LANDBOUW. ONDERWIJS, LEGER EN VLOOT. FINANGIEELE BERICHTEN. VERKEERSWEZEN P. T. T. AFLOOP AANBESTEDINGEN. GEMENGD NIEUWS. INGEZONDEN STUKKEN. Hm mie Moerteerdere, BURGERLIJKE STAND, WAAR IS WERK? zooals Lilian Harvey, Willy Fritsch, heeft rekening te houden met de be Hans Albers, Kathe von Nagy, kortom perking der middelen. Desondanks deed te veel om op te noemen, komen meer- hij de toezegging a. te zullen malen op dezen kalender voor. gen, of moreele dwang kan worden uit- j geoefend ten gunste van verlaging van j hypotheekrente; b, het mengpercentage j van inlandsch meel zal worden ver- hoogd; c. voor bieten blijven de normen 80 pet. en 8.25 gehandhaafd; d. de vlasregeling voor het volgende jaar zal niet verder gaan dan die van het loo- j pende; e. een roggesteunwet zal binnen- j kort worden ingediend, j Een oplossing voor de aardappelmi sère is nog niet gevonden. Dat de tar- westeun weer op het oorspronkelijke ONTVANGEN BOEKEN. Wederom is het winternummer van het geillustreerd maandschrift „De vropw en haar huis" verschenen. Dit winternummer zal door zijn een voudige maar deugdelijke uitvoering weder de verdiende aandacht trekken. Het bevat verschillende artikelen en verhalen, vele kerstbijdragen, talrijke niveau zal worden^gebracht en de "rogge daarvan geillustreerd met teekeningenl in den steun zal worden opgenomen, en artist eke foto's. Winterplaten en zal in landbouwkringen voldoening heb- kerstplaten, waarvan eenige naar fraaie ben gewekt. Minder positief is de toe houtsneden, versieren bovendien deze zegging aan het adres der hypotheek- goed verzorgde uitgave, - - - De omslagteekening Riemersma. Ella Oans voordrachtenboeksje", Zeeuw sche voordrachten en schetsen, saemen gesteld en verzaemeld deur Jaap uit de Wullem'napolder (F. van der Peijl, Kruiningen). Voordrachten en schetsen geschreven in Zuid-Bevelandsch dialect, spelend in dit gewest in de sfeer van het luchtig vroolijke plattelandsleven. Zoo „De twi Liesjes", met de grappige misver standen en de vroolijke situaties die daardoor ontstaan; Kitty en Saarije' het pedante stadsjuffertje en het boeren meisje; de schets „Oe de Lange Pier au z'n vrouwe gekommen is"; van Joasje de klompenmaeker, die gaerne voorzan ger in de kerke wou worren"; „Op de klapbanke", is ook weer eene grappige schets op rijm en tenslotte nog de voor dracht „Ko en Kee." Het prospectus der eiectriciteits- lentoonstelling „Electra" teDenHaag Deze tentoonstelling wordt gehouden met medewerking van het gemeentelijk electrisch bedrijf, Den Haag. Leden van het eere-comité zijn o.a. de heeren J. Slooves, directeur P.Z.E.M. te Vlissin- gen en H. Streefkerk, directeur P.Z.E, M. te Middelburg. „Uit een geheim dagboek" 1918 —1919, zijnde de aanteekeningen van den heer Johan Goerée d'Overflacquée te Den Haag. Tweede druk. (N.V. H. P. Leopolds Uitgevers Mij. Den Haag). Van dezelfde uitgevers Mij.: „Het rijk van Bittertong", door L. C. Wes- tenek. Met een biografie van den schrij ver door H. T. Damsté. Illustraties en boekverluchting van L. S. !W. v. d. Noordaa. Omslagteekennig W. F. Wes- lenek Jr. DE LANDBOUWBEGROOTING IN TWEEDE KAMER. Het gaat met onzen landbouw nog altijd bergaf. De tot dusver getrof fen steunmaatregelen, in sommige krin gen ver overschat, hebben den val niet kunnen stuiten. Nog verdient de land bouwer geen droog brood, overal wor den nog groote verliezen geleden. Ver schillende landbouw-boekhoudbureaux hebben of bovenstaande opnieuw dui delijk in het licht gesteld. Aan dit be wijsmateriaal wordt voortdurend meer waarde toegekend, omdat meermalen is aangetoond, dat het den toets van des kundige, fiscale critiek kan doorstaan. De gevolgen van een en ander blijven niet uit en treden'met den dag scher per aan het licht. Onze boerenstand gaat ten gronde en met hem het groot ste deel onzer plattelandsbevolking, die met verschillende ketens aan het landbouwbedrijf verbonden is. Arbei ders, ambachtslieden, neringdoenden, zij allen zijn aanhankelijk van de uitkom sten in het landbouwbedrijf, zelfs dege nen, die schijnbaar geheel buiten het bedrijfsleven staan, ontspringen den dans niet. Veelal zijn deze borgen voor het opgenomen crediet bij de boeren leenbank, of wel geldschieters voor ge kochte landerijen. Als een klit hangt de heele plattelandsbevolking aan el kaar e* zoo sleept het landbouwbedrijf in zijn val de gansche dorpspopulatie mee. Bovenstaand klaaglied is bij 't be handelen der landbouwbegrooting in de Tweede Kamer door verschillende afge vaardigden in verschillende toonaarden gezongen. Verscheidene hebben daarop klachten geuit, dat op de richtprijs der tarwe is gekort en deze drongen aan op verhooging van het verplichte mengper centage. De crisis-varkenswet is in kan- seltaal aan scherpe critiek onderwor pen; de steun aan de vlascultuur is als totaal onvoldoende gekwalificeerd. Daarnaast zijn er Kamerleden opgeko men voor steun aan de rogge en aan de consumptie-aardappelen, terwijl ook een beroep is gedaan op den Minister om maatregelen tot hulp aan de hypo- theekboeren. Een schijnbaar voor 1Ö0 pet, welwillende Kamer! Men vergete hierbij niet, dat bijna uitsluitend aan het woord waren de partijen en het zou ons niet moeilijk vallen, voorbeelden aan te geven waar uit kan blijken, hoe deze wel eens ver der gaan dan andere leden hunner frac ties. De minister kan met recht beginnen te zeggen, de heeren willen dit en de boeren. Bepaald teleurstellend is het, dat de steun aan de vlasteelt niet zal worden verhoogd. De bietensteun zal worden gehandhaafd, doch er zullen na dere voorwaarden aan worden verbon den, die de coöperaties wel eens op een slordigen duit zouden kunnen komen te staan. Nu kan niet worden ontkend, dat de bietensteun inderdaad hoog is en een belangrijk bedrag aan de staatskas kost, doch de suikerprijs staat zoo laag, dat desondanks nog niet van een loonende bietencultuur kan worden gesproken, zoodat het den akkerbouw wel niet zal gelukken, een zaaiplan op te maken, dat eenig uitzicht zou kunnen geven op een eenigszins loonend bedrijf. Het naaste toekomstbeeld blijft verlies-lijden en waar de draagkracht vooral dit jaar buitengewoon is verminderd, vreezen we, dat 1933 onheilen zal baren met vèr strekkende gevolgen. Zeeuwsche Uienexport. De Zeeuwsche uienexport bedroeg over de maand November van dit jaar 4.697,349 kilo tegen 5.957.790 kilo in die maand van het jaar 1931. De ex port over het seizoen Juli tot en met November 1932 bedroeg 15.692.449 kilo tegen 19.743.737 kilo in dien tijd over 1931. Schouwen en Duiveland leverde in dien tijd 1.748.408 kilo minder en Tholen met St. Philipsland 1.129,673 kilo minder. Wachtgelders lager onderwijs. Door het departement van onderwijs is uitgegeven een lijst van op wacht geld gestelde onderwijzers bij het open baar en neutraal bijzonder lager onder wijs, naar den toestand op 14 Decem ber 1932. In totaal zijn er 353 wachtgelders, te verdeelen als volgt: A. afkomstig van openbare scholen voor getvoon en uitgebreid lager onder wijs; 1. leeftijd beneden 60 jaar: totaal 157, waarvan 67 vrouwen en 90 mannen (63 gehuwd). De jongste -wachtgeldster is geboren 18 November 1912; de jongste wachtgelder 22 Maart 1912; 2. 60 jaar en ouder: totaal 140, waar van 19 vrouwen en 121 mannen (102 gehuwd). De oudste wachtgeldster is geboren 20 Juli 1867; de oudste wacht gelder 10 September 1863; 3. gehuwde onderwijzeressen: totaal 42. De oudste is geboren 15 September 1868; de jongste 5 Juli 1906, B. Afkomstig van openbare scholen voor buitengewoon lager onderwijs: 1 gehuwd onderwijzer, geboren 31 Juli 1881. C. Afkomstig van neutrale bijzondere scholen voor gewoon en uitgebreid la ger onderwijs: totaal 13, waarvan 7 vrouwen en 6 mannen (4 gehuwd). Oud ste onderwijzer geboren 29 December 1870; jongste 1 Januari 1909. Oudste onderwijzeres geboren 3 September 1872; jongste 25 April 1896. Bij Kon. bsluit zijn benoemd met ingang van 1 Januari 1933, bij het reser ve-personeel der landmacht: bij het 3e regiment infanterie de vaandrigs J. P. A, Wagtman, D, J. Oggel, M. L. G. Brog- trop. H. A. S. Leicher, J. C. F. Hellwig, L. 'H. A. Schrieder, G. Bleeker, F. J. M. van Gessel, J. J. Malta, D. J. van der Spel, L. A. Oster, L. J. de Boer, P. C. Schriek, K. Barten, F. J. M. van der Pluym, J van der Burg, M. L. M. van Gasselt, F. W. C. Schotel, E. G. Gelder blom, A. J. Venstra en J. E. Woortman allen van het korps; bij het regiment kustartillerie, de vaan drigs A. de Nes, M. van der Waarden, W. G, Reinders, H, W. J. Das, F. Bos en H. Hendriks, allen van het korps. Beursvacantie op 24 en 31 December. I Het bestuur der vereeniging voor den Effectenhandel bericht, dat de Zater dagen 24 en 31 December 1932, als beursvacantiedagen zijn vastgesteld. Indische Stoomvaartlijnen. Indrapoera, (thuisreis) 23 Sagres, Marnix van St. Aldegonde, (uitreis) 23 van Genua. Johan de Wit, (uitreis) 18 v. Colombo. Chr. Huygens, 20 v. Batavia te Am sterdam, Baloeran, 21 van Rotterdam naar Ba tavia. Dempo 23 thuisreis v, Singepore. Johan van Oldenbarne'velt (thuisreis) heeren willen dat, maar de Regeering 21 van Colombo. I Donderdag heeft de vereeniging tot het verstrekken van onroerend goed aan landbouwers te R 111 a n d-B a t h in het openbaar aanbsteed, het bouwen van 4 woonhuizen met schuurtjes, waar van 3 aan den Tweeden weg en 1 aan den Hoogendijk. De aanbesteding geschiedde in 2 per- ceelen. Inschrijvers waren: J. Nieuwenhuyse, perceel 1, 3 woon huizen 6297; perceel 2 1 woonhuis 2195; J. v. d. Sande, perc. 1 6275; perc. 2 2235; D. C. Windhorst, perc. 1 6149, perc. 2 2125; A. J. A. Wind- horst perc. i 6105, perc. 2 2010. Gegund aan A, J. A. Windhorst. Alle inschrijvers wonen te Rilland- Bath. Woensdag werd te Heinkens- z and voor de erven Koens ten over staan van notaris Beth in het openbaar verkocht een huis en erf te Heinkens- zand groot 1 are 40 centiaren. Kooper M. Wiskerk te Heinkenszand voor 500. Ten overstaan van notaris mr. P. Loeff werd Woensdagg in café „Belle- vue" te Groote Aoeele, O. en W.-S o u- b u r g, voor den heer W. P. Davidse, aldaar in het openbaar verkocht; Een huis, wagenmakerswerkplaats en erf al daar, groot 1 A 78 cA. Kooper E. D. Scheele, bakker te Terneuzen, voor 2000. ERNSTIGE AANRIJDDING. Gis termiddag is de bejaarde C. Touw in de Bruine Vischstraat te Bergen op Zoom door een bestelauto van de firma Speekenbrink, die achteruit reed aangereden. Zijn toestand is zeer ern stig, DE MOORD IN DE NAALDWIJK- SCHE STRAAT TE 'S-GRAVENHAGE De commisaris van politie, afd. C te 's-G rav'ennhage verzoekt in het Algemeen Politieblad te worden bekend gemaakt met de woon- of verblijfplaats van: Jean Louis Carette, geb. te Brus sel 24 Juli 1889, schilder, die in 1931 te 's-Gravenhage woonde en zich ver moedelijk in Nederland ophoudt en van Albertus Johannes Waanders, geb. te Amersfoort 15 Febr. 1899, laatstelijk wonende te Utrecht, Tamarindastraat 14 Zij moeten worden gehoord in ver band met den moord, in den nacht van 12 op 13 December j.l., in perceel Naald- wijkschestraat 103, gepleegd. VERVALSCHTE BELASTINGPLAAT JES. De politie te Amsterdam heeft een 32-jarigen chauffeur en een 50-jarigen betonwerker aangehouden, die verdacht worden van het te koop aanbieden van vervalschte rijwielbelas- tingplaatjes. BOOM OP HET HOOFD. De ar beider B. uit de buurtschap Manderveen onder Tubbergen was met zijn ka meraad bezig boomen te rooien. Toen zij een boom gedeeltelijk hadden door gezaagd, werd deze met touwen aange spannen om het gevaarte om te kunnen trekken. Plotseling begon de boom over te hellen en kreeg B. hem op het hoofd. Onder hevige pijnen en met een zware hersenschudding werd hij bij den land bouwer B. binnengedragen. BRANDEN. Vermoedelijk ten ge volge van het in brand geraken van waschgoed, dat bij een kachel hing te drogen, is vanochtend te Oude- P-e- kela de boerderij van W. Breemhaar afgebrand. Er is niets gered. De gehee- le oogst ging verloren, Het vee kon ge red worden. Alles is verzekerd. OVERVAL, Men meldt uit V e n 1 o: Donderdagmorgen zijn vier gewapende mannen binnengedrongen in de wo ning van den winkelier I., gelegen aan den Luitenweg te Venlo, Zij bedreig den twee zich in de kamer bevindende smokkelaars, die voor het vertrek naar de grens gereed waren en bonden hen met touwen vast. Op de smeekbeden der smokkelaars lieten de roovers hen los, waarop zij de smokkelaars naar de grens brachten. De aangevallenen slaagden erin de gemeentepolitie te waarschuwen. Deze heeft in samenwer king met de marechaussee een uitvoe rig onderzoek ingesteld. Aangezien de mannen waarschijnlijk reeds over de Duitsche grens waren verdwenen heeft het onderzoek tot dusver geen resul taten opgeleverd. FRIESCH INBREKER AANGEHOU DEN. Donderdag is het de politie eindelijk gelukt den inbreker T. F., die langen tijd te O u d e b i 11 z ij 1 (Fr." woonde, maar reeds een half jaar voortvluchtig was, te Rotterdam te arresteeren. Den geheelen zomer ook daarna heeft de man de noordelij ke provincies onveilig gemaakt door het plegen van ettelijke inbraken. De aangehoudene wordt ook ver dacht van inbraken in de laatste maan den in de provincie Groningen ge pleegd. Verdronken. Te P a n h e e 1 is de machinist van een voor de sluis in het kanaal Wes- semNederweert, liggende stoomboot, vermoedelijk tengevolge van een mis stap te water geraakt en verdronken. Ongelukken. Donderdagavond werd de 60-jarige L. J. op den Rijksweg te Kessel door eenige voorbijgangers dood langs iden weg gevonden. De man was door een passeerende auto gegrepen en op slag gedood. De auto bleek te zijn doorge reden. Woensdagavond reed de 20-jarige zoon van de familie LI. met zijn fiets waarop ook zijn 9-jarig broertje was ge zeten, den vrij steilen Viergrenzenweg die naar d en Uitzichttoren te Vaals leidt, af, toen hij plotseling de macht over zijn rijwiel kwijt raakte. Beneden gekomen botste de jongeman tegen den muur van een hirs. Zijn broertje bekwam hierbij een ernstige schedelbreuk. De toestand van den jongen, die naar het ziekenhuis te Aken moest worden over gebracht is levensgevaarlijk. De 20-jari- ge jongeman werd niet ernstig gewond. RAAD VAN MIDDELBURG. M. d. R. Ik heb niet gezegd, dat de duiten wel bij de S.d.a.p. zaten, maar bij het N.V.V. Jeronimus. [Nou ja, dat is toch een huwelijk in gemeenschap van goederen Red.) o HET KANAAL DOOR Z.-BEVELAND Nu de Tweede Kamer, het bedrag be- noodigd voor de verbetering van het Ka naal doior Zuid-Beveland heeft toege staan, meen ik goed te doen terug te ko men op het verzoek van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Breda, waarin werd gevraagd aan de regeering, de gelden voor de verbetering van 'n ka naal door Z.-Beveland niet toe te staan, maar die oelden te besteden voor Bra- bantsche belangen, Dat een dergelijk verzoek grievend was voor de Zeeuwen zal ieder toestem men. Het rec„t van de Kamer van Koop handel te Breda om op te komen voor de belangen van haar district, te pleiten voor een kanaal Bath-Dintelsas, is be grijpelijk, alhoewel zeer veel bezwaren aan zulk een kanaal verbonden zullen zijn, en er uit voort zullen kunnen vloei en. Het is m.i. goed gezien van de regee ring om door enkele millioenen ut te ge ven, onze positie tegenover België te versterken en een goede verbinding van den Rijn met de Schelde in stand te hou den. Reeds in 1845 is door den heer D. Dronkers de opmerking gemaakt, dat het kanaal door Zuid-Beveland op bo demdiepte te smal zou zijn. Waar reeds bij het verleenen der con cessie daarop gewezen werd en de diep ''eladen schepen thans bij de bruggen, links moeten aanhouden willen ze zon der hinder het kanaal kunnen passeeren, terwijl de verbreeding ook bij een ver mindering van het scheepvaart-verkeer tot de helft nog noodig zou zijn, treedt m.i. het ongeoorloofde van 't verzoek van de Kamer van Koophandel te Breda in des te scherper licht. Dat de N. Brabantsche Kamer de gel den zich wilde toeeigenen voor eigen provinciale belangen, is een doorn in het oog der Zeeuwen. Welke strategische voorrechten heeft Brabant niet boven Zeeland, dat door waterwegen geisoleerd ligt, zonder één een behoorlijken uitweg in zijns buur- mans provincie? Zeelann is dikwijls stiefmoederlijk be handeld (ten opzichte van de uitwegen uit de provincie is deze uitdrukking veel te zacht [Inderdaad Red,] Slechts twee wegen zijn er om ut Zee- iand in Brabant te kunnen komen en de een is al ellendiger dan de andere. Ze zijn beide uit Napoleons tijd, be straat met calisiën (kinderkopjes) uit de 16de en 17de eeuw waar het vervoer middel der 20ste eeuw over hobbelen moet, dat te fijn van constructie is om daar tegen bestand te zijn. Geen enkele provincie is zoo misdeeld als Zeeland, de werf in den Caterspolder '■■e Woensdrecht is berucht en hoe is de weg St. Filipsland naar Steenbergen, im mers slechter dan slecht? Waarom heeft de Kamer van Koop handel te Breda daar niet reeds lang 'n actie voor gevoerd en waarom zijn de wegen in Brabant van België uit zoo ex tra mooi? De geiden voor het verbreeden van 't Kanaal Zuid-Beveland wil de Kame' an Koophandel te Breda tot zich trek ken en voor goed uitwegen uit Zeeland loopt de Kamer van Koophandel niet •/arm. De Kamer van Koophandel te Breda, heeft hiermede toch wel teveel uitsluitend op eigen belangen gelet. Dat een blad als het Noord-Brabant- sche dagblad, een dergelijke minder faire actie steunde siert haar niet en is velen Zeeuwen een slag in het aangezicht ge weest. We zijn dankbaar dat onze regeering een ruimer inzicht heeft en dat we in Zeeland bezitten een actief college van Ged. Staten dat de laatste jaren enor me verbeteringen in Zeeland heeft doen aanbrengen, alsmede een Kamer van Koophandel en fabrieken te Mid delburg, die op waard'ge wijze het on nette verzoek van de Kamer van Koop handel te Breda beantwoo-dde. U dankend voor de mij verleende plaatsruimte, J. DE KRUYTER Jzn. Goes, Dec. 1932 9REE VG0RDEELEH. Drie voordeelen biedt het, zich thans als kwartaal-abonnee op dit blad te laten noteeren: 1. Men ontvangt dan dagelijks tot ma tigen prijs een flink dagblad. 2. Men krijgt alle tot 1 Januari 1933 verschijnende nummers gratis, en 3. Men ontvangt als gratis-premie het boekje „Een Zeeuwsch regent uit het laatst der XVIIIe eeuw." Abonnementen worden genoteerd aan onze bureaux te Middelburg: Lange St. Pieterstraat, tel. 139; te Goes; Turf- kade. telefoon no. 17. Niemeljer's album. Bij de N.V. Stoomtabaksfabriek Th Niemeijer te Groningen is een album verschenen; „De Gilde viert.dat zij iegen inzending van bonnen, voor de verbruikers van haar tabak beschikbaar stelt. Dit album, dat door den bekenden, folklorist D. J. van der Ven te Ooster beek is samengesteld, geeft een schets matige beschouwing over het gildeleven, zooals dat thans in Zuidelijk en Ooste lijk Nederland zich weet te handhaven en zelfs hier en daar tot nieuwen bloet komt, Het album, dat verlucht is met 120 il lustraties naar origineele foto's, zal bij velen belangstelling voor deze, bij menigeen onbekende, dorpsgilden en plattelands-schutterijen, opwekken. Middelburg, Van 2123 Dec. Ondertrouwd: J. F. de Bruijne 23 j. en H. J. Dronkers 24 y Overleden: C, J. van de Kop 84 j. wedn. S. J. Geertvliet. APOTHEKEN. Zondag, Eersten Kestdag, en den daarop volgende nacht Ls geopend te Middelburg de apotheek van Mevr. Wed. J. Wialraven v. d. Garde Iiammacher, Korte Noordstraat Maandag, Tweeden Kerstdag, on den 'tdaarop volgenden naclit. de tpotiie van den heer M. J. van Rieiibroek, Pot- tenmarkt. De overige nachten van. de volgende week weder de apotheek van Me/vr Wed. J. Wlalraven v. d. Garde. Binnenland NIJMEGEN, monteur-mecanicien, zoo spoedig mogelijk, loon nader overee* te komen, voor onbepaalden tijd, moet bekend zijn en gewerkt hebben met pre- cicion-kunstzijdemachine, textiel- o£ spoelmachines. DEVENTER, 2 zeer bekwame sigaren- sorteerders, zoo spoedig mogelijk, loon nader overeen te komen, voor onbe paalden tijd, alleen jonge bekwame vak lieden. BREDA, voor broodfabriek, werk meester of chef, indiensttreding nader overeen te komen, loon 30 tot 40 per week voor een bekwaam vakman, voor vast, vergoeding reiskosten nader overeen te komen, moet bekend zijn met het koek- en banketbakkersbedrijf, 3045 jaar oud. Aanbiedingen uitsulitend aan de Dis- tricts-Arbeidsbeurs tet Middelburg. Verkoopingen - Verpachtingen in Zeeland Dec. 29 Krabbendijke, Boomgaard, v. Dijke. Jan. 4 Oostkapelle, Hout, Blaupot ten Cate 5 Kloetinge, Huis en land, v. Disse! 6 Westkapelle, Huis, Loeff 10 Oostkapelle, Hout, Blaupot ten Cate 10 Goes, Huis, Verbist. 10 Goes, Huizen, Jonkers en. van Dissel. Hansweert, Scheepswerf, Jonkers. Kapelie, Hofstede, Verbist.

Goessche Courant | 1932 | | pagina 5