WALCHEREN. den aard der zaak wel een belooning krijgen, maar waardoor de opbrengst der bus daalt. Dit is eene omstandigheid waarin de K. van zelfsprekend geen wij ziging kan brengen; niettemin spreekt t bestuur de hoop uit, dat deze achter uitgang een volgend jaar weer zal wor den ingehaald. Het aantal contribuanten liep terug van 386 tot 367, een totaal voor een vereeniging, die toch over geheel Zee land werkt, aan den lagen kant. De tijdsomstandigheden doen niet verwach ten, dat hierin spoedig verandering zal komen; desondanks wekt het bestuur allen, die met het doel der Vereeniging sympathiseeren, op, lid te worden, de contributie bedraagt ten minste 1. De rekening van den penningmeester sloot met een eindcijfer van 23463. Coöperatie „De Vooruit" te Middelburg. Aan het 29ste jaarverslag van de Coöperatieve Verbruiksvereeniging „De Vooruit", loopende over het vereeni- gingsjaar 19311932, en uit te brengen in de algemeene vergadering op 9 De cember a.s., ontleenen wij het volgen de: Het ledental vermeerderde door toe treding met 76 en verminderde door af voer van zgn. papieren leden en enkele opzeggingen, met 58„ het steeg daardoor van 586 tot 604. De winkelomzet steeg met 3.316 tot -61.086; de bakkerijom- zet daalde met 1.338 tot 40.095. De ze daling is voor het grootste deel toe te schrijven aan het minder koopen van koek en dergelijke, want het aantal stuks brood steeg met ruim 5000. Als bijkan toor der Coöperatieve spaarbank is bij De Vooruit ingelegd 11.439, tegen 8.338 het vorige jaar. Opgenomen is 12.072 tegen 2.129 vorig jaar. Het saldo der inlagen per 31 December j.l. bedroeg met inbegrip van rente 21.514 en bij het hoofdkantoor 2.409.730. Op initiatief van „de Handelskamer" ontvingen in December j.l. al de werk- looze leden een pakket ter waarde van 3.37% als nieuwjaarsgave, en wel in totaal 126 pakketten. Ter gelegenheid van den Coöperatorsdag ontvingen alle Middelburgsche werkloozen een doosje met 10 HAKA-sigaren. Wegens ziekte en moederschap keer de de Coöperatie 429 uit. Het bestuur stelt voor uit te keeren 8 pet. over het broodgebruik en 5 pet. over het ver bruik van kruidenierswaren (v.j. 8 en 4 pet.) RAAD VAN VROUWENPOLDER Opheffing beide o. 1. scholen. VROUWENPOLDER. Vrijdagmiddag vergaderde de raad. Afwezig de heer Arendse. De voorzitter deelde mee dat het bedrag der normale en extra subsidie over het 2e kwartaal 1932 ver schuldigd ingevolge het werkloosheids besluit 1917 is vastgesteld op resp. f 50 en f 10, dat de vermindering ingevolge de wet van 18 Maart 1932 (het kortings wetje) voor 1932 tot en met 1933 is vast gesteld op f 74. De opbrengst van het aandeel in de gemeentefondsbelasting 1931-'32 is na der vastgesteld op f 1192, en dat bericht is ontvangen dat de gemeente aan op brengst gem. opcenten R. I, Bel. en G. I. Bel. over 1931 -'32 nog te goed heeft resp, f 23 en f 57, Het bekende adres van het gemeen tebestuur van St. Maartensdijk werd m. a. st. voor kennisgeving aangenomen. Van D. L. Broeder en vijf anderen was een verzoek ingekomen het voet pad van den Molenweg naar den Plat- teweg weder in goeden staat te bren gen. Door de heeren Cevaal en Hu- brechtse was indertijd verzocht bedoeld voetpad van den ligger af te voeren. B. en W. stellen voor tot afvoering van den ligger der wegen en voetpaden van de navolgende voetpaden, lo. het voet pad loopende van af S. A. Goedbloed naar den Zeedijk; 2o. het z.g.n. Molen wegvoetpad; 3o. het z.g.n. Bergvoet- pad; 4o. het schooierspad en 5o. het voetpad loopende langs het thans ver harde gedeelte van den Schellaschen weg (3) en wel op grond dat genoemde voetpaden h. i, overbodig zijn geraakt. De heer Kesteloo is tegen af voering op grond dat daarmede een stuk landelijk schoon vèrloren gaat, genoemde voetpaden worden, vooral des zomers veel door het wandelend publiek gebruikt. Hij is overtuigd dat de belanghebbenden bij het voortbe staan van genoemde voetpaden belang hebben en door een besluit tot afvoe ring nog al sterk worden getroffen. De heer Dingemanse zet uiteen dat de hier bedoelde voetpaden niet meer gebruikt worden en z.i. derhalve overbodig zijn, zoo ze nog gebruikt worden is het meer voor genot. De heer Langebeeke zegt dat als in den z.g.n, hoek woonachtig geweest is, men dan weet een voetpad op juiste waarde te schatten. Het voorstel werd met 4 tegen 2 st. (die van de heeren Kesteloo en Lan- beeke) aangenomen. B. en-W. stellen voor afwijzend te beschikken op de verzoeken van de afd. Vrouwenpolder en Veere-Gapinge van de Vereen. „Het Groene Kruis" de ge meentelijke subsidie voor 1932 en vol gende jaren wederom te brengen op f 100 per afdeeling daar de gemeente in vergelijking tot andere gemeenten voor dit doel een zeer hooge subsidie geeft. De heer Kesteloo is van oor deel dat de afd. Veere-Gapinge werke lijk meer steun noodig heeft dan de afd. Vrouwenpolder, hij wil de subsidie voor Veere-Gapinge brengen op 100 en die voor de afd. Vrouwenpolder op 50 per jaar. De Voorzitter zeide van oor deel te zijn dat juist de afd. Vrouwenpol der om subsidieverhooging heeft ge vraagd, omdat zij verwachtte, dat, zoo zij geen verhooging van subsidie aan vroeg, de Raad in de door den heer Kesteloo aangegeven zin zou besluiten. De heer van Dis deed uitkomen, dat nu Vrouwenpolder bij Serooskerke is gevoegd, deze afd. in veel gunstiger po sitie verkeert dan het geval was toen die afd. bij Veere-Gapinge behoorde, toen werd de afd. Vrouwenpolder zeer stief moederlijk behandeld, terwijl zij thans door de zuster uit Serooskerke gehol pen wordt op voordeelige wijze, de afd. Veere-Gapinge is er zelf de schuld van dat zij thans Vrouwenpolder mist. Na verdere bespreking werd het voorstel om afwijzend op de adressen te beschik ken met 5 tegen 1 stem (die van den heer Kesteloo) aangenomen, M. a. st. werd besloten in de vacature Bolier tot ambtenaar bedoeld bij de Wo ningwet te benoemen den heer Jac. Suurmon met ingang van 1 Januari 1933, op een jaarwedde van f 25. G. de Nood e.a. verzoeken den in gang van de z.g.n. Louwersen's baan in de afd. Gapinge van gemeentewege te verbeteren, daar deze door daar ter plaatse keerende auto's zoodanig wordt stuk gereden dat adressanten niet we ten hoe hun woningen te verlaten of te bereiken en B. en W. stellen den Raad voor genoemde ingang in het voorjaar 1933 van gemeentewege met brik te doen bekanten, waartoe m.a.s. werd be sloten. De heer Kesteloo zeide dat dit besluit hem aanleiding geeft den Raad voor te stellen ook van gemeentewege over te gaan tot het bekanten van het nog onverharde gedeelte voor de aard appelbewaarplaats in de afd, Gapinge, daar toch in een vroegere vergadering besloten is bedoeld wegsgedeelde met keien te bestraten. De Voorzitter zeide hier ook veel voor te voelen, dat bedoeld wegsgedeelte niet meer is be straat, kwam door dat er geen keien meer beschikbaar waren. Na verdere be spreking werd m.a.s. besloten ook dit wegsgedeelte met brik te doen bestra ten, zoo de Landbouwvereeniging de kos ten van het straatwerk voor hare re kening neemt. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd m.a.st. besloten tot vaststel ling van de gewijzigde verordening als bedoeld bij de artt. 10 en 43 der Drank wet, en tot vaststelling van een veror dening op het Agentschap der Arbeids bemiddeling en werkloosheidsverze kering in de gemeente. De Voorzitter deelde mede dat de totaalkosten van het verharden van een gedeelte van den Schellachschenweg hebben bedragen 2753, waarvan door den Polder Walcheren wordt bijgedra gen 249, zoodat voor rekening der gemeente en van aangelanden blijft 2504., B. en W. stellen voor van het over schietende bedrag ad 2504 vöor reke ning der gemeente te nemen een bedrag van 504, en de overblijvende 2000 vermeerderd met de rente van de voor dat bedrag aan te gane geldleening tot dekking van het overschietende bedrag der kosten van verharding te vinden door de invoering van een baatbelasting die gedurende 20 achtereenvolgende ja ren van belanghebbende landeigenaars zal worden geheven en welke belasting jaarlijks tenminste 150 zal moeten op brengen. Genoemd bedrag zal kunnen worden verhaald op de eigenaren van ongeveer 28,26,53 ha. grond hetgeen neer komt op een bijdrage van 5 per ha. B. en W. stelden derhalve voor tot vaststelling van een verordening op de heffing en invordering van een baatbe lasting te besluiten ad 5 de ha. Nadat de door B. en W. gemaakte ontwerpverordeningen regelende, de hef- EEN LEVEND SINTERKLAAS GESCHENK. Wij bedoelen met dit geschenk geen kanariepietje, geen Fox, geen poes of duif, maar een plant, bekend als Lady slipper, Vrouwenschoentje, Cypripedium insigne, dus een Orchidee, een van de upper ten in het plantenrijk, die met succes in de kamer te kweeken is. U begrijpt, dat zoo'n bloeiend geschenk in het hartje van den winter bijzonder welkom is. Vertellen wij eerst iets over de plant, de bloem en de behandeling. Het is u be kend, dat de duizenden orchideeën in twee groepen verdeeld worden n.l. de epiphytische of van de lucht levende en de terrestische of in de aarde groeiende. Ons geschenk groeit in de aarde op de bergen van den Himalaya, soms op 2000 meter hoogte. Voor den kweeker wil dit zeggen dat de temperatuur niet hoog be hoeft te zijn. De bladeren zijn licht groen, langwer pig en ongeveer 2 c.M. breed. Zij her inneren er aan, dat zij ingeschreven is bij de groep der Monocotyledonen of Een- zaadlobbigen. Wanneer de bladeren van de boomen vallen, komen de behaarde purperkleurige bloemstengels te voor schijn die er aanvankelijk vreemd uit zien, dit komt omdat de knoppen en fing en invordering van een baatbelas ting artikelsgewijze zijn behandeld, werd m. a. st. daarna besloten om deze belas ting te heffen gedurende 1933 tot en met 1952. Daarna werd m.a.s.t besloten tot het aangaan van een geldleening groot 2000, tegen een rente van ten hoogste 5 pCt. 's jaars, af te lossen in 20 achtereenvolgende jaren. De Voorzitter deelde mede, dat de totaalkosten van de verharding van het Kortewegje hebben bedragen 653, waarvan door belanghebbenden een bedrag van 392 zal worden ge dragen, zoodat voor dekening der ge meente blijft een bedrag van 260. Besloten werd te trachten de door belanghebbenden toegezegde bijdragen in eens te innen, in welk geval geen lee ning voor dat werk zal behoeven te wor den gesloten, daar dan het ten laste der gemeente blijvende bedrag uit den ge wonen dienst van 1932 zal kunnen wor den bestreden. De Vereen. Vreemdelingenverkeer te Vrouwenpolder verzoekt verharding van den Langeweg, dit zou volgens adres santen niet alleen een verbetering ge ven doch tevens werkverschaffing. B. en W. zijn tot de slotsom gekomen dat deze verharding minstens een be drag van 3000 van de gemeente zal vorderen, waartegen slechts een inkomst aan baatbelasting staat van plus 150 zoodat de gemeente jaarlijks minstens 100 zal moeten bijpassen. Na bespreking werd met algemeene stemmen besloten B. en W. opdracht te geven nadere voorstellen te dezer zake te doen onder overlegging van alle noo-r dige gegevens. Na breedvoerige bespreking werden B. en W. uitgenoodigd tot het ontwer pen van een nieuwe verordening op de heffing en invordering van begrafenis rechten. D.e pensioensgrondslag van den gem.- ontvanger werd ingaande 1 December 1932 vast gesteld op 470, en de pen sioensgrondslag van den ambtenaar be last met het woningtoezicht met ingang van 1 Januari 1933 op 25, De O. L. onderwijs-kwestie. De Voorzitter deelde mede, dat B. en W. nu de met Veere en Oostka- pelle aangegane gemeenschappelijke re gelingen als bedoeld bij art. 19, 4e lid der L. O. Wet door Ged. Staten zijn goedgekeurd, zij den Raad volgens de hen door hem gegeven opdracht voor leggen een berekening van de kosten verbonden aan het O, L. Onderwijs in de gemeente. B. en W. hebben daartoe een tijdvak van zes jaar genomen en wel van 1926 tot en met 1931, de kosten hebben na aftrek van het geïnde school geld over die jaren voor de gemeente bedragen respectievelijk 937, 865, 862, 828, f 925 en 820 voor resp. 31, 28%, 26%, 23%, 24%, 22% kind, alzoo per kind en per jaar resp. 30, 30, f 32, 34, 37 en 36, ongeacht de over die jaren uitbetaalde jaarwed den aan de betrokken schoolhoofden. Andere gegevens stonden B. en W. niet ten dienste daar een overzicht van de totale bezuiniging in geval van ophef- fig der scholen niet juist kan worden weergegeven, men zou dan met vermoe delijk berekende cijfers moeten gaan werken hetgeen B. en W. niet wensche- lijk voor kwam. De Voorzitter deed voorts nog voorlezen een van het Bestuur van den kring „Walcheren" van de Vereeniging „Volksonderwijs" ontvangen motie, waarbij op het behoud van ten minste één der scholen wordt aangedrongen, alsmede het adres van G. de Nood en 80 anderen, houdende verzoek niet tot opheffing van beide scholen te besluiten, doch zeker één der scholen te laten voort bestaan. De heer Van Dis vindt dat de door B. en W. verstrekte cijfers meer dan genoeg zeggen, zooals uit die gegevens blijkt, wordt de school te Vrouwenpol der door 7% kind bezocht, waarvan 3 behooren tot de gemeente Serooskerke (W.) en die te Gapinge thans door 9% jeugdigen toestand in een krachtig ont wikkelde scheede opgeborgen zijn. Ten slotte komt de knop er door en ontplooit zich streep na streep. Dit groeiproces te volgen is op zichzelf reeds een genot. Wij komen voor een open bloem in ex tase en beprijpen maar weinig van de bloembladeren onderling. Mogen wij u helpen? ziet natuurlijk dadelijk, dat er twee kransen van bloembekleedselen zijn, de buitenste bestaat uit twee bladeren, een naar beneden gericht en een naar boven staand. Het laatste noemen wij de vlag en imponeert door houding, door vorm en teekening. De fraai gegolfde rand is wit, de rest citroen geel waarop groote en kleine bruinroode stippen en vlekjes fraai uitkomen. Dat dit bloemblad uit twee deelen is opgebouwd valt dadelijk in het oog. Hiermede zijn de drie sepalen behandeld. Nu komen de petalen aan de beurt en van dit trio maakt het schoentje een bijzonderen indruk, vooral door den vorm. Het glanst lederkleurig en is zoo ingericht, dat de insecten bij de meeldra den kunnen komen. Dit lipje of labellum is het kenmerk van de over de gansche wereld voorkomende orchideeën. Het stuifmeel is niet melig maar is tot klompjes vereenigd. U kunt dat prachtig waarnemen bij onze Orchis maculata, welke op veengronden veel voorkomt. Als u een dun potlood in de bloem steekt en u trekt het terug, dan zitten er op kind, waarvan 1 kind behoorende tot de gemeente St. Laurens, dat zegt z.i. meer aan genoeg, dit alles te samen geeft hem de vrijheid om staande deze vergadering den Raad voor te stellen tot opheffing van beide scholen te besluiten. De heer Kesteloo zeide zeer ver rast te zijn door het voorstel van den heer Van Dis, z.i. is niemand van de raadsleden op dergelijk verstrekkend voorstel ingewerkt en zou gaarne gron den aangetoond zien waarop het voor stel van den heer Van Dis berust. Spr. zeide van B. en W. cijfers verwacht te hebben die grondig aantoonen welk voordeel aan de opheffing verbonden is, of de opheffing wel voordeel voor de gemeente zal opleveren en of wel vol doende rekening is gehouden met het feit dat hier een groot deel der bevol king in haar goed recht wordt aange tast. De V oorzitter antwoordde dat B. en W. onmogelijk een juiste bere kening van een eventueel voordeel kun nen geven, een andefe berekening zou slechts op vermoedens berusten en dat gaat z.i. niet op, B. en W. hebben met de door hen verstrekte gegevens volko men aan de door den Raad gegeven op dracht voldaan. Wethouder Maas zegt dat men toch wist dat zoo de gemeen schappelijke regelingen met Veere en Oostkapelle zouden zijn goedgekeurd een dergelijk voorstel te wachten was, de Raad heeft zich z.i. bij de behande ling dier regelingen reeds in beginsel voor opheffing verklaard. De door B. en W. gegeven berekening zegt z.i. meer dan genoeg, andere berekeningen zouden z.i. toch geen ander licht op de zaak zelve werpen. Ook de heer Van Dis wijst nogmaals op het feit dat beide scholen niet door het wettelijk vereischt aantal leerlingen wordt bezocht, dit zegt hem genoeg en geeft ook bij hem den doorslag. De heer Kesteloo blijft er bij dat de thans verstrekte gegevens den Raad niets zeggen. Tegenover de gegeven cijfers moet toch zeker een be rekening staan van de aan de gemeen ten Veere en Oostkapelle te betalen vergoeding bij het bezoeken der scho len aldaar door kinderen uit Vrouwen polder, de berekening van huurderving der door de schoolhoofden bewoonde woningen ontbreekt mede, terwijl voor die huurderving geen andere inkomsten door B. en W. zijn aangegeven. Spr. stelt voor deze zaak terug te verwijzen naar B. en W. met verzoek, 'n duidelijke berekening aan den Raad voor te leg gen, waaruit zoowel voor- als nadeel van deze aangelegenheid duidelijk blijkt. De Voorzitter heeft tegen het be oogde uitstel van behandeling geen be zwaar doch zou dan gaarne zien dat de heer Kesteloo de door hem bedoel de berekening den Raad voorlegde, of het besluit nu of 14 dagen later valt kan z.i. niet veel aan de zaak verande ren. De heer W. Maas vindt dat er tijd genoeg is geweest ook voor de voorstan ders van O. L. onderwijs om deze aange legenheid van alle kanten te bekijken en te onderzoeken, waarom het z.i. dan ook meer dan tijd wordt dat deze zaak wordt afgewerkt. Spr. acht den Raad mede geroepen, om vooral in dezen tijd de belangen van 's Rijks financiën te helpen behartigen. Na eenige discussie sprak de Raad zich met 4 tegen 2 stemmen (die van de heeren Langebeeke en Kesteloo) uit staande deze vergadering een definitieve beslisisng te nemen. De heer Ke^te- 1 o o zeide o.a.: Dat er nu toch met een voorstel tot opheffing staande de verga dering gekomen wordt, was, al heeft het mij ook werkelijk verrast, toch wel eenigszins te verwachten, en uit de meer dan gewone belangstelling voor onze raadsvergaderingen blijkt zulks, immers zien wij hoogst zelden publiek in onze vergaderingen. Toch kan ik niet nalaten er nog eens nadrukkelijk op te wijzen dat ik door het voorstel zeer verrast ben, immers wij zijn nog steeds wachtend op cijfers die zouden aantoonen dat op heffing der scholen werkelijk bezuinigen is en beteekent. Een bezuiniging m.i. die de punt twee klompjes stuifmeel als pol- liniën bekend. Stel u nu even voor, dat zij zitten op den kop van een insect dat er mee naar een andere bloem vliegt. Het vliesje, waaraan de polliniën ver bonden zijn krimpt in en de verticale stand verandert in een horizontale, zoo dat de „klompjes" op den stempel te recht komen, waardoor de bevruchting is tot stand gebracht en stoffijne zaden te zijner tijd gewijd kunnen worden. Nu hebben wij nog de twee zij-petalen te behandelen die de bloem twaalf centi meter breed maken. Zij zijn iets donker der gekleurd dan het schc entje, terwijl de randen fraai gegolfd zijn. In de geheele bloem zit iets vorstelijks, iets dat haar stempelt te behooren tot de upper ten in het plantenrijk. De behandeling als kamerplant is zeer eenvoudig. Laat ons uitgaan van het standpunt, dat u op 6 December een bloeiende Cypripedium krijgt dan moet u die plant matig vochtig houden. Is zij uit gebloeid, dan laat u haar een zestal we ken rusten en in deze periode geeft u nog minder water. Denk er echter om, dat zij geen schijnknollen bezit en nog steeds een weinig water noodig heeft. De nieuwe groei wordt aangekondigd door scheutjes ter zijde van den bloem stengel, zoodat er spoedig meer water noodig is. De compost wordt ook nage zien en zoo verplanting noodig is, doen niet opweegt tegen de bezwaren die het opheffen der scholen ontegenzeggelijk met zich brengt. Het zal dan ook m.i. nog steeds voor het grootste gedeelte der raadsleden onmogelijk zijn, hun stem te kunnen motiveeren. Voor mij althans is dit zeker het geval. Ik kan maar niet be grijpen hoe of men over bezuiniging kan reppen, laat staan praten, als men zoo als m.i. nu het geval is nog zonder nadere gegevens dienaangaande zit, het is dein ook daarom dat ik een beroep op uwe vergadering heb gedaan, deze aangele genheid nog aan te houden, opdat men zich alsnog beter zal kunnen oriëntee- ren en de zaak nog eens van alle kanten zou kunnen bezien en belichten. B. en W. hadden dan alsnog de gelegenheid nadere juiste gegevens te verzamelen, die den Raad zouden kunnen worden voorgelegd zijn, zoodat m.i. dan pas sprake had kunnen zijn van het zuiver uitbrengen van zijn stem, dit kan m.i. nu helaas niet gezegd worden. We weten nu wat het openbaar onderwijs de ge meente per kind kost en we weten ook ongeveer wat de kosten zullen zijn die men aan Veere voor het bezoeken der O. L. School aldaar per kind zal hebben te betalen, welke kostenberekening mij, houdt het mij ten goede, zeer twijfel achtig voorkomt, en daarvoor heb ik Gegronde redenen, al* ik naga wat het bijz. onderwijs per kind kost, dan lijkt dat bedrag zoo laag, dat ik aan de wer kelijkheid van een juiste opgave meen te moeten twijfelen, zoodat ik niet kan nalaten u te vragen dit nog eens nader onder het oog te willen zien, en de be slissing op deze aangelegenheid nog aan te houden tot een volgende vergadering. Ik stel u tot vraag of het rechtvaardig te noemen is, dat de voorstanders van openbaar onderwijs, door u uit de ge meente worden gebannen, en zij hunne kinderen naar Oostkapelle of Veere zul len moeten zenden. Acht u het verant woordelijk te kunnen noemen, dat kin deren van 7 jaar gedwongen worden de toch al gevaarlijke wegen zonder nood zaak te moeten passeeren. Is het niet treurig te noemen dat men voor z'n kind in de onderhavige gevallen in de middag uren een onderdak moet gaan zoeken. Worden de ouders die kinderen niet noodeloos op kosten gejaagd door die kinderen extra te moeten kleeden tegen invloeden van het slechte weer waaraan zij onherroepelijk bij het afleggen van een grooten afstand onderworpen zijn. Op de door mij aan B. en W. gestelde vraag wat de kosten voor de gemeente zouden zijn als een openbare school bleef bestaan, is ook zeer vaag geantwoord. Het trof mij dat daarin gerept wordt over de hooge uitkeeringen die dan zouden blijven bestaan en welke aan de be sturen der Bijzondere Lagere Scholen moet worden uitgekeerd, doch toen ik dat las viel het mij op dat er veel en veel meer bezuinigd zou kunnen zijn, als tot nu toe het geval is geweest, om maar eens iets te noemen: waarom be noemde het Bestuur van de Bijz. School te Gapinge destijds bij een vacature niet een onderwijzeres in plaats van een on derwijzer, zulks gebeurt toch ook zoo goed als bij alle tweemansscholen, die on derwijzeres doet dienst voor twee en zou de gemeente al sedert jaren geen vergoeding aan dat Bestuur hebben te betalen gehad voor een overbodige handwerkonderwijzeres. Ik wil me niet met de interne aangelegenheden der bij zondere school bemoeien, maar ik ver oorloof mij toch de vraag, „Is het recht vaardig te noemen, nu het Bijzonder On derwijs de kosten van het lager onder wijs zoo duur maakt de openbare school daarvan de dupe te laten worden." U zult mij nu mogelijk wel tegenwerpen dat het een wettelijk recht is dat de- schoolbe sturen hebben, doch, dan vraag ik mij af waar blijft dan de moreele zijde van deze zaak. Als men van wettelijk recht gaat spreken dan moeten de voorstan ders voor opheffing toch ook bedenken dat de voorstanders van openbaar on derwijs ook een recht hebben, doch met wij dit werkje dan. Immers, nieuwe wor tels vertoonen zich ook vandaag of mor gen en die kunnen dadelijk beslag leggen op de frissche compost. Deze bestaat uit bladaarde, veenmos en varenwortel- grond, een en ander wordt goed ver mengd en niet gebruikt voor het de temperatuur bezit van de omgeving, waarin de plant staat. Een van de voor waarden om haar met succes te kwee ken bestaat in het draineeren van den bloempot, een derde van de diepte wordt gevuld met gewasschen potscherven, zoo dat het overtollige water gemakkelijk kan wegvloeien. De compost wordt stevig rondom de vliezige wortels aangebracht, de tempe ratuur blijft dan langer constant en net is niet noodig zoo dikwijls water toe te dienen. Om de twee of drie' jaar is ver planting noodig, indien tusschentijds is het goed de bovenlaag te vernieuwen en tegen den tijd, dat de bloemknoppen verschijnen een kopje bouillon, getrok ken van koemest, toe te dienen. Wij ver kregen daarmede gunstige resultaten. Wij gieten bij voorkeur met regenwa ter, met leidingwater gaat het ook, als er maar voor gezorgd wordt, dat het op temperatuur is. De plant is ruim een eeuw in kuituur, wat gelijk staat met een warme aanbeveling. Utrecht, Dec. '32. J. K. BUDDE.

Goessche Courant | 1932 | | pagina 4