FIRMA SAM VAN OS EN WISSELKOERSEN. foi%-*ioi%. ZEELAND. GOES. BEURSTHERMQMËTEK. ZUID-BEVELAND. TH0LEN. KORT ZEEUmCH NIEUWS. Voor de betere kwaliteiten blijft het adres: speciaal voor Tongen, Zwezerikken etc. KERKNIEUWS. LAATSTE BERIGHTEN. RECHTZAKEN. amber. e vorige notee- officieele notee- INe-v.. 102. Ned. 31 low -101. Certificaten-3 84o-%. Cert. N.W.S.-2% 70%70%. O. Indië 22 1000-6 99%—99%. O. Indië 23 100-6 70—69%. O. Indië 16 1000-5 98%—98%. O. Indië 26 1000-4% 94%—94%. Denemarken Oblig. 1926-5 8888%. Duitschl. 100-7 58%—58%. Duitschl. 30 1000-5% 56—55%. Engl. W.L. 50-200-5 64 Engl. F.L. 50-200-4 73%—74%. 's-Gravenhage 1923-ii/2 100%—101. Rotterdam 1926-193(VU/2 97—971/2 Utrecht, prov. 1929L4i/2 102 hare leden zelfs f 2200, maar de roode Middelburgsche Bestuurders Bond kent maar één adres: dat van den gemeente ontvanger, die zit aan een kas waar niets in is Diametraal tegenover dit standpunt staan de sociaal-democraten, die van meening zijn, dat de werklooze een recht op steun" tegenover de maat schappij kan doen gelden, een recht, dat zij evenzeer en even stevig gegrondvest achten, als bv. het recht van den staat op de invordering der belastingen De redeneering is hier aldus: de de mocratische maatschappij bestuurt zich zelf; de werkloosheid is een niet-gewild maar noodwendig gevolg van dit door hen verkeerd geachte bestuur en wanneer en zoolang nu de maat schappij zichzelf niet zöö besturen kan, dat er geen werkloosheid meer heerscht, zal zij vanzelf zedelijk verplicht zijn de werkloozen te ondersteunen. Deze steun is dus niet gegrond op de overweging, dat de naastenliefde den mensch ge biedt zijn medemensch te steunen, maar op het sociaal-economisch inzicht dat bij de s.d.a.p. heerscht. De opvattingen van de rechterzijde staan ons ditmaal nader dan die der sociaal-democratie. Want naar onze meening is de sociaal-democratie door haar averechts economisch inzicht en haar volkomen theoretische miskenning van de menschelijke drijfveeren, èn in het productieproces èn in de verdere menschelijke samenleving, voor geen gering deel schuld aan de vreeselijke werkloosheid, die heel de wereld nu teistert. En zij verergert deze schuld nog met den dag, voor zoover zij zich blijft plaatsen op het bekrompen standpunt van den klassenstrijd, trachtende zelfs tegen beter weten voor den arbeider te behouden of te veroveren, wat eco nomisch onmogelijk meer te verantwoor den is. Naar onze stellige overtuiging zou bij een grooteren invloed van de alge meen-liberale economische opvattingen in Nederland meer welvaart heerschen, minder werkloosheid zijn, dan thans. En wanneer nu zoowel dat groote leger der werkloozen, als het nog veel groo- tere aantal van hen, die er hun parti culiere voordeel in zien, op soc.-demo craten te stemmen, via dit stembiljet numeriek zoo'n invloed hebben, dat zij in grooten getale soc.-democraten naar de vertegenwoordigende lichamen kun nen afvaardigen, dan kan het niet an ders of heel ons maatschappelijk bestel zal blijven worden voortgedreven in een, naar onze meening, verderfelijke richting. In het vorenstaande zijn de tegen el kaar indruischende meeningen van rechts en rood gegeven. Daar al dra bleek, dat de vrijzinnig-democraten dit maal met de soc.-democraten zij het dan misschien niet volledig op dezelfde gronden zouden voorstemmen, lei de beslissing nu bij de heeren Portheine en Jeronimus. Eerstgenoemde heeft verleden jaar tegengestemd. Nu zeide de heer Port heine in 'n kort, maar gevoelig woord, dat hij,, schoon aanvankelijk afwijzend tegenover 't voorstel staande, de lei ding van de landsregeering in dezen wilde volgen: over de, ook door hem overigens erkende, bezwaren der rech terzijde diende men, uit overwegingen van pure menschelijkheid, heen te stap pen, want de nood was hoog gestegen, hooger dan verleden jaar. Tenslotte heeft de heer Jeronimus na tot 't laatste geweifeld te hebben, zijn stem voor de Kerstgave uitgebracht „omdat er, in ver band met de subsidie van het rijk, méér in de stad komt dan er uit gaat". En zoo is met de stemmen van de geheele rechterzijde tegen, tot de Kerst- gave aan de werkloozen binnen de door den minister getrokken grenzen besloten. Naar de heeren Cornelisse en Mes wisten te vertellen, zou het Bur gerlijk Armbestuur, indien de Raad al dus besloot, eenzelfde gedragslijn ten aanzien zijner ondersteunden volgen. Nadat de vergadering gesloten was, zijn de leden van den Raad, minus des- zelfs voorzitter en secretaris, onder pre sidium van den heer Onderdijk. nog eenigen tijd bijeen gebleven, onder meer en in hoofdzaak teneinde overleg te plegen omtrent de wethouders verkie- Zeeuws. Hyp. B-5 100%100. Zeeuws. Hyp. B-4% 100100. A Amsterd. Bank 106%—105%. C Rotterd. Bankver. 70 A Twentsche Bank 91%92. A. Pref. Jurgens A 95%95%. A De Schelde N.B. 38%38%. A Ver. Papf. v. Gelder 53—54%. C Am. Car Foundry 6%6%. C Am. Smelt Ref. 13—12%. C Farbenind. I.G. 7574%. C U. States St. C. 29%—28%. C North Am. Cy. 30—29%. A Born. Sum. H.M. 137%—137. A Ned. Wol Mij. 56%—56%. A Singkep Tin M. 74%—74%. A J. C. Japan Ln. 33%—32%. A Rotterd. Lloyd 54% A S. M. Nederland 60%62. A Amst. Thee C.M. 29i/2—29. A Houth. Alberts 29 C Baltimore en Ohio 9%9. zing. Naar wij vernemen is men het daarover niet eens kunnen worden; het Dinsdag door onsvermelde, bij onder scheidenen opgekomen, denkbeeld van een wethouder, die na de aanstaande burgemeestersbenoeming zijn ontslag zou inzenden, teneinde den Raad de vrijheid te hergeven, mocht bij de rech terzijde geen instemming vinden. Men was daar de meening toegedaan, dat de rechterzijde op de benoeming van een vasten rechtschen wethouder onge acht de politieke kleur van den aan staanden nieuwen burgemeester aan spraak mocht maken. Aangezien wij deze besprekingen niet hebben bijgewoond, volstaan we met de vermelding van dit resultaat (als men deze negatieve uitkomst althans een re sultaat mag noemen), zonder daaraan ander commentaar toe te voegen dan de opmerking, dat deze rechtsche op vatting ons kwalijk op goede gronden verdedigbaar voorkomt. MIDDELBURG. Herdenking mr. De Veer. Onder de aanwezigen in de raadszaal bij de herdenking van wijlen den heer De Veer merkten wij gisterenmiddag ook op het oud-raadslid, den heer C. van der Weel, die ook Vrijdag j.l. op de alge- meene begraafplaats aanwezig was. Ook de directeur der bedrijven de heer Ir. B. C. Roeters van Lennep woon de het eerste deel der Raadszitting bij. De H.A.K.A—Kerstpakketten. De aanvraag, om de door de Handels kamer te Rotterdam in samenwerking met de plaatselijke Coöperaties aan de werklooze leden gratis te verstrekken HaKa Crisispakketten, heeft zoo een en orme omvang aangenomen (reeds zijn 45.000 pakketten aangevraagd) dat het niet mogelijk zal zijn aan alle aanvragen nog voor de Kerstdagen te voldoen. Men hoopt echter in ieder geval in staat te zullen zijn vóór Oudejaars-avond ieder hiervoor in aanmerking komende werk looze zijn pakket te doen toekomen. Collecte Crisis-comité. De collecte voor het Crisis-comité heeft deze week 70.46 opgebracht. Landstormavond. De Landstormavond, gisteren in de „Prins van Oranje" door den motor- dienst „Zeeland" gegeven, trok zooveel belangstellenden, dat de groote zaal te klein bleek en er nog een gedeelte van het restaurant moest worden bijgetrok ken. Luitenant Persant Snoep, comm. van het motorkorps, opende de avond met een woord van welkom, in het bijzonder ook gericht tot majoor Hoegen van Hoo- gelande. Spr. concludeerde uit de groote opkomts, dat zeer velen in Zeeland den landstorm genegen zijn. Hierna werd met de afwerking van 't zeer omvangrijke programma begonnen. De Marinekapel speelde eerst het Wil helmus en vergastte ons ook den ver deren avond nog op verscheidene goede, pittige nummertjes. Vervolgens trad de heer Chr. J. Mazure van M'burg, met zijn dames-gymnasten bp en vertoonde schermrei", „blauw porcelein", „Spaan- sche dans", en nog eenige andere crea ties, die zeer veel succes hadden. Evenzoo het groepje Indische jongens, met de krontjongliederen. Twee films werden vertoond, één folk- lorische, hoofdzakelijk op Zuid-Beveland betrekking hebbende, en één die een aantal episoden uit het leven van prin ses Juliana gevend. Tenslotte zij nog vermeld, dat de Goesche band „Micky Mouse" de vele pauzen niet opgewekte muziek vulde. Zoo werd het kwart over twaalf wel iets te laat eer dezen mooien en welgeslaagden avond met een kort afscheidswoord door luitenant Persant Snoep gesloten werd. De heer M. Wassington, stations chef alhier wordt met ingang van 1 Ja nuari a.s. overgeplaatst als chef naar het station Utrecht, Maliebaan. A Southern RÏwl 6 C Union Pac. Rr. 731/4—72. C Int. Nickel Cy., 7%7%. A Koloniale Bnk. 57%57. A N.I. Hbk. 1000 55% C Ned. H. M. 1000 63—62%. A Alg. Kunstz. U. 38%—38%-38. A v. Berkels Pat. 1616%. C Calvé-Delft 62%—62%. A C. Suiker Mpij. 21%21. A Int. Viscose 25%25. A Ned. Ford A.M. 118—117%-17. A Philips Gem. B. 128%—129-27%. G Unilever '107s/81063/^.0 A/i- C Anaconda Cop. 7—63/4-Z. G Bethlehem St. IC13%l,14i/8, A A.N.I.E.M.—NB 195-196 C A. Gas El. Cy. 2%—2%. C Cities Serv. 33. A Kon. Petr. Mpij. 149—146%-147%. C Contin. Oil Cy. 6%5%-5%. C Shell Union O.C. 5%5%. A Hbll. Amer. Lijn 3% A K.N. Stoomb. Mij. 1716%. A Ned. Scheepv. U. 57%57. a 4i.V. Amsterdam 169%168%-69. A Java Cult. Mij. 101—103. A N.l. Suiker U. 75% A Poerworedjo S.O. 6%6%. A Deli Batavia 141%140%. C Deli Mij. 1000 115%—115%. A Senembah 131 C Chicago Milw. 2%2. A Amst. Rubb. C. 62%61%. A Deli-Bat. Rubb. 27—25%. A Hesa Rubber 23%24%. A Serbadjadi S.R. 23%—23%. Prolongatie 11. WISSELKOERSEN. 21 Dec. 22 Dec. Londen 8.32 8.2914 Berlijn 59.31 K 59.30 Parijs 9.72 9.72 Brussel 34.49 34.50 K Zwitesrland 47.97 47.94 Kopenhagen 43.20 43.10 New-Kork 2.49.4 2.49J4 A kil Industrie -Ubl.markt-. Rubber 1 H.V.A. - Suiker - Koninkl. Amerika Tabak Markt iSchepen Mijnen - (Wettig gedeponeerd WALCHEREN, OOST- EN WEST-SOUBURG. Op initiatief van den Chr. Besturenbond is alhier een commissie gevormd om de werkloozen ontspanning en ontwikke ling te geven. De diaconie der Ned. Herv. Kerk stelt hiervoor het vereeni- gingslokaal „Concordia" beschikbaar. De hoofden der drie Christelijke scho len en de twee predikanten houden ge regeld cursus, terwijl ook personen bui ten de gemeente zich beschikbaar heb ben gesteld om nu en dan eens een on derwerp te bespreken. RITTHEM. Alhier hebben Dinsdag avond voor een talrijk publiek de hee ren S. Sellenraad en F. H. Koning van de N.V. Philips fabrieken te Eindhoven een demonstratie gegeven van hetgeen deze fabrieken produceeren op het ge bied van gloeilampen en rado's. HANSWEERT, Het motorschip „Charlotte" geladen met zand naar België is gistermorgen in het schaar van Waarde omhoog gevaren en blijven zit ten. Het schip zat geheel droog met laag water. Met Smits bergingsbedrijf is contract gemaakt om schip en la ding te bergen. Materiaal is naar de strandingsplaats vertrokken. KLOETINGE. Maandag 26 Decem ber (2e Kerstdag) zal „Kloeting's Ge mengd Koor", directeur de heer S. J. Tamminga haar jaarlijksche uitvoering geven in de Ned. Herv. Kerk. Mede werking verleenen de heeren Tammin ga Jr met Orgel en Viool. Ds. Raams zal een openingswoord spreken. Voor nadere bijzonderheden zie advertentie in ons blad van Vrijdag a.s. WAARDE. Dinsdagavond werd al hier in de consistoriekamer van de Ned. Herv. Kerk, de jaarvergadering gehou den van de Zendingsvereeniging „Bidt en Werkt." Besloten werd o.m. om een bedrag van 40 te schenken aan het Zendings bureau te Oegstgeest. THOLEN, Dinsdagvoormiddag te 11 uur werden de Tholenaars opgeschrikt zoo meldt de Zeeuw, door het kleppen der brandklok. Al spoedig bleek, dat er brand was op de hoeve ,,Mon Desir", bewoond door den landbouwer Jacq. A. Door het spoedig arriveeren van de brandweer uit Tholen, die benevens slangen op de brandkranen der water leiding ook de motorbrandspuit mee bracht, was al gauw de brand, die zich in het begin vrij ernstig liet aanzien, daar naast den grooten varkens var kensstal, die in lichte laaie stond, twee stroomijten stonden, gebluscht. Toen men den brand ontdekte, kon nog in der haast een varken uit den stal wor den gehaald en een vrachtauto, welke daar was geplaatst, in veiligheid wor den gebracht; evenwel kreeg men geen tijd meer een tractor uit de vlammen te halen, die dan ook ernstig is be schadigd. De stal en daar aangebouwde houten garage zijn totaal uitgebrand, zoodat uitgezonderd de tractor, de schade minstens 1000 zal bedragen. Het aantal aangegeven gevallen van besmettelijke ziekten, over de week van 11 tot en met 17 December in de provincie Zeeland bedroeg: Rood vonk: Krabbendijke 1, Zoutelande 1 Diphtherie: Middelburg 1. Benoemd met ingang van 1 Jan. 1933 tot ambtenaar ter secretarie te Krabbend ij ke de heer Jan van Baren Sz., alhier. De gehouden collecte bestemd voor een te houden Kerstfeest met de kinderen van de Zondagsschool der N. H. Gemeente te Waarde heeft op gebracht 108. Dinsdagavond werd te Waard een propoganda-avond gehouden voor de af. van den Chr. Arbeidersbond ter plaatse. De spreker voor dien avond Vfeeschhouwerij - Hofleverancier Telefoon 47 Middelburg Steeds ruim voorzien van eerste kwaliteit Rund-, Kalfs- en Varkensvieesch. Prima eigengemaakte Rolpens en Geldersche Rookworst. Bestellingen voor de feest dagen worden gaarne vroegtijdig ingewacht, (Ingez. Med.) was, de heer Stockmans, lid van het hoofdbestuur van genoemden bond. Woensdagavond werd te Kats door den propagandist van den Ned. Landarbeidersbond den heer F. Base uit Goes de film vertoond het indijken van de Zuiderzee. Met ingang van 2 Januari 1933 is benoemd tot rijksveldwachter te Am sterdam de heer L. J. M. van der Graaf te Scherpenisse. Herkozen als ouderling in de Ned. Herv. Kerk te K a p e 11 e de heer D. op 't Hof en als diaken de heer W. Glas. De heer P. Jongmans, pastoor te Hansweert herdacht Woensdag den dag, waarop hij voor 25 jaren tot priester werd gewijd. Van vele woningen wapperde de vlag. 's Middags was het receptie waarvan door velen gebruik werd gemaakt. Het muziekgezelschap „Scheldegalm" bracht 's avonds een serenade, terwijl heden avond door zijn Parochianen een feest avond wordt aangeboden. WIE MIST DAT? In het huisvuil, opgehaald in de Lan ge Delft te Middelburg zijn heden gevonden twee nikkelen kinder-bed- kruiken en een alpacca dames beugel- tasch. Een en ander is op het kantoor der gemeentereiniging terug te beko- D. LINDENBERG. f Te Kruiningen is overleden op 76-jarigen leeftijd de heer D. Linden- berg, secretaris van de Coöperatieve Boerenleenbank sedert de oprichting in 1905. BELOONING UITGELOOFD. De Officier van Justitie te Winscho ten heeft in verband met den vermisten 20.000 uit de postzak een belooning van 500 uitgeloofd voor diegene, die zoodanige aanwijzingen geven kan, wel ke tot opheldering van deze zaak kun nen leiden. De besteller P. van der S. is nog steeds in arrest. Hij ofntkent iets met de zaak te maken te hebben. In Maart werd een kistje in een stuk land bij de gemeente Moor drecht opgegraven in welk kistje zich het lijkje bevond van een ongeveer 5- jarig meisje dat tengevolge van mishan deling bleek te zijn overleden. Reeds dadelijk waren de ouders van het kind als de vermoedelijke daders aangewe zen. Voor de Utrechtsche rechtbank stonden de ouders een 35-jarige schip per en een 26-jarige koopvrouw terecht wegens toebrengen van zwaar lichame lijk letsel. De man werd tot 4 jaar ge vangenisstraf veroordeeld. De Vrouw werd vrijgesproken. Hel O.M. kwam in appel. Voor het Hof ontkende de man de mishandelingen. Alle schuld schoof hij op de vrouw, die na hem in hooger be roep terecht staat. De proc. generaal eischte wegens zwa re mishandeling, meermalen gepleegd en onwettig begraven een gevangenis straf van 8 jaar. Het 'Hof te Amsterdam wees arrest tegen de drie verdachten in de Tribune-zaak. Het Hof vernietigde op formeele gronden het vonnis van de rechtbank t.a.v. den directeur van Atalanta en den ingenieur. Het Hof veroordeelde den directeur ttot een geldboete van 250 subs. 50 dagen hech tenis, den ingenieur tot 100 boete s. 20 dagen hechtenis. De verdachte ad vocaat werd van rechtsvervolging ont slagen. De rechtbank te Berlijn veroordeel de den Berlijnschen koopman Nickel, die in opdracht van de Amsterdamsche dia mantfirma Granaat in Holland gekoch te preferente aandeelen der Rijksspoor wegen en aandeelen I. G. Farbenmdu- strie in Duitschland had verkocht, en de opbrengst ter beschikking had ge steld van de firma Granaat, die het geld naar Nederland bracht, tot 7 maanden gevangenistraf. TWEEDE KAMER. De motie-v. Zadelhof f fniet exphiefh fing rijkskweekschool te öien BoschU heeft de Tweede Kamer verworpen met 47 legen 46 stemmfen. Middelburg, 22 Dec. Op de vei ling waren 14.000 eieren aangevoerd. Kipeieren 4648 kg f 3.30, 5052 kg 3.22—3.51, 52—54 kg 3,20— f 3.47, 54—56 kg 3.60, 56—58 kg 4.26—4.39, 58—60 kg f 4.854.93, 60—62 kg f 5.125.14, 62—64 kg f 5.18 5.24, 64—66 kg f 5.30—f 5.32, 'bruine 50—52 kg f 3.85, 54—56 kg f 4.46, 56—58 kg 4.58, 58—60 kg 5.03, 60—62 kg 5.16, 62—64 kg 5.41 Eenndeieren 50. STAATSLOTERIJ. (Onder voorbehoud.) Op onderstaand nummer viefiea de volgende prijzen: f 100 2231 20866 J. F. de B., 46 jaar, caféhouder te V 1 i s s i n g e n heeft hooger beroep aan- geteekend tegen het vonnis der Recht bank te Middelburg van 9 December j.l„ waarbij hij wegens openbare schennis van de eerbaarheid is veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf. De schuldeiakweste, Tusschen het Witte Huis en Roosevelt duurt het overleg over de schuldenkwes tie voort. De nieuw gekozen president Roosevelt blijft evenwel, evenals tot dusver voorzichtig. Aangenomen wordt, dat hij tegen de benoeming van een commissie, die de kwestie zal bestudeeren, geen bezwa ren heeft. Hij vreest echter dat een der gelijke stap bij de Europeesche schulde naren een valsche hoop zou kunnen wekken. Voordat Hoover echter een beslissing neemt, schijnt hij nader over leg met Roosevelt te willen plegen. Waarschijnlijk zouden Roosevelt en Hoover hedenochtend telegrafisch of telefonisch nader overleg plegen omtrent de benoeming van de commissie. De vrienden van Roosevelt ver wachten, dat deze zich geheel afzijdig zal houden, ofschoon hij t op prijs zal

Goessche Courant | 1932 | | pagina 2