Roestvrije Messen „STROMA" BINNENLAND. ZEELAND. WALCHEREN. Kleine Bazar - Goes PEPERMUNT TWEEDE ÜLAÜ VAN DE ÜÜESCHE COURANT VAN VRIJDAG 2 DECEMBER 1 9 3 2. No. 196. DE WINKELSLUITINGSWET. In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer betreffende de be grootingen van Economische Zaken en Arbeid wordt meegedeeld, dat de toe passing der winkelsluitingswet inder daad verschillende bezwaren aan het licht heeft gebracht, die den minister reeds hebben doen overwegen, of daar in niet door wetswijziging ware te voor zien. Mede in verband hiermede is thans nog een onderzoek gaande naar de gevolgen, welke deze wet voor den winkelstand heeft. Ofschoon alle gege vens nog niet in zijn bezit zijn en hij zich dus voor het oogenblik een eindoordeel nog moet voorbehouden, meent hij toch wel te mogen verklaren, dat, naar zijn aanvankelijken indruk, de wet voor sommige soorten winkels inderdaad in meerdere of mindere ma te schadelijk werkt. Anderzijds schuilt in de algemeen vernomen klacht, dat de wet zoo funeste gevolgen voor den winkelstand heeft, naar den door den minister tot dusver verkregen indruk stellig overdrijven, al ontveinst hij zich niet, dat een verruiming van de ver koopgelegenheid voor sommige soorten van winkels in het bijzonder voor wat den Zondag betreft, wellicht noodig zal blijken. Aan de hand der uitkomsten van het onderzoek zal hij zich te zijner tijd beraden omtrent wat te doen staat, Zoo noodig zal hij een wijzigingsvoor stel bij de Staten-Generaal indienen. De toestand met betrekking tot auto maten laat ook naar 's ministers indruk te wenschen over. Hij heeft deze aan gelegenheid kort geleden aan midden- standsraad en nijverheidsraad voorge legd met verzoek hem te adviseeren over de vraag, of op dit punt een wet telijke voorziening aanbeveling ver dient. DE AFSCHAFFING VAN DEN ZOMERTIJD. De Tweede Kamerleden Van den Heuvel en Bakker hebben zooals wij reeds meldden, een initiatief-voorstel bij de Tweede Kamer ingediend, om den zomertijd in te trekken. In de memorie van toelichting zetten de beide Kamerleden uiteen, dat zij tot dit initiatiefvoorstel zijn gekomen, om dat de Regeering bij de behande ling van hoofdstuk V der Rijksbegroo- ting heeft uitgesproken, dat van haar geen voorstel tot intrekking van de wet regelende den zomertijd is te verwach ten. Blijkens vroegere door den tegen- woordigen minister van binnenlandsche zaken ingediende voorstellen is deze bewindsman voor zich zelf bereid me de te werken aan afschaffing van den zomertijd. Alleen het verwerpen van 't desbetreffend voorstel, nu bijna acht jaar geleden, door de Eerste Kamer, doet blijkbaar de regeering ervan afzien opnieuw in te dienen. Nu er in een toenemend aantal kringen, ook buiten de vroeger be zwaarden, bezwaren rijzen tegen den zomertijd, meenen de voorstellers, dat er genoegzame reden is, deze zaak op nieuw aan de orde te stellen. Zij ontwikkelen vier bezwaren. Zij achten het onjuist om verkeerde gewoonten, gelijk blijkbaar het later op den dag stellen van allerlei dingen geacht wordt te zijn, te gaan verhelpen door maatregelen, die juist degenen, die aan de natuur der dingen getrouw zijn gebleven, treffen. Het is een groot bezwaar voor onze boeren-, tuinders- en landarbeidersbevolking, indien door een bepaalden maatregel de arbeid een uur vroeger moet worden aangevangen. De morgenduisternis en de dauw zijn voor vele werkzaamheden een groot be letsel. In de streken, waar men zich aan de werking van deze wet kan onttrek ken, geeft het dan belangrijke verwar ring in de gezinnen, t Zeer veel onderwijsdeskundigen en i huismoeders zijn overtuigd van het na- deelige van den zomertijd, omdat voor veel kinderen de maatregel een uur minder slaap beteekent. Ook veel visschers ondervinden na- deelen van den zomertijd, doordat voor hen de tijd, waarop met succes gevischt kan worden, met een uur wordt verkort. VOORKOMING DUBBELE BELASTING. Op de vragen van mej. Westerman, lid der Tweede Kamer, betreffende het nemen van maatregelen ter voor- koming van dubbele belastingaanslagen l over het tijdvak 1 Jan1 Mei 1933 van in Nederland wonende personen, die inkomen genieten uit een der voor de Ned.-Indische landsdienaren en locale ambtenaren ingestelde pensioen- en we duwen- en weezenfondsen, in verband met de inwerkingtreding op 1 Jan. 1933 in Ned.-Indië der herziene ordonnantie op de Inkomstenbelasting, antwoordde de minister van Financiën: In herinnering moge worden gebracht dat de inkomstenbelasting als regel ge heven wordt naar den toestand bij den aanvang van het belastingjaar, of, inge val van vestiging hier te lande, naar den toestand tijdens de vestiging. Dit stelsel geldt ook ten aanzien van de vraag of aanspraak bestaat op aftrek ter voorkoming van dubbele belasting, zoodat geen rekening pleegt te worden gehouden met dubbele belasting, welke in den loop van het belastingjaar ont staat. Toen dan ook bijv. een tiental jaren geleden Ned.-Indië een aanvang maak te met het heffen van inkomstenbelas ting van uitwonende grondbezitters is van een bijzondere voorzienning ter za ke geen sprake geweest. Intusschen is de minister, in aanmer king nemende, dat het Indische pen sioen, wachtgeld of verloftraktement voor de genieters van zulke inkomsten veelal het geheele inkomen uitmaakt, geneigd in het onderhavige geval een afwijking van het voormelde beginsel niet onbillijk te achten. Daar het be staande art. 99 der Wet op de Inkom stenbelasting een ontheffing, als be oogd niet toelaat, zal bij Nota van Wij ziging op de aanhangige herziening der inkomstenbelasting de vereischte voor ziening worden voorgesteld. DE SLEEPVAART NAAR ZEELAND EN BELGIE. Gister is het contract van de Onder ling Verbonden Sleepbooteigenaren voor de vaart naar Zeeland en België te Dordrecht in werking getreden. Als minimum sleeploon werd ingevoerd het 12 K cents tarief A zoowel te Antwer pen, Gent als Dordt. Er zijn 164 sleep- booten uit Dordrecht, Rotterdam, Ant werpen en Gent in het verbond opge- „DERWENT", ALIAS THORNTON.... door Herman Antonsen. 10). - Plotseling stond hij op en begon te glimlachen. Hij haalde een gele enve loppe uit zijn borstzak te voorschijn en bood die haar aan. Hier zijn mijn vorderingen op Char les Derwent, zei hij. Als ik den inhoud van deze enveloppe verloor, dan stond ik machteloos tegenover hem. Zoudt u die voor mij willen bewaren? Haar oogen begonnen te schitteren en er kwam een blos op haar wangen. Vertrouwt u me zoo volkomen? Zoo volkomen! Kan ik het helpen? Zonder uw tusschenkomst zou ik op het oogenblik in de gevangenis zitten. Ieder oogenblik van mijn vrijheid heb ik aan uw welwillendheid te danken. Maar ik zou toch niet graag hebben, dat u zoudt denken, dat ik alleen persoonlijke rede nen heb om aldus te handelen. Dan zoudt u verkeerd over me oordeelen. Ik zou in iedere omstandigheid mijn leven en welzijn aan u durven toevertrouwen. De ongewone warmte in zijn stem joeg haar het bloed naar de wangen en ze wendde onwillekeurig het hoofd van hem af. Ik moet zeggen, dat u me wel bij zonder hoog acht, mompelde e za^bHos. Hij begon te lachen om de dreigende Er heeft zich uit den Ned. Bond tot Kinderbescherming, de Vereeniging van Reclasseeringsinstellingen een commis sie gevormd, die tot 140 burgemeesters in den lande het verzoek heeft gericht, haar zoo omstandig mogelijk in te lich ten, over de wijze, waarop in haar ge meenten de afgifte der bedoelde bewij zen geschiedt. De Kamers van Koophandel te Arn hem, Dordrecht, Nijmegen, Rotterdam en Tiel hebben in 'n adres aan de Tweede Kamer gewezen op de beteekenis van den ontworpen weg Rotterdam-Lent, als spanning te breken. Nu ik, naar ik hoop, mijzelf van uw goedwillendheid verzekerd heb, mag ik nu soms vragen om eenigen uitleg? U kunt u immers gemakkelijk voorstellen, hoe brandend nieuwsgierig ik ben naar de beweegredenen van uw gedrag. Ze vouwde de enveloppe dubbel en stak die tusschen haar 'japon, waarna ze weer op den rand van het ledikant ging zitten. Het was dwaasheid van me om die geheimzinnigheid zoo lang vol te hou den, te meer, omdat ik van het eerste oogenblik, dat ik u aan het station zag, reeds besloten was, dat u mijn bondge noot moest worden. Maar ik ben door ondervinding voorzichtig geworden en wilde daarom, dat u zelf eerst zoudt be kend maken. U moet het mij niet kwa lijk nemen, als ik ooit eenigen twijfel aan u mocht gekoesterd hebben Ik verbied u zoo iets totaal onnoo- digs te zeggen! Ik moet kort in mijn uitleg zijn, vervolgde ze glimlachend. Ik kan u al leen het allervoornaamste van mijn ge schiedenis vertellen. Vooreerst dan ben ik de dochter van wijlen lord Calcroft. Hij knikte toestemmend. De baronie is nog uit de dertiende eeuwdat moet ik u er even bij ver tellen om te verklaren, hoe familietrots en gebrek aan geld de oorzaak konden worden van mijn vaders ondergang. Kunt u zich den toestand voorstellen? schakel in het Oost-Westverkeer en op het belang van de tusschenliggende landstreek bij de totstandkoming van dien weg. Zij doen een dringend beroep op de Kamer om bij de behandeling van de begrooting 1933 van het Wegenfonds in vloed te willen aanwenden om de re- regeering te bewegen de totstandkoming van dien weg zooveel mogelijk te be spoedigen. Ged. Staten van Zeeland hebben benoemd als deskundige tot het doen van de schatting der onzuivere op brengst van de gronden in den Calami- teuzen Burgh- en Wesllandpolder, den heer C. P. Vogelaar te Krabbend ij- k e. MIDDELBURG, He» ongeluk bij de Oostkerk. Betreffende hei droevig cngeluk, dat gisierenmiddag bij' werkzaamheden aan de Oostkerk plaats had, kunnen wij nog het volgende meldjen: De 25-jarige A. fle W., gehuwd en va der van een zeer jong kindje, verrichtte loodgieterswerkzaamheden aan de Oostkerk op een hoogte van ongeveer 25 meter. Vermoedelijk is de man uit gegleden. Zijn kameraad, die binnen werkte hoorde een gil en toen hij bui ten kwam lag de W, met verbrijzeld hoofd op de straat, het leven was reeds geweken. Teen enkele weken geleden een nog jeugdiger loodgietersknecht van het dak van de Abdij aan de zijde van de Korte Burg viel, werkte deze daar samen met de W. en toen de jongen overleden was, heeft de W. zijn droevenis daarover ook door middel van een advertentie be kend gemaakt. En thans is ook hij het slachtoffer geworden van de groote ge varen, die aan het beroep verbonden zijn. Raad van Westkapelle. WESTKAPELLE. Woensdag verga derde de Raad alhier, onder voorzitter schap van den burgemeester, voltallig. Een talrijk publiek gaf door zijn aan wezigheid blijk van belangstelling in de behandeling van de agenda. De Voor zitter deelde mede, dat gisteren een verzoek van den algem. Ned. Metaal- bewerkersbond, namens den landarbei- dersbond, Chr. landarbeidersbond en centrale bond van transportarbeiders ingekomen was, waarin de Raad ver zocht werd alsnog terug te komen op zijn in de vorige vergadering genomen besluit, waarbij besloten werd zich niet meer aan te sluiten bij het werkloos heidsbesluit 1917. Op voorstel van den Voorzitter werd besloten dit verzoek te behandelen in de eerstvolgende vergadering, die zal gehouden worden Donderdag 8 Dec, 's avonds om 7 uur. Ingekomen is: een schrijven van het gasthuis te Middelburg, waarin medege deeld werd, dat de barakken, bestemd voor lijders aan besmettelijke ziekten, vergroot werden, zoodat aan de ge meenten een schrijven gericht is, dat eventueele kosten, bij gebruik lager zul len zijn. Uit de besprekingen bleek, dat men meende, dat het voor de gemeente in het algemeen nog te duur zou uit komen, gezien de zeer enkele gevallen, waarin vnn de barak gebruik zou wor den gemaakt. Evenwel vreesde men, waarin van de barak gebruik zou wor- schaffing. Een afwachtende houding werd aan genomen tot na de gevoerde bespre- Een baron met zulk 'n familietraditie, en die op het punt stond failliet te gaan? Ik moet bovendien verklaren dat, wat mijn vader deed, door hem gedaan werd met de beste bedoelingen en om voor het toekomstig geslacht het vaderlijk erfgoed te redden. Mijn vader begon te speculeeren, heelemaal in den geest van den tijd, en het ongeluk wilde, dat hij in de handen van een schurk viel. Vader was een verstandig man en een, die zijn wereld kende. Hij koesterde geen onver vulbare verlangens. Hij speculeerde niet te gewaagd om ineens rijk te zijn. Hij deed het voorzichtig en hoopte zoo ge noeg bij elkaar te kunnen krijgen, om de hypotheken te kunnen aflossen, die op de landerijen rustten. Maar voor zulk een onderneming is natuurlijk noodig, dat men verstand heeft van de geld markt. Mijn vader zocht zich iemand, dien hij meende te kunnen vertrouwen, en vond.... Charles Derwent! Ze bleef plotseling in haar heen en weer loopen steken en klemde de han den achter haar rug ineen. Als vader een eerlijk man getrof fen had, dan zouden zijn plannen goed uitgekomen zijn. Het is onzin, om te be weren, dat er geen soliede ondernemin gen te vinden zijn, die een tien of vijf- Hen procent dividend uitkeeren. Maar vader viel in handen van Derwent en daarmee was zijn lot al heel gauw be slist. De eerste van de zoogenaamd soliede king op een daartoe te houden alge- meene vergadering te Middelburg op 7 Dec. a.s. Een schrijven van den pensioenraad, waaruit bleek, dat de gemeente over de afgeloopen 10 jaren nog 229,74 te be talen had, vermeerderd met de rente. Van het bestuur van de Chr. bewaar school was een dankbetuiging inge komen voor de toekenning van de ge vraagde subsidie, voor de verbouwing der bewaarschool. Wat betreft de wensch van den Raad, c ra in het bestuur een raadslid op te nemen, werd in dat schrijven opgemerkt, dat het daarin toestemt, zoolang de ver bouwing duurt, welke tijd op ongeveer vier weken geschat wordt. Alhoewel men meent, dat dit niet de bedoeling was, werd bij stemming de her L. Min- derhoud benoemd om gedurende den tijd van verbouwing in het bestuur van de Chr. bewaarschool zitting te nemen. Van de gemeente Aagtekerke was o een schrijven ingekomen, dat de ge meente Westkapelle verschuldigd was n.m schoolgeld een bedrag van 9,50 en f 20,32. Van we 'e den Minister van Binnen- Lindsche Zaken werd mededeeling ge daan, dat tot April 1933 een brandtoe- slag van 2 toegekend kan worden alleen aan hen, die minstens één dag te werk zijn gesteld. Door den Raad te Grijpskerke was een opgave gevraagd, welke de kosten bedragen per leerling, die de openbare school bezoekt. Aan Grijpskerke zal de opgave verstrekt worden. Ingekomen was het verzoek van de besturen der modern en Christelijk ge- organiseerden te Westkapelle, om werk te verschaffen aan de werkioozen. De besturen wijzen op de groote werkloos heid die thans in de gemeente heerscht, ivaarom zij de Raad verzoeken, zoo vlug mogelijk over te gaan tot werkver schaffing. De voorzitter gaf een uheenze- t'ng, waarom men indertijd heeft beslo ten, de werkverschaffing tijdelijk stop te zetten. Spr. stelt voor, mede namens de weth., zoo spoedig mogelijk met de werkverschaffing aan te vangen, zoo mogelijk met Maandag a.s. De heei K. C ij s o u w meende, dat men zoo noodig reeds vlugger daartoe moest overgaan. In verband met een alhier de vorige week gehouden verga dering uitte spr. zijn misnoegen over den treurigen brief, die door B. en W. gericht zou zijn aan den heer Spanning, waarin het college van B. en W. de werklooze Westkappelaars zou hebben betiteld met de naam van luilakken zulks in verband met het feit, dat in dertijd, toen van uit Zeeuwsch Vlaan deren arbeiders gevraagd werden voor werkzaamheden op het veld, van hier slechts weinig gegadigden zich aanbo den. De voorzitter uitte zijn groote bevreemding zulks te moeten hooren; spr. verzekerde met klem, dat het ge wraakte woord absoluut niet is ge bruikt; ook niet door de Wethouders. Wel werd te kennen gegeven, dat, toen, bij de aanvraag naar werkkrachten voor Zeeuwsch-Vlaanderen slechts zeer wei- n;gen zich daarvoor aanboden, er blijk baar ook geen behoefte aan werk was, weshalve men van oordeel was, dat dan ook de werkverschaffinug tijdelijk stop gezet kon worden. Nederlandsch Fabrikaat, (Ingez. Med firma's, waar vader geld ingestoken had, die begon te wankelen, was Devereux, vervolgde ze verontwaardigd en het deed haar goed te zien, dat hij op het hooren van dien naam zijn lippen vast opeen perste. De eerste berichten over de onsoliditeit der firma werden toege schreven aan verduisteringen door een der bedienden. U kunt u voorstellen, hoe kwalijk gezind mijn vader tegen dien klerk was en hoe ik in zijn gevoelens deelde. Ik ging met hem mee naar de terechtzittingen. Het was iets indruk wekkends voor me. We zaten daar te luisteren, zonder eenige uiterlijke teeke nen van belangstelling en zonder dat iemand vermoedde, hoezeer wij bij de zaak betrokken waren. Maar toen het vonnis geveld was, zei ik dadelijk tegen mijn vader, dat die klerk volkomen on schuldig moest zijn. Ik had uw gezicht trek voor trek bestudeerd, toen u in de beklaagdenbank stond en mijn vrouwe lijk gevoel gaf me de zekerheid van uw onschuld. Maar vader lachte me er om uit en u moest naar de gevangenis.... en dat is de reden, waarom uw gezicht me zóó levendig is bijgebleven, dat ik u dadelijk herkende, toen ik u terugzag op het Paddington station. Ze ging weer ziten en keek hem aan met brandende oogen. Hij bleef als vast genageld aan zijn stoel zitten en wacht te. wat er verder komen zou. Laat ik terloops mijn gedrag tegen over u uitleggen. Ik kwam van Marlow, Met de heerlijke, opwekkende eigenschappen van het edele natuurproduct en onder controle van het laboratorium: Dr. van Hamel Roos Harmens, Adam. (Ingez. Med.) De heer Huibregtse wil, gezien den noodtoestand bij velen, zoo moge lijk dadelijk beginnen met werk te ver schaffen. De Voorzitter zegt, dat er altijd nog een tijd mee heengaat ,voor het in vullen en verzenden der kaarten. De heer Huibregtse meende, dat men toch wel zou kunnen beginnen. Spr. vreesde, dat er misschien teveel tijd verloren gaat. Spr. merkte nog op, naar aanleiding van het gesprokene, dat als de menschen weten, dat we doen, wat we kunnen, zij ook niet lastig zijn. Hij acht het wenschelijk, om naar het inkomen de toelating tot de werkverschaffing te re gelen. Als er geen vast plan gevormd wordt, komt men niet tot het beoogde doel. Met deze opmerking stemden meer le den in. Na nog eenige bespreking werd op voorstel van B. en W. besloten als nog voor December te voteeren 800. Daarop werd de vroonrekening over 1932 vastgesteld, sluitend met een to taal aan ontvangsten van 2000. Besloten werd weder voor 2 jaar vrij stelling aan te vragen van de verplich ting tot het geven van onderwijs in de lichamelijke oefeningen. Uit een schrijven van den inspecteur der directe belastingen bleek, dat de zuivere opbrengst over '31 1141 meer bedroeg dan geraamd is; van opc. gem. fondsbel. 1629, vermogensbel. 134 en hoofdsom pers, bel. 108 meer. In ver band met deze meerdere opbrengst werd een wijziging gebracht in gemeen- tebegrooting 1932. Daarop ging de openbare vergadering op voorstel van den voorzitter in een besloene over. Na heropening wees de heer H, C ij- s o u w bij de rondvraag op den minder gunstigen toestand, waarin zich vele ol men boomen in de Zuidstraat bevinden. Spr. meende, dat er gevaar bestaat, dat enkele boomen, doordat de wortels bloot liggen, te eeniger tijd op de daken der huizen terecht kunnen komen. Hij wil deze doen rooien. Alhoewel de Voorzitter het zeer zou betreuren, dat men zou moeten overgaan tot rooiing, zeide spr. een on derzoek toe. Den heer Huibregtse wees nog op den scherpen bocht bij het inkomen in de Zuidstraat. De aandacht werd ge vestigd op de wenschelijkheid, dat, nu de woning aan het begin der Zuidstraat niet is onteigend, waardoor het gedeel te van den nieuwe aangelegden Prov, weg, tot aan de Zuidslraat niet ver breed is kunnen worden, de muur van de oude begraafplaats verplaatst werd. Dat gedeelte straatweg zou daardoor 'n heel stuk verbreed kunnen worden, wat ten goede komt aan het druk verkeer. waar ik een buitentje heb, en natuurlijk trok de ongewone drukte op het stati on mijn aandacht. Uit de bemerkingen van het publiek begreep ik het gebeur de. Ik keek in uw coupé en zag Percy Derwent dood liggen. Ik had hem in de Vereenigde Staten leeren kennen en be schouwde hem als een nietsnutter en 'n dwaas. Ik zag al heel gauw dat u de rol, van Percy op u genomen had. Ik be greep er niets van; ik wist niet wat te denken. Een kwartier lang liep ik het perron op en neer om na te denken, wat ik doen zou. Toen, door een onbere deneerd gevoel gedreven, ging ik naar u toe en handelde, zooals ik toen deed. Eerst daarna kwam de gedachte bij me op, dat u misschien een bondgenoot voor me zoudt kunnen zijn. Hij nog steeds geen woord. Wat nu Charles Derwent en mijn Vader betreft, u kunt u gemakkelijk ge noeg voorstellen, hoe de zaak verder afliep. De eene likwidatie volgde op de andere. Zelfs toen hadden we er nog geen gedachte op, dat het geld in Der- went's zak terecht kwam. Wettelijk had den we geen vat op hem om zijn nadee- lige adviezen. Ik zal maar niet verder in bijzonderheden afdalen. Er kwam een dag dat Vader tot de ontdekking kwam dat hij straatarm wac. We gingen naar Egypte en daar stierf hij aan hartver lamming (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1932 | | pagina 3