BEURS- EN Wl SSELKOERSEN. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. KORT ZEEUWSCH NIEUWS. BIOSCOPEN. Middelburg. Goes. ST00MWASSCHERIJ „ZEELAND" KERKNIEUWS. Vlissingen. titUHS i HtKMUMt 1 ER. ONDERWIJS. REGHTZMEN. AMSTERDAM, 16 December. Het eerste getal is de vorige no teering, daarop volgt de officieele no teering van beden. Ned. 2e 1. 32 1000-5 101%—101 Ned. 17 1000-4% 102—101%. Ned. 31 1000-4 101—101%. Ned. 32 1000-5 101—101. Certificaten-3 8383%. Cert. N.W.S.-2J4 69%—69%. O. Indië 22 1000-6 99%—99%. O. Indië 23 100-6 69—69% O. Indië 16 1000-5 98%— 98% O. Indië 26 1000-4% 95—95 Duitschl. 100-7 55%—55% Duitschl. 30 1000-5% 52%—52% Engl. W.L. 50-200-5 64- Engl. F.L. 50-200-4 73—73% Zeeuws, Hyp. B-5 10»y2100. Zeeuws. Hyp. B-4'/2 991/2—991/» A Ainslcrd. Bank 103%lOlVs C ItoU. Banlcver. 7070. afdeeling „Neringdoende Mi/Idenstandsr bond te Souburg, welke atdeeling on langs is tot stand gekomen en thans reeds een 50„tal leden telt. Uit het 1» stuur van deze afdeeling is een com missie samengesteld ter voorbereiding van een winkelweek die zoo mogelijk zal samenvallen met de oplevering van de verbeterde Kanaalstraat en de in wijding van de tnieuwe muziektent. ZUIG-BEVELAND. HOEDEKENSKERKE. In de heden gehouden bestuursvergadering van de Iandbouwvereeniging „Onderlinge Hulp" te Hoedekenkserke is tot voorzitter ge kozen de heer I. Groenewege, inplaats van dhr. W. C. Groenewege, die wegens hoogen leeftijd zijn ontslag als bestuurs lid had genomen. De heer W. C. Groenewege bekleedde deze functie gedurende 32 jaar. KAPELLE. De politie heeft aange- gehouden en ter beschikking van de jus titie te Middelburg gesteld, zekeren J. K., 21 j„ fabrieksarbeider te Kapelle en J. de J., 18 jaar, boerenknecht te Rhoon, verdacht van diefstal van een tweetal balen kunstmest uit een schuur van den heer A. v. d. Have te Kapelle in den nacht van 4 op 5 April 1.1. TERNEUZEN. De politie heeft aan gehouden en ter beschikking van le jus titie te Middeblurg gesteld, zekeren J. M. S., 27 j., werkman te Terneuzen, verdacht van het plegen van niet nader te noemen handelingen met minderjarige meisjes. Die te Vrouwenpolder gehou den collecte voor het Roode Kruis heeft opgebracht f9.151/2. Aan de pachters van het Burger lijk Armbestuur te Driewegen is 'n pachtverlaging toegestaan van 15 tot 30 pet. STUKKEN VOOR DEN GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG. Verhuring gementegrond. In 1922 verhuurde de gemeente tot 31 November 1935 5.77.27 ha grond in de z.g.n. Oude Haven aan den Nieuw- landschen Dijk aan de N.V. Boomkwee- kerijen en Zaadhandel ,,de Nieuwe Wal cheren" voor 150 per ha, of in totaal 865.90. Thans vraagt de N.V. dezen grond te mogen 'huuren tot 1949 doch tegen 100 per ha per jaar; en den huurprijs met ingang van 1 December 1932 in over eenstemming te brengen met de tijdsom standigheden en derhalve, ook in ver band met de pachtwet-EbeJs, belangrijk te verminderen. B. en W. stellen voor het eerste ver zoek in te willigen met dien verstande, dat de huurprijs in Januari 1935 na min nelijk overleg en in verband met de dan heerschende economische omstandighe den, zal worden vastgesteld. Voorts stellen zij voorloopig voor over het tijdvak 1 December 1932—1 Decem ber 1933 den pachtprijs te verlagen tot 130 per ha. Opheffing tweede klasse school K. Nu besloten is den onderwijzer Die- leman met 26 December over te plaat sen van school K naar school A, zal eerstgenoemde school na dien datum over slechts 4 leerkrachten beschikken, terwijl zij nog 5 klassen telt Vooral daar de tweede klasse in verband met de plaatsruimte over twee andere onder wijzers zou moeten worden verdeeld, stellen B, en W. voor de leerlingen over te plaatsen naar de scholen A en C. en van school K een vierklassige te maken met 4 leerkrachten. Het is ook goed voor de beide andere scholen, opdat die niet minder leerlingen krijgen, dan bij de nieuwe regeling voor zesklassige scholen noodzakelijk is. A Twentsche Bank 9091. A Pref. Jurgens A 94 A De Schelde N.B. 3939. A Ver. Papf. v. Gelder 5554%. C Am. Car Foundry 7%7. C Am. Smelt Ref. 14%13%. C Farbenind. I.G. 78 76%. C U. States St. C. 33%—31%. C C. Publ. Serv. C North A. Cy. 30 30. A Born. Sum. H.M. 137% 136 A Ned. Wol Mij. 5556. A Singkep Tin M. 7679 A J. C. Japan Ln. 34%—32 A Rotterd. Lloyd 56 A S. M. Nederland 62 62 A Amst. Thee C.M. 29%—29% A Houth. Alberts 28%28 C Peruvian C- Pr. 4%4%. A Southern Rlw. 6%-—6%. C Union Pac. Rr. 15%73%. C Int. Nickel Cy. 8%8. Brandstoffenbijslag. Burg. en Weth. ontvingen een schrij ven van den Minister van Binnenland- sche Zaken nopens de eventueele toe kenning van een brandstoffen-bijslag aan kastrekkende werkloozen. Nog afgezien van de omstandigheid, dat Burg. en Weth. voor uitgaven te dier zake geen dekking kunnen aanwijzen, zijn zij met de Commissie voor steunver- leening van meening, dat de door den Minister gegeven regeling practisch on uitvoerbaar zou zijn. Zij stellen dan ook voor niet tot verleening van een brand stoffen-bijslag aan kastrekkende werk loozen over te gaan. Rooiing van boomen. Burg. en Weth. leggen een lijst over van 148 boomen, waarvan zij rooiing voorstellen. Het betreft in hoofdzaak doode of stervende iepen, die, op aan wijzing van het Staatsboschbeheer, ge vaar voor verdere verspreiding der iepenziekte opleveren. De overplaatsing zal tegen 1 Januari geschieden. FLORA. Van het Westelijk front geen nieuws. Remarque's welbekende en veelgele zen boek ,,ïm Westen nichts Neues", wordt ons hier als geluidsfilm vertoond, nadat reeds vroeger de zwijgende editie enorme aandacht trok. Uitvoerig hebben wij destijds deze film besproken. De inhoud is trouwens overbekend. Met groote soberheid zijn de groote momenten uit het boek in de film opgenomen. En evenals bij het le zen van dit aangrijpend werk, laten ook de beelden niet na een diepen indruk achter te laten. Critiek zoo deze er al moge zijn zwijgt, behoort te zwijgen, wanneer we nogmaals gesteld worden voor het vree- selijke, voor de ellende en ondergang van een generatie ,,ook al wist ze aan de granaten te ontkomen". Weer zien we al die figuren: Paul Baumer, Kat, Hunnelstosz, even zoo ve le manifestaties van soldaten in alle loopgraven. Weer beleven we de stil droeve thuis komst als blijkt dat het oude vertrouw de nieuw geworden is. Het heele leven is verknoeid en geschonden door den oorlog, die als een obsessie voorbij trekt met zijn zwaren donderstem voortrol lend over de slagvelden en over de ve le, vele levens. Zóó wordt het ons nogmaals verteld, en het is goed telkens en telkens er aan herinnerd te worden. Met veel begrip en toewijding worden de rollen vertolkt en het geluid is be angstigend weergegeven. Een film die de aandacht ten volle waard is. Vooraf draait nog een gezellige cow boy film volgens het bekende recept. Een spannend en emotievol verhaal met een bevredigend eind. m ELECTRO. Blonde Venus. Wij hebben het lang geleerd, dat niet van het spel eener filmactrice gesproken dient te worden, maar dat regisseur en monteur het 'm eigenlijk doen. 't Is vol komen waar, en 't wordt maar al te veel vergeten. Doch daarnaast staat de mensch, Neen, daar boven. En de goe de regie met de psychologisch juiste montage kunnen slechts hun hoogste triomfen vieren aan den mensch. Dat kan een eenvoudige ziel zijn, als in Jeanne d'Arc, die sterke en schoone, doch vrij primitieve gevoelens had uit te beelden, dat kan, ongeacht alle anti star theoriën, een waarlijk schitterende ster aan het film-uitspansel wezen. Dat laatste, de verreweg helderste ster dezer dagen, is zonder eenige twijfel Mariene Dietrich, de onaanraakbare en onbezoe- delbare, ondanks de slijkpoelen, waar door haar moederliefde heur doet baden, de hooge, in sterke liefde volkomen zelf bewuste vrouw, krachtiger èn liever dan het meerendeel der mannen zal kunnen of zelfs zal beseffen» De rest? Och, wat doet het er toe. Naar een film als deze gaat men op om A Koloniale Bank 5856%. A N.I. Hbk. 1000 55%55%. C Ned. H. M. 1000 63—62. A Alg. Kunstz. U. 41%-42-41%. A v. Berkels Pat. 1717. C Calvé-Deift 62%62. A C. Suiker Mpij. 21%21%. A Int. Viscose 25%25%. A Küchenm, I. Acc. 33-314. A Ned. Ford A.M. 119%—119-17. A Philips Gem. B 131 130%-129. C Unilever 108%-108-06%. C Anaconda Cop, 7%1%. C Betblebe mSt. 16%—16-15%. A AiiMJ.E.M— N.B. 19514—198 C A. Gas El. Cy. 2% C Cities Serv. Cy. 3%314 C Midd. West Ut. 14 A Boeton Mijnb. 14%14% A Kon. Petr. Mpij. 150%—15114-50 C Contin. Oil Cy. 6J4—6% C Shell Union O.C. 5%-5%-5% A Holl. Amer. Lijn 3143J4 A K.N. Stoomb. Mij. 1614—1614 Aanvullend subsidie Burger lijk Armbestuur. Burg. en Weth. leggen een verzoek over van het Burgerlijk Armbestuur om een aanvullend subsidie van 18.865. Op dit oogenblik is daarvoor op de be grooting 1932 geen dekking aanwezig, aangezien de post onvoorzien is uitgeput. Burg. en Weth. stellen daarom voor, om, wanneer de dienst 1932 verder gevor derd is, nader te adviseeren omtrent de middelen tot dekking van genoemd be drag. Zij geven in overweging, thans het verzochte aanvullend subsidie toe te staan. Kerstgave aan werkloozen. Burg. en Weth. stellen naar aanleiding van het adres van den M.B.B. voor aan werkloozen, die vallen in de door het Rijk gesubsidieerde steunregeling dan wel in de zuiver gemeentelijke steun regeling en die op 5 December stonden ingeschreven een extrauitkeering van 25 pet. van het steunbedrag in de week tusschen Kerstdag en Nieuwjaar te geven. zich te laven aan de sublieme verfilming van de wisselende emoties in het hart van een zuivere vrouw. Of dat nu „Shanghai Express' 'of „Blonde Venus" zij Mariene blijft de hoofdzaak. Ook „Blonde Venus" is een knap opgezette en spannende film. In het voorprogramma een aardige kunstrijderes op het ijs. En gelukkig zijn de onsterfelijke woorden, door een van de zesdaagsche spierbundels na afloop van die idiote rondfietserij gesproken, voor het nageslacht op de sprekende film vastgelegd. In een volgend cultuur tijdperk zal men ons daarnaar kunnen richten. LANDBOUWBIOSCOOP. Onteerd. Een „Josef von Sternberg-productie", een der beste films van Mariene Dietriech, We maken kennis met de toekomstige spionne, als zij oorlogsweduwe en „vrouw van de straat" is. Een Oosten rijksch kolonel ontdekt" haar en bij den geheimen dienst wordt zij daarop inge schreven als X 27. Zij ontmaskert haar landgenoot-kolonel Von Hindau als een spion en dan is haar taak, naast het op sporen van militaire geheimen in Rus land, het ontdekken en overleveren van den Rus, die met kolonel Von Hindau sa menwerkte. Ook deze laatste opdracht voert zij uit en wordt daarbij wel de ge vangene van den Russischen spion, kolo nel Kranau, maar weet op handige wij ze te ontsnappen. Kort daarop zijn de rollen omgekeerd, en is kolonel Hindau haar gevangene. Maar X 27 heeft intus- schen den Rus liefgekregen en laat hem ontsnappen. X 27 komt voor den krijgs raad, wegens samenwerking met den vijand, wordt veroordeeld en krijgt den kogel. De geschiedenis is tot in de kleinste bijzonderheden op meesterlijke wijze uit gewerkt en elk nieuw filmbeeld boeit weer de aandacht als een schoon kunst werk. Een bijzonder knappe film, die de al- lerwege geoogste roem volkomen ver diend De journaals en een geestige teeken- zang-film vormen het verdere program ma. SLOT OSTENDE. Het gele masker. Na het afwisselende bijprogramma, journaal, Ufa-cabaret, enz., gaat als hoofdnummer het bekende filmwerk „Het gele masker". Li San (Warwick Ward), de heerscher van Manchina, heeft zich ten doel ge steld den befaamden Yang-Sing-diamant, eens eigendom van zijn rijk, terug te krijgen ,en begeeft zich daartoe naar Londen, waar deze diamant, met de kroonjuweelen in de Tower bewaard wordt. In Londen ontdekt Li San dan nog een begeerendswaardig kleinood, n.l. de schoone Mary Trane, en deze zal hij terloops ook meenemen naar Manchina. Dat Mary niets van hem moet hebben en bovendien verloofd is met John Carn, is niet van het minste bezwaar voor den gelen heerscher. Li San weet beiden, Mary en den di A Ned. Scheep v. U. 59 5458)4-57%. A H.V. Amsterdam 173170%-68%. A Java Cult. Mij. 101100. A N.I. Suiker U. 75%—75%. A Poerworedjo S.O. 7 A Deli Batavia 145144. C Deli Mij. 1000 116%—114%. A Senembah 131%132%-31. C Chicago Milw. 2 A Amst. Rubb. C. 63%63%-62%. A Deli Bat. Rubb. 27—27. A Hessa Rubber 23231/3. A Serbadjadi S.R. 21—22%. Prolongatie 1—1. WISSELKOERSEN. 16 Dec. 17 Dec. Londen 8.21% 8.23% Berlijn 59.24 59.25 F ar ijs 9.71% 9.71% Brussel 34.46 34.46% Zwitserland 47.87% 47.90 Kopenhagen 42.60 42.75 New-York 2.48% 2.49 Langevielesingel D 197 - Tel. 637 Middelburg. Tarief per kilo en per stuk. (Ingez. Med.) De gehouden stemming ter ver kiezing van ouderlingen en diakenen der Ned. Herv. Kerk te Gapinge had tot resultaat dat tot ouderling werden gei kozen de hecren C. Langebeeke Sr. en C. Dingemanse Jzn. en tot diakenen H. LuHwieler, C. Langebeeke Jr. en W, 'Bakker. De gehouden stemming ter verkie zing van een ouderling en een diaken der GereL kerken te Gapinge had tol resultaat dat als zoodanig gekozen wer den de heeren S. Simon.se en J. Leur werse Jzn. amant, inderdaad aan boord van zijn schip te krijgen, doch daar heeft zich ook de journaliste Molly, die argwaan opvat te, verborgen. Bovendien blijkt ook een mannelijke collega, Sam Slipper, aan boord, maar deze meer door een vreem den samenloop van omstandigheden. John Carn achtervolgt het schip per vliegmachine doch wordt neergeschoten, en zoo komt de heele „last" goed en wel in Manchina aan en schijnt Li San het pleit gewonnen te hebben. Gelukkig is er echter nog steeds een geheime factor in het spel en deze doet tenslotte het geluk ten gunste van de „blanken" kee- ren. Nadere bijzonderheden meenen we niet te moeten verraden. Het is een bijzonder en boeiend film werk, knap gespeeld, en verlevendigd door komische tafreeitjes die het geheel nog te aantrekkelijker maken. ALHAMBRA. Kameradschaft, Kameradschaft. Neen, géén oorlogs film; integendeel de beste vredesfilm, denkbaar. Want hier niet de vredesidée in den strijd en door den strijd, maar na den strijd, lange jaren. ln Fransch-Duitsche mijn-grensstre ken: de eeuwen-oude animositeit tus schen beide volken en rassen, in de 14 en 18-er jaren verworden tot haat, dan latent gebleven in verfijnd plaaggeestige minachtende antipathie. Tot elkaar dwars zitten, elkaar bemoeilijken, tot die heele vertroebelende sfeer, die zooveel toenaderingswerk direct tot mis lukking doemt: de gedachte, het er over denken is wel gewillig, helaas, het ge voel immer zwak. Dan opeens: de mijnbrand in al zijn gruwelijkheid en afgrijzen; de opgesloten arbeiders meters diep, het voortdurend naderend instortingsgevaar. In de aard schors, en daarboven radeloosheid, help- loosheid, reddingloosheid meesterlijk van massa-regie dat vertwijfeld te hoop loopen van moeders en vrouwen tegen het wreed-ijzeren, ontoegankelijke van hekken, van zoo menige mijnramp-foto al te goed bekend. Dan ook: het ontwakend besef aan gene zijde: geen Franschen in doodsge vaar, neen menschen, arbeiders als wij, collega's. Wij kunnen helpen, wij moéten helpen. Spontaan formeert zich een groote vrijwillige brigade; spontaan wordt de directie overtuigd; de grens wachten geforceerd, de poorten open. Hier makkers zijn wij: geen Duitschers en Franschen meer. Snel, verstandig, des kundig aangepakt, succes van resultaten! Ja Kameradschaft De schoone ge dachte verbeeld en verzinnebeeld tege lijk in dit werk, grootsch en machtig van opzet van uitvoering, indrukwekkend en indruklatend van spel. Een dier weinige films, waar de toeschouwer in opgaat, er in zichzelven verliest. Een opname van de gevaarvolle beslo ten duisterheid in mijnschachten, vai heel dit arbeidsleven-met-het-lampje, de spanning van het reddingswerk, als nooit gezien. Inderdaad: de beste vredesfilm Gaarne aanbevolen in ieders belangstel ling, aandacht en overdenking Markt - Koninkl. Tabak Suiker Philipt AU„ H.V.A* - Unilever - Schepen Rubber - Mijnen - f Wettig gedeponeerd Aan de univerri'et fe Le;den -f mj*- de voor het candidaaP'examen Ihe lr>- tfie de heer W. E. Heijboer te Middel burg. 'Bevorderd aan de universiteit te Utrecht tot doctor in de letteren en wijsbegeerte de heer T. Sj. Jan*ma» geb. te Amsterdam, op proefschrift: #,Raad en Rekenkamer in Holland en Zeeland tijdens Hertog Philips van Bourgondie.' Geslaagd o.a. te Utrecht voor het eindexamen voor den aanvullingscursus voor wijkverpleegsters vanwege de Al- gemeene Nederlandsche vereeniging Het Groene Kruis de zusters H. Bekker, J. J. van Dijk, A, C, de Groot, L. Klaassen en J, C. Schenk. Arrondissements-RecMbank te Middelburg. Dronken achter het stuur* J. A, S., 34 jaar, zonder beroep te Wissenkerke, was in hooger beroep ge komen tegen een vonnis van den kan tonrechter te Goes, waarbij hij wegens het als bestuurder van een motorrijtuig rijden over een weg, terwijl hij verkeert onder zoodanigen invloed van het ge bruik van alcoholhoudenden drank, dat hij niet in staat moet worden geacht het motorrijtuig naar behooren te besturen, werd veroordeeld tot een geldboete van 25 of 10 d. h. en ontzegging van de be voegdheid om motorrijtuigen te bestu ren voor den tijd van 3 maanden. In deze zaak werden een 13-tal ge tuigen, waarvan 4 a décharge, gehoord. Verdachte beweerde niet dronken te zijn geweest, wel had hij een glas bier gedronken. De gemeenteveldwachter van Krab- bendijke, die het eerst bij verdachte was toen hij met zijn auto in de sloot was gereden, had bij verdachte wel dranklucht geconstateerd en gezien dat hij op zijn beenen waggelde. Verdachte verklaarde in de sloot terecht gekomen te zijn omdat hij er geen erg in had gehad dat de weg zich ter plaatse splits te, ofschoon hij er goed bekend is. De Officier van Justitie constateert in zijn requisitoir dat de gehoorde getui gen allen zeggen dat verdachte niet in staat was zijn auto te besturen. Verd. maakt geregeld misbruik van sterken drank cn zijn ontkentenis heeft voor het O. M. geen waarde. Nauwelijks heeft verdachte een vonnis te pakken of hij zit weer achter de cognac en vervolgens achter het stuur. Spr. acht de in eerste instantie opgelegde straf te laag en aan verdachte dient diens voor het verkeer gevaarlijk handelen te worden afgeleerd. De Officier eischt bevestiging van het vonnis waarvan beroep met uitzondering van de straf en veroordeeling tot 30 dagen hechtenis en 1 jaar ontzegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen. De verdediger van verdachte mr. A. H. Kuipers, vindt het ook een ernstige zaak als iemand dronken achter het stuur zit. Spr. geeft dan ook ieder auto bestuurder den raad, drinkt nooit al cohol voor ge achter het stuur gaat zitten, want gebeurd er dan iets, ook al heeft het niets met de drank te ma ken, dan krijgt de drank toch de schuld. Verdachte rijdt reeds 15 jaar motor en heeft nog nimmer een noemenswaardi ge aanrijding gehad. Toen het ongeluk gebeurde had verdachte een zwaren dagtaak achter den rug en was zeer ver moeid. Hij heeft aanvankelijk nog ge tracht zelf uit den sloot te komen met zijn auto. Dat verdachte na het onge luk spoorloos verdwenen was is hier niet te verklaren, doordat hij hulp was gaan zoeken. Pleiter is van oordeel dat van dronkenschap niets is gebleken, en verzoekt de rechtbank bij aldien zij verdachte schuldig acht, bij het vonnis van den kantonrechter te blijven. Brandstichting. B. v. V., 36 j., werkman te Vlissingen, thans in voorarrest, had zich vervol gens te verantwoorden dat hij op 17 November 1.1. te Vlissingen in een door hem bewoond woonhuis aan de oude Markt, opzettelijk brand heeft gesticht.

Goessche Courant | 1932 | | pagina 2