BEURS- EN Wl SSELKOERSEN. ZUID-BEVELAND. ONDERWIJS. KERKNIEUWS. EEN ZEEUWSCH REGENT UIT HET LAATST DER XVIIIe EEUW, VERKEERSWEZEN &P.T.T. KUNST EN WETENSCHAP. AMSTERDAM, 8 December. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele no lee ring van heden. Ned. 2e 1. 32 1000-5 101%—101 Ned. 17 1000-4% 101%—101%. Ned. 31 1000-4 100%—101. Ned. 32 1000-5 100%—iuü%. Certificaten-3 84%84%. Cert. N.W S.-2% 69%— 69%. O. Indië 22 doll. 1000-6 100 O. Indië 23 100-6 68%—67%. O. Indië 16 1000-5 98—98%. O. Indië 26 1000-4% 94%—94. Duitschl. 100-7 52%—52%. Duitschl. 30 1000-5% 48%—49%. Engl. W.L. 50-200-5 64 Engl. F.L. 50-200-4 71%—71%. Zeeuws. Hyp. B-5 101 Zeeuws. 11 yp. B-41/2 99y2—99V2. A Amsterd. Bank 10O«/2—IOH4. C Rolt. Bank ver. 70»/* A Twentsche Bank 9290. A Pref. Jurgens A 94 A De Schelde N.B. 37 A Ver. Papf. v. Gelder 53%—54%. C Am. Car en Foundry 7%7%. C Am. Smelt en Ref. 14%14. C Farbenind I.G. 75%76% C U. States St. C. 33%—33%. C C. Publ. Serv. 1 C North Am. Cy. 28%—28% A Born. Sum. H.M. 135%135% A Ned. Wol Mij. 5556 A Singkep Tin M. 6869% A J. C. Japan Ln. 33%—33%. A Rotterd. Lloyd 54%55. A S. M. Nederland 63%64. Amst. Thee C.M. 2427. A Houth. Alberts 30—29%. C Peruvian C. Pr. 4%4%. A Southern RIw. 6%— 6%. j C Union Pac. Rr. /ly271. C Int. Nickel Cy 8y28y«. als hiermede te lang zou worden ge wacht. De heer C e v a a 1 vraagt verder of niet te voorbarig wordt gehandeld met grondaankoop in Hoogelande, nu nog niet vast staat hoe het met de straat belasting zal loopen. De Voorzitter zegt dat ook de baatbelasting wel in orde zal komen, al is het niet onmogelijk dat de ge meente nog een klein gedeelte zal heb ben bij te dragen in de kosten. De heer C e v a a 1 wijst op de onbil lijkheid, voortvloeiende hieruit, dat zij, die vrijwillig hebben geteekend veel meer betalen dan zij die tot hiertoe ge weigerd hebben. De Hoogelandsche weg. Spr. vraagt verder hoe breed de weg wordt in Hoogelande. De Voorzitter antwoordt van 3 m. De heer C e v a a 1 acht dit in dezen tijd met zijn druk verkeer veel te smal. Waarom geen 4 m., daar het toch veel geld kost. Hoewel geen voorstander van dezen weg vindt hij, nu hij er toch moet komen, dat het aanbeveling verdient, 't zoo goed mogelijk te doen. Hij kan niet begrijpen dat voor zulk een weg de Provincie een renteloos voorschot toe kent, Zulk een weg zal in onderhoud veel meer kosten dan een weg van 4 m. De heer Rotte zegt dat de heer Cevaal daar vroeger mede had moeten komen. Alles is nu goedgekeurd. Spr. zegt verder dat het de gemeente niets zal kosten. De heer Cevaal dringt verder aan op verbetering van den weg, hoek molen. Verder wijst hij den voor zitter er op, dat deze vergadering op verzoek van hen die de vergadering van den Chr. Boeren- en Tuindersbond in Middelburg wenschten te bezoeken is verzet. Hij en de heer Vos hebben om andere reden ook wel eens verzetting van een vergadering gevraagd, en toen kon het niet. De Voorzit ter zegt, dat hij deze opmerking had verwacht. Tot goed be grip diene, dat vooraf vast stond, dat de uitgeschreven vergadering niet kon doorgaan, daar bekend was, dat er 4 leden niet zouden komen. Voorts zal met. een en ander rekening worden ge houden. De heer Geschiere meent, dat wanneer er sprake is van wegsverbete- ring, de hoek op het dorp bij Clarisse meer verbetering verdient, dan bij den molen, alsmede het gedeelte weg langs de sloot van Coppoolse. De V oorzitter zegt wat dit laat ste betreft, reeds door B. en W. onder handelingen zijn gevoerd met den heer Coppoolse, doch deze stelt zulke ei- schen, dat hiervan is afgezien. RAAD VAN WESTKAPELLE. Aansluiting Werkloosheids besluit—1917. WESTKAPELLE. Donderdagavond kwam de raad onder voorzitterschap van den burgemeester in voltallige zit ting bijeen. Een groote belangstelling van de zijde van het publiek. Voorgelezen werd een schrijven van het Staats-Boschbeheer, waarin werd medegedeeld, dat een plaatselijk onder zoek is ingesteld naar den toestand, waarin de iepenboomen in de Zuidstraat verkeeren. Geconstateerd werd, dat enkele boo- men aangetast waren door de iepen ziekte, zoodat geadviseerd werd deze nog voor 1 Maart a.s. te rooien, waartoe besloten werd. Een verzoek namens den Algemeenen Nederlandschen Metaalbewerkersbond, den Modernen- en Christelijken Land- arbeidersbond, den Centralen Bond van Transportarbeiders afd. „Westkapelle", om aangesloten te blijven bij het werk loosheidsbesluit 1917. N. a. v, dit verzoek bracht de voorzitter nog in het kort in herinnering, dat in de Octobervergade- ring de meerderheid van den Raad be sloot tot niet aansluit'ng, uit overweging, dat de financieele kosten, na ingewon nen advies, voor de gemeente te groot zouden zijn. De post voor werkverschaf fing werd toen van 1500 op 3000 ge bracht. Spr. zette thans breedvoerig uiteen, dat, bij nadere informatie, B. en W. tot de overtu'ging gekomen waren dat de gemeente in haar belang zich alsnog aansluit bij hel werkloosheids- besluir. Op een vraag van den heer L. Min- Juist wat U verlangt mondern-solide en toch niet duur, bezoekt dan het Klee- dingmag. J. HOOFTMAN, Middelburg, Ulsters, moderne dessins 16.50. (Ing. Med.) derhoud, of dit kan gebeuren zon der belastingverhooging, 'antwoordde de Voorzitter dat dit wel moge lijk zal zijn voor het belastingjaar 1933. Bij een post voor werkverschaffing van 6000, zou de post op de gemeentebe- grooting voor werkverschaffing op 1500 gebracht worden, waarbij dan gerekend wordt op een subsidie van het Rijk van 75 pCt. Het voorstel van B. en W. is nu het genomen besluit in een vorige vergade ring in te trkeken, en te besluiten zich alsnog aan te sluiten voorloopig van één jaar. De heer K. C ij s o u w daarentegen zou het goed vinden, dat men zich voor goed aansluit. Na nog eenige bespreking werd thans met 6 stemmen vóór besloten, het inder tijd genomen besliit in te trekken, en zich thans weder voorloopig voor één jaar aan te sluiten bij de regeling vervat in het werkloosheids besluit 1917. De heer H. C ij s o u w stemde om principieele reden tegen. Benoemd werd daarop tot lid van 't Burgerlijk Armbestuur, de heer Johs. Minderhoud Pz., aftr. lid met 6 st; de heer Huibr. Jobse, no. 2 der aanbeve ling verkreeg 1 stem. In verband met, ingekomen bezwaar schriften tegen de baatbelasting, ging de openbare in een besloten vergadering over. Na heropening werd besloten de be handeling van de bezwaarschriften te gen de baatbelasting voorloopig aan te houden. In verband met zijn benoeming tot ambtenaar ter secretarie te Kruiningen, werd aan den lieer Geleedst eervol ont slag verleend als agent van de Arbeids bemiddeling, zulks met ingang van 1 Ja nuari a.s of zooveel vroeger als mo gelijk is. Bij de rondvraag kreeg de heer L, Minderhoud op zijn vraag, of de toestand .waarin de overweg bij den Baaijweg zich thans bevindt, niet ver beterd kan worden, ten antwoord, dat daarinvan gemeentewege zal voorzien worden. ELLEWOUTSDIJK. Woensdag verga- derde alhier de vereeniging „Het Groene Kruis". Medegedeeld werd dat het ver- plegingsmateriaal in goeden staat is, en dat de rekening accoord is bevonden. Het salaris van den bode-magazijn- meester werd gehandhaafd op het zelf de bedrag als vorig jaar. De begrooting 1933 werd vastgesteld op 136,in ontvang en uitgaaf. Tot bestuurslid werd herkozen de heer E. Bakker en in plaats van den heer P. Oosthoek werd gekozen de heer L, van Boven. Tot bestuurslid der wijkverpleging werd herkozen de heer C. van de Velde. Het verslag van de Prov. Vereeniging werd uitgebracht door den voorzitter M. Meulenberg. SCHORE. Gistermiddag is de heer Ph. alhier op den Zouteweg aangereden door een vrachtauto uit Goes. De heer P. werd eenige meters meegesleurd en be kwam inwendige kneuzingen, zoodat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen, terwijl zijn rijwiel vernield werd. De politie stelt een onderzoek in, Donderdagmiddag is op den Schoor- schen Zouteweg, een met 10.000 kg aard appelen geladen vrachtauto van R. K. te Merxem (B.) terechtgekomen in de nog niet verharde gleuf van den telephoon- kabel. De wielen zakten tot aan de as in den grond. Zoodat eerst na lossing de auto weer op den weg kon worden ge bracht. Het verkeer werd ter plaatse ge durende enkele uren gestremd en onder politietoezicht omgeleid. A Koloniale Bank 57%57. A N.I. Hbk. 1000 54%—55%. C Ned. H. M. 1000 63%—64-%. A Alg. Kunstz. U. 42-M1-42%. A v. Berkels Pat, 16%—17%. C Calvé-Delft 60%—4)1%. A C, Suiker Mpij. 21 A Int. Viscose 28%29. A Küchenm I. Acc. 33-3%, A Ned. Ford A.M. 114%—113-14%. A Philips Gem. B. 127%—127-26%. U U J J.Ü6 -.o1/'- C Anaconda Cop. 17%16%-%. C bLet.ehem St, 16%17-16%. A A.N.I.E.M.—N.B. 192—194. Gas El. Cy. 2%—2% C Cities Serv. Cy. 3%3% C Midd. West Ut. A Boe ton Mijnb. 15 A Kon. Petr. Mpij. 145%145%-43% C Contin. Oil Cy. 6%6%-6% C Shell Union O.C. 5%5% A Holl. Amer. Lijn 3%óA A K.N. Stoomb. Mij. 17%17% FINANCIEEL ECONOMISCH WEEKOVERZICHT. Onze financieele deskundige schrijft ons uit Amsterdam dd. 8 Dec. De suikerprijs beweegt zich nog altijd op het lage niveau van ca. 0.72 dollar cents per 1b., terwijl de noteeringen voor latere termijnen slechts weinig hooger zijn, waaruit blijkt, dat de verwachtin gen voor de toekomstige ontwikkeling der markt niet hoog gespannen zijn. De dezer dagen te 's-Gravenhage ge houden conferentie van den Internatio nalen Suikerraad heeft geenerlei invloed op de markt gehad, ondanks de officieele mededeeling dat, een volledig resultaat werd bereikt. Van buitengewoon belang zijn de besprekingen dan ook niet ge weest. Het ging er in hoofdzaak om, of aan Cuba voor de jaren 1934 en 1935 een extra quotum van 75000 ton per jaar zou worden toegestaan, ten koste van Duitschland, Java en Peru zullen in 1934 en 1935 elk een extra-quotum-toeslag van 5 pet, aan Cuba afstaan, wanneer tenminste de suikerprijs tot 1.75 dollar, (d.i. dus meer dan het dubbele van den tegenwoordigen prijs) mocht stijgen. Op de Amsterdamsche beurs was de stemming voor suikeraandeelen in de af- geloopen week vrij gunstig; het koersher- stel bleef echter tot eenige percenten beperkt. Aandeelen Handelsver. „Am sterdam" werden nauwelijks beïnvloed door de mededeeling, dat de nog uit staande 5 pet. leenin^en, totaal ten be dragen van ruim f 6 millioen, vervroegd zullen worden afgelost. Ook dit is weer een symptoom van de, als gevolg van de crisis bestaande geld- ruimte. Onder de tegenwoordige omstan digheden, nu het bedrijf sterk is inge krompen, heeft de H. V. A. veel minder geld noodig dan vroeger voor de finan ciering van de zooveel kleinere oogsten. Groote kapitaaluitgaven voor uitbrei dingen enz. zijn evenmin meer te ver wachten, omdat het uitbreidingspro gramma in verband met de crisis aan zienlijk is beperkt, zoodat ook uit dien hoofde geen groote eischen aan de kas middelen van de maatschappij worden gesteld. Er is dus geen aanleiding meer, om nog zulke groote bedragen als vroe ger liquide te houde%en de kasmiddelen, die aan het eind 1931 ruim 54 millioen bedroegen, kunnen gemakkelijk een be trekkelijk kleine aderlating verdragen. De krachtige kaspositie van de H. V. A. die zich ook in dit opzicht van de meeste andere cultuurondernemingen zoo gun stig onderscheidt, is door de vervroegde aflossing der obligatiën eens te meer dui delijk belicht. 9 Aandeelen Koninklijke Petroleum kon den in koers verbeteren, op bevredigen de berichten omtrent het verloop der te Parijs gehouden internationale petroleum conferentie. De moeilijkheden met de Roemeen- sche producenten schijnen thans toch overwonnen te zijn, blijkbaar door con cessies van de zijde van de andere pro ducenten, aan wie er veel aan gelegen was, tot overeenstemming te komen. In rubber- en tabaksaandeelen is zeer weinig omgegaan, en de koersen zijn ook niet veel veranderd. De rubbervoorra- den in Engeland zijn opnieuw vermin derd, wat een gunstigen indruk maakte, evenals een vrij optimistische uiting van den voorzitter van een groote rubber onderneming op Malakka, volgens wien de vooruitzichten voor de rubbermarkt, ondanks de bestaande onzekerheid, be ter zijn dan in de achter ons liggende ja ren. De voorraad rubber is niet meer zoo groot als vroeger, en indien een al gemeene verbetering van het bedrijfs leven intreedt, zou de rubbercultuur dit onmiddellijk ondervinden en vooral de voorraden in Amerika zouden dan ook zeer spoedig verdwijnen. Thee-aandeelen profiteerden van de vorderingen, die de plannen, om tot een nieuwe internationale restrictie te ko men, hebben gemaakt. De desbetreffen de voorstellen zijn door de Engelsch-In- dische en Nederlandsch-Indische thee- produ^entenvereenigingen goedgekeurd, en zullen thans aan 'n referendum van de planters worden onderworpen, waar na, indien zij tenminste voldoende ge steund worden, aan de regeeringen om medewerking zal worden verzocht. A Ned. Scheep v. U. 5959%-60%. A H.V Amsterdam 170%170-168%. A Java Cult. Mij. 101100. A N.I. Suiker U. 75%—74%. A Poerworedjo S.O. 6%—6%. A Deli Batavia 137%—138%-139%. C Deli Mij. 1000 108—110%. A Senembah 125%125. C Chicago Milw. 2%2%. A Amst. Rubb. C. öiöi/y2-60yi. A Deli Bal. Rubb. 2j%—2/y3. A Hessa Rubber 2_— 24. A Scrbadjadi S.R. l(jy8— 19ya. Prolongatie 1—1. WISSELKOERSEN. 8 Dec. 9 Dec Londen 8.05% 8.04 herlijn 59.il 59.18 Parijs 9.72 9.72 Brussel 34.50 34.47 Zwitserland 47.89 47.87% Kopenaagen 42.05 41. lo New-York 2.49 2.49 De handel in industriëele fondsen is sterk ingekrompen; zelfs in de meest ac tive fondsen gaat zeer weinig om. Alleen in aandeelen Philips namen de omzetten zoo nu en dan iets toe, en ook de koers was wat hooger, zij het ook nog altijd beneden het voor enkele weken bereik te peil. Unilevers konden eveneens een klein koersavance boeken, evenals Aku's, laatstgenoemde op het berienr, dat de onderhandelingen over interna tionale samenwerking in de kunstzijde- industrie binnenkort met een gunstig re sultaat bekroond zullen worden. Derge lijke berichten zijn echter reeds herhaal delijk gelanceerd, maar telkens weer voorbarig gebleken, zoodat men goed zal doen, ook ditmaal de definitieve resul taten van de besprekingen af te wachten. Hoewel de beleggingsaandeelen zich in het algemeen goed in koers hebben kunnen handhaven, is de belangstelling ook op de obiigatiemarkt iets aan het tanen. De reeds verwachte conversie der in April van dit jaar uitgegeven 5 pet. Nederlandsche staatsleening is thans aangekondigd; zij zal plaats hebben te gelijk met de uitgifte van een nieuwe leening van 114 millioen, de laatste ten behoeve van Ned. Indië, waaraan het Moederland de door haar verkregen gel den tot dezelfde voorwaarden weer zal uitleenen. Op deze wijze wordt dus het crediet van Nederland in dienst van Ned. Indië gesteld, waardoor weliswaar de groote vlottende schuld van Ned. Indië tot gun stiger voorwaarden kan worden gecon solideerd dan door de uitgifte van een Indische leening, maar waardoor aan het crediet van het Moederland zwaardere eischen worden gesteld. De koersen van de Indische leeningen zijn dan ook door de aankondiging gunstig beïnvloed; daar entegen heeft de op handen zijnde con versie den koers der 5 Nederlandsche leening doen dalen tot beneden de 101 pCt. Vermoedelijk zal de nieuwe leening van het 4 rente-type zijn; de koers van uitgifte is nog niet bekend; ook staat nog niet vast, of de leening zal worden vrijgesteld van de eventueel in te voeren couponbelasting. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop: 5 pet. Nederland 1932 le 1. 101100% Handelsver. „Amsterdam" 164%127 —168% Kon. Petroleum 137%146%144 Amsterdam Rubber 58%61%60% Deli Batavia Mij. 134139% Senembah Mij. 121%-125. ^^msterdam Thee Cul. 2027. rhilips Gem. Bez. 123%—128%—126% Unilever 101 106%—105% Ned. Scheepv. Unie 58%60% Benoemd tot onderwijzer aan de Ned. Herv. School te Terneuzen de heer M. A. van Strien te Groede. Geslaagd voor coupeuse de dames S. Cijsouw en C. Poissonier te G r o e d e. De Par tic. Synode van ZuhJ-JJóJf- land ten Noorden der Geref. kerken heeft naar Het Handelsblad meldt de afzetting van dr. J. G. Ub'bink. welke de dassis Woerden op grond van onrecht zinnigheid had ui (gesproken, in hooger beroep gehandhaafd. Stemgerechtigde lidmaten der Ned. Herv. kerk te St. Laurens hebben tot ouderling herkozen den heer A. Abrahamse Sz. en is in de plaats van den heer II. Hillebrand die voor [her benoeming niel meer in aamrprkinfg wenschte te komen, tot diaken geko zen (de heer fW. de Voogd. Wijlen mr. J. T. Linthorst Homan, oud-Commissaris der Koningin in Dren te, te Havelte overleden, heeft 1000 gelegateerd aan de diaconie der Ned. Herv. Kerk te Havelte. De paus heeft benoemd tot aposto lisch vicarius van Kumasi (goudkust van tttUftd I (ltKMUML I LtL - Aku - - Markt - Konlnki. - Rubber Suiker - Tabak Amerika Obl.markt— H.V.A. Schepen Philips Unilever Mijnen (Wettig gedeponeerd ALS OVERDRUK UIT ONS BLAD IS VERSCHENEN DOOR MR. J. H. BYBAU, Bestellingen hierop worden, tegen vergoeding van 12 cent in post zegels of contanten, nog in ont vangst genomen bij de Administra tie van ons Blad. De Directie. Afrika) pater H. Paulussen van het mis siehuis der Afrikaansche missie te Ca- dier en Keer bij Maastricht. Ned. Herv. Kerk. H. Kraay, cand. te Utrecht is beroe pen te St. Annaland. Geref. Gem. Op het tweetal te Werkendam komt voor ds. A. Verhagen te Middelburg. Dienst West-IndiëAmsterdam. Naar de Msb. verneemt zal het m.s Caribia één van de beide nieuwe 12.000 tons passagiersmotorschepen van de HamburgAmerika Lijn, welke bestemd zijn voor den dienst van Wesij-Indiö iop Amsterdam en Hamburg, op 25 Febr. a.s. voor de eerste reis van Hamburg naar de West vertrekken. Het motor schip zal voor de route Antwerpen Trinidad slechts 11 dagen noodig heb ben. Indische Stoomvaartlijnen. Jolian de Witt (uitr.} 7 van Suez Chr. 'Hugyens (thuisr.^ 8 te Suez. Sibajak (uitr.) 8, 8 vm., te Marseille Dempo, 8 v. Rotterdam te Batavia. Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen. De volgende aanwinsten zijn vertoond in de vergadering van gister: Een Romeinsch lampje en een me talen vaasje, gevonden in Zeeland, ge schonken door den heer J. de Pagter te Domburg; koperen kraan met Gotisch cijfer III, gevonden te Domburg, geschonken door den heer C. Klopmeijer aldaar; beitelvormige steen, gevonden te Middelburg, geschonken door den heer J. U. Zietse aldaar; brandstoffendistributiekaart, geschon ken door den heer J. P. Adriaansen te Domburg; bijl, aardewerk en beenderen, gevon den 1% M. diep te Hoedekenskerke, geschonken door den heer J. Jongepier aldaar; ooren en randen van middeleeuwsch aardewerk, gevonden te Gapinge, ge schonken door den heer L. Salbber te Veere; Michelinia favosa de Kon. (raatvor- mig koraal) uit kolenkalk, België, en andere fossielen uit Doornikschen en Vilvoordschen steen gevonden in zeewe ringen in' Zeeland, geschonken dooi den heer L. Slabber te Veere; Caranx vulgaris (Marsbanker) en Salmo salar (zalm), gevangen met sleepnet bij Domburg, aangekocht; foutenteller of dradenteller, gebruikt door den heer J. Beerthuis, bedrijfs leider van de weverij der heeren Salo- monson te Arnemuiden, omstreeks 1860,geschonken door den heer N, Schoolmeester te Middelburg; boek met ingeplakte afbeeldingen van allerlei aard, geschonken door den

Goessche Courant | 1932 | | pagina 2