BEURS- EN WISSELKOERSEN. WALCHEREN. ZUS9-REVELAND. SCHOUWEN-DUIVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. KOl CHT. Sedert ruim dertig jaar is in de gemeente Koewacht geen ge neeskundige, noch verloskundige geves tigd, hoewel het aantal inwoners op 31 December 1931 reeds 2559 bedroeg voor de Nederlandsche gemeente, terwijl in de gelijknamige gemeente op Belgisch grondgebied onmiddellijk over de landsgrens gelegen circa 600 men- schen wonen. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. KORT ZEEUWSGH NIEUWS. KERKNIEUWS. ONDERWIJS. LAATSTE BERICHTEN. GEMENGD NIEUWS. BUITENLAND. Algemeen Overzicht, BEURSTHERMOMETER» AMSTERDAM, 28 Dec. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 2e 1. 32 1000-5 101%—101%. Ned. 17 1000-4% 102%—102. Ned. 31 1000-4 101%—101%. Certificaten-3 84%85%. Cert. N.W.S.-2% 71%—71%. O. Indië 22 1000-6 100—100. - O. Indië 23-100-6 69%—69%. O. Indië 16 1000-5 98%—98% O. Indië 26 1000-4% 94%—94% Denemarken Oblig. 1926-5 88%89% Duitschl. 100-7 58%—59% Duitschl. 30 1000-5% 54%—55% Engl. W.L. 50-200-5 64 Engl. F.L. 50-200-4 74%—74% 's-Gravenhage 192'1V li/2 101 Bollerdam 1920-30. iy2 95—953/*. Utrecht prov. 1929-41/2 10U/s102. king van de tekorten van het Gasthuis, uit welke vraag, bij bevestigende beant woording, zou moeten volgen, dat een post tot dekking dier tekorten, als vor mende een door de wet verplichte uit gave, op de gemeente-begrooting zou dienen te worden gebracht, terwijl de noodige penningen rechtstreeks uit de gemeentekas zouden behooren te wor den opgebracht, hebben wij aan het besluit van den Raad uwer gemeente voor zooverre dit betreft het garandee ren van de betaling van rente en aflos sing eenér door het Gasthuisbestuur aan te gane kasgeldleening tot een bedrag van ten hoogste vijftienduizend gulden, tegen een rentevoet van ten hoogste 5 pet., zulks voor den tijd van één jaar, goedkeuring verleend, op grond van de overweging, dat zoolang de hangende meeningsverschillen nog niet zijn opge lost, het Gasthuisbestuur in elk geval in staat moet worden gesteld, de zaken gaande te houden, terwijl het bedrag van 15000.het nadeelige slot vormt van de door den Raad vastgestelde rekening van het Gasthuis over 1929, De Raadsbesluiten tot aankoop en ruiling van gronden in verband met den aanleg van een sportterrein, en tot het aangaan eener geldleening ad 93.000, mochten de goedkeuring van Ged. Sta ten verwerven. Coöperatie „Ons Belang". Naar uit het jaarverslag blijkt bedroeg de verkoop van de bakkerij 15.467, van den winkel 15,524, van de afd. brandstoffen 1.937, Het bestuur stelt voor uit te keeren aan de cliëntèle van de bakkerij 5 pet., aan die van den win kel 3 pet., boven de vaste korting van 3 pct„ en aan de afnemers van brand stoffen 5 pet. Het loon van het personeel kon ge handhaafd worden, 3 man kreeg loons- verhooging. Aan de werklooze leden werden een 40-tal crisispakketten uitgereikt. De ze pakketten, waarvan er door de Han delskamer 50.000 uitgereikt zijn, bevat ten een veertien tal artikelen voor huis houdelijk gebruik, waarde 3.23. Tenslotte zij nog vermeld, dat aan de Coöperatie de levering van brood en kruidenierswaren aan het Gasthuis Oostwal gegund werd. N.- EN ST. JOOSLAND. De politie heeft aangehouden en ter beschikking van de justitie te Middelburg gesteld D„ smid alhier, als verdacht van het ont trekken van goederen aan een faillieten boedel. WEMELDINGE. Alhier is gearri- veerd een Noorseh stoomschip ^Kroon prins Olaf" met een lading kalksal- peter De lossing, waar bereids mee begonnen is, verschaft aan een aan lal werklieden, ook' uit deze gemeente weer werk BRUINISSE. Woensdagavond is de sleepkast Johanna, schipper van Oosten te Rotterdam, geladen met stukgoed op weg van Duitschland naar Antwerpen, gesleept door een sleepboot Hansweert tijdens mist op de z.g. zinkstukken voor den wal van Bruinisse gevaren. Men vreest dat het schip zal breken. Een ber gingsvaartuig van de fa. Hoogeboezem en van der Tak uit Dordrecht is ter as sistentie aanwezig. TERNEUZEN, J.l. Zaterdagnamiddag reed de heer N. A. H., controleur van den Raad van Arbeid, per auto op den weg langs het zijkanaal van de Axel sche Sassing, toen hij voor 'n andere au to moest uitwijken. Zijn auto slipte daar bij, kwam tercht op den kanaalkant en kantelde, tot schrik van eenige perso nen die in de nabijheid een en ander za gen in 't water. Terstond nadat de auto onder water verdwenen was, zagen zij den heer ijl. weer bovenkomen, Deze schijnt zich onder het vallen reeds daar uit te hebben losgewerkt. Hij was met enkele slagen aan den walkant, waar de inmiddels toegeschoten personen hem op het droge trokken. Hij bleek slechts Zeeuws. Hyp. B-5 100100. Zeeuws. Hyp. B-4% 10Ö100. A Amsterd. Bank 106106%. C Rott. Bankver. 6969. A Twentsche Bank 9396. A Pref. Jurgens A 97—97%. A De Schelde N.B. 37% A Ver, Papf, v. Gelder 5554. C Am. Car Foundry 6%6%. C Am. Smelt Ref, 12%11%. C Farbenind. I.G. 77%77%. C U. States St. C. 27%— 26%. C North Am. Cy. 2928%. A Born. Sum. H.M. 137%—137%. A Ned. Wol Mij. 55%—56. A Singkep Tin M. 7373% A J. C. Japan Ln. 3433% A Rotterd. Lloyd 53% A S. M. Nederland 60% A Amst. Thee C.M. 23% A Houth. Alberts 28 C Baltimore Ohio 8%8% eenigszins aan het gelaat verwond. De auto, die later is opgevischt, bleek vrij wel een wrak geworden. Een gemeente zonder dokter. Geneeskundige hulp moet door de in woners dezer gemeente, aldus „De Zeeuw", thans betrokken worden uit Axel of Hulst, dan wel uit de Belgische dorpen Moerbeke en Stekene; deze af standen varrieeren van 9 tot ongeveer 6 km. Koewacht behoort nog tot de gemeen ten waar kinderen geboren worden zon der verloskundige hulp (in 1931 nog 28 pet. van het totaal aantal geboorten). De zuigelingensterfte in deze gemeente be droeg in het tijdvak 19261930 11 pet., tegen een gemiddelde van 6.41 pet. voor de Nederlandsche gemeenten met een inwonertal beneden 5000, De Inspecteur der Volksgezondheid, dr. G. D. Hemmes, heeft eenigen tijd ge leden 't gemeentebestuur geadviseerd, om tot 't aanstellen van 'n gemeente arts over te gaan. Dit advies is niet opge volgd, waarna dr. Hemmes zich met een uitvoerig schrijven tot Ged. Staten van Zeeland gewend heeft, teneinde op eeni- gerlei wijze een voor de volksgezond heid noodzakelijke verbetering mogelijk te maken. Ged. Staten hebben zich thans tot B, en W. van Koewacht gewend met de vraag, waarom niet tot het' aanstellen van een arts wordt overgegaan. HONTENISSE. Een bewoner dezer ge meente ontdekte dezer dagen, toen hij water uit zijn regenbak wilde scheppen dat daarin een doode kat dreef die er blijkbaar door kwaadwilligen was inge worpen. De man was genoodzaakt zijn regenbak leeg te scheppen. [JZENDIJKE. Een landbouwer alhier was dezer dagen naar de markt in Oost burg geweest en had van die gelegenheid een uitgangsdag gemaakt. Hij had dien dag voor verschillende leverantie's een vrij aanzienlijk bedrag gebeurd. Na ver schillende café's te hebben bezocht, was hij alras in beschonken toestand geraakt en eerst den volgenden dag boven water gekomen, toen hij ontdekte dat hij 't geld kwijt was. De politie stelde een onder zoek in, doch vruchteloos. Met ingang van 1 Januari a.s. is benoemd tot binder bij het Rijksarchief te Middelburg, de heer C. Leunis, met ingang van dienzelfden datum eer vol ontslagen als concierge bij de R, H, B, S. te T e r n e u z e n. B. en W, van Kruiningen heb ben voor de benoeming van keuringsvee arts hoofd van dienst voor vee- en vleesch in den keuringskring Kruiningen de volgende voordracht opgemaakt: no, 1 W. J. L. de Groof, aldaar, no. 2. H, A, Neijling te Utrecht, Bij beschikking van den minister van Financiën, is aan de gemeente Wolphaartsdijk een voorschot uit 's Rijks kas verleend tot een maxi mum van 700, ter verstrekking aan de vereeniging, in die gemeente uitslui tend werkzaam ter bevordering van de verkrijging van onroerend goed door landarbeiders, voor den kankoop van onroerend goed, om dit hetzij dadelijk, hetzij later, als los land in pacht uit te geven, welk voorschot in 30 jaren zal worden afgelost. Te O u d-V ossemeer werd in de R. K. school Maandagavond voor de dames en Dinsdag voor de heeren een uitvoering door de tooneelvereeniging St. Joseph, onder-afdeeling van den R. K. Volksbond een tooneelvoorstelling ge geven. Opgevoerd werden een tooneel- spel „Mea Culpa" en een blijspel in twee A Southern Rlw. 5%4%. C Union Pac. Rr. 7069%. C Int. Nickel Cy. 8%— 8%. A Koloniale Bank 5756%. A N.I. Hbk. 1000 55%—56. C Ned. H. M. 1000 62%— 62%. A Alg. Kunstz. U. 39%—38%. A v. Berkels Pat. 16%16%. C Calvé-Delft 63—63%. A C. Suiker Mpij. 21% A Int, Viscose 27% A Ned. Ford A.M. 116—113%-114%. A Philips Gem. B. 128%129-130. C Unilever 106%107-107%. C Anaconda Cop. 6%6% -6%. C Bethlehem St. 13%—13%-13%. A A.N.I.E.M.—N.B. 196—196. C A. Gas en El. Cy 22, C Cities Serv. Cy. 2%2%. A Kon, Pelr. Mpij. 148%148-49, C Contin, Oil Cy. 5%5%-5%. C Shel Ulnion O.C. 55. A Holl. Amer. Lijn 3% A K.N. Stoomb. Mij. 1616. bedrijven „Het rare kosthuis" en ten slotte een blijspel in één bedrijf: „H. O." De diaconie van de Geref. Kerk te Den Haag-West heeft van een lid der gemeente, die in vroeger dagen ondersteund werd, als restitutie een gift van 2500 ontvangen. Geref. Kerk. Ds. P. J. O. de Bruijne te Vrouwepol der en Gapinge heeft het beroep naar Uithoorn aangenomen. Geref. Gem. Ds. J. D. Barth te Borssele heeft be dankt voor het beroep naar Yerseke. Tweetal te Goes ds. J. D. Barth te Borssele en ds. M. Heikoop te Utrecht. Op de alphabetische voordracht, voor de betrekking van onderwijzer aan de O. L. school te Zuidzande, zijn geplaatst de heeren P. J. Leenhouts alhier, A. Luteijn te Sluis en P. I. Ver- hage alhier. Rijksstudiebeurzen. De minister van O., K. en W. deelt mede, dat personen met een buiten gewonen aanleg voor de studie, die niet in staat kunnen worden geacht hun stu diekosten zelf te betalen en die gedu rende den cursus 19331934 voor een rijksbeurs (renteloos voorschot) ter tege moetkoming in die kosten in aanmerking wenschen te komen, zich vóór 1 Maart per gezegeld adres tot zijn departement, afdeeling Voorbereidend Hooger en Mid delbaar Onderwijs, moeten wenden. Leerlingen van ambachtsscholen en leerlingen van andere inrichtingen voor lager nijverheidsonderwijs moeten hun adres vóór 15 Februari indienen bij zijn departement, afdeeling Nijverheidsonder wijs. GROEDE. Met ingang van 1 Februari 1933 is tot Directeur-geneesheer van het zieken huis ie Leerdam benoemd, de heer J. H, Sommer, arts, alhier. DE POSTZAKDIEFSTAL. In verband met den diefstal van 20.000 gulden uit een twee en halve week gele den van Winschoten naar Gronin gen gezonden postzak, is behalve de eerst gearresteerde besteller Van der S, en de werkster van het postkantoor, thans ook de ambtenaar P. ter beschik king van de justitie gesteld en naar het Huis van Bewaring overgebracht. RAADSELACHTIG. Donderdagmorgen bemerkte een amb tenaar, dat de in het plaatskaartenbu reau van het station der Ned. Spoorwe gen te Winschoten aldaar staande brandkast niet gesloten was. Het bleek dat de inhoud, ongeveer 2400 was ver dwenen. Het geval is des te raadselach tiger, daar alle deuren waren gesloten en op de brandkast geen sporen van braak werden gevonden. Het onderzoek is tot dusver nog zonder resultaat, Toegekend de eeremedaille der Oranje Nassau Orde in brons aan den heer P. Kik, rijksveldwachter, (briga dier titulair) te K 1 o e t i n g e. De Eerste Kamer nam hedenmiddag het ontwerp tot wijziging der l.o.-wet aan met 24 tegen 18 st. Naar een gasthuis te Amste. d a m is vervoerd een 59 jarig persoon die bij het verrichten van schilderwerk van het dak van de remise van de ge meentetram in de Tollensstraat was ge vallen, Bij aankomst in het ziekenhuis bleek hij te zijn overleden. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft bevestigd het vonnis van den Krijgsraad, waarbij de cadet sergeant P, A Ned, Scheepv. U. 57%57% A H.V. Amsterdam 168%167%-68. A Java Cult. Mij. 102—101 A N.I. Suiker U. 75%75 A Poerworedjo S.O. 6% A Deli Batavia 145%146-44% C Deli Mij. 1000 115%—116-17% A Senembah 134134%. Chicago Milw. 1%1%. A Amst. Rubb. C. 60%—60%-61%. A Deli-Bat. Rubb 24%—26%. A Hessa Rubber 22%22%. A Serbadjadi S.R. 2020%. Prolongatie 11. WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Kopenhagen New-York 28 Dec. 29 Dec. 8.29 59.28% 9.71% 34.58 47.89 42.90 2.48% 8.26% 59.27 9.71% 34.52% 47.89 42.85 2.48% F. D. M. is veroordeeld tot 3 maanden hechtenis met ontzegging van de be voegdheid om motorrijtuigen te bestu ren voor den, tijd van een jaar, wegens het met zijn motorfiets veroorzaken van een doodelijke aanrijding in Juli jl. bij de Schoutjesbrug onder Haarlem. Geëischt was verzwaring van straf tot 6 maanden. In de Preangerstraat te A m s t e r- d a m is een driejarig kind tusschen de trapleuningen door van drie hoog in het portaal gevallen. Zwaar gewond is de kleine naar het O.L.V.-gasthuis over gebracht. MARKTBERICHT. Middelburg, 29 Dec, Op de vei ling waren 16000 eieren aangevoerd. Kipeieren: 4850 kg 2.80; 5052 kg 2.91; 52—54 kg 3.11; 54—56 kg 3.49—3,53; 56—58 kg 3.72—3.77; 58—60 kg 3.97—4.01; 60—62 kg f 4.26; 62—64 kg 4.40—4.49; 64—66 kg 4.49. Bruine: 52—54 kg 3.49; 54—56 kg 3.77; 56—58 kg 4.18; 58—60 kg 4.26—4.29; 62—64 kg 4.50. Eend eieren 4.20. OPSPORING VERZOCHT. De brigade-commandant der Koninklijke Marechaussee te Axel verzoekt op sporing, aanhouding en voorgeleiding van Henri Elisa Keyser, geboren te Amsterdam 14 Februari 1898, wonende te 's-Gravenhage, Hazelaarstraat 16. Hij is ontslagen vertegenwoordiger van de N.V, Molijn en Co., Rotterdam, geeft zich nog uit als vertegenwoordiger van die naamlooze vennootschap en tracht bij de klanten, die hij voorheen als vertegenwoordiger dier naamlooze ven nootschap bezocht, de nog loopende re keningen te innen. Ook wel discht hij een verhaal op, dat hij een ongeluk heeft gehad met zijn auto en dringt dan tot betaling der rekeningen aan, of wel hem geld te leenen. INBRAAK IN EEN R.K. KERK. Woensdagnacht is ingebroken in de R.K. Kerk van het rectoraat Leenhof, gemeente Schaesberg. Vermoed wordt dat drie dieven aan dezen in braak schuldig zijn. Een van hen schijnt zich in een biechtstoel in de kerk te hebben verstopt en de anderen zijn 's nachts vermoedelijk door een verniel de ruit, de sacristie binnengekomen. Alle drie hebben de kerk weer door een ander vernield venster verlaten. De dieven hebben uit den tabernakel van het hoogaltaar twee verguld zil veren cibories gestolen. De hostie heb ben zij in de sacristie rondgestrooid. Uit de brandkast in de sacristie heb ben zij voorts vier verguld zilveren kelken gestolen. Alles ter waarde van circa 2000. De brandkastdeur was met een beitel geforceerd. Eenige voorwerpen van minder waar de hebben de inbrekers laten staan, maar den inhoud van vijf offerblokken in de kerk hebben zij ook nog meege nomen. DE KRAK AT AU WORDT VOLLEDIG HERSTELD. Het Departement der Marine in Ned.-Indië meldt, dat, daar gebleken is, dat Hr, Ms. mijnenlegger „Krakatau" weinig heeft geleden, het schip volledig zal worden hersteld. Verwarde toestand in Zuid- Af rika. De onzekere valutatoestand in Zuid Afrika heeft een verwarring geschapen, doet. De Banken, de officieele instel lingen, de pers en het publiek zijn het er niet over eens of Zuid-Afrika den gouden standaard heeft verlaten of niet, die af en toe min of meer komisch aan- De meest gangbare interpretatie is deze, dat Zuid-Afrika voor het binnen land den gouden standaard heeft afge schaft, doch hem naar buiten toe hand haaft, Een nieuwe sensatie is gewekt door de mededeeling van de kamer van goudmijnen, dat zij zich niet meer ver plicht acht haar goud aan de reserve Young 1 Philips Unilever Aku - Suiker Markt Obl.markt Schepen H.V.A- Rubber Tabak Amerika (Wettig gedeponeerd bank over 4e geven, doch het op de vrije markt aan den hoogst biedende wenscht te verkoopen. De leider der z.g.n. S A.P. Zuid-Afrikaansche partij generaal Smuts en pen Transvaalsch nationalist hebben een met spanning te gemoet geziene rede tegen generaal 'Hertzog gehouden. Smuts drukte zijn voldoening uit over de maatregelen der regeering doch eischte tegelijkertijd in flatie. De nationalist verklaarde, dat Smuts alleen niet in staat is de regee ring Hertzog ten val te brengen en een coalitie regeering te vormen. De voor de welvaart van Zuid-Afrika voornaam ste doeleinden zijn na een coalitieregee- ring de beëindiging van den strijd tus schen de rassen en de depreciatie van het Zuid-Afrikaansche pond. Het nieuwe Japansche le- gerprogram. Blijkens een mededeeling van het Ja pansche ministerie van oorlog is het voornaamste doel van het nieuwe Ja pansche legerprogram het leger wat be treft de opleiding en de technische uit rusting op hetzelfde peil te brengen als de andere moderne legers en Japan in de gelegenheid te stellen zijn, uit het protocol met Mandsjoekwo voortvloei ende verplichtingen na te komen. De speciale opleiding in het gemechaniseer de krijgsbedrijf zal jaarlijks aan 100.000 officieren en manschappen worden ge geven. Voorts zal een groot aantal ca detten worden aangenomen, en zullen rijwillige officieren met korten dienst plicht worden opgeleid. Tenslotte zul len speciale gasscholen de manschap pen opleiden tot het uitvoeren van gas aanvallen. DUITSCHLAND Auto door trein gegrepen. Tus schen de stations Ettlingen en Bruch- hausen (ongeveer 10 km van Karlsruhe) is een auto door een personentrein ge grepen, ongeveer 100 m meegesleurd en volkomen vernield. De inzittenden, een veehandelaar en diens zoon wer den op slag gedood, terwijl de vrouw van den veehandelaar levensgevaarlijk werd gewond. Het ongeluk is het gevolg van nalatigheid van den overwegwach ter. TUKKIJE. Mohammedaansdie gebeden in het Turksch. De dictator van Turkije Kemal Pasha heeft een besluit uitge vaardigd, dat voortaan de Mohamme- daansche gebeden die in het Arabisch gelezen worden in het Turksch moeten, worden gezegd en gelezen. De Moha- medaansche priesters die geen Turksch kennen, zullen deze taal moeten leeren. Vooral in conservatieve Mohamme- daansche kringen bestaat groote ont stemming over dezen maatregel en in sommige kringen weigert men er toe over te gaan. BULGARIJE. Vechtpartij. Voor het koninklijk paleis te Sofia gelegen midden in de stad zijn twee groepen Macedoniërs^ de Micheilowisten en de Protogeristen, slaags geraakt. Er werd direct van vuur wapenen gebruik gemaakt. Gendarme rie mengde zich in den strijd. Een gen darme werd gedood en zes Macedo- niërs werden ernstig gewond. SPANJE. Vliegtuig neergestort. Uit Madrid wordt gemeld, dat het Fransch ver keersvliegtuig, dat den dienst onder houdt tusschen Barcelona en Toulouse, ten N, van Barcelona brandend is neer gestort en volkomen werd vernield. De piloot en een jonge dame, die als pas sagier in het toestel zat, werden gedood terwijl een tweede passagier ernstig werd gewond. De oorzaak van het on geval is onbekend. AUSTRALIË. Meer geluk dan wijsheid. De bei de sinds enkele dagen vermiste Austra lische vliegers, die spoorloos waren verdwenen bij het zoeken naar een goudmijn in het gebied van de Livesey bergketen, zijn te Cook aangekomen. Zij hebben in een volkomen woestenij een noodlanding moeten maken, waar bij het toestel over den kop is geslagen en beschadigd. Na enkele dagen pas is het hun ge lukt het toestel te repareeren met be hulp van boomtakken, waardoor zij naar Cook konden vliegen. CHINA. Schipbreuk. Het Chineesche s.s.

Goessche Courant | 1932 | | pagina 2