BEURS- EN WISSELKOERSEN. VLISS1NGEN. WALCHEREN. RLUHSl «tHMukü. i ZEEUWSCH-VLAANDEREH W.D. KORT ZEEUWSCH NIEUWS. -VAH MELEE'S- GOESCHE ONTBYT-KOBK LAATSTE BERICHTEN, KERKNIEUWS* AMSTERDAM, 15 December liet eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 2e 1. 32 1000-5 101%—101 Ned. 17 1000-4 3a 102—102. Ned. 31 1000-4 101—101. Ned. 32 1000-5 101—101. Certificaten-3 83%83. Cert. N.W.S.-2H 69%—69%. O. Indië 22 doll. 1000-6 99%—99%. O. Indië 23 p. si. 103-0 65—69. O. Indië 16 1000-5 98V4—98i/2. O. Indië 26 1000_4i/3 94%—95. Duitse lil. 30 1000-5% 51%— 52%. Duitsclil. pd. st. 100-7 55%55%. Engl. \V L. 50-20O.5 64 Engi. F.L. 50,200-4 73 Zeeuws. Hyp. B-5 100100%. Zeeuws. Hyp. B-4% 99%99%. A Amsterd. Bank 102K103%, C Rott. Bankver. 70% 70. Op verzoek wijzen op de adver tentie in dit nummer betreffende het optreden van den bekenden cabaret zanger Henry Marchand op morgen avond in het Concertgebouw. ARNEMUIDEN. Onder leiding van den heer J. J. C. van der Graaff vierde de Geref. Knapenvereeniging „Benja min" Woensdagavond haar 10-jarig be staan. Na de gebruikelijke opening gaf de leider een kort overzicht over de afge- loopen 10 jarige periode. De afgevaardigden van de Herv. Jon- gelingsvereeniging „Maranatha" en van de Geref. J, V. brachten namens hun vereeniging de jubileerende vereeni- ging gelukwenschen over terwijl de heer C, Schroevers, dit deed namens de Schoolvereeniging. Verder werd deze avond met zang, en voordrachten, afgewisseld door cho colademelk en etobehooren, doorge bracht. Op verzoek van den leider eindigde ds. H. Scholing, Geref. predikant te Arnemuiden, met dankgebed. Weer brand. OOSTKAPELLE. Hedenmorgen vroeg verbrande alhier een stapel hooi op de hoeve Klein Middenhof, bewoond door wethouder K. Janse. Winterclub. DOMBURG. Woensdag j.l. trad in de Winterclub alhier dr. S. S. Smeding op, met het onderwerp; „Zedelijke Normen in het Dagbladbedrijf". Spreker begon met de vraag; gelden hier andere of meer zedelijke normen dan over 't algemeen in het verkeer van mensch tot mensch, of in andere takken van bedrijf? Deze vraag moet bevesti gend worden beantwoord, immers er is geen enkel bedrijf, dat zoozeer in voort durend contact staat met het geestesle ven van heel de menschheid. Er is in het courantenbedrijf een scherpe scheiding tusschen het redactio- neele en het administratieve gedeelte. Bij de grootere bladen heeft ieder ge deelte een zelfstandig hoofd; bij de klei nere zijn beide functies vereenigd; zij bijven echter, getuige den naam: di recteur-hoofdredacteur, als functies on derscheiden. Voor een deel loopen de werkzaam heden van administratieven aard paral lel met die van elk ander bedrijf; voor een deel verschillen zij daarvan. In dit laatste geval beginnen de bijzondere problemen in verband met het publici- teitskarakter van het dagblad. Spreker wees hier op het adverten tiewezen en merkte op dat de onge schreven regels, welke in dit opzicht heerschen het belangrijkst zijn. Zij ko men hierop neer, dat een zekere cen suur t.o.v. de te plaatsen advertentie door de administratie, in hoogste instan tie de directeur, moet worden geoefend. Immers de uitgever van een dagblad is mede verantwoordelijk, in bepaalde ge vallen wettelijk, in het algemeen zede lijk, voor hetgeen door middel van een advertentie onder zijn lezers wordt ver spreid. Soms is op dit gebied een semi-offi- cieele regeling te treffen, als t.o.v. de reclame voor geneesmiddelen, waarover in den laatsten tijd een strengere con trole is ingesteld, doch in verreweg de meeste gevallen beslist het verantwoor- delijkheisdgevoel, gelijk spreker met eenige voorbeelden uit de praktijk dui delijk toelichtte. Na de pauze besprak dr. Smeding de zedelijke normen in verband met het redaeticneele gedeelte van het dagblad. De drie zedelijke beginselen, Waarnaar hier dient te worden gestreefd zijn: waarheid, waardigheid en bezonnen heid. Wat betreft het eerste wees spreker erop, dat ook de tendentieuse bericht geving valt onder het onware en dat ook in Nederland de partijpolitiek soms in dit opzicht ongunstig werkt. Op bijzondere wijze verhoudt zich de bezonnenheid tot de waarheid, die van den journalist geeischt wordt: hij mag niets schrijven, tenzij het waar is, maar elle- vat waar is, mag hij daarom niet ^chriivao; het supDrimeeren van feiten kan. hetzij om publieke, hetzij om par A Twentsche Bank 90 A Pref. Jurgens A 94 94. A De Schelde N.B. 39 A Ver, Papf. v. Gelder 5355. C Am. Car en Foundry 7 7 34. C Am. Smelt en Ref. 13%14%. C Farbenind. I.G. 76%78%. C U. States St. C. 32%— 33%. C C. Publ. Serv. C North Am. Cy. 29%— 30%. A Born. Sum. H.M. 138%—137%. A Ned. Wol Mij. 5555. A Singkep Tin M. 73%76 A J. C. Japan Ln. 32%34% A Rotterdam Lloyd 5656% A S. M. Nederland 62% A Houth, Alberts 28% A Amst. Thee C.M, 28%29% C Peruvian C. Pr. 4%4% A Southern Rlw. 6%6% C Union Pac, Rr. 72%75% C Int. Nickel Cy. 8%8% ticuliere bezwaren geboden zijn. Ook hier weer beslist in laatste instantie het verantwoordelijkheidsbesef van den journalist. Tenslotte werden eenige rubrieken van de courant nader beschouwd: le het hoofdartikel, dat subjectief is, maar toch onpersoonlijk; immers de schrijver uit zich niet als particulier persoon, doch voelt zich gedragen door den geest van zijn blad, de algemeene belangen, die hij dient. Politieke overtuiging kan en mag in het hoofdartikel sterk mee spreken, soms tot felheid voeren; maar ook dan, al moge soms de waardigheid min of meer in het gedrang komen, wor de de waarheid hooggehouden. Na de eischen te hebben vermeld, waaraan het Verslag heeft te voldoen, (samenvattend, onpartijdig), tegenover het meer persoonlijke Overzicht, stond spreker tenslotte even stil bij het Inge zonden Stuk. Het is een dwaling te den ken, dat de redactie niet verantwoor delijk zou zijn voor den inhoud van deze rubierk; zij is dit wel, en in juridischen zin, en moreel-journalistiek. Het eenige onderscheid met het verdere redactio- neele gedeelte is, dat de opname van een artikel als „ingezonden stuk" in het geheel niet beteekent, dat de redactie er net zoo over denkt als den inzender. Na een gedeelte te hebben aangehaald uit de rede van mr, Loder bij de instal- illaie van het ^Internationale (Eerege- rechtshof van Journalisten (Jan. 1931), concludeerde spreker aldus: „Het dag bladwezen in een land, dat zich in hoofdzaak houdt aan de vorenstaande zedelijke normen, kan bloeien en tot een „respectabele" industrie worden in den volsten zin des woords; een dag bladwezen dat onwaar en onwaardig omkoopbaar, onbekookt en onbezonnen is, kan echter een natie tot een vloek worden." De vragen door verschillende aanwe zigen gesteld getuigden van de belang stelling onder het aandachtig gehoor en gaven den spreker gelegenheid nog en kele punten te belichten. De Voorzitter, de heer L. J. van Vt>ort- huysen bracht dr. Smeding in eenige hartelijke woorden dank voor zijn leer zame en onderhoudende lezing, waar mede de aanwezigen ten volle instem den. 1UID-3EVELAND. RAAD VAN WEMELDINGE. Afscheid burgemeester Wabeke, WEMELDINGE. In de op Woens dag te dezer plaats gehouden raads vergadering waren alle leden tegen woordig. De heer D. Bruinooge legde de vereischte eeden af en wordt door den voorzitter als raadslid geïnstalleerd. Spr. feliciteert den heer Bruinooge met zijn benoeming en hoopt dat de gemeen te van zijn toewijding de vruchten mo ge plukken. Bij de bespreking over het vervolg onderwijs wordt een voorstel van B. en W. om het vereischte minimum aantal leerlingen van 6 op 10 te brengen, ver worpen met 6 tegen 1 stem, die van den voorzitter. Een nader voorstel om het aantal op 8 te brengen wordt aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. Door den Commissaris der Koningin werd medegedeeld, dat aan den burge meester met 15 Dec. 1932 eervol ont slag is verleend, onder dankbetuiging voor de bewezen diensten. Besloten wordt aan J. Oudeman pachter van het ongebruikt gedeelte van de algemeene begraafplaats, op de pachtsom een verlaging toe te staan van 30 pet. over 1932. De begrooiing van het Burg. Armbe stuur voor 1933 wordt goedgekeurd. Herbenoemd wordt tot lid van het Burg. Armbestuur de heer F. Burger, tot leden van het Verplegingscomité de heeren A. Dominicus en M. Hooge- steger Fz., tot afgevaardigde en plv.- afgevaardigde naar de N.V. Waterlei ding maatschappij Zuid-Beveland de heeren F. Wabeke Az. en A. Domini cus; benoemd werd tot lid der commis sie van toezicht op het L, O. in de va cature-Jac. Wabeke Az. de heer C. de Schipper Jacz. Vastgesteld worden de bedragen aan vergoeding aan de Chr. School. De exploitatie-rekening wijst aan i: A Koloniale Bank 5658. A N.I. Hbk. 1000 55—55%. C Ned. H. M. 1000 62—63. A Alg. Kunstz. U. 43%40-42%. A v. Berkels Pat. 16%17%. C Calvé-Delft 62%62%. A C. Suiker Mpij. 2221%. Int. Viscose 29%25%-26, A Kuchenm. I. Acc. 3%3-3%. A Ned. Ford A.M. 116%—117%-22%. A Philips Gem. B. 128%—130%-32. Unilever 108%—109-08%. C Anaconda Cop. 7%7%-7%. C Bethlehem St. 15%16%-%. A A.N.I.E.M.—N.B. 195%—195% C A. Gas Ei. Cy. 2%2% C Cities Serv. Cy. 3%3% C Midd. West Ut. A Boeton Mijnb. 1514% A Kon. Petr. Mpij. 147%—149%-51% C. Contin, Oil 6%6% C Shell Union O.C, 5%5%-5% A Holl. Amer. Lijn 3% A K.N. Stoomb. Mij. 17%16% A Ned. Scheep v. U„ 58%59-59%, A H.V. Amsterdam 172—172%-173%. j A Java Cult. Mij. 100101. A N.I. Suiker U. 75%—75%. A Poerworedjo S.O. 77. A Deli Batavia 143%143%-146%. C Deli Mij. 1000 117%—116-117. A Senembah 129%130%-132%. C Chicago Milw. 2%2. A A first. Rubb. C. 62y>—6'3y2.61 A Deli Bat Rubb. 25%—27. A Hessa Rubber 2423. A Serbadjadi S.R. 20— 20y2L2iyfc Prolongatie 1—1. WISSELKOERSEN. totaal over de jaren 1928-1929-1930 een bedrag ad 3.992. De school heeft aan spraak op 3.454. Aan voorschot ge noten 3.168, zoodat de school nog te goed heeft 285. Aan de bijzondere school wordt een perceeltje tuingrond voor den tijd van 5 jaren verpacht tegen 15 per jaar, (thans 25). Ten aanzien van werkverschaffing en steunverleening wordt opgemerkt, dat brandstoffentoeslag, alhier, nog niet wordt verstrekt en dat de voorstellen tot werkverschaffing nog niet voor uit voering vatbaar blijken. Eerst dan wan neer de subsidie-toezegging van het mi nisterie afkomt, zal na eenigen tijd tot uitvoering kunnen worden overgegaan, Afscheid burgemeester Wa beke. Daarna nam de Vobrzitter af scheid van den raad met een rede, waar in hij herinnerde aan het vele werk dat hij gedurende 30 jaren heeft gedaan. Er zou op de creditzijde maar ook op de betzijde kunnen worden genoteerd. Hij laat echter liever aan anderen over of de rekening met een batig saldo zal slui ten. Hij zal ook nalaten een opsomming te geven van wat tot stand is gekomen, Spr. herinnert aan vroegere raadsleden, wethouders en secretaris Westfaal Qua- dekker, die reeds overleden zijn en brengt vervolgens dank aan de tegen woordige raadsleden en in het bijzonder aan den secretaris, den heer Glerum, Voorts aan ambtenaren en verder allen, die in meer of mindere mate tot het welzijn der gemeente hebben medege- arbeid. Spr. eindigt met: ,,Wcmeldinge, ik dank u voor alle liefde en vriendschap en waardeering steeds ondervonden." Hij hoopt dat een burgemeester aan het hoofd van de gemeente zal komen te staan, die met allen prettig zal kun nen samenwerken. De weth. A. Dominicus bracht bur gemeester Wabeke namens de burge rij van Wemeldinge zijn welgemeenden dank voor diens leiding gedurende diens ambtelijke loopbaan. Hij schetste hem als een aangenaam en prettig burgervader aan wien een welverdiende rust wordt toegewenscht. Na nog een persoonlijk woord van den heer J. A. Dominicus die in zijn hoedanigheid van wethouder nog een beroep doet op zijn medewerking en op zijn adviezen, di van zeer groote waar de worden geacht, en van den heer P. Lindenbergh Az. die als oudste lid van den Raad, de verhouding in en tot den Raad teekende, als kenmerkend door accuraatheid en nauwkeurigheid, en de leiding van den voorzitter in de raadsvergaderingen, steeds heeft ge waardeerd, volgde nog een toespraak van den heer P. C ij s o u w, die ook de beste wenschen uitsprak en hoopte, dat de heer Wabeke voor tegenspoeden moge bewaard blijven. De gemeente secretaris de heer Chr. Glerum, ziet in deze vergadering vooral eene als waarin rekening en verantwoording wordt gedaan. Veel hebben de ambtena ren van burgemeester Wabeke ontvan gen en zou de rekening behelzen pos ten van vriendschap, vertrouwen, voor lichting, enz. Spr. vraagt wat kunnen de ambtenaren daartegenover stellen?' Hij acht het zeker dat een groote post verschuldigde erkentelijkheid aan de andere zijde opgenomen moet worden en constateert dat de ambtenaren meer hebben ontvangen dan gegeven. Spr, hoopt, dat de burgemeester nu de reke ning sluitend zal maken. Hij dankt voorts nog voor de aange name, zeer prettige samenwerking en •.venscht hem een welverdiende rust toe, Hierna werd door den Voorzitter, die door de hartelijke woorden diep geroerd was, de vergadering officieel gesloten, Huldiging. De heer L. Dominicus, als vertegen woordiger van een in de gemeente ge vormde commissie van huldiging hierna in intiemen kring namens de burgers den burgemeester voor wat hij voor Wemel dinge heeft gedaan, ook vooral voor de hulp in hun particuliere belangen. De burgemeester dankte hiervoor. Nadat een photo van den Raad en de ambtenaren met den burgemeester was genomen, kwamen de ambtenaren en bioc re zamen om afscheid te nemen van hun chef. Verschillende sprekers o.a. ook Bur gemeesier de Mul, als oud-ambtenaar -Obl.markt— - Philips - Amerika Aku H.V.A- Suiker AMSTERDAM, Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Kopenhagen New York 25 Dec, 16 Dec.. 8.21 59.22 9.71 34.46 47.85 42.55 2,48% 8.21% 59.24 9.71% 34.46 47.87 42.60 2.48% de heer C, de Koeijer, W. H, van Moort, resp, hoofd der 0,L. School en bijzon dere lagere school en Dr. Gnirrep, ge meente-geneesheer brachten in hun hoe danigheid dank aan burgemeester Wa beke voor de ondervonden hulp en me dewerking gedurende en noodig voor hun ambtsvervulling. De burgemeester dankte al de ambtenaren voor hun belangstelling in dezen middag en voor de samenwerking. Spreker beveelt zich ook in de toekomst in aller vriendschap aan- Aardschokken. Een lezer te Sluis (Zeeuwsch- Vlaanderen) meldt aan Het Vaderland dat hij daar Woensdagmorgen 6 uur 14 een aardbeving waargenomen heeft, die 3 a 4 seconden duurde. ledene deel uitmaakte. Toen de stoet op het kerkhof was aangekomen en de kist onder eerbiedige stilte aan den schoot der aarde was toe vertrouwd, trad overeenkomstig den wensch van den overledene en de familie als eenig spreker naar voren, de heer ds. M- van Empel. Hierop komen wij morgen nader terug- Tot ambtenaar ter gemeente .secre tarie te RillandJ-Bal h is met in gang van t Jan. a.s. benoemd de heer .1. A. de Coffau, aldaar. Thans als zoo danig werkzaam te Krabbendijke ,De heer A. C. Quaak te Scher pe n i s s e heeft ontslag genomen als lid en voorzitter van het Burgerlijk Arm' bestuur in verband met zijn benoeming tot administreerend diaken der Ned Herv. kerk. DEN SOETEN 1NVALSEDERT IS2S- jlngez, Med.) TER AARDE BESTELLING WIJLEN MR. A. A. DE VEER. Middelburg staat heden in het teeken van rouw, nu een harer vooraanstaande burgers, die weldra de leiding van het gemeentebestuur in handen zou hebben genomen, naar zijn laatste rustplaats is weggebracht. De kantoren der gemeente, dat der Zeeuwsche hypotheekbank, de ambachts school enz. waren gesloten, of er bleven alleen personen, dje beslist niet weg konden. Bij het sterfhuis was reeds groote be langstelling, doch op de begraafplaats was een zeer talrijke schare personen aanwezig, die den doode een laatsten groet wilden brengen. Wij merkten o.a. op: De minister van defensie, Deckers Leden van de Eerste Kamer der Sta ten generaal. De commissaris der Koningin in Zee land met den griffier en leden van Ged Staten, De burgemeester, de gemeentesecre taris en de raadsleden, voor zoover zij niet absoluut verhinderd waren. Verder de hoofden van takken van gemeentedienst, het grootste deel van de ambtenaren ter secretarie en van het personeel van gemeentebedrijven en ver tegenwoordigers van de andere takken van gemeentedienst. Verschillende heeren van de rechter lijke macht kwamen den rechter-plaats vervanp'er de laatste eer bewijzen. Verder noemen wij vertegenwoordi gers van het bestuur der Godshuizen, den Raad van Beroep voor de rijksbe lastingen; en van de verschillende poli tieke organisaties, als de Centrale, de Provinciale en de plaatselijke A. R. vereenigingen. Van de Ambachtsschool merkten wij op het bestuur, directeur en personeel en vertegenwoordigers van de leerlingen. Commissarissen, directie en personeel van de Zeeuwsche Hypotheekbank wa ren bijna voltallig aanwezig. Het College van toezicht op het be lieer der kerkelijke goederen en fondsen in Zeeland had zich ook doen vertegen woordigen, dit was ook het geval met den Chr. Militairen Bond en met ver schillende andere vereenigingen en fi- nancieele instellingen, waarvan de over KoninkL - Markt - Industrie Rubber - Schepen Mijnen - (Wettig gedeponeerdJ DE „P. C. HOOFT" EINDELIJK TE PERNIS. Vanmorgen vroeg is het eindelijk ge lukt het wrak van de „P. C. Hooft" vei lig in de sloopershaven te Pernis binnen te brengen. Toen het schip Donderdag avond op drift was geraakt, bevonden zich een aantal runners aan boord. On middellijk hebben zij het ai\ker klaar ge maakt en bij den steiger van Pernis heb ben zij dit kunnen laten zakken. Daar op kwam ook de sleepboot naderbij. Vrijdagmorgen half vier bij het opkomen van het water met behulp van een groot aantal sleepbooten is het wrak naar de vaargeul gesleept. Het binnen brengen ging met groote moeilijkheden gepaard, daar de vaargeul nauw en ondiep is. De oorzaak van het op drift geraken moet worden gezocht in het feit, dat de achterzijde van het wrak door de eb- stroom aan het werken is gegaan. Dien tengevolge is het middendeel van het schip dat op den bodem zat, losgewron gen en is het schip meegesleurd met den ebstroom en langs den zuidwal van de rivier gedreven. Dank zij het flinke optreden van de runners had men het wrak spoedig weer in bedwang. Het is nog niet zeker of het plan ctai het wrak voor het publiek ter bezichtiging te stellen zal doorgaan. Dit met het oog op het gevaar van het opnieuw in brand geraken, waar nog rekening mee moet vorden gehouden. EEN SCHOT OP SMOKKELAUTO. Zaterdagochtend omstreeks vijf uur passeerde een auto uit Duitschland on der de gemeente Schinveldde grens Een patrouille van de militaire politie wilde de auto aanhouden, doch de chauf feur reed met groote snelheid verder. Ook het bevel om te stoppen op een tweede post werd genegeerd. De beamb ten losten toen eenige schoten op den auto. Het bleek dat de auto toebehoor de aan zekeren J. B. uit Brussum, die als smokkelaar bekend staat. B. en de auto bleven eenige dagen onvindbaar. Later is echter gebleken, dat B. door twee schoten in den arm was getroffen. Angst voor een gerechterlijke vervolging hebben hem er echter van teruggehou den zich onder geneeskundige behande ling te stellen. Maandagavond echter heeft hij de hulp van een geneesheer in geroepen. Op diens advies werd hij naar het ziekenhuis te Heerlen overgebracht. De militaire politie heeft thans ook de auto in een garage te Heerlen opge spoord. Er schijnt eenig licht gekomen te zijn in het drama dat zich Maandagnacht in de Naaldwijksche straat te Den Haag heeft afgespeeld en waarvan een 25-jarige vrouw het slachtoffer is ge worden. De politie schijnt voldoende gegevens te hebben om den kellner, die zulke waardevolle gegevens en een signale ment verstrekt had, aan te houden als vermoedelijke dader. Deze kellner, de 41-jarige J, P., wo nende in de Naaldwijksche straat is in verzekerde bewaring gesteld. Voor de week van 18 tot en met 24 December is de prijs van het crisis-boter- merk op 85 cent per kg en de prijs na de vervoervergunning voor buitenland- sche boter vastgesteld op 80 cent per kg. Ned. Herv. Kerk. Ds A. Oskamp te Buurse heeft be dankt voor hel beroep naar 's Heer Arendskerke. Geref. Kerk. Ds. P. J- O. de Bruijne te Vrouwe polder is beroepen te Uithoorn.

Goessche Courant | 1932 | | pagina 2