VERKEERSWEZEN &P.T.T AFLOOP VERKOOPINGEN. LEGER EN VLOOT. KERKNIEUWS. RECHTZAKEN. ONDERWIJS. LANDBOUW. HANDEL EN NIJVERHEID, FINANCIEELE BERICHTEN. AFLOOP AANBESTEDINGEN. NIEUWJAARSWENSCHEN. d N A A M L IJ S T INGEZONDEN STUKKEN. in Noord-Holland 54 pet., in Zeeland eveneens 54 pet. en in Noord-Brabant zelfs 61 pet. De oogst van karwijzaad bedroeg in 1931 9209 ton. In het tijdvak 1 Juli 1931 tot 30 Juni 1932 werden uit gevoerd 8674 ton karwijzaad en inge voerd 35 ton, zoodat de aanwezige voor raad uit dien hoofde met 8561 ton is af genomen, ongeacht het binnenlandsch verbruik en de vermindering doer sor- teeren en indrogen. Het spoorwegstation Philippi- n e wordt met ingang van 1 Januari veranderd in een halte, terwijl de halte SluiskilBrug weer een station wordt. In verband daarmee wordt de heer R. A. Verhelst, stationschef te Philip pine, met ingang van bovengenoemden datum verplaatst naar Sluiskil-Brug. Maststomp Wielingen. In antwoord op een desbetreffend verzoek, ontving het hoofdbestuur der Schippers Vereen. Schuttevaer bericht, dat voor rekening van het Ministerig van Economische Zaken en Arbeid de hinderlijke maststomp van het wrak van de „Sègre" in de Wielingen zal wor den opgeruimd. polder. Kalizout 5.49 G. v. d. Berge, Hoedekenskerke. Kopervitriool J, Schog Oudelande 14, alles per 100 kg bruto voor netto. Notaris J. Fanoy heeft bij den heer I. M. Verhulst te Axel verkocht de hofstede, bewoond door Lev. de Put ter, wijk Magrette, groot 35.82.75 h.a (80 gem. 120 r.) voor 46.200 aan de Le- vensverz. Mij. „Utrecht" te Utrecht. Aan luitenant Ier zee 2e kl. L). .1 van Doorninck is vergund uil Oost'-Jiw die naar Nederland terug te keeren Als gevolg van de met ingang van 1 April e.k. te verwachten vredesorga nisatie bij de infanterie zullen de voor- geoefende dienstplichtigen van het 14e regiment infanterie, die als zware mi- traillist aan de gestelde eischen hebben voldaan, na hun inlijving in den vervol ge niet meer worden gezonden naar Middelburg, doch naar Bergen op Zoom. Een adres van de Ver. Kermisvakge- nooten om de kermis niet af te schaffen wordt voor kennisgeving aangenomen^ Na eenige discussie wordt besloten eene verbouwing te doen aanbrengen aan een aan de gemeente toebehoorende woning. Eene wijziging werd aangebracht in de verordening houdende afwijking van de bepalingen van de winkelsluitingswet waardoor de winkels in het Badseizoen 's avonds in plaats van tot 9 uur, tot 10 uur mogen open blijven. B. en W, stelden voor eene verordening vast te stellen tot behoud van het dorpsschoon in de kom der gemeente, de heer G e 1 d o f wijst erop dat hoewel hij zeer voor deze zaak voelt, ook niet uit het oog mag worden verloren dat verschillende personen nog eenig inkomen met die reclame hebben. De voorzitter wijst erop, dat hier juist moet worden opgetreden tegen de ontsierende reclame en om het geheel bederven van de mooie gedeelten van de gemeente tegen te gaan. Ontsierende reclame is voor de betrokkenen ook een nadeel. De heer Brand zegt hij toe, dat B. en W. deze verordening soepel zullen toepassen. Met algemeene stemmen wordt de verordening daarna vastge steld Een zeer uitvoerige discussie ont spint zich daarna over het Rooilijnplan dat thans weer ter tafel komt. Nadat dit een vorig jaar geen meerderheid in den Raad had kunnen vinden, had eene com missie bestaande uit wethouder Reijn- houdt en de heeren De Pagter en Brand een nieuw ontwerp gemaakt. De Voorzitter bracht hulde aan de Commissie voor het vele werk dat gedaan is, al kon hij persoonlijk ook niet met alles instemmen, met name niet de oplossing die gegeven was bij de voor malige tol en bij Dorpszicht. De heeren Geldof en Elout hadden evenals de heer Westenburger verschillende bezwa ren, de heeren Reijnhoudt en Brandt gaven inlichtingen, speciaal over de rooilijn zooals die werd voorge steld aan den Noordweg. Eene uitvoerige discussie volgde nu over de rooilijn aan verschillende hoe ken van straten. Tenslotte werd het plan teruggezonden naar de Commissie met verzoek om nog eenige wijziging daarin aan te brengen, waartoe deze zich be reid verklaarde. Besloten werd tot aankoop van een perceel grond van de N.V. Bad- en Strandhotel, Domburg voor het bouwen van een watertoren. De heer Brand vroeg nog nadere inlichtingen, de heer G e 1 d o f zegt, dat hier door de N.V. zeer billijk met de gemeente is gehan deld, daar zij toch hier de gemeente zeer bezwarende voorwaarden had kunnen stellen. De Voorzitter bracht ook hulde aan de N.V. voor de hier ver leende medewerking. Besloten werd tot het vragen der vrij stelling van de verplichting tot het ge ven van onderwijs in lichamelijke oefening aan de O. L. school. De heer Reijnhoudt zegt dat er zich voor werkverschaffing dikwijls per sonen aanmelden, die daarbij eigenlijk niet thuis hooren, doordat het geen vol waardige krachten zijn, of doordat zij om verschillende reden niet meer dan twee of drie dagen per week te werk gesteld worden deze personen behooren z.i. meer bij het Burgerlijk Armbestuur maar dit Bestuur is hier niet tot hulp bereid in dezegevallen. Hij zag gaarne dat er meer contact bestond tusschen de Instellingen van Weldadigheid en de Commissie voor de Werkverschaffing. De heer Elout zegt dat er al een zeker contract en overleg bestaat tusschen het Burgerlijk Armbestuur en de Diaconieën. Het ook genoemde bezwaar dat belanghebbenden zelf aan het Bestuur om de onder steuning moeten vragen kan z.i. niet overwegend zijn. De heer G e 1 d o f kan zich ook niet met de opvattingen van 't Burgerlijk Armbestuur vereenigen, dit moet echter z.i. tot uiting komen bij het kiezen van Bestuursleden. De heer De Visser vraagt eenige inlichtingen aangaande feiten die zich bij de werkverschaffing hebben voorge daan, speciaal over het uitsluiten van de werkverschaffing van personen die aangeboden werk niet aannamen, waar op de heer Reijnhoudt hem inlich tingen gaf. De heer Westenb erger krijgt van den Voorzitter inlichtingen over den stand der werkzaamheden betreffende de waterleiding. De heer G e 1 d o f vraagt, of er nog geen nadere mededeelingen kunnen worden gedaan over de kwestie van een sportterrein, waarop de Voorzitter ontkennend antwoord. De heer de Pagter vroeg het in orde maken van den nieuw verharden straatweg, de heer Brand verbete ring van den weg ten Noordwesten van den Molen. De heer de Visser om nog ver- schillendd gedeelten van een voetpad te doen verbeteren. De V oorzitter zegde overweging van een en ander toe. 1UID-BEVELAND. BORSSELE. Vrijdag kwam de raad fclezer gemeente voltallig bijeen De voorz it ter deelt mee, dal op de bekende voorwaarde, vrijstelling is ver leend voor 2 jaar van hel' geven van on derwijs in de gymnastiek. M. a. st. werd 'gunstig beschikt op het ingekomen adres van de Z. L. M., waarin verzocht wordt om oprichting en in standhou ding van een cursius in de landbouw huis houdkunde. De practij'kjlessen zullen ge-, geven worden in het oude gemeentehuis de theoretische leasen in een lokaal der openbare school. Tot gemeente-arbeider wordt na 2 vrije stemmingen, bij her stemming benoemd J. Fraanje met 3 stemmen Twee istemjmen verkreeg J. Witte (2 blanco)). Vastgesteld werd een verordening op hel agentschap der arbeidersbemidde ling. M a. st. werd in beginsel besloten tot opruiming van den beerbak, waar over men reeds jaren vele malen heelt gesproken, met Ingang van 1 April "33. OVEZANDE. In de Vrijdag j l. ge hou den raadsvergadering werd een verzoek om sufsidie tot bestrijding der iepzioki- ten afgewezen Op teen Verzoek Lot hel geven van een cursus in landbouwhuishoudkunde werd m a. st. besloten tot oprichting en in standhouding van een dergcTijken cur sus. Aan de gehuwde werkloozen met kin deren zal een Kerslgave worden ver strekt, naar gelang van het aantal kin- te rien. liet verzoek om een toeslag tijdens de uitkeering uti de werkioosheidskas- en brandstoffentoeslag aan steun trekken' den zal later worden besloten De voorzitter deelt mede, dat voor hel werk 'in den Loijvepolder, rijk'i-» den zal later worden behandeld Aan 'hel plan lol verbetering van den Borsselschen dijk volgens liet Provin ciaal wegenplan, zal geen verder gevolg wo.rden gegeven daar men met de ge meenten 's_Heerenhoek en Borssele niet lol overeenstemming is kunnen komien Wegens periodieke aftreding als lid van hel Burger!Armbestuur, werd her benoemd de lieer C. Vermeide en in de vac.- P. J v. d. Slik'kte, gekozen de heer J. .1. Mot'. De vergoedingen voor de bijzondere schotten over 1931 ingevolge art. 101 der I.. 'O. wel werden vastgesteld. In verband met de vacature bij de Geref. Kerk te Middelburg door het vertrek van ds. D. Ringnalda naar Weesp, benoemde de kerkeraad tot hulpprediker den heer A. W. T. Nijen- huis, candidaat en hulpprediker te Char- lois. Ned. Herv. Kerk. Ds. H. Dekker te Weesp is beroepen te Apeldoorn (vac. Luteijn.) Ned. Herv. Kerk. Ds. J. B. M. van Dalfsen te Aarden burg is beroepen te St. Anna ter Mui den. De rechtbank te Winschoten heeft den 29-jarigen werklooze G, K., te Bel- lingwolde, die op 21 October jl. een op zichter van de Heide Mij. met een mes eenige steken had toegebracht, terzake van poging tot doodslag overeenkomstig den eisch van het O. M. tot 1 jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Het O.M. bij de rechtbank te Win schoten heeft Vrijdag tegen den 24- jarigen arbeider J. B. S., van Onstwedde, ter zake van verduistering van f 1500 als deel van de nalatenschap van zijn grootvader, een gevangenisstraf van 10 maanden geëischt. Politierechter te Middelburg. In de zitting van 16 December 1932 werden de volgende zaken behandeld: D. v. D,, 59 j., landbouwer te IJzen- dijke, werd ten laste gelegd dat hij op 2 November 1932 te IJzendijke metsel werk van een sluisje, dat voor richtige afvloeiing van water diende heeft be schadigd, waardoor het water, dat door het sluisje werd tegengehouden, kon wegloopen. Eisch: 15 of 10 d. h.; uitspraak f 15 of 5 d. h. P. van der B„ 35 j., koopman zonder vaste woonplaats, werd verdacht dat hij op 28 September 1932 te Ter Neuzen in het openbaar heeft gebedeld. Eisch en uitspraak 12 d» h. en 1 jaar R. W. S. G. V-, 30 j., huishoudster te Kieldrecht, werd ten laste gelegd dat zij op 11 No vember j.l. te Nieuw-Namen Honoré de Graaf heeft geslagen. Eisch: 15 of 10 d. h.; uitspraak: f 15 of 5 d. h. P. V,, 18 j., landbouwer te Graauw, werd ten laste gelegd dat hij op 15 No vember 1932 te Graauw G. J. J. de Waal een of meer slagen op het hoofd heeft toegebracht. Eisch: f 7,50 of 5 d. h.; uitspraak: 5 of 2 d. h. J. S., 20 j„ landbouwersknecht te Groede, werd beklaagd dat hij op 13 No vember 1932 te Breskens den gemeente veldwachter Wagenaar, die surveilleer de, heeft beleedigd. Eisch en uitspraak: 25 of 10 d. h. J. A. S., 38 j„ zeeman te Avecappelle (België), werd verdacht dat hij op 8 Augustus j.l. te Overslag een drietal pa- neelen van een deur en een glasruit in het arrestantenlokaal heeft beschadigd of vernield. Eisch en uitspraak: 10 of 5 d. h. I. W., 18 j., knecht te.Ter Neuzen, werd verdacht dat hij in Augustus j.l. te Mid delburg en Vlissingen heeft weggenomen een rijwielbelastingplaatje en een elec- trische rijwiellantaarn aan anderen toe behoorende. Eisch en uitspraak: 1 maand gevange nisstraf. M. J. van H., 35 j., havenarbeider te Goes, was ten laste gelegd dat hij op 19 November j.l. te Goes J. Meijaard heeft geslagen, Eisch en uitspraak: vrijspraak. Ie. C. de W., 59 j., zonder beroep en 2e. J. A., huisvrouw J. J. G„ beide te Colijnsplaat, werden verdacht dat zij op 12 Augustus 1932 te Colijnsplaat Catha- rina Visser hebben beleedigd. Eisch en uitspraak: vrijspraak. C. W„ 30 j., rijwielhandelaar te Mid delburg, werd verdacht dat hij op 5 No vember 1932 te Middelburg Adriaan Brandes op zijn hoofd heeft geslagen. Eisch: 20 of 10 d. h.; uitspraak J' 15 of 5 d. h. Dierenmishandeling. E<en 'landbouwer te Holten had zu-U voor den politierechter te Almelo lo verantwoorden wegens ergerlijke dieren mishandeling, doordat door zijn toe doen, zijn hond door een min der waar digte halsband werd gewurgjd Tegen den man, die uit schrielheid geen nieu wen halsband had willen koopen, werd f 100 boete of 2 maanden gevangenis straf geëischt Het vonnis luidde 1' 75 boete of 50 dagen hechtenis. Aan de Universiteit te Utrecht werd bevorderd tot semi-arts de heer H. C. Willemse. Tot onderwijzer aan de dr. J. Wol- tjer-school te Amsterdam is benoemd de heer Ch. J. de Wolff, te G r ij p s k e r k e, Vrijdag behaalde de heer A. van der Poest Clement te N i s s e op het examen voor vlieger der Nationale Luchtvaartschool te Rotterdam het bre vet A. Dezen zomer heeft de heer A. van der Poest Clement gedurende zijn studie, met een schoolvliegtuig in de lucht zijn woonplaats eenige malen met een bezoek vereerd. Examens hoofdonderwijzer. Het bijvoegsel tot de Ned. Staatscou rant van Woensdag 14 dezer bevat een verslag van de in 1932 gehouden exa mens ter verkrijging van akten van be kwaamheid als hoofdonderwijzer(es), met een overzicht van den uitslag der examens. Daaraan is ontleend: Mannelijke adspiranten: Totaal 2161, geslaagd 830. Vrouwelijke adspiranten: Totaal 666, geslaagd 307. De cijfers van de laatste jaren wa ren: In 1928 geslaagd 1078 van 2761; in 1929 geslaagd 1082 van 2808; in 1930 ge slaagd 1130 van 2953; in 1931 geslaagd 1337 van 3005. Inspectie L. O. Bj Kon. besluit is aan A. Rienks, <op /verzoek, eervol' ontslag verleend als hoofdinspecteur van hel lager onder wijs in dte 3e hoofdinspectie, met dank'-, betuiging voor de door hem gedurende vele jaren in onderscheidene betrekkin gen bij het Rijks.schooltoezicht op hel L. O. aan den lande bewezen belang rijke diensten zijn overgeplaatst K. Brants, hoofd inspecteur van het L. O. in de 4e hoofd inspectie, naar de 2e hofodinspectie; B. J. A. Stoopman, van de inspectie Neuzen naar de inspectie Goes; is benoemd: J. J. !t Hart, inspecteer van het lager onderwijs in de inspectie Dordrecht, tot inspecteur van de on- wij zer soplteiding. Woensdagavond hield de land- bouwvereeniging „Onderlinge Hulp" te Kwadendamme haar jaarlijksche vergadering. De rekening over 1932 werd goedge keurd in ontvang ad 41.779 in uitgaaf ad 41.672. In 1932 werden aangekocht 10569 ba len van 100 kg diverse kunstmeststoffen plus 3233 kg kopervitriool. Na afloop heeft de N.V. Chili Handel maatschappij te Rotterdam 'n film ver toond op landbouwgebied, die de alge meene belangstelling trok. Het aantal gevallen van mond- en klauwzeer gedurende de maand Novem ber 1932 bedroeg in de provincie Gronin gen 56, Friesland 38, Drente 103, Overijssel 149, Gelderland 164, Utrecht 23, Noord-Holland 50, Zuid-Holland 129, Zeeland 13 (Axel 1, Biervliet 3, Clin- ge 1, Duivendijke 1, Hoofdplaat 3, Noord- welle 1, Vrouwepolder 1, IJzendijke 1, Zonnemaire 1.) De cijfers duiden het aantal eigenaars aan onder wier vee deze ziekte werd ge constateerd. Verbouw van kar weizaad vermindert. Voor den oogst 1933 van karwijzaad staan te velde 4754 ha tegen 7441 ha voor den oogst 1932, hetgeen overeen komt met een vermindering van 36 pet. De vermindering was vrijwel alge meen en bedroeg in Groningen 26 pet., Het telefoonverkeer Duitschland Ned.-Indië. Kerstmis- en Nieuwjaarsge- sprekken. In het draadlooze telefoonverkeer tus schen Duitschland en Ned.-Indië zullen bij wijze van proef van 21 tot 31 De cember Kerstmis- en Nieuwjaarsge- sprekken kunnen worden aangevraagd, Zij worden tot 6 Januari op het laatst uitgevoerd. De gesprekskosten bedragen voor een gesprek van 3 minuten in de 1ste zone 44 R.M., in de 2de zone (Sumatra's Oostkust) 48 R.M. Opheffing Rijkspostduivendienst. Bij ministerieele beschikking van 3 dezer is ter kennis gebracht, dat de Rijkspostduivendienst met ingang van 1 Januari wordt opgeheven. De werkzaamheden, verband houden de met de voorbereiding van postduiven. - verbindingen in oorlogstijd en bij vredes- oefeningen worden met ingang van ge noemden datum opgedragen aan den commandant van het Ilde bataljon van het regiment genietroepen (Verbindings troepen) te Utrecht. Handelsregister. Wijzigingen: Aan de in Handelsberichten opgeno men wekelijksche openbaarmakingten i.z. het Handelsregister betreffende Zeeland, ontlee*nen wij het volgende: Opheffingen: Zeeuwsche Eilanden (Middelburg). Jacs. van Gilst, Colijnsplaat, Achter de Kerkbuurt B 69, handel in manufac turen en koloniale waren: 1. J. Groene- wegen, Veere, Kade A 62, kruidenier. Shell Bouwplaat. Het bijkantoor te Goes van de N.V. Bataafsche Import Maatschappij, ver koopkantoor van „Koninklijke Shell" producten te Den Haag zond ons een Shell Bouwplaat. Deze aardige in kleuren uitgegeven bouwplaat is een model van een laad- station aan den rijksstraatweg bij Delft, die deze Maatschappij daar vestigde om den automobilist zooals ook deze bouwplaat doet zien in de gelegen heid te stellen tot aanvulling van zijn, nu eenmaal onmisbare brandstof. De oesterteelt te Ierseke. Men schrijft ons uit Ierseke Voor de tweede maal in dit seizoen is door de Cokso (de coöp. ver. van oesterkweekers) de prijs der oesters aanmerkelijk verhoogd. De prijs is nu ongeveer 40 voor eerste soort 60 voor kleine, 80 voor midden en 100 voor groote imperialen. De prijzen zijn zoowel voor Engeland als België her zien. Dit is geschied uit tweeërlei oog punt, ten eerste omdat de voorraad bij na is uitverkocht, en ten tweede, om het verlies dat in oestercultuur dit jaar geleden zal worden, zooveel mogelijk te beperken; niet om weer winst te be halen maar om minder verlies te lijden. De vraag naar oesters is dit seizoen zeer goed, de qualiteit is 'niet alleen over 't algemeen goed, maar zelfs be ter, dan de Fransche oesters. Dit komt vooral uit door de vraag uit Engeland, dat niet minder betrekt dan andere ja ren. De vraag uit Scandinavië naar zeer zware oesters is dit seizoen op merkelijk. Belgi Y> vraag weer kleine soorten, Duitschland is iets bij vorig jaar ten achter. De Hypotheekbank voor Neder land N.V. algemeene waarborgmaatsch. N.V. gevestigd te Amsterdam deelt me de dat zij de uitgifte harer 2)4 pet. pand brieven voorloopig heeft gestaakt. De landbouwvereeniging „Onder linge Hulp te Hoedekensker- k e heeft aanbesteed de benoodigde kunstmeststoffen levering 1020 Janu ari 1933 franco vóór den wal in de ha ven aldaar in goede balen. Zwavelzure ammoniak 4,54, patentkali 6.37, Fir ma Co. Dirksland, Kalksalpeter 6.24 N.V. Bataafsche Imp. Mij. Shperphos- phaat 1.63 Johs. de Koster 's-Graven- NiEUWJAARSWENSCHEN. Voor het op 31 December a.s. verschijnend nummer van ons blad worden, evenals vorige jaren, aan genomen^" Bij advertenties van 14 regels 80 cent, elke regel meer 20 cent. per naam en per regel 15 cent. Alles bij vooruitbetaling. Opgaven worden zoo spoedig mogelijk, in elk geval vóór of op 28 December a.s., ingewacht bij onze bureaux, te Middelburg: Lan ge St. Pieterstraat; te Goes: Turf- kade. DE PINDA-MANNEN. Geachte redactie Gaarne zag ondergeteekende het vol gende in uw veelgelezen blad opge nomen. Donderdag, tegen den avond, waren eenige jongens aan 't verkoopen van pinda's voor de „Chineesche stakkers' zooals „Lange Jan" ze in zijn gedicht van Vrijdag met recht noemt. Dat is natuur lijk een prachtig werk. Maar toch schijnt niet iedereen er zoo over te denken, want toevallig hoorde ik er een, waar aan ze probeerden te verkoopen, zeggen: „Wat, voor die spionnen? Nee hoor dank je wel," En toen ze hem er opmerk zaam op maakten, dat het toch z'n eigett medemenschen waren, was zijn woede waarschijnlijk tot het kookpunt geko men, want dadelijk daarop antwoordde hij: „Wat noem je dat nog menschen. Ze moesten ze levend verbranden." Is dat nu de beschaafde wereld, mijnheer de redacteur? Nu, dat kan niet waar zijn en ik hoop dan ook, dat de menschen zullen laten zien wat beschaving is en ieder een pakje pinda's koopen, minstens éénmaal per week. Het helpt het lijden van die stakkers zoo verzachten. Ze probeeren toch langs eerlijken weg een boterham te verdienen? Waarom hen dan niet gehol pen? Een Chinees sterft liever den hon ger dood dan dat hij moet gaan bedelen Laten wij hem daarvoor bewaren. U mijnheer de redacteur dankend voor de plaatsruimte teekenl hij „Helpt elkander". [Welk een haast ongelooflijke en ont stellende dwaasheid, deze pinda-chinees- jes voor spionnen aan te zien Driewerf schande over deze bekrompenheid Laat de betrokkene zich eens inden ken, dat hij met een paar honderd andere Nedeflanders in de binnenlanden van China zou vertoeven, een halve aard omtrek van zijn vaderland, van kleeding en dekking verstokendat hij dan zou trachten met een eerlijk handeltje wat te verdienen, en dat dan de Chineezen zouden zeggen: „die blanke spionnen helpen in leven houden? Ze moesten op gehangen worden Zoo onbeschaafd is een Chinees niet! Red.]

Goessche Courant | 1932 | | pagina 4