Provinciale Zeeuwsche, Middelburgsche Courant eenerzijds en Goesche Courant andererzijds in combinatie geëxploiteerd. De voor deden hiervan zijn naar allen kant gebleken: de Middelburgsche Courant kreeg meer Goesch en Bevelandsch nieuws, de Goesche Courant meer Middelburgsche en Walchersche be richten. Voor laatstgenoemde was hier nog het groote bijkomstige voordeel, dat het slechts drie malen per week verschijnende blad tot een zes malen per week uitkomend dag blad werd. Ook de adverteerders voeren er aan alle kanten wel bij; de kort voor de gecombineerde exploitatie verlaagde advertentietarieven werden voor de twee bladen gezamenlijk gehand haafd: véél meer publiciteit voor hetzelfde geld Om redenen van technischen aard is nu besloten met ingang van z januari 1933 de beide gecombineerde dagbladen tot één flink provinciaal dagblad te vereenigen. Evenwel: het oude karakter mocht daardoor niet verdwijnen Daarom is de naam van dat blad, zooals men het boven deze mededeeling vermeld ziet staanhet Zeeuwsch-Provinciale karakter komt daarin tot uiting naast de twee namen „Middelburgsche Courant" en „Goesche Courant". In het midden van den „kop" prijkt het Zeeuwsche wapen, links daarvan het Middel burgsche, rechts het Goesche. Hoofdzaak van een dagblad is de inhoudniet de naam. Behoeven wij onzen gewaar- deeraen lezers nog te zeggen, dat de inhoud van de bladen, zooals zij die den laatsten tijd gekend hebben, niet alleen volkomen dezelfde, even uitvoerig en verzorgd zal blijven, maar dat wij er, als steeds, op uit zullen zijn om de aloude Provinciale Zeeuwsche, Middelburg sche Courant, waarin opgenomen de Goesche Courant Anno 7 S13te bevestigen als het algemeen-vrijzinnige dagblad van Zeeland? Op uw aller daadwerkelijken steun rekenen wij daarbij in 1933 De Directie. A. F. J. Dijkgraaf, directeur Rotter- damsche Droogdok Mij. Ds. J. L. Pierson, em. pred. N. Herv. Gem. te Groningen. Mr. J. T. Linthorst Homan, oud-com missaris der Koningin in de provincie Drenthe. J. Bruce, gep. luitenant-generaal, Ds. J. C, H, Scholten, em. predikant Ned. Herv. Gem. te Rotterdam. Dr. L. Simons, stichter en oud-direc teur Wereldbibliotheek. Mr. Th. Heemskerk, minister van Staat, oud-minister van Justitie, lid Tweede Kamer. Dr. Frederik W. P, van Eeden, let terkundige, te Bussum. A. Colijn, burgemeester van Nieuwer Amstel, oud-lid Tweede Kamer. Ir. J. C. Ramaer, oud-inspecteur-ge neraal van den Rijkswaterstaat. Salomon Poons, directeur Plantage Schouwburg, Amsterdam. J. W. Stoutjesdijk, gep. generaal-ma- joor tit. der infanterie, Haarlem. Prof. ir. W. A. Knol, oud-hoogleeraar te Delft. Siska Kremer, jeugdig actrice. Jhr. mr. W. H. de Savornin Lohman, oud-president Hoogen Raad der Neder landen. Jhr. A. W. J. Snouck Hurgronje, oud kolonel der huzaren te Venlo. Is. Querido, bekend Nederlandsche letterkundige, Ir. dr. J. L. Cluysenaer, oud-direc teur-generaal der Staatsspoorwegen. J. F. Fokker, oud-inspecteur directe belastingen te Rotterdam. Jan de Gruijter, bekend essayist, V. Jurgens, oud-mededirecteur Jur- gens concern. Mgr. dr. A. Co. M. Schaepman, oud- president groot Seminarie Rijsenburg. Jhr. mr. A. J. Rethaan Macaré, oud lid Tweede Kamer, oud-advocaat-gene raal Hoogen Raad, E. E. Dullemond, gep. Schout bij Nacht. Kardinaal Van Rossum. Dr. Julius Röntgen, bekend musicus. J. C. Ament, lid Tweede Kamer. Ir. H. W. ter Horst, Consul der Ne derlanden en voorzitter Ned. Kamer van Koophandel te Frankfort a.d. Main. Ds. H. de Lang, emeritus Ned. Herv. predikant en journalist te Haarlem, Ds. S, H, Schreuder, Ned. Herv. pre dikant te Arnhem. Vice-admiraal b. d, I, van den Bosch, kanselier Nederl. Ridderorden. Jhr. dr. H. van Asch van Wijk, bui tengewoon gezant en gevolmachtigd mi nister te Oslo. Jhr. E, J, van Lidth de Jeude, jour nalist en auteur te Den Haag. Dr. ir. J. W. IJzerman, oud-lid Twee de Kamer te Den Haag. Vice-admiraal C. D. de Haes, inspec teur-generaal van het Loodswezen te Den Haag. Prof. dr. J. Valckenier Suringar, oud- hoogleeraar in de plantenziektenkunde, aan de Landbouwhoogeschool te Wage- ningen. Mr. W. J. Ramaer, commissaris ver schillende suikerondernemingen te Den Haag. M. Schuylenburg, oud-directeur be lastingen, invoerrechten en accijnzen, te Den Haag. Dr. C. J. Niemeyer, Ned. Herv. pred. te Bolsward, oprichter Vereen, v. Vrijz. Hervormden in Nederland. Frits Lapidoth, Haagsche letterkundi ge en redacteur Nieuwe Courant. Mr. A. H. Wertheim, bekend Amster dammer. Prof. dr. J. H. Zaaijer, hoogleeraar in de heelkunde aan de Leidsche universi teit, zeer bekend chirurg. Dirk Witte, dichter en voordrager van levensliedjes. Dr. G. H. Hintzenoud-lid 2e Kamer en oud-wethouder van Rotterdam. Mr. dr. C. F. Schoch, oud-hoofddirec teur Surinaamsche Bank. Jhr. S. B. Ortt, oud-Waterschout te Rotterdam, Prof. C. H. H. Spronck, oud-hooglee raar te Utrecht. Jhr. H. M. van der Wijck, oud-vice- admiraal, oud-minister van Marine. Mr. G. van Slooten Azn., Raadsheer Haagsch Gerechtshof en o.m. Secretaris- Generaal van het Nederlandsche Roode Kruis. W. Th. Philipsen, luit.-generaal-tit., oud-inspecteur geneeskundigen Dienst landmacht. A, C. Burgdorffer, oud-directeur Ge meentewerken te Rotterdam, Mr. J. W. S. A. Versteeg, oud-secre- taris-generaal Departement Binnerdand- sche Zaken, Roland Larij, bekend schilder, Mr, dr. F. A. C. graaf van Lynden van Sandenburg, vice-president Raad van State, Opperkamerheer der Koningin en oud-commissaris der Koningin in de pro vincie Utrecht. Mr. W. P. A. Hellegers, vice-presi dent der rechtbank te Breda. In Zeeland: Broeder Evarist Abel, oud-directeur en stichter pensionaat St. Joseph, te Sluis. J. Sinke, oud-burgemeester van Ier- J. A. J. B. M. G. Seydlitz, oud-lid van den Raad van Hulst. Jhr. C. A. van Citters, oud-burge meester van Noordgouwe. Mr. D. J. Wolf son, officier van justitie bij de rechtbank te Middelburg. M. G, Boasson, oud-lid van den ge meenteraad van Middelburg, overleden te 's-Gravenhage. H. Verhulst, lid Raad van Westka- pelle. J, N, Elenbaas, burgemeester en se cretaris van Kruiningen. Dr. A. van der Hoeven, oud-genees heer te Zierikzee. J. Dominicus, lid van den Raad en oud-wethouder te Heinkenszand, W. Hioolen, notaris te Middelburg. Jac. Geluk, oud-lid gemeenteraad van Tholen. J. C. Dalebout, notaris te Renesse. L. Bruijnooge, wethouder van Bres- kens. Mars. Hage, lid van den Raad te Brui- nisse. M. E. Pruijssen, hoofd der school te Biervliet. Ds. J. Japchen, Herv. predikant van 19061925 te Haamstede. A. Giljijamse, tal van jaren raadslid te Haamstede. A. I, van Melle, president-commissa ris NV. Van Melle's Confectionery Works te Breskens. Dr. P. Proost Jzn„ em. Ned. Herv. predikant van 19131930 te Brouwers haven. Ds. D. Gerretsen, Ned. Herv. predi kant te 's-Gravenpolder, Ds. J. de Voogd, van 1907Mei 1932 Ned. Herv. predikant te 's-H. Arends- kerke. J. Polderman, gemeente-ontvanger, oud-gemeentesecretaris te St, Annaland, W. L. Huson, oud-lid van den Raad en oud-wethouder te Vlissingen. J. D. Bruggink, leeraar Geschiedenis R. H. B. S. te Goes. Mej. C. H. C, de Meester, Godsdiensi- onderwijzeres Vereen, v. Vrijz. Hervorm den te Middelburg. J. K, Mesu te Nieuw en St. Joosland. M. C. Polderman, oud-wethouder, oud lid van den Raad van Oud-Vossemeer, W. J. Almekinders, sedert 3 April 1906 burgemeester van Retranchement. J. Nieuwendijk, pastoor te Kwaden- damme. W. P. S. Meijers, oud-gemeentesecre taris van Ritthem. Mej. E. D. van den Broecke, sticht ster Zeehospitium Zonneveld te Oost- kapelle. H. Jongepier, oud-hoofd lagere school te Middelburg, overleden te Zeist. P. C, van der Staal, tal van jaren zwemmeester aan de zwemschool te Middelburg. E. Berdenis van Berlekom, gepens. kolonel der Mariniers te Middelburg. J. Dronkers, penningmeester Vereen, tot bezoeken der Armen, te Middelburg. L. Padmos Jr., oud-onderwijzer O. L. school te Bruinisse. Mr. A. A. de Veer, lid der Eerste Ka mer, wethouder van Middelburg, direc teur der Zeeuwsche Hypotheekbank te Middelburg. Als ouderling der Ned. Herv. kerk te N. e n S t. Joosland heeft dc heer P. Kakebeeke bedankt. In zijn plaats j.s gekozen de heer D,. de Klerk; thans dia ken. Als diaken is gekozen de heer P. van Leerdam. Voor het examen Spaansch van de Vetfeeniging van Leeraren in de Han delswetenschappen slaagde de heer Oh;. H E. Draeck te Vlissingen

Goessche Courant | 1932 | | pagina 11