mm-mméL BIHNENüm •VAM MELLB'S- GOESCHB ONTBYT-KOBK ZEELAND. WEER EN WIND. COURANT dagblad Abonnementsprijs 2.30 per kwartaal (Builen Goes plus 20 ct. *©or expeditie). Weekabonnementen in Goes 18 cent per week. Do advertentieprijs is voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; - ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven UITG.: N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Kantooi voor GOES Turfkade, telefoon no. 17. Middelburg, Redactie tel. 269; Administratie tel. 139. Postcheque- en girorekening 43255. Familieberichten en dankbetuigingen-, van 17 regels 2.10; elke regad meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits att- drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 6 regel® opgenomen 75 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder ..Brieven" d „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummer* 5 cmL No. 206. Twee Bladen. WOENSDAG 14 DECEMBER 193 2. Eerste Blad. 119e Jaargang. TWEEDE KAMER. Economische zaken en arbeid. Z.h.s. wordt besloten de interpellatie Ketelaar betreffende de vroedvrouwen school te Amsterdam te houden op een nader te bepalen dag. Bij de behandeling van de begrooting van economische zaken en arbeid is na eer.ige discussie de minister aan het woord gekomen. De Minister zal zooveel mogelijk aan de wenschen van mevr. Bakker Nori ten aanzien van de dierenbescher ming voldoen. Bevordering van den paardenhandel met Duitschland door ruiling is te onderzoeken. De regeering heeft groote belangstelling voor de toe standen onder de landarbeiders. De minister betreurt, dat het land bouwonderwijs niet verder opgevoerd is kunnen worden wegens de tijdsom standigheden. Wat den export betreft behoeft de rol van Nederland als ex porteur in de toekomst niet verkeken te zijn. De landbouw moet zich in elk geval aanpassen bij de zich wijzigende ver houdingen. Inmenging van de regeering in het hypotheekwezen heeft groote bezwaren. Het hypotheekwezen is voor de re geering een onderwerp van studie doch ook van groote zorg. Behalve een voorstel tot steun van den roggebouw zal eerlang een tot nieu wen steun voor de fabrieksaardappelen de Kamer bereiken; het zal zeer hooge eischen aan de schatkist stellen. H ij voelt niet veel voor aardappelmeel in brood, oor de vlascultuur zal de steun het volgend jaar niet verder gaan dan dit jaar. T.a.v. de bietenteelt moet de regeering zich nog beraden, doch aan d e 80 p C t. uit zaai en 8.25 toeslag wordt vastgehouden. De crisiszufvelwet heeft tot zeer wei nig klachten aanleiding gegeven. De tarwewet en de varkenswet hebben de zelfde grondbeginselen. Een wetsontwerp volgens hetwelk het mengewijspercentage van inland- sche tarwe in het brood van 25 op 40 wordt gebracht, is te verwachten. De bestaaflde uitzaaibeperking voor tarwe blijft gehandhaafd. Het zou een ramp voor den land bouw zijn als de varkenswet er niet was. Bij de replieken zeide de minister nog. dat de boeren voortaan binnen 10 dagen kunnen rekenen op betaling van hun varken. Bij de afdeelipg Staatsbosschbeheer zegt de minister, dat de regeering per jaar 500 zal geven voor behoud der Onzalige bosschen te de Steeg. „DERWENT", ALIAS THORNTON door Herman Antonsen. 20). Ze zag, hoe zijn gelaat betrok en stelde hem gerust. Nee zei ze. U hoeft heusch niet zoo- ongerust voor me te zijn, ik kan nog wel voor me zelf zorgen, daar kunt u op rekenen! Maar ik vind het toch zoo vreese- lijk, dat u uzelf in zulke gevaren be geeft! Die kerel is gevaarlijker dan u denkt! Ik zou hem kunnen vermoorden, als hij u ook maar een haar krenkte! Geeft u zooveel om me? vroeg ze zachtjes en er kwam een vreemde glans in haar oogen. Meer dan om mijn eigen leven, zei hij eenvoudig. Wat is mijn leven waard in vergelijking met wat ik voor u doen mag? U moet niet zoo somber praten over uw leven, zei ze verwijtend. Het begint nog pas. Men heeft u onrecht vaardig behandelt, maar we hopen toch. dat goed te kunnen maken? Denkt u, dat dit mogelijk is? Ik hoop van Devereux en Der- went een bekentenis te kunnen afdwin gen, dat u niet meer dan een speelbal bent geweest in hun handen. Dat hoort DE OPVOLGER VAN MR. DE VEER IN BE EERSTE KAMER. De opvolger, op de lijst der a.r.-partij als Eerste Kamerlid van mr. A, A. de 'v eer, is jhr, mr. H. A. M. van Ascli van Wijck te Doorn, DE INDRINGER BIJ DEN EX-KEIZER TE DOORN. Heinrich Flicker die Dinsdagmorgen vroeg door de Nederlandsche autori teiten is uitgeleverd, is opgesloten in de gevangenis te Emmerik. Flicker is jaar oud. Uit het eerste verhoor, dat de politie grensautoriteiten te Emmerik Flic ker hebben afgenomen, is gebleken, dat men hier met een gevaarlijk mis- dad ger te doen heeft.. Bij dit verhoor simuleerde hij aanvankelijk zwakzin nigheid, maar nadat men hem zijn lange lijst veroordeelingen had voorgehouden veranderde hij van houding. Men heeft den indruk gekregen, dat hij inder daad een aanslag op het leven van den ex-keizer in den zin had. Flicker zal ter beschikking worden gesteld van de jus titie te Dusseldorf. DLN SOFTEN INVAL SEDERT 1S2.3- (Ingez. Med.) MIDDELBURG, Getuigenisavond „Kerk en Vrede". Gisteravond werd te Middelburg een an de vele getuigenis-avonden gehou den. welke door Kerk en Vrede in het geheele land georganiseerd worden. De Luthersche Kerk was geheel met belang stellenden gevuld toen Ds. Landstra het openingswoord sprak, waarbij hij den ensch uitte, dat van deze getuigenissen een versterking mocht uitgaan. Eerste spreekster was Da A. J. van den Ban, Doopsgezind Predikante te Vlissingen. Kerstmis, aldus spr., is de groote blijdschap, dat de Zaligmaker ge boren is. Hij heeft onder ons geleefd en gewoond. Straks heerscht weer Gods liefde onder de menschen onderling maar meenen wij het Kerstmis vieren wel en is het geen onwaarachtigheid? Spr. zal het niet hebben over den stand van de bewapening of van de ontwape ning. Zij zegt enkel dat de leiders niets zullen kunnen doen, als de volkeren niet achter hen staan. Ontwapenen is niet de veiligste weg, zal integendeel gevaren brengen en offers vragen. Wij kunnen het volbrengen als Gods stem spreekt in ons hart. Uit den oorlog, die in strijd is met de hoogste en heiligste goederen, bij den inzet van mijn spel onder meer. En als hij dat in handen heeft, dan zal uw vriend Paget heel wat kunnen uitrichten. Alleen, u moet een beetje geduld hebben! Hij luisterde verwonderd toe. Hij had het nooit gewaagd zich tot zijn ouden vriend Paget te wenden, om hem niet in contact te brengen met een gevange nisboef, waardoor wellicht zijn goede naam schade zou kunnen lijden. Kent u Paget dan? vroeg hij onge- loovig. Hebt u soms met hem over mij gesproken? Ik heb hem verteld, dat u nog in leven bent, Hij verbeeldt zich, dat ik heel bij toeval iets gevonden heb, dat zou kunnen dienen om uw naam van alle blaam te zuiveren en hij is daar erg be nieuwd naar. Ik meende, dat ik hem voorloopig nog maar niets moest ver tellen. Thornton voelde een brok in zijn keel, die hem het spreken belette. Hij had gedacht, dat hij geen enkelen vriend ter wereld meer bezat en toch bleken er vrienden te bestaan, wien zijn zaak ter harte ging, al was het hun eigen be lan^' i We mogen geen tijd verloren la ten gaan, fluisterde ze gejaagd. Van Rouse heeft me gisteravond bedwelmd waarmee weet ikn iet, maar ik kon niets meer tegen hem doen om me te verde digen. Toen hij me in zijn auto bracht, Of de beslechting van geschillen in de toekomst langs den weg van den vrede of langs dien van den oorlog zal gaan, hangt af van de wijze waar op de jeugd der wereld wordt opge voed. Hertog van York. is nooit iets goeds voortgekomen. Als j Gods wil, liefde is, dan moeien wij het daarmee wagen. De ontwapening, vervolgt spr., moet niet van bovenaf maar van binnenuit komen; uit ons hart. Zoowel voor ieder persoonlijk als voor de volkeren geldt het om de zelfzucht te verwinnen. Wan neer er iets tot ons doordringt van Christus' geest, dan kunnen we het wa gen. Maar dan moet het ook uitgedragen worden in de strijdende en lijdende we reld. Ieder kan helpen door den geest van liefde te verspreiden en zóó Kerst mis vieren, met het geheele hart. Ds. A. J. Wartena Orth. Herv. Pre dikant te Zevenaar stelde de vraag of oorlog en Evangelie wel in één adem ge noemd kunnen worden. Hij ziet een on verzoenlijke tegenstelling tusschen die twee. Als een kerkelijke gemeente zich maar even indenkt, dan moest ze als een man opstaan en zeggen: Oorlog moet wijken, want wij erkennen Christus als onzen Koning. Na 19 eeuwen Christen dom zien we dat men den oorlog nog aanvaardt en liet als vanzelfsprekend er kent, als de keerzijde van het Evangelie. In den oorlog kennen we de gerechtig heid Gods, zoo zegt men. Volgens spr. is dat het paard achter den wagen span nen. Elk hart dat weigert den Vredes vorst te aanvaarden, weigert de blijde boodschap der vergevende liefde; zooals Golgotha aan de wereld heeft verkon digd. Er zijn christenen om den oorlog ha ten. Wie haat hem niet, vraagt spr., maai er zijn er zoovelen die desondanks ge- noegelijk voortleven, alsof alles nu in de is. Wat bedoelt men met het Evan gelie als men zegt de heiligste goederen met geweld te moeten verdedigen. Is dan het Evangelie wel door de ziel gegaan? Spr. zet uiteen, dat nu de geboden na gekomen worden, maar straks in den oorlog overboord worden gegooid en dringt er op aan ernst te maken met de twee woorden: Oorlog en Evangelie, an ders vermoordt de oorlog het Evangelie. Het begint te kraken in het Europeesche Fluis. Aardsch bezit en vaderland zijn de goden waarvoor ook Nederland buigt en een nieuwe Religie, die van het vader land, is ontstaan. Het zal moeten wor den het een of het ander. Christus Ko ning of het Vaderland, maar dan ook volkomen. Wij staan voor de keuze zegt spr. en zullen ons moeten keeren tot Christus om met Hem verder te gaan. Derde spreker was Ds. J. J. B u s k e s, Geref. Pred. H. V. te Amsterdam. Ook deze spr. zag een scherpe scheidingslijn tusschen oorlog en Evangelie. De belij denis is in oorsprong niet van scherpzin nige theologen, maar van de eerste Chris tengemeenten. Het was niet dogmatisch, maar diep geestelijk en practisch. Wie hei in hci.Rcmeinsche keizerrijk waagde Christus te belijden, was staatsgevaarlijk. Teen was het ook, evenals nu, mogelijk een vergelijk ie treffen, maar de Chris- tenen wilden niet, en kenden niet In deze dagen is het enkel maar lid zijn van een kerk of aannemen van i eenige leer, van weinig beteekenis, wan- l A-er men niet doet den wil des Vaders. Als leden van Kerk en Vrede, zegt spr. willen wij Christus plaatsen tegen- i over den oorlogsdienst. Spr. schetst dan wni oorlog is. Kerk en Vrede is in de i Adventsdagen bezig de kerstklokken te luiden. Zij roept op tot den dienst van Christus, en tegen oorlog en. oorlogstoe rusting. De strijd is een zware strijd en in deze dagen zonder uitzicht, vooral als we zien, dat ook in Nederland en Chris telijke kringen roepen om bewapening en om den sterken man. Wij weigeren dienst aan afgoden ver volgt spr. en willen alleen trouw blijven aan het Kerstevangelie, dat ons opnieuw voor de beslissing stelt. Spr. eindigde met de bede, dat wan- neei het er op aan zal komen, velen zul len zeggen: Wij staan in dienst van Christus en weigeren oorlogsdienst. Zoowel voor als na deze getuigenissen werden door het Vrijzinnig Zangkoor enkele liederen gezongen. Ds, Buskes sloot de bijeenkomst en hoopte dat deze getuigenissen mochten doordringen en doorwerken in ieders hari: waarna hij eindigde met gebed. Mr. De Veer herdacht. Voor den aanvang der openbare te rechtzitting der Arrondissements-Recht- bank te Middelburg, werd door den president dier rechtbank het over lijden herdacht van den heer mr. A. A. de Veer als rechter-plaatsvervanger bij die rechtbank. Ofschoon zijn hulp niet zoo dikwijls werd ingeroepen, was hij steeds met liefde bereid deze functie te vervullen. Het is wel treffend dat deze man in het midden van de gelukwenschen voor het hooge ambt dat hij eerstdaags hoop te te bekleeden is overleden. Het was een flinke werker en ook in zijn huis gezin zal hij zeer gemist worden. Zijn asch ruste in vrede. De Officier van Justitie, mr. W. F. E. baron van der Feltz, sloot zich hier bij aan, terwijl mr. J .F. van Deinse, advocaat en procureur te Middelburg dit deed namens de balie. Voor het Crisis-Comité. Het mag zeker een zeer goede daad worden genoemd van het Chr. Gem. koor „Sursum Corda" gisterenavond n herhaling te geven van het concert van 22 November. Dit maal niet in de Con cert- en Gehoorzaal, doch in de Nieuwe Kerk en met de bedoeling de kas van het plaatselijke Crisis-Comité te verster ken. Er waren velen gekomen om te ge nieten van de ook nu weer goede uit voering en tegelijkertijd te offeren voor een zeer goed doel. Aan het slot van M'burg, 14-XII-'32. Hoogste lucht- iemperaiuur 7.6 C (46 F) laagste 3.2 C (37 F). Heden 9 h: 7.5 C; 12 h: 7.9 C. 0.2 mm regen of neerslag. Hoog ste barometerstand 768 mm; laagste 763 Hoogste barometerstand 776.3 mm te Boedapest; laagste 743.5 mm te Isafjord. Zwakke tot matige Z.W. tot Z. wind, nevelig tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, aanvankelijk zachter. Zon op: 8 h 64; onder 15 h 45. Licht op: 16 h 15. Maan op: 16 h 26; onder h 47. L.K. 20 Dec. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger: Veere 38 min. later {S springtij). Dec. Hoogwater. Laagwater. Wo. 14 1.52 14.08 8.22 20.31 Do. 15 2.26 14.44 8.58 21.08 Vr. 16 2.58 15.22 9.35 21.42 Hoog- eo Laagwater te Wemeidinge. Dec. H ^ndwater Laagwater. Wo. 14 3.47 16.00 9.25 21.37 Do. 15 4.22 16.36 10.01 22.14 Vr. 16 4.55 17.14 10.38 22.48 dacht ik niet anders, dan dat hij mij naar huis zou rijden. Maar voordat ik goed en wel wist, wat er met me ge beurd was, bevond ik me hier. Hij yei- telde me precies, hoe de zaken stonden en vroeg, of ik met hem wilde trouwen Als ik dat doe, dan is hij bereid zijn vroegere vrienden te verraden en een nieuw ie ven te beginnen. Vanavond komt hij mijn beslissing vragen. Als ik ja zeg, dan zal hij me stukken verschaf fen, waarmee ik naar Scotland Yard kan gaan en Derwent en Devereux aan de politie kan overleveren. Als ik wei ger dan moet ik hier blijven tot hij en zijn vrienden een goed heenkomen gevonden hebben. En vroeg hij bedaard. Ik heb die papieren tot eiken prijs noodig. En ik kan hem toch niet belo ven met hem te trouwen, om die stuk ken in handen te krijgen, als ik het niet meen. Hij wil me wel enkel en alleen op mijn woord gelooven; maar als ik die belofte gaf zonder het te meenen, dan zou ik me voor mezelf doodschamen. Het komt er niet op aan, dat hij een schurk is, maar.... Sst! wat is dat! Ze keken elkaar verschrikt aan en bleven staan luisteren. En weer hoorden ze een geluidje, alsof een sleutel voor zichtig in het slot gestoken werd. Snel kneep ze de kaars met haar vingers uit greep hem bij den pols en fluisterde: Gauw weg! Als ze u hier vonden. was alles bedroven! Maar hoe komt u hier dan weg? vroeg hij, zijn best doende om haar met zich°mee te trekken in de andere ka mer. Neen, ik moet hier blijven, ver weerde zij zich tegen hem. Ik kan nu toch niet meer wegkomen. Ik red me zelf heusch wel! Het slot scheen ie weigeren.Maar ze hadden toch geen tijd meer voor verdere beraadslagingen. Halfweg door het ge opende venster keerde hij zich nog eens om. Zult u me heusch waarschuwen, als u in gevaar komt? Ja, dat beloof ikvast en ze- ker! Ze sloot het venster achter hem dicht zonder den knip er op te doen en wacht te af, wat er gebeuren zou. HOOFDSTUK XI. De ontsnapping. Er verliepen eenige seconden, maar het bleef doodstil. Een straaltje hoop brak voor haar door. Misschien was het slechts valsch alarm geweest; misschien was van Rouse toen het hem niet lukte het slot te openen, weer heengegaan. Of was hij een anderen sleutel gaan halen Misschien was hij het niet eens geweest, maar een van de dienstboden in het huis, De Radio Dokter, steeds en overal te ontbieden. Thans lage tarieven door ge combineerde bezoeken. Tel. 12Ó (J. M. Polderman, Goes). (Ingez. Med.) den avond heeft ds. M. van Empel, voor zitter van het Crisis-Comité, dank ge bracht aan de vereeniging; spr. zette de werking van het Comité uiteen en wekte tot krachtig steunen er aan op. Een nieuw Raadslid. De voorzitter van liet centraal stem- bureau voor de verkiezing van l'eden van den gemeenteraad heelt benoemd lot lid in palats van wijlen den heer mr. A. A. de Veer. den heier A, D. Littoolj. Naar wij vernemen zal deze de benoe ming aannemen. 0OES. 7UID-BEVELANDSCHE MELKVEE HOUDERS. De afzet van melk en boter. Onder leiding van den heer C. Zwa german, rijkszuivelconsul-ent te Mid delburg, werd gisteren te Goes een druk bezochte vergadering van melkveehou ders gehouden. De heer Zwagerman begon met die kwam vragen, of ze soms nog iets noodig had. Met die gedachte ging ze op den tast de kamer weer door en naar de deur, waar ze zich bukte,' toen ze al voelend het sleutelgat gevonden had. om te trachten er doorheen te kijken. In de gang brandde licht, maar ze kon er niemand zien. Dat was geruststellend want het bewees, dat niemand had staan luisteren of in de buurt was ge weest tijdens hun gesprek. Waarom bent u bang, dat iemand heeft staan te luisteren? De schampere vraag trof haar als een donderslag. Ze sprong overeind en uit te een half versmoorden kreet. Het licht ean een electrischen lantaarn ver blindde haar bijna geheel. Van Rouse stond voor haar in avondcostuum, in de eene hand de lantaarn, in de andere 'n dreigende revolver. Maar het meeste schrikt ze nog van den valschen blik in zijn oogen. Jammer, dat u zoo van me schrikt! zei hij, de lantaarn uitknippend. Zoudt u misschien het gewone licht willen aan draaien? Ze reikte naar het knopje naast de deur en draaide het aan. U bent zeker geschrokken van dat gemorrel met dien verkeerden sleutel, zei hij, zijn revolver wegstoppend. Dat begrijp ik en ik vraag u er wel excuus voor. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1932 | | pagina 1