GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG. JWEEDE bLAtf VAN DE GoESCiïi COURANT VAN DONDERDAG 22 DECEMBER 1 9 3 2. No. 213. „DERWENT", ALIAS THORNTON door Heiman Antonsen. 27 Ik ga achterin zitten, mijnheer, zei Sanders, dan kan ik beter naar alle kan ten uitkijken. Dan wendde hij zich tot den chauffeur en gaf de noodige instructies, waarvan Thornton alleen verstond, dat deze ner gens voor mocht stoppen, zoolang San ders daartoe geen verlof gaf. Met een geweldigen schok schoot de wagen voor uit en zelfs door de Londensche straten gingen ze met zulk een vaart, dat Thorn ton blij was, dat de straten zoo goed als verlaten waren, omdat de meeste men- schen al naar bed waren. Bij Kew Bridge reed een fietser den weg voor hen op. De chauffeur toeterde uit alie macht, maar hoe harder hij signa len gaf, des te langzamer ging de fietser rijden. De bumper van den wagen raakte bijna diens achterwiel, toen Sanders op eens halt riep. De fietser was in uniform en bracht rapport uit. De wagen was in Hollies en werd vandaar telefonisch naar Gunnersbury ontboden. Ik reed in die richting en even later passeerde hij me met 'n passagier Ik heb het bericht doorgestuurd naar het einde van High Street. Vooruit weer! riep Sanders en de chauffeur gaf terstond vol gas. Op het einde der High Street van Brentford, moesten ze weer stoppen, om een rap port t>p te nemen. Dan vloog de wagen weer voort en lette op geen enkele der pogingen, die de politiebeambten nu en dan deden, om hem te laten stoppen. Een hunner, die niet vlug genoeg uit den weg ging, werd zelfs aangereden en rolde in de goot, maar dat scheen niet te hinde ren, Ze reden zoo snel mogelijk door en bij elk kruispunt kregen ze aanwijzin gen. Maar voor elk rapport was het noo- dig, langzamer te rijden en daardoor werd natuurlijk de afstand tusschen den wagen der vervolgers en dien van Der- went steeds grooter. Eindelijk reden ze den weg naar Windsor op. Tegen de drijvende Wolken staken de kanteelen en torens van den ouden koningsburcht geweldig en somber af.'Vandaar reden ze regelrecht in de richting van Reading en dat was naar Sander's zin. Daar komen ze nooit doorheen, zonder dat ze worden aangehouden, zei hij, zich van pret in de handen wrijvend. Maar vijf mijlen voor Reading werd hij weer woest. Want plotseling moesten zij een zijweg inslaan en zoo goed als recht naar Londen terugrijden over een onmogelijk slechten weg. En onverwachts ontvingen ze een waardevolle aanwijzing V' UnHÉM li 1. .«ifttttf genstaande de malaise in eens 248. De heer ONDERDIJK: Daarbij is 48 van één jacht. De heer HEEMSKERK wil de zaak vooral uit commercieel oogpunt bezien. Als men zegt dat 100 voor de gemeen te er niet op aankomt en men doet dit dikwijls dan worden het toch groote bedragen, Maar als men deze 100 prijs geeft kan dit wellicht in het be lang van een deel van den middenstand zijn en misschien ook in dat van de op brengst der belastingen. Spr. meent, dat het goed is, niet meer te heffen dan aan grenzende gemeenten. Hij vraagt of er bezwaar is dit uit te stellen, bijv. tot bij de begrooting. De heer ONDERDIJK zegt dat er al zooveel over geschreven is en men nog maar meer geld aan papier er voor zal uitgeven, wellicht meer dan het haven geld opbrengt. Het voorstel is door de praktijk geboden. De vacantiegangers houden rekening er mede, en er is dik wijls over geklaagd, dat het hier zoo duur is. En nu zou er alleen rceht op critiek zijn als men precies kon zeggen wie er al of niet terug komen. Iemand, die 'n jacht houdt, kan wel 6 ct. betalen, maar hij kan ook even goed te Vlissin- gen blijven liggen en is dan voor 10 cent te Middelburg met de tram. Men moet dan ook geen tusschentarief aannemen, maar niet boven Vlissingen gaan. Er is nu teruggang, als er in de toekomst nog meer op deze wijze gereisd wordt, dan komen er wellicht nog meer jachten naar Middelburg. Men heeft het juist eerst een jaar aangezien en het is gebleken, dat de meeste niet meer terugkomen. Als Fabricage het Arnhemsche systeem overneemt, laat het toch achterwege dat daar de eerste 24 uur geen haven geld wordt gevraagd. De heer BOASSON acht het voorstel sympathiek, omdat Burg. en Weth. blijk geven een open oog te hebben voor de belangen van het Vreemdelingenverkeer Men ziet nu wel naar het beetje minder havengeld, maar niet naar het voordeel in het algemeen. De heer BYBAU zegt, dat de Voor zitter van V. V. hem zeide, dat hij nim mer eenige klacht over het havengeld heeft gehoord. Spr. ziet de oorzaak van de achter uitgang dan ook alleen in de tijdsom standigheden. De heer JERONIMUS zegt, dat het als een loop end vuurtje rond gaat, dat het hier duurder is dan elders. Spr. zou zelfs met geheele afschaffing voor jach ten kunnen mede gaan. De heer PAUL spijt het dat Burg. en Weth. niet direct volledige inlichtingen gaven en trekt het voorstel van Fabri cage in. De raad neemt het voorstel van Burg. en Weth. z.h.s. aan. 7. Vaststelling nieuwe winkelsluitings verordeningen. De heer JERONIMUS betreurt het dat Burg. en Weth. nu niet tevens ko men met een Zondagsopenstelling in 't seizoen. De A-T.O. gaat nu ook reizen naar Zeeland maken en dat zullen toch wel week-ends op Zaterdag en Zondag zijn. De VOORZITTER zegt dat Burg. en Weth. dit zeker nog wel eens nader zul len overwegen. De heer PORTHEINE vraagt of de be kende 21 dagen nu op zijn. De VOORZITTER zegt van neen. De raad neemt het voorstel z.h.s. aan. 8. Opheffing 2e klasse school K. Mevrouw WEIJL waarschuwt er voor, dat school J wellicht op 16 Maart niet voldoend aantal leerlingen zal hebben om voor 6 betaalde leerkrachten in aan merking te komen in 1934. De VOORZITTER zegt dat dit de volle aandacht van B. en W. heeft. De raad vereenigt zich z.h.s. met het voorstel. 9. Regeling verhuring Gemeente-grond Nieuwlandsche dijk. De heer JERONIMUS acht het prae- matuur nu reeds een pachtvermindering voor het jaar 1 December 19321 De cember 1933 vast te stellen. De heer ONDERDIJK zegt dat het hier wel iets anders is als bij den land bouw, maar de toestand in het boom- kweekersbedr. is zeker niet beter dan bij den landbouw. Men moet rekening hou den met de resultaten van drie of vier jaar en daarom meenden B. en W. de zelfde verlaging toe te moeten passen als bij den grond in den aangrenzenden Mortierenpolder, en den prijs te bepalen op 130 per h.a., de grond heeft voor de gemeente ongeveer dezelfde waarde. Afgescheiden van de pacht moet de boomkweeker ook zekerheid hebben over den grond te kunnen beschikken en daarom wil men nu reeds pachtverlen- ging na 1935, de prijs is dan van later zorg. Het is goed, dat de gemeente op deze wijze tracht te helpen. De heer v. d. FELTZ acht het toch verkeerd zich nu reeds voor 1936 te binden. Het kan zijn dat een der partij en er dan toch weer af wil. De heer ONDERDIJK zegt, dat als het boomkweekersbedrijf te Middelburg wil blijven bestaan men over dezen grond moet kunnen beschikken. In het contract is een bepaling, dat men er ook tusschen- tijds met behoorlijke opzegging af kan. De VOORZITTER zegt dat dit bedrijf jaren noodig heeft, anders dan de land bouw die éénjaars producten kweekt. De heer DEN HOLLANDER acht het van groot belang den prijs eerst later vast te stellen, men leeft nu in een tijd van laag conjuctuur en het kan beter worden. De heer JERONIMUS acht het ver keert vooraf prijsverlaging vast te stel len, al erkent hij dat opleving niet te wachten is, maar dan is het ook voor den pachter geen bezwaar dat gewacht 15 De heer ONDERDIJK zegt dat het bil lijk is ook rekening te houden, met de jaren dat de boomen er reeds staan. De beide onderdeelen van het voorstel neemt de raad z. h. st. aan, bij dat in zake verlaging van pacht over het juist begonnen pachtjaar vraagt de heer Jero- nimus geacht te worden te hebben tegen gestemd. 10. Aanvullend subsidie 1932 Burgerlijk Armbestuur. De VOORZITTER zegt dat als men dit voorstel aanhoudt, het Armbestuur niet zou kunnen voortgaan met betalen Uit het voorstel blijkt, dat B. en W. he» be treuren, dat geen dekking voor de 18865 aanwezig is. Maar het geld is nu eenmaal noodig. Men moet voort kunnen gaan met de uitkeeringen. Het is hier een zeer bijzonder geval. Nu is er door de uitkeering der provincie weer een post onvoorzien, al is deze nog te klein. Mevrouw WEIJL zegt dat de gemeen te toch nog de reserves heeft. De lieer v. d. FELTZ zegt niet te we ten wie de meerderheid e:. 1v ie de m'.i- derheid van financiën was, doch ooi* ae minderheid was voor aanneming van 't voorstel, doch achte het gewensc'nt te weten of dit bedrag moest drukken op 1932, op de reserve of op 1933. Dat is van beteekenis ook voor andere uit gaven. Dit bedrag moet er komen en an dere uitgaven kunnen gewenscht, doch niet noodzakelijk zijn. De VOORZITTER meent in ieder ge val niet van de reserves. De raad vereenigt zich z. h. st. met het voorstel. 11. Rooiing van boomen. De heer WONDERGEM vraagt of de boomen op de weide van den Griffioen nu werkelijk alle zoo ziek zijn, dat ze er uit moeten. Spr. zou die mooie weide gaarne behouden. De heer ONDERDIJK zegt, dat B, en W. zelf ook bezwaar hebben tegen die rooiing, omdat zij van de noodzakelijk heid niet overtuigd zijn. Maar het is ge last door het Staatsboschbeheer. Er is over gecorrespondeerd en binnenkort zal een inspecteur van dien dienst nog eens komen nagaan of die boomen nog niet een jaar kunnen blijven staan. Alle (Ingez. Med.)) was hoog water. De weg was niet meer bestraat, maar bleek niet veel meer dan een ruw kiezelpad, hobbelig en vol ga ten. We kunnen beter gaan loopen, zei Thornton waarschuwend. Het is be slist gevaarlijk hier te blijven rijden in het halfdonker. Ik ben hier goed be kend. Het viel hun heel gemakkelijk de sporen van den anderen wagen door het kiezel te volgen. Meer dan eens kwamen die sporen zoo dicht bij den rand van den afgrond, dat Thornton on willekeurig bleef staan. Ik ben bang, dat we niets aan uw aanhoudingsbevel zullen hebben, be merkte hij grimmig tot Sanders. Ze kwamen voorbij een versplinterd houten hekwerk, waartegen de vluch tende wagen blijkbaar was aangebotst. Een kwart mijl verder bleef Sanders opeens staan. De bandsporen hielden plotseling op. De rand der rotsen was afgebrokkeld. Op vhet voorbeeld van den detective ging Thornton plat op zijn buik liggen en keek over den rand heen in de diepte. De zee spoelde er om een donker voorwerp heen en twee donke re gedaanten dreven in de golven rond. (Slot volgt). WAT ZEGT U? WORDT BIJ U GEEN BLUE BAND GEBRUIKT? ra'. i ..wvn Vergadering van Woensdag 21 De cember te twee uur. Voorzitter de burgemeeser, de heer P. Dumon Tak. Aanwezig aanvankelijk 15, later 16 leden, de heer Den Hollander kwam eerst later ter vergadering. Eén vaca ture. Herdenking mr. De Veer. De VOORZITTER neemt het woord, lerwijl alle leden en ook de verder in de zaal aanwezigen, ook zij die de publeike tribune geheel vullen, zich van hun palatsen verheffen, en zegt dat allen diep getroffen zijn door het zware ver lies, dat de gemeente heeft getroffen, door het plotseling overlijden van wet houder De Veer. Diep onder den indruk heeft men hem verleden week naar zijn laatste rustplaats gebracht. Diep medelij den heeft men met zijn vrouw en kin deren. Vooral is dit overlijden tragisch om dat het zoo kort kwam na den dag waarop zijn benoeming tot burgemees ter bekend geworden was. Van jongs af heeft mr. de Veer aan het publieke leven medegewerkt in tal van functies," be trekkingen en ambten. Het was iemand met groot verstand en groote werk kracht. Het was iemand van eerlijke principes, maar hij verviei niet in klein heden. Vele jaren was hij lid van den raad en verscheiden jaren wethouder. Met groote kennis sprak hij over de on derwerpen, die zijn afdeeling betroffen of over andere zaken, als hij meende ook het zijne daarvan te moeten zeg gen. Altijd is met groote aandacht naar hem geluisterd. Men zal zijn stem niet meer hooren, hem niet meer zien op zijn wethoudersplaats, hij zal de vergaderin gen niet als burgemeester leiden. Op dit tragisch gebeuren zijn de woorden van Horatius van toepassing: .Semper crede diem tibi diluxisse su- premum", d.w.z. „Gedenk dat iedere dag voor U de laatste kan zijn." Men buigt eerbiedig het hoofd en mag niet vragen, waarom hij nu reeds heenging. Nooit zal men mr. de Veer vergeten en steeds dankbaar herdenken wat hij voor Mid delburg deed. Hij rustte in Vrede. De heer HEEMSKERK sluit zich als oudste lid in jaren namens alle leden bij de woorden van den burgemeester aan en wijst ook op het tragische van dit heengaan. Spr. constateert dat de overledene z:ch mocht verheugen in de waardee ring van voor- en tegenstanders. 1. Notulen vorige vergadering. Deze worden ongewijzigd goedge keurd. 2. Ingekomen stukken. De VOORZITTER deelt mede, dat Ged, Staten nog eischen hebben gesteld inzake het in orde brengen van den Nieuwen Vlissingschen weg. Dit zal de gemeente 1025 kosten, doch tot nu zijn de uitgaven voor dien weg nog niet aan het verleende crediet er voor, jazelfs er nog 5600 onder. Aan de wenschen van Ged. Staten zal worden voldaan. De VOORZITER deelt verder mede, dat blijkens een schrijven van Ged. St. over 1931 nog 3610.50 va nde provin cie in de kosten der werkloosheidszorg zal worden ontvangen en dat dit op den dienst 1932 kan worden geboekt, waar door er weer een onvoorzien is tot dat bedrag, Het Kon. besluit inzake het besluit van den raad tot heffing van keurloonen van vleesch uit de kringgemeenten, wordt voorloopig voor kennisgeving aangenomen. ;ïet verzoek van C, Ingelse inzake u tkeering van een som voor de door hem geleden schade in verband met on bruikbaarheid van liet vestwater, stelt de raad in handen van Burg. en Weth. om prae-advies. Bij het schrijven van de afdeeling Middelburg van de Communistische Partij Holland zegt de VOORZITTER dat de beide eerste daarin gestelde ei schen de gemeente reeds 100.000 zou den kosten. De heer v. d. FELTZ zegt dat reeds omdat er eischen worden gesteld, het schrijven voor kennisgeving dient te worden aangenomen. De heer PAUL zegt dat het een be spotten wordt van de belangen der werk- loozen, als men zulke eischen stelt. Van de tribune roept de Voorzitter van genoemde afdeeling: Dat is nu de borg voor de werkloozen van de zijde der S.D.A.P. De VOORZITTER gelast den bode den man van de tribune te verwijderen en zegt dat er op de tribune niet meer gepraat mag worden. De bode en een agent verwijderen den man van de tribune, die onder weg van een ander toehoorder een por in den rug^ krijgt. Er is tenslotte weer een adres van H. Hendrikse, dat ter visie zal worden ge legd. 3. Onderzoek geloofsbrief nieuw Raads lid. De heeren Cornelisse, v. d. Feit? en Porthe'ne maken de Commissie van On derzoek uit en adviseeren, na tijdelijk schorsing der vergadering tot toelating van den heer Chr. de Bruin, waartoe de raad besluit. 4. Benoeming lid Bestuur Godshuizen. De raad herbenoemt den heer L. Weijl met algemeene stemmen, mede aanbevolen was de heer E. Scheps. Bij deze steming wordt mevr. Weijl geacht niet aanwezig te zijn. 5. Benoeming 3 leden Burgerlijk Arm bestuur. De raad benoemden opnieuw met al gemeene stemmen de heeren J. W. Kö- geler, mr. F. B. Evers, en W. van Prooij- en. 6. Wijziging heffings- en invorderings verordeningen Havengeld. Mevrouw WEIJL zegt, dat zij oor spronkelijk meent, dat behalve haven geld ook liggeld wordt gevraagd en vraagt of beide moetx worden betaald, dan is de schade van het niet komen der jachten nog veel grooter voor de ge meente, dan aanvankelijk werd gedacht. De heer ONDERDIJK kan dit niet di rect zeggen, maar na telefonisch onder zoek bij gemeentewerken, blijkt dat al leen havengeld wordt gerekend. De heer .JERONIMUS meent, dat er gedrukte kwitanties worden afgegeven en vraagt of er dan niet in verschillende talen de aandacht op enkele beziens waardigheden kan worden gevestigd. Ook geeft hij in overweging geen brug geld van deze jachten te vragen, zij blij ven dan niet zoo licht aan de Loskade liggen en komen in de stad, wat beter is. De VOORZITTER zegt overweging van een en ander teo. De heer v. d. FELTZ zegt, dat het gaal over al of niet laien schieten van J 100 voor de gemeente. Spr. maakt uit de gegeven cijfers op, dat het bezoek niet van beteekenis verminderd is en dan wil hij de 100 niet missen voor de gemeente. De heer PAUL zegt, dat men dacht de belastingen van vreemdelingen zoo hoog mogelijk te Imoeten houden. Bij hetzelfde tarief zou dit jaar maar 5 minder zijn ontvangen dan in 1929. Toch wil spr. liever niet minder ontvangen, maar meer dan vroeger en daarom stel de Fabricage voor 4 cent per ton te hef fen, in plaats van 6 zooals de laatste ja ren en 3 cent zooals Burg. en Weth. weer voorstellen. De lieer HEEMSKERK zegt dat het weer blijkt hoe voorzichtig men moet zijn met statistische gegevens. Bij 3 cent was er een gestadige opgang, maar in 1930 was het veel minder ook bij het zelfde tarief. Nu is het echter niette- in een gehuchtje langs dien weg. De eer ste wagen had er gestopt om benzine te laden en had den weg naar Hertford gevraagd. Dan zullen we daar wel ontbijten, meende Sanders opgeruimd. /H heeft hij dan misschien ook vermoed, dat we zijn spoor volgden, nu denkt hij in elk geval, dat hij ons ontsnapt is. Neen dat roode voorlicht weg, beval hij den chauffeur en stop voor niets en niemand, totdat we in Hertford zün. Vooruit maar, rechttoe, rechtaan! Ze kwamen tien minuten te laat in Hertford. De wagen was het stadje rond gereden en den weg naar Cochester weer opgegaan. Thornton kroop hoe langer hoe dieper weg in den wagen. De eerste opwinding was geluwd en het was snijdend kcud, Zijn handen en polsen deden pijn van de kou. Zijn oogen waren zoo gezwollen, dat hij ze met moeite open kon houden. Hij sloeg nauwelijks acht op den weg tusschen Colchester en Bury. Het leek wel, of er nooit een einde aan de jacht zou kemen. Die kerel gaat naar Lowestoft, zei Sanders heesch. En hij is langzamer gaan rijden in de verbeelding, dat hij nu veilig is. Eerst kwam hij ons een veertig minu ten voor, maar nu kunnen we hem bin nen tien minuten inhalen. Als u er niet op tegen hebt, mijnheer, dan zullen we dat doen en dat maakt er meteen een eind aan. Thornton knikte van ja en de wagen begon weer te trillen en te schudden door de geweldige snelheid waarmee ze reden. Het was bijna ondragelijk, vond Thornton. Ze bevonden zich op den groo- ten weg in de buurt van Southwold, toen ze voor het eerst door de inzitten den van den voorsten wagen gezien wer den. Terstond versnelde die zijn vaart, maar Sanders bleef er doodbedaard onder. Als we ze maar in het gezicht kun nen houden, dan is het genoeg, zei hij. Ze waren norf slechts enkele mijlen van Lowestoft af, toen de voorste wagen op eens van den grooten weg rechtsaf sloeg. Zijn ze nou gek, riep Thornton, die weer geheel bijgekomen was. Die zijweg gaat naar Kessingland op den rand dei- klippen. en er is geen enkele weg ver der, naar links noch naar rechst! Met vervaarlijke snelheid schoten ze langs den smallen weg voort. In de mor genschemering vlogen de enkele huizen spookachtig voorbij. Thornton waarschuwde de chauffeur, dat de weg in het dorp met scherpe bochten omhoog begon te stijgen, om boven op de rotsen uil te komen. Aan hun eene hand hadden ze nu tuintjes die voor de dorpshuisjes lagen, aan hun andere hand de klippen en de zee. Het

Goessche Courant | 1932 | | pagina 3