SPORT. ONDERWIJS. LEGER EN VLOOT. VERKEERSWEZEN &P.T.T Fa. GEBR. HILDERNISSE RONDOM HET BELEG VAN DE CITADEL VAN ANTWERPEN. meester blijkt ontvangen 16.75 en uit gegeven 14.03. De aftredende bestursleden de heeren A. Simonse en J. IJzerman worden bij acclamatie herkozen. Als candidaten van het hoofdbestuur worden gesteld de heeren W. Westdorp en J. Kuzee Pz. Het perceel van den heer J. Priem valt bij loting ten deel aan den heer Joh. IJzerman. De heer Westdorp drong er op aan de jaarvergadering in Goes te bezoeken. Door de afdeeling zal het hoofdbe stuur worden opgedragen ter bevoegder plaatse aan te dringen op vermindering van kosten „plaatsjes" en op pachtver- mindering. Geen tarweveilingen. Naar „de Tijd" verneemt, zullen dit jaar geen veilingen van inlandsche tarwe vanwege de regeering meer worden ge houden. Er wordt medegedeeld, dat de ver werkte hoeveelheid bieten aan de coö peratieve Suikerfabriek Dmteloord bij deze campagne den 300 millioen kg bie ten reeds heeft bereikt, terwijl verwacht wordt dat dit zal stijgen tot eindcijfer 350 millioen; er wordt verwacht dat on geveer met Kerstmis de campagne zou afgeloopen zijn. Vijf en twintigjarig bestaan van de schaakvereeniging „Middelburg" Het was juist gisteren 25 jaar gele den, dat bovengenoemde vereeniging ontstond tengevolge van den drang on der de schakers van Middelburg om 't spel in clubverband te beoefenen. De vereeniging benoemde een rege lingscommissie voor de herdenking van dit zilveren jubileum en deze commis sie had tegen gisteravond de leden en oud-leden tot een samenenkomst in het clublokaal „De Eendracht" uitgenoodigd. Na voorlezing van een aantal schrif telijk of telegrafisch ingekomen geluk- z us ter vereeniging te Vlissingen heette wenschen met het feest, w. o. van de de voorzitter, de heer dr. L. A. J. Burgersdijk, alle aanwezigen welkom en bracht dank voor twee bloemstuk ken, een van den heer Gabriëlse, eige naar van de Eendracht, die toont met de vereeniging mede te leven en een van het eenig aanwezig oud lid, den heer S. Blauw, die om persoonlijke re denen uit de vereeniging is getreden. Vervolgens hield dr. Burgersdijk een herdenkingsrede, waarin hij begon met er op te wijzen, dat, hoewel Mid delburg thans in rouw is over den plot- selingen dood van zijn zoo hoogge- schatten wethouder en aanstaanden burgemeester, mr. De Veer, men meen de toch op den eigenlijken datum deze samenkomst te moeten laten doorgaan, daar de feestelijkheden toch eerst Za terdag a.s. zullen plaats vinden. Spr. wijst er verder op, dat verschil lende schaakclubs veel ouder zijn dan 25 jaar. In Middelburg waren er veel liefhebbers van schaken. Op 14 Dec. 1907 kwamen in de bovenzaal van res taurant de Zon 13 schaak-begeerigen samen en besloten tot oprichting der schaakvereeniging, waarna allen als lid toetraden. Van deze 13 is de heer J. H. Deibei overleden, nadat hij het lidmaatschap reeds eerder had opge zegd, andere zijn vertrokken en met spreker zijn alleen de heeren De Graaf en Kindermann al de 25 jaar lid. Spr. schetste hoe dr. Kindermann op 21 Dec. 1907 gelegenheid gaf om den eer sten speelavond te houden ten zijne huize en hoe de heer de Graaf als tech nisch leider veel voor de wedstrijden, maar ook voor gewone avonden heeft verricht. De vereeniging is geboren in den tijd, dat men sport niet anders denkbaar was dan met wedstrijden, tournooien, massakampen. III (Slot). Met angstige spanning wordt de hou ding van Pruisen gevolgd. Zijn troepen concentratie aan den Rijn, de comman dovoering, inspecties en levensmidde lenvoorziening worden in elk nummer bijkans vermeld. De beursen ondervin den steeds den neerslag ervan. Zelfs de troepenbewegingen van het Russische leger in Polen worden in verband ge bracht met de wenschen van den Koning van Pruisen en er wordt zeer veel aan dacht gewijd aan het verblijf van de Ko ningin van Nederland te' Berlijn. Het is van belang uit de berichtge ving uit Brussel het volgende te notee- ren. Allereerst de niet malsche beoor deeling van den Belgischen zaakgelastig de Van de Weijer bij de conferentie te Londen. Het bericht uit Brussel van 27 Aug. meldt dienaangaande; „het schijnt dat mr, van de Weijer opnieuw alleen belast zal worden met de onderhandelingen". En verder de moeilijkheden opsommen de, gaat het bericht later voort: „maar de zaken eenmaal zoo zijnde, moet dan juist dezen mr. Van de Weijer terugge Bij de voorbereiding en regeling van wedstrijden vond de heer de Graaf werk voor zijn hand, reeds geoefend te Bolsward, bij de andere in die materie ongeschoolde clubleden. Weldra was het aantal leden verdubbeld en als ver gaderlokaal gekozen de eetzaal van hotel Du Commerce. Hier bleef men 5 jaar en werd daar in Juni 1908 ook de eerste Bondswed strijd gehouden. In 1910 was het aan tal leden tot 32 gestegen en op die hoog te van ongeveer 30 leden bleef het ja ren lang. In 1912 verhuisde men naar de bovenachterzaal van St. Joris, waar men 10 jaar bleef en in 1922 naar het toen pas nieuw opgebouwde en cen traal verwarmde café „de Eendracht", waar men naar aller genoegen samen komsten houdt en waar men nog lang hoopt te blijven. Spr. herinnert er aan hoe op 7 Mei 1911 tijdens een wedstrijd, plotseling de toen zeer vermaarde Amerikaan schaakmeester Marshall verscheen met als gevolg, dat deze op 13 Mei een simultaan séance gaf, het was de eer ste groote in Zeeland tegen 30 spelers. In het najaar van 1911 speelde Capa- blanca op 25 borden, op 14 Febr. 1920 deed dr. Lasker het op niet minder dan 37 borden. Later kwamen ook Réti, Aljechine en de eigen landgenooten dr. Speijer en dr. Euwe en ook de eigen eerste prijswinners in de hoofdklasse gaven dikwijls simultaan-seances. De heer Heemskerk speelde eens tegen 5 borden „blind". De propaganda-avonden van vroeger en later hebben het ledental thans doen stijgen tot 43, de propaganda-com- missie werkt door en meent dat het ledental nog kan worden verdubbeld. Spr. herinnert dan aan het medespe len van Belgische spelers tijdens de oorlogsjaren, aan de ontmoetingen met de vereeniging der leerlingen der R.H. B.S., „Strijdt met Beleid" en met an dere vereenigingen o.a. op 21 April '27 te Gent, waar men met 15 man een ze gen op de Gentsché club bevocht. De twee tochten naar Antwerpen en die naar Neuzen liggen bij de leden nog versch in het geheugen. Na enkele vriendelijke woorden aan het adres van ons blad voor de opening van de rubriek „Dammen en Schaken" in het Zondagsblad, ging spr. de ver schillende bestuursleden uit het 25-j'arig tijdperk na. Hij zelf heeft 25 jaar achter een cfcan voorzittershamer mogen hantee- ren. Secretaris waren achter elkaar de heeren J. H. Deibei, L. Franck, mr. J. F. van Deinse, J. F. Heemskerk, Aug. K, de Jong, nogmaals de heer Heemskerk, C. M. van Hal thans sedert kort J. Schel- tens, penningmeester waren de heeren D. Kruijder, H. J. Wijnne, en thans de heer P. M. de Kleijn. Na de namen van de leden, die de ver eeniging door den dood verloor, te heb ben genoemd en de overtuiging te heb ben uitgesproken, dat de oud-leden stad- genooten over het algemeen de vereeni ging een goed hart zijn blijven toedra gen, eindigde spr. met het vertrouwen, dat ook in de komende jaren de vereeni ging in groei en bloei zal toenemen en het vereenigingspunt zal blijven voor de vele schakende Middelburgers. Vivat Grescat Floreat Hierna nam dr. J. C. Kindermann het woord, herinnerde ook met groote vreug de aan het optreden van Marshall, om daarna er op te wijzen, dat de voorzitter ook jubileert en hem dank te brengen voor alles wat hij voor de vereeniging heeft gedaan. De heer dr. Burgersdijk dankte voor deze woorden en voor het steeds in hem gestelde vertrouwen. De heer De Graaf wees er op, dat ook de heer mr. J. Adriaanse van het begin af lid is geweest. De heer Heemskerk wees er als oud hoofdbestuurslid van den Nederland- schen schaakbond op, dat Middelburg een bijzondere vereeniging heeft, want het is wel een unicum, dat een vereeni ging uit een kleine plaats een uit een zonden worden naar Londen? Is het niet beter, dat België vertegenwoordigd wordt door een man, die waardig; uit haar naam kan spreken, dan door een automaat, die niets zegt of doet, dan hetgeen mr. Talleyrand moet behagen en die er meer opgesteld is beleefdheden te bewijzen aan de Heeren Lieven en van Bulow, dan Zich te gedragen in zijn rang als Belgische plenipotentiaire?" Een bericht uit Brussel 5 Nov.: „Al les wordt gereed gemaakt voor den oor log; de Koning inspecteert eiken dag de troepen. Wij meenen te weten, dat in dien er een aanval zal gedaan worden op de citadel van Antwerpen deze zal geschieden alleen door Fransche troepen terwijl onze troepen neutraal zullen blijven teneinde aan Generaal Chassé het motief te ontnemen de stad te bo!m- bardeeren". Blijkbaar was men hierop toch niet erg gerust want een bericht uit Brussel van 6 Nov. luidt als volgt: „Ik kom zoo juist terug uit Antwerpen. Deze stad vertoont op dit oogenblik het zonder lingste schouwspel. Van alle kanten hoort men rijtuigen. Karretjes transpor- I*, stad als Gent met 10^4J4 verslaat. Spr. geeft enkele wenken en bracht hul de aan den speler, die op zijn advies er niet tegen op zag een tijdlang een klas se lager te spelen. Men bleef vervolgens nog eenigen tijd bijeen o.a. voor het spelen van een tom bolawedstrijd. De feestelijke viering is Zaterdagavond weder in de Eendracht. Dammen, De damwedstrijd Middelburg IVlis singen I had de volgenden uitslag: 1. J. C. StroobandL. Goedbloed af gebroken; 2, J. RoelansJac. Boogaard 11; 3. J. v. WijckP. Langedijk 11; 4. A. A. VermazenB. F. Streefkerk 2 0; 5. M, DommisseJ. v. Duijn 02; 6. J. Goedbloed-E. v. Biemen 02; 7. B. F. Montenari Jr.J. Maartense 20; 8. L. C. BouwensL. Labruyère 20; 9. P. C. JansenD. J. v. Tuil 02; 10. A. J. GoudswaardP. Maas 20. Totaal 108 in 't voordeel van Middelburg. De Maandagavond te Souburg ge houden damwedstrijd in de afd. 2a voor den Zeeuwschen Dambond tusschen Sou burg 2a en Aagtekerke, gaf de volgende uitslagen: J. VetterL Bosselaar 02. S. v. EenennaamS, Bosselaar 02. M. de RuA. Willemse 02. P. GeljonP. de Visser 02. L. M. BakkerM, Willemse afgebro ken. J. A. HoogestegerC, Jongepier 02. A. v. EenennaamF. Krijger 02. P. BooneJ. de Visser O2. A. CaljouwA. de Visser 02. J. M. PluimersD. Hugense 20. De uitslag is voorloopig 162 in het voordeel van Aagtekerke. De wedstrijd tusschen Kruiningen en Krabbendijke had tot uitslag: J. PasmanC. P. Vogelaar Sr. 20. A. Dek—H. Wolfert 2—0. M. Ie ClercqC. P. Vogelaar Jr, 20. M. LavooyJ. Zeevaart 11. M. van NieuwenhuizeL. Tichelaar 2—0. J. KrijgerA. D. de Kok 20, C. WaverijnJ. Staal 20. De uitslag is 131 in het voordeel van Kruiningen. Kippenfokkerij. De heer J. J Antheunisse, lïcT van „Middelburg en Omstreken'behaalde o-p de tentoonstelling van „Ornithopilia" te Utrecht gehouden op 10 en 11 dezer 'met zijn Columbia Wyandotte 'en wit Java krielen een le en 3e prijs. Konijnenfokkerij, De heeren Van Sluijs en Clement, ei genaars van de konijnenfarm „Het Ras konijn", behaalden op de clubtentoon stelling van de Gouwenaarclub te Utrecht met jonge dieren le en 3e prijs met 2 eere-prijzen. De heer H. W. Uijlenbroek behaalde te Bergen op Zoom op de 10 en 11 de zer gehouden tentoonstelling met jonge wit vl. reuzen le en 2e prijs met 4 eere- prijzen, waaronder die voor het mooiste dier der tentoonstelling, op dezelfde tentonostelling behaalde de heer P. C. Janse met zijn jonge Gouwenaars twee le en 1 eere-prijs. Allen zijn lid van „Nut en Sport" alhier. Nieuwe regeling voor het Rijksschool- tcezicht L. O. op 1 Januari. Bij de inspectie Middelburg be- hooren de gemeenten: Aagtekerke, Aar denburg, Arnemuiden, Baarland, Bier vliet, Biggekerke, Borsselen, Breskens, Cadzand, Colijnsplaat, Domburg, Drie wegen, Eede, Ellewoutsdijk, 's-Graven- polder, Groede, Grijpskerke, 's-Heer Abtskerke, 's-Heer Arendskerke, 's- teeren het hebben en houden van een groot aantal inwoners der stad; de trans portmiddelen zijn ook bovenmate duur geworden en men moet 200 francs beta len voor een wagen naar Mechelen en men heeft tot 2000 francs te betalen voor het huren van een schuit om koopwaren naar diezelfde plaats te ver voeren, aangezien het meerendeel der kooplieden hun magazijnen ontruimen. Men werkt steeds door aan de batterij en, vooral die op de Schelde vuur kun nen geven, maar van hun kant verster ken ook de Hollanders de hunne ge weldig. Indien ondanks de vredelievende po gingen een werkelijk beleg zal plaats hebben en het duurt slechts vier dagen, dan zal alles, stad en citadel, tot puin geschoten zijn door de enorme hoeveel heid vuurmonden die gelijkertijd zullen vuren. Antwerpen telt er reeds bijna 600 in batterijstelling, waarvan bijna 400 kunnen vuren zoowel tegen de citadel als tegen de Nederlandsche vloot. Ge neraal Chassé kan er over evenveel be schikken en het zou niet te verwonde ren zijn als er 500 stukken somtijds te gelijk vuurden, zoodat het gemakkelijk te begrijpen is, hoe een dergelijke ar tillerie op een zoo beperkte ruimte alles moet ten gronde richten en tot puin schieten. In het nummer van 21 Nov. komt on der dei rubriek Nouvelles diverses voor: Heerenhoek, Heinkenszand, Hoedekens- kerke, Hoofdplaat, Kats, Kortgene, Kou- dekerke, St. Kruis, St. Laurens, Melis- kerke, Middelburg, Nieuw- St. Jo'os- land, Nieuwvliet, Nisse, Oostburg, Oost- kapelle, Oudelande, Ovezande, Retran- chement, Ritthem, Schoondijke, Seroos- kerke (Walcheren), Sluis, Oost- en W.- So-uburg, Veere, Vlissingen, Vrouwepol der, Wlaterlandkerkje, Westkapelle, Wissekerke, WolphSartsdijk, IJzendijke, Zoutelande, Zuidzande. Bij de Inspectie G o e s St. Anna- land, Axel, Boschkapelle, Brouwersha ven, Bruinisse, Burgh, Clinge, Dreischor, Duivendijke, Eikerzee, Ellemeet, Goes, Graauw c.a., Haamstede, Hengstdijk, Hoek, Hontenisse, Hulst, St. Jansteen, Kapelle, Kattendijke, Kerkwerve, Kloe- tinge, Koewacht, Krabbendijke, Kruinin gen, St. Maartensdijk, Terneuzen, Nieu- werkerk, Noordgouwe, Noordwelle, Oos- terland, Ossenisse, Ouwerkerk, Over slag, Philippine, St. Philipsland, Poort vliet, Renesse, Rilland-Bath, Sas van Gent, Scherpenisse, Schore, Seroosker- ke (Schouwen), Stavenisse, Stoppel dijk, Tholen, Oud-Vossemeer, Waarde, Wemeldinge, Westdorpe, Yerseke, Zaamslag, Zierikzee, Zonnemaire, Zuid- dorpe. In het Roode Kruisziekenhuis in Den Haag is Maandag in den ouderdom van 85 jaar overleden de heer J. R v. d. Berg van Saparoea, oud-rifmeester der huzaren. Hr. Ms. „Van Nes", onder bevel van den luit. ter zee le kl. J. C. A. Scholte, is op 13 dezer van Porte au Prince naar^Cura<;ao vertrokken. Bij beschikking van den minister van defensie is de kapitein ter zee J. C. M. Warnsinck den 22en December 1932 eervol ontheven van de betrek king van chef van den Radiodienst der Marine te Amsterdam, en ter besdhik- king gesteld en is de kapitein-luitenant ter zee J. E. Meijer Ranneft met die be trekking belast. Bij Kon. besluit zijn met ingang van 1 Januari 1933, benoemd bij het reserve- personeel der landmacht, bij het wapen der infanterie, tot reserve-eerste-luite- nant, bij hun tegenwoordig regiment; de reserve 2e luitenants P, C. van der Horst, H. C. J. M. van Mechelen, A. H. F. Hamerlinck, C. de Zwaan, J. Cats- man, A. J. de Klerck, J. P. Schippers, P. Minderhoud, W. F. W. de Haan, J. H. Appel, G. Daniëlse, J. Poelman, J. F. Bastiaanse, A. A. Douw, allen van het 14e reg. infanterie; A. Bliek van het 5e reg. inf., A. Zonnevijlle van het le reg. inf.; bij het wapen der artillerie, tot reserve le luitenant C?j hun tegenwoor dig korps de reserve 2e luitenant A. C. J. Schippers, van het reg. kustartillerie; A. A. J. van der Made van het le reg. onbereden artillerie; W. K. H. Diele- man van het 7de reg. veldartillerie; bij het dienstvak der militaire administra tie, tot res. 1ste luit., bij hun tegen woordig korps, de res. 2de luit. A. C. Hollebrands, van het 14e reg. infanterie; J. Salomé van het 3e reg. infanterie. Ontslag aan de Hembrug. Aan de artillerie-inrichtingen aan de Hembrug is opnieuw aan 30 arbeiders ontslag verleend, waaronder er zijn met 15 dienstjaren. Aan den adjunct-commies bij den P. T. en T.-dienst J. P. van Bel van het post- en telegraafkantoor te Vlissin gen is met ingang van 16 December a.s. eervol ontslag verleend. „Brieven uit Brussel drukken de grootste ontevredenheid uit over de „röle in- offensief et subaltern" die het Belgische leger moet spelen in den aanval tegen Holland. Deze brieven berichten dat de zitting van de Belgische kamer buiten gewoon stormachtig is geweest en dat de in staat van beschuldigingstelling der Ministers, naar aanleiding van de geno men maatregelen, door een groot aantal sprekers met klem is gevraagd. Deze vernedering is voor het Belgi sche volk in dien tijd ook moeilijk te verkroppen geweest. Het zou te veel plaatsruimte vragen thans nog de berichten over de belege ring Nvan de citadel te vermelden, wat trouwens gezien de hoeveelheid artille rie, die hierboven staat aangegeven en die in waarheid neerkomt op 136 stuk ken van de citadel en niet zoo veel meer van Fransche kant bij de belegering ge bruikt, niet geschikt is een juist beeld te geven. Zij die zich uit een militair- technisch oogpunt hiervoor interessee ren zoude ik willen verwijzen naar het werk van Luitenant-Generaal F. de Bas. „Prins Frederik der Nederlanden en zijn tijd" vierde deel, reeds meermalen door mij geciteerd en naar de Bulletin Beige des Sciences Militaires van 1930 num mers van April tot en met October, waar in Majoor Delvaux 'n zeer doorwrochte studie over de belegering van de citadel van Antwerpen gegeven heeft. Willem van Oranje Zegels. Gedurende het tijdvak van 1 April tot en met 31 December 1933 zullen naast de gewone frankeerzegels van rijkswege herdenkingspostzegels wor den uitgegeven ter gelegenheid van het vierde eeuwfeest der geboorte van Prins Willem van Oranje. Deze zegels zullen worden uitgegegven in de fran- keerwaarden 1%, 5, 6 en 12% cent en zullen zonder toeslag verkocht woren. De zegels zullen toepasselijke voor stellingen dragen n.l. het wapen (voor het zegel van 1% ct.) en de reproduc tie van de Ibeste portretten van den Prins. Het portret van de gravure van Goltzires voor den zegel van 5 ct. dat van het schilderij van Key, hangen de in het Mauritshuis voor den zegel van 6 ct. en het portret te Kassei, toegeschreven aan Moro voor den ze gel van 12% cent. ONTVANGEN BOEKEN, „Het heldenleven van Paulus". Een bundel bijbelsche verhalen voor kinde ren, naar het Amerikaansch van Rufus M. Jones voor Nederland bewerkt door mevr. J, C. ThomsonWentholt. Inge leid door ds. D. A. Vorster. Bandontwerp J. Otter (Van Gorcum Comp. Uitge versMij. Assen). Van denzelfden uitgever: „Ster van het Oosten". Uit Nellie's Volkskinderbi bliotheek; vrij naverteld door G. A. ter BraakHuizinga, met zwartjes van Ans MullerIdzerda. Verschenen in de serie „Naar 't Zonlicht toe. „Het leven van Jezus", vertelt door een vrouw aan de kinderen, door T, Ja gerMeursing (N.V. Hollandia-Drukke- rij te B a a r n.) 200 Maaltijden complete menu's en recepten. Met afbeeldingen van alle schotels en de natuurlijke kleuren. Voor de Hollandsche keuken bewerkt naar F. Nietlispach's „200 Diners", door M. J. Krabbe. Met een voorwoord van Mevr. F. C. J. OlivierKoch. Derde ongewij zigde druk (N.V. Uitgevers-Maatschappij „Kosmos, Amsterda m). „De crisis-pachtwet 1932 in de practijk", door ds. M. ten Broek te Westeremden; voorzitter van den Neder- landschen Bond van Landverpachters (Jan Haan N.V. Groningen). Tweede herziene druk van „Het moderne bieden bij contract-bridge", door.mr. F. W. Goudsmit (B. M. v d. Groene) Van Holkema Warendorf's Uit. Mij., Amsterdam. „Melodie der Vertendoor Johan Fabricius (H. P. Leopold's Uitg. Mij. Den Haag). „Begin", door Diet Kramer (Schrijf ster van „Kleine Levens") Uitgave van de Uitgevers Mij. Holland te Amster dam. „Jij en ik", door Willy Corsari. Tweede, goedkoope, druk, uitgegeven door de N.V. Hollandia-Drukkerij te B a a r n. Chip: „Op zoek naar geluk"'. Een vroolijke roman, met teekeningen van Jan Kraan. (A. J. G. Strengholt, Am sterda m.) Aflevering 6 van: „Ik maak alles", encyclopaedic voor het huisgezin. Uitg. Mij. Enum, Amsterdam. In deze af levering o.a. opnieuw stoppen van een matras; opknappen van meubels; zolen en hakken van schoenen; schoonmaken van een klok, enz. Alle nieuw uitgekomen boeken worden ten spoedigste geleverd door de L. Noordstraat. Middelburg. (Ingez. Med.) Echter kan men reeds een zeer goed beeld zich hier van vormen in verschei dene couranten en periodieken waarin de herdenking van dit wapenfeit door meer bevoegden reeds beschreven is of nog zal worden. Hoofdzaak is dat de bezetting sterk was 166 officieren en 4440 man met 136 stukken geschut. De citadel was verou derd, daar hij gebouwd was op last van Alva, doch er was hard gewerkt om hem toch in sterken staat van verdediging te brengen. Chassé had in opdracht de vesting zoolang te verdedigen als strookte met de nationale eer, zonder tot het uiterste over te gaan. Het Belgische leger zou onzijdig blij ven, een overeenkomst waaraan zij zich niet gehouden hebben. Ook 't fort Mon- tebello werd door de Franschen ge bruikt, al behoorde dit tot de onzijdige vestingwerken der stad. Het artillerie- duel' tusschen Franschen en Nederlan ders werd eerst op den 4en Dec. ge opend, nadat de bezetting reeds vier dagen vuurde op de naderende Fran schen in hun loopgraven. Dit artillerie- duel is gedurende negentien dagen en nachten met een dergelijke felheid ge voerd dat het nog tot voor den groo- ten wereldoorlog gold als een der voor beelden van den hardnekkigsten strijd. De commandant der artillerie majoor Seelig was ook feitelijk de uitvoerende macht, aangezien Chassé, die door zijn 30 NOVEMBER—23 DECEMBER 1832. Door A. B. NEUJEAN.

Goessche Courant | 1932 | | pagina 4