mzmms. 8EURS- EN WISSELKOERSEN. rSr-»1"1- NOORD-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN 0.0. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. mm EN WETENSCHAP. KERKNIEUWS. SPORT. AMSTERDAM, 17 Dec. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 2e 1. 32 1000-5 101%—101% Ned. 17 1000-4% 101%—101% Ned. 31 1000-4 101 101 Ned. 32 1000-5 101—100% Certificaten-3 83%83 Cert. N.W.S.-2% 69%—70 O. Indië 22 1000-6 99%—99% O. Indië 23 100-6 69%—69% O. Indië 16 1000-5 98%—98% O. Indië 26 1000-4% 95—95 Duitschl. 100-7 55%—56 Duitschl. 30 1000-5% 52%—53% Engl. W.L. 50-200-5 64 Engl. F.L. 50-200-4 73%—73% Zeeuws. Hyp. B-5 100—100. Zeeuws Hyp. B.-4% 99%99% A Amsterd. Bank 104%104% C Rott. Bankver. 70 maatschappij te houden, niet erg duide lijk is; hij staat nog altijd op het stand punt dat het de taak van B. en W. is hier de leiding te geven en dit kan vol gens hem heel goed. De V O orzitter zegt in stemming te zullen brengen of de werkverschaffing bij de Heidemaatschappij moet blijven. De heer P u ij p e, wethouder, ont houdt zich van stemmen. Met 5 tegen éen, die van den heer Crucq wordt besloten niet bij de Hei demaatschappij te blijven. De Voorzitter betreurt dit be sluit en vraag hoe het dan nu verder gaan moet. De heer B. Franse zegt zich voor heen als thans ook nog een regeling als volgt te hebben gedacht: De leiding be rust bij B. en W., zoo nocdig aangevuld met een commissie uit den Raad. Ver volgens worden de tewerkgestelden in verschillende groepen verdeeld en aan 't hoofd van elke groep iemand aan te stellen als voorman of bedrijfsleider. Zoo iemand moet dan van een instruc tie voorzien zijn, die hem het recht geeft de werkkrachten die hun plicht niet na komen, van het werk weg te zenden of op andere wijze te straffen. De bedoeling is om tot 1 Januari a.s. met de Heidemaatschappij te blijven doorgaan. Verschillende heeren meenen, dat het beter is een opzichter aan te stellen die over alle tewerkgestelden toezicht houdt. De heer A. Schuit zegt, dat het best zonder opzichter der Heidemaat schappij kan. Voor de wethouders is het ook geen bezwaar, want wethouder B a a ij e n s heeft nooit een opzichter verlangd en de heer P u ij p e heeft als raadslid ook altijd gezegd het zonder opzichter best aan te durven. De voorzitter vreest dat we spoedig weer spoedeischende verga dering zullen hebben. Vergoeding kosten hulp brandweer. Het tweede punt der agenda is een vergoeding der kosten van den brand weer voor de verleende hulp bij den brand bij bakker M. de Graag. De Voorzitter stelt voor te be talen, daar anders bij voorkomende brand geen hulp meer wordt verleend. Na gehouden bespreking zal de nota van Middelburg worden betaald, maar tevens zal Middelburg er op worden gewezen niet meer naar een brand te komen dan na oproeping door den bur gemeester of Brandmeester of één hun ner plaatsvervangers. Aanvraag voorstraatje. Een verzoek van een drietal bewo ners in het tuindorp zijnde J. de Meul- meester, P. Jobse en K. Schuit om een behoorlijk voorstraatje voor hun wo ning, wordt met algemeene stemmen toegestaan. Verlenging uitkeering werk- loozenkassen. Een verzoek om adnaesie van de Vereenigingen der Land-, Tuin en Zui velbedrijven, om het aantal dagen dat de werkloozen uit hun kassen der land arbeiders kan worden getrokken te ver lengen van 42 tot 78 dagen, wordt al- gemeen gesteund Subsidie bestrijding iepen ziekte. De subsidie van 5 per jaar aan de Vereeniging ter bestrijding der iepen ziekte wordt weer voor één jaar ver lengd, tegen de heeren Van Eenennaam en Crucq. Aankoop schrijfmachine. B. en W. worden gemachtigd tot aan koop van een schrijfmachine, waarvoor de post op de begrooting niet geheel toereikend is. Rondvraag. \Ta de rondvraag die niets opleverde zeiae de Voorzitter, dat dit ver moedelijk de laatste vergadering van dit jaar zal zijn; hij wenscht de heeren gezellige feestdagen en een gelukkige uit en ingang bij de wisseling des jaars. De heer Franse (oudste lid) wenscht dil wederkeerig den Voor zitter en de andere aanwezigen toe. BIGGEKERKE. De heer A. J. Boers heeft bericht ontvangen, dat zijn ver zoek aan de Koningin om vernieti ging van hel besluit van den Ge meenteraad van 5 Augustus 1932, hou dende vaststelling van een verordening tol wijziging der algemeene politie verordening, waardoor de café's des A Twentsche Bank 91 A Pref. Jurgens A 9494%. A De Schelde N.B. 3939. A Ver. Papf. v. Gelder 54%54%. C Am. Car en Foundry 76%. C Am. Smelt en Ref. 13%13%. C Farbenind. I.G. 76%76%. C U. States St. C. 31%—31%. C C. Publ. Serv. C North Am. Cy. 3029%. A Born. Sum. H.M. 136%137%. A Ned. Wol Mij. 56 A Singkep Tin M. 7975 A J. C. Japan Ln. 32%33 A Rotterd. Lloyd 56%56% A S. M. Nederland 62% A Amst. Thee C.M. 29%—31%. A Houth. Alberts 2827 C Peruvian C. Pr. 4%4% A Southern Rlw. 6%6% C Union Pac. Rr. 73%74% C Int. Nickel Cy. 8 Zondags voor het publiek gesloten moe ten zijn, niet is ingewilligd, zijnde voor de vernietiging geen termen aanwezig, DOMBURG. Vrijdagavond hield de hier gevestigde afdeeling der Vereeni ging voor Ziekenhuisverpleging op Wal- cheren een algemeene ledenvergadering die zeer druk bezocht was. De altre dende bestuursleden, de heeren J. de Jonge, D. Trielier Azn, Adr. Provoost i n en M. Reijnhoudt Jr. werden her kozen, terwijl wegens het bedanken van den heer M. Huijsse, de heer C. Louwerse werd gekozen. Vervolgens hield de heer M. Reijnhoudt Jr. een lezing met als onderwerp ,,Wat g beurt er te Domburg op het gebied van ziekenzorg en wat moet ik daarvan weten". Hij ontvouwde de toestand bij vroeger en nu, na het ontstaan van de vele ver eenigingen, welke beoogen het voor zien in de nooden bij ziekte, eveneens na het inwerking treden van de desbe frettende wetten. Daarna stond hij ach tereen volgens stil bij de verschillende gevallen waaronder de zieke verkeert, al of niet in loondienst, man of vrouw, telkens aanhalende die vereenigings- bepalingen en die sociale wetten, wel ke voorzagen in de ontstane behoef ten om ten slotte dit eveneens te doen ten opzichte van enkele speciale ziek ten, Aan het einde van deze lezing wer den door verschillende personen, naar aanleiding van het gesprokene vragen gesteld die de heer Reijnhoudt beant woordde, waarna deze door den Voor zitter, den heer De Jong, dank werd ge bracht. Eveneens bracht de burgemees ter, de heer L. J, van Voorthuijsen, den spreker dank voor zijn leerzame lezing, waarmede de vergadering met luid applaus instemde. ZOUT ELANDE. Vrijdagavond hield onder groote belangstelling de Chr. M. „Martha haar 3e jaarvergadering onder leiding van mej. Samuelse, Uit de verslagen van de secretaresse en p'en- ningmeesteresse bleek, dat de vereeni ging 17 leden telt en dat er in het afge- loopen jaar 86 kleedingstukken ver vaardigd zijn. De vergadering werd aangenaam door gebracht, afgewisseld door zang, voor drachten en samenspraken. Aan den re- cileerwedslrijd werd door 9 meisjes deelgenomen. De.,eer,s,le Pri's had M- Kerkhove, de tweede M. Stroo en de derde Joha. Janse Ad. Na het zingen van: 'k Wil U, o God mijn dank betalen, werd de vergadering met dankgebed gesloten, ZUID-BEVELAND. BAARLAND In de Zaterdag gehou den vergadering van den raad der ge meente was de heer M. Boonman afwe- pe raad benoemde den heer P, Neijs op nieuw als lid der commissie van Toe zicht op het L. O. De pensioengrondslag van den haven- vasttpr./ 400 KZn' SteWe de raad Van de geldleening 1913 werden 2 obligates ieder ad 200 nrs 29 en 40 uitgeloot. find0?1" de f"' Wi'zf. van werkverschaf- Zi l ,W\rk g6Stelde zal de gemeente steenkolenbons verstrekken voor gezin nen van ten minste 5 personen. In bijzondere gevallen kunnen B en W. hiervan afwijken. „.J "EER ABTSKERKE. Zaterdag ver gaderde de Gemeenteraad. Afwezig met kennisgeving de heer De Roo. Van Ged. heffin" 'S Tht °,ntvanSen waarbij ont- hetfing wordt verleend voor het geven en°klaaMs'afd3?3 het,toi'enuurwerk kant ;aaa7 geleverd en geplaatst. Tot id van de Commissie voor toezicht op t L O. benoemde de raad den heer G Goosen en tot lid van het Burgerlijk Armbestuur den heer I. Luteijn. de lond r°ndvraaS informeerde de heer waarongd naai" de werkverschaffing schafte! V°°rZltler in,ichl»^n ver- lERSEICE. Den 12 Tan n i C V Hoo«enh»i.ize ~de beköndo ."iang,'1; A Koloniale Bank 56%58. A N.I. Hbk. 1000 55%—56%. C Ned. H. M. 1000 62—63. A Alg. Kunstz. U. 41%—41-40%. A v. Berkels Pat. 1716%. C Calvé-Delft 6260%. A C. Suiker Mpij. 21%21%. A Int. Viscose 25% A Küchenm. I. Acc. 33. A Ned. Ford A.M. 118—116%-117%. A Philips Gem. B. 129%—128-128%. C Unilever 107%106%-106%. C Anaconda Cop. 7%—6%-7. C Bethlehem St. 15%15%. A A.N.I.E.M.—N.B. 198—197%. C A. Gas El. Cy. 2%—2%. C Cities Serv. Cy. 3%3. C Midd. West Ut. A Boeton Mijnb. 14%14%. A Kon. Petr. Mpij. 150%—149%-150%. C Contin. Oil Cy. 6%5% -6. C Shell Union O.C. 5%—5%. A Holl. Amer. Lijn 3%3%. A K.N. Stoomb. Mij. 16%—16%. res uit Amsterdam een concert geven in de Ned. Herv. kerk? alhier Mej. Willemsen alhier zal het orgel bespelen. KAPELLE. In het lokaal Obadjawerd een Ouder- en Begunstigersavond gege ven vanwege de Knapen en Jongelie- denvereeniging, die onder leiding stond van den heer S. P. Groenleer alhier. Dr. J. D. Schmidt, bepaalde op on derhoudende wijze zijn gehoor bij de Christus-legenden van de schrijfster Selma Lagerlöff. Alsnu volgden verschillende voordrach ten en samenspraken, alsmede toespra ken van den leider S. Korstanje en den afgevaardigde van den kerkeraad der Herv. Kerk den heer A. Bakker. Voor afwisseling was gezorgd, 'n schoone at tractie vormde de fhiitclub Internos Kwintet. KORTGENE. Het comité van Winter- lezingen gaf Vrijdag- en Zaterdagavond in de goed bezette gymnastiekzaal der Openb. Lagere school een opvoering van het blijspel ,,In andermans schoenen" van Dom de Gruyter. De lang niet ge makkelijke hoofdrol van het tooneel- spel was zeer zeker in goede handen. De opvoering had veel succes. Het comité kan met genoegen op bei de avonden terug zien. Een autobusdienst Ter Neuzen Breskens? TERNEUZEN. Naar uit welingelichte bron aan het „Dagblad van Noord-Bra bant" wordt medegedeeld, koestert een autobus-exploitant te Ter Neuzen het voornemen eerstdaags bij Ged. Staten concessie aan te vragen voor het instel len van een autobusdienst Ter Neuzen Breskens via lJzendijke. De al of niet wijziging (eventueel opheffing) van den bootdienst Ter NeuzenVlissingen heeft op dit voornemen geen invloed geoefend. SLUIS. Vrijdagnamiddag is een bestel auto van de „Erdal-schoencrème fabrie ken geslipt door de gladheid van den weg nabij de z.g. „Hoogte", dicht bij de Oude Wallen. De auto kantelde omver. Met behulp der toevallig daar passeerende politie werden de twee inzittenden uit hun be narde positie bevrijd en de wagen met een kraanwagen weer op rechten baan geleid, zoodat het ongeval met materi- eele schade vrij goed is afgeloopen. Praat en Plaatserie o. 1. v. A. J. Goddard den Haag. Uitg. G. W. den Boer, Middelburg. Praat en Plaat; voorlichting van des kundigste zijde, foto's ter illustratie. Drie werkjes over drie wel zeer actueele populaire onderwerpen: de Amsterdam - Batavia K. L. M. dienst, van den chef van den technischen dienst op Schiphol, den heer Gijsbert Spit; de organisatie der Padvinders, meer bepaald hoe die haar oorsprong vond in het leven, de belevenissen van den schepper der idéé en den stichter der beweging, nóg Chief Scout of All the World, Lord Baden Po well, door den Nederlandschen hoofd verkenner, Exc. J. J. Rambonnet. En als drifte in eersten Bunde licht de secretaris van den Nederlandschen Bond voor Lichamelijke opvoeding J. N. Breu- nese ons in over dat zomersche feest, hoogtij van training en „physical cultu re": de Vierdaagsche. Als gezegd, en bij het lezen der namen ook wel begrepen: deskundige voorlich ting. Zoo dat we nu iets wéten, nu 't ons op beknopte overzichtelijke, duidelijke manier wordt verhaald: wat de betee- kenis is van de Indische wekelijk- sche luchtpostverbinding (1 Oct. 1931 be gonnen), haar voorgeschiedenis en ont wikkeling; dat we thans wat op de hoog te zijn van wat met padvinderij eigen lijk werd en wordt bedoeld: haar oor sprong en uitbreiding, (hoeveel fabels maken nu nog, na ruim twintig jaar op gang dat we thans* beseffen wat de kracht,- energie- en doorzettingsuiting beoogt, genaamd de Vierdaagsche. Wel ke waarde zij heeft voor den jongen, den, A Ned. Scheepv. U. 5857%-%. A H.V. Amsterdam 169%168-69. A Java Cult. Mij. 100100. A N.I. Suiker U. 75% A Poerworedjo S.O. 76%. A Deli Batavia 144 C Deli Mij. 1000 114%—115. A Senembah 131% C Chicago Milw. 22. A Amst. Rubb. C. 6361%-62. A Deli-Bat. Rubb. 2726. A Hessa Rubber 23%22%. A Serbadjadi S.R. 22%20%-21%. Prolongatie 11. WISSELKOERSEN. ttÉ.üK& i HtHMUÜfcïEfê. 17 Dec. 19 Dec. Londen 8,23 y. 8.25 Berlijn 59,25 59.26 Parijs 9.71 9.72 Brussel 34.4614 34.47 Zwitserland 47.90 47.97 y. Kopenhagen 42.75 42.80 New-York 2.49 2.49 niet meer jongen, ja ook den ouderen mensch, van welk vak of ambacht ook, dat we weten, hoe er aan deel te ne men. Dit alles met fijne toepasselijke vig netten tusschen den tekst (van Lida von Wedell), en dan nog eens verduidelijkt, als bij een lezing met lichtbeelden door „plaat'1: 65 scherpe, karakteristieke „kie ken" ieder: vele luchtfoto's, opnamen van het groote, internationale kamp te Wassenaar, dezen zomer gehouden, wan- delploegen van diversen aard. Een serie, zoo frisch, smaakvol en smakelijk uitgegeven. Men bestede er aandacht aan. Uitvoering „Toonkunst" te Goes. De uitvoering van „Toonkunst" trok ditmaal iets minder belangstellenden dan we de laatste jaren gewoon zijn, hoe\vel de groote zaal van de „de Prins van Oranje" toch flink bezet was. De avond werd ingezet met „Gesang der Parzen" van Brahms, voor 6-stem- mig koor en orkest. De vertolking was zeer goed, vooral aan de dames een compliment voor het krachtige en toch zuivere en klankvolle geluid dat zij ontwikkelden. Vervolgens gaf de heer D. Klooster man, op de piano begeleid door den di recteur, den heer Otto Lies, een viertal viool-solo's. De heer Kloosterman be haalde met deze solo's een welverdiend succes. Nadat een weinig zenuwachtigheid in het begin overwonnen was, werd zijn spel zuiver en mooi van toon. De keuze der nummers vonden wij ditmaal over het geheel, niet te gelukkig, wélke opmerking we tevens willen maken voor de soli door den heer Nordlohne op violoncel gegeven. Ook hier mooi, vol spel en zuivere weergave, doch het overgroote deel van het publiek waar deert meer muziek van eenige bekend heid. Zeer te waardeeren was ook het „Schicksalslied" van Brahms, voor vier stemmig koor en orkest. Zang en voor dracht waren bijzonder mooi en de vele tempo-moeilijkheden werden vlot over wonnen. Ook de begeleiding viel te roe men. Na de pauze kregen we, met de reeds genoemde cel-solo, mej. J, Kousemaker, als sopraan, met cello en epiano, in „Schlittenfarht" (woorden Cajetan Mil- ner en muziek van Otto Lies), te hoo- ren. De weergave was zeer goed, de zang beheerscht en gevoelig. In „Vineta" trad behalve de genoemde soliste, nog mej. J. Kloosterman als alt op. Ook zij vertolkte haar partij vlot in den juisten toon. De waardeering, die dit nummer oogstte was volkomen verdiend. De mu ziek was van Oto Lies. Voorts willen we nog in het bizonder noemen het „Te Deum Laudamus" van I Gabriël Pierné, en „Pardon Breton" voor orkest, vrouwenkoor en soli. In alle opzichten was de vertolking buiten gewoon goed. Ook hier passages, lastig van maat, krachtige partijen, die niet temin warm van toon, melodieus ble ven en een voordracht verdiepte. Zoo werd dezen avond opnieuw een succes voor „Toonkunst" en haar direc teur, den heer Otto Lies. Deelen we nog mede, dat den heer D. Kloosterman een fruitmand aange boden werd Als ouedrilng en diaken der Ned. Herv. Kerk te B u r g h zijn resp. herko zen de heeren P. Landegent en J. Klompe. Tot diaken der Ned. Hervormde Gemeente te Biggekerke is herko zen de heer C. Caljé, terwijl in plaats van den heer P. Janse Az., die als ouderling ontslag heeft genomen, is gekozen de heer M. Caljé. Amerika la-iaK Rubber Obi.iiiurkl— Koninkl. Suiker Industrie - Philips -—9 Aku Markt Wettig gedeponeerd.:' Vroeg donker. Nu is het tijd voor 'n abonnement op de volledige Ned. Ra dioprogramma's, voor 7 cent per dag. Goesche Radio Centrale. (Ingez. Med.)) Tot tijdelijk onderwijzeres aan de R, K. Meisjesschool te S 1 u i s is be noemd mej. A. Hermans aldaar. Te Amsterdam slaagde voor het examen apothekers-assistente mej. S. S. van Griethuizen te Noordgouw e. De heer J. van Wijk, thans tijde lijk werkzaam aan de Chr. school te Anna Jacobapolder is tijdelijk benoemd aan de Chr, school te Westkapelle. Tot tijdelijk onderwijzer aan de O. L. School te Hoek is benoemd de heer Abr. Luteijn Jr. te Sluis. Voetbal. MiddelburgN, A. C. 13. Begunstigd door ideaal weer hebben de groen-witten de winstpuntjes giste ren wederom aan de gasten moeten af staan, die hierop, gezien het door hen vertoonde spel wel aanspraak mochten maken. Over het algemeen toch was 't spel van N.A.C. beter verzorgd dan dat van Middelburg. Er ging van dezen wed strijd meer bekoring uit dan die van de vorige week. Middelburg speelde niet onverdienstelijk, maar haar aanval was voor het vijandelijke doel steeds de kluts kwijt. Daarbij bleek Vogel de ziel van het geheele elftal op halve kracht te spelen, 't Was dan ook heel verstandig om hem in de 2e helft door den reserve-speler Looman te laten ver vangen. De gasten gaven een geestdrif tig spel te zien, waarbij hun spil o.i. wel het meest op den vorogrond trad. De rust trad veelbelovend voor Mid delburg in (10) en 't had zelfs 20 kunnen zijn, ware het niet, dat haar linksback een toegewezen penalty on berispelijk naast schoot. In de twee de helft hadden de Middelburgers al hun kruit verschoten, doch toen heeft N.A.C. drie goals gemaakt waarvan het tweede in off-side positie werd gescoord. Den scheidsrechter ontging dit echter en he teinde bracth Middelburg, dat ten slotte nog wel een goaltje verdiend had, de nederlaag. Over het spelverloop kun nen we kort zijn: Het spel gaat in de eerste momenten vlug op en neer. Wederzijdsch wofden de verdedigingen op de proef gesteld, hetwelk zij beiden goed weten te door staan. Alras valt het op, dat de at- tacques der gasten gevaarlijker zijn dan die der gastheeren. In de Middelburg- sche backs vindt de Bredasche aanval echter zijn mannetjes. Verscheidene malen komen de Middelburgers voor 't Bredasche doel, doch de middenvoor van groen-wit weet de op hem toege speelde ballen niet zoo te verwerken als we van hem gewend zijn. Desniette genstaande ziet hij toch nog kans uit 'n naar voren geschoten bal van Verhulst den keeper te passeeren 10. Een paar minuten later vliegt een schot van den Middelburgschen rech tervleugel via een arm van één der Bre dasche achterspelers naar links. Den scheidsrechter ontgaat dit niet en geeft penalty! Tot groote teleurstelling van den groen-witten aanhang rolt het leder echter naast het doel. Van de zijde der gasten worden eveneens tal van aan vallen ondernomen. We zien Ploegaerdt tweemaal reddend optreden. Even daar na komt de rechtsbinnen van N.A.C. alleen voor Vijgenboom te staan, doch laatstgenoemde weet op keurige wijze het geloste schot tot corner te verwer ken. Direct daarop herhaalt zich het zelfde spel en weer brengt Vijgenboom redding. Bij een Middelburg—aanval verdient een vliegend schot van Verhulst ver melding. Zoo verloopt de eerste helft zonder dat er nog gedoelpunt wordt. Na de thee blijft de strijd aanvanke lijk gelijk opgaan. Aan weerskanten worden enkele kansen verknoeid. Loo man, die Vogel vervangt, lost vrij spoe dig een hard schot, waarmee men in de Bredasche achterhoede wel eenige moei te heeft. Kort daarop ontkomt het Nac- doel op het nippertje aan doorboring. De gasten werken zich dan los en het is Mallee, die Vijgenboom weet te passee ren. 11. Er ontspint zich dan een felle strijd. Wederkeerig worden de doelen bestookt en het zijn de gasten, die suc ces he'bben, als na eenig gewir-war Pie-%

Goessche Courant | 1932 | | pagina 2