ZEELAND. MIDDELBURG. GOES. RISSINGEN. WALSHEREK. ZUID-BEVELAHD. «OM 1 COURANT Dagblad Abonnementsprijs 2.30 per kwartaal (Buiten Goes plus 20 ct. ▼oor expeditie). Weekabonnementen m Goes 18 cent - per week. De advertentieprijs is voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelmgen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. U*TG.: N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Kantoor voor GOES Turf kade, telefoon no. 17. Middelburg, Redactie tel. 269; Administratie tel. 139. Postcheque- en girorekening 43255. Familieberichten en dankbetuigingenvan 1regels 2.10; elke regei meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 6 regel* opgenomen a 75 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummerj 5 cent. N». 217. Twee Bladen. WOENSDAG 28 DECEMBER 193 2. Eerste Blad. 119e Jaargang. BINNENLAND. HKDENKING GRAAF VAN LYNDEN VAN SANDENBURG. In de vergadering van den Raad van State, die gisteren werd voorgezeten door mr. I. I. Harte van Teckelenburg en waarin ook de prins en prinses Ju liana tegenwoordig waren, heeft de voorzitter den overleden vice-president graaf Van Lynden van Sandenburg her dacht. Spr. schetste de diepe verslagen heid, welke het bericht van dit overlij den niet alleen bij hen, die op het Bin nenhof met hem arbeidden, maar ook in geheel het land heeft teweeg gebracht. In den ochtend heeft de secretaris jhr. mr. De Beaufort alle ambtenaren en het verdere personeel bijeengeroe pen en woorden van droefheid en ook van dankbaarheid gewijd aan den chef, die in de vier jaren, waarin hij zijn be trekking heeft waargenomen, zich bij hoog en laag niet alleen zeer geacht, maar ook bemind en onvergetelijk heeft weten te maken. DE VORSTSTEUNREGELING BIJ DE WERKVERSCHAFFING. Ingevolge een schrijven van den mi nister van binnenlandsche zaken is door alle inspecties voor de werkverschaf fing eén rondschrijven gericht aan de gemeentebesturen over de vorststeun- regeling bij cie werkverschaffing. Hier uit blijkt, dat de groepen A en B (loon- normen van 20 cent tot en met 28 cent) worden gecombineerd. Het bedrag dat aan ongeorganiseerden mag worden uit betaald wordt op 6 bepaald, dat voor georganiseerden op J 7 en dat voor kostgangers op J 5.50. De bijslag voor elk gezinslid boven twee, blijft onge wijzigd 50 cent. Een gesteunde volgens de vorslsleun- regeling, mag nimmer meer ontvangen dan hij in den regel bij de werkver schaffing verdiende. Evenmin mogen, zoo ter plaatse een van rijkswege gesubsi dieerde steunregeling bestaat, hoogere uitkeeringen worden gedaan, dan vol gens de bepalingen van die steunrege ling mogelijk is. Voorbeeld A en B: Een georganiseer de uit de gecombineerde groep ontvangt (basis) 7, verder voor 5 gezinsleden boven twee J 2.50, voor brandstoffen- bijslag zoo een huurbijslagregeling bestaat, en ingevolge deze regeling wordt toegekend J' 0.50, totaal 11. In mindering te brengen: kasuitkeering 8.40, 2./3 van ouderdomsrente ad 3 wordt 2, totaal 10.40; uit te keeren 0.60./. Duurt de vorst slechts één of twee dagen, dan wordt de regenverletregeling toegepast. Wanneer de vorst, en dus de onderbreking van werk langer dan twee dagen duurt, dan functioneert de vorst- regeling. De inspecties geven telefonisch ken nis wanneer de vorststeunregeling kan gaan werken, en wanneer zij eindigt. DE CONTINGENTEERING VAN DEN VISCHINVOER IN BELGIE. Er is sprake van de contingenteering van den vischinvoer te herzien, aldus meldt de Brusselsche corresp. van de N. R. Crt. Het toegelaten contingent zou om de week en niet meer om het kwartaal worden vastgesteld. Verder zou de controle toevertrouwd worden aan drie of vier groeperingen in den schoot derwelke de expediteuren, de importeurs, de detailverkoopers en an dere belanghebbenden vertegenwoor digd zouden zijn. Een dezer groepeerin gen zou haar zetel hebben te Antwer pen, een andere aan de kust, een derde te Brussel. Ook de invoer van zoetwa- tervisch zou worden gecontingenteerd. NEDERLAND EN DUITSCHLAND. Naar aanleiding van de berichten uil Nederland waarin de bereidheid tol on"- derhandelen nopens het einde van dit jaar afloopende D uiLsqh-Nederhi ndsche handelsverdrag werd le kennen gegeven, wordt te bevoegder plaatse le Berlijn verklaard, dat ook' DuifcsichDand bereid is, te onderhandelen en dat de Dnit- sche ïregeering reeds in hel voorjaar 32 bereid is geweest te onderhandelen over de Voorwaarde van een nieuw Duifcs'chi- Nederlandseh handelsverdrag. Bij Kon. besluit is aan mr. dr. I. A. van Roijen, op zijn verzoek, met ingang van 1 Februari 1933, eervol ontslag ver leend als burgemeester der gemeente Zwolle, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hem in die betrekking bewezen. Bij beschikking van den Minister v. Financiën is gevestigd een tweede col lecte der Staatsloterij te Heerlen en is, met den aanvang van de 462ste Staatsloterij, tot collectrice aldaar be noemd mevrouw E. Joosten, weduwe dr. C. Meuleman, aldaar. -VAM MBLLE'S- GOESCHB OMT BYT- KO E K •DENSOETEN INVAL SEDERT 1S2.S- (Ingez. Med.) Gemeenteraad. Op den laatsten dag van dit jaar, dus Zaterdag 31 December, komt de gemeen teraad bijeen ter behandeling van een korte agenda, behalve de beëediging en installatie van het nieuwe raadslid, den heer Chr. de Bruin, en de benoeming van een wethouder in de vacature ont staan odor het overlijden van den heer mr. A. A. de eer, komt een voorstel aan de orde tot erfpachtsuitgifte "van 25 m2 gemeentegrond aan den Pinderd k voor '30 cent per m2 aan de N.V. van Vollen- hoven's Bierbrouwerij N.V, te Amster dam voor een kleinen uitbouw voor haar filiaal, zulks onder voorwaarde, dat het perceel zich niet verder uitstrekt dan tot 20 m uit den voorgevel van ge noemd pand aan den Kinderdijk, zulks in verband met bestaande plannen no pens verbetering der beschoeiing van de Dokhaven. Naar wij vernemen ligt het in de be doeling na afloop der werkzaamheden oficieel afscheid te nemen van den burl gemeester, den heer P. Dumon Tak, wien, zooals bekend, met ingang van 2 Januari 1933 eervol ontslag is verleend. Het Crisiscomité. Het Plaatselijk Crisiscomité te M i d- d e 1 b u rg, in het bijzonder het sub-co mité B, houdt zich ten zeerste aanbevo len voor de ontvangst van reeds gedra gen kleeren. Het is niet mogelijk met geld alleen afdoende te helpen en in vele gevallen zou de steun in natura een zeer welkome aanvulling zijn. Wanneer men bij het nagaan van zijn garderobe voor di doel iets gevonden heeft en dit den secretaris (Molstraat F 94) bericht, zal voor een spoedig afhalen gaarne worden gezorgd. De tentoonstelling der M. T. V, Ook gisteren heeft de tentoonstelling van koriijen, hoenders enz. in nden Stad huishal zich in een flink bezoek mogen verheugen. Het totaal aantal bezoekers klom tot ongeveer 1800. Hedenavond heeft de verloting van de op de tentoonstelling aangekochte die ren enz. plaats en op Donderdag 19 Jan. de prijsuitdeeling, beide op de boven- ZUID-BEVELANDSCHE MELKVEEHOUDERS. Een vereeniging opgericht. Gisterenmiddag had in Schuttershof de tweede vergadering plaats van Zuid-Bevelandsche Melkveehouders. Voorzitter de heer J. Wisse van Ka- pelle. Naar de heer Wisse mededeelde, hadden de voorbereidende maatregelen en besprekingen met de Coöperatie Walcheren een vlot verloop en kan reeds a.s. Dinsdag de melk aan Middel burg geleverd worden. Volgens over eenkomst moet de room en melk vol doen aan de eischen in het reglement der fabriek gesteld; transportkostén bedragen 15 ct. per kg boter; de be taling der boter, welke wekelijks plaats vindt, geschiedt volgens de Leeuwarder noteering; de overeenkomst kan per maand worden opgezegd; de leden zijn verplicht alle room, uitgezonderd die van Zaterdagavond en Zondagmorgen, aan dc fabriek te leveren. Op een desbetreffende vraag ant woordde de voorzitter, dat, vol gens zijn meening, de federatie-prijs uitbetaald zal worden. De heer E 1 e n- b a a s achtte (lit onmogelijk, noemde den Rotterdamschen industrieprijs, en vroeg naar welk vetgehalte de prijs be rekend zou worden, hetgeen de voor zitter niet kon beantwoorden. De Vreede bouwd, en plant, de dolle IKrijg verwoest. Wel zaalig sijn dan, die staag naar [Vréede wenschen. 't Is beter, dat het zwaard verteerd [wordt door de roest Dan dat het blinkt in 't woên, en ['t moorden van de menschen Want al het oorlog is afgrijs'lik in [Gods oogen Wie aan u anders preekt, die preekt [u niet dan logen! Jan Zoet uit 's-Gravenhage Ao. 1675, De heer Q. Tri m p e bevestigde dat voor de leden der oude fabriek de I eeuwarder noteering geldt, deze is ge middeld gelijk aan de Goesche. Spr. wekte voorts tot samenwerking op. Middelburg heeft Zuid-Beveland wer kelijk niet noodig, verwerkt nu reeds 25000 L. per dag, wat binnenkort 35000 L. zal bedragen Men heeft dan ook aangespoord om spoedig een hasis voor eigen rocm-fabriekje te leggen. Spr. wees er verder nogmaals op, dat de boerenboter een slechte toekomst heeft. I:aat men deze gelegenheid voor bijgaan, dar. dreigen1 cr groote moeilijk heden, want deze week koopt de zui- velcentrale voor het laatste boerenboter en sommige boren hebben nu al voor raad van drie weken oud. Voorts wek te spr. nogmaals op zelf room te maken, dat is voordeeliger, om de lagere ver zendkosten en omdat de ontroomde melk niet terug gezonden wordt De heer T r i m p e bleef verder op het standpunt staar., dat de Leeuwarder- noteering zal gelden, zoo luidt het schriftelijk accoord. Spr. wilde hel niet te mooi voorstellen. De V oorzitter zeide, dat hij, naar aanleiding van een aanbieding van den heer M rijnen, nog eens per soonlijk is gaan "praten met den direc teur te Middelburg, en dat toen uitbe taling volgens Rotterdamschen Industrie prijs is toegezegd. Spreker zeide voorts meer vertrouwen te hebben in de coö peratie le Middelburg dan in den heer Meijnen. De heer Trimpe bevestigde nog maals, een voorstander van de bedoel de vereeniging te zijn, maar waar schuwde voor te hooge verwachtingen, vooral in het begin Na aftrek der kos ten zal netto-opbrengst der boter voor- loopig niet meer dan 50 cent per pond zijn. De heer Elenbaas besprak een circulaire, die door den vroegeren di recteur der Goesche Centrale aan de leden is gezonden, en deelde mede, dat de „Hollandia" te Oud-Gastel, de melk wil verwerken en betalen tegen Rot terdamschen Industrieprijs, velgehalte 3.20. Van de vracht a 90 ct. zal tijdelijk 30 ct. vergoed worden. De Voorzitter achtte het beter en voordeeliger met Middelburg zaken te doen en antwoordde, op een desbe treffende vraag, dat Middelburg ook meer betaalt dan Wemeldinge. Vervolgens werd tot het vormen van een vereeniging overgegaan waarvoor zich 30 personen opgaven. De Voorzitter uitte de verwach ting dat hel ledental spoedig zal groei en en deelde mede, dat het voorloopig bestuur nog eenigen tijd zal aanblijven, en dat men zich bij de leden (in elke ge meente is er één gevestigd), als lid kan opgeven. Kerstfeest Gasthuis. Gelijk gewoonte geworden is heeft 't Gasthuis Oostwal ook ditmaal met zie ken en verpleegden den tweeden Kerst dag gevierd. Door verhindering van den heer Pilaar, sprak de heer W. Kake- beeke een inleidend woord, waarna ds. Steinz de bijeenkomst verder leidde in den geest van de Kerstgedachte. Het strijkje, dat zich reeds eenige jaren dis ponibel stelde, zorgde ook nu weer wel willend voor passende muziek. Het geheel had een aangenaam ver loop en bleek door allen zeer gewaar deerd te worden. Naar De Zeeuw verneemt, hebben Ged. Staten, onder zekere voorwaarden, goedgevonden dat de gemeente garant is voor een kasgeldleening van 15.000 ten behoeve van het Gasthuis. Het aantal werkloozen is met 13 verminderd cn bedraagt 1176, van wie 107 bij de werkverschaffing geplaatst zijn. Gemeenteraad. Volgens de Verordening op den ge meentelijken dienst der arbeidsbemid deling en werkloosheidsverzekering be staat de Commissie van Toezicht op dezen dienst uit 4 leden werkgevers of vertegenwoordigers van wtrkgevers en 4 leden werknemers of vertegenwoor digers van werknemers en een voorzit ter, die buiten deze leden aan de com missie wordt toegevoegd. B. en W. stellen voor de cijfers 4 te veranderen in 5, opdat naast den Vlissingschen Be- stuurdersbond, den R. K. Volksbond, den Chr. Besturenbond en het Plaatse lijk Arbeiderssecetaiaat ook de Bestu renbond voor Vlissingen van de Neder- landsche Vakcentrale een vertegen woordiger in de commissie kan benoe men In verband daarmede bevelen B. en W. aan voor de benoeming van een 5den lid-werkgever de heeren ir. M. C. Braat en ir. H. A. Nouhuys en voor plaatsevrvangend lid-werkgever de hee ren Ir. H. A. van Nouhuys en E. Mont- foort. De genoemde besturenbond be veelt aan voor lid-werkgever de heeren P. J. Wemelsfelder en J. Biesma en voor plaatsvervangend lid werknemer de hee ren H. van de Velde en A. Hofman. B. en W. stellen voor deze aanbeve lingen tevens te doen gelden voor de be noeming van leden en plaatsvervangen de leden in het Bestuur van de Gemeen telijke Instelling voor Maatschappelijk Hulpbetoon. B. en W. stellen nog voor te voldoen aan de Verzoeken van een zestal pach ters van perceelen bouw- en wéiland, om verlaging van den pachtprijs. AllNEMriDEX. Hel plaatselijk cri- siscomité alhier heeft lot dusverre aan collecten ontvangen een lwdrag yau 1190.68 en niet f 110.68 zooaljs in hel blad van Zaterdag j.l. abusievelijk ver meld was. O. EN W. SOUBURG. Maandagmid dag is een 21-jarig meisje uit Middelburg nabij de tramhalte Abeele alhier uit een in beweging zijnde tram gesprongen, waardoor ze op den weg is gevallen. Hevig ontdaan met eenige lichte kwet suren is zij opgenomen. SEROOSKERKE. (W.) In de j.l. Zater dag gehouden Bestuursvergadering van de assurantievereeniging „Helpt Eikan der" werd de premie over 1932 weder om gesteld op 50 ct. per 1000 verz. kapitaal. Het bestuur was homogeen van mee ning dat, alhoewel de vereeniging in '32 een zeer hooge uitkeering aan brand schaden heeft moeten doen, met de moeilijke omstandigheden in den land bouw diende rekening te worden gehou den om vooralsnog geen hoogere lasten op te legden. HEINKENSZAND. Maandag gaf de Chr. zangvereeniging „Looft den Heere" met medewerking van het kinderkoor onder leiding van hun directeur den heer H. Lammers alhier een uitvoering in de Geref. kerk. De uitvoering werd geopend met gebed door ds. Booij en deze sloot ook na een zeer mooi pro gramma te hebben afgewerkt ook dit concert met dankzegging. HOEDEKENSKERKE. Vrijdagavond gaf het fanfarecorps „Con Amore" haar jaarlijksche uitvoering in de zaal van J. M. v. Belsen op het Steigerhuis. De zaal was zeer goed bezet. Na uit voering van enkele muziekstukken, volg den eenige voordrachten. Alles werd zeer tot genoegen van de aanwezigen uitgevoerd. Een goed ge slaagd bal, sloot deze gezellige bijeen komst. SCHORE. B, en W. dezer gemeente hebben den Minister van Binnenland sche Zaken gevraagd om inwilliging van het verzoek van een drietal landarbei dersbonden om voor het tijdvak 1 Dec. 19321 Mei 1933 de uitkeeringsperiode van de werkloozenkassen der landarbei dersbonden weer vast te stellen op 78 in plaats van 42 dagen, zooals reglemen tair is bepaald. NIEL WDORP. Vrijdagmiddag had op de begraafplaats te Nieuwdorp bij Goes de teraardebestelling plaats van het stof£elijk overschot van mr. dr. J. A. de Jager, die zoo plotseling te Dordrecht overleed. Zeer vele belangstellenden woonden deze droeve plechtigheid bij. O.m. wa- WEEF! EN mm. Middelburg, 28-XIi-'32. Dinsdag: hoog ste luchttemperatuur 5.4 C; '(42 F); laagste 3.9 C (39 F), Heden 9 h: 4.5 °C; 12 h: 4.7 C. 1.5 mm regen. Hoogste ba rometerstand 774 mm; laagste 770 mm. Hoogste barometrstand 776.1 mm te Weenen; laagste 728.1 mm te ïsafjord. Verwachting tot Morgenavond: Meest matige Z. tot Z.W. wind, zwaar bewolkt of betrokken, waarschijnlijk nog weinig of geen neerslag, iets zach ter. Zon op: 8 li 12; onder 15 h 51. Licht op: 16 h 21. Maan op: 9 h 46; onder: 16 h 44. E.K. 3 Januari. Hoog- en Laagwater te Vlissingea. Westkapelle is 28 min. en Dombuig 21 min. vroeger. Veere 38 min. later. (S springtij) Dec. Hoogwater. Laagwater Wo. 28 S 1.18 13.44 8.01 20.15 Do. 29 2.09 14.34 8.54 21.07 Vr. 30 2.57 15.25 9.46 21.55 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. Dec. Hoogwater. Laagwater. Wo. 28 S 3.22 15.45 9.01 21.19 Do. 29 4.14 16.34 9.54 22.11 Vr. 30 5.02 17.24 10.46 22.59 ren aanwezig directeur en leeraren der Chr. H. B. S. met de leerlingen der be^de hoogste klassen, een twaalftal diakenen der Geref. Kerk van Dordrecht. 1 oen de groote schare rondom de ge opende groeve was geschaard, trad ds. W. W. Meijnen naar voren, die in tref fende woorden wees op het plotselinge van dit heengaan. Vervolgens voerden nog het woord mr. B. J. Verheij namens de Dordtsche collega s bij de rechterlijke macht en de lieer M. Stevense, namens leeraren en leerlingen der Chr. H. B. S. Laatste spreker was ds. E, Beukema te Nieuwdorp. GEMEENTERAAD RILLAND-BATH. RILLAND BATH. In de gehouden raadsvergadering is besloten, nu de loop tijd der geldleening ten behoeve van t autobusbedrijf van J. F. Ogier, welke leening was aangegaan voor een tijd perk van drie jaren en ten behoeve waarvan de gemeente zich borg stelde, bijna verstreken is, de borgstelling met drie jaren te verlengen. B. en W. hadden besloten de kwestie van een brandstoffentoeslag bij werk verschaffing afhankelijk te stellen van het loon, dat de Minister zou voorstel len voor degenen, die bij de gesubsidi eerde werkverschaffing zouden worden tewerk gesteld. Gebleken is, dat de Minister het loon van het vorige jaar vrijwel handhaaft. Waar wederom een toeslag in den vorm van laarzengeld mag worden gegeven, verdient deze voorkeur boven een brandstoffentoe slag, beide zou de positie bij de werk verschaffing gunstiger maken dan in 't vrije bedrijf. Weth. Deurloo zegt er heelemaal maar van te willen afzien om deel te nemen aan de werkverschaffing van wege de Valkemssegeul en wil den weg naar Bath verbeteren. Weth. v. d. San de voelt hier ook wel iets voor. De weg zou kunnen wor den gelijk gemaakt en gewalst, thans steekt de kruin teveel uit. De voorzitter heeft tegen dit werkobject geen bezwaar maar de voor bereiding zal eenigen tijd eischen. Bij de Valkennissegeul kan men terstond aan het werk. Spr. deelt mede voorts overleg te hebben gepleegd met dijk graven van enkele andere polders in de gemeente, die ook plannen hebben voor werkverschaffing. Overigens zal men de uitvoering der plannen inzake wegsverbetering toch willen doen ge schieden met rijkssteun, wat eenig op onthoud vergt. Weth. Deurloo wil het doen zon der rijkssubsidie, omdat er anders niets meer van komt. De Voorzitter waarschuwt tegen het niet aanvragen van rijkssubsidie, waarvan als het werk tegenvalt, de werkloozen weieens de dupe kunnen worden. Een teer-macadamweg opbre ken en effenen kan ook techisch cefi

Goessche Courant | 1932 | | pagina 1