zeeland. DE ROODE VULPENHOUDER WALCHEREN. TWEEDE ÜLAÜ VAN DE (j VJ li S C i li COURANT VAN DONDERDAG 29 DECEMBER 193 2. DE LUCHT -VERBINDING MET INDIE. Het plan Asjes nadert zijn verwezenlijking; de snelle pcstvlucht gecombineerd met het luchtschip-verkeer; con structeur Slot van de Pan- der-vliegtuigeniabriek over zijn project. (Van onzen specialen verslaggever). Het bekende, nog niet zoolang door velen fris vrij fantastisch beschouwde voornemen om een aanmerkelijk korte re luchtverbinding tusschen Nederland en Nederlandsch-Indië tot stand te bren gen met een door de firma H. Pander en Zonen, te Den Haag, te bouwen postvliegtuig, hetwelk door haar speci aal hiervoor ontworpen werd, is sedert de vorige week#voor het publiek in een nieuw stadium gekomen. Men zal zich herinneren, dat de voor zitter van het Syndicaat voor luchtsche pen verkeer met Ned. Indië, de heer A. F. B r o n s i n g, directeur van de Stoom vaart Maatschappij „Nederland", in zijn dezer dagen voor het Kon. Instituut van ingenieurs gehouden rede over het luchtschipverkeer met onze Oost, gewe ien heeft op het voordeel van een post vliegtuig, dat -den afstand Amsterdam- Batavia in 4 dagen en den afstand Ba- tavia-Amsterdam in 3 dagen zal kunnen afleggen. De heer Bronsing liet door schemeren, dat bij eventueel luchtschip- verkeer met Indië zulke snelle vliegtui gen voor het postvervoer gebruikt zul len moeten worden, omdat de eventueele luchtschepen of groote vliegtuigen, ten einde een rendable exploitatie mogelijk te maken, vermoedelijk een- of tweemaal in de week op Indi^ zullen moeten va ren, terwijl het voor de post van be lang is, zoo mogelijk iedere 2 dagen of eiken dag in de toekomst een lading naar Batavia te brengen. Hoewel de heer Bronsing het circa 1 jaar oude, den laatsten tijd even wel niet dikwijls meer in het publiek ge ding gebrachte plan-Asjes niet noemde, ontstond bij den toehoorder het vermoe den, dat dit plan aan de orde was. Van andere zijde v/erd dit bevestigd en o.a. werd medegedeeld, dat het voor de proefvlucht benoodigde kapitaal reeds bijeengebracht is. Naar aanleiding hiervan zochten we den heer Slot op, constructeur van de Pander-vliegtuigenfabriek, ontwerper van het postvliegtuig type S 4, dat in het plan-Asjes als vervoermiddel in aan merking komt. Deze deelde ons mede, dat de scheepvaart-maatschappijen in derdaad het plan-Asjes in studie geno men hebben en dat als resultaat daar van de maatschappijen het van groot belang achten, dat een proefvlucht als door den heer Asjes ontworpen aan de practijk getoetst wordt. ..De Pander S. 4 zal", zei onze zegs man, „behalve door Luit. Asjes,, die een bekwaam jachtvlieger van de Lucht- vaart-Afdeeling Soesterberg is en dus gewend om met snelle vliegtuigen om te gaan, mede bestuurd worden door een piloot, die als navigator zijn sporen ver diend heeft. Verder zal een radiotelegra fist aan boord zijn, die het mogelijk zal maken, de verbinding met de verschil lende stations op de route te onderhou den. Het type machine is een vrijdragen- de laagdekker met 3 motoren van 450 P.K., waarvan een motor voor den romp en 2 voor den vleugelneus zijn geplaatst. Het toestel heeft 2 bagage-ruimen, waar in 500 kg totaal post kan worden onder gebracht. Het zal een kruissnelheid van 300 K M. per uur hebben en een actie radius van 2600 K.M. op kruissnelheid bezitten. De wielen worden tijdens de vlucht op een zeer eenvoudige wijze achter de motorgondels opgetrokken. De door A, W. v. E.v. R. 41. Hij reikte naar den koffiepot en schonk zich een groote, sterke kop koffie in. ..Verduiveld!" riep hij uit den grond van zijn hart, ,,o verduiveld!" Intusschen ging de sergeant voort met zijn onderzoek. Met behulp van Gun net en den man, dien hij had meegeno men, tilde hij het lijk van de tafel en legde het op den grond. Toen het hoofd achterover tegen zijn schouder viel,, uit te Gunnet een kreet. ..Zij is het, van miss Allen! Haar zuster, geloof ik, dat zij is! Ik zag haar vanmorgen in het dorp!" ..Miss Allen van Grey cross?" „Juist. Die woont hier zoowat vijf jaar. Ik hoorde hier of daar vertellen, dat zij haar zuster verwachtte, en die kwam gisteren. Een mevrouw Zus of Zoo is zij. Mijn vrouw zal het wel wek ten. Die heeft een zeldzaam talent om nieuwtjes op te pikken." De sergeant onderzocht de wond, die onder het zware blonde haar verbor gen lag. ..Het is ongetwijfeld een kogelwond en van heel dichtbij afgeschoten. Is er ergens een wapen?" Maar er was geen spoor te beken- pen van het wapen, waarmee de onge lukkige vrouw was gedood. vleugels worden van landingskiappen voorzien, zooals dat ook reeds bij één onzer sportvliegtuigen is geprobeerd. r Deze verbetering, die langzamere lan ding waarborgt, is het eerst door de Pander-Fabriek met succes in practijk gebracht, in samenwerking met den Rijks-Studiedienst voor de Luchtvaart en de Nationale Luchtvaart-school. Er zijn natuurlijk nog veel meer interes sante details, maar daarover kan ik vanzelfsprekend moeilijk mededeelingen doen, alvorens het toestel gereed is, want.... de concurrentie slaapt niet," aldus de heer Slot. „Toch moet men niet denken, dat het Pander-postvlieg tuig door mij als concurrent wordt be schouwd van de vliegtuigen, die door de Fokkerfabrieken gebouwd worden. Het kleine postvliegtuig zal een zeer snelle frequentie op de Indië-route mogelijk maken. Het aantal passagiers, dat snel door de lucht naar Indië vervoerd wil worden, is uit den aard der zaak be perkt. Om economische bedrijfsresulta ten te verkrijgen, zal dus de frequentie van een passagiersvliegtuig of van een Zeppelin ook beperkt zijn. De in de laat ste dagen gepubliceerde berichten over de Fokker passagiers-vliegtuigen zijn dus veeleer in concurrentie met de Zep pelin dan met net postvliegtuig, dat zich bij beide zeer goed kan aanpassen." „Tal van nieuwigheden dus?" „Ja, maar iets nieuws gaan we feite lijk niet doen," luidde heli antwoord. „We vliegen de gewone Indië-route, wij vliegen niet den nacht door, van de pi loten wordt niet meer uithoudingsver mogen gevergd dan nu van de Indië-vlie- gers. Wij zullen den duur van de Indië- reis eenvoudig slechts halveeren door middel van 50 pet. verhooging van snel heid, hetgeen beteekent meer km per dag en dus ook minder tusschenstations. Dat de S 4 een km.-snelheid van 300 km. per uur zal vliegen, dat is dus de helft meer dan de bestaande Indië-vlieg- tuigen, lijkt den leek op het eerste ge zicht vermoedelijk nogal bedenkelijk en fantastisch; men dient hierbij echter te bedenken, dat deze sprong gemaakt wordt door een systeem te veranderen en geen pasagiers mede te nemen, ter wijl in Amerika en Zwitserland deze snelheid al lang gebruikt wordt". „Beteekent opvoering der snelheid op deze wijze besparing?" Ongetwijfeld biedt meer snelheid een aantal voordeelen, o.a. besparing op af schrijving en onderhoud, op salaris van het personeel, op de grondorganisatie en op de bedrijfskosten". „Wanneer zal de proefvlucht worden gehouden? „Dit hangt af van de opdracht wan neer ik met bouwen kan beginnen. In ieder geval niet vóór September van dit jaar „En als de proefvlucht gelukt is, wat gaat dan gebeuren?" „We zullen daar nu nog niet op voor uit loopen," antwoordde de Pander-con structeur.' Hoofdzaak is thans, dat de proefvlucht in zicht komt." Ook elders hebben we de lezing van den heer Bronsing en zijn pleidooi voor het snelle postvliegtuig nog eens bespro ken. Hoewel de definitieve besluiten en de reeds gevallen beslissingen nog achter een zeker waas van geheimzin nigheid worden 'gehouden, krijgt men sterk den indruk, dat ons land aan den vooravond van 'n belangrijke gebeurte nis op luchtvaartgebied staat en dat in ons land de overal in Europa reeds te onderkennen strijd tusschen de begrip pen „zwaarder of lichter dan de lucht", voor het eerst practisch aan de orde zal worden gesteld. Volgens sommige insi ders is zelfs te voorzien, dat Nederland momenteel nauw samenwerkend met dr. Eckener en Friedrichshafen, bij het ver keer met luchtschepen in Europa een rol van beteekenis zal vervullen. De kleine kamer scheen onnatuur lijk netjes en gewoon voor de droevige gebeurtenis, die er zich in had afge speeld; een doodgewone heerenkamer, zonder een spoor van eenige worsteling; het eenige vrouwelijke element er in was de roerlooze gestalte op den grond en een brocaat tasch, die, met de groote veelzeggende vlek op het vloeiblad, het eenige kleurige was op het donkere hout van de schrijftafel. De sergeant opende de tasch. Een klein poederdoosje, een sigarettenpijpje, een lippenstift, een klein gouden beursje met eenige shillings er in, en een kanten zakdoekje was al, wat ze bevatte. In een hoek van het zakdoekje was een mo nogram geborduurd. „R.D." of „D.R." waren de letters, maar daar Gunnet zich den naam van miss Allen's gast niet ken herinneren, bood dit weinig nut voor identificatie. De tasch had een waardevollen in houd, en de kleeren van de vrouw wa ren daarmee in overeenstemming. Zij was rijk gekleed in een langen bontman tel, die open was gevallen, toen zij ver legd was, waardoor 'n reekleurige geor gette japon zichtbaar was, die aan den zoom met bont was afgezet, Zij droeg ringen aan de vingers en een lange kettjng van Rijnsteenen en een gouden, met diamantjes bezet armband horloge. Fijne zijden kousen en bruin glacé,, met kralen bestikte schoenen tflDOELBÜRG. Een excursie. Woensdagmorgen maakte de afd. Middelburg van het N, O. G. met tal van genoodigden, onder leiding van haar voorzitter, den heer W. Spinnaaij, een excursie naar de Coöperatieve Melkfa briek Walcheren. Het talrijke gezelschap werd ontvan gen en rondgeleid door den directeur der fabriek, den heer Van Varik. Eerst werd de ontvangst der melk in oogenschouw genomen en vervolgens werd de gang der melk door de fabriek gevolgd. De boter- en kaasbereiding op zeer doeltreffende en hygiënische wijze, trok veel belangstelling. De bezoekers waren vol lof over de keurige inrichting der fabriek, waar dagelijks groote kwan- tums producten van uitstekende kwali teit worden afgeleverd. Na den rondgang gaf de directeur nog een toelichting op de werkwijze der co- operatie, die nu vooral onder werking der Crisis-Zuivelwet zoo'n belangrijke plaats inneemt bij de verstrekking van melk en zuivelproducten. De leider sprak vervolgens een harte lijk woord van dank tot den directeur, die op zoo'n uitstekende wijze de be zoekers had ontvangen. Zeer voldaan verlieten allen de mooie fabriek. RAAD VAN KOUDEKERKE. KOUDEKERKE, Gister vergaderde de raad. Voorzitter de burgemeester, de heer A. Bakker. Bij de opening der vergadering ver zocht de VOORZITTER de publieke t 'bune onder het gebed nler te rookeu. He', getuigt van weinig eerbied voer de rneening van een ander. Ingekomen stukken. De VOORZITTER deen mede, de contactcommissie voor de werkloozen- zorg binnenkort te zullen installeer en. Een verzoek van P. de Po Der den pachtprijs terug te brengen tot f 50 per gemet. Naar B. en W. om advies. Een aanvraag van J. Bolier te Mid delburg, waarbij hij wijst op zijn gewei gerd verzoek tot bouwen van 9 Juni '32, op zijn hooger beroep van 1 Juli zoodra mogelijk een gemotiveerde beslissing te willen nemen en mede te deelen. Naar B. en W. om advies. De heer SANDERSE vraagt den heer Bolier uit te noodigen eens met B. en W. te praten om misverstanden weg te nemen. De VOORZITTER zegt, dat als de heer Bolier met B. en W. wil komen praten, hij welkom is. Jaarwedde gemeente geneesheer. Voorstel den gemeente-arts per 1 Jan. 1933 te herbenoemen voor 5 jaar, tegen 600 per jaar. De heer DE KROO bepleit een ter mijn van 2 jaar. De heer SANDERSE ondersteunt dit. De VOORZITTER zegt dat de instruc tie de vorige vergadering is vastge steld. Daarin stond een termijn van 5 jaar. De meeste gemeente-geneeshee- ren worden voor onbepaalden tijd be noemd. Laten we nu niet aan de in structie tornen. De heer SANDERSE: In de vorige vergadering was er geen tijd daarover te beraadslagen. Dit is geen zaak om vlug te behandelen. Spr. wenscht aan houding tot een spoedig te houden ver gadering. De VOORZITTER zegt dat over za ken buiten de begrooting de vorige keer vier uur gedebatteerd is. Daar was dus tijd voor. Spr. handhaaft zijn voorstel. De heer DE KROO wil den termijn wijzigen in onbepaalden tijd. met heel hooge hakken omsloten haar voeten. Aan de schoenzolen zat opge droogde aarde, en een dor blad kleef de aan een der hakken. „Het lijkt niet op roof", merkte Gun net op. „Ook kwam zij hier uit zich zelf, zou ik zeggen. Er is geen spoor van eeni- gen strijd. Haar kleeren zijn even net jes als toen zij haar huis verliet." De sergeant keek neer op het vredige gezicht; dat het naar het zijne was op geheven. „Zij was ongetwijfeld een schoonheid", voegde hij er vriendelijk aan toe. „Het einde moet onverwacht gekomen zijn. Zij heeft niet geweten, wat haar te wachten stond. Kijk maar naar haar gezicht." Het was waar. Behalve de streep op gedroogd bloed op de eene wang en haar doodelijke bleekheid, deed niets vermoeden, dat zij niet gerust sliep. Om de lippen lag zelfs een flauw glimlach je, en het was duidelijk, dat de dood haar snel en barmhartig overvallen had. „Het lijkt wel, alsof de moordenaar iemand was, dien zij kende, iemand, wien zij geen reden had te vreezen", ging de sergeant voort. „Of anders dacht zij, dat zij alleen in het huis was, en kwam hij onverwachts van achter haar „Die jonge man vervolgde hij met 'n beweging van het hoofd in de richting van den gang" kent immers miss Allen? De VOORZITTER heeft daar per soonlijk geen bezwaar tegen. De heer CONTANT heeft er bezwaar tegen. Het amendement-De Kroo wordt aan genomen. Tegen de heer Contant. De instructie zal dienovereenkomstig worden gewijzigd. Onbewoonbaar verkla ring woningen. Bij B. en W. was ingekomen een ver zoek van P. de Rijke, D. Sanderse, J. Jasperse naar aanleiding van art. 46 der Gemeentewet een buitengewone vergadering te beleggen: le. voor in trekking van het raadsbesluit van 11 Oct. 1.1. tot onbewoonbaarverklaring van een aantal zomerhuisjes in de dui nen. 2e. Nadere toelichting over den post genoemd in de begrooting '33 wegen en voetpaden. De heer DE RIJKE uit zijn erkente lijkheid tot het bijeenroepen der raads vergadering. Het verzoek om op het raadsbesluit terug te komen vindt zijn oorzaak, dat de raad met het voorstel destijds niet anders kon doen dan ver trouwen te hebben in B. en W, De tee kenaars van het verzoek hebben ech ter naderhand de onbillijkheid van het besluit ingezien voor de eigenaren. Van daar het voorstel de onbewoonbaarver klaring in te trekken. De VOORZITTER is daar een felle tegenstander van, om het prestige van den raad, doch ook om de zaak zelf. 't Was een goede stap in de richting tot verbetering van den toestand in de dui nen. Bovendien de zaak is daarmee niet af. Hoogere autoriteiten zouden er niet in berusten. Beter is dat de raad B. en W. machtigt eens te onderzoeken of niet meer woningen moeten worden afgekeurd. De heer SANDERSE sluit zich aan bij de woorden van den heer De Rijke, docht hij staat er eenigszins anders te genover. Hij had aanhouding gewild en overleg met belanghebbenden. Spr. ge looft, dat het prestige van den raad eer der in het gedrang zou kom'en als de onbewoonbaarverklaring doorging. Van daar het voorstel. Spr. meent dat de zomerhuisjeskwes tie in verband staat met het uitbreidings plan in de duinstreek. Een nader onder zoek naar onbewoonbaar te verklaren woningen is dan overbodig. Er zijn zo merwoningen goedgekeurd, die absoluut ongeschikter zijn dan de nu onbewoon baar verklaarde. Daarom moet de raad het besluit niet handhaven Dat met de intrekking de zaak niet van de baan is weet spr., doch met die hooge autoriteiten is toch wel te praten. Spr. beveelt het vocrstel-de Rijke c.s. aan. De heer DE KROO heeft in de afge keurde woningen niets deplorabels ge zien. Ze zijn alleen niet onbewoonbaar, omdat ze niet voldoen aan de verorde ning. Doch er zijn er, waarbij dit nog minder het geval is. Er is met tweeërlei maten gewogen. Dat mag toch niet. De heer STOPPELS wil terugzending naar B. en W. ter onderzoek ter plaatse. De VOORZITTER meent dat bij de overige woningen 'n onderzoek kan wor den ingesteld voor een e.v. onbewoon baarverklaring. Dat is beter dan het be sluit van 11 Oct. in te trekken. Het uit breidingsplan is een heel andere zaak, dat kunnen we hier aan deze kwestie niet koppelen. Voor de saneering in de duinen is noodig in de eerste plaats on bewoonbaarverklaring, dan pas het uit breidingsplan Spr. handhaaft zijn standpunt. Mocht nader blijken dat meer woningen onbe woonbaar verklaard dienen, en dus on billijkheden geschapen zijn, dan kan men nog nader zien. Spr. gelooft niet, dat intrekking in het algemeen belang is. Integendeel, En ook niet in het belang der eigenaars. Er Ik meen mij te herinneren, hen tezamen te hebben gezien." „Het zijn heele goede vrienden", be aamde Gunnet. „Maar ik geloof, dat deze dame pas "gisteren is gekomen, en ik kan mij niet herinneren, haar ooit eerder te hebben gezien. Blijkbaar kent hij haar niet." Hij stond stokstijf bij de tafel, terwijl de sergeant zijn onderzoek in de ka mer voortzette. Een keer slechts waag de hij uit zichzelf een opmerking. „Hij scheen erg van streek, toen hij bij mij kwam", merkte hij in gedach ten verzonken op. De sergeant keek scherp rond. „Hoezoo erg van streek?" Gunnets blozend gelaat werd nog wat rooder bij zijn pogingen om zich duide lijk uit te drukken. „Hij leek erg ontsteld, als iemand, die zooiets als dit in zijn kamer heeft gevonden. Meer opgewonden dan schuld bewust zou ik zeggen. Toen wij hier terug waren, gedroeg hij zich heel ge woon. Maakte het vuur aan en zette koffie en zoo voort, terwijl wij op u wachtten. Ik kan niet zeggen, dat hij verdacht deed." Als de sergeant al eenige meenig over de zaak had, hield hij die in elk geval voor zich. Hij staakte zijn onderzoek en liep naar de deur. „Hier is niets", zei hij. „Geef mij je lantaarn, dan ga ik eens even buiten worden verwach gelijk niet vervuld Le i eer SANDER*, meestérs opvatting «ti* gemand .een aandrang bij geoefend, dan had de \oorzi gesproken, meent spr. Spr. wil missie voor het uitbreidingspla. kwestie «foen bestudeeren en met b. W. overleggen. Spr. handhaaft het voo stel tot intrekking. De heer L.ORIER gaat niet met het voorste:- e Rijke mee. Hij wil dit zenden naar B. en W. om advies. De heer BE KROO stelt voor de zaak te renvoyeeren naar B. en W. voor over leg met de commissie. De VOORZITTER waarschuwt tegen intrekking. De heer LORIER vraagt, aangeno men dat het besluit gehandhaafd blijft, kunnen B. en W. geen correctie toe zeggen. De VOORZITTER kan dit niet toe zeggen. Na nog eenige discussie wordt het voorstel-De Rijke (intrekking) aange nomen met 10 tegen 1 stem (den heer Contant). De VOORZITTER zal dit besluit ter vernietiging voordragen aan deKroon. Tot zoolang blijft dan de onbewoon baarverklaring. De heer SANDERSE vraagt ernstige overweging voor dat de burgemeester hiertoe overgaat. Het besluit is met bijna algemeene stemmen genomen. Er is geen enkel motief voor aanwezig. Spr. meent dat 't meer op den weg van den voorzitter ligt deze kwestie vreedzaam op te lossen in overleg met de commissie. De VOORZITTER zegt dat hij zijn voornemen lang en breed heeft overwo gen, Hij betreurt 't ?eer, doch acht zich niet verantwoord dit' besluit door te la ten gaan. Kerstgave. Een verzoek van den Middelburgschen Bestuurdersbond aan de ondersteun den, en hen die uit hun werkloozenkas uitkeering ontvangen of bij de werk verschaffing zijn te werk gesteld in de week van Kerstmis 25 pCt. van het steunbedrag of loon te geven,. (Volgens de ministerieele circulaire kan het niet aan degene die in werkverschaffing zijn). De VOORZITTER zegt, dat blijkens informatie tot nog toe aan geen enkele gemeente de gevraagde Kerstgave, waar toe enkele gemeenten toch besloten, is toegestaan. Indien daartoe wordt beslo ten, dan geschiedt dit dus behoudens ministerieele goedkeuring. B. en W. stellen voor alle werkloo- zen voor ditmaal een Kerstgave te verstrekken van 2, daar er vele werkloozen reeds lang zender werk zijn. De heer SANDERSE brengt B. en W. voor dit voorstel dank. In vele arbei dersgezinnen is een achterstand geko men; verschillende eerste levensbehoef ten voor de arbeiders worden zeer duur. Spr. wijst verder op de mogelijkheid van ter beschikking stelling van goed- koope margarine-soorten. Hij hoopt dat de raad het voorstel van B. en W. zal aanvaarden, al vindt hij het bedrag wat gering. Hij vraagt, waar 't gaat om 62 belanghebbenden, om voor de niet steuntrekkenden 2.50 te geven. Op de publieke tribune wordt geap plaudisseerd. De VOORZITTER hamert. De VOORZITTER zegt, dat voor de margarine er zooveel condities zijn, dat er slechts één gezin voor in aanmerking zou komen. Het voorstel van B. en W. wordt z. h.s. aangenomen. Belasting. De VOORZITTER deelt mede dat besloten was de opc. pers. belasting te brengen van 80 op 100. Doch dat mag niet, wanneer het maximum der grondbelasting nog niet is bereikt. We kijken. Blijf jij binnen en houd hier een oogje op. Kom mee, Collins!" Ilij ging naar buiten, gevolgd door den man dien hij uit Whitbury had mee gebracht, een jonge agent, nog maar kort in dienst, en stil door den indruk dien dit eerste groote geval op hem maakte. Intusschen zat John Leslie, half in slaap, bij de kachel in de keuken in el kaar gezakt. Het scheen hem toe, alsof dit heerlijke buitenleven, waarin hij zich zoo dankbaar na vier oorlogsjaren had teruggetrokken, plotseling in een nacht merrie was overgegaan, waaraan nooit een einde zou komen Zijn eenige verlangen ging uit naar zijn bed en naar slaap, en daarvan zelfs scheen geen sprake te kunnen zijn, zoo lang die tragische gedaante in de woning vertoefde. Er scheen niets over te schie ten dan te blijven omhangen, totdat al dat officieele gedoe voorbij was. Hij werd opgeschrikt door de komst van Collins. „Sergeant Brace vraagt, of u een oogenblik buiten wilt komen, mijnheer", zei hij. Lusteloos stond Leslie tfo^fde den man. Brace s,tenü "^even buiten de deur, die naar den tuin leidde. Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1932 | | pagina 3