BEURS- EN WISSELKOERSEN. 1933' ZUID-BEVELAND. SCHOUWEN-DUIVELAND. tttUKS I HtKMUMt I Eft. TH0LEN. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. KORT ZEEUWSCH NIEUWS. KERKNIEUWS. ONDERWIJS. SPORT. AMSTERDAM, 3 Dee. Het eerste getal is de vorige notee- ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 2e 1. 32 1000-5 101101%. Ned. 17 1000-4 K 101K—10131. Ned. 31 1000-4 10034—10034. Ned. 32 1000-5 101—101. Certificaten-3 84348434. Cert. N.W.S.-234 70—6934. O. Indië 22 doll. 1000-6 9934—9934. O. Indië 23 pndst. 100-6 6834 O. Indië 16 1000-5 9834—9834. O. Indië 26 100034 9234—9234. Duitschl. pndst. 100-7 533452. Duitschl. 30 1000-534 4834—4734. Engl. W.L. 50-200-5 64 Engl. F.L, 50-200-4 7134 Zeeuws. Hyp. B-5 101101. Zeeuws. Hyp. B-434 99349934. A Amsterd. Bank 10110134. C Rott. Bankver. 7034 A Twentsche Bank 92 A Pref. Jurgens A 9493. A De Schelde N.B. 3734 A Ver. Papf. v. Gelder 53%—52%. C Am, Car Foundry 87%. C Am, Smelt Ref. 14%13%. C Farbenind. I.G. 77%77%. C U. States St. C. 32%30%. C C. Publ. Serv. C North Am. Cy. 27%— 26%. A Born. Sum. H.M. 133%—133%. A Ned. Wol Mij. 52—52. A Singkep Tin M. 7170. A J. C. Japan Ln. 32%32%. A Rotterd. Lloyd 54% A S. M. Nederland 64%64. A Amst. Thee C.M. 20% A Houth. Alberts 29%—29%. C Peruvian C. Pr. 4%4%. A Southern Rlw. 6%6%. C Union Pac. Rr. 6866%. C Int. Nickel Cy. 8%7%. A Koloniale Bank 56%56. A N.I. Hbk. 1000 53—52%. C Ned. H. M. 1000 63—62. A Alg. Kunstz. U. 41%—41%—42. A v. Berkels Pat. 17%—16%. C Calvé-Delft 6260%. A C. Suiker Mpij. 20%19%. A Int. Viscose 29%28. A Kiichenm. I. Acc. 33. A Ned. Ford A.M. 114%—110%-109%. A Philips Gem. B. 126%—125-123. C Unilever 105%—102%-101. C Anaconda Cop. 18%17%-16%. C Bethlehem St. 16%—15%-15%. A A.N.I.E.M.—N.B. 189—190. C A. Gas El. Cy. 2%—2. C Cities Serv. Cy. 3%3%-3%. C Midd. West Ut. A Boeton Mijnb. 14— A Kon. Petr. Mpij. 140%—139-137%. C Cpntin. Oil Cy. 6%6. C Shell Union O.C. 5%—5%-5%. Holl. Amer. Lijn 33%. K.N. Stoomb. Mij. 17%18. de waardigheid van zijn ambt. U wist toch, aldus spr. dat het niet verantwoord was zoo door te blijven gaan. U wist ook dat ingevolge het schrijven van de Nederlandsche Heidemaatschappij een opzichter zou moeten worden aangesteld en u wist ook wanneer ik hulp kreeg voor de werkverschaffing, ik als wet houder niet zou hebben bedankt en toch meende u een zoodanige leiding aan de te behandelen zaken te moeten geven, dat eerst de wethouders zetel werd veilig gesteld en daarna beslist over het aanstellen van een dagelijksch opzichter. Dit was geen goede gang van zaken. De voorzitter zegt dat eerst moest worden behandeld de benoeming van den wethouder omdat de vacature sinds de vorige vergadering reeds be stond. De heer Franse beroept zich hier op een gezegde van den secretaris in een vorige vergadering, die luidt als volgt: „Wanneer alle raadsleden voor den wet houderszetel hebben bedankt, heeft de raad onder dezelfde omstandigheden geen moeite meer te doen, voor de ver vulling van de wethoudersvacature". Nu waren de omstandigheden nog dezelfde, en toch stelde u deze benoeming aan de orde; de gelegenheid om dus mijn ontslag als gevolg van den veranderden toestand bij de werkverschaffing in te trekken, werd mij zoodoende ontnomen, ik her haal dat dit geen goeden gang van za ken was. Spr. zal er nu verder niets meer van zeggen; toen hij lid van het dagelijksch bestuur was, heeft hij vank op den ernst der tijden gewezen en zijn medeleden opgewekt ieder zoo goed mo gelijk zijn plicht te doen, teneinde onze gemeente zooveel mogelijk over de moei lijkheden heen te helpen, nu hij aan de andere zijde van de tafel zit, hoopt hij ook daar zijn plicht te doen. De heer A. Schuit vraagt waarin de minder eerlijke houding der anti- revolutionnaire leden van den raad dan toch bestaat. De heer Franse zegt dat hij tijdens zijn lidmaatschap van 't dagelijksch be stuur nooit eenige meerdere hulp heeft kunnen krijgen en deze nu tegenover den heer Puijppe onmiddellijk werd ver leend. Op de uitkeering krachtens de wet op finantieele verhouding zal voor deze ge meente, volgens beschikking van den mi nister van financiën geen korting wor den toegepast. Door de vereeniging van Nederland sche Gemeenten wordt een uniforme re geling voorgesteld ten aanzien van den eenheid in de verkeersvoorschriften. Voorgesteld wordt hiermede bij de her ziening der politieverordening rekening te houden. Ingekomen is een afschrift van een tot de Staten Generaal gericht adres van de Algemeene Nederlandsche Vereeni ging voor Sociale geneeskunde inzake te ver door te voeren bezuiniging in de naaste toekomst. Door Ged. Staten wordt er op gewe zen dat de herziening van de bouwver ordening krachtens de nieuwe woning wet moet plaats hebben voor 19 Aug. Voorts, 'n aanbieding van platen ter uit reiking aan schoolkinderen ter gelegen heid van de herdenking van den 400sten geboortendag van Prins Willem van Oranje tegen de prijs van 15 ct. per stuk, Brandvrije stallen. De Voorzitter zegt dat bij een eventueele wijziging der bouwveror dening rekening zal worden gehouden hier voorschriften in op te nemen voor het bouwen van brandvrije stallen of tot vermindering van brandgevaar. Hulpverleening bij brand door Middelburg. Een schrijven van het Gemeentebe stuur van Middelburg om vergoeding der kosten voor de hulpverleening bij den brand bij bakker M. de Graag lokt een breedvoerige bespreking uit. Op voorstel van den heer Franse wordt besloten met Middelburg te onderhande len om de helft der kosten te betalen. Het blijkt toch ook uit het rapport van Middelburg dat door geen enkele ver antwoordelijk persoon uit Arnemuiden de motorspuit uit Middelburg is opge beld en dat het daarom ook voorbarig van de Middelburgsche brandweer was, om naar den brand te komen. Aldus besloten. Brandput. Op voorstel van wethouder Baayens zullen B. en W. een onderzoek instellen naar de kosten van een brandput te bou wen voor het deel van het dorp dat thans slechts met de brandspuit te bereiken is, DOMBURG. Vrijdagavond gaf de man- doline-vereeniging „Oefening kweekt Kunst" alhier een uitvoering in iCafé „Wilhelmina". O.l. van den heer P. de Jager werd een 10-tal nummers vertolkt. Deze mooie muziek werd op uitstekende wijze ten gehoore gebracht, Tusschen en na de pauze werden een tweetal too- neelstukjes gespeeld. Als geheel geno men werd het programma op verdienste lijke wijze ten uitvoer gebracht. WESTKAPELLE. Op 28 Nov. 1.1. wa ren bij het agentschap van de arbeids bemiddeling ingeschreven 124 werkloo- zen. Dit aantal bedroeg op 1 Nov. 1.1. 45 De toren te 's Heer-Abtskerke en zijn oude uurwerk. Het oude uurwerk (17e eeuw) uit den toren te 's H e e r-A btskerke zal binnenkort worden vervangen door een eenvoudig modern uurwerk. Hiermede verdwijnt weer een van de weinige, nog dienstdoende oude torenuurwerken. Verder zijn in genoemden toren nog aan wezig een tweetal klokken, waarvan een met 4 medaillons en gegoten in 1525 door Peter Waghevens uit Mechelen. Deze klok is afkomstig uit de in 1840 afgebroken toren te Eversdijk. De andere klok is in 1743 gegoten door Cy prianus Grans Jansz. uit Amsterdam. De toren zelf is gebouwd in het begin van de 15e eeuw, dus ongeveer ten tijde van bouw van de torens te Kloetinge, West kapelle, Kapelle, Ouwerkerk, Ellewouts- dijk en Kruiningen. KRABBENDIJKE. In deze gemeente is een vrijwillige brandweer vereeniging opgericht. In totaal zijn reeds 26 leden opgegeven; deze staan onder 7 brand meesters t.w. een algemeenen brand meester, 2 brandmeesters en 4 onder brandmeesters. Hiermee komt de be staande brandweer te vervallen. WOLPHAARTSDIJK, Vrijdag verga derde de raad dezer gemeente. Tegen woordig alle leden. Op een aanvrage om een voorschot van 700 uit de Gemeentekas door de vereeniging „Eigen Erf" te Goes voor aankoop van een perceel grond gelegen aan den veerweg alhier, wordt gunstig beschikt. Aangaande een beroepschrift van T. Verburg tegen de weigering van de bouwvergunning voor een woning op hel zoogenaamde villa-terrein werd na discussie besloten, dat B. enW. met den aanvrager nog nader zullen onderhan dalen om dan later met een uitgewerkt plan te komen. Als lid van het B. A. werd met alge meene stemmen herkozen de heer M. de Jager. Op voorstel van B. en W. werd in de algemeene politieverordening op genomen een bepaling, dat het verboden zal zijn bokken te houden of te stallen in dc kom van de gemeente. Vastgesteld werd het beleggen van een waarborgsom voor verstrekte gelden aan de bijzondere school in den Papen weg voor uitbreiding van de speelplaats. Besloten werd te verzoeken om onthef fing van de invoering van het vak licha melijke oefeningen op de scholen. Het verzoek van de winkeliersver eeniging omtrent toepassing van art. derde lid van de winkelsluitingswet, werd in handen gesteld van B. en W. om praeadvies. Op een adres van de afdeeling van den Ned. Chr. Landarbeidersbond om een toeslag uit de gemeentekas, werd na uitvoerige bespreking gunstig be schikt, en besloten op de kasuitkeering bij werkloosheid 10 cent per dag toeslag te geven (dit ook voor ongeorganiseer den). Fröbelonderwijs t.h.v, Dr. Meijnen. Alsnu kwam in bespreking een brief van Dr. Meijnen waarin was uitgespro ken de afkeuring van een door hem ont vangen schrijven omtrent het in zijn woning doen geven van fröbelonderwij: aan andere dan zijn kinderen. A Ned. Scheepv. U. 58%58%-% A H.V. Amsterdam 167166-64. A Java Cult. Mij. 99%96 A N.I. Suiker U. 73%—72% A Poerworedjo S.O. 6%6% A Deli Batavia 135134, C Deli Mij. 1000 109-109-07 A Senembah 123%120%-23% C Chicago Milw. 22 A Amst. Rubb. C. 60—58%-58 A Deli-Bat. Rubb. 26%—25 A Hessa Rubber 22%21% A Serbadjadi S.R. 18%18% Prolongatie 11 WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, 3 Dec. 5 Dec. Londen 7.92% 7.91% Berlijn 59.16 59.14 Parijs 9.72% 9.72 Brussel 34.46 34.45 Zwitserland 47.84 47.84 Kopenhagen 41.60 41.35 New-York 2.48% 2.48% Hierover ontstond tusschen den voor zitter en den heer Van Oeveren een scherpe discussie. De heer Van Oeveren meende dat op juridische gronden Dr. Meijnen voor het geven van dat onderwijs in zijn woning geen vergunning van den raad of B. en W. noodig had. De V oorzitter zeide dat het hier betrof het geven van onderwijs aan een klas kinderen voor welk onderwijs enkel een lesgeld moest worden betaald, en dit onderwijs gegeven werd door een gediplomeerde onderwijzeres, waartoe Dr. Meijnen, daar het een ambtswoning vergunning had moeten aanvragen. De heer Van Oeveren betoogde dat de bevoegdheid bestaat aan B. en W. en door de motie in de vorige vergade ring achterwege had moeten worden ge laten. Spr. keurde het schrijven van B. en W. af dat z. i. krenkend was voor Dr. Meijnen. De voorzitter zeide dat er ab soluut geen bedoeling in het schrijven lag om dr. Meijnen te krenken, doch al leen om hem er op te wijzen dat hij als bewoner van een ambtswoning het oor deel van B. en W. had dienen te vragen tot het doen geven van dat onderwijs in zijn woning. De heer Lindenbergh zeide dat het hem speet dat dit geval door den heer Von Oeveren zoo wordt opgebla zen en 't tot hatelijkheden is gekomen tegen het college van B. en W. Indien er een voorstel werd ingediend tot in trekking van de motie zou hij zich hier tegen niet verzetten, doch het bleef voor hem vaststaan, dat in de motie geen sprake was van een berisping of anderszins. Voor hem bleef het echter vaststaat, ook na eventueele intrek king van de motie dat dr. Meijnen iets had moeten doen wat hij heeft nagela ten. De heer Van Oeveren zeide dat over het juridische gedeelte ver schil van meening bestaat. De heer Lindenbergh noemde dit toch waarlijk geen juridische kwes tie, het geheele geval is door den heer Van Oeveren te veel opgeblazen. De beide wethouders zeiden dat er geen berisping of iets dergelijks in hun schrij ven was neergelegd. Alleen dr. Meijnen had een anderen uitleg aan hun schrij ven gegeven, en hier wordt de zaak sterk aangeblazen. Na deze uitvoerige bespreking stelt de heer Van Oeveren voor het raadsbesluit van 7 Oct. op formeele gronden in te trekken. De heer S n o o d ij k vroeg of de intrekking van de motie beteekende dat de raad in de vergadering van 7 October een fout had begaan, waarop de heer Van Oeveren antwoordde dat de verordeningen onaangetast bleven, Spr, zeide dat hij bleef bij het oordeel dat dr. Meijnen vergunning had moeten vragen of althans had behooren te ge ven aan B. en W. Spr. motiveert zijn stem met de opmerking dat de motie overbodig was, en niets afdeed aan de opvatting van B. en W. in deze kwestie, maar aanleiding was dat de raad zich plaatste in de bevoegdheden van B. en W. De volgende motie werd aangeno men met de stemmen van de heeren Van Wel, Overbeeke, Snoodijk en Van Oeveren: „De raad, van oordeel dat het toezicht op de gemeente-eigendommen krach tens de wet aan B. en W. toekomt spreekt uit dat een stap als door het besluit' van 7 Oct. j.l. is genomen, over bodig is te achten en besluit tot intrek king." De voorzitter merkte op, dat na de aanneming van de motie de kwestie niet is opgelost, doch uit de besprekin gen is gebleken, dat de raad onomwon den van oordeel was, dat dr. Meijne; vergunning had moeten vragen of al thans kennis had dienen te geven. Deze kwestie berust nu geheel bij B. en W. De heer Van Oeveren merkte thans op, dat dr. Meijnen na de aanne ming van de motie over een eventueel besluit van B. en W. in beroep kan ko men bij den raad. Brand. HAAMSTEDE. Door onbekende oor zaak brak Vrijdagavond j.l. brand uit in de houten woning „Duinplezier" van den heer J. Kik, welke woning 's zomers door vreemdelingen betrokken wordt. De vrij hevige wind en het lichte bouw materiaal waren oorzaak, dat de wo- sasés» - Industrie - Markt - Amerika Aku KonlnkL H.V.A. Unilever Philips Obl.markt Tabak Rubber Schepen Mijnen fWettig gedeponeerd. I ning in korten tijd tot den grond af brandde. De motorspuit was op het ter rein aanwezig. Verzekering dekt de schade. OUD-VOSSEMEER. Van den cursus militaire voorgeoefendheid, waaraan 10 jongelieden deelnamen, zijn er reeds 8 vermeld als geslaagd; een tweetal moest nog herexamen doen in enkele vakken; dezer dagen zijn ook deze twee geslaagd en wel A. Geluk, te Poortvliet en P. Pipping Cz. te Oud-Vossemeer, zoodat dus alle 10 het diploma verkregen. Brand. KOEWACHT. Te Koewacht is de wo ning met garage van den melkhandelaar G. Borgt door onbekende oorzaak ge heel afgebrand. Verzekering dekt de schade. Een lastige dominé, In 1655 werd te Vlissingen pre dikant bij de Ned. Herv. gemeente hij was in 1645 predikant bij de Engel- sche gemeente aldaar ds. Thomas Pots, Waarvan gezegd wordt, dat hij 'n lastig en heerschzucht'g man was en toen er groote onaangenaamheden plaats hadden over een beroep naar Vlissingen van ds. Cliever te Domburg, wat Pots tegenhield en eindelijk moest zwichten voor de classis, werd na het beroep bij ds. Pots een brief onder de deur gescho ven, waarin: „Gij wildet geenen Cliever, Wij wilden geen liever En 't beroep is gedaan, Spijt uw bakhuis, Baviaanl" Hij had later nog al andere onaange naamheden eri het zou tenslotte hierop neergekomen zijn, dat hij tengevolge van minder voegzame handelingen Vlissin gen zou verlaten hebben. Een grafschrift werd na zijn dood verspreid, dat aan vangt „Hier ligt begraven Schotsche Them, En niemand is er rauwig om." Bij Kon, besluit van 26 Nov. j.l. is ontbonden de bij Kon. besluit van 12 Maart 1919 ingestelde staatscommissie voor het pachtvraagstuk, met dankbe tuiging voor de door haar bewezen be langrijke diensten, en is aan mr. J. W. Goedbloed te Goes secretaris van die commissie, als zoodanig eervol ontslag verleend. Te Hoofdplaat zullen de op centen op de personeele belasting van 50 op 100 worden gebracht, die der ge meentefondsbelasting van 50 op 75 en die der vermogensbelasting van 30 op 50. Goes 5, De heer J. H. van Kampen te O o s t- b u r g is benoemd tot directeur van de symphonie der vereeniging van Vocale en Instrumentale muziek Polyphonia, in de plaats van den heer v. d. Vleu ten, die ontslag nam, Op 10 en 11 December a.s. wordt in de zaal De Pauw te Sluis aan de Kaai een groote Konijnententoonstelling ling gehouden. Ds. Heemskerk, die 65 jaar oud is, aan- dikant te Dordrecht, is voornemens tegen 1 Mei a.s. emeritaat aan te vragen. Ds. Heemskerfk' die 65 jaar oud is, aan* vaardde 21 Jan. 1900 de bediening te Waarder. Sinds 3 Mei 19903 dient hij zijn tegenwoordige gemleente. De kamer voor Crisispachtzaken bij liet kantongerecht te Goes verleende aan de in beroep gegane pachters van de Ned. HerV. kerk te E lie wo u t s d ij 'k voor het jaap 1932 een vermindering van den pachtprijs van 40 pet. en aan de pachters die de eerste helft, vervallende 1 Maart 1932 reeds hadden volidaian 80 pet. van het resteerende. Het kerkbestuur had uit eigen he we ging een vermindering van 10 pet. ver leend. Het kiescollege Ned. Herv, Gem. te Kruiningen heeft herko zen als ouderling den heer J, Polderman en als diakenen de heeren I. Vermeulen en C. van Iwaarden welke allen hun herbenoeming aannamen. Donderdagavond is onder groote belangstelling door ds. R. Kok van Veenendaal bevestigd bij de Ger. gem. te Kampen, ds. J. Vreugdenhil uit B r u i n i s s e. Ds. Kok had tot tekst Jes. 61 vers 1 Vrijdagavond deed ds. I, Vreugden hil van B r u i n i s s e zijn intrede in de Geref. Gem. te Kampen. Ds, Vreugdenhil had tot tekst: Jes. 52 vers 7, „Uw God is Koning" en wees op den troostelijken inhoud. Bij de Xed. Herv. kerk' te W a a r' de zijn herkozen als ouderling de heer W. van Weele en als diaken de heer J. Oranje. Geslaagd voor het candidaatsexa- men rechten aan de R. K. Universiteit te Nijmegen, deh eer W. E. Seydlitz te Hulst. Prof. C. H. H. Spronck, oud-hoog leeraar aan de Rijksuniversiteit le Utrecht is in zijn woning te Zeist overleden, na een kortstondig lijden. Sinds 1888 was dr. Sproncik, die in 1858 is geboren, hoog leeraar in de ziekte'k'undte en de ziekte kundige ontleedkunde. Voor circa 3000 toeschouwer* be gon Vrijdagavond te Keulen om elf uur de Keulsche Zesdaagsche. Het start schot werd gelost door de filmster Kathe von Nagy, die zich daarbij aan den vin ger verwondde. De wonde werd door een ter plaatse vertoevendgn geneesheer genaaid, waar na ze naar het ziekenhuis werd ge bracht. Hier bleek de wonde ernstiger te zijn dan men eerst had vermoed. Kathe von Nagy moest gisternacht door twee geneesheeren worden geopereerd. Door het schot was namelijk niet slechts een deel van den wijsvinger afgerukt ook in het gelaat was de filmster ge wond. Spoedig werden de eerste premie- spurts verreden, doch na den derden s-purt werd 10 minuten geneutraliseert, daar de baan niet in orde scheen te zijn en vele rijders bandenpech kregen. o Voetbal. ZeelandiaHansweert 30. Zoo heeft Zeelandia na haar 2-maal gelijkspelen zich wederom hersteld. De ze overwinning is volkomen verdiend, het zij echter opgemerkt dat Zeelandia's aanval veel productiever kan optreden als zij gisterenmiddag deed. Er moet met wat meer geestdrift gespeeld worden, want denk er aan Groen-Zwarten, niet één tegenstander mag onderschat wor den. Over het spelverloop het volgende: Al dadelijk blijkt dat de thuisclub tech nisch beter speelt als de gasten, echter laatstgenoemden weeren zich heftig en in het bijzonder hun keeper, hij is het, die telkens reddend optreedt. Toch moet hij na circa een half uur spelen zwichten voor een keurig schot van Zeelandia's spil. Men denkt dat de score zal verhoogd worden als Janisse door alles heen dribbelt en keihard op de paal schiet, zoodat ook deze kans we derom verloren gaat. Rust 10, Na de rust wil het spel onzer stad- genooten iets beter vlotten. Met twee mooie schoten brengt Z.-rechtsbinnen de stand op 3—0. Dank zij het goed ver dedigen van hun keeper weet Hans- weert het bij dezen uitslag te houden, zoodat Zeelandia verdiend met 30 heeft gewonnen. Scheidsrechter Mauer leidde rustig. DuitschlandHolland 02, Weinigen onder de voetbal enthousi asten, in Nederland 'hebben durven hopen op een overwinning van ons Na-

Goessche Courant | 1932 | | pagina 2