PÜROL M SCHOUWEN-DUIVELAND. IS-EUWSeH-VLAAHDEREM W.D. KUNST EN WETENSCHAP, »-•t -v nieü.Jj Jan het vorige jaar, hij teken wel inwilligen. De /em au sluit zich hierbij ygel wil ook hij, dat in werk- .tng minder zal worden ver- Jan in het bedrijf, doch nu zijn yestanden wel heel abnormaal. Ook yoelt spr. ervoor om eens extra te ge- /én aan hen, die georganiseerd zijn, an ders gaat er bij dezen de moed uit en in zekeren zin ontlasten zij de gemeente. De heer Vogelaar kan hiermede niet accoord gaan. het zou al te onbillijk zijn tegenover degenen, die op het bedrijf werken. Wil men een Kerstgave geven, best, maar dan aan allen! Bij stemming blijken slechts de heeren Haverhoek en Welleman voor de inwilliging der ver zoeken te zijn. Daarna wordt vastgesteld de pensioensgrondslag voor den burge meester. Tot ambtenaar ter secretarie hebben B. en W. benoemd de heer J. van Ba ren, tijdelijk voor een jaar. Zij vinden de jaarwedde te hoog en stellen in overleg met den benoemden voor deze te bepalen op 500. De heer Vogelaar wil zich het recht voorbehouden om la ter bij de begrootingspost daarop terug te komen. Op voorstel van B. en W. wordt het ingetrokken reglement op de brandweer en de verordening op de persoonlijke diensten, zulks omdat een vrijwillige brandweer is gevormd. De heer Well e m a n zegt voor dit voor stel te zullen stemmen, er op vertrou wend dat de beveiligingskansen er niet minder op zijn geworden. Tot lid van het B. A. in de vaca ture Kloosterman wordt benoemd no, 1 der aanbeveling, de heer Jan Voge laar. In de vacature-Tollenaar wordt als zoodanig benoemd, met 4 tegen 3 stemmen de heer J. Zweedijk. De eerste candidaat, de heer Frelier verkreeg 3 stemmen. De heer W elleman protes teert er tegen, dat de meerderheid van den raad breekt met de traditie, die zoolang het hem heugt heeft gegolden. (Het vrijzinnige element is nu niet meer vertegenwoordigd). De heer H i r d i s begrijpt dat niet, de andere is toch lid der Herv. Kerk! De heer Welleman zegt hierop niet verder in te gaan, om dat degeen, wien de schoen past, deze reeds heeft aangetrokken. Voorts vraagt de heer Welleman of B. en W, bij het leggen van den electrischen kabel dezelfde normen zullen aanhouden als bij de werkverschaffing. Hij meent, dat het college een ruimer standpunt kan innemen, omdat het volledig baas is De Voorzitter zegt, dat de ingeschre ven werkloozen in volgorde aan het werk zullen komen. RILLAND-BATH. Woensdag hield de Algemeene Broodcommissie alhier de jaarvergadering. Uit het verslag van den secretaris-penningmeester bleek dat de ontvangsten hadden bedragen 229 en de uitgaven 218. Er werd 1377 kg brood over 27 gezinnen verdeeld. In de plaats van de heeren W. F. van Gorsel en J. Blok Jz. Jr., welke beiden wegens hoogen leeftijd hadden bedankt als be stuurslid, werden benoemd de heeren J. A Boot en J. C. C. Wabeke. Bij de aanbesteding van brood voor het a.s, seizoen, werd de levering opge dragen aan den laagsten inschrijver de heer E. J. Dieleman, RAAD VAN SCHORE. SCHORE. Donderdagavond vergader de de raad. Afwezig de heer van den Brink. Het bekende adres van St. Maar tensdijk betreffende verlaging van de jaarv/edden van de burgemeesters enz. werd voor kennisgeving aangenomen. Over een verzoek van den Bijz. Vrijw. Landstorm om gebruik te mogen ma ken van een schoolgang voor het houden van schietoefeningen, staakten de stem men (voor: de voorzitter en de heeren Bierens en Glerum; tegen: de heeren Karelse, de Vrieze en Bruijnzeel), De tegenstemmende leden achtten het schoolgebouw minder geschikt voor dit doel. De heer Glerum verklaarde zich voor inwilliging van het verzoek omdat geen geschikte lokaliteit voor het hou den der oefeningen aanwezig is. Medegedeeld werd, dat het gemeente bestuur van Kruiningen bij den Minister van Waterstaat adhaesie heeft betuigd, aan het adres van het gemeentebestuur van Schore inzake de voorgenomen ka naalverbreding, terwijl B. en W. van Schore adhaesie hebben betuigd aan een betreffend adres van de Z. L. M. De heer H. van Koeveringe J.z. werd herbenoemd tot lid van de commissie van toezicht op het lager onderwijs, zulks met algemeene stemmen. Tot afgevaardgide naar de in 1933 te houden vergaderingen van de water leiding-maatschappij werd aangewezen de burgemeester en tot diens plaatsver vanger wethouder Karelse. Met algemeene stemmen- werd be sloten de gemeente woning wijk A no. 5 voor het jaar 1933 te verhuren aan 't hoofd der school tegen een huurprijs van 250 per jaar, echter met dien verstan de dat met goedvinden van beide partij en de huur tusschenzijds zal kunnen wor den beëindigd. Aan Ged. Staten van Zeeland zal wor den gevraagd om ontheffing van de ver plichting tot het geven van onderwijs in lichamelijke oefening aan de o.l. school voor de jaren 1933 en 1934. Hierop kwam in behandeling een voorstel van B. en W. tot wijziging van het tarief der steunverleening in dien zin, dat het verschil in uitkeering voor de georganiseerde en ongeorganiseerde werkloozen, dat tot nu toe slechts 1 bedroeg, met ingang van 1 Januari 1933 j 2 zal bedragen door het steunbedrag voor de georganiseerden te verhoogen met 1, De heer de Vrieze was van mee ning, dat de uitkeering volgens het voor stel van B. en W. te hoog werd aange zien, een steuntrekkend werklooze in 't gunstigste gveal op deze wijze tot een uitkeering kan komen van 11.50 (ƒ8.50 steunbedrag plus 2 voor 4 gezinsle den boven de 2, plus 1 brandstoffen- uitkeering). Spr. stelde dan ook voor om het steunbedrag der ongeorganiseerden met 0.50 te verlagen en dat der georgani seerden met 0.50 te verhoogen, daar op deze wijze eveneens een verschil van 2 wordt verkregen. Nadat B. en W. hun voorstel hadden ingetrokken werd met algemeene stem men besloten overeenkomstig het voor- stel-de Vrieze. Tenslotte werd met algemeene stem men besloten aan de steuntrekkende werkloozen een brandstoffenuitkeering te geven, en niet in te gaan op het ver strekken van een Kerstgave, in verband met het feit, dat hiervan slechts enkele personen zouden profiteeren en dat van wege het plaatselijk crisis-comité aan een veel grooter aantal gezinnen een Kerstgave is verstrekt. RAAD VAN WAARDE. WAARDE. Donderdag vergaderde de raad voltallig. Enkele ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Een verzoekschrift van den heer G. v. d Berge alhier, om vermindering huur van een gemeentewoning, werd in han den gegeven van B. en W. om eenige verbetering in bedoelde woning aan te brengen. Een drukke bespreking werd gehou den, naar aanleiding van een ingeko men verzoek betreffende het toestaan van een gulden toeslag. De instructie van den opzichter van de gemeentewerken werd goedgekeurd. Het vast salaris zal bedragen 75, ter wijl voor werken, aanbesteed door de gemeente, 4*4 pCt. wordt uitgekeerd als het bedrag boven de 1000 beloopt. Vastgesteld wordt de verordening voor het agentschap der arbeidsbemid deling. Tot agent der arbeidsbemiddeling wordt benoemd de heer M. Allewijn, twee stemmen op den heer J. C. van Burg. De bezoldiging wordt vastgesteld op 25 per jaar. De verordening op de havengelden wordt aangenomen mei opmerkingen van Ged. Staten. De aanvrage tot vrijstelling van het vak lichamelijke oefeningen, wordt m, a.st. goedgekeurd. Als lid van het Burgerlijk en Alge meen Armbestuur wordt herbenoemd het aftredende lid, de heer M. Allewijn. Mede op de aanbeveling stond de heer An. Dees. Als lid van de commissie voor plaat selijk schooltoezicht wordt herbenoemd de heer M. C. van Espen M.a.st. wordt goedgekeurd om het leg- g'en van de kabels, voor de electrici- teitsvoorziening in eigen beheer te doen uitvoeren. Op voorstel van den heer A, Water man Andz. werd na overneming van het zelve door B, en W. besloten, om eene steunregeling voor deze gemeente op te stellen. RAAD VAN YERSEKE. YERSEKE. De raad vergaderde vol tallig onder voorzitterschap van burge meester Gunning. Het Burgerlijk Arm bestuur is in de gelegenheid een stuk grond achter den Kakeldans voor bouw grond te verkoopen. De adsp.-kooper, de heer P. Hoogstrate, vraagt ontheffing der bouwverordening in dien zin, dat de uitweg van het bouwterrein (tus- schen de Chr. school en den heer De Mol) niet breeder behoeft te zijn dan ongeveer 5 meter. De voorzitter merkt op, dat B, en W. in deze niet eenstemmig zijn. De voorz. is pertinent tegen; z.i. komt het niet te pas een uitweg van zoo'n mooie straat te smal te laten zijn. Dit is tegen de bouwverordening. Later moet niet met een beroep op dit precedent kun nen worden gewezen. Bovendien kan gemakkelijk genoeg grond onteigend worden. De heer H a g e prijst het initiatief van den bouwondernemer en laakt het dat geen ontheffing van dit artikel zal wor den verleend, inplaats van de werk zaamheden te bevorderen, worden ze tegengewerkt, en onteigening zal niet kunnen plaats hebben en bovendien, indien al mogelijk, te duur uitkomen. De heer Cornelisse zou gaarne meer van deze zaak willen weten en stelt daarom voor om haar aan te hou den, een volgenden keer zal men met meer kennis van zaken over het terrein kunnen spreken. De heer K o o m a n vraagt of dan die kosten van verbreeding niet van bet bouwterrein kunnen worden afgetrok- (Ingez. Med j ken, dan moet het Burgerlijk Armbe stuur iets minder vragen. Ook merkt de heer Cornelisse nog op dat indien toegestemd wordt om deze str&at zoo smal te laten, later, in dien moet onteigend worden, de school geen terrein meer zal kunnen ruilen of bijkoopen, daar alles dan zal zijn vol gebouwd en dat het schoolplein, dat toch reeds klein is, veel te klein zal zijn. Op steun van den voorzitter wordt met algemeene stemmen besloten om te wachten tot een volgende vergadering. Een verzoek om de Wellewegsche vate te behouden, onderteekend door eenige betrokken landbouwers, komt nu in behandeling. De heeren Mol en D a a n e pleiten voor behoud; de hee ren De Jager en Bom zijn voor op ruimen. Met 6 tegen 4 stemmen wordt besloten de vate te dempen. (Dus zal de Wellewegsche vate, dat historische stuk, verdwijnen. Wat komt er nu? We derom een plantsoentje? Corr.) Tot leden van het Burgerlijk Armbestuur wordt herbenomd de heer P. Dronkers, terwijl in de vacature I. Hage wordt benoemd de heer Joh. Padmos, met 7 stemmen; 4 stemmen kreeg de heer Os- sewaarde, candidaat gesteld door den heer De Jager. De voordracht van het Burg. Armbestuur bestond uit de hee ren Jac. Verspoor en C. Kosten. Bij de rondvraag klaagde de heer Hage over de toestanden in den Mo lenpolder en de donkere plaatsen in de Emmastraat. Hij wil daar een gaslan taarn plaatsen. De heer Scheele maakt opmerkingen om de afrastering van het Molenputje, dat is daar gevaar lijk voor de jeugd, hetwelk de heer P h. t Bom met een voorbeeld van een nog op 't juiste oogenblik gered kind nader toelicht. De heer Cornelisse klaagt over den slechten toestand der gaslan taarns. De heer D a a n e wil de Breede Watering vragen om den Molenpolder dijk een meter te verbreeden, dat is heel hard noodig. De heer P h. Bom is er niet voor om het openbaar onderwijs te benadee- len en men moet dit goed onthouden. Maar is het nu niet raadzaam ter ver betering van dat onderwijs de beide scholen samen te smelten? Alle heeren worden uitvoerig door den voorzitter beantwoord en toegezegd eenige verbeteringen aan te brengen, Daar het hoogstwaarschijnlijk de laat ste raadsvergadering in dit jaar is, wenscht de voorzitter den leden een aangenaam Kerstfeest en gezellig nieuwjaar toe na dit jaar van malaise en crisis en offers brengen aan de samen leving. Oud-Kapitein J. C. Roth. BRUINISSE. Donderdagmiddag is aan den oud-kapitein der R. T. M. den heer J. C. Roth uitgereikt de medaille in goud der Oranje Nassau orde, Bij deze plechtigheid die plaats had in de le kl. der tramboot Minister Lely", huldigde de burgemeester van Bruinisse de heer S. Hage, den oud-kapitein voor de zeer verdienstelijke wijze waarop hij zoovele jaren de bevolking van Schouwen en Duiveland van en nnaanr Numansdorp heeft vervoerd en hoe hij door alle weer en wind het aan zijn zorgen toever trouwde vaartuig zonder ongelukken in veilige haven heeft gebracht. Voor uw nauwgezette plichtsbetrachting, aldus spr., is U bij K. B. toegekend de eere medaille verbonden aan de Oranje Nas- sau-orde welk versiersel ik het genoe gen heb U aan te bieden in de hoop dat het langen tijd uw borst moge sieren. Hij verzocht daarop aan mevr. Roth om haar echtgenoot het eere-metaal op de borst te spelden en wenschte de fa milie geluk met deze hooge onderschei ding. Namens de Rotterdamsche Tramweg Mij. on het personeel sprak de heer Westra, chef van tractie en materiaal der R. T. M., die memoreerde hoe in de 32 jaar dat de heer Roth de R. T. M. heeft gediend, de naam Roth in Neder land een bekenden klank heeft gekre gen. De heer De Broekert uit Zierikzee bood den heer Roth namens het Actie comité voor verkeersverbetering van Schouwen-Duiveland met den vasten wal, een fraaie ets aan. De heer Roth dankte de sprekers ten slotte voor hun vriendelijke woorden en verzocht daarna een driewerf hoera aan te heffen voor de Koningin, waar aan werd gevolg gegeven. GROEDE. De vereemging „het Groe- ne Kruis" alhier hield Donderdagavond een algemeene vergadering. De aftredende bestuursleden de da mes M. de Vlieger en P. Mazure en. de heer F. E. Pas, secretaris, werden bij acclamatie herkozen. De begrooting 1933 werd met een to taal van 1198 aan inkomsten eat uit gaven, met een post voor onvoorzien van 57 door de vergadering goed gekeurd. Besloten werd een reservekas te stich ten, waarin direct een bedrag van 250 zal worden gestort. Bij de rondvraag vroeg de heer Mol of de mogelijkheid bestaat, dat de Wijk zuster gebruik kan maken van een auto, indien zij buiten het dorp moet zijn, voornamelijk in den winter, bij zeer slecht weer. De Voorzitter merkt op, dat dit iets is voor de commissie wijkverple ging en zegt, dat dit wel een punt van bespreking kan worden voor de ver- eenigde vergadering. De heer Pas deelt mede, dat dit te Breskens, wanneer de zuster b.v, bij slecht weer naar Nieuwe Sluis moet, reeds een enkele keur is gebeurd, van wege het Groene Kruis. De V oorzi'tter vraagt in (ver band hiermede of de vergadering kan goedvinden, dat de zuster een auto voor rekening van het Groene Kruis neemt in geval van slecht weer voor ee«i zie kenbezoek buiten de kom, hij zal dit punt in de eerstvolgende vergadering van de Wijkverpleging alsdan ter spra ke brengen. Met algemeene stemmen werd hiertoe besloten. Uta-Filmkalender. De Ufa-Filmkalender voor 1933 is weder in dezelfde keurig verzorgde uit voering verschenen als verleden jaar. Al op het eerste weekblad vraagt Re- nate Muller met een Nieuwjaarsgeluk- wensch de aandacht, en als we dezen kalender zoo doorbladeren zien we ve le aardige beelden uit bekende films van de Ufa. Natuurlijk zijn de vele filmsterren waarover de Ufa beschikt niet vergeten. De grootsten onder hen KERSTFEEST. Het blanke huisje met de groe ne blinden en het puntige stroodak stond midden in het dennenbosch. De statige stammen van de groote boomen, teekenden zich donker af tegen de witte muren, terwijl de kleinere, fijngetakte boompjes, het wit droomerig door hun fluweel- groene naalden lieten schemeren. Uit het noorden suizelde de wind aan en verspreidde de glanzende naalden om zich heen, verzamelde ze op de aarde als een tapijt voor de komende en gaande voeten, tot een donzig wit neerdwarrelend van boven in teere vlokjes, zich loom vlijde over de naalden, hen warm toedekkend met 'n kleed van melk blanke. zachte bloesemblaadjes. De boomen vingen die zachte vlokjes in hun uitgespreide armen en stonden plots getooid in smet teloos wit geflonker als in bruids tooi. Een gordijn van wit gewe mel, dat schitterde als duizende sterren. De zon wierp haar stralen op dat verblindend, helle geschit ter en tooverde een zilver sprook jeswoud, glanzend in stille pracht en klare schoonheid. Binnen in het blanke huisje in een hoek in de achterkamer, stond de kale, naakte dennenboom te wachten om getooid te worden voor het komende kerstfeest. Het was warm en gezellig in de kamer en het rook naar gepofte kastanjes, Moeder pakte met zachte han den, voorzichtig de glinsterende versierselen, uit hun vloeipapieren omhulsels en hield ze één voor één tegen het licht om te onderzoeken of ze dit jaar weer gebruikt kon den worden. Liesje doopte met scheefgehouden kopje een penseel n het zilver en bewerkte met groote toewijding haar dennenap pels en Joop lag op z'n knieën voor de kachel en peuterde met den pook in de aschla om de kastanjes te keuren, maar onder- wijl gingen zijn gedachten terug, naar dien anderen Kerstdag, ver eden jaar, toen vader er nog was. Hij zag op en keek zijn moeder aan. maar hij slikte en hield de brandende vraag, die hem op de 'ippen kwam nog terug. Alles was toch zoo raar, er was iets veran derd. Zijn oogen dwaalden naar het raam en plots juichte hij: „Kijk, moeder, moeder, sneeuw!" „Wat fijn," zei Lieske. „Kerstmis mei sneeuw, dat zal prachtig worden," zei moeder zacht. „Misschien wordt alles dan toch neg goed", kwam Joop's stem be nepen. Moeder keek verschrikt naar het gezicht van haar oudste. Zou hij •:ijn vader zoo missen? Wat be doelde hij? Och ja, hij was ook al twaalf, haar Joop, in zoo'n jongen kan zooveel omgaan. „En mijn kleine Lieske?", vroeg zij voorzichtig. Zij lichtte het blan ke gezichtje bij den kin op en het kleine meiske sprak in haar kin derlijken eenvoud en ongerepte er varenheid de vraag uit, die door haar broertje angstig vermeden werd. „Hè ja. Kerstfeest met sneeuw en dan Pappie terug?", vragend blikte zij haar moeder aan. Moeders oogen vulden zich met iranen en Joop werd bleek van schrik. Moeder schudde haar hoofd. „Pappie komt nooit meer bij ons terug kindje," zei zij heesch. Liesje staarde haar moeder niet begrijpend aan. Er liepen twee straaltjes over moeders gezicht en haar handen beefden; toen liep Lieske op haar toe en verborg snikkend haar kopje aan moeders borst. Lucie schoof alle glinsteren de pracht van zich af en trok het kind op haar schoot. Door een mist van tranen zag zij Joop met de handen in zijn zakken op stille voeten de kamer uitsluipen. De moed ontzonk haar. De kinderen misten hun vader. Hun vader die van hen weg was gegaan met een andere vrouw. Maar hoe dat zijn kinderen' uit te leggen? En haar betraande oogen staarden droevig over Lieske's hoofdje den tuin in, waar de sneeuwvlokjes, hoog opge stuwd als lichte veertjes rondstoei- den. Kerstavond. Vrede op aarde in menschen een welbehagen. Het licht in de we reld gekomen, het licht, dat gebo ren is in het Oosten, in de ster van Bethlehem, dat straalde uit over de wereld. Een ieder hoorde zijn stem toen Christus sprak: „Hij die zelf zonder zonden is, werpe den eersten steen." „Vergeef ons onze schulden, zoo als wij vergeven onze schuldena ren." En het licht verspreidde zijn glans naar alle zijden, De kerst boom straalde in schitterend zil ver en goud; de witte kaarsje wier pen hun zacht schijnsel op alle heerlijkheden, de ster glinsterde in den top, een warme harslucht vul de de kamer. Joop en Lieske ston den in stille verrukking en aan dachtige bewondering op te zien naar het zachte geflonker. Lucie zette zich voor de piano. „Eerst het kerstlied, kinderen." En met z'n drieën zongen ze: „Stille Nacht, heilige Nacht". Twee klare, heldere kinderstemmen en een donkere alt, versomberd door opgekropt verdriet, maar haar oogen lachten, lichtten op in geluk kige dankbaarheid voor het slagen van dit feest, wat zij met zoo'n bangen twijfel verbeid had. „Moeder, nou een Kerstver haal?", vroeg Joop. Lucie zette zich op een laag stoeltje, de kinderen aan haar voe ten keken vol verwachting tot haar op. „Het gebeurde, toen Christus nog een klein jongetje was," be gon zij. Er kraakte iets in de gang; Lucie zag op en luisterde. „En toen.... en toen..../' drongen de kinderstemmen. „Nou, toen Christus nog een klein jongetje was en. De deur van de kamer werd be hoedzaam geopend. Op den drem pel stond aarzelend een lange, blonde man met verlangende oogen. In één sprong waren de kin deren bij hem, hingen om zijn. hals, juichten'. „Vader, vader, Pappie l" Lucie verbleekte. Slap bleef zij zitten, tuurde als geslagen op haar handen, die zich nerveus in haar schoot bewogen. Het onverwachte van de verschijning verlamde baar. De vader met Lieske op zijn arm keek smeekend zijn vrouw aan. „Moeder, moeder," schreeuwde Joop met zijn hooge jongensstem." nu is alles toch nog goed gewor den Langzaam als automatisch rees zij op uit haar stoel. De mar. was in twee groote stappen b:j Kaar, zette Lieske op den grond en greep haar beide handen, terwijl hij stamelde: „Lucie liefste, vergeef mij." Hij knielde voor haar neer. „En Heieen?", 't klonk bitter verwijtend. „Heieen is weg, dat is dit, geloof mij het was een vergissing," zucht te hij. Zijn lippen vonden haar koude vingers. Zij zag op hem neer. Het bittere vloeide in. haar weg. Het licht van den kerstboom straalde zacht. Vre de op aarde in menschen een wel behagen. Hij begroef zijn hoofd in haar schoot en smeekte: „Kun je mij vergeven? Ik ver langde zoo, ik moest op Kerst avond bij jou en de kinderen zijn." Zacht streek zij met de vinger toppen door zijn haar en fluisterde: „Sta op, denk aan de kinderen, ik vergeef je," En alles wat zij gelede» em ge streden had, loste zich op in één smartelijken zucht. Toen sloot hij haar in zijn armen, overlaadde haar zachte gezicht met innige kuisen. Vrede op aarde in menschen een welbehagen.

Goessche Courant | 1932 | | pagina 4